Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:03 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: екопроект по евро-програмитенови [re: hri1OO]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 14:36



а какво и дали би могло да се направи в тази посока с домовете за сираци? хем да се приобщят към природата, пък ако може и полза за самите домове, респективно децата да има.
как да помогнем на децата и .... на дърветата?



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Авторниkифop (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 11:44



Приветказа!
засаждането на 4инари се оказа по-лесно от колкото си мислех. Тези таралежени топки за които говориш са образувани от плътно прилепени едно към друго семенца. Ако пробваш ще видиш, 4е мн. лесно се вадят(всяко семенце има дръжчица и можеш да го издърпаш с нейна помощ). След като отделиш семенцата трябва да ги поставиш върху памук (или нещо което задържа добре вода). Семената трябва да са на повърхността защото много обичат светлината и така се увеличава кълняемостта(от 13 семенца на мене ми покълнаха 11). винаги гледай да имат мн. вода (даже не им пречи и ако водата ги покрива) и да са на слънце. Покълването става за около 2-3 седмици. Ооо нещо мн. важно гледай да направиш така че малките чинари да могат лесно да се отделят за да бъдат засадени. Аз ги сложих на цяло парче памук с мисълта 4е ще мога да ги извадя лесно от там след като покълнат. Оказа се че това не е така и в опити да извадя малките растения прекъснах корените на 3 от тях. Така че нека всяко да си има автономна територия с памук която после да сложиш заедно с растението в саксия докато стане здрава фиданка за засаждане.(на мене ми се наложи да нарежа памукът с ножицата когато видях че не мога да изваря коренчетата)
за сметка на бързото покълване на чинарите, орехите се оказаха "костелив орех"(тази тафтология ми допадна).от 7-те ореха които засадих преди 4-седмици е покълнал само един. има още два които са разпукали черупките си, а другите не дават никакви признаци 4е искат да покълват . ще продължавам да ги поливам с надежда всичките да се събудят за новия си живот като красиви дървета.
Пожелавам ти успех с чинарите и се надявам да те зарадват поне колкото мене. Прекрасно е да видиш малкото покълващо семенце. после да се събудиш една сутрин и да видиш че е показало листенцата си



Тема Re: чинар...; време за засаждане; отчетнови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано27.03.06 13:53



Благодаря за разяснението за чинарите!
Започвам да се оглеждам за "таралежчета" - сигурно още не е късно този сезон.

За орехите - забелязал съм, че под орехите въпреки че остават доста несъбрани плодове, не всички покълват. За разлика от жълъдите - в дъбовите и букови горички в града просто младите фиданки са толкова на гъсто, че могат да минат за буен храсталак.
(Природата обича излишъците в този смисъл - много малко от семената водят до растение, което също да даде семена и това си има причини.)

За гинко-то пък например прочетох, че семената нямат фаза на покой и покълват веднага, щом стигнат зрелост... ако правилно разбирам, вероятно това значи, че трябва да се събират точно в подходящото време (може-би когато сами падат от дървото?) и да се поставят веднага в подходяща за растежа им среда, но нямам време сега да чета повече.

От вероятно стотиците кедрови семенца, които посадих (със и без спазване на разни процедури по охлаждане, затопляне, мокрене и сушене) в различни кофички и сандъчета, нито едно не поникна.
Единственото, което се хвана от 7-те кедрови семеначета, които миналата година преместих в кофички от кисело мляко, преживя зимата на топло в къщи и скоро смятам да го преместя на балкона и в по-широка саксия. Но то наистина расте изумително бавно! Вече се питам дали не е прекарало няколко години под кедрите преди да го извадя от там. В подкрепа на горната хипотеза може да спомена факта, че тази пролет не открих нито едно новопоникнало кедърче под тях.

Коледната "елхичка" все още е ни-жива, ни-умряла (не дава признаци на живот, но още не са й окапали игличките), затова няма да бързам да я отписвам съвсем.

Няколко от дъбчетата и един кестен, които посадих и поникнаха (но както се оказа, на неподходящо място), не успяха да преживеят ежедневния тормоз от страна на припикаващите ги домашни и недомашни кучета и/или човешкия вандализъм, за който говореха някои улики...
Други дъбчета продължават да растат, но повечето са сред храсталак (може-би точно това и ги е спасило до сега) и сякаш вървят по-бавно, сигурно защото имат по-малко светлина на разположение.
А жълъди, дето ги разхвърлях със шепи където ми падне, няма как да ги проследя какво е станало с тях. Вече не помня и всички места.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.04.06 09:08



Обаче кактусите недей да садиш на открито - едва ли могат да изкарат и една нощ с отрицателни температури!



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.04.06 09:11



Аз ей сега отивам да се спазаря за малко пространство на перваза на един южен прозорец в офиса за малко разсад от чинари, по инструкциите на Никифор :)

Обаче искам да те попитам - като поникнат, колко време трябва да се гледат в саксия? Още на есен ли трябва да се разсаждат в земята или поне догодина? Не знам как им се развива кореновата система и кога ще им отеснее в кофичка от кисело мляко.

П.П. Преговорите протекоха успешно! На радиатора (който и без друго до есента няма да се използва по предназначение) и т.н. в една от "топлите страни" се кипрят 22 чашки, а в една от северните - още 12... Ще видим колко "пилета" ще се "измътят" и кога ще ги броим...

Редактирано от .mitko. на 05.04.06 11:01.



Тема Re: Гинкго билобанови [re: .mitko.]  
Авторcтac (Нерегистриран)
Публикувано05.04.06 17:22



във варна знам поне три улици с това дърво.:).мисля че ще стане мойта работа



Тема Re: Гинкго билобанови [re: cтac]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано06.04.06 12:48



е, супер - после ще ти искаме разсад



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Авторниkифop (Нерегистриран)
Публикувано06.04.06 23:07



аз лично предпочитам да презимуват (чинарите) вкъщи, въпреки 4е на повечето места пише че растат мн. бързо(70-120см/год). тези прекрасни растения явно много обичат светлината и топлината и се опасявам, че може да поизмръзнат ако ги засадя още първата година. Относно кореновата система една кофичка от кисело мляко ще им е съвсем недостатъчна за повече от няколко месеца(или поне така би следвало от това което пише за бързия им растеж).Така 4е или ще трябва да ги засадиш на есен или да помислиш за пове4е място и по-големи саксии. Все пак мисля че ако ги засадиш рано есента ще имат достатъчно време за да се "хванат" и да се аклиматизират към естествено променящото се време. Гледай там където ги засаждаш да е слънчево и на завет. Това ще им даде по-големи шансове за оцеляване.
Бих искал да споделя, че още 4 от орехчетата покълнаха(за жалост от другите 2 нищо няма да излезе). първото орехче което покълна почти е изкарало листенца. друго се е показало от земята. а другите все още ги чакам да се покажат от земята в саксийките им.Оказа се че това което се показа от орехчетата като покълнаха(аз си мислех че е корен) естебълцето на младото растение. Слава богу грешката ми не навреди на поникването но сигурно е добре да се знае.

Е успех с чинарите и всечки добрини



Тема Re: Гинкго билобанови [re: .mitko.]  
АвторJoe (Нерегистриран)
Публикувано02.05.06 18:37



Миналата година си купих семена от Гинкго билоба в Ботаническата градина до паметника "Левски". Едно семе струва 50 стотинки. Фиданка (с височина около 10 см) струва 5 лева, фиданка (около 20-25 см) - 15 лева. Преди да се засее, семето трябва да престои 24 часа във вода, след това се бодва легнало ("дупето" и "върха" му трябва да са в хоризонтално положение - от едното място излиза коренчето, а от другото - стъблото). В никакъв случай не го бодвайте много дълбоко, защото може и да не поникне въобще. Най-добре е да го засеете на дълбочина около 2-3 см. Големи фиданки (с височина около 2 метра) от Гинкго билоба съм виждал в разсадниците в София, но са прекалено скъпи - над 100 лева.
Успех!



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.05.06 16:41



Статус на разсада от чинарите:

В слънчевата стая покараха 16 от над 30 семена. Две изсъхнаха, две нещо вяхнат - и четирите на етап две листенца, след като са преместени в чашка с почва. Другите 10 изглеждат добре - на етап 2 и 3 листенца са. Има още 2, които утре-вдругиден смятам да преместя (местя ги направо заедно с памука) в почва.

В сенчестата стая от 12 само едно семенце засега е пуснало коренче и днес го преместих на слънце. Другите 11 ако не изгният, може и да покара още някое (оставих ги където са си заради експеримента).


Други:

Коледната елхичка все-пак остана без иглички...

Кедърчето преживя в къщи цяла зима, на тъмно и топло, с минимално поливане. Като запролети и температурите се установиха положителни и през нощта, реших, че е крайно време да го изнеса на балкона, защото в къщи няма как да му осигуря достатъчно светлина... И тогава и на него взеха, че му увяпнаха иличките! Така и не разбрах какво не му хареса навън... Явно кедрите наистина са доста взискателни и изискват изключително внимание...
Огледах отново под кедрите и този път не открих нито едно семеначе да е покарало, което само потвърждава горното...

В една от кофичките от неуспелите кедърчета беше поникнало и някакво друго дръвче, което оставих и сега е над педя, с десетина листа. Ще го местя в по-дълбок съд. Мисля, че е поникнало от права симетрична крилатка с продълговато семенце, паднала от едно билзка дърво. Не го знам как се казва това дърво, но веднъж видях на "брега" на един изкоп едно точно такова такова (ако правилно съм го определил) каква стабилна коренова система има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.