Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:24 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: Ти доказваш моята тезанови [re: Crazy Space]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано03.12.17 23:47



Чудя се, как изобщо си представяш развитието на съветското автомобилостроне без крадене и копиране от Запада? С кой може да се конкурира "Волга" например, че да тръгне да прави нови разработки и модели, за да отвее конкуренцията? Със "Шкода" ли?

***


Тема Re: Ти доказваш моята тезанови [re: Amateur]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 00:32



В соц. идеологията достоен за конкуренция беше само Западът но се даваше предимство на оръжията където съветските отговори бяха повече от достойни като се почне още от корейската война и първите съветски реактивни изтребители дали достоен отпор на американските самолети.Сега само идиот би допуснал, че страна построила реактивен самолет при това съвсем читав през 50 те изстреляла първия човек в космоса, посторила атомни подводници и ледоразбиачи не може разбийш ли да направи кола като хората.Това никога не е било приоритет.Процедираше се чрез крадене или откровен лиценз на нещо западно, усвояваше се производството и леко се модернизираше с времето и това продължаваше длаеч след като оригиналът беше снет от производство в оригиналната , измислила го фирма.Казано просто докато вършеше работа го правеха без да се задълбочават много и без да се харчат особени пари за разработки.Разбира се, че и тук с особена сила виждаме антинормалното начало на плановата и без конкурентна икономика.Казано с прости думи и накратко- никога в соц. блока не беше приоритет разработката и производството на върхови автомобили.Пукай нещо ефтино докат може и върши работа и когато вече ептем не може- прави ново.
П.с. Наскоро гледах филмче в ютуб за съветските камиони.Млад конструктор създава доста класен камион за времето си.Обаче струва примерно 10 000 рубли. а молотовката струва 2 000. Ми новия модел изобщо не стига до серийно производство. Колхозите купуват евтините молотовки.
П.П.с. Изобщо несе опитвай да ме хлъзгаш по леда коя идеология и икономика е по-добра. На мен ми е ясно коя е по-добра. Другата умря.Аз се включих в темата понеже наистина се опитват да втълпяват в масовото съзнание някакви небивалици за соца, неща които не са се случвалио. а не, че той бил икономическия и идеологическия връх.Той се роди в бедна страна където нямаше средна класа и на бедните им писна да ги тъпчат шепа самозабравили се олигофрени. Какво сътвориха е друг въпрос но това са фактите.

Редактирано от Crazy Space на 04.12.17 00:44.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Crazy Space]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано04.12.17 00:43



България, при целия процес на ликвидация и амортизация на капиталови активи през деветдесетте години, все пак не е бивша индустриална, понастоящем “хотелиерско-текезесарска” държава, както я описа.

България, която, например, има повече електрифицирани железни пътища от САЩ, Канада и Аржентина взети заедно, е трудно да се окачестви по този начин.



Тема Малко за престъпносттанови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 01:21



Първо тогава не и се даваше особенна гласност. По новините в радио или телевизия да кажат, че некой некъде си бил убит става въпрос за вътре в страната- абсурд.
Имаше разбира се дребни кражби като на пример на баба ми и откраднаха едно агне от кошарата и така и не се откри кой беше, най-вероятно съсед понеже кошарата беше в дъното на двора и трябваше да се мине покрай кучето.
Другата ми баба пък имаше градина на 2 км от градчето над реката и там имахме мотор с помпа.Е откраднаха го веднъж но дядо ми беше викан в милицията и му показваха намерени мотори но нашия така и не откриха.Градината никога не беше обирана в смисъл на кражба на продукция нещо немислимо в наши дни.
На баща ми са му краднали поне 3 колелета едно от които моето което ми купиха със здравната застраховка след като си счупих ключицата.Неговото му беше спаднала гумата и беше вел мойто отишъл да шибне 2 бири и се прибра без колело. Така и не ми купиха друго та си сглобих едно с резервни части.Нито едно от тия колелета не се откри.Не беше подавана и жалба в милицията за тях в интерес на истината.
Такава циганска престъпност въобще нямаше.Онова с белезниците за парното и бой в милицията явно не беше мит.
Криминални убийства на пиянска. за жени, ревности и т.н. основа си ставаха но за тях се разбираше по слухове.Наказанията бяха жестоки включително и често смъртни.

Редактирано от Crazy Space на 04.12.17 01:23.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Kpakpa]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 01:38



А кога се електрифицираха 99% от тия пътища?Да не беше през соца когато тировете на сомат се занимаваха предимно с превози извън страната,а цялата промишленост лежеше практически на ЖП транспорта понеже големи вътрешни реки нямаме.Състоянието сега на инфраструктурата е толкова зле, че немам думи веднъж се излъгах да пътувам с влак по една линия по която съм пътувал поне 200 пъти преди. Такова лашкане и сецане като контраст със возенето по същата линия през соца. Диагноза- релсовия път не се поддържа, там трябва на определен период да се сменяват траверси и релси иначе потъват, криват се износват се и т,н,
А сравнението ти точно с тия огромни страни е доста манипулативно. СаЩ има огромна железопътна мрежа 200 000 километра ако не се лъжа но растоянията и натоварванията са такива, че и досега ползват дизелови локомотиви тоест електрификацията не би им се изплатила, сега баш американците да учиме на технологии и икономика малко не върви. Канада и Аржентина същата работа.А локомотивния парк на БДЖ, тия машинки които често се палят в движение.. огромния порцент са от соца. Червените са чешки шкоди, сините румънски електровози е верно повечето модернизирани за луди пари в хърватската фабрика "Кончар" щото хърватите са и техническа нация ,а ние шофьорчета, трактористи и келнерки и гледачки на старци в чужбиона.

Редактирано от Crazy Space на 04.12.17 01:40.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Kpakpa]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано04.12.17 01:56







Ако се запази тренда, през 2048 ще стигнем индустриалното си производство в натурални измерители от 1980, а през 2099 - това от 1989.



Тема Ако графиката почваше от 1944нови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 02:10



То 1944 сигурно би била някъде около 0 та. Това за особено вървежния в някои малоумни среди мит за Швейцарията по царско време.Тая графика показва всъщност, че ако имаше един лек упадък докато се трансферира икономиката на пазарен принцип,а не такъв срив днес щяхме като цяло да сме доста по-богати.И хората да не се изселваха като луди.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Crazy Space]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано04.12.17 02:13



Това за липсата на доходност при електрификация на страни с големи железопътни мрежи e, как да го кажа по-меко, доста неточно. Погледни съответните показатели като приходи, разходи, товари, превози и възвращаемост на капитала на електрифицираната жп мрежа на страни като Германия, Япония, Италия, Франция, Русия, Швеция.

Да се твърди, че България днес е “туристическо-земеделска”, неиндустриална страна няма нищо общо с истината. Като първа стъпка, при желание, човек може да се запознае как се формира към днешна дата БВП и националния доход на страната.

Що се отнася до жп мрежата, включително електрическата, у нас, още немалко има да се направи да се извади от състоянието вследствие на липсата на поддръжка и инвестиции през 90-те. Но се постигна и немалко по модернизирането и електрифицирането на възлови трасета през последните 10 години.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: Kpakpa]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано04.12.17 02:23



В САЩ бензина и нафтата са по-ефтини отколкото тука. А растоянията не са нашите 20 или 300 км макс,а 3000+ километра. Освен това вероятно не крадат нафтата от локомотивите какъвто беше масовия спорт тука както и да е щом не са го направили това бъди сигурен не е от липсата на стълбове и медна тел.
А на бат бойко ако продължава да ми обяснява как съм живял добре ама не съм го знаел ще му бия шута на следващите избори както гласувах за Радев на президентските, на парламентарните не гласувах щото корнела пресоли с русофилията,а и ги знам на местно ниво кви мърши са. това при условие, че съм все още тука,а не съм драснал някъде.



Тема Re: А можеше и по-иначенови [re: croesus]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано04.12.17 02:33



Промишлеността и индустрията като цяло дават днес един много приличен размер като процент от БВП, който често надхвърля този и при по-развити от нас държави.

Относителният дял на промишлеността и индустрията спрямо БВП през 80 години е на значително по-високо ниво от днес, но има и качествени различия като качество, пазари, доходи в “твърда валута”, рентабилност, ефективност. През 80-те България разви електронно-компютърна промишленост,например, за която плащахме годишно около 2 милиарда долара за комплектовачни, докато цялата тази промишленост не можеше да осъществи доход от 15 милиона долара продажби - което беше и една от основните причини за задлъжняването на страната през втората половина на 80-те, и в крайна сметка ни доведе и до “мораториум” върху външния дълг с всички произтичащи от това негативи за икономиката и инвестициите.




Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.