Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:06 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ...хвалели са се с това, което са вършили.нови [re: cumanich126454]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано14.09.17 12:38



Как са живели? Убийците са най-бедните и мързеливи в селото. Увличат се по тази идеология, смятат, че тя ще им позволи да крадат, да убиват безнаказано. Само като си помисли човек каква е трагедията на тия вдовици с по 3-4 деца. Мачкани, мачкани толкова години. С Гюрга ще направим предложение да се направи изключение за тези хора, които не са получили компенсации, да им се плати. А същите, които са участвали в убийствата, както се вижда от приложените в книгата архивни документи, ръководят селото, правят ТКЗС-то, няма къде да мърдат. Някои обаче минават в опозиция. Четох в книгата на Петко Огойски, депутат от 7-ото Велико народно събрание, който разполага с пълния списък на репресираните 3009 души комунисти са избити в България по списък след 9 септември. А колко още има извън списъка? А защо минават в опозиция някой от убийците, леви земеделци, и партизани, и ятаци? Притиснати са с много тежки наряди, както обикновеното население. 20580Считат се за привилегировани, вътрешни, но не ползват преференции. И като не могат да си издължат нарядите и ги притискат с глоби, минават в опозиция. Даже има предложение на бившия партизанин Иван Галунски да изпратят тъста на Леваневски в концлагер и още двама, единият от които Иван Касарски, съветник в общината през 1946 г., жесток убиец. Иван Андонов, който е ляв земеделец и е прегръщал със синовете си партизаните, до 1945 г. е заместник-кмет, но минава в опозиция, притиснат от много наряди. През 1949 г. става върл николапетковист, единият му син е изпратен в Белене през 1951 г., а другият му син, Коста, който е убивал и разправял как главите рипкали, е изпратен в затвора за неиздължени наряди и като опозиционер. Един от партизаните, който е в четата на Леваневски и Македонски Петко, с партизанско име Искър, и още един негов другар партизанин стават горяни, и то с жените си. Та този Петко е убит като горянин. А другият лежи в затвора. В затвора лежи на два пъти през 1949 г. като симпатизант на горяните и най-младият убиец и партизанин, който е едва 16-годишен по време на касапницата след 9 септември. Имал е убит брат партизанин, много добросъвестен, Стоян. В опозиция минават убийци и другаде, не само в Стряма. И сега техните наследници смятат, че бащите и дедите им са репресирани като горяни, като лежали в Белене. Все едно да се причислят към техните жертви! А когато става промяната през 1989 г., същите убийци, които са управлявали селото, се събират в една къща и обсъждат пак да тръгнат да трепят вече наследниците на тези, които са избили около 9 септември. Говорели: Филизите останаха, трябваше да изсечем филизите! Спрели ги обаче техните синове и внуци. Казали им: Това вече не е вашето време! Това е, което ме радва.

- Поискал ли е някой от убийците прошка?

- Няма такъв. Но след години един от убийците, Касарски, казвал на друг, за Галунски: Ела, ела да те убия, дето ме караше да убивам! Но обикновено те не са криели престъпленията си, хвалели са се с това, което са вършили.





Тема Чочоолунови [re: ludo-mlado]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано14.09.17 12:45



ген. Стою Неделчев---бил толкова "образован", че се подписвал с палец...по- лесно стискал оръжие от колкото писалка...
..но от крадец,джамбазин и убиец --какво да се очаква?!

спомените на дядо ми(офицер от 23 Шипченски пехотен полк) за този храбрец по време на ВСВ ще публикувам ,някой път ,когато имам време..ПОТРЕСАВАЩИ са!!!



Тема Re: „Разказва: Анка Герова-Костова от Стрелча:нови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано14.09.17 15:50



"Виж как Яд Вашем са събирали доказателства за убитите в концентрационни лагери...
...
Който има желание, винаги може да открие къде е истината. "


Ако Хитлер беше победил, 50 години по-късно щяха да ми съберат дедовия.

***


Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано23.10.17 16:42







Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: komitaO3126319]  
Автор Ганьо Балкански (член)
Публикувано23.10.17 19:42







Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано24.10.17 03:18



Благодаря за линка!



А статията в 168часа е глупост. Ако автора разполага с някакви документи, нека ги покаже. Това поне е лесно, защото той твърди, че има такива. Не е като да прави "количествени оценки".



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.17 09:31



Кирил Ряпов и Милчо Борисов от ТАНО ги познавах лично,Рилка Илиева е още жива.Като непълнолетни не са обесени,а са били в затвора във вашия град - тогава е имало и мъже,а жените били в бившата фабрика на Добри Желязков.До прага ти е,разпитай.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: Ганьо Балкански]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано24.10.17 09:38



Звучи леко недостоверно, отчитайки че авторът е ОФ.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: komitaO3126319]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано24.10.17 16:58



Разбира се, че е недостоверно.
Добавяли са всякакви, за да докарат огромна бройка, която с годините нарастваше главоломно.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано02.12.17 02:30



Майната му на 9 септември.Не съм бил роден тогава.Обаче бях преди да падне комунизма и даже може би се бях оформил като личност. То комунизъм е клише измислено от тъпите американци да назовават паранормални режими както например тоя на свинаята от Северна Корея.Нас тогава ни учеха , че комунизмът ще бъде етап от общественото развитие когато всекиму ще се дава според потребностите общо взето някакви мъгляви дивотии като християнския рай. живеехме в реалния социализъм.После разбрах, че имало хиляди борци срешу него, не, не ония около и след 9 септември, не даже разни горяни и други. По мое време бе паралелно с мене някъде някой се борел.Реално баща ми който членуваше в тая партия по чисто материални подбуди понеже жилища даваха на партийци пред безпартийни пускаше вефа да слуша Свободна европа. Когато заглушителят разположен на 6 км не бачкаше поради режима на тока иначе включеха ли го виуууууу виууууууууу нищо не се чуваше.Вие ще кажете ето някакъв дисидент е бил човекът.Нищо подобно. Ние от една страна бяхме подковани от пропагандата и сплотени пред вънщния враг от друга американската пропаганда беше птчайващо слаба.Самия глас на Владимир Костов звучеше злостно и безнадежно. Нито баща ми, нито аз не му вярвахме и дума на тоя предател. Другите емисии бяха безнадежно тъпи. Някакъв Велко Верин плещеше за някакъв ботуш Каишев- смешник имаше такива яки вицове за бай тошо. Ани арнолд ме запознаваше с новостите в западните класации.е как се слуша музика на къси вълни с веф? Цъкам си касетофона на УКВ и слушам къде къде с по=добро качество на Белград 202 даже ако ти хареса нещо и записи си правиш с доста добро качество, стерео.Отплеснах се.владимир Костов явно не е бил толкова злобен човечец. Явно ни е говорел неща които днес смятаме за правилни.Обаче аз смятах, че беше предател,а американците са гнусни империалисти които само мощният наш Варшавски договор не допускаше да опропастят света.Толкова за борците против "режима" нито видях реално, нито чух някой от тях реално, нито пък някой идваше в тъмното да го откара "милиоцията" по тайна доба в лагер на смъртта.Хващаха криминални престъпници и ги деряха яко по бързата процедура. Хващаха също и много крадливи магазинери.Но много и не хвашаха,а и понеже тогава огромната част от нещата бяха държавни и от там много се крадеше.Всички хора имаха работа. Разликата от най-богатите до най-бедните беше най-много няколко пъти, ти имаш примерно двустаен апартамент той четиристаен. Неговата вила по-голяма и го возат със служебна волга ти имаш жигула или лада.Обаче...нямаше свобода.Но ние не знаехме какво е свободата. Ние се ръководехме по едно учение което беше почти точна наука измислено от някакви гении Маркс, Енгелс и Ленин и да им се противоречи беше като да се противоречи на математическа формула.Така ни учеха кажи речи от 1 ви клас и от телевизията, весниците и даже книгите.От къде да знаем, че всичко което може да се издаде е проверявано от комисии? Но все пак някак си несвободата се усещаше като някаква тежест, нещо задушаващо такова. Особенно намъчените селяни свикнали на недоимък и мизерия от преди 9 ти септември бяха доволни. Имаха къщи, вода ток електроуреди и даже парцели за частно ползване пт които изкарваха предостатъчно за прехрана, че даваше успяваха и да продадат нещо. Всъщност храната беше евтина, невроятно евтина. Не беше голям асортимент ама всичко беше качествено.И което беше най-странното пуснаха едно сирене дунавия което особенно много харесвах понеже беше такова по-мазничко а това било първото сирене с ограничено количество палмово масло!Да кажем сложили наред смлякото и 5% палмово масло не като сега 95% в ефтионите боклуци. Както да е отплеснах се. Почна неква перестройка в съюза така накратко наричахме СССР но тука много много не се смени нищо само помня бай Тошо за пръв път дава некво интервю по шлифер като ходи на посещение там при Горбачов ама дори аз помислих, че нещо не е наред, че кой въобще го слушаше в речите му по 2-3 часа на тъпите конгерси на БКП но специално това интервю съм запомнил, човека направо говореше несвързано. И после както си чаках в 8:30 да почне филма и мимоходом слушах тъпите новини които се изразяваха в изброяване на успехите на трудовите колективи от цялата страна и опаааа бай Тошо си подал оставката и му се изказва благодарност за досегашната работа,а той ни жив ни умрел.И после дойде дойдоха, весниците и факта, че "гениите" Маркс, Енгелс и Ленин не били баш гении.После дойде свободата.Различните гледни точки. На глупостите и илюзиите които се сътвориха после няма какво да се спирам или поне не сега:)
П.С. И понеже все пак клуба е Макдония

по този въпрос нещата бяха мъгляви, разбира се знаех, че има такава република в Югославия знаех,че това са българи но пподробности за това което се случваше там кажи речи липсваха, не хващахме тяхната телевизия,а само сръбска и хърватска, чат пат ги засичах на средни вълни радио скопие но да съм се заслушвал не повече от няколко секунди, нищо интересно.

Редактирано от Crazy Space на 02.12.17 03:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.