Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Обективно за 9 септемвринови  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано12.09.17 01:56



Както цинично е казал българина, бой и еб@не връщане нямат. Ако убиеш, защото са убили твой близък, дупката не се затваря, вместо това стават две. Но прието е, от време оно, за всяко извадено око да се вади друго и за всеки избит зъб, да се избива нов. Това дава известна утеха на жертвата и има поучителен ефект върху останалите. Бащата на моралната философия - Дж. Стюард Мил, тъй е отсъдил за справедливостта - че тя е отмъщение, заради любов към ближния.

Не само тук, но и поне на още 26 000 места редовно, покрай някакви многозначителни дати от историята ни, се леят сълзи за "жертвите на комунизма". Те винаги биват описвани целите в бяло, всички до един от интелигенцията и най-вече - безпричинно станали мъченици на зверове, дошли от някъде (от гората, от Русия или други места, където по презумпция на оплакващия, разумен живот не съществува).

Чакайте малко! Ако трябва да сме обективни, огромната част от "жертвите на комунизма" напълно са си заслужили кол във вратА и да бъдат заровени полуживи. Не друг, ами "жертвите на комунизма" са вършили нечувани жестокости преди 9 септември. И колкото и техните оплаквачи да търсят баланс с някакви репресии от офейци и после комунистите, такъв няма да намерят. Не съм чувал комунистите да застрелват хора в поляни между селата и да оставят роднините им да ги намерят там. Не съм чувал комунисти да са рязали глави ида си ги оставяли по площадите в градовете, за сплашване на населението (акт, с който сам по себе си касапите определят себе си за различни от народа. Някой от вас въпитава ли детето си, като му показва отрязани глави на непослушни деца? Ако го прави - да знае, че е много лошо и не трябва да го прави!).

Не съм чувал комунисти да са убивали непълнолетните деца на своите врагове. Дори кръволока Сталин е казал "Сын за отца не отвечает" - обаче явно "жертвите на комунизма" не са стигали дори до моралното ниво на Сталин. И да не си помислите, че такива убийства са били изключение. В книгата, която цитирах, от 238 убити от царския режим в сливенско, 7 са непълнолетни - от 14 до 17 годишни момичета и момчета. "Шестте ястребинчета" са били много-много повече от 6, приятели мои. Убивани са и хора на преклонна възраст, защото децата им били партизани, убивани са дори родилки. Например на 14.7.1944 е убита Мара Маркова Димитрова, която е от Прилеп. Предходната година се залюбила с някакъв наш хубавец, който бил войник там и дошла с него да живее в Сливен. По неведоми причини хуавеца станал партизанин и Марчето ще не ще излиза с него в гората, защото е било много ясно какво ще й се случи, ако властта я набара в града. На 14ти юли ражда първото си дете, същия ден жандармерията убива и нея и съпруга й. Туй то - да живее българо-македонската дружба и слава на Царя Обединител!

И понеже тук с споменаха няколко потресающо (у)бити дядовци, нека да ви кажа и как е изглеждала обратната страна на медала. Моят дядо през 1943 е бил нормален сливенски дришльо. От бедно работническо семейство, самият той е бил тъкач и също е бил беден, но комунист. Разнасял е позиви из града, бил е свръзка с ятаци, организирал явочни квартири и т.н. вършил е черна работа в РМС. След девети септември брата на дядо ми заминава на фронта и е убит при Драва. Заради нелегалната си дейност, но също и заради брат си, дядо ми го правят Активен борец против фашизма и капитализма. Което между другото хич не значеше това, което сега "жертвите на комунизма" изкарват че е значело. След девети дядо ми работи в завод за чорапи. По някое време става началник снабдяване в същия завод и като такъв се пенсионира. Получаваше малка добавка към пенсията и можеше да пътува безплатно с БДЖ. Толкоз! Баща ми беше прост хладилен техник, сестра му правеше обувки до пенсия, майка ми (снаха на дядо ми) за малко се беше издигнала до председател напрофсъюза в първи тъкачен цех на същия завод. Сравнете това с облагите, които някои тежко пострадали "антикомунистически родове" имат сега, като да речем Сталийски, Маркови, Савови, Берон, Сърчаджиеви и т.н.



Но да се върна на брата на дядо ми. Защо му е трябвало да загива при Драва? От какво се е налагало? Защо освен него, 10 000 други български войници са убити във Втората Световна Война? Дали не, защото е трябвало някой да забърше осрания пейзаж от "жертвите на комунизма"? М? Може би за да остане България цяла, да не я делят пак, както през 1878, 1913, 1919, "in one piece" както казват американците. Да не плаща репарации, от които да не може да си вдигне главата 30 години? И защо му е и на него и на дядо ми, да стават комунисти? Руснаците ли са им платили? Дали пък за това не са били виновни "жертвите на комунизма", под чието вещо ръководство България е била една миризлива кочина?

Често се повтаря, от щели и нещели хора, че преди 9 септември, тук е било близко до рая, но когато комунистите дошли на власт, провалили всичко. Харчили докато има спестено от предходния режим, после фалирали. Не знам на кой болен мозък му е хрумнала такава простотия, но честна дума, хората които й вярват, също не са добре с главата. Тук съм показвал таблици, диаграми за това какво е представлявала следосвобожденска България. Вкратце: през 1878 жизненият стандарт тук е приблизително равен на този във Финландия. 30 години по-късно, през 1908, българинът вече е с половината от финландския стандарт. При това Финландия е под тежкия руски ботуш, а България е свободна и необременена. Цялото национално богатство е изхарчено образно казано за заплати и пушки на армията и за виенски мебели в София. След 1908 положението с нищо не се променя, даже се утежнява след загубените войни. Не според архива на БКП, ами според официалния статистически алманах на НСИ от 1929, 20% от българите са неграмотни, 10% са "самоуци", и едва 1% (един процент) имат университетско или гимназиално образование. Преди Стоян Омарчевски да построи над 1000 училища в селата, положението е било още по-трагично. Честна дума нито един комунист няма вина за това. Заслугата изцяло е на "жертвите на комунизма", можете да ми вярвате!

Гледам, че напоследък много се шумоли около книгата на някакъв човечец . В пише, че утрото на 9.9.1944 в София било тихо и спокойно, безметежно, само някакви младежи подтичвали по улиците и изведнъж, като гръм от ясно небе, по радиото съобщили, че правителството е сменено. Ако някой случайно се е подвел да вярва на такива глупости, бих го посъветвал да постои на чист въздух. Реалната картинка е била съвсем различна: през 1944 в София всички хранителни стоки се продават с купони. Дневната дажба хляб на човек е била 240 грама. Голяма част от софиянци са посрещнали утрото на 9.9.1944 .. на опашки за хляб. Същите софийски опашки явно са били прочути, защото дори на кореспондента на един шведски вестник са му направили впечатление, както и това, че на тези опашки са ставали такива размирици, че се налагало чак местния клон на Гестапо да помага на нашата полиция. Т.е. освен опашките за хляб в центъра на София, още от ранни зори, е имало и солидно количество полиция. По време на втората световна война България изнася стотици хиляди тонове пшеница за Германия, но в столицата й хлябът се продава с купони. На всичко отгоре, нашите "приятели" от Германия са изпратили тук офицери от Гестапо, които да инспектират на място и да правят претърсвания по складовете, дали някой не мишкува и не изпраща по-малко пшеница от нужното. "Жертвите на комунизма", уви са връчили суверинитета на България, в ръцете на Хитлер, затова в статията, която преведох преди два дни NYT пише, че по това време България се управлява за и от германците. offtopic: ако случайно някой ви каже, че това не е вярно, защото например в семейството на неговия тежко пострадал от комунизма дядо, лишения не е имало, то не се отдавайте на съмнения, по-скоро се замислете с какво се е занимавал въпросния дядо през войната. Дали случайно не е бил малко спекулант, или пък още по-малко контрабандист, или пък е свирил на уше на царските офицери като Сашо Сладура?

Също се говори, че Народния Съд бил незаконен и противоконституционен. ОК, но кой се оплаква от това? "Жертвите на комунизма", които са суспендирали Търновската конституция? Същите, които са приели над 40 закона, противоречащи не само на конституцията, ами и на всякакво приличие - расистки, антисемитски, нарушаващи основни човешки права, като правото на собственост и на свобода на мнението. Тези хора не са ли чували, че по време на война, особено ако си победен, местните закони за защита на държавата не важат много-много? Тогава има други "закони", тях ги има в международни спогодби и в "общоприети правила на поведение" спрямо бити хулигани като нас.

Искам да по-ентя, че никога не съм твърдял, че сред жертвите на комунизма няма и невинни хора. Българските комунисти, а и останалите офейци, са преди всичко българи и нищо българско не им е чуждо. Но размаха на терора, за който се говори днес, е с порядъци преувеличен спрямо онова, което се е случило в действителност. Един журналист от NYT има много точна фраза за това - след 1953 терора е заменен с управление "с ръка на кобура". Разбира се, щеше да е чудесно нещата да са били изпипани прецизно и жертви да са станали само "жертвите", но уви и невинни хора страдат безпричинно, защото правораздаването след 1944 е силно омешано с политиката (както във всяко друго време тук, между другото).

И накрая няколко думи за източницте ми. Станах абонат на NYT заради този клуб. Те имат дигитален архив на всички свои статии от първия си брой през 1851 досега и той е достъпен онлайн, стига да си платиш. В началото си мислех, че ще намеря някакви неопровержими доказателства, че македонците НЕ са българи. Уви, пълен провал. Статиите до 1912 са пълна скука, защото се припокриват 1:1 с това, което и ние сме учили за македонския въпрос. Само тук-там има леки пикантерии и загатнати хипотези, които не съм срещал в български издания, предполагам защото са маловажни, а и все пак NYT по това време е дребно провинциално вестниче с посредствена журналистика. Около 1912 започват да се появяват известни разминавания с това, което ние сме учили от учебниците си. След 1919 историята на България, според статиите във вестника, драстично се различава от онова, което ние знаем за нея, както от комунистическите, така и от "демократичните" й версии. Все едно четеш за някаква чужда държава, в която никога не си бил. Същото е и по другите западни издания, от които епизодично съм чел статии. Разликите са не само в тълкуванията на събитията, но в самата фактология. Междувременно около 1940 Ню Йорк Таймс вече е водещо издание в САЩ и журналистите му са били селебритита, като днешните популярни телевизионни водещи. Ето затова много ценя архива му и вярвам на него повече, отколкото на местни източници. Вътре можеш да научиш за събития, които не си и предполагал че са се случили. Като например опита на ДС да убие царското семейство в Кайро. За спомената по-рано "средноевропейска суша от 1946-1948" (у нас известна като първа фаза на горянското движение) За английските и американски шпиони по времето на ВСВ. Никола Петков май е бил от вторите. Във вестника има 140 статии за него, писани от тогавашните кореспонденти тук. Никой друг българин не е споменаван толкова често. По мои наблюдения разликата между историята на България според западни вестници и според местните версии буди повече разочарование сред нашите "десни", които продължават да си мислят, че имат нещо общо с Джордж Вашингтон и Куинси Адамс. Да се надяваме, че поне в следващия исторически период нещата ще улегнат и ще бъдат синхронизирани с реалността.

Другите ми източници са книгите на дядо ми от комунизма. Покрай западните вестници, уви започнах да ги ценя както никога досега. Не за съдържанието им, а заради педантичността и фактологичната им акуратност. Естествено, че са идеологически обременени, и че в тях са спестени един куп неща, но са били така написани и издадени, че да покрият поне елементарните правила на книгоиздаването и "книгосъдържанието", които западните източници спазват и които са твърде далеч от днешните меркантилни и пропагандни "стандарти". Дадох вече пример за нещо елементарно - как комунистите съвсем правилно са доказали престъпленията на предходния режим, като са изброили всички негови жертви една по една, както се прави по целия свят. Дори това тяхно елементарно постижение е недостижимо за хората, които днес оплакват "жертвите на комунизма".



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.09.17 05:25



Не бил чувал той...
Изразът 'партизаните наказаха кмета,горския,поляка,бирника"обикновено означава "заклаха,обезглавиха,разфасоваха,обесиха,оставиха на показ".Това от филмите -бързо усмъртяване с куршум е било по-рядко.

Убивали са и непълнолетни,и стари хора.

Дядо ти каквато и малка добавка да е вземал,ветераните от войните преди септ.1944 не взимаха НИКАКВА,както и карти за транспорта.,с изключение на опълченците от МОО - чак в 1981,когато бяха 12 души.

Море,не бил чувал!...Не ти отърва...



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано12.09.17 06:34



Хубави хора са били дядо ти и брат му, докато България е във война за обединението си те да играят за отбора на враговете и. Горкият активен борец с мижава надбавка към пенсията... а за други привилегии да разкажеш, постъпване в университет с предимство за деца и внуци да речем, жилища с предимство (до блока ни в София, ,,Надежда,, в средата на 80-те вдигнаха нов, за деца и внуци на активни борци, това след 40 години!). Без Червената армия нямаше и да помиришете власт, което донякъде обяснява русофилията ти, но без да сме окупирани от Червената армия едва ли брата на дядо ти би загинал за чуждите интереси на Драва. Изтървахте кокала по долната прослойка комунисти, големите батковци като Златев, Гергов и т.н. са на върха, но едва ли много им пука за вас.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.09.17 07:40



Единият ми дядо за малко да го гръмнат някакви лумпени с червени ленти на 16 септември 44 година, а другият пък го били в полицията до посиняване преди светлата дата, защото бил ремсист. Ако ми кажеш ти или някой от другите умници как точно сам да се хвана за гушата, без да се удуша, ще бъда много благодарен....в този смисъл уважавам испанците, които при подобен кървав сценарий през 30-те години са плюли и са преминали напред. А руснаците още се делят на бели и червени по форумите, пък в Америка се делят на северняци и южняци явно, което изобщо не е умно за една нация....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема комунистическата идея.нови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано12.09.17 08:19



Много е хубава. Родила се е в средата на 19 век. И започват опити за нейното реализиране. Опитите продължават. Намеквам за Северна Корея.
Но за съжаление на повечето места донесе кръв и недоимък.
Все пак има едно място, където доста е напреднала. Швеция.
Но там се стремят към по добър свят без да използват диктатура на пролетариата.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано12.09.17 08:24



"Ако трябва да сме обективни, огромната част от "жертвите на комунизма" напълно са си заслужили кол във вратА и да бъдат заровени полуживи. "

чета и не мога да повярвам ,че това нещо може да бъде написано...!!!!!!

Голямата част от убийствата след "светлата" дата 09,09 е на хора проспериращи,за да им се откраднат имотите.., ..други като Мирчо Спасовци просто им е доставяло удоволствие да убиват.....

Дори Италия е призната за съвоюваща страна....а България??? ..с"мощното" партизанско движение....?!

Редактирано от o_megas на 12.09.17 08:26.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано12.09.17 08:40



Всеки медал има две страни. Нищо не е черно-бяло. Въпросът е, че нашето общество нищо ново не е научило и нищо старо не е забравило. Затова сме последни в ЕС по всичко...





Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано12.09.17 10:36



Е, хайде стига вече! "Обективно за 9-и септември", "реалната картинка", "реално убити"... 80% грамотни хора през 1929 г. е огромно число, и аз се чудя дали от НСИ не са послъгали. Щото съм служил в Симеоновград и не можеш да си представиш след 45 г. социализАм колко неграмотници имаше там. Няма начин гестаповци и "солидно количество полиция" да са сновяли по улиците на София в утрото на 9.9.1944. Какво й е реалното на картинката? Не разбрах как от думите на журналиста от майката на световната журналистика, твоя любим NYT, че "след 1953 терора е заменен с управление "с ръка на кобура"" ти си направи извода за "размаха на терора". Това че ""жертвите на комунизма" напълно са си заслужили кол във вратА и да бъдат заровени полуживи" го оставям на страна, но тайно се надявам да нямаш някакви амбиции за реализация в съдебната система най-вече. Тези "жертви на комунизма", хубаво ги слагаш в кавички, но освен убитите, дето се броят на пръстите на двете ти ръце, тези 180.000 до май 1945 г. и по нататък, барабар с моите двама дядовци, те жертви ли са? Получили са си заслуженото ли?

***


Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано12.09.17 11:34



В другата тема бях пуснал мнение на професионален историк, съдържащо се в статията към която бях пуснал линк. Нека повторя. Данни за всички избити от комунизма не може да има, тъй като за оценката им е трябвало да бъде направено огромно, бързо и прецизно изследване.
Когато дойдеш 1945 г. на власт и трябва да осветлиш събития от преди 22 години - това явно не е проблем. Особено щом си успял да туриш ръка на целия държавен архив. Когато дойдеш 1989 г. на власт и трябва да осветлиш нещо от преди 44 години тогава има лек проблем. Проблема става по-голям, когато големи масиви от информация остават укрити и изключително трудно решим, когато те са унищожени - Пожара в партийния дом. Той е практически нерешим, когато осъзнаеш, че политическата промяна в страната през 1989 г. е извършена по волята на Комунистическата партия, через вътрешен преврат, който няма интерес да промени каквото и да е, а само да запази властта за определени кръгове в Партията - кърмилница, камо ли да излязат на видело каквито и да са престъпления на този режим. Има много свидетелства, че и до момента деянията на комунистическото управление не са намерили правилна оценка, поради укриване на информация. Няма нито един осъден за престъпленията на комунизма и за масовите убийства. А такива дори най-тъпия комунист (и дори ти) не може да отрече, че има. И те са политически. Убийството на шестте ястребинчета не е политическо - то е вследстиве на некой изтрещял местен джандар. Централната власт едва ли е знаела за това и едва ли го е наредила. Същото за Митко Палаузов. В Шумен жертвите на фашизма водят т.нар. курсисти - учещи в средно, курсантско училище - загинали са през март 1933 г. (Пак изтрещял джандар), но как може тези хора да бъдат оценени като фашистки (политически) жертви при условие, че още в Германия Хитлер не е на власт, в България няма дори установен едноличен монархически режим (след деветоюнския преврат)? Или мислиш, че министъра на вътрешните работи е издал депеша "убивайте гадните копеленца"? Да поставяш под един знаменател всички загинали у нас вследстиве на полицейски произвол и разчистване на политически сметки след 1919 г., както направи в другата тема, цитирайки някакво документално произведение може да бъде следствие само от тежка идеологическа (комунистическа) индоктринация. Според мен не може да се сравнява поведението на държавата към шумкарите наизлезли след 1942 г., които развзиват партизанско движение, например с настъпилите вътрешнополитически саморазправи след септемврийското въстание. Не е ясно кой и защо убива Стамболийски. Преките извършители са дейци на ВМРО и според известното това е станало противно на волята на полицията. В никой случай не може да си обективен, ако твърдиш, че всички убийства през посоченият период (1919 г. до 1944 г.) са равнопоставени и лежат на отговорността на един и същ режим и на едни и същи политически дейци. Това не е така. Да речем до 1923 г. управляват земеделците - те също пипат здраво. ВМРО сериозно страда от това. Измират много хора. После палачинката се обръща. Други са вземащите политическите решения, други са тия дето носят отговорността за убийствата през 1923 г. Други са тия, които вършат преврата 1934 г. Логиката на нещата пък след 1942 г. е съвсем трета. Тези политически убийства са гадни, лоши, ненормални, но за съжаление с тях е белязана епохата и такива се наблюдават в много съседни държави. Гърция, Югославия.
Пак потвтарям не може да е вярно, че всички убийства за посоченият период тежат на едно политическо ръководство, както твърди любимото ти комунистическо четиво. След 1945 г. нещата леко се различават. Идва НОВА власт - истинската, вечната, непогрешимата. Тя убива за пари, за сломяване на съпротивата. Трепе без ред всеки, който има каквато и да е позиция. И е факт, че нейните престъпления вече трудно могат да се установят. Няма архиви, управляват ни същите комунисти, които са ни управлявали до 1989 г. Никой няма да даде пари за подобно изследване. А за подобно изследване трябва много работа на терен. С пряк контакт с хора, които не са 100 или 200, а са десетки хиляди.
Ти искаш факти, аз ти казвам f.ck ти.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: o_megas]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано12.09.17 14:22



Социологическо проучване върху партизанското движение развенчава митове преди и след 1989 година. Обобщеният образ на партизанина: 19-годишен, от бедно селско семейство, свързан с града, по-образован от много други, без никакъв боен опит


Лагер „Техеран", в който зимува през 1943-1944 година отряд „Антон Иванов"
Проф. д. и. н. Донко Дочев, преподавател в Аграрния университет в Пловдив, автор на книгите „Монархофашизмът срещу народната съпротива" (1983), „Семената на бурята" (1984), „Покушение срещу демокрацията" (1991), „От демокрация към диктатура" (1995), в съавторство „История на младежкото революционно движение в Пловдивския край" (1984), „История на бригада „Христо Ботев" (1989).
Книгата „Партизаните - мит и реалност" предстои да излезе от печат този месец, поне 15 години след като е написана като дисертация. Материалите за нея са издирени в Централен държавен архив, архива на МВР, Централен военен архив, окръжните архиви, архивите на активните борци, историческите музеи, както и в лични анкети с живи партизани. Начинът на събиране на материалите, твърди авторът - проф. д. и. н. Донко Дочев, е подчинен на идеята да се получи една сравнимост между отделните документи с оглед да се провери достоверността на всеки един и да може да се приближат до възможно най-голямата обективност.
Резултатите от социологическото проучване са в основата на труд, с който авторът защитава дисертация. Първоначално е планирана за печат в „Партиздат" през 1989 година, събитията обаче я свалят от дневен ред. Бял свят този труд ще види едва сега. В продължение на две години авторът е уточнявал данните - според сравнените списъци общият брой на партизаните у нас е 9660. По методиката „всеки шести" чрез лотария са изследвани 1660 от тях по 25 показателя и предварително подготвен въпросник със 180 възможни отговора. Извадката е максимално изчерпателна, отклонението от истината е дори под допустимата социологическа грешка.

Кои митове развенчавате с книгата си?
- Митове за партизанското движение бяха създадени и се създаваха до 1989 година, създаваха се и след това. И това бе лесно обяснимо. Едните прекаляваха с положителните оценки и на партизаните се приписваха цели, които нито те са си поставяли, нито някой им е поставял, нито пък са реализирани. Например беше обявено, че въстанието на 9 септември е начало на социалистическата революция, което няма абсолютно нищо общо със строгата научна истина. Да не говорим, че се премълчаваха редица недостатъци, пропуски, направо престъпления в партизанските отряди, някои от които, субективно или обективно, дори бяха довели до значителни неоправдани загуби в това движение. Имам предвид например вътрешния ред в партизанския отряд „Антон Иванов". А още по-очебийна е неправилната политическа оценка през есента на 1943 година, когато БРП взема курс към въоръжено въстание и масовизация на партизанското движение. По този начин комунистите изкарват неподготвени стотици хора в планините, най-вече в Пловдивската зона, а обединените сили на полиция, на ловни роти, на бойни полицейски отряди, на военните поделения нанасят огромни загуби и движението е поставено пред разгром. Тези неща се премълчаваха и се обясняваха по начин, който не отговаряше на историческата действителност. Да не говорим, че митовете след 1989 година, пак подчинени на политическите пристрастия, стигнаха до пълното отричане, което пък няма нищо общо с историческата истина. Това е противопоказно и от историческа, и от национална гледна точка, защото това, с което България може да се съизмерва с антифашистките сили в света, е именно антифашисткото движение, в това число и партизанското движение. Ние нямаме друг принос, напротив, ние имаме редица минуси, тъй като бяхме подписали Тристранния пакт с Германия и другите страни, България предостави своята територия като изходен пункт за нападението на съседите, активно подпомагаше Германия в нейната война срещу демократичните народи, не само срещу Съветския съюз. Знаете, че партизаните се окачествяваха като хора безидейни, хора, които са търсили някакви приключения, приписваха се най-невероятни неща, но един човек, който си е заложил главата, не може да бъде упрекван в такова лекомислие - още повече, че 22% от изследваните лица са загинали или пленени, а по-голямата част от пленените са убити, и то без съд и присъда.

Какви всъщност са били целите на партизанското движение според документите в архивите?
- Целите на антифашистката съпротива поставя, естествено, организаторът на тази съпротива, Българската работническа партия, а после те са представени и залегнали в основата на Отечествения фронт, една политическа коалиция, в която освен БРП влизат лявото крило на БЗНС - Александър Стамболийски и известно с популярното име „Пладне", лявото крило на социалдемократите и политическият кръг „Звено". Целта, която се поставя веднага след 22 юни 1941 година, е изгонването на германците от България, ликвидирането на фашистките правителства и създаване на истинско народнодемократично правителство. При това, искам да подчертая, в нито един документ, нито изхождащ от БРП, нито от Отечествения фронт, не става дума и не се поставя като цел извършването на социалистическа революция. В нито един документ не се поставя такава цел. През целия период на борбата във всички партийни документи - и на ОФ, и на съюзните партии, се подчертава общодемократичният характер на антифашистката съпротива. Така е разбирана и от съюзниците в антихитлеристката коалиция, имам предвид САЩ, Англия и Съветския съюз. На конференциите в Техеран, в Ялта, в кореспонденцията между тримата големи - Сталин, Рузвелт и Чърчил, непрекъснато се подчертава, че съюзниците ще подкрепят с всички възможни средства антифашистката съпротива в балканските страни, в това число и в България.


Група партизани от отряд „Антон Иванов" - 1942 година
Можем ли да сравним нашата съпротива с другите балкански страни?
- Мисля, че това сравнение не е уместно, защото положението в балканските страни е различно. България е формален съюзник на хитлеристка Германия. Докато Гърция, да речем, и Югославия са страни, които са окупирани и борбата там придобива национален характер. Армия, полиция, държавна администрация, цялата държавна машина е разрушена и целият народ, включително и тези институции, се включват в по-голяма или по-малка част в съпротивата. Докато в България съпротивата има по-скоро класов, отколкото национален характер. Но това пък я издига, макар и количествено да са несъизмерими, на едно по-високо ниво, защото тя действа в условията на една по-различна политическа ситуация и други формални и неформални връзки с Германия и нейните съюзници. Сравнението с италианската съпротива е по-удачно, но и там нещата няма да са съвсем точни, защото тя взема особено мощен характер, след като съюзниците дебаркират на африканския бряг, в Сицилия - т. е. вече става ясно, че изгонването на германците от Италия е предстоящ акт, и това създава невероятен стимул в италианския народ да организира антифашистката съпротива.

Какви са били партизаните, какъв е средният, обобщен образ?
- Това изследване разкрива доста широк спектър от партийно-политическата, класовата и демографската структура на партизанското движение. От гледна точка на демографията това са хора, които произхождат преди всичко от селата - една значителна част, над 80%, имат селски произход. Това съответства горе-долу и на пропорцията на селското и градското население в страната от онзи период, но що се отнася до тяхното социално положение, картината се изменя. Средната възраст на партизаните е 24 години и 7 месеца, по абсолютен брой най-голяма е групата на 19-годишните, следвани от 21-годишните, 18-годишните и т. н. Най-старият партизанин е на 63 години, най-младият е Митко Палаузов, 12-годишен. Около тази възраст той не е единствен, но най-монолитна и най-компактна е възрастовата група между 17 и 32 години. Още над 30 години участието намалява, а присъствието на хора над 40 е под 1 процент. Това говори, че партизанската борба иска добро физическо здраве и жизнеспособна възраст, тъй като условията са сурови, знае се, че зимите са много тежки, изисква се голяма физическа издръжливост, боеспособни хора между 20 и 40 години и това напълно се потвърждава в изследването.

Ако можем да очертаем обобщен образ на партизанина, той е 19-20-годишен, произхожда от селото, но е свързан с града било като ученик, студент или работник, най-често - занаятчийски работник. Той е със средно или незавършено средно образование, тъй като една част от тях излизат, както е известно, от ученическата скамейка. Този „обобщен човек" има 2.5 пъти по-високо образование от средното образователно равнище в страната. Спекулациите около това, че партизаните са били хора нехранимайковци, лумпени, не се потвърждава. А този тезис се потвърждава и от голямото участие на учители в съпротивата, на студенти, незавършили, както и на хора с висше образование. Така че един от резултатите на изследването е, че партизаните са били на едно доста високо интелектуално равнище за България, това отразява и в значителна степен съзнателния характер на участието на тези хора. Само по-високообразованият човек може да осъзнае целите и да се издигне на равнището на историческите задачи. Необразованият човек се увлича от авантюризма, но интелигентният трудно може да се подведе и да заложи главата си в буквалния смисъл на думата, защото жертвите са реални, не са потенциални. А те са над 2000 души. Това са хора, които в по-голямата си част нямат голям боен опит, една по-малка част от тях са служили войници, където по силата на обстоятелствата те получават необходимата бойна военна подготовка, т. е. това ги улеснява при организацията на лагерния живот, дисциплинира ги, създава умение за боравене с оръжие, тактически умения, докато по- голямата част от партизаните не са служили войници, а това създава проблеми. Факт, който усложнява нещата, е и че малко офицери има в партизанското движение, и от това има редица проблеми за командването и ръководството на бойните действия на тези формации.
Обяснимо поради възрастта е, че повечето партизани - 57.52%, са били несемейни. Само 2.42% от семейните нямат деца, най-голямата част - 19.64%, имат по 2 деца, при жените омъжени са 21%, повечето от тях имат по едно дете. Съотношението между мъже и жени в отрядите е 92.23:7.77.

От какви социални слоеве произлизат повечето партизани?
- Досега в историческата наука се изхождаше от едно огрубяване, считаше се приблизителният брой на отделните групи и прослойки - 10, 15, 20%, а оттам беше лесно да се направи генералният извод, че работническата класа е доминирала. Това обаче не е точно, за по-прецизна работа въведох понятието „процент на отражение", налагайки абсолютния брой на представителите на различните прослойки в партизанското движение върху количеството на прослойките в страната тогава. Исках да изясня как партизаните отразяват социалните си бази. Най-силно представени на пръв поглед са занаятчийските работници, следвани от дребните селяни, от работниците от промишлеността, от ученици, студенти, учители, служещи, интелигенти и т. н. В тази идея да се съпостави относителният дял на партизаните към тяхната социална база в страната се показват някои интересни данни - макар дребните селяни да превъзхождат по относителен дял средните селяни, то средните отразяват по-силно собствената си социална база. Ако от 1000 дребни селяни са излезли 500, можем да кажем, че това са 50%. Но те са 1000, а средните селяни са 300. От тях са излезли 150 - т. е. те отразяват по-силно собствената си социална база, повече хора от тях са станали партизани, което е доста интересно от гледна точка на това кои хора участват. Оказва се, че не са само бедняците, а и хора от средните слоеве. Те трябва да преодолеят и по-големи психологически бариери, преди да се решат на тази стъпка, имат и какво повече да загубят.


Проф. д. и. н. Донко Дочев
Какви са били мотивите им да се включат в партизанското движение и каква е динамиката на нарастване?
- По собствено желание са излезли 39.32%, по нареждане на партийните органи - 17.76%, при провал в организацията и за избягване на арестуване - 6.96%, при непосредствена опасност от арестуване - 10.31%, избягали от затворите - 4.48%, избягали от казармата - 14.16%, избягали от концлагери и трудови групи - 1.74%, при повикване за казармата - 3.04%, при опит за арестуване - 2.24%, политемигранти, дошли от Съветския съюз - 0.19%, при партизански акции в някои села, спонтанно - 1.68%. Най-голямата част, вижда се, съзнателно са избрали партизанския живот, съзнавайки всички рискове.
През 1941 година в Балкана са излезли 2.60% от всички партизани, през 1942 - 3.68%, през 1943 - 24.14%, и в последната, 1944 - 69.58%. 24% от всички излизат в Балкана в последните месеци преди 9 септември, това са около 2400 души. Излизали са най-много през месец август 1944, май 1944, април 1944, юни 1944, септември 1943, март 1944, септември 1944, октомври 1943, август 1943. Интересно е да се проследи и как се променят мотивите през различните години. Първите, които излизат през 1941 година, са предимно заплашени членове на РМС и БРП, най- често нелегални. През 1942 година се увеличава броят на работниците и на бедните селяни, чак през 1943-а се забелязва активното включване на средните селяни и аз го свързвам с това, че вече има ясно подчертана тенденция за хода на войната и се очертава победата на антихитлеристката коалиция, което е един психологически мотив за включването на социални категории, които не са свързани с бедните селяни и с работниците, а с интелигенцията - учители, студенти, служещи, както и средни селяни. А през 1944 г. вече, когато изходът е ясен, тогава вече има масово включване от всички категории, най-ярко изразен е делът на селяните. От всички партизани 47.76% са били ремсисти, 35.31% - членове на Българската работническа партия, под 1% са членовете на БЗНС и БРСДП, а 16.11% са били безпартийни.

С какво резултатите от вашето проучване опровергават и потвърждават приеманите досега тези?
- Най-напред фактите опровергават тезата, че партизанското движение има работнически характер. Данните недвусмислено показват, че партизаните произхождат от селски семейства. Това съответства и на характера на населението на България от онова време. Значително е участието на интелигенцията - нещо, на което не се обръщаше внимание и сега, и преди. Съзнателно, за да се подчертае ролята на работническата класа, се пренебрегваше участието на интелигенцията, на служещите, на хората на умствения труд. Това е една реабилитация в случая на тези категории. Опровергава се схващането, че движещата сила в една такава борба е комунистическата партия или БРП, а се доказва, че една голяма част от партизаните произхожда от безпартийните маси - над 15% от всички. Опровергава се тезата за ниското образователно ниво.
Потвърждава се значителното участие на семейните, на жените в партизанското движение, връзката на динамиката и темповете на нарастване с тактиката на ОФ и на БРП. Данните конкретно показват, че тактиката, която възприема БРП, не е съобразена с реалните политически условия. Една огромна част от партизаните се изкарва през есента на 1943-а, без това да е съобразено и по този начин хората са подлагани на необосновани рискове - неслучайно тогава има и най-много жертви. Преди 1989 година за тази грешка упорито се мълчеше.

Има ли нещо, което не се знае за партизаните във връзка с датата Девети септември?
- Най-големият мит е, че на 9 септември 1944 година се извършва социалистическа революция. Нито един от партизаните, нито отделните формации, нито движението като цяло никога не са поставяли, не са очаквали, че тогава ще се извърши социалистически преврат. Тази цел и тази оценка са изфабрикувани по-късно.

Все пак знаем от спомени и от филми, че те са живели с литературата на СССР, с лозунгите на социалистическата революция?
- Основните лозунги през целия период са насочени към изгонването на хитлеристите от България, скъсване на съюза с Германия и установяването на истинско народно демократично правителство. И това става. Те не са очаквали друго. Не са очаквали, че на 9. 9. 1944 г. ще се установи социалистическа власт. Не са се борили и не са очаквали това. Това беше приписано на партизаните през 1957 година, когато беше обявена на VII конгрес на БКП тезата, че Девети септември е начало на социалистическата революция у нас. Дотогава тази теза не е господстваща в България.

С кой акт се извършва реалната социалистическа революция в България?
- Трудно е да се каже, това не е еднократен акт. Но началото на революционните преобразувания започва от септември 1947 година, когато на Варшавското съвещание на комунистическите партии се разисква въпросът за състоянието на отделните партии и техните действия за ускоряване на процеса на революционните преобразувания - поне така е записано в документите. Тогава се отправя остра критика срещу Българската комунистическа партия и Георги Димитров, че БКП и лично Г. Димитров са забавили процеса на преобразуване. И като следствие на тази критика само три месеца по-късно започва национализацията на промишлеността - декември 1947 година, и веднага започва безпощадна борба за ликвидиране на политическата опозиция. Следва отстраняването на Никола Петков от Народното събрание, съдебният процес срещу него и екзекуцията му през септември 1948 година.


Партизански землянки в Родопите
А къде са бившите партизани по това време?
- Една част от изследването има за обект житейския път на партизаните след 1944 година. Данните показват, че голяма част от тях са се реализирали в армията (17.79%), в МВР (16.80%), в партийните органи (9%), като ръководни стопански кадри (7.51%), в административните органи (6.35%), останалите сфери, където са влезли, са дипломацията, образованието, културните институти, журналистиката, здравеопазването, в ръководните органи на селското стопанство, промишлеността, строителството, транспорта. Жените - бивши партизанки, също са избрали органите на МВР, 15.20% от тях са се реализирали там, останалите са се насочили предимно към културните институти и образованието. Интересна е социалната ориентация и в тази по-късна посока от живота им. Бедните и средните селяни са се насочили към МВР и армията, като тях са постъпили и чиновниците, и част от работниците.
Интелигенцията от партизаните е навлязла в партийните органи и културни институти. Подобна е тенденцията и спрямо политическата им база - членовете на РМС и БРП също избират след Девети армията и МВР, но членовете на БЗНС например много по-често стават ръководители на стопански обекти, докато членовете на БРСДП навлизат в партийните органи. Сред безпартийните всеки пети отива в МВР, следващото по брой участие е пак в армията. 39.90% от всички партизани повишават образованието си след Девети, 86.84% от завършилите средно образование получават висше, а 17.5% от тях стигат до научни степени кандидат и доктор на науките. Повече от половината от партизаните с висше образование са завършили второ висше след 1944 година, 40% от тях са стигнали до научна степен. Като правило почти всички прекъснали заради излизането в Балкана студенти са завършили по-късно. Изобщо като цяло всички те имат отлична житейска реализация.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.