Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:16 27.04.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: дядo]  
Автор sometimes_somewhere (Should I?)
Публикувано19.03.12 15:16



Хм, относно планинските селища - мисля, че има и друго обяснение. В тези райони няма достатъчно плодородна земя, която да привлече земляци. Голяма част от българите все пак са били земеделци преди 100на години. В планините е ясно, че са отглеждали животни, като въпросните махали и паланки може да са възникнали като сезонни лагери за паша (или поне някои от тях). Знам, че и в Сърбия има много такива махали из планинските райони, дори и такива с по две къщи.

Странно ми е как българите могат да се категоризират като индивидуалисти, имайки се предвид патриархалните нрави от недалечното ни минало (за някои семейства това е и настояще). Патриархалните общества не насърчават индивидуализма, а по-скоро колективизма.

Сега - за толерантността на другите нации може много да се говори. Саркози ни върна ромите, но пък във Франция мароканци има колкото си искаш. Както и индийци в Англия. Държавната политика е важен фактор - мароканците, родени в Мароко, (примерно) също имат право на френско гражданство.

Това, че българите са много толерантни към малцинствата си категорично не приемам. Нашите етнически малцинства нямат и малка част от правата, които са дадени на етнически малцинства в други държави. Ромите в Унгария имат право на не-териториално управление, а какво да говорим за баските и други националности, които имат право на териториална автономия. Тук пак опираме до държавна политика, но не само. Етническото мнозинство се възприема като жертва по нашите ширини - още се говори за събития от преди 800 години, все едно, че са се случили онзи ден. Придава им се първостепенно значение към настоящия момент, а не към този, към който те са изиграли ролята си, и много други събития са последвали. С две думи - ние сме жертва, а турците са опасни, защото - и следва монолог за преди 500 години.

Нищо не спомена за голямото изселване.

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it. Tallulah Bankhead


Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: sometimes_somewhere]  
Автор дядo (новак)
Публикувано19.03.12 16:19



За доста неща си права, като фактология, но сама го каза - държавна политика.

Държавната политика и отношението на хората един към друг далеч не се покриват. Ако малцинствата в някои държави имат специални права, то те са си ги поискали – никой не им ги е подарил. Какво са поискали нашите цигани – да не плащат ток, да им се подарят жилища, да си взимат каквото решат от чуждите дворове, защото са гладни. Такива права никой никъде няма да им даде.

Политиката винаги е нещо, което трябва да се разглежда в дългосрочен план – 50-100 години. Ако навремето българите не бях апроявили толерантност и бяха изгонили турците, нямаше доскоро Доган да краде и раздава милиони от европейските помощи и да се хвали, че той държи в ръцете си всяко правителство. Гърците нямат проблеми с турци и българи и турците нямат проблеми с българи и гърци. Ние обаче имаме проблем и то сериозен. Не казвам че сега трябва да се изгонят турците, а циганите няма и къде да ги изгоним, значи друго трябва да се измисли, за да може след като вече сме в капана да видим как и вълкът сит и агнето цяло. Защото раждаемостта на циганите е 2.9 на 1000, на турците 1.9, на българите - (-0.1). Това ще рече, че ако по времето на нашите внуци циганите гласуват за турците (напълно вероятно), турците ще имат мнозинство в парламента по съвсем демократичен начин. От там до присъединяването ни към Турция е само едно гласуване с квалифицирано мнозинство. И това ще е добрият сценарий. Защото има и лош – циганите да станат сами мнозинство и да довършат каквото е останало за разпарчадисване от държавата.
Този страх и политическата конюнктура на времето накара Тодор Живков да изселва турци (това не е първо изселване). Закъсняло със сто години и поради това глупаво и безсмислено решение, довело до лични страдания на много хора.

Но пак казвам – това го направи държавата – не хората.

За троянско - там земя за жито няма - отглеждали са се животни и сливи (всъщност сливите, както и другите плодни дръвчета по онова време са били основно диви). Така че не точно липсата на земя е разхвърляла къщите из балкана а единачеството - сам да съм си сайбия.

Егреците, лятната паша, са правени високо горе в Балкана (описаната от Вазов в Чичовци съдебна делба между сопотненци и троянци е именно за балканските пасища) и нямат общо с поселищата и махалите, които са ниско долу в полите на Балкана - 500 - 750 м надморска височина.

За индивидуализма на българина. Българинът не обича да се сдружава, защото го е страх да не се мине. Патриархатът, изразен в семейните задруги ("Гераците") се е разпаднал в края на 19-ти век и докъм 1930 задругите са изчезнали напълно. Оттогава "всяка коза за свой крак".

За единачеството (индивидуализма) на българина спомага и миграцията - от (що-годе) компактното село към едноличието и инкогнитостта на големия град. Не случайно София е най-лошия град в България от гледна точка на социално качество. Всеки тук (поне първо поколение) е гост, чужд и се държи като такъв.

Българинът не обича да помага. Когато го прави, винаги мисълта му е "Трябва сега да му помогна на къщата, щото той ми помогна/ще помогне на моята).

Но пак да се върна на важното – това, което ти каза – „държавната политика е важен фактор”. Точно затова казвам, че не трябва да се борите за получаване на толерантност и разбиране от хората, защото тази кауза е размита и почива върху много емоции и наслоения. Освен това не можеш да се договориш „с хората”, да подпишеш документ, който ти гарантира правата „с хората”. Можеш да го направиш единствено с държавата. Именно държавните органи трябва да са целта на атаката с конкретни искания, първо с лесно постижимите, после с по-трудните и изискващи време. Качественото изменение иска количествено натрупване – това не е само марксистко-ленинска диалектика, а може би едно от малкото неща за които идеологията им беше права. Постигни твърда договореност, постави коловете на оградата си съобразно законния документ и комшията по-лесно ще приеме границите на твоето пространство. Иначе може да се дърляте и да се биете с мотики всеки ден, но изходът от спора във всеки конкретен случай ще зависи от конкретния комшия, което не гарантира успех и стабилност на постигнатото.



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: Hugy]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано19.03.12 19:17







Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: дядo]  
Автор sometimes_somewhere (Should I?)
Публикувано20.03.12 01:16



Ще започна от темата, в която съм повече в свои води. Малцинствата могат да бъдат условно разделени на две групи – етнически малцинства и национални групи. Етническите малцинства са често компактни и икономически интегрирани (арменци, евреи и др. - в България). Те не предявяват претенции спрямо властта, защото нямат силни политически козове. Мнозинството не ги възприема като заплаха и заради числеността им, и защото няма съседна държава, която да защитава интересите им. Националните малцинства са различни – те са етнически малцинства в рамките на една държава, които поради ред исторически събития са откъснати от родината си и са включени в границите на друга държава. Държавите, които имат такива малцинства ги защитават и дори се месят във вътрешната политика на съседките си. Унгария е един добър пример, като законите и са обявявани за вмешателство във вътрешната политика на съседни страни или поне що се отнася до малцинствени въпроси. Те такива национални малцинства имат силно лоби и съответно изискват от държавата, било то участие в политическото управление или териториално самоуправление, а има и тенденции към сепаратизъм в някои случаи. Ромското малцинство е уникално в много отношения – то не е нито национално, нито пък традиционно етническо малцинство. Съответно проблемите и решенията няма как да са стандартни.

Турция и България, ако не ме лъже паметта, са разменяли население от погранични територии още в началото на века. За Живков, да, формирали са и комитети, които да докажат, че ромите са с българско самосъзнание, а не с турско такова – не са успели да потвърдят това. Отново достигам до идеята за мнозинство, което е било включено в рамките на чужда държава (имперска формация) и има една много дълга национална памет.

Като говорим за Турция – те проблем с българското малцинство там нямат, разбира се, имат си кюрди.

Сега - тук виждам противоречие – казваш, че хората в Балкана са живели в няколко къщи и паланки, защото така е по-лесно да са единаци. В същото време пишеш, че е много по-лесно да си единак, т.е. да се сливаш с тълпата, в големия град (София). В развитите държави индивидуализмът е много по-силно изразен, а в същото време нямат нашия манталитет. За мен част от отговора е в това, че ние не сме имали малки революции, като тези пред 50те и 60те.

Защо си мислиш, че тези въпроси не са били поставяни многократно? И за еднополовите бракове, и за възможността да се осиновяват деца, и за наследства... Отговорът на незнам-кое-си правителство беше, че народът не е узрял. То точно на такъв народ оправията му е законово да се изчистят нещата, защото иначе властниците се оправдават с диктатура на масите, която те подкрепят (какво да правят бедничките). Нейсе.

Повечето хора, които ходят по гей паради в България са съвсем нормално облечени. Да е имало 5 човека на кръст с ‘пера’ и то последната година от провеждане на парада. Но затова пък и предните години, в които нямаше нито един с ‘пера’ – само за това говореха хората – как щели да се показват гейове по прашки. И да има, и да няма такива, хората това си ‘дуднат’. Отдавна съм се отказала да дискутирам подобни теми, време имам крайно малко, а керванът си върви.

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it. Tallulah Bankhead

Редактирано от sometimes_somewhere на 20.03.12 01:38.



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: Vanilllaa]  
Автор Hugy (паднала от Марс)
Публикувано20.03.12 12:35



Ето,той ти каза,че сестра му била курва. Това означава,че дъщеря му си има леля курва!:))) И да не е курва,все тая...Остава да ни сподели,че жена му си има курва и ще подредим пъзела защо иска да го приемем в този клуб... иначе ще ни обяснява каква е ролята на жените и мъжете, по-конкретно на жените спрямо мъжете и други подобни бози...
Той и Тринити като двойка са подходящи за обучение на малолетни по сексуалните въпроси

Редактирано от Hugy на 20.03.12 12:40.



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: Hugy]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано20.03.12 13:03



харесва ми как ти тече мисълта... аз не умея така да разказвам, повече ме бива по заключенията и обобщенията, за това да обобщим:

всички във фамилията на дядо са курви, включително и дядо


(майтапче, дано дядо да не ми се разсърди, просто днеска съм на весела вълна и дори се чудя дали да не пусна една полу-сериозна тема)



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: sometimes_somewhere]  
Автор дядo (новак)
Публикувано20.03.12 23:48



Ох! Днес се уморих. Не бях се уморявал повече от две години.

Благодаря за отделеното време, което ти е кът (при мен е в изобилие)!Оценявам го!

Малко неща са еднопластови или черно-бели. Затова намирам разговорите за полезни – аз ще мацна зелено, ти ще ме поправиш – „Не, жълто е!” и така мазка след мазка ще нарисуваме една близка до реалността картина. Стига да имаме добрата воля и търпението да го направим. Аз лично се уморявам, ядосвам се, натъжавам се, че съм останал неразбран и често захвърлям четката, но инатът в мен ме кара рано или късно отново да я взема и да започна с опитите отначало, макар и всеки път с все по-малко настървение и вяра в успеха.

За малцинствата си права. На едно място написах за циганите: „Едно мишле на двора е сладичко. Сто мишки в къщата са напаст.” Проблемът при тях е индийската им същност, която не поставя трудът достатъчно високо в ценностната им система. Имам една снимка на баба ми с трите й дъщери (бебето е майка ми) от 1930 година – същински циганки, надявам се ще се съгласиш.



Ето и снимка на майка ми двайсет години по-късно.



Същата е и разликата в социалното развитие на майчиното ми и моето поколение. Двама от братята на баба ми и синовете им са постигнали едно от най-високите нива в професионално и обществено положение (не тук, а навън). Циганите са тръгнали от там и… са си останали там. И далеч не защото са били потискани, напротив при соца имаха много официални привилегии (сега са неофициални). Помня проблемите на баща ми да ги накара да работят в леярската му бригада, в която по тогавашните закони за задължителна заетост и поради липса на образование, те преобладаваха. За тях съм загубил надежда, че някога ще се „интегрират” в каквото и да е общество.

При турците случаят е друг. Някои от тях от последните 620 години, 500 са живели в България. Те реално нямат друга родина. Да ги гоним в Турция е все едно мен да ме изгонят в Македония, откъдето около 1750 година се е преселил родът ми по бащина линия.

Малцинствените проблеми не са лесни за решаване. Естествено е желанието да говориш навсякъде на майчиния си език, да участваш в управлението не като „балансьор”, а като нормален гражданин, да спазваш религията и обичаите си, но от другата страна стоят други хора, които имат поне същото право, а и правото да получават гадене когато ходжата завие на умряло от минарето, особено през високоговорители. Трудно се намира решение. Балонът, че битовото благосъстояние ще тушира тези проблеми, се спука в Белгия, пък и на други места. Своята риза ти е винаги по-близо до гърба.

За индивидуализма на българите, не сме се разбрали точно. Не съм казвал, че е по-лесно да живееш сам на баира. Не за лесно са го правили, а от егоизъм, от нежеланието да делиш с другиго - и само корав хляб да ядеш, ама да знаеш, че само ти ще си го ядеш. Нещо такова. Нямам друго обяснение за това бягство от хората в такива масови размери. Не е овчарлъка, както казах, защото овцете не са пасли около къщите, а в балкана.

Не е лесно да си единак и в големия град, но отначало това е просто обективна даденост, а по-късно като че ли става избор – избираш си среда не сред преварилите те или последвали те съселяни, а сред други хора. Причини много. Не ми се изброяват. Подобни са те и при бягството ни един от друг в чужбина.

За въпросите на гей общността и тяхното поставяне нямам никаква информация доколкото не съм „в къщата”, а само надничам през оградата (и отнасям по някой камък от време на време). Не може да стане бързо, но както в практически всичко в последните 50 години, и тук динамиката се увеличава и забележимите промени са в обозримо бъдеще. А колкото до узряването на народа, той узря за двайсет години за толкова много неща (за някои от които май не биваше да узрява), че това едва ли ще му се опре. Ти казваш „нейсе”. Нормално е. Уморяваме се. Мен лично дребните победи извоювани с къртовски усилия ме изморяват и смачкват повече от големите загуби, защото след като ги постигна се чувствам унизен да хвърлям толкова труд за постигането на нещо толкова малко, но пък животът го е измислил. На мястото на уморените, скрити зад помъдряването, идват „глупави”, но пълни с енергия младоци, които за учудване на всички, понякога с първия удар събарят стената, която сме блъскали безуспешно с години.



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: Hugy]  
Автор дядo (новак)
Публикувано20.03.12 23:54



Сестра ми е починала няколко часа след ражадането.

Когато майка ми била бременна с мен, една жена която я мразела за нещо си, я срещнала случайно и процедила през зъби: "И това да отиде при другото!".

Не знам защо си спомних това, като прочетох поста ти.



Тема Re: Русия - закон срещу хомосексуалността [re: Vanilllaa]  
Автор Hugy (паднала от Марс)
Публикувано21.03.12 12:43



..Да,и аз си помислих,че дядо е такъв...



Тема Re: Поздравче за Hugy [re: Hugy]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано23.03.12 02:21



Редактирано от fireballl на 31.03.12 07:10.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.