Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Засадих дръвче!  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 14:47



Пишете тук, когато засадите дръвче или направите нещо, което е спасило поне едно живо клонче от унищожение.

Да видим, ще можем ли всички заедно да засадим поне една малка градинка, или парк или горичка?

Можем ли заедно да достигнем резултата на човека с дъбовата гора или на свещеника от Аязмото?

Нещо пречи ли ни да опитаме?

Пишете тук. И нека това дърво порасте до небето!




Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 15:08



Какво засадих аз?

Не много. И още не е поникнало. Но засадих.

Първо: Засадих навън стотина семенца (само звучи много, повярвайте ми - повечето вчера, като ми отне не повече от час. другите - от месец-два насам, докато се разхождам) от 4-5 вида дървета на десетина места и повечето ще мога да ги наглеждам, така че, когато поникне нещо, да го преместя на по- подходящо място, ако се налага и ще оградя с камъни и пръчки, за да не го окосят през лятото заедно с тревата.
Засадих в къщи на балкона в кофички от кисело мляко кедрови семенца - ако нещо поникне, ще ги преместя на открито и ще ги оградя. Ако не поникне нищо, ще засадя други семена в кофичките.

Второ: Не изхвърлям хартия, а я събирам. Чистачката в службата ходи и я предава за жълти стотинки. Събирам и кофичките от киселото мляко, но засега не знам какво друго да ги правя, освен да ги използвам за саксии (а няма къде да дяна толкова саксии:) В краен случай, дори и някой да ги изхвърли после, поне ще заемат много по-малко място на сметището, като са събрани една в друга. Събирам и станиола - ако щете и само от любопитство колко ще алуминий минава през ръцете ми за една година. Това са дребнавости, ще каже някой. Не са. Това е мотивация. Защото ако човек свикне да не изхвърля на боклука без да се замисли "шушлопа" на един шоколад, дали ще махне с ръка, когато гледа в завода, където работи как на двора ръждясва и гние тонове суровина?

Трето: Но, не на последно място: пресадих това дръвче (което други посяха преди мен в друга тема в този клуб, която вярвам, всички са забелязали и помнят), за да му е по- широко и да расте свободно.
И ще имам грижата да го поливам от време на време. Убеден съм, че няма да го поливам само аз


Не трябва да си мислим, че като засадим 1, 10, 10 000, или 10 000 000 дръвчета, които порастнат, че ще сме направили кой-знае какво.

Важно е тези дръвчета да поникнат в главите на хората, иначе е все едно - утре някой с моторен трион много ще им се зарадава.

Редактирано от .mitko. на 28.03.05 15:42.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторshopko (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 16:54



Преди месец посях 30 дъбови и 6 букови жълади, които бях събрал през есента от една хубава гора (дива гора). Надявам се поне една част да поникнат и като поукрепнат ще ги разсадя на подходящо място (там дето няма опасност хората да ги срезилят). Това ми хрумна, затуй що хората напоследък изсичат и опожаряват красивите ни гори без да мислят. Никой гаче не го е грижа за това. Всеки сече, никой не сади.
ПАЗЕТЕ ГОРИТЕ!!!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 17:16



Идеята е великолепна. Така би могло и някой, който никога досега не е садил да се ентусиазира и да разбере, че изобщо не е трудно.
А ти ще споделиш ли от къде да се сдобия и аз с кедрови семенца, моля те!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 17:27



Точно навреме и аз да се похваля. Вчера засадих липа на тротоара.
Дано да не я стъпкат и да порасне.
Ще черпя с чай



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: merychi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.03.05 17:52



Падат от кедровите шишарки. Те обикновено не се стигат лесно на дървото, но не е и нужно. Когато узреят, започват да се лющят и семенцата също падат. Аз ги събрах под дърветата. Имаше доста изядени от насекоми или други твари, но се намираха и доста цели. Също изчоплих и от паднала недоизронена шишарка, но тези, които намерих наоколо, бяха доста по-едри. Във върховете на шишарките семенцата са съвем дребни и едва ли ще поникнат (аз в началото ги събирах, защото върховете падат обикновено цели, когато шишарката започне да се лющи, но после видях, че не са надеждни и вероятно са "отпадък").
Семенцата са нещо като т.н. "крилатки", но с фино "крилце" както на другите иглолистни. Семката достига до около 5 милиметра и ако я стиснеш, потича и мирише като смола. Очаквах, че ще е твърда като кедровите ядки, които се продаваха по едно време по павилиончетата, но сигурно това е, защото има различни видове кедри.

Шишарката на кедъра е характерна. Когато е цяла, прилича на голямо паче яйце и гледа нагоре, не надолу. Когато се лющи, започва от върха и накрая остава нещо, което прилича на чиния на антена с остър игловиден "излъчвател" в средата. Самите люспи са като пеперудки, около 2-3 см. Намират се сега в изобилие под дървото. Между тях се срещат и семенцата. Потърси в гугъла картинки, ако не си виждал(а).

Кедри има на много места из София. Огледай се из парковете, където минаваш. Мисля, че съм виждал и в Борисовата градина до Орлов мост и на много други места. Например голям кедър има плътно до сгрдата на Майчин дом, на 15-тина метра от входа й (плътно в ляво).
Освен това, сигурно продават и готови за засаждане дръвчета в разсадниците, но не съм проверявал.

Това намерих набързо

:
Кедър Cedrus: Шишарките на кедъра узряват през есента на втората или дори на третата година. Брането им трябва да започне когато долните люспи се разтворят. Впоследствие цялата шишарка се разпада. Шишарките се съхраняват на студено и проветриво чак до сеитбата през май. Засяване: Шишарките се поставят във вода за 48 часа, за да омекнат и да се разчупват лесно. Семената се отделят и се просушават за няколко часа, след което веднага се засяват. Сее се на открито или в студен парник. На следващата пролет се засаждат в саксии, като се забива колче до всяко стъбло, за да расте изправено. Покълнват под 50% от семената. Семената запазват кълняемост до 3 години.

Редактирано от .mitko. на 28.03.05 18:20.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Taня]  
Автор Дидo (Ентусиаст - Ръб)
Публикувано28.03.05 23:25



гледали ли сте филма предай нататък. много хубав и много тъжен. това което пишете тук ми напомни на него. дано и аз се зарибя за идеята. някой ден. щото е хубава. а нали казват нищо хубаво не умира...


Алпинизъм е да стигнеш до място, където нямаш работа, по възможно най-трудния начин.


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 08:52



Благодаря ти много.
Да отделиш време да бъдеш изчерпателен, е нещо много полезно и най-вече ценно, защото после казаното може да работи само, без постоянно да се налага да наглеждаш нещата... Благодаря ти.
Покрай всичко написано от теб, се сетих, че при Боянската църква имаше кедри. Не искам да събирам семенца в центъра на Орлов мост. Искам да има повече сила в тях, и здраве:) Май тази събота ще си направя разходка до Бояна. Чудесно е, че до засяването през Май месец има време.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор todorovt (минаващ)
Публикувано29.03.05 10:46



Здравей, Митко!

Написал си нещо страхотно. "Семената", които си посял ще поникнат. Говоря в прекия и в преносния смисъл на думата. В България все още има благодатна почва и за едното и за другото. След безумната и неоправдана сеч на дървета в градовете и в планините, трябва сами да оддържаме "белите дробове" на природата - дърветата. Те растат бавно, но дори и малки, когато са много, това е нещо.
Благодаря ти за тази тема и за всичко, което си написал.
Бъди здрав и все така с актуални теми и постинги.
Успех!

НИКОЕ ДОБРО НЕ ОСТАВА НЕНАКАЗАНО!


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Дидo]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано29.03.05 13:00



разликата е, че във филма си предаваха "огромни" добрини, докато тук ние не се силим толкова, ами се занимаваме с мънички неща като семенца...

между другото, не е никак трудно да засадиш дръвче - прибираш в джоба си 2-3 жълъда или костилки когато ти попаднат и ти харесат. После все ще се спреш на някое място и ще си вързан да чакаш някого. И както се оглеждаш наоколо може да се сетиш, че точно там не би било зле да порасте един дъб или праскова или каквото имаш в джоба си. Копваш с един камък или каквото ти падне, засипваш семката с малко пръст и я оставяш на природата, тя си знае работата.

Ако го повториш отново и отново, със сигурност след време ще се случи да минеш през някое от тези места и дори ако си имал лош ден, животът, който си поканил някога да излезе от семката на бял свят, ще ти се отблагодари с едно малко, но безценно вдъхновение.



Тема Супер!:))нови [re: .mitko.]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 14:45



Ей, тази тема е страхотна! Много добре си се сетил:))
Искам да попитам някой знае ли, ако се съберат шишарки от горат и се насадят някоде, където няма гора дали ще стане нещо?
защото нямам възможност да ги разсаждам вкъщи...
И ако се прави така със шишарки, по кое време трябва да се събират и от коя реколта?
Другата добра възможност, за която си мисля е да се разсаждат дръвчета. Такива, които растат на гъсто и част от тях няма да оцелеят или които са по разни пътища, пътеки и писти. По Витоша се срещат доста такива. С една лопата може да се свърши доста полезна работа сега е тъкмо сезонът за това - тъкмо свършва зимата в планината и почвата е влажна и мека.
Така че на добър час!:))
Страхотна тема!



Тема Re: Супер!:))нови [re: Cтoян]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 15:22



Да започнем от Витоша,а?
Тя има спешна нужда някой да се погрижи за нея. Някой, който обаче не се интересува, че пренебрегва Разпоредбите за нея като защитена територия.
Всъщност доста неща биха могли да останат незабелязани за "властите". Дано само дръвчетата, които посадим там успеят да оцелеят.



Тема Re: Супер!:))нови [re: merychi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано29.03.05 17:28



Е, не вярвам да е незаконно да засадиш дърво на Витоша

В резервата (където за жалост вече на практика всичко си е отишло), може и формално да не е допустимо.
Но на другите места, които са извън резервата, едва ли има основание за притеснение.
И извън резервата вече невероятна площ със смърч е унищожена от гъбата, която разнасят короядите. (Защото те така правят - първо заразяват дървото, а после, като умре, започват да го ядат. Иначе, ако направо нападнат живо дърво, ще залепнат в смолата, която ще ги залее. Така пише в досието на гадинката в нета.)

Но не е зле да се провери как стоят нещата.
Може да се потърси съдействие и от горското - ако не друго, акъл поне могат да дадат.

А иначе - за всеки случай - да не се ходи с кола и най-напред да се копае новата дупка. И чак след това да се вади чима с дръвчето - да не каже случайно някой, че е за в къщи

Но да заровиш на баира семена, взети от съседния баир - кой ще те спре?

Единствено, има нужда семената да бъдат заровени, защото иначе не само че много трудно ще се хванат, ами и вероятността да послужат за храна на някоя горска симпатична малка твар, е огромна



Тема Re: Супер!:))нови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 08:39



Точно това имам пред вид, че никой няма и да разбере какво правим. Аз още тази събота съм там за да посея моите първи семенца. Това е нещо, което можем да правим при всяка своя разходка. Дано само оцеляват малките кълнчета... Страхотно семенце пося във този форум! Направо се чува как никне
Поздрави!



Тема защо да не никнат шишарките?нови [re: Cтoян]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано30.03.05 09:43



Най-просто е да опитаме с десетина разни шишарки на разни места и догодина ще е доказано.

Но не виждам абсолютно никаква причина да не никнат, ако в тях са останали семена - семенцата от къде ще знаят, че си се "разходат" още в шишарката, вместо да ги е отвял вятъра? Вярвам, че все ще се намери някой, който е учил или наблюдавал тези неща и ще каже от опит.

Според мен най-вероятно ще се случи следното: примерно половината семенца ще поникнат, т.е. ако са били останали в шишарката 50 от общо 100, 25 от тях ще поникнат. Леле! Ами че то ще заприлича на трева!
От тези 25 може да оцелее само едно - това, което порасте най-бързо и най-голямо.

Не съм сигурен, но може и аз да съм виждал точно такова нещо някога. Може и да не съм. Ако картинката, която си представям, идва от зрителната ми памет, а не от въображението, сигурно ще да съм видял смърчова шишарка.
(Между другото, като гледам как гине масово смърча на Витоша, едва ли ще тръгна да засаждам точно смърч... Макар, че докато дръвчето порасте, епидемията сигурно трябва да е отшумяла, и също, че няма никаква гаранция, че другите видове са застраховани срещу бедствия.)

Недостатък при саденето на цели шишарки може да бъде факта, че 1 шишарка = 1 дръвче, докато иначе примерно 1 шишарка = 5 или 10 или може би понякога дори повече.

Колкото до времето на събиране и засяване - едва ли е наложително да си носим винаги със себе си лист със справочни данни кое кога и как да се събира и сади.
Мисля, че щом шишарката е паднала или поне се е разтворила и "пуска" семената си да тръгват по своя си път, значи те най-вероятно са готови и си струва да бъдат събрани и засадени. Кога? Ами, нормално след като напуснат дървото, семената скоро падат на земята и не след дълго или биват изядени или попадат в почвата. Значи, нищо не би трябвало да пречи, да ги засади човек веднага?
Когато завали, ще ги полее. И, ако е "речено", един ден ще станат вековни дървета и техни семенца ще поникнат на много места.




Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано30.03.05 10:01



Нещо, което пропуснах да направя в началото и което сега бързам да поправя:



БЛАГОДАРЯ ти, Вихра!




Тема Re: Засадихме 200 чинара!нови [re: .mitko.]  
Автор hri1OO ()
Публикувано30.03.05 22:53



Днес засадихме 200 фиданки от чинар в защитената местност "Злато поле". Съпругата ми, която е координатор по малък евро проект, направи доста добра организация, като включвайки и 50-тина средношколци в засаждането, им "засади" гореспоменатите дръвчета в главите. Наистина е учудващо, колко малко трябва от привидно дебилен тийнейджър да наблюдаваш съпричастност при засаждането на фиданки и нарастващ интерес към прихвърчащите наколо редки видове водоплаващи. А те наистина бяха в достатъчно разнообразие след препълването с вода на защитената зона от придошлата Марица преди 20-тина дни. Отделно с РИОСВ учениците събраха два самосвала отпадъци от селското сметище в района. Останаха около 30 малки издънки- взех 15 и с още час работа в дивия парк досами блока ни в края на града засадих и тях в мяста под особен надзор.
Преди време занимавах клубовете с търсене на черна топола, но след като не намерихме разсад за такава, с РИОСВ- Хасково се реши да използваме подходящите за целта на мероприятието чинари.



Тема kakvo da seem?нови [re: hri1OO]  
АвторRadi (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 00:33



Risto, pitai kak rastat razni darveta i drasni po edin red. Prakti4eski ne6ta razni.
Az seq kloni ot topola ili ot varbi v vodata krai reki. Varbite se hva6tat dosta sugurno.
Mislq 4e iglolistnite ne sa podhodq6ti za na6to apokkrifno zalesqvane.
sledvat moite poznaniq za zalesqvaneto

Akaciq:
raste nai-burzo i e nai-ustoi4iva kum bolesti i bezvodie.
kak se see: neznam

Varba:
bode6 i nikne. Mnogo e vajna da q ima krai rekite. stava i za hranen na zaici, za ko6nici i za sviki (za svirene) :) ne e atraktivna za 4upene - ne e koledno durvo i e jilava.
seene:
reje se klon i se zabojda v giol (vodoem)
ili se potapq v kofa da pusne koreni i pak se zabojda

Slivi:
mnogo vajno durvo. podkanvam vsi4ki da seqt i slivi. janka, sinq sliva, janka, sliva i t.n. za slivite e sigurno 4e nqma da gi s4upqt, za6toto
1.po lesno e da se obrulqt
2.i ciganite znaqt 4e sa po polezni kato davat slivi za rakiq o6av i marmalad
3.imat i bodli nqkoi sortove

posqvane - qde6 i plue6 staratelno na podhodq6tote mesta :)

Kesten (div) - semenata sa dosta lesni za namirane ako i sami ne te namerqt po glavata gledam, v kestenova vlajna 6uma pokulvat i puskat lista


ot men tova



Тема Re: kakvo da seem?нови [re: Radi]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 08:59



Това за сливите и плюенето на костилките на подходящите места ме изкефи. Наистина ме развесели. но имам въпрос: надморската височина как се отнася към въпросните подходящи места?
Започваме да ядем сливки в планината интензивно, благодаря ти.



Тема Лесно ли се прави екопроект по евро-програмите?нови [re: hri1OO]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано31.03.05 12:59



Въпросът е към всички:

Ако някой има желание, нека напише каквото може по въпроса за организирането на такива екологични проекти и за кандидатстването за европейско финансиране по разните програми?

Доколкото знам, стрната ни плаща членски внос за доста европейски програми и има утвърдени схеми за кандидатстване за финансиране. Значителна част от средствата са предвидени специално за екологични и образователни проекти.

Училища и научните институти, които решат да се заемат с такъв проект, могат да спечелят финансиране много по-лесно и по различни канали. Така може да не похарчат нито лев от бюджета си, а в същото време ползата от работата им ще бъде поне двойна, както в случая с тийнейджърите, който разказва Христо. След време някое от тези момчета и момичета може да превърне в гора някоя настояща пустиня някъде.

Фирми (общински или други) могат да отворят временни работни места, ако започнат малък, а защо не и мащабен проект по залесяване.

Останал съм с впечатление, че повечето хора не са запознати с тези възможности или си нямат и представа, че те могат реално да се отнасят за тях самите.



Тема Бравонови [re: .mitko.]  
Автор dodom (новачето)
Публикувано01.04.05 23:10



Освен идеята за дръвчетата, много ми хареса това за събирането на хартия. Похвално! Аз също никога не изхвърлям нещо ей така просто на земята и съм привърженик на идеята за разделно събиране на отпадъците.
Кога ли най-сетне ще има условия за това??



Тема екопроект по евро-програмитенови [re: .mitko.]  
Автор hri1OO ()
Публикувано02.04.05 19:39



Проектът, чийто координатор е съпругата ми е финансиран от

- виж последните одобрени какво представляват , сега има нов кръг кандидастване , видно и от новините за финансиране на - въобще сърфирай от връзките на БлуЛинк- актуализират и имат бюлетини.
Бъдещето поне за финансирания, излизащи от министерства по разни еврофинансиращи програми, май ще е на големи проекти, които без лобиране не се спечелват (отделно разбира се НПО с опит, подпомагане от общински структури и фирми изпълнителки с опит), т.е. големите проекти са за "наши хора". Дори и така да е , важно е нещо да се прави.
Например Сапард не е само земеделие и свързано с него- ако я прочетеш подробно, ще видиш възможности за подпомагане на местни културно исторически инициятиви, екотуризъм и т.н.
Иначе подготовката на документи за кандидастване не е нещо особено и трудно, добре е все пак човек с опит в презентацията;-имам впечатление, че по непреодолими (и безмислени) изисквания имат проекти, излизащи от министерства, докато кандидастване пред чуждестранни фондации и фондове е улеснено.
.
Днес походихме до Защитената местност Злато поле да полея новозасадените фиданки чинар, че тук така и не падна дъжд тези дни. Последните 15-ина дни там е станало като на панаир за защитени видове. Учудих се как есента когато нямаше достатъчно ниво водата, не виждах пукната птичка, а днес все едно бях на резервата Сребърна. Не съм орнитолог, но сигурно ако бях, щях да се побъркам. Чапли- бяла, сиви, и две ръждиви видях, щъркели много, поне два черни, някакви потапници, доста от едни дребни водоплаващи, ята от защитения малък корморан, кълвачи, поне 15 мишелова, които час по час подплашваха ята от тръстиките. Преди 2 години били забелязали хиляди малки корморани- нещо, което го нямало често в Европа- ако пак се завърнат в такова количество и се установят, местността ще може да кандидатства за Рамсарската конвенция. Едно неголямо птиче с доста дълъг тънък клюн, страхотна качулка назад, която често настръхваше като пера на индиянец, и старахотни бяло-черни пера отстрани и по гърба (дали някой знае какво е това)- ни изнесе невероятно представление на 20 метра пред нас. Жалко, че нямахме поне 500мм обектив, а и блендата не струваше. Ивайло ( if ) от този форум сигурно щеше да хване добри кадри, но за тези плашливи водоплаващи, за да им "бръкнеш в окото" си трябва сериозна техника.
.
Христо



Тема Re: екопроект по евро-програмитенови [re: hri1OO]  
Автор neocom (новак)
Публикувано03.04.05 17:06



Dа бе, само корморани ни липсват. Виждал ли си какво остава след тази птица???



Тема доста подробно за кедритенови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано07.04.05 11:09




Малко сложно звучи, дано не се уплаши някой
Е, надявам се, и от моите, дето ги посях на импровизация, все-пак ще поникне нещо

Като намеря някаква литература кога и как се засаждат и други дръвчета, ще добавям линкове. Ако някой знае някакви, и той да добавя.

П.П. Казват, че за в равнината най-подходящото време за засаждане на всякакви фиданки е до средата на април. В планината според надморската височина подходящото време би трябвало да се измества до към май-юни.

Редактирано от .mitko. на 07.04.05 11:17.



Тема Re: доста подробно за кедритенови [re: .mitko.]  
Авторmerychi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.05 12:10



Една приятелка ми подари две семенца от сибирски кедър в петък- 01април. Те вече са засадени по указанията на този твой линк начин, с много любов естествено, и ги чакам да покълнат:) Засега са в моята стая, но като поотраснат ще ги пресадя на хубаво за тях място в планината...



Тема дръвчета, на които никой няма да посегненови [re: Radi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано12.04.05 11:18



Има много дървета, които повече са ценени живи, отколкото като дървесина - Много се радвам, че обърна внимание на това, защото е важна подробност!

Това, което казваш за сливата, се отнася и за по-голямата част плодните дръвчета изобщо - циганите като няма какво да ядат или търсят лесни пари, секат дървета и ги продават, но от овошките ще предпочетат да вземат плодовете - да ги изядат, да ги продадат като храна или да направят ракия от тях.

Бадемите едва ли представляват особен интерес като дървесина, но плодовете им са ценни. Особено ако са цяла горичка и апашите ги знаят, няма да ги отсекат, а ще пратят дребосъците да събират бадемите им.

Орехите дават изобилно и много добри плодове, макар че от друга страна, и дървесината им е по-скъпа. Все-пак, ми се струва, че имат добри шансове за оцеляване на повечето места, където могат да растат.

Плодовете на конския кестен се изкупуват и на дърветата не се посяга. Даже съм чувал, че в София са ставали и ръкопашни битки коя "банда" да обере дадено дърво или градинка с кестени.

За кестена, който се яде, нещата едва ли стоят по-различно, като се има пред вид цената на килограм кестени на пазара - къде ще се сравнява цената на дървесината с нея?

Липата също се бере, логично е и тя да не се сече много-много.

Акацията пък не се бере, но има много неприятни бодли - неблагодарна работа е да сечеш тръни. Освен това, акацията е много упорито дърво - ти я сечеш, тя израства отново от издънки - по-гъста, отколкото е била. Виждал съм изсечена акациева кория, която за десетина години се превърна в истинска непроходима джунгла, при това здраво бодлива. Издънките са и тънки, къде ти да ги сечеш? След 100 години сигурно ще се поразреди естествено и ще се обнови. До тогава може да се променят нравите, или поне да започнат да се спазват по-стриктно законите.

Често младите борчета стават жертва на новогодишните празници. Виждал съм много дори над 3 метрови дръвчета с отсечени върхове. Иглолистната дървесина се сече много нелегално, защото се използва много и има пазар. Тополите са много апетитни, ако са на място, където могат да бъдат отсечени на спокойствие и близо до не много оживени пътища. и т.н. и т.н.

Не казвам, че не трябва да се засаждат борчета и тополи и т.н. - просто да се има едно на ум и да се претеглят алтернативите, които са подходящи за даденото място и да се избере най-разумната.

Освен това - засаждането на едно място на повече различни видове - диверсификация (т.е. разнообразие, няма нищо общо с диверсия) винаги има най-големи шансове за успех.


П.П. Ако някой още се съмнява, че жълъдите никнат: Нека погледне какво става на земята в някоя дъбова или букова горичка. В неделя наблюдавах следното - само в радиус от 20 сантиметра около дънера на един отсечен дъб, в утъпканата от хората пръст (беше в града, в парка) можеше да се преброят 20-30 жълъда, повечето от които бяха покълнали, някои бяха изсъхнали, но 15-тина се бяха впили в почвата успешно. Самите жълъди даже не бяха заровени - бяха свободно движещи се над повърхността! Не знам дали някое ще оцелее - вероятно едно по едно, без даже да разберат, ще ги стъпчат хората, защото е много оживено място. Намерих си едно, чието коренче не се беше хванало здраво в земята още и тази сутрин го засадих. Държах го във вода, иначе щеше да изсъхне до сега, но пропуснах да си взема шише и не го полах... утре мисля да поправя грешката - може пък и да не е късно, ако почвата е била достатъчно влажна. Боднах и още 10-тина дъбови жълъда, но тях не ги броя, защото ги взех от друго място и не ми се видяха много надеждни за покълване.



Тема А дали?нови [re: .mitko.]  
Автор Cлaвчo (Ходещ)
Публикувано12.04.05 12:34



На циганите много много не им пука, какво ще правят догодина. За тях е важно да им е лесно сега. Така че недей особено много да се надяваш дърветата да оцелеят. На тях им е лесно да отсекат някой голям и труднодостъпен клон, да го оберат и да го зарежат или приберат за подпалки. А догодина все ще си намерят някое друго дърво. Но все пак шанса за оцеляване на такива дървета е по-голям, отколкото на иглолистните.

Поздрави от Славчо


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор 3aeK (trickster!)
Публикувано12.04.05 19:07



Засадих първото си дръвче – праскова зад кооперацията, където живея. Вярно, само едничко е, но като за начало не е зле Възнамерявам да засадя мнооого и различни дръвчета!




Тема Да наблегнем на местните видове!нови [re: .mitko.]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано16.04.05 13:16



Съветът ти е добър - наистина на плодните дървета не се посяга така, както на тополите и иглолистните, например. Наистина сливите и прасковите се хващат много лесно от костилки, почти няма отърваване от тях .

Аз мислех да напиша нещо подобно, но в смисъл да се наблегне на саденето на български видове като дъб, бук, елша, върба. Вярно е, че дъбовете растат много бавно, но за мен те са свещени дървета. В миналото хората са се хранили с жълъди, както и много животни. Дъбът издържа много на суша, така че е подходящ за по-сухи райони, където няма да има кой да наглежда посевите и да се грижи за тях. Освен това се счита, че широколистните дървета задържат влагата в почвата, за разлика от иглолистните. Доста жълъди съм посяла през последните години. И един любипитен факт: сойките допринасят за разпространението на дъба, защото си правят запаси от жълъди, заровени в земята.
Най-лесно се захваща и най-бързо расте върбата - взимате клон и го забучвате във влажната почва покрай реките.

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: 3aeK]  
Автор malko...zlo (но хубаво)
Публикувано17.04.05 18:39



Добре е че си засял дръвче до кооперацията.Но....... до нашият блок има засадени плодни дръвчета.Когато дадат плод е пълен ужас.Децата започват да се опитват да ги оберат и къде вземат повечето падне на земята и тези които паднат никой не ги вдига.По плочките остават лекета от размазани плодове чак до зимата.Абе пълен Ужас.Мен по ме блазни мисълта да засея нещо в Планината.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: malko...zlo]  
Автор Bитoшapя (местен талант)
Публикувано17.04.05 19:08



Да не излезе, че се заяждам, но мен са ме учили, че дървото се ЗАСАЖДА, а се сее брашно, пясък, ориз и .н.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Bитoшapя]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано18.04.05 11:38



Засаждат се фиданки, а когато е костилка, жълъд, семка може и да е по-правилно да се каже засявам или сея. Не знам. Зърнените култури са във вид на семена и се сеят. Мисля, че в случая е по-важна споделената идея и осъществяването и, а не употребата на точните термини. Все пак не сме агрономи нали?



Тема kak da seem?нови [re: Radi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано21.04.05 17:54



На

на Lub: ако се хвърлят някъде сред природата напр. огризки/семки от ябълка, дали много намалява шансът тя да поникне, отколкото ако бъде заровена,
беше получен следният отговор от И.:

Семената на плодните видове -ябълка, круша и подобни доста бързо губят кълняемост след като се извадят от плода и просъхнат (за разлика от костилковите). Затова по-добре зарови семчиците. Не много дълбоко - принципът е дълбочината на засяване да е 3 пъти по-голяма от размера на семката.

Предполагам, че за костилките и жълъдите правилото може да е различно...?



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторradi (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 22:53



Az nqmam vreme da hodq i da seq druve. Imam na razpolojenie ednogodi6en razsad ot klen, ako ne gre6a. s udovolstvie bih razdal na jelae6tite da si go dootgledat do po-golqm (do 3 god). Moje i taka da se razsee, no e malko veroqtno da stane. Trqbva da porasnat. Kato seete, po4ti zaduljitelno e da slagate pod druvoto po malko tor - troen superfosfat ( no NE azoten tor!). Pone edna 6epa, razmesena s prustta. Ne e mnogo vreden.. Opro6tava se s novoto druv4e.
Uspehi na seq4ite!
Dnes sqh izvestni koli4estva slun4ogled - nqkude okolo 700 000 par4eta
Zabolq me gurba, eiii da e.a ;)
dali se ravnqva na edno druv4e, a?

P.S. predi sedmica zabelqzah 4e raznite dekorativmi druve sa qki i jilavi - ima edni s malki zeleni top4eta za strelqne s patlanga4i (mestno orujie za deca v varna) i rastat burzo



Тема Дай координати и ще отгледаме кленчетатанови [re: radi]  
Автор merychi (непознат)
Публикувано22.04.05 11:56



Дай някакви координати. Ще отгледаме кленчетата с радост докато дойде време за посаждането им



Тема Re: Ради, имам няколко въпроса за клена.нови [re: radi]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 18:10



Аз също съм от Варна и проявявам интерес към разсадите от клен, които имаш.
Интересуват ме няколко неща:

1. Като казваш, че трябва да се отгледат до 3 годишни ... това какво значи?
На закрито ли се гледат - в саксии у дома или в парници?

2. В тази връзка - каква е височината на 1г. разсад и на 3г. такъв? Разбира се питам за приблизителни размери, а не за точни. В смисъл ако се гледа на закрито в къщи до 3г. да знам какво място ще ми заема.

3. Имам смътни спомени, че кленът е широколистно, но не съм сигурен. Та ако можеш да ми кажеш широколистно или иглолистно е и горе долу каква височина и ширина на короната достига. За да знам ако го садя в града горе-долу на какво разстояние от сгради и т.н.

4. Дай координати за връзка - мейл или JSM?

Май множко станаха въпросите, но питам за да преценя колко бройки да взема.

Поздрави

Ники



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: merychi]  
Авторянa (Нерегистриран)
Публикувано24.04.05 22:25



http://www.zvkedri.com/kedar.html
инф. за кедъра



Тема Ноу-хау за залесяване в градски условиянови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.05.05 14:01



По тротоарите, край пътеките, алеите и между блоковете се срещат често дънери на отсечени дървета.
Тези дънери не само маркират местата, където е имало дърво и е добре пак да има.

Те също могат, макар и минимално, да осигурят по-голям шанс на младата фиданка да оцелее във враждебната градска среда

Когато дънерът е пресен, той стърчи над земята и е препятствие за сенокосачките. Така засаденото плътно до него младо дръвче вероятно няма да бъде окосено заедно с тревата преди да е станало по-високо от храст.

Изгнилите дънери пък обикновено стават дупки. Колкото по-голямо е било отсеченото дърво, толкова по-голяма е дупката, която също е препятствие за сенокосачките. Освен това, изгнилата дървесина в нея задържа влага и предлага подходящи условия за покълването и растежа на семеначето.

Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!


Тема Никнат и още как!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.05.05 14:25



Бях сложил жълъди и др. в няколко дупки от изгнили дънери. Наскоро минах от там и видях, че доста са поникнали
Даже в най-големия, където за по-сигурно бях сложил няколко, открих 2-3 дъбчета и кестен!

Най-сигурно се ловят жълъди, които току-що са покълнали, но почвата не трябва да е суха, а им трябва поне малко влага, докато коренчето им навлезе в земята.

Бях доста изненадан, че жълъди, чиито израстъци едва стърчат на 1-2 см над тях, може да имат 10 см и повече дълбоко коренче! Представям си какви са корените на 1 педя високо новорасло дръвче. Аз преди си мислех евентуално и такива да вадя с пръст и да нося на подходящо масто, но май ще се окаже по-сложно, отколкото си мислех. А и колко дръвчета можеш да носиш така? Две-три, най-много 10-20, ако си с кола. Докато 50 жълъда се събират дори с малко пръст в малък найлонов плик, който едва ли не можеш и в джоба си да носиш.

Много лесно се вадят покълнали жълъди и т.п. върху рохкавата пръст на някоя къртичина. Иначе без внимателно разравяне, коренчетата лесно се късат, дори и да са само на 5 см в земята.

От кедрите още нито едно не е поникнало май, но за тях вероятно трябва доста търпение. А дори и от моите да не поникне никое, вече разполагам с няколко поникнали

Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!


Тема novak symнови [re: .mitko.]  
Авторtomahavkata (Нерегистриран)
Публикувано20.05.05 16:30



Zapalihte me mnogo i az zapochvam da zasajdam, samo da pitam kostilki ot kompot dali biha se hvanali?



Тема Re: novak symнови [re: tomahavkata]  
Автор igor ()
Публикувано20.05.05 17:44



negative!

There is only one true Yuri


Тема Re: novak symнови [re: tomahavkata]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано20.05.05 19:14



Компотено дърво още не съм садил... не бях чувал, че има такова;)
...
Дали никнат - може и да никнат. Направи справка в съответната литература, но мисля, че апаратурата, която ще ти е нужна, за да ги накараш да покълнат, няма да ти е по джоба. А и все-още такива машини май се срещат само във виртуалната реалност на един обичан от мен книжовен жанр...
...
И, като си се запалил толкова много, гледай да не изгориш бързо-бързо. Може би е по- добре да си гориш кротко?


А сега сериозно.

Не виждам нищо лошо в това да зариваш компотените костилки в земята (стига да не заравяш с тях и опаковката, разбира се). То и без друго в земята им е мястото на костилките. Само полза ще има и за почвата, и за семенцата, и за другите костилки, които наистина никнат.
Пък, знаеш ли: Ако ги засадиш с любов, може някоя от тях наистина да поникне. Ако не тази, която си заровил в земята, то другата - тази, която си посадил в сърцето си. Така че, наистина, и компотени костилки може да се сеят и да никнат. Само трябва да си искрен в желанието си.
Успех ти желая!




Тема positive!нови [re: igor]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано20.05.05 19:20



Нищо не е напразно, когато е направено с любов



Тема Re: Евала!нови [re: .mitko.]  
Автор Yassen ()
Публикувано20.05.05 19:24



Привет!

Да ти върна комплимента
Чудесна мисъл. Такъв идеализъм е златна среда за развитие на Живот!



Бъди здрав
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Ahoi!нови [re: .mitko.]  
Авторtomahavkata (Нерегистриран)
Публикувано21.05.05 19:57



Blagodarai ti Mitko za syvetite. Samoche majka mi mi kaza che pri vareneto kostilkite gubqt sposobnostta si da pokylvat. Shet izpolzvam ne vareni kostilki.
Ne mi se vqrva da izgasna byrzo, zashtoto ekologichnata tema me "mychi" ot kraj vreme



Тема Време за ограждане на поникналотонови [re: 3aeK]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано07.06.05 18:00



Когато спрат дъждовете и слънцето напече и изсуши тревата, идва време за косене, вкл. и на градските зелени площи. Заедно с тревата спокойно биха окосили и новопоникналите фиданки.

Затова е хубаво те да бъдат оградени.
Не е зле да се забият 3-4 кола около дръвчето, като е желателно и да се завържат един за друг, за да не ги отнесе някой любопитен без работа докато се чуди какво е това.

Но трябва и да се внимава - след дъжда идва "час-пик" и на кърлежите! Само 5 минути докато поставя една такава оградка и веднага хванах едно такова гадинче върху мене. Колко е изпрала пералнята, не знам.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторjari (Нерегистриран)
Публикувано08.06.05 12:13



Момчета и момичета,ЗЛАТНИ СТЕ!!!СВАЛЯМ ВИ ШАПКА!!!



Тема Re: kakvo da seem?нови [re: Radi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано17.06.05 15:29



Открих този линк, съдържащ някои общи сведения за някои от по- известните растения и животни, вкл. за доста от представляващите тук интерес дървесни видове:



Документът има вид повече на редакторска чернова, отколкото на завършен структуриран материал (дори не съм сигурен дали изобщо се стига до него чрез браузване от ). Някои от текстовете се повтарят, не са подредени по никакъв признак (дървета, животни и треви са размесени по случаен начин), но това не "болка за умирачка", важното е, че има какво да се прочете по същество.
Не смея да го цитирам целия тук, че е доста обемист... но, ако случайно линка престане да работи - може би копието на моето РС все още няма да се е затрило.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано12.07.05 16:39



Много вода се изля напоследък от небето - какво ли не е отнесла! (и вятърът, но по-малко).
Както е тръгнало, изглежда ще трябва да се строят диги и отводнителни канали почти на всякъде...

По темата. Преди време извадих (толкова внимателно, колкото можах с една малка метална лопатка за саксийно градинарство) от поникналите под големите кедрови дървета 7 саморасли коренчета. Веднага ги сложих заедно с пръст от мястото в кофички от кисело мляко и ги полях, като продължих да се грижа за тях. Но за няколко седмици от 7-те остана само едно. Само на две не бях успял да извадя коренчето без да го прекъсна на края му, но не само те не оцеляха. Пръстта беше ронлива и не щеше да остава по коренчетата като ги вадех. Може би е трябвало да ги полея преди да ги извадя и да изчакам малко? А също и да ги вадя с повече пръст (но тогава трябва и по-голяма саксия)?
Явно кедърът не понася лесно такива интеревенции. Единственото, което оживя, расте бавно. Засега има един нов сноп иглички. Старите леко са пожълтели, а градушката сякаш е откъснала 1-2 от тях, но само толкова, няма други последствия. Чудя се дали да го прехвърля в по-просторна саксия или е още рано. Високо е примерно 5 см. само още и засега прилича на разперена четчица, няма клонки и т.н. Първоначално бяха примерно 3 см над земята, а коренчетата им - 10-12 см под земята, също съвсем прави и без разклонения.
От стотината кедрови семки, които насях в саксии и в сандъче, нищо още не е поникнало. Една част от семената охлаждах в хладилника, мокрих и т.н., други - не. Не смея да твърдя, че съм спазил съвършено стриктно предписанието, но поне със сигурност имаше разнообразие в третирането (засега без резултат).
Разчитах също и на това, че са прекарали зимата на открито в естествени условия, и че съм ги събирал точно когато се е разтопил снегът...

От това, което съм посадил досега, сякаш с дъбчетата и кестените се получава най-лесно. За догодина мисля да събирам още от тази есен жълъди и т.н. и да опитам и с акация.

П.П. Започнах да се старая да прилагам правилото "Нито една костилка в кошчето!" Може през балона, може в градината, в парка, но не и вкошчето. Ако ще никне - да никне, ако не - здраве да е, някоя от следващите все ще поникне! Гледам само да не е много близо до тротоарите, за да не се зацапва пейзажа от капещите плодове (макар, че пак е по-добре от плодове, отколкото от кучешки изпражнения).
Освен това, започнах да събирам хартия, и донякъде ПВЦ и др. Обаче още не мога да споделя опит относно пунктовете за предаване на вторични суровини.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор Tihon (.blade runner.)
Публикувано13.07.05 15:44



Пич, я кажи нещо което да издържа много на слънце... и сега да му е сезона за разсад.. на паркинга пред блока се е освободи едно пространство, разрушиха една сграда и още нищо не са посторили/асвалтирали... мислех да засадя кипарис/и,но докато се накумя им мина сезона... някакви друи идеи? Земата е чисот гола пръст, без никаква трева, трябва ми нещо което да може да се прихване в подобна пустиня.

Давай за жизнь... Давай, брат, до конца...


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано14.07.05 14:54



Щом са я съборили, вероятно се канят пак да строят нещо на нейно място... Щом е в регулацията там да има сграда, рано или късно ще построят нова, не вярвам да остане празно за дълго.
Което не пречи да опиташ да посадиш нещо, де. Ако започнат, ще го прежалиш. Във всеки случай си помисли къде точно биха копали и къде не, за да има по-голям шанс част от дърветата, които ще посадиш или посееш (от семка, костилка, жълъд и т.н.) да бъдат в последствие включени в плана на строежа като жив компонент и да не бъдат прегазени от булдозерите и багерите.

Наскоро видях, че събориха една стара къща с дворче с много дървета (цяла микро горичка), за да строят блок. Изсякоха повечето дървета, но тези по края ги оставиха. Част от оставените засегнаха с техниката по невнимание, но мисля, че повечето от тях също ще оцелеят. Сред запазените са и няколкото секвои - ако не ги сполети нещо, спокойно може да станат свидетели на събарянето на непостроения още блок, както и на още няколко поколения сгради след него на същото място...

Нямам много обширни знания и не смея да се изказвам неподготвен относно какви дървета са подходящи за там... но бих експериментирал с каквото имам под ръка - жълъди, костилки, семки, малки саморасли дъбчета, букчета, чинари, салкъми, борчета, елхички и т.н.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор Tihon (.blade runner.)
Публикувано14.07.05 15:48



То това място седи от есента... наоколо, от 4 страни е само паркинг за коли... Но си прав няма смисъл от дългогодишни, по- добре да засея кактуси или шипки, по-ще се хванат...

Давай за жизнь... Давай, брат, до конца...


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано14.07.05 16:07



Не казвам, че няма смисъл от дългогодишни.
Нямах пред вид треви и храсти, но безспорно каквото и да поникне - картофи, глухарчета или теменужки, а ако ще и тръни - все ще са от полза, макар че последните и сами трябва да са се насели вече.

Като казваш храсти, дали хвойната не е достатъчно непретенциозна към почва и влага?
Над Железница по поляните и голите баири има едни туфи (по-високи са от хвойна), не знам какви са точно, но може да се вземат семена от тях - чини ми се, че може и да свършат работа? (Но сигурно ще трябва да се изчака до есента - да узреят семената. Не съм се заглеждал, но все ще имат такива:)

Редактирано от .mitko. на 14.07.05 16:08.



Тема News.dir.bg: Във Варна уволняват заради 3 дърветанови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.07.05 09:41






27 юли 2005 / News.dir.bg
Кметът на Варна поиска оставката на главната районна архитектка заради строеж върху зелена площ, при който са унищожени 3 дървета.
Кметът Кирил Йорданов разпореди на главните архитекти на районите и на голямата община да не издават разрешителни за строеж, ако инвестиционните проекти не предвиждат част за озеленяване и благоустрояване, съобщи в. "Черно море". Строителните фирми се задължават да предвиждат не само трева и цветя около обектите, но и засаждането на дървета. Ако по време на строителството се наложи унищожаването на едроразмерна растителност, тя трябва да бъде възстановена в същия обем, или ако няма такава възможност, новите дървета да се засадят на общински терени, посочени от еколозите на администрацията. Кметът забрани и издаването на разрешителни и изграждането на гаражи, ако не може да се осигури достъп на автомобилите до тях, без да се засегнат съществуващите дървета.



Тема Отново е време за разсаждане и за сеененови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано21.09.05 18:49



Семената, зреят, жълъди и кестени се търкалят из парковете и градините.
Само се навеждаш, взимаш и оставяш на друго място, където минаваш и виждаш, че няма дървета или са останали само дънерите им...

А, в същност, по всяко време може да посееш нещо хубаво, щом желаеш.



Тема Re: Отново е време за разсаждане и за сеененови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано17.10.05 12:16



Засега събрах около 3 килограма жълъди (в парка се събират лесно - почти е да ги ринеш със шепи).
Разпилях ги (заедно с около половин кг. кестени) на места, които ми се сториха подходящи.
Боднах и десетина коренчета в кофички на балкона - хем за да видя колко и кога ще поникнат.
От предишните поникнали някои вървят бавно, защото са на сянка, други ми се изгубиха от погледа, трети не вървят добре, листата им жълтееха и през лятото (може би кучетата ги припикават?), но все-пак вървят. Ще ги броим, като станат поне 1-2 метра на височина.
Този път разчитам на количеството - не ми се свидеха жълъдите, разпилявах ги изобилно, а не се опитвах да покрия максимална площ.



Тема Re: Отново е време за разсаждане и за сеененови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.11.05 14:49



Две полезни статии:

(със снимки от местопрестъплението)

(прочетете и коментарите)

Например в коментарите става дума как козите стада убиват дърветата на бъдещата (някогашна изсечена) гора още в зародиш (точно като човешките стада по тротоарите и като косачките в празните градски градинки), как дъбчетата (и те като хората) са особено уязвими през първите години на растежа си...

Редактирано от .mitko. на 04.11.05 16:29.



Тема Re: Отново е време за разсаждане и за сеененови [re: .mitko.]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано04.11.05 14:55



Тази за съдбата на градската гора трябва да и напиша продължение, че след като я пуснах станаха и други "интересни" неща с нея, ама пусто нямам време.




Тема Една дискусия за коледните елхичкинови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано08.12.05 17:57







Тема Случайно попаднах ...нови [re: .mitko.]  
Автор Tyлca_ (познат)
Публикувано09.12.05 04:08



на вашата дискусия, но останах приятно изненадан.
Любител съм на дърветата,"по света и у нас",
засадил съм десетина( не от семки..)
грижа се за петнадестина
в собствения си двор .
наскоро бях сред секвоите в Калифорния, в Йосемитската долина...
Потресаващо впечатление.
Да ви поздравя в едно гигантско дърво на което частично държа и ника си-дървото в Туле;





Тема Re: Случайно попаднах ...нови [re: Tyлca_]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.12.05 10:31



Наистина внушително! Благодаря, че ми показа това.

, и може да се обграбчи от верига от 30 души!



Тема Re: Една дискусия за коледните елхичкинови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано28.12.05 16:18



Само да вметна за "елхичките" в саксия:
(в кавички, щото те не винаги биват точно елхички)

Не е най-доброто за тях да ги държите накичени в хола до ивановден. Те сега спят и предпочитат да са на хладно, т.е. изнесете ги по-добре по-рано на балкона.
Като запролети, трябва и да се поливат - казват два пъти в седмицата по половин литър било добре.

Нямах голямо желание да се занимавам с празнични украси тази година, но ми се наложи... (Затова сега имам за напролет готово отгледано дръвче за засаждане.)

Някой ако знае в саксия с какъв разумен диаметър и дълбочина, както и до каква височина е разумно да се държи дръвчето на балкона, да каже.
(Това за в случай, че някой предпочете да не бърза да го засажда на пролет, а да го задържи повече от една зима, както и ако иска да си го отгледа сам от съвсем мъничко саморасляче или пък от семка.)



Тема Коледните елхички може да се засадят и през зиматанови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано11.01.06 12:21



Ако засадиш дръвчето още през зимата, докато спи, то тръгва направо още на пролет и така му спечелваш един сезон за растеж.

За този трик ме открехна една моя много добра позната, която учи във Франция - там така правели.
Естествено, за да засадиш дръвчето през зимата, ще трябва да избереш сравнително топъл ден, за да не се налага да разбиваш повърхностния лед, ако има такъв.



Тема Нещо простичконови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано06.03.06 19:07



Представете си, че в клуба има някаква интересна тема, но мноого дълга.
Не можеш да я прочетеш на един дъх и ти се иска да си я отпечаташ и да си я прочетеш на спокойствие... Обаче, 25 листа, примерно.

И после виждаш - вътре 50% е псувни на тема "ти що ми рече квото ми каза"...

Простичко е - по-малко глупости из интересните теми, по-малко хартия изхабена, по-малко време прекарано в безполезно взиране пред монитора...

:-Х



Тема коледните елхички често не оцеляватнови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано07.03.06 19:25



Това май ще се окаже голата истина за една красива иначе идея.
И други хора ми споделиха неуспешния си опит.
И причината вероятно е в това, че продавачите на елхички в стремежа си да покрият търсенето (или за печалба), не спазват правилата и обричат дръвчетата още от самото начало...
С моят смърч (а уж нямаше да садя смърч;) май точно така се получи. До последно пръстта му беше влажна и рохкава, но игличките на дръвчето полека-лека започнаха да си капят още първите седмици, въпреки че стоя в къщи само три-четири дена и веднага го пратих на балкона (и не е от студовете, защото не беше чак толкова студено в началото)...
Както и да е, засадих го, пък ако се хване - хване. Други ще посадя, ако е живот и здраве.

Изводът ми е, че елхички в саксия се купуват по всяко време, но не и преди НГ!
И никога от място, където ги продават между другото покрай отсечените, а само от разсадник или от познат човек, на който това му е работата и си разбира от нея.



Тема Re: коледните елхички често не оцеляватнови [re: .mitko.]  
АвторHиkифop (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 22:44



Здравейте приятели!
Много се радвам, че има хора които искат да направят нещо за природата и го правят. Аз също обичам планините и горите, но забелязах някой крайни мнения и не съм съвем съгласен. Не, че не е лошо да сечеш дървета на поразия. Напротив, но всичко което се прави с мярка и разум не може да има някакви пагубни последици. Даже понякога такива неща се оказват двигател на естествените пеоцеси. Та да не се отклоняван повече. просто исках да кажа, че крайностите каквито и да са та на са разумни.
Като оставим това в момента съм засадил няколко ореха вкъщи и чакам да покълнат след около седмица освенн тях засадих няколко семена от дърво което не познавам(прилича на акация, но е с по- едри и по кръгли листа. расте по южното черноморие. ако някой има представа какво може да е да пише!).
също така бих помолил ако някой знае как се сади чинар от семена да ми помогне с напътствия! Предварително благодаря на всички които ще откликнат!
Продължавайте да засаждате дръвчета това е много хубаво и изпълва душата с любов:)! и все пак ако видите някога човек да отсича дърво не го слагайте автоматично в категорията "лоши хора" защото и от това отсечено вече дърво блика живот. То може да данесе много любов макар и с друга форма. :)



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: Hиkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано24.03.06 11:09



Не знам как се сади чинар, но ако научиш, напши как става.
Плодовете на чинара са едни "таралежести" топки, които са рехави и се разпадат ако приложиш усилие, вероятно и ако престоят дълго. Ако потърсиш вътре, сигурно ще откриеш семка. Аз още не съм садил чинар, но ако ми попадне (понеже есента пропуснах да събера), за опит бих заровил цялото "таралежче" (на плитко). Чинарът е красиво дърво, расте голямо и живее дълго. Много хора ще му се радват след тебе, ако посадиш такова.

Между другото, сега е добро време за засаждане на дръвчета.



Тема Re: Бравонови [re: dodom]  
Авторcтac (Нерегистриран)
Публикувано24.03.06 19:00



браво на вас!и аз събирам хартия и си засадих коледното дръвче 6 година под ред.хммм,по въпроса за видовете-само кедри ли ще садим бе хора?на мен ми дойде идея за гинко билоба.мечтая и за онова иглолистно дърво в двора на бачковския манастир.мился зе беше ливански кедър.имам и "зачислени"около 15 дървета на лозето.провеждам редовно агротуризъм т.е.копам най-често



Тема Re: Бравонови [re: dodom]  
Авторcтac (Нерегистриран)
Публикувано24.03.06 19:04



браво на вас!събирам си разделно боклука най-примерно .засадих 6 под ред коледна елха.по въпроса за видовете-само кедри ли ще садим бе хора?на мен ми хрумна гинко билоба.имам "зачислени"15 дървета на лозето и редовно провеждам там агротуризъм



Тема Re: Гинкго билобанови [re: cтac]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано25.03.06 11:49



:) знам едно място (поне) в София, където расте това дърво (Гинкго билоба)... но точно там май е самичко, а то е двудомно растение - има мъжки и женски дървета и за да получиш семена, трябва да има наблизо и от двете...
Освен, че има славата на лечебно растение, то е и доста древно.
Чувал съм също, че в Япония в районите на атомните бомбардировки това било едно от малкото дървета, ако не и единственото, което се справяло с радиацията и се развивало нормално...

Един български линк:


и няколко руски:




и накрая -



Тема Re: екопроект по евро-програмитенови [re: hri1OO]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 14:36



а какво и дали би могло да се направи в тази посока с домовете за сираци? хем да се приобщят към природата, пък ако може и полза за самите домове, респективно децата да има.
как да помогнем на децата и .... на дърветата?



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Авторниkифop (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 11:44



Приветказа!
засаждането на 4инари се оказа по-лесно от колкото си мислех. Тези таралежени топки за които говориш са образувани от плътно прилепени едно към друго семенца. Ако пробваш ще видиш, 4е мн. лесно се вадят(всяко семенце има дръжчица и можеш да го издърпаш с нейна помощ). След като отделиш семенцата трябва да ги поставиш върху памук (или нещо което задържа добре вода). Семената трябва да са на повърхността защото много обичат светлината и така се увеличава кълняемостта(от 13 семенца на мене ми покълнаха 11). винаги гледай да имат мн. вода (даже не им пречи и ако водата ги покрива) и да са на слънце. Покълването става за около 2-3 седмици. Ооо нещо мн. важно гледай да направиш така че малките чинари да могат лесно да се отделят за да бъдат засадени. Аз ги сложих на цяло парче памук с мисълта 4е ще мога да ги извадя лесно от там след като покълнат. Оказа се че това не е така и в опити да извадя малките растения прекъснах корените на 3 от тях. Така че нека всяко да си има автономна територия с памук която после да сложиш заедно с растението в саксия докато стане здрава фиданка за засаждане.(на мене ми се наложи да нарежа памукът с ножицата когато видях че не мога да изваря коренчетата)
за сметка на бързото покълване на чинарите, орехите се оказаха "костелив орех"(тази тафтология ми допадна).от 7-те ореха които засадих преди 4-седмици е покълнал само един. има още два които са разпукали черупките си, а другите не дават никакви признаци 4е искат да покълват . ще продължавам да ги поливам с надежда всичките да се събудят за новия си живот като красиви дървета.
Пожелавам ти успех с чинарите и се надявам да те зарадват поне колкото мене. Прекрасно е да видиш малкото покълващо семенце. после да се събудиш една сутрин и да видиш че е показало листенцата си



Тема Re: чинар...; време за засаждане; отчетнови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано27.03.06 13:53



Благодаря за разяснението за чинарите!
Започвам да се оглеждам за "таралежчета" - сигурно още не е късно този сезон.

За орехите - забелязал съм, че под орехите въпреки че остават доста несъбрани плодове, не всички покълват. За разлика от жълъдите - в дъбовите и букови горички в града просто младите фиданки са толкова на гъсто, че могат да минат за буен храсталак.
(Природата обича излишъците в този смисъл - много малко от семената водят до растение, което също да даде семена и това си има причини.)

За гинко-то пък например прочетох, че семената нямат фаза на покой и покълват веднага, щом стигнат зрелост... ако правилно разбирам, вероятно това значи, че трябва да се събират точно в подходящото време (може-би когато сами падат от дървото?) и да се поставят веднага в подходяща за растежа им среда, но нямам време сега да чета повече.

От вероятно стотиците кедрови семенца, които посадих (със и без спазване на разни процедури по охлаждане, затопляне, мокрене и сушене) в различни кофички и сандъчета, нито едно не поникна.
Единственото, което се хвана от 7-те кедрови семеначета, които миналата година преместих в кофички от кисело мляко, преживя зимата на топло в къщи и скоро смятам да го преместя на балкона и в по-широка саксия. Но то наистина расте изумително бавно! Вече се питам дали не е прекарало няколко години под кедрите преди да го извадя от там. В подкрепа на горната хипотеза може да спомена факта, че тази пролет не открих нито едно новопоникнало кедърче под тях.

Коледната "елхичка" все още е ни-жива, ни-умряла (не дава признаци на живот, но още не са й окапали игличките), затова няма да бързам да я отписвам съвсем.

Няколко от дъбчетата и един кестен, които посадих и поникнаха (но както се оказа, на неподходящо място), не успяха да преживеят ежедневния тормоз от страна на припикаващите ги домашни и недомашни кучета и/или човешкия вандализъм, за който говореха някои улики...
Други дъбчета продължават да растат, но повечето са сред храсталак (може-би точно това и ги е спасило до сега) и сякаш вървят по-бавно, сигурно защото имат по-малко светлина на разположение.
А жълъди, дето ги разхвърлях със шепи където ми падне, няма как да ги проследя какво е станало с тях. Вече не помня и всички места.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.04.06 09:08



Обаче кактусите недей да садиш на открито - едва ли могат да изкарат и една нощ с отрицателни температури!



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.04.06 09:11



Аз ей сега отивам да се спазаря за малко пространство на перваза на един южен прозорец в офиса за малко разсад от чинари, по инструкциите на Никифор :)

Обаче искам да те попитам - като поникнат, колко време трябва да се гледат в саксия? Още на есен ли трябва да се разсаждат в земята или поне догодина? Не знам как им се развива кореновата система и кога ще им отеснее в кофичка от кисело мляко.

П.П. Преговорите протекоха успешно! На радиатора (който и без друго до есента няма да се използва по предназначение) и т.н. в една от "топлите страни" се кипрят 22 чашки, а в една от северните - още 12... Ще видим колко "пилета" ще се "измътят" и кога ще ги броим...

Редактирано от .mitko. на 05.04.06 11:01.



Тема Re: Гинкго билобанови [re: .mitko.]  
Авторcтac (Нерегистриран)
Публикувано05.04.06 17:22



във варна знам поне три улици с това дърво.:).мисля че ще стане мойта работа



Тема Re: Гинкго билобанови [re: cтac]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано06.04.06 12:48



е, супер - после ще ти искаме разсад



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Авторниkифop (Нерегистриран)
Публикувано06.04.06 23:07



аз лично предпочитам да презимуват (чинарите) вкъщи, въпреки 4е на повечето места пише че растат мн. бързо(70-120см/год). тези прекрасни растения явно много обичат светлината и топлината и се опасявам, че може да поизмръзнат ако ги засадя още първата година. Относно кореновата система една кофичка от кисело мляко ще им е съвсем недостатъчна за повече от няколко месеца(или поне така би следвало от това което пише за бързия им растеж).Така 4е или ще трябва да ги засадиш на есен или да помислиш за пове4е място и по-големи саксии. Все пак мисля че ако ги засадиш рано есента ще имат достатъчно време за да се "хванат" и да се аклиматизират към естествено променящото се време. Гледай там където ги засаждаш да е слънчево и на завет. Това ще им даде по-големи шансове за оцеляване.
Бих искал да споделя, че още 4 от орехчетата покълнаха(за жалост от другите 2 нищо няма да излезе). първото орехче което покълна почти е изкарало листенца. друго се е показало от земята. а другите все още ги чакам да се покажат от земята в саксийките им.Оказа се че това което се показа от орехчетата като покълнаха(аз си мислех че е корен) естебълцето на младото растение. Слава богу грешката ми не навреди на поникването но сигурно е добре да се знае.

Е успех с чинарите и всечки добрини



Тема Re: Гинкго билобанови [re: .mitko.]  
АвторJoe (Нерегистриран)
Публикувано02.05.06 18:37



Миналата година си купих семена от Гинкго билоба в Ботаническата градина до паметника "Левски". Едно семе струва 50 стотинки. Фиданка (с височина около 10 см) струва 5 лева, фиданка (около 20-25 см) - 15 лева. Преди да се засее, семето трябва да престои 24 часа във вода, след това се бодва легнало ("дупето" и "върха" му трябва да са в хоризонтално положение - от едното място излиза коренчето, а от другото - стъблото). В никакъв случай не го бодвайте много дълбоко, защото може и да не поникне въобще. Най-добре е да го засеете на дълбочина около 2-3 см. Големи фиданки (с височина около 2 метра) от Гинкго билоба съм виждал в разсадниците в София, но са прекалено скъпи - над 100 лева.
Успех!



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: ниkифop]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано05.05.06 16:41



Статус на разсада от чинарите:

В слънчевата стая покараха 16 от над 30 семена. Две изсъхнаха, две нещо вяхнат - и четирите на етап две листенца, след като са преместени в чашка с почва. Другите 10 изглеждат добре - на етап 2 и 3 листенца са. Има още 2, които утре-вдругиден смятам да преместя (местя ги направо заедно с памука) в почва.

В сенчестата стая от 12 само едно семенце засега е пуснало коренче и днес го преместих на слънце. Другите 11 ако не изгният, може и да покара още някое (оставих ги където са си заради експеримента).


Други:

Коледната елхичка все-пак остана без иглички...

Кедърчето преживя в къщи цяла зима, на тъмно и топло, с минимално поливане. Като запролети и температурите се установиха положителни и през нощта, реших, че е крайно време да го изнеса на балкона, защото в къщи няма как да му осигуря достатъчно светлина... И тогава и на него взеха, че му увяпнаха иличките! Така и не разбрах какво не му хареса навън... Явно кедрите наистина са доста взискателни и изискват изключително внимание...
Огледах отново под кедрите и този път не открих нито едно семеначе да е покарало, което само потвърждава горното...

В една от кофичките от неуспелите кедърчета беше поникнало и някакво друго дръвче, което оставих и сега е над педя, с десетина листа. Ще го местя в по-дълбок съд. Мисля, че е поникнало от права симетрична крилатка с продълговато семенце, паднала от едно билзка дърво. Не го знам как се казва това дърво, но веднъж видях на "брега" на един изкоп едно точно такова такова (ако правилно съм го определил) каква стабилна коренова система има.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано08.05.06 15:09



Здравейте на всички вас, които обичате природата!!! Мисля че това, че тук е поместена такава тема е страхотно!!! Защото съм забелязала че ние българите първо чакаме някой да направи нещо, за да ни подсети че и ние можем да направим също нещо хубаво, без да чакаме облага след това!!! (моя опит с почистването на междублоковото пространство ме накара да се замисля и да стигна до този извод).
Преди около 3-4 години майка ми временно работеше в Самоков и хората оттам й дадоха 6 елхички, 2 брези и две калинки, които засадихме пред блока. Сега са доста пораснали. Само две от елхичките нещо не могат да се развият, а са живи- бодличките им не се чупят като ги пипам. Ако някой има предположение и знае нещо може да пише.
А аз пък преди една седмица си откопах едно кестенче от парка до зоологическата градина и сега сам си го насадила в саксийка и когато имам един цял свободен ден ще го засадя пред блока. Не разбирам много от дървесни видове, но мисля че кестените се хващат много лесно и растат бързо и са идеални за градско отглеждане.
В последно време в София се застроява всяко малко свободно кътче и това ми действа ужасно потискащо!!! Затова сега се радвам много повече на всяка една зеленинка!!!
Извинявайте че стана толкова дълго и благодаря на тези, които са имали търпинието да прочетат и моето мнение!! Благодаря Ви че ви има и че обичате истинската красота!!!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.05.06 11:24



Здравей, Мила!
Не съм сигурен, че мога да ти отговоря какво става с двете елхички и какво би могла да направиш...
Възможно е примерно под тях да има непропусклив слой от естествен или изкуствен произход (като канализационни или др. съоръжения), но пък доколкото знам, кореновата система на повечето иглолистни се развива предимно на ширина и по-малко на дълбочина, така че може и да не е това причината...

Относно кестенчето бих те посъветвал да му избереш такова място, където не минават кучета (за да не го "поливат"!) и от играещи деца (не всички си дават сметка, че младите дръвчета трябва да се пазят, за да станат големи). Помисли и за това как да не го окосят или повредят, когато косят тревата. Забиването поне на един кол до него би гарантирало, че косачите ще са наясно, че дръвчето не е трева и че някой се грижи за него. Но, както написах и преди, срещат се и деца, които понякога си харесват точно този кол за игрите си и го вадят, без да се интересуват какво става с дръвчето... затова има нужда от наглеждане.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторnikifor (Нерегистриран)
Публикувано09.05.06 21:01



Привет, Митко!
Не знам доколко е вярно това дето го пише по книгите за бързия растеж на чинарите, ама тези дето ги посях все още са 2 см. високи и имат по 3-5 листенца. Светлина не им липсва понеже са на южен прозорец. Даже орехите които покълнаха 3 седмици по-късно отдавна ги изпревариха и вече са по 25-30 см. високи. Ако продължават така може и да изкарат зимата вкъщи, а това дето го написах преди, че за една година израстват с 90-120 см. ще си остане само мечта. Все пак още нищо не се знае. Възможно е след първата година всичко да тръгне по книга. Въпреки че чинарите растат доста бавно не мога да скрия огромната радост от четерите ореха които растат "не с дни а с часове".
По въпроса с елхичките... ами те са доста различни по отношение на кореновата си система, така че е добре да се разбере за кой вид става въпрос(смърч, ела, дугласка, мура или друг някакъв бор). Освен по кореновата система отделните видове доста се различават и по поносимоста си към замърсителите. Мисля че тук присъстват някой от иглолистните видове http://www.inspire.net/trees/name/scientificname.html и все пак ако Мила има затруднения с определянето на елхи4ките може да се опитаме да ги определим по описание. Все ще се намери някой да помогне.(не знам дали определянето би помогнало за растежа им но все пак е нещо)
Успех!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано10.05.06 10:05



Привет отново от мен!!
По отношение на кестенчето благодаря за съветите- и аз ги имах тези неща наум, но е хубаво човек да бъде посъветван!! Само дето продължавам да се притеснявам, че няма да мога да го опазя от припикавщите кучета!! Иначе с другите неща ще се справя!!
Един ден като видях как едно куче ми припика елхичката направо ми се късаше сърцето.
А по отношение на елхичките - не знам точно какъв вид са, но ще ги снимам и ще кача снимки за да ми помогнете. Аз преди време питах в цветарския магазин, от който винаги су купувам цветенцата, и човекът ми каза че може това да се дължи на изхвърлени строителни материали в почвата или недостиг на някакви вещества. И спомена че имало вид торове или зазтвори ( не разбрах точно) , с които ако се полеят може и да почнат да се развиват.
Ами това е от мен за сега. Приятен ден!!



Тема Re: срещу припикаващи кучета - оградканови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано10.05.06 15:12



И аз съм виждал, че има някакви течни торове за цветя и т.п.
На шишето пишеше, че е концентрат, че трябва да се разрежда задължително, и че е токсично за хората (поне при поглъщане).
Предполагам, че се продават в цветарските магазини, но ще питам и ще разбера.

Относно припикаващите кучета - може да се направи оградка с колчета, високи около половин метър, примерно в 30-50 см радиус около дръвчето, а колчетата да се свържат със сезал или тел - това би трябвало да доведе до припикаване на оградката вместо на дръвчето.
Благодаря ти, че пак отвори дума за кучетата - иначе кой знае кога щях да се сетя, а е толкова просто



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано16.06.06 11:02



Овощарска паста

Приготвя се от:

1. пчелен восък - колкото кокоше яйце;
2. слънчогледово олио - 1 с.л.;
3. дървесна пепел - 1 с.л.

Загряват се олиото и восъка и с разбъркване се изсипва пепелта.
Олиото пречи на втвърдяването на така получената паста.

----------------------------------------------------------------------------------------

Рецептата ми каза един по-възрастен колега, с когото заедно отглеждахме чинарчетата докато се оказа, че пречели в офиса и ги преместих другаде.

Според него при необходимост може да се експериментира и да се добави и щипка син камък - примерно ако става дума не за присаждане, а за защита срещу гниене и т.п. на участъци с открита дървесина (примерно на мястото на отрязан клон).

Вместо син камък бих експериментирал и с прополис (пчелен клей), но би било доста по-скъпо.



Тема посадих дъбнови [re: .mitko.]  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 11:24



за сега дъбчето е само няколко сантиметра високо но като порасне тази или следващата есен ще го преместя в гората над село.мисля наесен да посъбера повечко жълъди и да ги посея а също така и акациеви семена ,акациите растат доста бързо

Успех на всички със залесяването!!!



Тема Габърнови [re: Bacил]  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 12:16



някой знае ли как се засажда габър има ли семена и кога се събират и всякакви такива неща,ако някои знае нека да напише.





Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Автор hri1OO ()
Публикувано16.06.06 12:36



Важно за младите фиданки чинари- за оцеляването им има огромно значение повечето осветеност от слънце.
От засадените от мен петнайсетина двугодишни хилави чинарчета по различни места шест загинаха, защото лятото разлистило се над тях дърво хвърлило плътна сянка. От останалите най-добре се развиват най-огрените от слънце. Трябва и да се поливат от време на време и да се премахва задушаващата ги висока трева. При някой е видно как се мъчи стъбълцето на се извие изпод някой храстов клон за да види слънце.



Тема 3 еднакви дървета, а растат различнонови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано21.06.06 13:34



В същност, това май не е рядко явление - едно до друго 3 еднакви дървета да растат различно.

Преди петнадесетина години баща ми засади 3 туи пред блока. Всяка от трите расте съвсем различно, а са само по на около 2 метра една от друга! Двете са вече направо дървета, като най-голямата ще да е над 3 метра, докато третата върви едва-едва и е в пъти по-ниска от тях - все едно е засадена преди година-две... Може би наистина корените на дребното растение са се натъкнали на някаква преграда.



Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: hri1OO]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано21.06.06 14:04



Моите чинарчета, които поникнаха върху памук нещо много трудно се захващаха когато ги преместя върху почва (местех ги заедно с памука). Повечето изсъхнаха, а тези които останаха не вървят добре.
Затова опитах без памук, направо върху почва. Но слагах по 10-20 и повече семенца в чашка с пръст (природата така процедира - с излишъци). В някои чашки поникнаха по 5-10 семенца, но в повечето - нито едно (може да е заради това че не са на слънце вече или защото се е случвало да не мога да ги поливам редовно). Само в две-три чашки и то от тези новите с по 5 и повече поникнали има растения с 4-5 листенца, които растат видимо и имат добри изгледи...

Но както Никифор казва за орехчетата си, аз пък се радвам на дръвчето (видът на листата му предполага, че е ясен), което се нася само на мястото на едното кедърче. То вече е около две педи високо и има около 50 листа, които засега се увеличават с по десетина на седмица-две. Преместил съм го в саксия от найлоново кошче за смет, защото исках да е по-дълбоко от кашпите с подобна вместимост - не знам обаче кое е по-добре за кореновата система - широкото или дълбокото?



Тема "Горичка" ще засажда дървета в София.нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано14.11.06 11:05





Тази есен, на 25 ноември, за шеста поредна година, Горичка ще засажда дървета в София.


В сайта има и
(и други интересни и полезни неща).

П.П. Благодаря на mit, че ми изпрати линка към сайта.

Редактирано от .mitko. на 14.11.06 11:40.



Тема Re:нови [re: .mitko.]  
Автор svetozar (новак)
Публикувано15.11.06 00:14



И аз засадих дръвче - кедърче.



Тема Re: аз посадих няколконови [re: svetozar]  
АвторHaшия (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 22:34



Тази година се отчетох точно с 10 засадени дървета! :)
Пролетта посадих две круши на село. Купих фиданките от един човек в Костинброд, който седи всяка пролет и есен с един бус на голямото кръстовище на пътя от София. Поисках две различни круши, за да може поне едната да излезе подходящ сорт за района в който ще ги садя (близо до Годеч, в Стара планина). Човека никога не се е излагал - дръвчетата излязоха наистина различни, прихванаха се добре и вървят прекрасно (да чукна на дърво). :)
Миналата седмица от две места около Женския пазар купих 7 фиданки - 4 сливи, 2 ябълки и една круша (имам слабост към крушите :) ). Засадих ги на село и силно се надявам да тръгнат добре.
А пък тази седмица с една колежка засадихме прекрасен чинар до блока и. Взех го от един разсадник в Надежда на Обелско шосе срещу 61-во училище. Хората в този разсадник са страхотни - разведоха ме, обясниха ми доста неща и ме посъветваха как да засадим дървото и как да се грижим за него.
Изобщо, от гледна точка на посадени дървета, доста добра година излезе :)

Поздрави и чао засега :)
Темата е страхотна! :)

ПС: моля, информацията за местата от които съм купувал дърветата да не се приема като реклама, а просто като указателна.

ПСПС: И още нещо - в минали години в квартала пролет и есен се намираха бележки с информация, че еди-къде-си по разни държавни или обществени програми се раздават дръвчета с цел залесяване на града. За съжаление тази година дори и с търсене не видях такива бележки... иначе засадените от мен дръвчета щяха да станат поне 20... Някой има ли някаква информация по въпроса?



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторlliyana (Нерегистриран)
Публикувано20.12.06 11:46



ПРЕКРАСНА ИНИЦИАТИВА
Аз също съм засадила пред блока си в Пловдив албиция /вид мимоза/-това дърво много се среща в Ахтопол- цъфти красиво и ефектно. Имам семена и мога да подаря на желаещи да го отгледат-пишете ми на iliana_s@abv.bg, но сложете заглавие на писмото-албиция,за да зная че е от вас,любители на природата.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторVasko (Нерегистриран)
Публикувано23.12.06 16:06



Zasadih i otgledah za dve godini 5 000 pet hiljadi dryv4eta Ginkgo Biloba.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторckpoмeн (Нерегистриран)
Публикувано24.12.06 07:32



Работим по една програма за залесяване и до сега сме залесили хиляди дръвчета акация. Обекта се намира в Софииска област - хвостохранилище Бенковски. След време там ще стане голяма гора но не е като да отидеш в Балкана където всичко е естествено.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор GinkgoPlanter ()
Публикувано17.01.07 14:56



Браво, Митко.

Много добра инициатива.

Аз я подкрепям ефективно.

До момента съм засял/засадил 5 000 Гинко Билобчета.


Васил


П.П. Виж подклуб Озеленяване



Тема Залесяване след корояда и голите сечища на Витошанови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано10.04.07 18:20



От форума на БАССЕС:



В отговор на:

Една реална и полезна природо-подпомагаща дейност, в която и вие можете да се включите!

...

инициатива за подпомагане на възстановяването на засегнатите от корояди гори на Витоша.

...

Как можем НИЕ да помогнем?

-Като се включим в кампаниите за залесяване (първата е на 5 и 6 май 2007г. до хижа „Момина скала”)
-Като си “осиновим” даден участък, залесим го и се грижим после за него
-Като съберем по малко пари за целта

Нали знаете онази приказка, че който не е засадил дърво, все едно е живял напразно...

Моля, пишете на Момчил (momchi@befsa.com), ако имате желание да помогнете на това дело.




П.П. Не съм писал скоро тук. Малките чинарчета, ясенчета и гледичии на балкона започват да разлистват. Скоро ще разбера колко от тях са изкарали зимата (някои ги насадих късно и ги местих не по правилата). На есен най-вероятно на повечето ще им потърся добри места, където да могат да си растат на воля (с минимални грижи или без нужда от такива), част ще дам на приятели, които желаят и имат място да доотгледат по някое дръвче (както направих с едно от ясенчетата вече). Така ще имам възможност да засадя нов разсад. До две - три от сегашните едногодишни дръвчета все-пак смятам да доотгледам на балкона, докато станат поне 3-4 педи високи, за да не ги задуши тревата и да не ги окосят с нея.
Да, пропуснах да спомена, че повече от 10-тина кила пресовани празни кофички от мляко отидоха в жълтия контейнер вместо в този за сметището.

Редактирано от .mitko. на 10.04.07 18:30.



Тема Re: Залесяване след корояда и голите сечища на Витошанови [re: .mitko.]  
Автор 3eмeн paй ( )
Публикувано10.04.07 19:10



И аз засадих 2 елхички , вече са на 2 години едната, а другата тази година я засяхме . Купих ги с корените за коледа и после ги засях в двора:)



Свободата е всичко

Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано13.07.07 14:20





Русенско село защитава борова гора от сеч
12 юли 2007 / БТА

Населението на русенското село Кривня излезе на масов активен протест в защита на 24 декара борова гора, която трябва да бъде предадена на частна фирма за изсичане и разработване на каменна кариера.
Това съобщи Ивелин Димитров - заместник-кмет на община Ветово. Над 300 селяни са подписали протестна декларация до президента, премиера, председателя на Народното събрание, министерствата на земеделието и на околната среда, до Комисията за защита от бедствия и аварии срещу заповед на земеделския министър Нихат Кабил, чрез която се отдава гората за кариерна дейност. Жителите на селото не са съгласни гората, която те и техните родители са садили преди половин век, да бъде унищожена. Дървета са засадени и отгледани, за да се запазят последните къщи на селото от активни свлачищни процеси, предупреждават недоволните жители на Кривня. Те припомнят, че гората е в непосредствена близост до Природен парк "Русенски Лом" и се очаква да влезе в рамките му при предстоящото разширяване.




Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторШишapka (Нерегистриран)
Публикувано14.07.07 16:39



Преди време споделих в службата, че вместо да поставяме метални колчета против паркирането по тротоарите в нашия красив и древен град би било къде къде по добре да посадим по 2 дръвчета пред всяка къща. Обичам дърветата, обичам природата, но за съжаление много малко хора мислят като мен. В службата всички ме изгледаха странно и бързо смениха темата. Колко жалко, би било прекрасно да вървиш през слънчев ден през сенчеста улица, пък макар и с дупки, а есен да крачиш из жълти листа. На пролет в свежите листа да пеят птички........ Това е, бих искала всяка година да съдя дръвче, да оставя нещо зелено и живо след себе си.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор kaпpиз ()
Публикувано14.07.07 21:18



Засадих дърво на Кръстова Гора.Сънувах един сън,в който видях мястото.Дълго време сънувах този сън.Приятели ми казаха че трябва да го направя.Прибрах се в България,и го направих.Когато мога го посещавам,но от две години не съм го посещавал.



Тема Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Шишapka]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано17.07.07 12:43



Наскоро във връзка с мащабните горски пожари около Атина се появиха коментари, че е необходимо спешно залесяване на изгорелите гори, защото това е естественият климатик на гръцката столица и без него температурите в нея биха се повишили осезателно и климатът би станал доста по-непиветлив.

Парковете в градовете, а също и дърветата по тротоарите, както и всяка зеленина, включително храстите и дори тревата в зелените площи изпаряват влага, с което намаляват температурите в близост до тях.
Затова е много важно, във всеки квартал едва значителна площ да е заделена и оформена като паркова, по възможност с гъта висока растителност. Така значителна част от дъждовната вода ще се задържи в почвата (вместо да прелеват канализационните шахти) и в последващите горещи дни ще се изпарява от листата на дърветата и ще смегчава жегите.
За да е ефективен естествения климатик, е необходимо растителността да заобикаля всеки блок, всяка къща, всяка улица. Затова вече отменената със закон практиката от последните години да се застрояват междублокови пространства беше безумна и въпечи че е прекратена, последствията от нея си остават в кварталите, където вече е презастроено. Остава като резервен изход да се правят градини по покривите, но това е скъпо, а и от построените до сега сгради сигурно на пръсти се броят тези, които са проектирани да имат покривна градина... Затова всяка небетонирана педя земя в града е редно да приюти дърво или храст, в краен случай - трева, но нейната ефективност е в пъти по-малка.

Всеки софиянец може да повери това, като си направи една половин часова разходка в жегата от централните улици до Борисовата градина. Приближавайки парка, няма как да не усети разликата. А влезе ли на сянка по алеите, там просто е друг климатичен пояс



Освен климатик, високата растителност е и шумозаграждение, а шумът от превозните средства е друг сериозен проблем в градовете.

Високата растителност в непосредствена близост до пътищата (без вътрешната страна на определени завои, където не трябва да се нарушава видимостта) и магистрлите освен комфорта на пътиващите, би повишила и безопасността на движението. Например на автомагистрала Тракия ако имаше висока растителност по протежението й, тя щеше донякъде да скрива преките слънчеви лъчи в ранните утринни и късните следобедни часове, които сега просто заслепяват водачите и поради продължителното и пачти постоянно въздействие, води до умора на очите и до обща умора.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Tihon]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.07.07 14:54



Може-би е добра идея да попиташ в клуб Озеленяване, там има отзивчиви хора и повечето са специалисти.

Междувременно, но твое място аз бих опитал какво ще излезе ако се засади гледичия там (това е онзи вид акация с огрооомните бодли. плодовете му са едни 20-40 см дълги, 4-5 сантиметра широки лентовидни шушулки - нещо като картечна лента в умален размер;)).
Моите впечатления са, че е много оправно и непретенциозно растение. Много лесно никне и относително трудно мръзне зиме, мисля, че издържа доста добре и на засуха. Сред моя разсад на балкона гледичиите се справят най-добре, преживяемостта им е по-голяма спрямо тази на ясена, още по-голяма спрямо на чинара (остана ми само едно чинарче от целия миналогодишен прираст, при това и то изби от странична пъпка, защото горната част от стебълцето му изсъхна по накаква причина след есента и на него.)

Но то съветвам да засадиш дръвчета поне високи метър, т.е. на няколко години. Иначе или хора ще ги изпотъпчат, или кучета ще ги "поливат" (прпикават). От косене сигурно няма да пострадат, щом няма трева там, но като са малки, корените им също ще са плитко и може да не достигат до влагата, щом е сушаво мястото.

Но не пречи да събреш 2-3 шепи от дребните кафяви "бобчета" (семената на гледичията) и да ги разпилееш щедро по цялата площ. Аз поне бих направил така, ако нямам време или средства за друго. Даже най-добре направи "мешана салата" от семена - гледичия, жълъди от дъб и от бук, кестени, "въртолетчета" от явор (клен) и ясен, костилки от джанки и квото ти попадне, че ако щеш и шипки и глогинки, малини и къпини. Нека стане джунгла пък - по-добре ли е напукана гола земя?
Ако е речено, ще си поникнат и ще порастат, но ще мине повече време. Затова, ако можеш, най-добре действай и със залесяване, и със семена - природата обича излишъците от този тип.

Но за да не отиде труда ти напразно, поразпитай кой е собственика на терена и ако е общински - какъв е статута му - дали е за зелена площ или за застрояване. Защото ако е за застрояване, едва ли ще чакат горичката ти да се вдигне и до човешки ръст, и един ден ще те изненадат като видиш терена докаран до кота 10 метра под земята, заграден и окичен с табелка с пусков срок на 6-етажна кооперация и телефон за покупка на апартаменти на зелено...



П.П. Опаа, това било стар постинг, ама аз уж щракнах на последната страница и затова го взех за нов
Както и да е, няма да трия горното, нищо че част от него се припокрива с предните отговори (все-пак има и нещо ново).

Редактирано от .mitko. на 19.07.07 15:02.



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.07.07 15:08



Засаждат 40 фиданки в Меден рудник:



Предполагам, че са искали да напишат 40 Хиляди? Или поне 400?
40 не са малко, ако аз и ти ги насадим, ама когато се спрягат политически сили от нацонален ранг като ГЕРБ и промишлени гиганти като Лукойл, някак си 40 ми звучи като печатна грешка, подканям ги да я поправят веднага



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: .mitko.]  
Авторkrem (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 21:52



дарих 20 лв. на gorichka, което е едно засадено и гледано дърво :))

случайно ви открих, дзокато си търсех нещо с google. браво! ще се видим в gorichka.bg, аз съм там :))) идвайте и вие



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: krem]  
АвторPycи.Aтaнacoв (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 20:38



Някой организира ли засаждане на дървета ако е така пишете ми на falco_vespertinus@abv.bg , oovoo falco_-_vespertinus , isq 375217944 , skype evenscence , и мисля че е това :)



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Pycи.Aтaнacoв]  
АвторTchonev (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 19:26



Здравейте всички,
имам идея тази есен да засадя заедно с мои приятели дървета на територията на София, колкото повече, толкова по-добре. Питал съм в общината и ми казаха, че няма никакъв проблем, но ставаше въпрос само за 1 дърво. Това е моят блог: www.tchonev.blogspot.com, който иска може да ме контактне и да разберем за някакво сътрудничество. Става въпрос за 4 уикенда през октомври.



Тема Re: Дърветата са естествен климатик за граданови [re: Pycи.Aтaнacoв]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано07.12.07 11:29



Вижте този линк: www.sand-glass.org



Останах очарован от сайта.

Исках да цитирам няколко изречения, но за съжаление, не е толкова лесно.
В новините има инхолмация за предстоящи акции по засаждане на дървета в София. Осигурили са си изглежда и някакво устойчиво финансиране, което е важно. Но по-важно е, че подхождат творчески. Само един бегъл поглед върху сайта е достатъчен, за да видите това. Отворете страницата за втори път след няколко минути - картинката на фона ще е нова, входните точки ще са "разпиляни" отново, по друг начин върху екрана.

Ако нямате време да видите всичко, обърнете внимание на този линк:



В Работилницата има няколко ценни документа за теглене:

- Образец на молба до Зелени Ситеми в общината за засаждане на улично дърво;
- Книжка (10 стр. PDF) "Как да посадим своя дъбрава" (превод от руски);
- Растителността в градска среда;
- Традиции и вековни дървета ;
и др.

П.П. Сега от 10 до 16 декември ще има акция за засаждане на дръвчета край блоковете, а на 17-ти в СУ ще има семинар за възобновяемите енергийни източници. И двете са описани в раздел Новини.

П.П.П. На балкона в къщи ще зимуват няколко гледичии, няколко ясенчета и оцелялото чинарче. Някои зимуват за първи, други - за втори, а най-голямото ясенче - за трети. Последното макар и метър или повече високо, предпочетох да го изчакам да поукрепне още малко (мисля, че не му е много тясно все-още в голямата саксия), но вероятно напролет ще е добре вече да го "пусна на свобода" - да се бори за оцеляване в градската "джунгла".



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
АвторГpeзo (Нерегистриран)
Публикувано09.12.07 17:24



аз засадих 90 000 борчета и брезички... за съжаление в Швеция :(



Тема чуствам се добренови [re: Гpeзo]  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано10.12.07 09:16



Чуствам се добре, като и аз засадих една елхичка до блока. Макар и малко, това е много. Мисля си как децата от блока (малките особенно) и се радват и чакат да я украсят за Коледа, Е, тази Коледа може би не, че е още малка но следващата...стига да оцелее разбира се - защото малоумници колкото си щеш !!!

Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!


Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Гpeзo]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано10.12.07 09:20



Е, че Швеция да не би да е на друга планета


Пък и да беше, даже още по-радостно щеше да бъде
Поздравления!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: Гpeзo]  
Авторropckия (Нерегистриран)
Публикувано11.12.07 11:55



Като бях ученик съм засадил стотици борчета. Сега ги секат! Вчера засадих една дива круша, която след година-две смятам да ашладисам, /облагородя/! И това си го правя в БГ, където са моите деца и внуци, моите приятели, моята природа! Все пак, пожелавам ти много щастие и късмет в Швеция!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автортypиcт (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 16:34



Засадил съм много, не им зная броя, но ето това ми е най-скъпо, дано оживее!
[image]http://i41.photobucket.com/albums/e286/geometre/Picture152.jpg
[/image]



Тема Re: посадих дъбнови [re: Bacил]  
АвторДидaka (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 23:02



Чудех се как се сади дъб, но от твоето мнение разбрах, че се хваща от жълад! Ако може да ми кажеш колко време трябва да го отглеждам и кога е подходящо да се сади? Пиши ми кратък отговор на имейл: k1_warrior@abv.bg Благодаря



Тема 22 Март - 22 Април Градска инициатива ЗаПриродатанови [re: Дидaka]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано18.03.08 09:55





Национален пролетен конкурс
2008 03 12

Доброволци България и Граждани за Рила, с подкрепата на Коалиция „За да остане природа в България”, обявяват национален пролетен конкурс за най-красиво околоблоково пространство „Красива среда за хармоничен живот”.

Продължителност на конкурса: От 22 март, първа пролет, до 22 април, международен ден на земята, в който участват над половин милиард хора от цял свят.

Каним от цялата страна всички, които са в пролетно настроение и желаят да живеят в хармония с природата, включително и домашните им любимци, да се включат в конкурса.

можете да намерите повече информация за конкурса, както и помощни материали за тези, които желаят да поемат отговорността да координират облагородяване на зелени площи в техните квартали.


Условия
1. Почистването и озеленяването да се състоят между 22 март и 22 април 2008 г.
2. Да участват самите жители на квартала, а не да се плаща на ландшафтна фирма да извърши работата.
3. До 30 април 2008 г. да се изпратят по имейл или по пощата 3 снимки преди, 3 - по време, и 3 - след завършването на дейността, заедно с кратка история на инициативата.

...

Повече информация -
Както и на други места в сайта на

Успех на всички в това и във всяко подобно начинание! (Не става дума за печелене на конкурси, а за това да направим нещо хубаво - всеки сам и всички заедно)



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: тypиcт]  
Авторpetya (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 17:59



Аз не съм засадила нито едно дръвче:( От 3 години, ако не и повече, искам да го направя, но нито зная къде, нито как, нито кога. Благодарение на тази тема научих доста.
Искам да кажа, че още не съм прочела всички мнения в темата-ще го направя, но нямам търпение да дам следното предложение:
Не зная от кои краища на света сте(хората които четете това), но предлагам да организираме една среща някъде в България. Дори и 5 човека да сме можем да се повеселим садейки дружно дръвчета.
Надявам се, че не съм твърде наивна, но бих се зарадвала на такова мероприятие.



Тема 6 април 08, Игликини поляни, Витошанови [re: .mitko.]  
АвторU. (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 20:01



ако сте си взели коледна елха в саксия, елате да я засадим с WWF.

мястото е недалеч от Дендрариума, преди разклона за Копитото.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: petya]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано03.04.08 10:51



Миналата седмица участвахме в залесяването на опожарените гори в старозагорско. За инициативата разбрах от този клуб. Повече инфо тук:


Тази седмица ще продължи залесяването на същото място. Транспортът от София е уреден от организаторите, минава и през Пловдив. Не знам ти откъде си.
Ето снимки от миналата седмица:



Тема и азнови [re: .mitko.]  
АвторBaльo (Нерегистриран)
Публикувано25.05.08 00:17



Здравейте,

Днес малко над Офелийте на Витоша се дигнахме с колеги от работата и засадихме 100тина фиданки, които ни дадоха горските.
Беше много весело и всички останахме доволни от свършеното. Дано да се прихванат добре:

http://bgphoto.net/photos/11337/o633472610985332500.jpg
http://bgphoto.net/photos/11337/o633472611089082500.jpg
http://bgphoto.net/photos/11337/o633472610720488750.jpg



Тема За тая напаст лекарство няма ли?нови [re: Aнoним]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано18.06.08 11:09



Не им отговаряй, това са програми, не са хора.

До модератора - Сега какво следва - затваряне на темата ли?
Предполагам, не може да се сменя URL-то на тема?
Дали не може да изтриеш постингите на ботовете прди някой да е написал нещо смислено след тях и временно (дали може временно?) да замразиш темата - може пък след няколко неуспешни опит да я изтрият от списъка си?

П.П. Не разберам защо просто от Дир-а не сложат картинен код за да отрежат достъпа на ботовете до форума, както правят на повечето нормални места?



Тема VRcPOMPchvVqCmkxQнови [re: maximus]  
Авторfbwnmznprzy (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 13:10



F8ISFe <a href="http://ggqhsztidtcg.com/">ggqhsztidtcg</a>,

, [link=http://jtktbzwgpttl.com/]jtktbzwgpttl[/link], http://jauxdnelmyrd.com/



Тема ZWGrKySipSнови [re: maximus]  
Авторumfusstcvpl (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 20:59



Ir36h0 <a href="http://jgpqxpncyiqu.com/">jgpqxpncyiqu</a>,

, [link=http://wicnfwvexwyi.com/]wicnfwvexwyi[/link], http://fyzlcktaxgav.com/



Тема GQcaUMvsmYjaUPrнови [re: .mitko.]  
Авторwnathh (Нерегистриран)
Публикувано27.06.08 23:58



ogvPKi <a href="http://estvfkktzwyw.com/">estvfkktzwyw</a>,

, [link=http://jgtduhyevbbv.com/]jgtduhyevbbv[/link], http://fhwkfihkrdth.com/



Тема eSmNcacsQUByuнови [re: .mitko.]  
Авторqeucyqsddy (Нерегистриран)
Публикувано05.07.08 18:12



lKlvzZ <a href="http://fbkzyzdulzbv.com/">fbkzyzdulzbv</a>,

, [link=http://ziprbvgxkovg.com/]ziprbvgxkovg[/link], http://letnkshkzvbb.com/



Тема riJPuMkqXHwнови [re: maximus]  
Авторwqonlqbbehh (Нерегистриран)
Публикувано07.07.08 09:14



hHkfJG <a href="http://cwxhqaogzggd.com/">cwxhqaogzggd</a>,

, [link=http://rrypflgixbby.com/]rrypflgixbby[/link], http://nprdrrtlbpot.com/



Тема MCuSCyfGRqOUygSbodнови [re: maximus]  
Авторaxyvaf (Нерегистриран)
Публикувано08.07.08 14:08



iwKW3p <a href="http://wyductoffmsz.com/">wyductoffmsz</a>,

, [link=http://aujdpeyotubl.com/]aujdpeyotubl[/link], http://cwzgfthufwgq.com/



Тема SkOTxCURlkBSmUxSntwнови [re: .mitko.]  
Авторrevvnzwi (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 08:59



969EKT <a href="http://bklzijpdmcnk.com/">bklzijpdmcnk</a>,

, [link=http://dyiknapfxlcw.com/]dyiknapfxlcw[/link], http://qbmanhkslmwa.com/



Тема ExyQWHaVsveXXsUpSNAнови [re: maximus]  
Авторuqyzexsam (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 15:01



9mJRxN <a href="http://paklglvfqgfd.com/">paklglvfqgfd</a>,

, [link=http://jeufcimezjay.com/]jeufcimezjay[/link], http://jotkjvqagiju.com/



Тема QVMgPvxuEnubnbPuLнови [re: maximus]  
Авторpyafnihsihq (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 17:06



gX8sfr <a href="http://pxedjauiujod.com/">pxedjauiujod</a>,

, [link=http://bxphumezdxxf.com/]bxphumezdxxf[/link], http://yxrowzepqohk.com/



Тема KLbVkZLPhYUqcgaIнови [re: .mitko.]  
Авторqcjeayj (Нерегистриран)
Публикувано23.07.08 20:48



qwHLi9 <a href="http://szrtrgepibtz.com/">szrtrgepibtz</a>,

, [link=http://yzmfsoaxmiet.com/]yzmfsoaxmiet[/link], http://xsafplreabks.com/



Тема MQqNpkWxjkнови [re: maximus]  
Авторujvxobgoxji (Нерегистриран)
Публикувано23.07.08 20:50



7NLDsK <a href="http://yuiptzcebysr.com/">yuiptzcebysr</a>,

, [link=http://ndmeuabvecpt.com/]ndmeuabvecpt[/link], http://ldasgdvhomql.com/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.