Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:49 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано08.05.06 15:09



Здравейте на всички вас, които обичате природата!!! Мисля че това, че тук е поместена такава тема е страхотно!!! Защото съм забелязала че ние българите първо чакаме някой да направи нещо, за да ни подсети че и ние можем да направим също нещо хубаво, без да чакаме облага след това!!! (моя опит с почистването на междублоковото пространство ме накара да се замисля и да стигна до този извод).
Преди около 3-4 години майка ми временно работеше в Самоков и хората оттам й дадоха 6 елхички, 2 брези и две калинки, които засадихме пред блока. Сега са доста пораснали. Само две от елхичките нещо не могат да се развият, а са живи- бодличките им не се чупят като ги пипам. Ако някой има предположение и знае нещо може да пише.
А аз пък преди една седмица си откопах едно кестенче от парка до зоологическата градина и сега сам си го насадила в саксийка и когато имам един цял свободен ден ще го засадя пред блока. Не разбирам много от дървесни видове, но мисля че кестените се хващат много лесно и растат бързо и са идеални за градско отглеждане.
В последно време в София се застроява всяко малко свободно кътче и това ми действа ужасно потискащо!!! Затова сега се радвам много повече на всяка една зеленинка!!!
Извинявайте че стана толкова дълго и благодаря на тези, които са имали търпинието да прочетат и моето мнение!! Благодаря Ви че ви има и че обичате истинската красота!!!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.05.06 11:24



Здравей, Мила!
Не съм сигурен, че мога да ти отговоря какво става с двете елхички и какво би могла да направиш...
Възможно е примерно под тях да има непропусклив слой от естествен или изкуствен произход (като канализационни или др. съоръжения), но пък доколкото знам, кореновата система на повечето иглолистни се развива предимно на ширина и по-малко на дълбочина, така че може и да не е това причината...

Относно кестенчето бих те посъветвал да му избереш такова място, където не минават кучета (за да не го "поливат"!) и от играещи деца (не всички си дават сметка, че младите дръвчета трябва да се пазят, за да станат големи). Помисли и за това как да не го окосят или повредят, когато косят тревата. Забиването поне на един кол до него би гарантирало, че косачите ще са наясно, че дръвчето не е трева и че някой се грижи за него. Но, както написах и преди, срещат се и деца, които понякога си харесват точно този кол за игрите си и го вадят, без да се интересуват какво става с дръвчето... затова има нужда от наглеждане.



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторnikifor (Нерегистриран)
Публикувано09.05.06 21:01



Привет, Митко!
Не знам доколко е вярно това дето го пише по книгите за бързия растеж на чинарите, ама тези дето ги посях все още са 2 см. високи и имат по 3-5 листенца. Светлина не им липсва понеже са на южен прозорец. Даже орехите които покълнаха 3 седмици по-късно отдавна ги изпревариха и вече са по 25-30 см. високи. Ако продължават така може и да изкарат зимата вкъщи, а това дето го написах преди, че за една година израстват с 90-120 см. ще си остане само мечта. Все пак още нищо не се знае. Възможно е след първата година всичко да тръгне по книга. Въпреки че чинарите растат доста бавно не мога да скрия огромната радост от четерите ореха които растат "не с дни а с часове".
По въпроса с елхичките... ами те са доста различни по отношение на кореновата си система, така че е добре да се разбере за кой вид става въпрос(смърч, ела, дугласка, мура или друг някакъв бор). Освен по кореновата система отделните видове доста се различават и по поносимоста си към замърсителите. Мисля че тук присъстват някой от иглолистните видове http://www.inspire.net/trees/name/scientificname.html и все пак ако Мила има затруднения с определянето на елхи4ките може да се опитаме да ги определим по описание. Все ще се намери някой да помогне.(не знам дали определянето би помогнало за растежа им но все пак е нещо)
Успех!



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано10.05.06 10:05



Привет отново от мен!!
По отношение на кестенчето благодаря за съветите- и аз ги имах тези неща наум, но е хубаво човек да бъде посъветван!! Само дето продължавам да се притеснявам, че няма да мога да го опазя от припикавщите кучета!! Иначе с другите неща ще се справя!!
Един ден като видях как едно куче ми припика елхичката направо ми се късаше сърцето.
А по отношение на елхичките - не знам точно какъв вид са, но ще ги снимам и ще кача снимки за да ми помогнете. Аз преди време питах в цветарския магазин, от който винаги су купувам цветенцата, и човекът ми каза че може това да се дължи на изхвърлени строителни материали в почвата или недостиг на някакви вещества. И спомена че имало вид торове или зазтвори ( не разбрах точно) , с които ако се полеят може и да почнат да се развиват.
Ами това е от мен за сега. Приятен ден!!



Тема Re: срещу припикаващи кучета - оградканови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано10.05.06 15:12



И аз съм виждал, че има някакви течни торове за цветя и т.п.
На шишето пишеше, че е концентрат, че трябва да се разрежда задължително, и че е токсично за хората (поне при поглъщане).
Предполагам, че се продават в цветарските магазини, но ще питам и ще разбера.

Относно припикаващите кучета - може да се направи оградка с колчета, високи около половин метър, примерно в 30-50 см радиус около дръвчето, а колчетата да се свържат със сезал или тел - това би трябвало да доведе до припикаване на оградката вместо на дръвчето.
Благодаря ти, че пак отвори дума за кучетата - иначе кой знае кога щях да се сетя, а е толкова просто



Тема Re: Засадих дръвче!нови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано16.06.06 11:02



Овощарска паста

Приготвя се от:

1. пчелен восък - колкото кокоше яйце;
2. слънчогледово олио - 1 с.л.;
3. дървесна пепел - 1 с.л.

Загряват се олиото и восъка и с разбъркване се изсипва пепелта.
Олиото пречи на втвърдяването на така получената паста.

----------------------------------------------------------------------------------------

Рецептата ми каза един по-възрастен колега, с когото заедно отглеждахме чинарчетата докато се оказа, че пречели в офиса и ги преместих другаде.

Според него при необходимост може да се експериментира и да се добави и щипка син камък - примерно ако става дума не за присаждане, а за защита срещу гниене и т.п. на участъци с открита дървесина (примерно на мястото на отрязан клон).

Вместо син камък бих експериментирал и с прополис (пчелен клей), но би било доста по-скъпо.



Тема посадих дъбнови [re: .mitko.]  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 11:24



за сега дъбчето е само няколко сантиметра високо но като порасне тази или следващата есен ще го преместя в гората над село.мисля наесен да посъбера повечко жълъди и да ги посея а също така и акациеви семена ,акациите растат доста бързо

Успех на всички със залесяването!!!



Тема Габърнови [re: Bacил]  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 12:16



някой знае ли как се засажда габър има ли семена и кога се събират и всякакви такива неща,ако някои знае нека да напише.





Тема Re: чинар...; добро време за засаждане на дърветанови [re: .mitko.]  
Автор hri1OO ()
Публикувано16.06.06 12:36



Важно за младите фиданки чинари- за оцеляването им има огромно значение повечето осветеност от слънце.
От засадените от мен петнайсетина двугодишни хилави чинарчета по различни места шест загинаха, защото лятото разлистило се над тях дърво хвърлило плътна сянка. От останалите най-добре се развиват най-огрените от слънце. Трябва и да се поливат от време на време и да се премахва задушаващата ги висока трева. При някой е видно как се мъчи стъбълцето на се извие изпод някой храстов клон за да види слънце.



Тема 3 еднакви дървета, а растат различнонови [re: mila]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано21.06.06 13:34



В същност, това май не е рядко явление - едно до друго 3 еднакви дървета да растат различно.

Преди петнадесетина години баща ми засади 3 туи пред блока. Всяка от трите расте съвсем различно, а са само по на около 2 метра една от друга! Двете са вече направо дървета, като най-голямата ще да е над 3 метра, докато третата върви едва-едва и е в пъти по-ниска от тях - все едно е засадена преди година-две... Може би наистина корените на дребното растение са се натъкнали на някаква преграда.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.