Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: tera]  
Автор Hия (пак търсеща)
Публикувано27.03.03 15:25



Тера, благодаря ти за отговора, който си написала. И аз се почувствах по същия начин, когато прочетох написаното от Хуанджи. Просто ти намери най-точните думи да отговориш.
Да, Хуанджи - аз може да не съм съвършената, извисената, одухотворената - мога да греша, да падам и да ставам, да боледувам и да се храня неправилно ...Но тава съм си аз! Това е моят път - моят начин на израстване! И не искам друг! Като четох написаното от теб - с разните му там цитати, имена и прочее...а на мен пък ми стана жал как сте се подигравали на човека, дето се бил блъснал в колата - "елементарния" както ти го определи. Ами че той ако не се блъсне поне веднъж - как ще знае следващия път да внимава. Е, да - може и да срещне някой възвишен учител и да го следва - но това няма да е неговия път. А пък колко йоги познавам, дето само се мислят за съвършени - телата им уж изчистени - не боледуват - все на медитация карат, енергията си пазят - а пък душите им тъмни, тъмни. И гледат отвисоко на другите. Не казвам че ти си от тях - въобще не те познавам, за да дам подобна преценка. Но не приемам лицемерието по принцип - пречистването на тялото и енергията не значи, че си пречистил и същността си. Нещата трябва да са успоредни. Не казвам и че при мен нещата са така - но аз поне си признавам, че съм едва в началото на пътя си. И не се опитвам да изглеждам по-извисена, отколкото съм на този етап от развитието си. Пък и си мисля че е малко скучничко да си съвършен. Така че задръж си ценната ци енергия, живей 100 години, цитирай си разните мъдреци и божества, бъди пример за другите....но не ни определяй за по-лоши само защото си харесваме нашия си път....Предпочитам да ме боли главата от скачане, а не от философски трактати....
С най-добри чувства!

...заради цвета на житото...


Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: Berta]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.03.03 16:08



Бобчо (това е партизанското име на Берта), с повечето от написаните от теб неща съм съгласен. Само не би ли могла накрая да прегърнеш Били? Виж как Ния по-горе не е съгласна с Хуанджи, но е с най-добри чувства към него, което си го тълкувам, че е готова да го прегърне (стига Хуанджи да се съгласи, де).

Прегръдката има специална окултна функция, а не е прелюдия към секс , както някой си мислят. Прегръщам те и теб и Били, на която почвам да пиша сега.




Тема сексуален контакт между Духа и Материятанови [re: Били]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.03.03 17:34



Скъпа Били,

Не само ти позволявам да се включваш в произволен момент, в която и да е дискусия, а може винаги да ми говориш НАЙ-ОТКРОВЕННО и ДИРЕКТНО. На мен всъщност това ми харесва. И един приятел се познава по това, че ще ти каже истината в очите, даже и когато е на различно мнение от теб. И ти благодаря за твоята откровеност и те прегръщам преди да влезем в “детайлите”.

За мен темата се разрасна ни най-малко неочаквано. Просто за това я обособих и извадих от другата. И темата е много по-дълбока отколко мнозина подозират... Някой се задържат само на повърхността по тривиалните ревност и изневяра, обаче интересното е КОРЕНЪТ на тези неща. Защото той е общ за куп други неща.

И въобще както ме питаше по-рано защо се занимавам с желанията, а сега ще кажеш защо не оставя тази тема и да говорим само за медитация? Колко и да е парадоксално, тя е част от медитациите ... Поне ти знаеш, че Динамичната на Ошо без първите 3 етапа въобще не е Динамичната. И там трябва “здраво” да се потруди човек. За да могат да станат разни неща в следващите 2 етапа почти от само себе си. Та, да правим Динамичната ДЪЛБОКО и сега в тази тема сме знаеш в кои етапи. И ти си добре дошла в нея – тъкмо ще ти пиша в съседна Дао тема за ефекта от груповото правене на тази медитация. Същия ефект го има и в ДИР варианте.

Не е нужен много зор, Миро. Има много дейности, които не са духовни и ти би трябвало да го знаеш прекрасно. Една рутинна дейност, която вършиш всеки божи ден нищо духовно не е.
Е, ама нужен е, защото още не съм убеден. Ако не откриеш духовността в рутината дейност, значи още не си открила цялостно духовността. И не само в рутинната дейност, а в далеч не чак толкова приятни други дейности и състояния. НАВСЯКЪДЕ! Да търсиш духовното навсякъде! Във всяко явление, действие, мисъл и състояние!

Когато обаче стигнеш точката на пълно отдаване на любовта (и аз твърдя, че любовта е най-прекрасното нещо), границите й започват да се размиват, ти се разтваряш в нея. Тогава има трансформация. Това вече можеш да вземеш със себе си. Същото е и с Изневярата. Можеш да изневеряваш по пет пъти на ден. Въпрос на личен избор. (Изневярата е ОТНОШЕНИЕ към любовта). Това ще ти донесе също много личен опит, ще научиш много неща. Но само в момента, в който се топнеш напълно в изневярата и я осъзнаеш - виждаш колко е безмислена. И с изненада откриваш, че е отпаднала. Това е пак точка на трансформация, на духовно израстване. И това остава с теб , защото макар и малко, но то те е променило.
Абсолютно съм съгласен. И ще добавя, че само когато влюбването в един конкретен човек прерасне във влюбване в Цялото, трансформацията става.

Да се говори обаче за изневери и курванлък като морални категории (явно или скрито) ми е било винаги смешно, защото хората, които ги употребяват означа, че не виждат! Питам ясно всички в тази дискусия, нека всеки се вгледа в себе си и каже кой на кого изневерява?! Или първо да каже, кой на кого принадлежи! Защото, ако говоря за изневери, всичките 3 случая, които описах на Хуанджи и които са те впечатлили, трябва да се считат за такива. И който ги е правил по малко от 1000 пъти горните "изневери", нека да се обади тук (йоги се приемат също, аз не деля хората на таквиа и онакива)!

Всъщност не знам дали ти е направило впечатление, Били, че сме с теб в сексуален контакт? Не се стряскай, всяко общуване е точно това – ВЗИМОДЕЙСТВИЕ на РАЗЛИЧНИ ЕНЕРГИИ, а всичките енергии вкл. и сексуалната имат един и същ корен (това не го казвам философски, а практически). Та, ти Били, (както и всички останали тук), си била в такъв контакт с хиляди мъже, въобще с милиони хора и предмети. И освен горните 3 случая на взимодействие има и още по-фини (не знам защо ти ми обърна внимание на патологичните случаи, които ги има, естесвено?). И най-интересните неща стават именно на тези фини и НЕВИДИМИ нива. Обаче, ако човек, почне да се мотае само около нулевото ниво – класическия физически сексуален контакт и се омотава там и не вижда другото. А, аз говоря за това ДРУГО! И ТО трябва да се види, пък след това всеки преценява и вижда сам до къде трябва да ходи на повърхността.

Въобще цялата история с изневерите ми прилича на една дете, на което са му били забранили да влиза в сладкарница и изведнъж се озовава посред нощ там и почва да лапа от всичко (всъщност имаше една такава приказка на Джани Родари за Невидимия). И не детето е виновно, а тези, които непрекъснато са забранявали да опита. Когато човек опита от тях, почва да яде нормално и даже може и да спре да ги яде (имай и други по-вкусни неща). Та, всеки си определя само доколко са му вкусни пастите и аз не бих нарекъл никого недуховен, ако яде пасти.


И още нещо - лично за теб.
" Когато енергията поеме навътре, тя се превръща в кръг. Цялото ви тяло представлява кръг.От половия център енергията се издига до втория, третия, четвъртия, петия, шестия, седмия център; после отново се връща.....Формира се вътрешен кръг, който преминава през други центрове.Когато енергията се издига високо, чувствеността изчезва. Сексът става безмислица, детинщтина. Все още не си е отишъл, но се е превърнал в детинщина.Когато енергията е висока, няма нужда от силово отказване.

Ама аз това го правя съвсем практически и мога да ти говоря с часове за него. Пък и трябва да съм писал и загатвал за това в

. Точно така е. Просто нещата не свършват само със сексуалната енергия има и още по-фини неща (ще пиша за тях като отговор на Хуанджи). Въоще цялото ни слизане на Земята е форма на такъв сексуален контакт между Духа и Материята и е хубаво да стигнем до неговия оргазъм. Е, който иска. Никого не насилвам и не бутам в никоя посока и приемам различните възгледи на всеки, без това да ми пречи ни най-малко да го прегърна! А теб, Били, специално!



Тема Re: *** Marriage and Love ***нови [re: Mиpo]  
Автор d8a (silent)
Публикувано27.03.03 18:11



Привет, Миро!

Както сигурно се досещаш продължавам да следя дискусията за изневярата.

Днес прочетох цитата от Ошо и понеже обичаш конкретни въпроси ето ти няколко:

След като Любовта е свобода, а брака робство, защо ти избра робството? Защо не остана вечно свободен? Дали сигурността, която носи е причината?! Може би има и по-важни неща от сободата по Ошовото определение?!

А също така би ли споделил мнението на жена си за ревността и изневярата? И каква влагаш в самопризнанието, че си "мъж под чехъл"? Има ли връзка между становището на жена ти по тези въпроси с роля ти в семейството?

Изобщо, до тук се мъчех да разбера каква е целта ти с тази тема и така и не успях, затова ще те попитам пряко и дори ще напиша няколко предположения:

а/ да предоставиш оправдание за изневяра?!
б/ да докажеш, че такова животно като изневяра не съществува?!
в/ да разбереш мнението на клубарките за иневярата и да си избереш с коя да изневериш?!
г/ нито едно от изброените /в такъв случай, моля сподели мотивацията си/

Търпеливо чакам отоговори..Дейти

Редактирано от d8a на 27.03.03 18:14.



Тема За Хуанджинови [re: huanji]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.03.03 18:38



Хуанджи, на теб не ти си е случвало да се заплесваш? Може и да не е по задник, а по някоя йога книга или нещо друго, но принципна разлика няма. Все е заплесване! Не разбирам защо му се смееш на човека като може да си бил в същото положение. Ти ще кажеш за теб, аз за мен мога да споделя, че със се заплесвал по това или онова и се случвало “елементарни” поганци да ми помогнат. И за това не ги наричам хората “елементарни”.

Не разбрах откъде знаеш, че Ошо не е просветлен? Ти просветлен ли си? Месеци ми отне докато отуча Натали да не си държи ръката в устата като дете, фантазирайки за егото на Просветления (е не знам, може в други клубове още да го прави още, но тук поне миряса) и сега ти започваш с просветлението на този или онзи, както и с общата теория. Говори за нещата от ТВОЯ ОПИТ, а книгите всички сме ги чели. Ти откъде знаеш какво следва след надживяването на секса? И какво е тантра? В смисъл, твой опит ли е или си го прочел в една от хилядите книжки? Пък за това от какво е умрял Ошо е смешно да го дискутираме, защото не си му светил с твоя огън.

Апропо за огъня:
Да се опитваш да използваш секса за духовна еволюция, е все едно да се опитваш да гасиш огън с газ за горене.
Ама защо го гасиш, Хуанджи??! Използвай го! Както е казано, не се гаси туй що не гасне. И като казвам използвай имам в предвид СЕКСУАЛНАТА ЕНЕРГИЯ.

Удоволствието е напълно изгонено и съвкуплението, носи съвсем друго нещо
Е, за каквото ти да изгонваш удоволствието?? Какво лошо има в това да ти е добре??? Според мен, другото трябва да се изгони, НЕУДОВОЛСТВИЕТО!

Какво е Тантрическа(йогийска) двойка. Първо любовта не е двама души да се гледат един друг, а да гледат в една посока. Тази посока е Бог. Истинската любов е споделяне с партньора на любовта към Бога.
Корекция и тук! Любовта е двама души да се гледат един в друг И ДА ВИДЯТ БОГ! А не да гледат настрани. Ако ще гледат настрани, какво правя заедно? Да си гледат сами настрани.

Сексът се надживява много трудно. Първо той се осъзнава и след дълга духовна практика, се премахва сексуалността от главата. На мен ми отне повече от десет години. Сега за да възникне еротичната мисъл, трябва да си я помисля. Тя ще е гост, докато преди си беше
Та, разбирам, че ти се случва да възникне еротична мисъл? Няма значение дали 5 пъти дневно или 1 път в месеца. И какво значи че “тя ще е гост”?? Коя я е поканил?!! Ти или някой друг?

И тук е това, което навремето преди 7-8 години не успях да открия у Джао Бичън. Трансформацията НЕ опира само до трансформация на сексуалната енергия! Заедно с нея, естествено, Алхимията включва и трансформация на по-фини части от съзнанието! И става въпрос точно за 3те случая, които ти описах (и особено за третия) и за които чакам да кажеш дали ти се е случвало или не. И що за брахмачария е тази, която е половинчата..

Между другото Майкъл Уин го питах точно това в прав текст, дали е достатъчно само да се трансформира сексуална енергия и доколко трябва да се прави и Алхимията на съзнанието (Кан и Ли се наричат в тяхната система) и отговорът както можех да предположа е, че трябва да се прави ВСИЧКО.

Та, да спра до тук с конкретните ми въпроси към теб за да имаш време да отговориш конкретно. И да не забравиш все пак да кажеш какво разбираш под курванлък! Както и забележи, не е нужно да намесваме Ошо и Великия Йога Х. Всеки отговаря за себе си. Пък ние говорим най-приятелски и даже да сме на различни мнения по разни въпроси (което е нормално – не нужно всички хора да са еднакви), това няма да ни попречи ни най малко да си стиснем здраво ръцете като се видим.





Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: RAYAR]  
Автор huanji ()
Публикувано27.03.03 20:06







Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор huanji ()
Публикувано27.03.03 20:07



Не в черупката е проблема, а в наричането на нещо което е, за нещо, което не е.
Кой какъв е само Бог знае. Но виновни няма.
Важното е да сме реалисти, а не да се самозалъгваме, защото това вече е капан.
Лия, може ли човек да предава висши техники, който сам не знае? Който ги знае, ги прилага...
Но повече няма да се занимавам с личността на Ошо. Има си приноса и мястото, това е важно. Да, началото е...това само трябва да се знае.

Това което казвам с всичките си мнения е само едно: ако се впуснеш в удоволствията, като си мислиш, че това е висшата духовност, значи приемаш материята за висша духовност. Ако се впуснеш в удоволствията, с мисълта, че го правиш само за да го изживееш напълно, пак си в материята, но го знаеш. Това е предпоставка да я надживеш някога. Тогава пак ще си в нея, но няма да зависиш от нея.
Ако някой е разбрал нещо различно от това, не сме се разбрали, за което се извинявам.



Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: Hия]  
Автор huanji ()
Публикувано27.03.03 20:07



Да, следвай си пътя, това казвам. Ти си честна и това е важното. Ако ме убеждаваше, че този път е най- висша духовност, друго ще звучи.
Никого не бих определил за по- лош, защото във всеки живее това, което и в мен.
Но повярвай ми, няма как да кажеш нещо подобно, без хората да се припознаят. Защото това, което мислиш, че съм ти казал, не съм си го и помислял, то просто е в теб самата. Използвай медитациите на Ошо, катарзисна или която е нужно, но го намери и с него се разправяй не с мен.
Не съм съвършен между другото. ...но приемам природата си такава, каквато е. Коригирам я толкова, колкото мога за момента.
А, мен няма нужда да ме познаваш. Аз съм само една проста фигура. Опознай себе си, това е важно.



Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: tera]  
Автор huanji ()
Публикувано27.03.03 20:08



Не бързай, Тера. С нищо не бързай...даже със заключенията.
Никога не бих ти казал да се откажеш от нещо, даже лично ще те посъветвам с Ошо да започнеш. А, Миро ще ти е по- голям пътеводител от мен.
Нещата опират до това, просто да осъзнаеш, че това е твоята природа. Не можеш да избягаш от нея, но точно за това е осъзнатият живот, да изживееш всичко напълно и от сърце, за да го надживееш някога. Ако успееш добре, ще преминеш нататък, това е незабележимо, не е като скок от водопад. Ако не успееш така ще остане, няма нищо лошо. Човек е такъв, какъвто е и работи върху това, което е свързано с неговата карма на момента. Ако е по- важно да изживееш комплексите и да добиеш увереност в себе си, точно на там ще те води пътят ти.
Това, което казвам съвсем не значи вие сте невзрачни и нищо не правите, напротив всеки прави, това което е нужно. Казвам го само за да добие човек по- обширна представа. Няма нужда да се заблуждаваш, че като правиш секс, това е висша духовност. Просто си прави секса и се наслаждавай. :))) Духовната природа е съвсем различна. Ние не можем да се отъждествим изведнъж с нея, това е процес, на стотици животи. Повярвай, изпитал съм последователно екстаза, който почна от половата чакра. Това си е чист сексуален екстаз. Много силен оргазъм се получава, в пъти. Но това е и бързо изчерпване. Работих върху съзнанието и започна издигането. Накрая се установи в главата. Получих усещане за потапяне на енергията. Това е духовният екстаз. Той може да е в главата или евентуално в сърцето, но там не съм го усетил така, може да не съм подходящ за това. Духовният екстаз е по същество усещане на Висшият Аз. Тогава наистина си Ти. Разликата между него и секса...не се описва, само се виджа. :)
Не е лошо да знаеш, че това го има и е в теб, рано или късно ще дойде.
Това, че знаеш не те прави по- лоша, напротив, прави те по- добра.
Нищо чудно да ме обвиняваш в нещо несъществуващо, но аз съм поел този товар предварително. Времето минава, хората се променят. Една жена, която е била с повече от сто човека и винаги съм й давал увереност да бъде, това което е, никога не я укорих, защото няма и за какво, тя го прави с пълно съзнание, което е най- важното, веднъж каза, сега вече разбирам за какво говориш...след десет или след сто и десет, каква е разликата...



Тема Re: Курванлък и духовностнови [re: kacaндpa]  
Автор huanji ()
Публикувано27.03.03 20:09



Истинските неща не могат да се опишат, но могат да се споделят.
Радвам се, че те познавам за да ги споделяме.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.