Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 21.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
Тема Re: Квантова механиканови [re: krapetz]  
Автор Stierlitz (разузнавач)
Публикувано19.05.20 13:45



"Та сега по сериозно по темата…"

Сериозно обсъждане повече ми харесва.

Но всичко това са теории, и можем просто да си чешем клавиатурите. … Гледах някакви експерименти, от които ставаше видно, че като пускат единични фотони през решетка с два отвора - се получава интерфериране, сякаш всеки фотон минава едновременно през двата отвора. Но ако сложат сензор за да наблюдават как става това - изведнъж фотоните започват да преминават само през един от възможните отвори. … Експериментаторите стигат до извода, че фотоните "знаят" кога някой ги наблюдава, и затова си променят поведението. Т.е. самия факт, че извършваме наблюдение - променя нещо в свойствата.

Но аналогията с бързовъртящата се перка ни дава много практично сравнение, и ефектите от неправилния начин на наблюдение. При бързовъртящата се перка ако наблюдателя гледа перката просто със собствените си очи - то перката се размива, докато се получи един блед полупрозрачен диск, едва забелязващ се. … Друг наблюдател може да използва видео-камера за да гледа перката, и ще види на монитора си изкривените лопати на перката, части от които дори се реят във въздуха, откъснати от центъра и. Ако наблюдателя има достатъчно голямо въображение, може да съчини теории включващи квантово вплитане, изкривявания на времепространството и прочие. … Но като използваме високоскоростна камера - ще можем кадър по кадър да видим, че перката нито изкривява времепространството, нито самите лопати са изкривени или откъснати докато се върти. Във всеки един момент от времето перката се намира в точно определена позиция, и си остава със същата форма. Просто ни е необходим по-прецизен инструмент, с който може да се постигне наблюдение на изключително малки отрязъци от времето.

Т.е. с некачествени (несъвършени) инструменти можем да получим неправилни наблюдения. И същото най-вероятно важи и за квантовите наблюдения. При експериментите с единични фотони проблема може би възниква не заради самия факт, че извършваме наблюдение, а защото уредите за наблюдение по някакъв начин влияят върху наблюдавания обект. Както в електрониката, когато искаш да измериш напрежението на една батерия… Вземаш мултицета, и няма как да знаеш какво е точното напрежение, докато не извършиш измерването… Пипваш със сондите, и… напрежението вече не е такова, каквото е било, а малко по-малко. Колко по-малко - зависи от входното съпротивление на волтметъра, което в най-общия случай е доста голямо, и пада на напрежение се счита за пренебрежимо малка стойност според практиките в електрониката. Но в квантовите експерименти може би не е точно пренебрежително малко отклонението.

И както може би си забелязал, навсякъде използвам думите "може би". Защото аз няма как да съм сигурен в тези теории (всъщност когато става въпрос за теории - никой не би трябвало да бъде сигурен), нямам собствена лаборатория, и няма как да извършвам големи експерименти. Сам знаеш, че дори след похарчени милиарди долари за ГАК в Церн все още оттам не излиза почти никакво откритие. Ние тук не сме по-напред с материала от тях. Търсеха Хигз бозона, бяха си наумили, че това ще е разковничето на всичко. Нещо като "42", че даже и отгоре. Е, намериха го. И к'во!?!?!? Нищо и половина. Продължаваме с теориите, това е.
:)

Междувременно преди известно време дочух, че почвали нов проект за още по-голям адронен колайдер. Само дето спрях да се интересувам. След досегашното нищо, вече малко ме интересува по-голямото нищо.

Имам едни други теориики, засягащи ТГВ и доста производни на нея теории, но ми трябват особени астрономически наблюдения на далечни обекти със спектрален анализ. Някой да знае откъде може да се получи информация? Аз опитвах да се свържа с института по астрономия на БАН, но ударих на камък. А не ми се пътува до Рожен без да имам идея дали изобщо мога да получа нещо.

Щирлиц


Тема Re: Квантова механиканови [re: Stierlitz]  
Автор rien ne va plus (минаващ)
Публикувано19.05.20 16:15



Ако отидеш до Рожен при всички случаи няма да загубиш. Много приятно място е.
Освен това ако все още там работи същия директор и почти единствен служител на обсерваторията, който беше преди 7-8 години, човекът е много сладкодумен и интересен събеседник. При всички случаи не е загуба да се говори с него.
А и при него рядко идват външни хора, та говори с желание.
Не че имам идея какво си мислиш, че ще разбереш. Не знам и какво очакваш от адронния колайдер, което било нищо.



Тема Re: Квантова механиканови [re: Stierlitz]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.05.20 18:20



То и от Карлуково мнозина желаят да ползват ресурсите на Рожен.
И те си имат нещо на ум, ама не го казват. А и не е само едно нещо.



Тема Re: Квантова механиканови [re: Neobogomil]  
Автор rien ne va plus (минаващ)
Публикувано20.05.20 18:17



Ти несъмнено имаш лични впечатления за Карлуково.

Редактирано от rien ne va plus на 20.05.20 18:18.



Тема Re: Квантово "превъзходство"нови [re: naiv]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано13.07.20 12:29





Купуват ги като топъл хляб.
Ще тръгне и ФИЗИЧНОТО им разбиране.



Тема Космическите лъчи влияят на КК:нови [re: naiv]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано31.08.20 20:20






Разбира се!



Тема Китай постигна квантово надмощиенови [re: naiv]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано07.12.20 09:14





Ако такива компютри се ползват за рутиране на Интернет сигнал, дори да станем дребни и нагъсто, като в мравуняк, по планетата, пак можем да имаме бърза връзка.



Тема Re: Китай постигна квантово надмощиенови [re: Neobogomil]  
Автор rien ne va plus (минаващ)
Публикувано07.12.20 22:01



Само на кукумил няма да му дойде умът в главата.



Тема Re: Квантово "превъзходство"нови [re: naiv]  
Автор P. - koвaчa (пенсионерин)
Публикувано18.12.20 03:50





Уж щяхме джендъри да сме, а то се напълни с педерасти държавата...

Тема Re: Китай постигна квантово надмощиенови [re: rien ne va plus]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано18.12.20 13:06



Безос или друг от ранга му, като разкаже нещо от теб, тогава ще ми говориш!






Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.