Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:22 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Crazy Space]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано04.12.17 02:41



Разстоянията нямат никакво значение. Огромните разстояния не пречат на Китай, например, да има ефективна, натоварена и предимно електифицирана жп мрежа.

Да, в САЩ става дума именно за сериозен недостиг на инвестиции в инфраструктура, включително жп такава, за което има ясни причини, свързани с икономическия им модел.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Kpakpa]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 02:59



Да бе нямали:) Една жп линия за да се електрифицира това значи да е мнооого натоварена.Защото това не са само стълбовете и медната жица а и подстанции. В САЩ автомобилния транспорт е силно развит. И въпреки това имат 265 000 км железопътни линии.Докато Китай има само 124 000 и освен това извършва масирани инвестиции от над 500 милиарда долара за да си ги дооправи. в китай на места още се ползват парни локомотиви


П.с.Териториите на САШ и Китай са практически еднакви по площ.



Тема Това задлъжняване беше митнови [re: Kpakpa]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 03:06



Доколкото помня беше някакви си 10 или 12 милиарда долара коеото е направо смешно, днес сме повече задлъжнели. Просто тогава наистина не знам какво стана,явно не намериха банки от къде да рефинансират една Гърция с нейните колосални задължения от 300 милиарда я рефинансираха на нас 1 милиард не искаха да ни дадат техната мама!



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Kpakpa]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано04.12.17 03:09



Индустрията е най-точния показател за хала на една икономика, защото тя е най-рисковия от четирите компонента на обобщаване - индустрия, манифактура, услуги, селско стопанство (у нас има малко разминаване в терминологията - "индустрия" и "манифактура" са "тежка промишленост" и "лека промишленост"). Ако индустрията оцелява и се развива, значи и останалите три се справят (в икономическата верига тя им е клиент). В България след 1996 манифактурата и индустрията си смениха местата и големия "завой" към селско стопанство и услуги може частично да се обясни и с икономическата несигурност. В числово изражение към БВП нещата може да изглеждат добре, но на пазара на труда това е катастрофа, защото манифактурата има нужда от плетачки и шивачки, докато индустрията - от механици и инженери. Това за мен е основната причина да се промени толкова много образователния профил на средностатистическия българин.

Напълно възможно е през 80те електронната промишленост да е деряла бюджета, обаче това според мен е напълно нормално. В изработката на чипове се ползват най-сложните машини, създавани от човек - степерите. Инвестициите в заводи за електронни компоненти наистина са колосални и са винаги в милиардите. Все пак тогава сме били в планова икономика и подобни дисбалансирани трансфери са нормално нещо, и не могат да са причина за икономическия крах. Отделно, за да се произвеждат електронни компоненти са били нужни един куп други производства, особено химически. Не знам обаче в България да е имало заводи за силициеви "вафли", нито за флуороводородна киселина (просто не знам, може да е имало). Предполагам, че са били планирани, но така и не са видяли бял свят или е правен план компютрите да се произвеждат с вносни компоненти.

Ако комунизмът беше оцелял още 10-15 години, можеше днес да произвеждаме най-евтините процесори в света (и с най-ниско качество естествено

).



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 03:18



Абе на нас ни еба майката разпада на СССР няма какво да си кривим душата.И най-калпавиоте компютри да произвеждахме имаше кой да купува

Обаче Горбачов реши да ни спре доставките на нафта за реекспорт и ред други благини и спря да купува нашите боклуци. Реално ако се не беше разпаднал политически блока още 10-15 години целия Варшавски договор можеше да обяви мораториум на плащанията. а да видим как щяха да дойдат да си искат парите с толкова оръжие и войнициЛош кредит ама не могат да пратят съдия изпълнител

Редактирано от Crazy Space на 04.12.17 03:20.



Тема Две неща които наистина мразех от душанови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 03:48



Първото беше така наречената пионерска организация.Аз винаги съм учел в тогавашен окръжен град. Там това нещо се беше разпаднало тотално и ако не го ненавиждаха открито пгрпмния процент от децата го приемаха с нескрита досада и разните там кви бяха събори на пионерския отряд които обикновенно се провеждаха след часовете бяха истинска досада и всички чакаха по-бързо да свършат.Също много ми тежаха разните събирания на хартия и пионерски поръчения които трябваше да изпълняваме, да се предадат не знам си колко кила хартия или билки. Никога не ги изпълнявах но ме бех аизбрали за знаменосец. влизаш с едно знаме и стоиш като идиот, после излизаш


Също и проклетите манифестации за които тренирахме като идиоти да маршируваме по двора.
В по-малките градчета и села като, че ли беше по интересно то си зависеше и от хората де, знам, че една ваканция дойде тяхната дружинна в махалата и правихме театър, беше готино
Второто което искренно ненавиждах бяха тъпите бригади.Винаги съм ненавиждал земеделски труд, нашите от рано разбраха, че това ми е вътрешно не присъщо и ме оставиха на мира, с радост участвах само в докарването на реколтата било от бостана или частното с кукуруза или от градината като умел шофьор на магарешка каруца
Та на една бригхада помня, че от устрем да изпълним нормата по бране на череши се бяхме качили с един на една череша и цъкахме сантасе до момента в когато се сетихме да слезем и видяхме, че всички се бяха прибрали с автобусите и трябваше да се прибираме на стоп
Раборихме веднъж и в една консервна фабрика. Беше яко там имаше и инсталация за кондензирано мляко, отиваш и ти точат на корем колкото искаш. Помня, че особенно ни допадаха едни трилитрови буркани с праскови които дегустирахме на воля.Също и, че слагайме гайки в бурканите с граха на поточната линия, колко горки руснаци са си изпочупили зъбитеТам най ме кефеше с телфера да спускам кошовете с буркани в едни парни казани и после да ги товаря на мотокара. Не ми дадоха обаче да карам мотокараТа там имаше и интернационални връзки.Едни унгарци невероятни пияници,абе соца си отиваше, то беше ясно с такива млади сили
П.с. Някой да си не помисли, че съм бил дисидент? Нищо подобно, приемах го като нещо супер досадно но неизбежно.Освен това пионери не бяха само много пропаднали типове като един Брусли който дишаше лепило и после го изключиха и мисля, че отиде в ТВУ за кражби.

Редактирано от Crazy Space на 04.12.17 04:11.



Тема Ако една държаванови [re: Crazy Space]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано04.12.17 07:40



изследва всички храни, които се използват за един ден от всички, тя ще фалира.
Изследват се храни, за които е установено, че са предизвикали беля.
Темата за администрацията и бюрокрацията е толкова дълга, че ако я захванем, ще съсипем клуба.
Добавям само едно изречение: Симулация на кипяща дейност



Редактирано от mak ot Sofia на 04.12.17 07:48.



Тема мисля да намаля споровете с тебнови [re: Crazy Space]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано04.12.17 08:11



Причината е, че ти преувеличаваш някои неща, други, очевидни ги пренебрегваш.
Например ВАЗ. Имах и я ползвах 25 години. Прочетох, че ФИАТ 124 е конструиран и произвеждан с цел да се ползва 5 години. Руснаците го подобриха, увеличиха дебелината на ламарината. На петата година по калниците се появиха дупки





Тема Re: Ти доказваш моята тезанови [re: Crazy Space]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано04.12.17 09:49



"П.П.с. Изобщо несе опитвай да ме хлъзгаш по леда коя идеология и икономика е по-добра. На мен ми е ясно коя е по-добра..."

Не бе, опитвам се да те спра.



***

Тема ти сериозно ли си написал това?нови [re: Crazy Space]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано04.12.17 09:58



щом можахме със собствени сили да построим атомна електроцентрала
На една АЕЦ главното не е сградата, а реактора


Също така е важен и генераторът.
Знаеш ли кой е произвел генератора на ПАВЕЦ Чаира?




Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.