Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:02 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: Ганьо Балкански]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано02.12.17 23:14



Само една да те подсетя- тока беше 2 или 6 стотинки за киловатчас. цигарите говорим за масовите бяха от 60 стотинки до лев.Дедо си купуваше арда с филтър на стекове.Практически никой не пушеш контрабанда нито да си прави самоделни цигари. Не, че не бяха жива отврат ама сега по селата старците пушат или контрабанда или си свиват цигари от някакъв абсолютно скапан "тютюн". говоря за нетютюнопроизводителните региони. Бирата също беше боклук.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: WlSP]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано02.12.17 23:23



Че вие нямахте ли рподители да ви помагат и финансово и материално?На мене лично ми даваха минимум 5 и максимум 10 лева всяка неделя като си ходехме като се имаше предвид, че голяма баничка беше 26 стотинки а сега е лев излиза, че само от баби и дедовци съм скубал от 20 до 40 лева седмично днешни пари като не говорим, че парите "за закуска" бяха по отделна линия.
Сив, беден и безперспективен живот,
Много хора биха казали същото и за настоящия.Е мож би с изключение на шареноста. Сега наистина е доста по шарено





Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано02.12.17 23:54



През 1989 родителите ми получаваха сумарно малко над 400 лева заплати. Той - хладилен техник в месокомбинат, тя - проф.председател на плетачен цех. Заплатите им според мен са били типичните за работнически семейства по това време.
Може ли днес семейство на хладилен техник и плетачка да има жизнен стандарт като майка ми и баща ми през 1989?

Може, но с няколко много важни уточнения:
първо - няма да ядят сирене, а "млечен продукт съдържащ растителни мазнини"
второ - в месото им ще има натриеви фосфати, за придаване на обем и маса.
трето - ако по някакво чудо плетачката има job security, каквито имаха комунистическите плетачки. А не да е два месеца в "неплатени", защото фирмата няма поръчки, и не да са й забавили последните три заплати, защото "шефа чака превод".

Ако днешно работническо семейство реши да си купува само органик храни (каквито бяха 100% от хранителни продукти при гнилия комунизъм), отникъде няма да им излязят сметките. Киселото мляко беше толкова органик, че се разваляше за три дни (както и бабиното ми). Баба ми на село вземаше закваска от купешкото мляко. Пробвай да заквасиш нещо с днешните млека.

Друго - ако и ти си бил от работническо семейство като мен, не е много правилно да сравняваш твоя доход с техния. Освен бонвивани като теб и мен, има милиони хора, които днес живеят в работнически семейства и са бая по-зле от родителите ни при комунизма. Миналата седмица един съученик си дойде от чужбина да се видим. Ей-така, просто за час чуруликане, си взехме аржентински малбек за 30 кинта с някакви мезета. Има и тузове, които по подобни поводи си вземат резерва на Миролио за 95 кинта, но ние сме от дребната буржоазия и такива са ни възможностите. 95% от работническите семейства не са и чували за малбек, нито могат да си го позволят, освен по Нова година, затова не сравнявам своите доходи с тези на родителите ми.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано03.12.17 00:04



Давай да караме по чиста логика. Ако приемем , че богатството или парчето торта е със сравними размери тогава и сега макар и сега сигурно да е по-голямо все пак БВП казаха бил минал отдавна нивата от 1989 то много е вабно как това парче се разпределя.Аз писах и преди- сега "ножицата" е много по разчекната тоест много голям дял е в ръцете на много малко хора. От това веднага, чисто логически следва, че едно 50% минимум от хората живеят по-зле по всички показатели сравнени с тогава а едни 20% са направо в някаква неописуема мизерия. Аз имам комшия от входа който рови в кофите за боклук. Това през комунизма беше немислимо.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано03.12.17 00:43



Понеже взехте много да си фантазирате, особено ти, да взема и аз малко - замислих се какво би било, ако тогавашният ми живот беше сега. Първо щях да взимам не малко под минималната, а много над, 2000 и нагоре. Второ - едва ли щях да съм се оженил, но да речем, че съм - жена ми щеше да взима поне 1000. Щях да имам кола, вероятно и жена ми. Е, на старо вероятно, но какво от това? Нито за храна, нито за лекарства щях да се притеснявам - магазините са пълни, аптеките - също и са на всеки ъгъл.
Хладилник тогава нямах, ползвах стария на родителите ми, сега бих си купил с част от заплатата. Пералня и готварска печка също трудно бих събрал пари да си купя, добре че ни подариха за сватбата. 600 лв. за Перла, малоумна работа, сега пак с част от заплатата бих си купил Бош. И така мога да си продължавам до безкрай.

И не, сега не е сиво мизерно и безперспективно, нали ги гледам младежите - учат, пътуват, местят се, занимават се със какво ли не. Говоря за свестните младежи, не за опиянчени селски простаци, слушащи чалга, нито за пропаднали друсалки.

Та, ако сега бях на 22-25, определено щях да съм мноого по-наред.





Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: WlSP]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано03.12.17 01:31



Умело манипулираш без да споменеш, че някои неща поевтиняват с времето. Какво имам предвид. Автомобил в 1920 в българия я са имали 100 човека я не.В 1940 предполагам са имали поне 10 000.В 1960 поне 100 000. в 1980-1 000 000.Сега 2 000 000 или повече. Какво ми казваш ти? Абе сега е супер е в 1920 нямаше да имам автомобил ,а сега имам 3.Аз сега се сещам, че си купих японски касетофон за 800 тогавашни лева и ти сега по твоята логика,ама аз мога да си купя много по-качествен плеър за 100 сегашни.Всъщност аз поне писах само това което съм преживял и си спомням.А паралелите кога било по-добре вече са чиста манипулация на която не твърдя, че не съм се поддал.Ми естествено, че бих искал да съм сегашен честен милионер, а не тогавашен работник в чистотата:)
П.с. Коли на старо имаше много малко.Купуваш нова която струваше към 25 заплати но трябваше да се чака:)
П.П.С.Има и други пътуващи и са много повече от тия които описа. имам предвид шофьорите и другите още по нискоквалифицирани гастарбайтери но да тук не може да се прави сравнение с тогава предвид, че сега просто си купуваш билет и заминаваш за много страни което тогава не беше възможно.
П.П.П.с. Имам чувството, че нарочно имаш няйкаква нужда да очерняш миналото за да избелиш настоящето.За какво ти е това?Тогава си е било за тогава. Сега си е за сега.

Редактирано от Crazy Space на 03.12.17 01:39.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: Crazy Space]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано03.12.17 01:56



Никаква нужда нямам. Не веднъж в други теми съм писал, че не са както трябва нещата и сега. Просто цялата тая говорилня я сътворихме от идеята, че при соца било по-добре. И то го говорят хора, които са били деца тогава. Еми, не беше по-добре.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: WlSP]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано03.12.17 02:08



Аз писах поне през повечето време с идеята какво реално беше тогава и без никакво намерение нито да идеализирам нито да очерням.А ето ти пак генерализираш.По-добре било, по-добре за кой? Доколкото разбрах живееш в софия.Ми даже там не е по-добре за всички, някои ровят по кофите. Но все пак ако говорим като цяло каквото и да значи това е по-добре.А я ела в някой град в провинцията който се е смалил наполовина, безработицата е 20% от 20 те завода и фабрики тогава сега нито една не работи блоковете са полупразни, едно време по улиците до малките часове на нощта се прибираха от кръчмите весели хора сега мъртво като след атомна бомба.Ако вземем такъв един град като база-по-добре ли е?Еми не е по-добре. Ами ако вземем някое цветущо някога село при всичката условност на това понятие предвид, че и през соца особенно късния селата отмираха.Ми то е направо трагедия.Няма какво да сравняваме. Преди имало хора. Сега няколко пенсионера чакат умирачката.



Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: croesus]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано03.12.17 02:12



"Петя"- с.Горна Гращица,обл.Кюстендил.
Киселото им мляко подквасва много добре.
Сирене - 6.50 лв.
Кашкавал - десетарка.
Извара - двойка.
Който търси - намира…
Органик,та органик.
Проверяващите го предпочитат.
И при гнилия комунизъм те избягваха колбасите...





Тема Re: Обективно за 9 септемвринови [re: tuzlija-179435]  
Автор Crazy Space (ентусиаст)
Публикувано03.12.17 02:39



Проверяващите викаш? Е те тук при соца имаше БДС. То неслучайно преди време имаше некви шменди капели за нещо подобно не знам кво стана умре работата

Ако се вдигнат стандартите едно 30% от хората ще измрат от глад или ще трябва да карат основно на хляб който най-вероятно е субсидиран или го правят от смлян стар такъв

Редактирано от Crazy Space на 03.12.17 02:40.




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.