Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:22 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано13.07.07 14:20





Русенско село защитава борова гора от сеч
12 юли 2007 / БТА

Населението на русенското село Кривня излезе на масов активен протест в защита на 24 декара борова гора, която трябва да бъде предадена на частна фирма за изсичане и разработване на каменна кариера.
Това съобщи Ивелин Димитров - заместник-кмет на община Ветово. Над 300 селяни са подписали протестна декларация до президента, премиера, председателя на Народното събрание, министерствата на земеделието и на околната среда, до Комисията за защита от бедствия и аварии срещу заповед на земеделския министър Нихат Кабил, чрез която се отдава гората за кариерна дейност. Жителите на селото не са съгласни гората, която те и техните родители са садили преди половин век, да бъде унищожена. Дървета са засадени и отгледани, за да се запазят последните къщи на селото от активни свлачищни процеси, предупреждават недоволните жители на Кривня. Те припомнят, че гората е в непосредствена близост до Природен парк "Русенски Лом" и се очаква да влезе в рамките му при предстоящото разширяване.




Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторШишapka (Нерегистриран)
Публикувано14.07.07 16:39



Преди време споделих в службата, че вместо да поставяме метални колчета против паркирането по тротоарите в нашия красив и древен град би било къде къде по добре да посадим по 2 дръвчета пред всяка къща. Обичам дърветата, обичам природата, но за съжаление много малко хора мислят като мен. В службата всички ме изгледаха странно и бързо смениха темата. Колко жалко, би било прекрасно да вървиш през слънчев ден през сенчеста улица, пък макар и с дупки, а есен да крачиш из жълти листа. На пролет в свежите листа да пеят птички........ Това е, бих искала всяка година да съдя дръвче, да оставя нещо зелено и живо след себе си.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор kaпpиз ()
Публикувано14.07.07 21:18



Засадих дърво на Кръстова Гора.Сънувах един сън,в който видях мястото.Дълго време сънувах този сън.Приятели ми казаха че трябва да го направя.Прибрах се в България,и го направих.Когато мога го посещавам,но от две години не съм го посещавал.



Тема Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Шишapka]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано17.07.07 12:43



Наскоро във връзка с мащабните горски пожари около Атина се появиха коментари, че е необходимо спешно залесяване на изгорелите гори, защото това е естественият климатик на гръцката столица и без него температурите в нея биха се повишили осезателно и климатът би станал доста по-непиветлив.

Парковете в градовете, а също и дърветата по тротоарите, както и всяка зеленина, включително храстите и дори тревата в зелените площи изпаряват влага, с което намаляват температурите в близост до тях.
Затова е много важно, във всеки квартал едва значителна площ да е заделена и оформена като паркова, по възможност с гъта висока растителност. Така значителна част от дъждовната вода ще се задържи в почвата (вместо да прелеват канализационните шахти) и в последващите горещи дни ще се изпарява от листата на дърветата и ще смегчава жегите.
За да е ефективен естествения климатик, е необходимо растителността да заобикаля всеки блок, всяка къща, всяка улица. Затова вече отменената със закон практиката от последните години да се застрояват междублокови пространства беше безумна и въпечи че е прекратена, последствията от нея си остават в кварталите, където вече е презастроено. Остава като резервен изход да се правят градини по покривите, но това е скъпо, а и от построените до сега сгради сигурно на пръсти се броят тези, които са проектирани да имат покривна градина... Затова всяка небетонирана педя земя в града е редно да приюти дърво или храст, в краен случай - трева, но нейната ефективност е в пъти по-малка.

Всеки софиянец може да повери това, като си направи една половин часова разходка в жегата от централните улици до Борисовата градина. Приближавайки парка, няма как да не усети разликата. А влезе ли на сянка по алеите, там просто е друг климатичен пояс



Освен климатик, високата растителност е и шумозаграждение, а шумът от превозните средства е друг сериозен проблем в градовете.

Високата растителност в непосредствена близост до пътищата (без вътрешната страна на определени завои, където не трябва да се нарушава видимостта) и магистрлите освен комфорта на пътиващите, би повишила и безопасността на движението. Например на автомагистрала Тракия ако имаше висока растителност по протежението й, тя щеше донякъде да скрива преките слънчеви лъчи в ранните утринни и късните следобедни часове, които сега просто заслепяват водачите и поради продължителното и пачти постоянно въздействие, води до умора на очите и до обща умора.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.07.07 14:54



Може-би е добра идея да попиташ в клуб Озеленяване, там има отзивчиви хора и повечето са специалисти.

Междувременно, но твое място аз бих опитал какво ще излезе ако се засади гледичия там (това е онзи вид акация с огрооомните бодли. плодовете му са едни 20-40 см дълги, 4-5 сантиметра широки лентовидни шушулки - нещо като картечна лента в умален размер;)).
Моите впечатления са, че е много оправно и непретенциозно растение. Много лесно никне и относително трудно мръзне зиме, мисля, че издържа доста добре и на засуха. Сред моя разсад на балкона гледичиите се справят най-добре, преживяемостта им е по-голяма спрямо тази на ясена, още по-голяма спрямо на чинара (остана ми само едно чинарче от целия миналогодишен прираст, при това и то изби от странична пъпка, защото горната част от стебълцето му изсъхна по накаква причина след есента и на него.)

Но то съветвам да засадиш дръвчета поне високи метър, т.е. на няколко години. Иначе или хора ще ги изпотъпчат, или кучета ще ги "поливат" (прпикават). От косене сигурно няма да пострадат, щом няма трева там, но като са малки, корените им също ще са плитко и може да не достигат до влагата, щом е сушаво мястото.

Но не пречи да събреш 2-3 шепи от дребните кафяви "бобчета" (семената на гледичията) и да ги разпилееш щедро по цялата площ. Аз поне бих направил така, ако нямам време или средства за друго. Даже най-добре направи "мешана салата" от семена - гледичия, жълъди от дъб и от бук, кестени, "въртолетчета" от явор (клен) и ясен, костилки от джанки и квото ти попадне, че ако щеш и шипки и глогинки, малини и къпини. Нека стане джунгла пък - по-добре ли е напукана гола земя?
Ако е речено, ще си поникнат и ще порастат, но ще мине повече време. Затова, ако можеш, най-добре действай и със залесяване, и със семена - природата обича излишъците от този тип.

Но за да не отиде труда ти напразно, поразпитай кой е собственика на терена и ако е общински - какъв е статута му - дали е за зелена площ или за застрояване. Защото ако е за застрояване, едва ли ще чакат горичката ти да се вдигне и до човешки ръст, и един ден ще те изненадат като видиш терена докаран до кота 10 метра под земята, заграден и окичен с табелка с пусков срок на 6-етажна кооперация и телефон за покупка на апартаменти на зелено...



П.П. Опаа, това било стар постинг, ама аз уж щракнах на последната страница и затова го взех за нов
Както и да е, няма да трия горното, нищо че част от него се припокрива с предните отговори (все-пак има и нещо ново).

Редактирано от .mitko. на 19.07.07 15:02.



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.07.07 15:08



Засаждат 40 фиданки в Меден рудник:



Предполагам, че са искали да напишат 40 Хиляди? Или поне 400?
40 не са малко, ако аз и ти ги насадим, ама когато се спрягат политически сили от нацонален ранг като ГЕРБ и промишлени гиганти като Лукойл, някак си 40 ми звучи като печатна грешка, подканям ги да я поправят веднага



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: .mitko.]  
Авторkrem (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 21:52



дарих 20 лв. на gorichka, което е едно засадено и гледано дърво :))

случайно ви открих, дзокато си търсех нещо с google. браво! ще се видим в gorichka.bg, аз съм там :))) идвайте и вие



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: krem]  
АвторPycи.Aтaнacoв (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 20:38



Някой организира ли засаждане на дървета ако е така пишете ми на falco_vespertinus@abv.bg , oovoo falco_-_vespertinus , isq 375217944 , skype evenscence , и мисля че е това :)



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Pycи.Aтaнacoв]  
АвторTchonev (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 19:26



Здравейте всички,
имам идея тази есен да засадя заедно с мои приятели дървета на територията на София, колкото повече, толкова по-добре. Питал съм в общината и ми казаха, че няма никакъв проблем, но ставаше въпрос само за 1 дърво. Това е моят блог: www.tchonev.blogspot.com, който иска може да ме контактне и да разберем за някакво сътрудничество. Става въпрос за 4 уикенда през октомври.



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Pycи.Aтaнacoв]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано07.12.07 11:29



Вижте този линк: www.sand-glass.org



Останах очарован от сайта.

Исках да цитирам няколко изречения, но за съжаление, не е толкова лесно.
В новините има инхолмация за предстоящи акции по засаждане на дървета в София. Осигурили са си изглежда и някакво устойчиво финансиране, което е важно. Но по-важно е, че подхождат творчески. Само един бегъл поглед върху сайта е достатъчен, за да видите това. Отворете страницата за втори път след няколко минути - картинката на фона ще е нова, входните точки ще са "разпиляни" отново, по друг начин върху екрана.

Ако нямате време да видите всичко, обърнете внимание на този линк:



В Работилницата има няколко ценни документа за теглене:

- Образец на молба до Зелени Ситеми в общината за засаждане на улично дърво;
- Книжка (10 стр. PDF) "Как да посадим своя дъбрава" (превод от руски);
- Растителността в градска среда;
- Традиции и вековни дървета ;
и др.

П.П. Сега от 10 до 16 декември ще има акция за засаждане на дръвчета край блоковете, а на 17-ти в СУ ще има семинар за възобновяемите енергийни източници. И двете са описани в раздел Новини.

П.П.П. На балкона в къщи ще зимуват няколко гледичии, няколко ясенчета и оцелялото чинарче. Някои зимуват за първи, други - за втори, а най-голямото ясенче - за трети. Последното макар и метър или повече високо, предпочетох да го изчакам да поукрепне още малко (мисля, че не му е много тясно все-още в голямата саксия), но вероятно напролет ще е добре вече да го "пусна на свобода" - да се бори за оцеляване в градската "джунгла".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.