Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:02 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Засадих дръвче!  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 14:47



Пишете тук, когато засадите дръвче или направите нещо, което е спасило поне едно живо клонче от унищожение.

Да видим, ще можем ли всички заедно да засадим поне една малка градинка, или парк или горичка?

Можем ли заедно да достигнем резултата на човека с дъбовата гора или на свещеника от Аязмото?

Нещо пречи ли ни да опитаме?

Пишете тук. И нека това дърво порасте до небето!




Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 15:08



Какво засадих аз?

Не много. И още не е поникнало. Но засадих.

Първо: Засадих навън стотина семенца (само звучи много, повярвайте ми - повечето вчера, като ми отне не повече от час. другите - от месец-два насам, докато се разхождам) от 4-5 вида дървета на десетина места и повечето ще мога да ги наглеждам, така че, когато поникне нещо, да го преместя на по- подходящо място, ако се налага и ще оградя с камъни и пръчки, за да не го окосят през лятото заедно с тревата.
Засадих в къщи на балкона в кофички от кисело мляко кедрови семенца - ако нещо поникне, ще ги преместя на открито и ще ги оградя. Ако не поникне нищо, ще засадя други семена в кофичките.

Второ: Не изхвърлям хартия, а я събирам. Чистачката в службата ходи и я предава за жълти стотинки. Събирам и кофичките от киселото мляко, но засега не знам какво друго да ги правя, освен да ги използвам за саксии (а няма къде да дяна толкова саксии:) В краен случай, дори и някой да ги изхвърли после, поне ще заемат много по-малко място на сметището, като са събрани една в друга. Събирам и станиола - ако щете и само от любопитство колко ще алуминий минава през ръцете ми за една година. Това са дребнавости, ще каже някой. Не са. Това е мотивация. Защото ако човек свикне да не изхвърля на боклука без да се замисли "шушлопа" на един шоколад, дали ще махне с ръка, когато гледа в завода, където работи как на двора ръждясва и гние тонове суровина?

Трето: Но, не на последно място: пресадих това дръвче (което други посяха преди мен в друга тема в този клуб, която вярвам, всички са забелязали и помнят), за да му е по- широко и да расте свободно.
И ще имам грижата да го поливам от време на време. Убеден съм, че няма да го поливам само аз


Не трябва да си мислим, че като засадим 1, 10, 10 000, или 10 000 000 дръвчета, които порастнат, че ще сме направили кой-знае какво.

Важно е тези дръвчета да поникнат в главите на хората, иначе е все едно - утре някой с моторен трион много ще им се зарадава.

Редактирано от .mitko. на 28.03.05 15:42.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторshopko (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 16:54



Преди месец посях 30 дъбови и 6 букови жълади, които бях събрал през есента от една хубава гора (дива гора). Надявам се поне една част да поникнат и като поукрепнат ще ги разсадя на подходящо място (там дето няма опасност хората да ги срезилят). Това ми хрумна, затуй що хората напоследък изсичат и опожаряват красивите ни гори без да мислят. Никой гаче не го е грижа за това. Всеки сече, никой не сади.
ПАЗЕТЕ ГОРИТЕ!!!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 17:16



Идеята е великолепна. Така би могло и някой, който никога досега не е садил да се ентусиазира и да разбере, че изобщо не е трудно.
А ти ще споделиш ли от къде да се сдобия и аз с кедрови семенца, моля те!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 17:27



Точно навреме и аз да се похваля. Вчера засадих липа на тротоара.
Дано да не я стъпкат и да порасне.
Ще черпя с чай



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: merychi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 17:52



Падат от кедровите шишарки. Те обикновено не се стигат лесно на дървото, но не е и нужно. Когато узреят, започват да се лющят и семенцата също падат. Аз ги събрах под дърветата. Имаше доста изядени от насекоми или други твари, но се намираха и доста цели. Също изчоплих и от паднала недоизронена шишарка, но тези, които намерих наоколо, бяха доста по-едри. Във върховете на шишарките семенцата са съвем дребни и едва ли ще поникнат (аз в началото ги събирах, защото върховете падат обикновено цели, когато шишарката започне да се лющи, но после видях, че не са надеждни и вероятно са "отпадък").
Семенцата са нещо като т.н. "крилатки", но с фино "крилце" както на другите иглолистни. Семката достига до около 5 милиметра и ако я стиснеш, потича и мирише като смола. Очаквах, че ще е твърда като кедровите ядки, които се продаваха по едно време по павилиончетата, но сигурно това е, защото има различни видове кедри.

Шишарката на кедъра е характерна. Когато е цяла, прилича на голямо паче яйце и гледа нагоре, не надолу. Когато се лющи, започва от върха и накрая остава нещо, което прилича на чиния на антена с остър игловиден "излъчвател" в средата. Самите люспи са като пеперудки, около 2-3 см. Намират се сега в изобилие под дървото. Между тях се срещат и семенцата. Потърси в гугъла картинки, ако не си виждал(а).

Кедри има на много места из София. Огледай се из парковете, където минаваш. Мисля, че съм виждал и в Борисовата градина до Орлов мост и на много други места. Например голям кедър има плътно до сгрдата на Майчин дом, на 15-тина метра от входа й (плътно в ляво).
Освен това, сигурно продават и готови за засаждане дръвчета в разсадниците, но не съм проверявал.

Това намерих набързо

:
Кедър Cedrus: Шишарките на кедъра узряват през есента на втората или дори на третата година. Брането им трябва да започне когато долните люспи се разтворят. Впоследствие цялата шишарка се разпада. Шишарките се съхраняват на студено и проветриво чак до сеитбата през май. Засяване: Шишарките се поставят във вода за 48 часа, за да омекнат и да се разчупват лесно. Семената се отделят и се просушават за няколко часа, след което веднага се засяват. Сее се на открито или в студен парник. На следващата пролет се засаждат в саксии, като се забива колче до всяко стъбло, за да расте изправено. Покълнват под 50% от семената. Семената запазват кълняемост до 3 години.

Редактирано от .mitko. на 28.03.05 18:20.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Taня]  
Автор Дидo (Ентусиаст - Ръб)
Публикувано28.03.05 23:25



гледали ли сте филма предай нататък. много хубав и много тъжен. това което пишете тук ми напомни на него. дано и аз се зарибя за идеята. някой ден. щото е хубава. а нали казват нищо хубаво не умира...


Алпинизъм е да стигнеш до място, където нямаш работа, по възможно най-трудния начин.


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 08:52



Благодаря ти много.
Да отделиш време да бъдеш изчерпателен, е нещо много полезно и най-вече ценно, защото после казаното може да работи само, без постоянно да се налага да наглеждаш нещата... Благодаря ти.
Покрай всичко написано от теб, се сетих, че при Боянската църква имаше кедри. Не искам да събирам семенца в центъра на Орлов мост. Искам да има повече сила в тях, и здраве:) Май тази събота ще си направя разходка до Бояна. Чудесно е, че до засяването през Май месец има време.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор todorovt (минаващ)
Публикувано29.03.05 10:46



Здравей, Митко!

Написал си нещо страхотно. "Семената", които си посял ще поникнат. Говоря в прекия и в преносния смисъл на думата. В България все още има благодатна почва и за едното и за другото. След безумната и неоправдана сеч на дървета в градовете и в планините, трябва сами да оддържаме "белите дробове" на природата - дърветата. Те растат бавно, но дори и малки, когато са много, това е нещо.
Благодаря ти за тази тема и за всичко, което си написал.
Бъди здрав и все така с актуални теми и постинги.
Успех!

НИКОЕ ДОБРО НЕ ОСТАВА НЕНАКАЗАНО!


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Дидo]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано29.03.05 13:00



разликата е, че във филма си предаваха "огромни" добрини, докато тук ние не се силим толкова, ами се занимаваме с мънички неща като семенца...

между другото, не е никак трудно да засадиш дръвче - прибираш в джоба си 2-3 жълъда или костилки когато ти попаднат и ти харесат. После все ще се спреш на някое място и ще си вързан да чакаш някого. И както се оглеждаш наоколо може да се сетиш, че точно там не би било зле да порасте един дъб или праскова или каквото имаш в джоба си. Копваш с един камък или каквото ти падне, засипваш семката с малко пръст и я оставяш на природата, тя си знае работата.

Ако го повториш отново и отново, със сигурност след време ще се случи да минеш през някое от тези места и дори ако си имал лош ден, животът, който си поканил някога да излезе от семката на бял свят, ще ти се отблагодари с едно малко, но безценно вдъхновение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.