Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:56 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Рак на яйчника - 3  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.01.14 19:40



Предишната тема -



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор kaloyana_-177704 (стар клубар)
Публикувано22.01.14 19:52



Тази терапия се прилага от онколози които работят в центровете традиционна медицина, да не стане грешка, това не е алтернативна терапия. В щатите се заплаща от здравната каса и е НЕТОКСИЧНА терапия за лечение на рак. Когато болния откаже на онколога си токсичната химиотерапия се изпращана ИМУНОТЕРАПИЯ, индивидуална за всеки болен. Тук става въпрос за рак на яйчниците, но се лекуват и други видове рак. В България набързо мина тук там инфо за терапията и то за фаза 1, вече е фаза 4 - пояснявам, че фаза 4 е нивото на изпитвания и прилагане, не означава стадий 4 на заболяването и се прилага на много места. Тя също може да се съчетае и с алтернативно лечение - имам предвид други вливания и терапии. Пак да поясня, че фаза 4 е последното от изпитванията и при доказан добър ефект при първите фази - 1, 2, 3, през годините се прилага масово по преценка на лекаря - онколог.





и краткото съобщение на български език, което е позакъсняло с инфото, защото вече е фаза 4, и в щатите работи от 2011 година




добавям




Живота е рисуване без гума за триене.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kaloyana_-177704 на 22.01.14 19:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от kaloyana_-177704 на 22.01.14 21:19.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (стар клубар)
Публикувано22.01.14 20:24



Пуснете си видеото, много добре е обяснен принципа на терапията от лекар




Живота е рисуване без гума за триене.

Редактирано от kaloyana_-177704 на 22.01.14 20:25.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: kaloyana_-177704]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.01.14 22:11



Благодаря ти, Кали! Не съм чак толкова добре с инглиша, но утре ще се позапозная по-подробно.



Тема Препоръка за онкогинекологнови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.04.14 11:22



Здравейте момичета,

По молба на нов член на клуба - milarulz@yahoo.com, която още няма достъп, моля дайте мнението си за хирурзи - онкогинеколози. Тя вече е попрегледала в клуба (и не само), и е очертала няколко възможности, но ако имате и други препоръки, моля, посочете ги:


"Засега се насочихме към четирима лекари:

- Д-р Янчо Делчев – онкогинеколог-хирург – записахме час за утре. Преди е работил в V Градска, сега е завеждащ отделение в МБАЛ Доверие. Меги от клуба е оперирана от него, доколкото прочетох. Натъкнах се и в bg mamma на други положителни мнения за него във връзка с онкозаболявания. Отзивите за него са, че освен добър специалист, е и човечен, което мисля е много важно.
- доц. Никола Василев от ВМА – завеждащ Обща и онкологична гинекология - за него намерих положително мнение в bg mamma от момиче с хистеректомия.
- д-р Валери Нецов – преди е работил в Св. София, сега е завеждащ в София Мед (но изглежда не оперира по здравна каса - трябва да допроуча). Thea е оперирана от него; има доста положителни мнения за него в bg mamma.
- д-р Антоанета Ганчева – онкогинеколог, дълги години е работила в СБАЛО Дървеница, сега май приема само в частния си кабинет. Имам позната, оперирана при нея преди години. Доста е хвалена в bg mamma, но откривам предимно препоръки за профилактични прегледи."



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано14.04.14 12:13



Много, много съжалявам, че се искат такива съвети, но какво да се прави…
Има различни мнения – едни препоръчват операция от специалист-онколог, който „знае“ какво да изреже.
Както е казала Екна, мен ме оперира д-р Нецов, който преди повече от 8 години работеше в б-ца „Шейново“ – София, но от доста години е в частна клиника, не зная как е сега.
Моите „отгледани“ кисти се бяха превърнали в рак.
По време на операцията ми е имало патолог, така че освен тоталната хистеректомия е махнато всичко засегнато – разсейки в оментума и асцитна течност с туморни клетки. Оставени са лимфните възли, тъй като са били здрави. По-късно мои близки настояваха за повторна операция, за да се махнат превантивно – статистически най-напред там се получавали метастази. Моята лекарка от Онкодиспансера д-р Тошева обаче препоръча да се следя по-често, за да реагирам навреме, тъй като тези лимфни възли си имат своята роля и по-добре да останат докато са здрави, което си е риск, но аз го поех.
Така, ако бях при друг лекар, може би операцията щеше да бъде по-радикална.
Но пък се възстанових много бързо – както при ражданията „секцио“ – на работа отидох на 10-ия ден от операцията.
Стискам палци каквото и решение да се вземе, всичко да приключи добре!!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано02.05.14 06:59



преди един месец ни поставиха диагноза хашимото възможно ли е това да е причината за високият туморен маркер CA125-114

Редактирано от mareto8212 на 02.05.14 07:10.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.05.14 10:01



Предвид, че обяснението за Хашимото е
"Най-просто обяснено болестта на Хашимото представлява развитие на хроничен възпалителен процес, който унищожава тъканта на щитовидната жлеза."
При всяко възпаление в организма има повишение на туморния маркер.
Повишението е два пъти над нормата и бих уведомила онколога, ако се налага още някакво изследване да се направи той ще прецени.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано02.05.14 10:51



благодаря за отговора.това е проблема в диспансерав който е регистрирана виждат че туморния маркер е висок но нищо не правят

Редактирано от mareto8212 на 02.05.14 10:57.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.05.14 20:52



Не знам откъде сте, но ако трябва, търсете друга клиника или добър онколог на частно!

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано03.05.14 07:24



от сандански единствения диспансер е в благоевград



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано03.05.14 08:20



Най-добре е да потърсите лекар в София, както правят хора от цяла България,
дори от големите градове. В Клуба можем да препоръчаме добри специалисти.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано03.05.14 09:58



благодаря



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано03.05.14 17:00



Показанията на маркера все още не са толкова големи и всичко е много оптимистично, важно е по-бързо да започне лечение.
В онкодиспансерите също се определя лекуващ лекар, който е отговорен за всички изследвания и провеждащата се терапия.
Ако няма такъв лекар, може би трябва бързо да поискате направление от личния лекар за онколог. Може би скенерът ще покаже по-точно.
Ще чакаме да споделите как са нещата.
Стискам палци!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано03.05.14 19:02



има лекуващ лекар но тя не е на контролните прегледи.контролните прегледи са при гинеколог минава ехограф и кравни изследвания и това е всичко. туморния маркер излиза след това да ли го гледа някои незнам.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано03.05.14 20:59



Всички изследвания трябва да бъдат проследени от лекуващия лекар-онколог!!!
Задължително отидете при този лекар, който в зависимост от изследванията ще препоръча лечение.
По принцип химиотерапевтичните лекарства най-напред се одобряват от комисия и след това започват вливките. За съжаление, очевидно се налага да се намесите.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано03.05.14 21:51



малко предистория болна е мама.На 18.12.12 влизаме за операция на херния след като я отварят се оказва рак на ячнйците с метастази на голямо було.в края на януари 2013 се започва химеотерапия 6 курса на 4 курс маркера е 12.9 на 6 е 19 след три месеца е 32 а сега е 114.лекуващия онколог е правил преглед само по време на химиотерапията от тогава не са се среща ли като при всеки всеки преглед я изпращат при гинеколог без да има среща с онколог.това се случва в онкологичния диспансер в благоевград



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.05.14 08:24



Много често се оказва, че прилаганата химиотерапия не е подходящата за пациента, тъй като у нас болните се лекуват "по стандарт". За някои то се оказва ефективно, за други - не. А както е известно, неефективната химия само трови организма, без да спира развитието на болестта. В София вече има лаборатория, в която се правят генетични изследвания, чрез които се определя подходящата терапия за конкретния пациент (т. нар. "таргетна" или прицелна терапия). Изследването обаче не се поема от ЗК и струва 1800 лв. Ако те интересува, ще намеря темата, в която сме писали и адреса на лабораторията.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано04.05.14 09:16



благодаря но нямаме такава възможност



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.05.14 12:02



Тогава просто потърсете добър химиотерапевт. Важно е да се назначи правилното лечение, да проследява състоянието й и да прави корекции, ако се налага.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано06.05.14 13:39



Здравейте и от мен!
По моя молба Екна пусна по-горе запитване за добър гинеколог-хирург за леля ми - утре ще постъпи в МБАЛ Доверие за операция на карцином на яйчника. Спряхме се на д-р Янчо Делчев - онкогинеколог-хирург, завеждащ гинекол.отделение в Доверие. Леля ми е с добри впечатления от отношението му, разяснил й е нещата и изглежда е човечен (не ми се говори за отношението, което тя получи от лекар в Онкологията в Дървеница).

Прочетох доста неща в клуба, особено като проучвах към кой лекар да се насочим, но естествено борбата ни тепърва предстои. Затова се обръщам отново към вас с молба, ако е възможно да ми дадете кратки насоки какво да очаквам като стъпки след операцията. Искам да съм подготвена с въпроси към лекаря - знам, че хистологията не става веднага, но трябват ли други изследвания и кой ще ни насочи към онкокомитет. Ще съм ви много благодарна, ако ме ориентирате!

Трябва да изчета и насоките за режима за хранене. Вече й забраних :) всякаква захар, сладкиши (а преди хапваше сладко всеки ден), тестени изделия от бяло брашно. Яде само пълнозърнест хляб. Прави си фрешове от мандарини и лимон, пие чай ройбос (бил по-силен антиоксидант от зеления чай), яде чесън и лук, повече зеленчуци и ябълки, вкарахме риба в менюто. Опитваме се да й ограничим месото, но се случва да хапне пилешко или свинско.
Да ви попитам за млякото - по принцип отдавна знам, че млечните не са особено полезна храна, но тя е голям любител на киселото мляко и сега си хапва по малко, както и по малко сирене. Как смятате от проучванията си - да спре ли и него?



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано06.05.14 14:59



Здравейте и успех утре!
На мен д- р Делчев ми е премахвал полип. Почти сигурна съм, че след операцията ще ви разясни какво е видял, как преценява ситуацията. На мен и на другата жена от стаята мина и ни обясни какво е видял преди хистологията.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: bilyana.decheva-1912]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано06.05.14 18:06



Благодаря ти много за отговора и окуражаването!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано06.05.14 21:55



Здравей и тук, мила Фейт,

Сега, преди операцията, ще й пуснат необходимите изследвания. По всяка вероятност ще има нов маркер, ПКК, ехограф на коремни органи и малък таз, вероятно ще й пуснат и рентген на бял дроб.

След като излезе хистологията ще си вземете епикризата, в която ще са описани всички изследвания и резултатът от хистологията, съответно диагнозата. Въпреки това не е лошо да се опитате да си набавите копия от изследванията, направени в болницата за ваше си досие.

После не е лошо да си вземете изследвания материал за проверка и второ мнение. Правилно поставената диагноза е от съществено значение за лечението по-нататък.

По всяка вероятност лекарят ще я насочи за химиотерапия (по стандарт - 6 курса Таксол и Платина - първа линия при рак на яйчника), но това само така ти го давам като някаква идея за какво може да става дума. Иначе е нелепо и не е редно щото нито съм лекар, нито хистология има... Химията я правят задължително, защото, освен извадените образувания в организма има и микроклетки, понякога микрометастази, които не могат да бъдат унищожени по друг начин. (ех, пак се изказах компетентно, извинявай, не е много правилно наистина, но се опитвам да ти дам някаква идея за това, което вероятно предстои. То и очакванията са капан, ама на нас все ни е по-спокойно като си ги имаме...)

Ако не сте се ориентирали вие, то той може да ви насочи къде да се проведе лечението. Ако ще се провежда там, където е била операцията те си провеждат и онкокомитет. До някъде е малко формален, в смисъл, че си има медицински стандарт и у нас се действа според него, а не по холистичен подход.

После насрочват дата за първата химия. Ще мине месец-два до тогава, но до някъде не е добре да се бърза, заради тежката операция и необходимостта от възстановяване на организма след нея.

Най-често химията се прави на 21 дни (по принцип между 21 и 28 ден, не по-късно), но това все пак е в зависимост от лекарството и схемата, като се следи състоянието и се правят периодично изследвания (маркер, скенер, ехо, ПКК) и текущо се преценява дали да остане на това лечение или се налага смяна. Принципно при рака на яйчника казват, че е един от раците, които много добре се повлиява от химията. Но все пак всичко е индивидуално. ПКК се следи, защото има риск от анемии, нисък хемоглобин, левкоцити и други отклонения, които може да станат причина за отлагане на вливка. За това е добре да се стимулират всячески. Но има време за това, пак ще говорим.

Не се знае нищо конкретно на този етап и няма смисъл да ти пълня главата с излишни неща.

Още веднъж - успех!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано06.05.14 22:22



Екна, чудесно е, че успя да се включиш, информацията ти е много ценна!
faith5, по отношение на храненето, не мисля че сега е момента драстично да сменяте режима й. Помисли си: психологическия шок от диагнозата е голям, сега искате да стресирате и организма като цяло, като го лишите от неща, които довчера е получавал - това си е още един шок! Как мислите ще се възстанови от тежка операция, като го лишите от основни хранителни вещества, а после с химиотерапията? С всяко вливане имунната система отслабва, падат левкоцити, хемоглобин, трябва силна храна, с какво мислите да замените месото?
Сигурна съм, че си се постарала да прочетеш много информация и да направиш най-доброто, но послушай ме - казва ти го жена с 10 г.диагноза и 6 години нонстоп химиотерапия - не е сега момента за драстична промяна в храненето. От целия ми опит, досега НИТО ЕДИН ЛЕКАР не ми е казал да спра да се храня с едно или друго. Всичко, което си коментираме тук не е лишено от смисъл и логика, но и доста противоречия има за ползата или вредата от даден продукт. Тук много хора са си създали свой собствен режим, спазват си го и се чувстват чудесно, но те са минали операции и лечения и са В РЕМИСИЯ .
това е голямата разлика. Организмът сам си показва от какво има нужда, при мен например при химиотерапия най-много ми се яде кисело мляко, плодови млекца, боза - все неща, за които при други обстоятелства въобще няма да се сетя!
Но сега имате много по-важни неща на дневен ред - всяко нещо с времето си, пожелавам успех и бързо възстановяване!





Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: N O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано06.05.14 23:13



Да, между другото забравих да й кажа моето мнение за храните. Подкрепям Надето!

Принципът ми е да не изпадам в крайности. Може да се балансира малко, да е по-разнообразно и богато на плодове и зеленчуци в суров и преработен вид. Но не смятам, че от нещо трябва напълно да се лиша. По-малко и малко по-рядко захарни - да; месото да присъства, но да не заема цялата чиния - да; млечните да са по-ниско маслени - също да, но НЕ и напълно да лиша организма от тях!

Принципно месото и млечните са киселинни храни и в големи количества не са препоръчителни наистина, не само за рак, но и за други болести. В месото, например има много пурини. Но пък само в него има почти пълната гама аминокиселини. Ако човек се храни само с растителна храна трябва много, ама много добре да познава състава на храните и да следи и изчислява какво яде за да навакса пълния набор, нужен на организма. Действително не е сега моментът и според мен.





Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано15.05.14 21:23



Здравейте отново. Извинявам се, че реагирам със закъснение, но нямах време и сили да пиша в дните след операцията. Искам да благодаря на Екна, Теа и Надето, които изказаха мнение по въпросите, зададени от мен. Информацията, която получих от вас, е наистина много ценна. Мисля да последвам съвета ви да не органичаваме месото като по-силна храна, нужна за възстановяването. Ще чета и за суперхраните тези дни. Сладкото обаче не виждам с какво допринася за възстановяването, но пък ако има силно желание за такава храна, няма да се лишава от нея съвсем.

При операцията на леля са й отстранили яйчниците, матката, оментума и апендисита. Още същия ден говорихме с лекаря, но понеже още бяхме в шок, а и той говореше с медицински термини, обясненията му ми бяха малко неясни. Разбрахме какво е отстранено, но така и не ни стана ясно дали е имало разсейки в другите коремни органи. Майка ми е говорила с него още веднъж, общо-взето е казал, че не е имало какво друго да се отстрани и големи подробности не е дал. Теа говореше по-горе за лимфните възли, но той нищо не е споменал за тях.

Днес изписаха леля, беше готова и епикризата, а хистологията ще излезе другата седмица. Изписването протече много набързо и прочетохме епикризата след като се прибрахме. Опитам се да разбера нещо повече от нея. Ако някой има мнение по написаното, моля да сподели.
"In situ: Матка с нормална големина. Десни аднекси - Ту формация с д - 18 см, Леви аднекси - Ту формация - 9 см, поликистозни с плътни участъци, с вид на неоплазма. Около 3 литра кървав асцит. Не се вижда карциноза по париеталния и висцералния перитонеум. Черен дроб - б.о. Няма увеличени лимфни възли параортално и параилиячно двустранно. Останалите коремни органи - б.о.
Препарат - матка, аднекси, оментум, апендикс, сером
На разрез - Ту формация на яйчниците с разнородна структура с вид на карцином. ПВКУ и CC - б.о. CU - гладък. Оментум - б.о. Апендикс - катарални промени.
Гефрир - карцином на яйчниците"

От написаното излиза, че няма разсейки в оментум, черен дроб и останалите коремни органи, а карцинома е съсредоточен в яйчниците? Асцитът дали се изследва при хистологията? "Препарат" е материалът, взет за хистол.изследване - предполагам, че сером или може би "серум" е именно асцитната течност?
Извинявайте, че ви занимавам с въпроси, които би трябвало да насоча към лекаря, но ще се видим с него следващата седмица. Може би ще трябва да ги задам в някоя тема за въпроси към лекарите.

Редактирано от faith5 на 15.05.14 21:24.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано15.05.14 21:49



Още един въпрос от мен - хирургът е казал, че като излезе хистологията другата седмица ще проведат и онкокомитет в болницата. Това означава ли, че лечението ще се проведе в Доверие или няма значение къде се състои този комитет? От вас разбрах, че имаме право да изберем накъде да се насочим за последващото лечение. Може би разсъждавам лаишки, но ми се струва, че ако се провежда химиотерапия да речем, е по-добре да се направи в Онкологията в Дървеница например или ВМА. Все пак там си имат клиника по химиотерапия и са съсредоточени голям брой специалисти в тази област. За ИСУЛ прочетох не много добри неща за поведението на някои химиотерапевти, за забавяне на вливките и др.
Вие какво бихте ме посъветвали?



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.05.14 21:56



Този протокол от онкокомитета не ви задължава да останете там /Доверие/ и да се лекувате. А и май нямат клиника за химиотерапия.
Редът е следният, щом сте избрали СБАЛО Дървеница, епикриза, хистология и лична карта и я регистрирате там. Събира се отново комитет и назначава лечение. Записват час.
Никоя болница не лекува по протокол от друга болница.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.05.14 22:05



Изчакайте хистологията. Наистина пише, че видимо няма други тумори освен двата посочени, но друго е да се види под микроскоп. Кървавият асцит не е добър, но дали има ракови клетки в него ще покаже пак хистологията.
Силно се надявам да има сили да се бори жената.
Операцията е тежка, вашата задача е да се възстанови бързо, да се раздвижва всеки божи ден, никакви драстични диети, защото самите терапии са тежки, и ако организма и не се възстанови ще забавят вливанията.

Ето линк



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Buba67]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.05.14 22:27



Когато говорим за избор на хранителен режим, добре е най-напред да изследваме Рн-то на тялото (може и в домашни условия с тест-лентички). Препоръчително е дори в началото този тест да се прави всеки ден, докато се уточни оптималният режим на хранене. Показанията ще покажат от какво се нуждае организмът за възстановяване и поддържане на алкално-киселинния баланс. А това, както знаем, е изключително важно в борбата с болестта. Другото са общи препоръки и невинаги са най-доброто за различните случаи.

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 15.05.14 22:47.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.05.14 09:11



Джулче, наистина много се говори и пише за киселинно-алкалния баланс, но дали наистина е така? Дали важи за всички тумори? Дали в отделните организми няма нещо по-важно, което да влияе?

До някъде вярвам в тази теория и аз, но не бих била толкова категорична. Официално не е признато от медицината. Не е изключено да е въпрос на конспирация от страна на медико-фармацевтичната индустрия, но кой може да бъде сигурен...

Киселинно-алкалния баланс е доста динамична величина. И, да, зависи много от храненето. И, да, доказано е, че се отразява за друг вид заболявания, но специално за рака не е много сигурно. Иначе лекарите щяха да ни го мерят на ставане и на лягане, а те не го правят.

Нека Фейт сама прецени, но нека знае, че това официално е още теория.

С най-голяма обич и уважение към теб и обширните ти познания!





Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.05.14 09:19



Специално за Дървеница и аз разсъждавах така - че там има съсредоточие на специалисти с голям опит, както и други предимства. Но аз се махнах от там заради неколкократно разтегляне на циклите повече от предписаното в листовките на лекарствата.

Имат прекалено много пациенти. Лечението ми трябваше да се провежда на 21 дни, максимум 28. Последната капка беше 34 дневен период до насрочената следваща вливка, а това е повече от възмутително! Това е все едно да пиеш 2 дни антибиотик, да го прекъснеш и да започнеш след няколко дни отново.

А някой изказа и мнение, че може би по-малко опитните специалисти са много по-внимателни в работата си, не претупват. Може да има доза истина в това.

Сега съм в МБАЛ Надежда, където се премести и проф. Тимчева - за сега пациентите сме по-малко на брой, а това позволява по - близък контакт, обстановката е чудесна, ходи се с калцуни там. Имаме си собствена баня (боже, на какви неща се радваме ние, пациентите!) и т.н.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.05.14 09:38



До колкото знам отстраняването на яйчници, матка, оментум и апендикс е стандартна процедура при яйчниковите карциноми. По този начин се застраховат. Казва се, че се реже "до здраво", т.е. до здрава тъкан.

In situ мисля, че означава начален стадий. Сигурна ли си, че става дума за сантиметри на Ту-формациите? Не са ли милиметри?

Добре е, че не виждат карциноза по перитонеума. Аз съм с мети там в момента и знам, че те никнат като гъбки след дъжд и трудно се унищожават, за това те никога не са добра новина.

Ами чудесно е, че коремните органи са б.о., както и, че не виждат увеличени ЛВ. Учете се да виждате добрите новини!



Да, асцитът се изследва. Обикновено в него има туморни клетки. Асцитът точно за това е неприятен, защото може да разнесе нещо. Но и аз имах асцит 2006 г. и нямах разсейки тогава.

Малко се учудвам, че са ви дали епикриза преди да е готова хистологията, но не е толкова фатално де. Така или иначе ще трябва да ви дадат под някаква форма и заключението след хистологията.

Успех!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.05.14 09:40



Нека да си проведат онкокомитета там, не е излишно. Все пак те са те видяли отвътре. Ще дадат препоръка за последващо лечение.

Но никой не може да я задължи да проведе там лечението. До като стане хистологията ще решите.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.05.14 17:06



Не знам, Екна. Знам само, че алкално-киселинният баланс трябва да е в равновесие, което отговаря на Ин-Ян в източната медицина и философия.
Там храненето определено е начин за оздравяване и здравословен живот. А тук неведнъж сме чували, че можем да ядем каквото искаме и това няма никакво отношение към развитието на болестта. И колкото до това, дали очаквам официалната медицина да го признае и лекарите сутрин, обед и вечер да замерват този баланс - не, не очаквам. Поне не и скоро, твърде евтино и просто е.

Но поне е нещо, което мога сама да контролирам, ако пожелая. И знам също, че моя позната с тумор от 3 см на дебелото черво за няколко седмици го "сви" на 1,8 см. С алтернативи, медитация, алкализация (сода, джинджифил) и всякакви добре познати ни методи. Иска й се да отсрочи операцията си, за да има време да се пребори и с останалата туморна маса, но отговорът на онколога й е, че сигурно изследването не е коректно, скенерът не направен добре, не е разчетен както трябва и т. н. Какво да кажа при подобно предубеждение? Още повече, че в нашия материален свят се е наложило мнението, че колкото по-голям "неверник" си, толкова си по-реалистичен; от там следва и по-голямото доверие и уважение, което предизвикваш. Факт.

В същото положение е и хомеопатията. За "уважаваните" медици тя е чиста водица. И голяма доза внушение. Може и да е така, но при мен тя действа, на всичкото отгоре - почти светкавично, още след първия прием. Е, може да съм лесно внушаема натура, но защо алопатичните лекарства не ми помагат? Буквално съм отровена от химия без никаква полза, докато не открих хомеопатията, която ми решава проблемите.

В този смисъл съм съгласна, че всичко сигурно е много индивидуално, но пък има и общовалидни схеми, които вършат работа на доста хора. Затова за мен най-голяма стойност има споделеният опит - повече от заключенията на официалната медицина, която и до днес не може да реши дали аспиринът е полезен или вреден.

Екна, благодаря ти, че даде знак за дискусия! Надявам се тя да продължи, като спокойно може да надхвърли "територията" на рака. Имаме достатъчно теми, в които можем да споделяме на кого какво му е помогнало.
Хайде, разкрийте тайните си!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.05.14 15:30



Така е, храненето е важно. За съжаление нашите хранителни навици не са много правилни.

Много от древните рисунки в пещерите съдържат лъкове и стрели и убити животни. Вярно, животът им е бил по-кратък, но не само от болести, били са убивани от други племена, от животни и т.н.

Нашите баби са яли месо веднъж в седмицата, но май е било така заради недоимък. После нашите родители са имали маалко по-добър живот, но поради споменът от детството си за недостатъчност неволно все повече са посягали към месото. След това ние пък наследяваме техните навици и така.

Все повече хора спират месото или го ограничават до минимум, но това не трябва да става насилствено.

Проблемът при лекуващите се е, че храната трябва да е обилна, разнообразна, наситена за да може да се поддържа кръвната картина в добро състояние и да се продължава лечението. Но организмите са много различни. За това лекарите казват да си ядем всичко, защото не се знае какъв ще бъде отговорът на всеки отделен организъм.

Също така всеки вид рак е с различна структура, плътност, провокиран е от различни фактори и т.н. За това и има различни лекарства. За това и е толкова трудно да се открие универсално лекарство.

Повтарям се, но месото съдържа най-богат набор от незаменими аминокиселини, които нашите организми не могат да синтезират и трябва да се набавят чрез храната. В растителната храна няма такова разнообразие, т.е. те трябва правилно да се комбинират за да не се окаже недостиг на някоя от тях. Те влизат в състава на белтъка. Белтъчините са основната съставна част на всички клетки и тъкани в нашето тяло и са нужни за мускулатурата, за повече енергия и т.н. Недостигът им влие върху хемоглобина. Това е много обширна тема, на който му се чете има достатъчно инфо в Уики.

Разбира се, това не значи, че трябва да се прекалява.

По време на лечение РН-то се влияе и от лекарствата. По себе си съдя, че киселинността се увеличава (не съм го мерила, но понякога имам сериозни киселини след вливка. Ще го премеря следващия път.). Това идва да подкрепи мнението, че е добре да се стремим към алкализация за да възвърнем баланса. Но то си идва естествено, поне при мен. В тези моменти не ми се яде месо в концетриран вид, а само на супички и в минимални количества. Така, че организмът си подсказва - така и трябва да бъде - безусилно намаляване на количеството месо. От друга страна изобщо апетитът изчезва, но ние ако трябва се насилваме, заради последствията.

Желателно е да се придържаме към принципите на здравословното хранене, но без резки смени, големи ограничения и усилия по време на свален имунитет заради химията.

Но да се върна на връзката между киселинността и рака. В много статии по този въпрос се твърди, че раковите клетки са киселинни и правят средата още по-кисела; че произвеждат млечна киселина и, че се разпадат и умират в алкална среда. Но - кой го пише, къде го е прочел, изобщо как е стигнал до този извод?! Понякога се цитират и разни учени и медицински лица. Някои от тях бяха осъдени. Други никак не ги познаваме - дали можем да се доверим? Може да е обратното, да мрат в кисела среда...

Радвам се за твоята близка! Факторите, които са повлияли може да са най-разнообразни до чисто психологически. А може и да си права, че алкализирането е помогнало.

Не оспорвам препоръчителността на подържането на какъвто и да било баланс. Просто казвам, че в екстремални ситуации, когато организмът е подложен на атака от химични вещества не трябва да се правят драстични диети и промени, защото всеки организъм е различен и различно усвоява, разгражда и понася. А и че от две злини в даден момент се отдава приоритет на по-малката.





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано17.05.14 17:16



искам да споделя как се развиха нещата при нас .направихме скенер дробове чисти бъбреци далак панкреас всичко което се вижда на скенер чисто.започваме химеотерапия заради високия туморен маркер.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.05.14 20:32



Успех, Марето и мама на Марето!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано21.05.14 18:59



силни болки в краката след химеотерапия.как можем да ги облекчим



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.05.14 20:14



Само докато се включи някой със собствен опит, предлагам тези два материала:


- цялата статия е интересна,
но последната й част е за болките в долните крайници, вследствие на химиотерапия.

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Buba67]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано21.05.14 21:30



Да, с раздвижването бяхме и сме доста упорити, както и с внимателното и постепенно захранване. Много ти благодаря за линка с храните!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано21.05.14 21:36



Екна, тъкмо заради проф. Тимчева се бяхме насочили към Дървеница, бях чела много добри отзиви за нея. Но сега съм сериозно разколебана след като е напуснала... пък и това, което споделяш със сериозното забавяне на вливанията.

В МБАЛ Надежда заплаща ли се химиотерапията? Не съм много наясно, но има ли болничен престой при вливките?

Обръщам се с питане и към останалите - какви са впечатленията ви за химиото в другите онко центрове? Ще трябва бързо да се ориентираме. Хирургът в Доверие е казал, че по отношение на химиото работят с МБАЛ Сердика (http://www.mbalserdika.com/site/archives/882). Там завеждащ е Д-р Красимир Койнов, за който бях чела доста негативно изказване. Така че този вариант май отпада.

Редактирано от faith5 на 21.05.14 22:18.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано21.05.14 22:13



Днес на леля са й махнали конците и се е оказало, че хистологията е излязла по-рано. Провели са и онкокомитет следобеда, който я насочва за химиотерапия.

Ракът е 3 A. Ясно, че това е трети стадий, но "А" какво означава? Пак ще се обърна към вас с хистологичния резултат, защото в темата за въпроси към лекарите не получих отговор за междинната епикриза.
"Окончателна диагноза: C 56 Ca ovariiorum 3 ст St post LHT cum adnexibus, omentectomia totalis et appenectomia
Хистологичен резултат:
Хистологично: цитология - мезотелни клетки с дегенерация, единични атипични клетки
Гефрир: папиларен карцином
Трайно изследване: срезовете показват нискодиференциран ендометриоден аденокарцином. Солидната компонента е прибл. 75% от тумора. Намира се инвазия по повърхността. Намира се инвазия в оментум. Описаният неопластичен процес засяга двата овариума поотделно.
Апендикс - лимфоидна хиперплазия
Ендометриум - атрофични промени
Миометриум - запазена хистологична структура
Маточна шийка - не се намира дисплазия на епитела
Серозен цистаденом на овариум без пролиферативна активност на покривния епител
Диагноза: нискодиференциран ендометриоден аденокарцином на левия и десен овариуми. Карциноза на перитонеум. Серозен цистаденом на десен овариум."

Какво означава "намира се инвазия в оментум" - че има разсейки там ли? А карцинозата на перитонеума предполагам означава, че той е сериозно засегнат. Този "серозен цистаденом" на десен яйчник какво би могло да значи??

Не знам дали този навик на лекарите да не обясняват нищо е за добро или не. От една страна, щадят пациента и не го затормозяват със сложни медицински обяснения (от които я разберат нещо, я не), но от друга, ако човек иска да научи нещо повече...

Редактирано от faith5 на 21.05.14 22:16.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.05.14 00:17



Мила, иска ми се да не ти отговарам през телефона. Та ако мога нещо да кажа ще е като се прибера след вливката.

В последно време е аз не съм сигурна дали е добре да ни се обяснява детайлно...



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.05.14 00:21



То ако търсиш за всеки ще намерищ по нещо негативно.

Не се заплаща. Постъпва с талон 7 за хоспитализация.

Пътеката е 3 дни, а заради непрекъснати проверки от НЗОК се налага да се преспива. Понякога 1, понякога 2 нощи



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mareto8212]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.05.14 00:27



Предполагам, че се касае за невропатия вследствие на завишена токсичност. Това, което знам е че се противодейства с групата витамин В, но задължително лекар трябва да каже!

Приема на вит В в ненатурален вид е деликатно; защото той стимулира бързо делящи се клетки като коса, нокти, туморни клетки.
Но при по тежки случаи може би се налага.

На лекар!!!


Извинявай, Екна, позволих си да поправя някои думички, защото телефончето ти ги беше изписало доста странно!...



Редактирано от *jull** на 22.05.14 08:35.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано22.05.14 21:37



Екничка, благодаря ти за отговора! Мила и отзивчива, както винаги, дори в неособено приятен за теб момент. Прегръщам те силно и стискам палци химиото да мине възможно най-леко!

Консултирах се с моя позната-акушерка с дългогодишен стаж и съветът й беше да изберем МБАЛ Сердика за химиотерапията. Според нея това бил най-добрият екип за химио в момента (били напуснали ИСУЛ вкупом преди 2 години). Смятам да се доверя на мнението й.

Обърнах се към гугъл за някои от термините в хистологията, явно "серозен цистаденом" е доброкачествен тумор.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.05.14 16:17



По някакъв начин МБАЛ Сердика и МБАЛ Надежда са свързани. Дават Надежда като филиал на Сердика. Разбрах го от една брошура в МБАЛ Надежда и там са описани като екип лекарите от двете клиники. Посочена е и една трета клиника в брошурата, но не я запомних, а в сайта не фигурира.


Просто за информация.


Успех, мила!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.05.14 16:36



Проф. Тимчева прецени, че трябва да ми даде почивка. Малко се притесних отначало. Маркерът ми варива между 45-55 горе долу. Не е в норма. Скенерът е добър, но маркерът играе заради перитонеалните мети.

Каза, че твърде много химии съм направила и става твърде много токсичността. Макар, че на този етап нямам тежки симптоми, напротив. ПКК е близо до нормалната, нямам невропатии и т.н. Но наистина от края на 2012 съм направила 7+12 химии, една операция и камари образни изследвания.

Каза да си следя маркера и ако има голямо повишение да отида. Попитах какви стойности трябва да ме притеснят. Каза, че и над 100 да отиде пак не е много обезпокоително, защото е заради перитонеалните мети. Иначе ще се видим на есен.

Малко се шашкам от това. Веднага започнах да мисля за второ мнение, но има ли смисъл?! Да се овъртоля пак в притеснения и паника и да отида другъде, където вероятно ще поискат да вземат пътеката веднага? А и кой е толкова по-добър специалист от нея?! Може би наистина трябва да й се доверя и да си почина малко.

Ще трябва да си направя по-стриктна хранителна програма. Най-накрая да взема да се навия да посетя и диетолога на сестра ми, много била добра. До някъде ме вдъхнови за това днес и Фениксчето. Тя е ходила на диетолог и ще минава за известно време на суровоядство.

Една друга жена пък ползва Имунофан в момента и чакам реални отзиви от нея. Сега е на първа десетдневка от схемата. Разбрахме се да се чуваме и да ме информира.

Сега голямата питанка е дали да остана в неплатена или да говоря с ръководството да поработя, макар че никакви прогнози не мога да им дам, така че да преценят как да завъртят сложната схема на преназначения заради отсъствието ми. А и след повече от година и половина докато вляза в час и може да се наложи пак да завъртят персонала от няколко клона....

Нека да ми мине махмурлука сега пък ще видим...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано24.05.14 08:14



Миличка Екна!
Сигурно трябва да дадеш малко почивка на организма от химиите...
Не мисля, обаче, че трябва да се правиш общи диети. Добрите диетолози са добри, но за един здравословен живот. А на твоята имунна система й трябват сили, за да се пребори именно с туморните клетки. Важни са специфичните показатели – знаеш, че NK-клетките и другите от категорията Т- правят точно това – разпознават и унищожават тези клетки.
Специфични добавки помагат за това – има достатъчно научни изследвания или такива, доказани от живота: – някои билки - котешки нокът (Саменто и други продукти), имел, гъбени комплекси – например от аптеките „Здраве от изтока“ продават Майтаке бета фактор на д-р Нанба – специално за тези клетки; друга група са пчелните продукти – специално пчелен прашец и пчелно млечице. С тях много добре се съчетават лененото масло и други. Да подчертая и чесновия продукт – Натанал – той също е защитен с патент, има доказан добър лечебен! ефект. Ти споменаваш и Имунофан – не съм запозната, но давай по-смело! За тези неща лекарите не могат да ти дадат съвети и конкретни препоръки, но ти ще се ориентираш. Не се колебай дълго!
Целувам те, мила!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано24.05.14 08:34



Да уточня позицията си. Не говоря за обща идея, а за методи за лечение. Имаме доста от
тях, описани в Справочника. Знаем, че има клиники, които лекуват само с такива методи.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: MD за ph-тонови [re: *jull**]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано28.05.14 07:06



"Най-вероятно питате за рh на урината. Спокойно, то варира в твърде широки граници дори в рамките на едно денонощие в зависимост от това какво яде и пие човек. Не е необходимо да го коригирате, защото самото то е израз на корекциите в рН на кръвта и тъканите, които бъбреците реализират. Забравете го този параметър."

Навремето тук много ни помагаше MD. Горното го е казал той. Аз като се поровя из архивите на темата с лекарстките мнения, успявам да намеря отговор на доста мои въпроси.

Колкото до подсилването на организма, на мен Доц. Жасмина Михайлова ми каза, че когато става дума за организъм в който има активни ракови клетки, те са тези които се възползват от него - просто те така са устроени, генетичните промени в тях са ги направили такива.

Екипът в "Сердика" - дъщеря ми 5 години беше лекувана от тези лекари. Имала съм контакти и съм доволна от Д-р Койнов и Д-р Кръстева - намирам ги за ангажирани и мислещи лекари.

Редактирано от MamaD на 28.05.14 07:25.



Тема Re: MD за ph-тонови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.05.14 07:40



Благодаря, MamaD, много полезно напомняне!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: MD за ph-тонови [re: *jull**]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано28.05.14 11:58



МамаD – с уважение и симпатии към теб, но най-напред съм подчертала, че не става дума за общо подсилване на организма, а за целенасочено приемане на определени добавки, които са извлечени от природни продукти.
Говоря за научни изследвания и доказан антитуморен ефект.
Ще дам пример с Iscador, който слагам вече 7 години, той се прави на базата на имел - поне за него ефектът е доказан. Друг пример са билковите рецепти на д-р Димков.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано28.05.14 21:36



Мила Екна, да, възможно е да са свързани Сердика и Надежда. И на мен ми се мярна някъде името на проф. Тимчева в сайта на Сердика. Както и да е, вече имаме записан ден за първото химио там - от д-р Кръстева.

Прегръщам те, Екна! :) Ти си силна жена, недей да се паникьосваш и да се разпиляваш, търсейки други мнения. Все пак проф. Тимчева е доказан и уважаван специалист.

Редактирано от faith5 на 28.05.14 22:01.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано28.05.14 21:57



Теа, към коя тема би ме насочила, за да прочета повече за тези добавки? Предполагам, че не пречат на, ами подпомагат химиотерапията?

В момента леля приема всеки ден по 1 с.л. смляно ленено семе, пие чай от сушени цветове от черен бъз (от изчетеното за плодовете ме хвана страх, че може да уцелим някой неузрял/отровен и се отказах

), по малко чесън и повечко плодове/зеленчуци. От ровенето в темите съм си копирала и изказване за общоукрепващ чай против метастази, който съдържал невен, блатен тъжник и други билки, и се купувал от аптека на поп Богомил, но сега не мога да го открия с търсачката...

От инжекциите за разреждане на кръвта и антибиотика, който приемаше 10 дни след операцията, й се появиха огромни синини по ръцете между лакътя и мишницата. Също така чувства ръцете си в тази част силно отмалели. Днес беше на преглед при невролог заради оплакванията, който казал, че това е ефект от инжекциите и антибиотика и щяло да отмине. Предписал й е течен аналигн за болката, вит. C и милгамма Н, но последното съдържа и вит. Б12 и не мисля, че трябва да го приема...

Редактирано от faith5 на 28.05.14 22:38.



Тема Re: MD за ph-тонови [re: MamaD]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано28.05.14 21:59



Благодаря за мнението относно д-р Койнов и д-р Кръстева, MamaD!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.05.14 23:14



Благодаря ти за подкрепата, мила feight5

!

Да, така ще бъде!

Прегръдки и от мен и успех! Бързо да се възстановява леля ти, да минават болките на ръцете и възможно най-леко да минава химията!

Ще се радвам ако успееш да наминеш за малко на клубната среща на 14.06.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.05.14 23:31



Да, мила Теа. Аз все си пия по нещо. Редувам Саменто, ленено масло, алое вера, маоло и други. Доста джинджър в различни варианти, бъз, сода с лимон, сега и зелени орехчета си накиснах. Имам и домашен мед от глухарчета, не съм го започнала.

Натанал отдавна не съм взимала, добре ме подсещаш.

Трябва да си припомня и този Искадор...

Скоро и годжи бери не съм си взимала, поне го има вече навсякъде. Но се сещам и за чая Лапачо. Ако може някой, който знае он къде да го вземе да ми донесе едно пакетче на срещата... Аз този чай много си го харесвах, но май не е много популярен и трудно се намира.

Какво още... ми добавки бол, но и храненето малко коригирам и по-често йога трябва -мтого добре ми действа.

Между другото отхвърлиха съмненията за възел на щитовидната. Било хранопровода това, което видяха в Надежда.

Целувки на всички и доскоро виждане!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано03.06.14 13:55



И аз ти благодаря, Екна


Ако съм в Сф на тази дата, ще дойда!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано08.06.14 16:46



Мили момичета, здравейте отново! Имам въпрос, свързан с Герисан. Засега се спряхме на него като добавка, която леля да взема при химиото. По-натам може да вземем и Деодан, макар да идва скъп.
Четох в темата за добавките при химиотерапия, но никъде не се споменава откога точно да започне приема на Герисан, трябва ли да се избягва деня на вливането и няколко дни преди и след него... Можете ли да ме ориентирате, ако имате опит с тази добавка?



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.06.14 18:03



Здравей, мила!

Имах спомен, че в описанието на Герисана пишеше, че може да се взема и по време на химиотерапия, но не си го потвърдих сега като ровнах в нета.

Аз лично спирах добавките един ден преди вливката и ги започвах отново 2-3 дни след това.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано08.06.14 18:24



Привет faith5, на мен са ми казвали(включително и лекари) че в деня на вливката, дори и един ден преди и след това Не е желателно да се взимат добавки, за да може лекарството(химията) да си свърши работата.

Аз лично съм взимала и Герисан и Деодан, разбира се не по едно и също време и от двете добавки, в зависимост от това как съм се чувствала след вливките, и не през цялото време на химиотерапията, най-вече няколко дни преди и след вливките. Понеже на мен много драстично ми падаха показателите след химио и определено поне при мен мога да кажа че и от двете добавки имаше някакъв ефект, както при химио, така и при лъчетерапията.

Деоданът знам, че може да се взима 5дни преди вливката и 5 дни след вливката, мисля, че по 5 прахчета на ден бяха, като се изключва деня на вливането(така ми е казвал д-р Богданов и така съм го приемала). Предполагам по-добре е да се взима през цялото време на химиотерапията(без деня на вливането), но точно в този период , в който аз правих химио, те бяха спрели да го произвеждат и разполагаха с много малко количество и затова тогава аз го приемах само по пет дни преди и пет дни след вливката. Ти предполагам знаеш и за Нормофлор(според мен страхотен пробиотик) който също се произвежда от производителите на Деодана и който също добре повлиява стомашните неразположения вследствие на химиотерапията.

Както вече написах - преди една година бяха спрели производството на Деодана и нямаха налични количества от него и поради тази причина исках да те питам - ти имаш ли някаква информация дали отново са започнали да го произвеждат? Ако имаш някаква информация - моля те, да споделиш какво знаеш, защото и аз искам да си купя да приемам отново Деодан.

Много хора понасят леко химиотерапията, някои мои познати, с които ни вливаха едни и същи лекарства дето аз ги понасях много зле - а те казваха, че абсолютно никакви оплаквания не са имали, така че не се притеснявайте, може леля ти да понесе леко химиотерапията, а и не винаги е задължително да се чувстват някакви оплаквания. Иначе има и много други методи за вдигане на показателите, дори и шепа накиснати стафиди или малко годжи бери също са действат. Храненето(както са написали и другите момичета) също е от значение. Но вие ще си прецените. Просто видях въпроса ти и реших да ти отговоря, предполагам и други ще се включат със съвет.


Дано да съм ти била поне малко от полза, пожелавам ви всичко при вас да е добре занапред и леля ти да понесе много леко химиотерапията.

Редактирано от TNBC на 08.06.14 18:28.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TNBC]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано09.06.14 09:22



Здравей, фейт, аз искам да споделя, че герисана е чудесен. Пиех го от самото начало на лъчетерапията - високата доза, не за профилактика.

Всички показатели ми бяха в норма през цялото време. Освен това, той се препоръчва специално по време на лъчетерапия. Давам го и на децата и зимен грип не са карали, нито те , нито аз.
Мисля, че наистина върши чудеса.

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано09.06.14 14:46



Мила Екна, благодаря ти за включването! Как са нещата при теб? Прегръщам те





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.06.14 15:13



Честно казано хич не знам

Не съм си пускала изследвания. Каня се тези дни да си пусна маркер и ПКК. Този месец съм и на сцинтиграфия, че не съм правила от години. Иначе се чувствам горе-долу добре, благодаря ти, че попита

Захващам нещо ново и интересно и там са ми мислите

Целувки! Поздрави и леля ти и майка ти!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TNBC]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано09.06.14 15:20



Здравей, Тони!


Много ти благодаря за ценната информация и съвети! Много си мила! И аз се надявам нещата да минат сравнително леко! Малко ме плаши това, че ни предупредиха, че могат да се очакват алергични реакции, но утре ще се види...

За съжаление не мога да ти дам информация за Деодана, тъй като не съм звъняла във фирмата. Оставих го за по-натам. Ти последно на каква цена вземаше опаковката от 5 пликчета?

Не срещнах коментари за Нормофлор, но ти благодаря, че ми го подсказваш. В тази връзка, какви други пробиотици сте вземали, от които сте доволни, момичета?

Ще прочета и за стафидите, мернах ги в някъде и ще си припомня.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: kras4o_k]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано09.06.14 15:25



Красчо, благодаря ти за включването!

Много здраве на теб и на цялото ти семейство!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано09.06.14 15:30



Благодаря ти, миличка

Дано всички изследвания са ок!

Успех и в новото начинание



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано09.06.14 16:41



Мила, аз също съм пила герисан по време на лъчетерапията, препоръчаха ми го лекарите, но и по време на химиото вземах хранителни добавки и я понасях по-леко. Не зная дали е от тях, но вярвах, че ми помагат. Пробвах различни и щом ми понасяха ги пиех. Може би при всеки е различно. Опитайте, може би ще помогнат. Аз не съм пила скъпи добавки, а български. Всеки сам преценява за себе си. Желая ви успех и всичко да е наред.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано11.06.14 17:08



Фейт, доколкото си спомням около 3лв. беше едното прахче(15лв. опаковката от 5бр.), но честно да ти кажа не съм напълно сигурна тъй като числа, дати, цени много трудно помня, но мисля, че това беше цената.

А за алергичните реакции - не се притеснявайте, те винаги предупреждават, че може да има такива, но много, много рядко се случва да се получат такива реакции, а и те(лекарите) знаят как да ги овладеят, така че няма страшно.


Успех!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор viara67 (член)
Публикувано15.06.14 21:18



За пробиотици определено препоръчвам Нормофлор. При много силна лъчетерапия в областта на корема и малкия таз нямах проблеми с червата - лекарите очакваха да получа разстройство, но за моя радост Нормофлор наистина свърши отлична работа и чревната флора се запази. Пиех по три таблетки дневно. Вземах едновременно с него и Деодан.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: mammita63]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано22.06.14 17:02



Момичета, здравейте отново!

Мамита, Тони, Вяра, благодаря ви за насоките!

Миналата седмица мина първото химио на леля. Тежки реакции нямаше, но 4 дни след вливането започнаха симптоми, подобни на грип/невропатия, която се проявява като болки, схващане и боцкания в ръцете, гърба, врата. Първоначално лекарката й каза да взема парацетамол. Пуснаха й кръвна картина, която показа леко занижени левкоцити (2.8 при референтна долна граница 4), за което й биха 2 инжекции (дексаметазон и някаква инжекция с растежни фактори). Сега започна да взема колдрекс (по 2 на ден), който й помага, но като премине действието му, отново се появяват същите оплаквания.
Сещате ли се за нещо алтернативно за преодоляване на невропатията, пуснах търсене в темите на клуба, но не открих нищо...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано25.10.14 18:24



Здравейте отново!

Ще се опитам да побутна последното си питане за невропатия в крайниците, защото оплакванията на леля ми от изтръпване, болки и боцкания в краката е по-тежко отпреди (след 6-то вливане). Лекарите в Сердика подмятат нещо за Милгамма, но предвид рисковете от прием на витамини от група Б, търсим друг вариант...





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.10.14 10:24



Мила, отговорих ти в темата за страничните ефекти.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: viara67]  
Автор MamaD (пристрастен)
Публикувано25.01.15 08:27



Описвам проблем с моя близка, около 40г., фертилна:
1.През 2013 е лежала за проблем с яйчниците в Света София в гр.София и е лекувана консервативно.
2.От 2 седмици беше отпаднала, тресеше я, от 4-5 дена коремът се поду, вдигна t, получи силни болки и отиде на лекар.
3. Образните изсл. са доста стряскащи - ту формация 15/20 започва от долния ръб на ч.дроб и стига до малък таз, но не инфилтрира околните органи, тя е с разнородна структура - на места плътна, на места течна, има и още 2 по-малки формации около яйчниците. В ч.дроб - в единия лоб - киста, в другия - хемангиом.Няма асцит.
4.СА125 - 63.350 (реф.ст.<35); ROMA фертилни - 13,34% , като <11.4 е нисък риск, а ROMA постменоп. е пак леко завишен - 32.29%, като <29.9 е нисък риск. НЕ4 е 63.22, като за фертилни реф.ст. е <70, т.е. в норма е.СУЕ-76mm/h;Hgb-129
Предстои операция, вероятно в Токуда, а въпросите ми са:
1.Там, добре ли е за такава операция?
2.Вие, препатилите, какво мислите за тези резултати? Иска ми се да й кажа нещо обнадеждаващо.....
Знам, че преди хистологията нищо не се знае, това й го казвам. Освен това, миналата година сестра ми беше в подобно състояние и махнаха голяма киста, която с времето се беше завъртяла по такъв начин, че започнала да се пълни с кръв много бързо и затова беше така нараснала.
Извинявам се за дългия пост.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: MamaD]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.01.15 11:11



Хм... трябва да призная, че не ми е известноккакво е ROMA...

Някой изразил ли е мнение, че така описаните формации са от яйчника?!? За нито една от тях не се казва категорично, че започва от яйчника или че е на самия яйчник. Асцитът е характерен при рак на яйчника. Странно ми се вижда и разнородната плътност.


А къде са били острите болки?
НЕ4 е в норма, а той е специфичен. СА 125 е неспецифичен и тези стойности не са много високи за да се каже с голяма сигурност, че е рак на яйчника.

Какъв е бил проблемът с яйчниците през 2013?

Важен въпрос: казваш, че е фертилна, но точно заради изричното упоменаване на този факт се питам дали случайно не са лекували стерилитет? Дали все пак не е приемала лекарства за стимулиране на овулацията?

Не казах много обнадеждаващи неща, но. .. на този етап и с такъв скенер наистина нищо не се знае...

Стискам палци! Пиши как се развиват нещата!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор ilenkako-188816 (минаващ)
Публикувано25.01.15 17:24



Нещата могат и да се причислят и към бенигнен процес. Дано.
Да изчакаме хистологията и тогава ще коментираме.

P.S Винаги трябва да се каже нещо обнадеждаващо според мен, но не доколко лошо/добро може да е състоянието на пациента.
Малко ще се отклоня и ще се върна на нашата история.
След операцията неврохирурга се изказа: "едва ли не, че това е най-доброто", беше усмихнат развеселен напълно неадекватно поведение за ситуацията.
....към днешна дата това са най-гнусните лъжи, които съм чувала.

Редактирано от ilenkako-188816 на 25.01.15 19:44.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: ilenkako-188816]  
Автор MamaD (пристрастен)
Публикувано26.01.15 13:02



Ами, да такова е мнението, затова е насочена към гинекологична клиника, затова и не я приеха в общите хирургии на Пирогов.Аз просто съм пропуснала да уточня.
Стерилитет не е лекуван, а проблеми с цикъла. Болките, нали знаеш, вървят по нерва, но са в корема и ниско долу, отиват и към бедрата.
Аз също силно се надявам да е бенигнено. Ще видим....
Благодаря ви момичета!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: ilenkako-188816]  
Автор belvedere1 ()
Публикувано23.03.15 11:52



здравейте, от много дълго време не съм писала в темата. Майка ми се бори с рак на яйчниците от 2013 година. Оттогава е на химиотерапия. Не могат да вкарат стойностите на туморния маркер в граници. Сега по време на химиотерапията с карбоплатина и таксол, стойността му започна да се вдига и в момента е 340 .
По препоръка на лекуващия лекар, се налага да сменим лечението, като трябва да закупим лекарството caelyx.
Разбрахме, че може да се купи от Турция.
Ще бъда много благодарна ако може да ми споделите дали на някого му се е налагало да го купува. Събирам всякакви идеи. Много благодаря!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: belvedere1]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.03.15 12:02



Пробвай с Гърция - тел. 003023244091100 Лилия Воцис питаш цена, искат ли рецепта, доставка с куриер до адрес тук в Бг.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор belvedere1 ()
Публикувано23.03.15 13:06



Благодаря много, Buba67!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: belvedere1]  
Автор veras (непознат )
Публикувано23.03.15 18:48



Здравейте,
С моята майка ходим на всеки 21 дни в Турция на химиотерапия, другия вторник ще пътуваме пак. Искате ли да попитам в аптеката или болницата за цена?



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: belvedere1]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.03.15 20:59



Наистина е най-евгино в Турция, дори в страната на производителя е по-скъп. Предполага се, че държавата частично дотира.

Но инфото ми е от преди година. А се отразява и курса на лирата в крайната цена.

Поръчва се в която и да е аптека и го доставят до 2-3дни.

Успех!



Тема Историята на една жена, която победи рака - д-р Динови [re: Ekna]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано05.04.15 20:29



Историята на една жена, която победи рака - д-р Диана Лекова в Боуен Център




Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано12.10.15 20:22



Време е да се запиша в темата с кратък преглед и настоящо състояние.

За тези, които не знаят историята ми, накратко:

- 2006, есента - На 33 г. съм - операция и дигностициране със серозен папиларен кистаденокарцином. Последвала ХТ - 6 курса таксол и платина
* Откривам силата на позитивното мислене. Спирам цигарите. По време на лечението спазвам общоприетата диета, известна в средата ни.

- 2012, есента - една година не съм пускала маркер, оказва се двойно над нормата и аз се паникьосвам. Последва тройно скачане на маркера в кратък срок и двугодишно лечение - ХТ, операция, ХТ. Така до май 2014.
* Вече смятам, че позитивното мислене не трябва да се тълкува и прилага на всяка цена. Не спирам цигарите, защото смятам, че спирането им няма да е панацеята, чрез която ще изчезне рака.

- 2015, есента - Маркерът ми продължава да пълзи на горе и днес е 76,8 при норма 35. През август беше 66,8. Тимчева, през май 2014 ми беше казала, че това ще е така от микрометите по перитонеума, щото, нали, те никнат като гъбки. На въпроса ми кога да се разтревожа и да я потърся, тя каза, че, ако на скенер не се вижда нещо, може и 100 да стане и едва тогава да я потърся. Преди 3 г. гледах по друг начин на това - бързах да ми ръгнат абоката и химията, налегна ме паника и бързо сама си вдигнах маркера.

* Сега гледам по друг начин. Няма за къде да бързам. Най-лесното е да ми наръгат иглата. Защо да бързам да се чувствам зле... Скенерът от юли беше чист. Маркерът пълзи, не скача. Вярно, чувствам се изморена, не успявам да се наспя, не успях да сменя стресовата работа. Не съм спирала Саментото. Правя нисковъглехидратна диета, защото кортикостероидите от 2-годишното лечение ми натрупаха мазнини в областта на корема, а те са рисков фактор за други видове заболявания. Продължавам да пуша, не мога да спра. От както тръгнах на работа не ходя редовно и на йога - нещото, с което успешно заместих пониженото в ранг от мене позитивно мислене. Действаше ми много добре, но не мога да вляза в ритъм. Днес мислех да поставя началото на редовно посещение на йога курса, но взех, че си пуснах маркер и настроението и решимостта ми изчезнаха. За кратко, надявам се.

Та така. Всеки път е различно. Самата аз съм различна. Стигам до различни изводи с годините. Може би, защото така е по-лесно. Може би ми се иска нормален живот. Може би ми се иска да забравя, че това някога се е случвало. Но то се случи и напомня за себе си все по-често. И все през октомври. Есенна тъга, какво да я правиш...

През октомври, обаче цели девет години по-късно.

Мъдър е Шишо Бакшишо. Животът, казва, е радост и тъга. Ами така си е. Лято и зима, радост и тъга, раждане и умиране. Ето, миналата седмица спечелих 500 лв. от Тото 2. Радост. Днес пускам маркер. Тъга. Следва отново радост, нали



Ами няма да стане, пък! Не сега, не от рак. Друго ще ме вземе някой ден, нейде на към 70-те


Ставам да си ям гадната тиква

Редактирано от Ekna на 12.10.15 20:23.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано13.10.15 01:14



Екна, сигурно знаеш за Алекс Орбито - феноменалния хилър от Филипините, който прави безкръвни "операции". Вчера имаше предаване по тв, в което участваха хора, които са се лекували при него. Имам позната, която се записа за февруари и с нетърпение очаквам впечатления от първа ръка. Каза, че всичките й разходи - самолетни билети, настаняване, 8-дневен престой и лечение - ще й струват 3800 лв.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано13.10.15 08:52



Катенце, тъкмо щях да те подканям за маркера, но ти вече си го пуснала. И си го приела такъв, и си започнала и продължаваш с НВД! Няма място за никаква паника, аз се настроих в едно такова измерение, където не гледам какво ме очаква, дали би се случило нещо, как продължавам от тук нататък... просто стоя и си гледам напред, без въпроси към себе си! Правя си химиите, със сигурност наблягам на правилното хранене според моите представи, пия си добавките и те така!


А пък работата ... преди живеех за нея, а сега само я използвам! И ми е леко и не се притеснявам, че днес е 13-ти пък някой не си подал ДДС-то!

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.10.15 21:20



Не, Джулче, не съм чувала за това. Но микромети няма как да се оперират, защото са микро и са много. Ама ще се поинтересувам какво се има в предвид под безкръвна операция в случая. Тенкс. Цунки!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: kras4o_k]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.10.15 21:45



Красинко, много ме радваш с това, което сподели! Обичам те! Така ще е, ще се настройваме в добрите измерения и хич да не ни пука ;-)



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано13.10.15 23:56



Крас4о, има много писано по въпроса и ти ще прочетеш. Но доколкото разбирам,
за него дали образуванието е едно и е колкото яйце или много и невидими, е без
значение, защото той лекува на суб-субатомно ниво – там, където няма материя,
а всичко е енергия.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Crasiva (ентусиаст)
Публикувано21.10.15 22:45



Полска журналистка разказва как първоначалната диагноза за камъни в жлъчката, колона, рак на яйчниците и доста други е поставена случайно от биоенерголечителка. После е потвърдена от лекари, но отказва операция. Започва с глад, лимон и зехтин и на третия ден изхвърля камъни, а постепенно и рака изчезва със суровоядство и веганство. Първата й работа обаче е да се разведе защото мъжът й мисли само за себе си.
https://www.youtube.com/watch?v=GnAPxVEVxSI
https://www.youtube.com/watch?v=Ft-IGw00Q68



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано07.11.15 14:42



Ами... неизбежното ме застига вече...

Все пак well done! 1.5 г. без химия.

Хронолаб онзи ден рече 81. Два дни по-късно Писанец рече "повторен!" - 117. "Повторен" значело, че 2 пъти са пуснали кръвта в машината.

Време е за среща с професоре. От вторник съм в отпуск. Познайте как ще я прекарам.

Пффффф....



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор leysi (член)
Публикувано05.02.16 12:29



Здравейте!

Отново съм на химиотерапия по повод рак на яйчника. Това ми е втори рецидив. Първоначалната диагноза е от 2011, като тогава ми беше направена тотална хистеректомия и 6 курса Таксол-Карбоплатина. Последваха почти 3г ремисия, след която рецидив в черен дроб. Отново операция + 6 курса Таксол-Карбоплатина-Авастин, като след това останах подържащо на Авастин на всеки 21 дни. Ремисията беше година и половина. Сега отново рецидив на доста места, за това съм и на химио отново - Таксол-Карбоплатина. Авастина го спряха, защото явно не ми действал. Странно, защото на запад не го спират дори да има рецидив?!
Възника обаче следния проблем. Още на втория курс получих алергична реакция, която не стана ясно към кое лекарство е, защото от Таксола веднага ме превключиха на Карбоплатината като между двете лекарства само промиха със спринцовка с 20мл физ. р-р. Реакцията се изразяваше в зачервяване на лицето, леко подпухване, болка в корема и зачервяване около абоката. Спрях системата веднага, сложиха ми допълнително дексаметазон, изчакахме 1ч и пробвахме отново. Нямаше реакция и банката си изтече без проблем. Преди няколко дни отидох за трети курс, като обсъдихме с лекуващия лекар ситуацията и тя ми обасни, че този път ще ми сложат по-високи дози дексаметазон и урбазон, дадоха и 1 таблетка лоратадин. Премедикацията се прави само преди вливането. Няколко пъти питах при положение, че имам реакция не трябва ли да направим нещо по-отрано, ако трябва 3-5 дни предварително да пия нещо или дексаметазон да слагам и т.н., но ме увериха, че премедикацията която слагат преди самото вливане е в големи дози, които били достатъчни.
Та на третия път отново получих реакция. Тъй като изчакахме 1ч между двете лекарства се оказа, че реакцията е към Карбоплатината. Това стана в петък вечерта, тъй като вливанията започват късно към 16ч. Нямаше дежурен лекар. Сестрата звъня на лекуващата да се консултира. Махнаха системата и така си останах само с Таксола. Сестрата ми сложи отново урбазон, но не посмя да пусне пак системата след 1ч, както предния път, защото сега нямаше лекар, а предния път имаше. Лекар не се появи и на другия ден до обяд, а трябваше, аз чаках, за да се консултирам, но не дочаках.
Вчера отидох да говоря с лекуващата лекарка какво смятат да ме правят от тук нататък. Извадих междувременно от интернет протоколи от западни болници, в които при алергия към карбото се прави т.нар. "desensitization". На пректика това е съвсем бавно и постепенно вливане на платината за 4ч, като преди това се прави сериозна премедикация. На първия час се вливат 0.1мл от разтвора на платината, които се разтварят в 100мл физ. р-р. На втория час вливат 1мл от разтвора, разредени в 100мл чиста банка. На третия час се вливат 10мл, отново разтворени в 100мл чиста банка. На четвъртия час се влива останалото количество. Попитах това може ли да се направи и тук. Отговора беше уклончив. Да говоря първо с алерголог?! На въпроса ми при кой алерголог от болницата да отида - "Не знам, проверете, аз не ги познавам".
Някой сблъсквал ли се е с този проблем с алергията? Прави ли се някъде подобно бавно вливане? И защо да не е възможно? Това не е нещо кой знае какво. Намерих и други схеми при които вливането на платината е 3 дни. Изобщо лекарите на запад се чудят какво да измислят само и само вливанията да минават без проблем, а тук първия отговор беше - Ще ви спрем платината.
Открих и друго. На запад на много хора в моето положение им сменят карбо-то с Цисплатина и нямат проблем. Като попитах това възможно ли е - Ама как те са с подобна молекула, нали и двете са платина?!
Предложих да оставя разпечатка на "desensitization" протокола поне да го погледнат. Не го взеха. Чудя се дали има смисъм да ходя на друго място да се консултирам или навсякъде е така?!
Моля споделете вашето мнение и опит.
Благодаря ви предварително!




Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: leysi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.02.16 00:09



Съветвам те да качиш питането си в темата "Въпроси към лекарите", в която отговаря онколог-терапевт и може да ти бъде изключително полезен. Може би не знаеш, но той над 20 години работи в чужбина, така че е наясно с различните протоколи. Добрата новина е, че през март-април се връща у нас и започва работа в онкологията към новооткритата Сити-Клиник в София.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано07.02.16 11:47



Ейй, Джулче, каква новина само! Ще бъдем много щастливи ако дойде на някоя от срещите ни!


Лейзи, миличка, нямам подобен опит за да бъда полезна... Но дали успя да се свържеш с Тимчева?

Много си права иначе! Толкова са незаинтересовани... Вместо да проявят професионално любопитство, стремеж да стават все по-добри лекари...

Но ти не се примирявай веднага! Опитай, срещни се с професорката и виж какъв ще бъде смисъла. Все пак тази комбинация е най-добра за нас.

Успех, мила! Дръж ни в течение!

Прегръдки!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 10:09



Отново на кръстопът. Душата ти може да се разкъса, докато се опитваш да проумееш кое е за добро.

Сещам се за една от притчите на Хорхе Бокай. Разказвам по памет:

На един селянин му се родило момче. Много съселяни се изредили при него. Казали му: "Блазе ти, имаш син, ще ти помага във всичко и ще се грижи за теб, когато порасне.". Погледнал ги той, усмихнал се, и единственото, което казал било: "Може би."

Минали години. Синът работил с коня на нивата. Паднал и си счупил крака. Дошли съселяните при стария баща и му рекли: "Не ти завиждаме. Синът ти трябваше да ти помага, но ето, че падна и си счупи крака. Ти, навярно, си много нещастен."

Погледнал ги селянинът с дълбоки мъдри очи и проронил:"Може би."

Минало време. Развихрила се война. Всички млади мъже от селото заминали за да се бият за родината. И загинали. Само синът на селянина нямало как да воюва със счупения си крак.

За пореден път селяните се обърнали към стария баща: "Блазе ти! Децата ни загинаха в тази война, но твоят син е жив. Навярно си много щастлив!"

"Може би.", казал той и се върнал към работата си.


Та, кой би могъл да знае кое е за добро и кое - не.

Маркерът ми до сега се задържаше. От последното изследване стана ясно, че расте. Сега е 152. Платинарезистентна съм, значи. Това заключение можеше да се извади още след третия курс. Но аз реших да се доверя и си казах, че, може би просто, трябва малко време още за да се отрази.

Сега ми предлагат стандартната схема. Втора линия по стандарт. Топотекан (Хекамптин). Има програма за платинарезистентни, но за да се опитам да се включа, ще трябва най-малкото, платена консултация с професоре. А дали е по-добър вариант ... може би. Другото нещо е дали след Топотекан може да се приложи Каеликс. Или е по-добре да пазим Топотекана за след Каеликс. Каеликсът е много скъп. Трябва да си го доставям от чужбина. Но, кой знае, дали ще е за добро.... е, може би.

Дано успея да се класирам за платена консултация с професорката в най-скоро време.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.02.16 10:30



А защо не пробваш в Сити клиник да се консултираш и да видиш какво ще предложи проф. Дудов? 110 лева е консултацията, а телефона 0700 13 127. Само идея.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 12:59



Бубенце, злато, много ти благодаря ти! Може би имах нужда точно от подобна идея! Много вероятно да я употребя





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 13:06



Бубенце, а Сити клиник имат ли вече договор с РЗОК? Или няма и да имат?!

Щото... нали знаеш, опитваме се всичко да предвидим. Ако ми харесва неговия ред на мисли, не мога да отида и да кажа на Тимчева - искам това! Питам се къде и как ще приложа съветите му, ако се разминат с тези на професорката...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.02.16 13:23



Имат договор и работят с касата. Мой близък днес е на вливка. Само първата консултация с Дудов се плаща, после си вървиш с направление.
Ако мислиш идеята за добра, звънни още днес, че часовете са за края на март вече.
Прегръд!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.02.16 13:25



Ако идеите му /на проф. Дудов/ ти допаднат може да продължиш лечението там в Сити клиник без проблем.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано23.02.16 16:15



Здрасти Кате,

Знам, че лекарите не обичат такива всезнайковци, но все пак питай професорката, дали и кога може да си подходяща, дали е вариант програмата на Астра Зенека с Lynparza (Olaparib).
Дали да не се изследваш за генна мутация на BRCA1 или BRCA2 (за да се включиш, трябва да е мутирал гена)
И още, като критерий за вкключване трябва да си платино резистентна. А платино резистентна, според протокола си, когато имаш: disease progression > 6 months after completion of the last dose platinum based chemotherapy.
И да си имала предишни две линии терапия с платина.

Не съм лекар, но тя знае на какви условия трябва да отговоаряш, за да се включиш. Но попитай нея, не знам по какъв начин, за да не се засегне.
Кис



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.16 16:34



Екна, не пречи да зададеш въпрос и на нашия PRN.
Да не забравяме, че е точно терапевт.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 18:12



Да, аз междувременно се обадих и разбрах, че имат договор с НЗОК. Първият свободен час е за 09.03. Аз имам час за Тимчева за 08.03. Поколебах се, не записах час днес. Ще видим утре какъв акъл ще ми дойде.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: bilyana.decheva-1912]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 18:36



Бибче, в петък ми дадоха талон за BRCA 1 и 2, като ми казаха, че трябва да изчакаме да стане маркерот. Ако беше паднал тогава щях да ходя да изследвам гените. Т.е. оказа се, че точно за поддържаща терапия става въпрос при Опалариба. И, да, трябва да имам тези гени, само тогава ракът се поддава на Олапариб.

Но при положение, че маркерът се качва се мисли в друга посока. Не ставам за Олапариб...

Да, знам, че чувствителността към Платина може да се възстанови след 6 м., но при мене вече явно не. Защото от последния курс с платина мина 1,5 г. преди да започна сегашния курс.

Има, обаче, друго клинично изпитване за платинарезистентни:

"Рандомизирано клинично изпитване на лурбинектедин в сравнение с пегилиран липозомен доксорубицин или топотекан."

Вероятно ще бъде добре ако успея да се класирам за него. Но пак трябва да се прецени дали няма да загубя някой от другите схеми на лечение. Идеята е да има повече варианти, защото при резистентност към основния и най-ефективен вариант, играта загрубява ...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 18:37



Да, вярно! Ще го попитам какво мисли. Благодаря ти, Джулче!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.16 09:39



Ами да докладвам в кратце:

Час за професор Тимчева за 8-ми
Час за професор Дудов за 9-ти
Вливка ми е насрочена за 11-ти в Надеждата, ама да видим.

За сега никой не подговаря за образни изследвания ...



Тема Хипотезанови [re: Ekna]  
Автор Phillip (von Kostov)
Публикувано24.02.16 14:23



Гледай сега, Екне, инженеро-логическата ми хипотеза за твоя случай. Ако ЗАчетем за туморните маркери, да, наистина главното е: "Покачва ли се - лошо!" или "Дори да не се качва, ако стои дълго време висок, пак лошо!"


Но в дебелите книги за маркерите има толкова много понеже-защото-може би-обачета, че става твърде сложно и относително.
Ето какво мисля. Ти системно го тормозиш този рак с какви ли не методи още от 2006 и той се е ... повредил, амортизирал, така да се каже и е напуснал всякакви теории. Т.е. маркерите имат вече кой знае какво значение. Още ги има раковите клетки щом произвеждат тия специфични протеини, не мога да им кажа сложните имена, но са приемливо малко и вече не се делят и размножават като преди, та може да изкараш в това полуболнаво състояние неопределено дълго време.
Доколкото виждам до момента става дума само за маркера, сам по себе си, някакво число. И сама вече се сещаш, че трябват и още изследвания, образни и пр. Нека все пак мине 9.03, да видим какво ще кажат професорите. Успех!

___

Съдери тапетите!!!
(Котешки девиз.)


Тема Re: Хипотезанови [re: Phillip]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.16 16:16





Прав си, дори и да си, фактически, полегнал ... макар сначале да ме напуши на напречно-негативна хирургия на надлъжно-позитивното ти послание с твърде много понеже-защото-може би-обачета

Благодаря ти за успешния ти опит да ме развеселиш!

Иначе аз съм почти го осъзнала фактОт, че по-добре е да си живея животОт, вместо да пускам маркери през 2 уикенда, а предния и следващия да си отормозявам душичката с очаквания - дъмбели. Даже бях почти сигурна, че, благодарение на новата ми стратегия, той ще спъхне от само себе си, като боднат, неизвестно от какво и от кого, надуваем дюшек. Сега остава да премахна "почти-то" от предходните изречения и всичко ще си се намести.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.03.16 15:16



Мнение д-р Вълев, МБАЛ Надежда

Както писах в друга тема, проф. Тимчева постъпи много некоректно и, въпреки записания час от преди половин месец, тя си тръгна без да проведе консултациите си.

Въпреки това, екипът й е добър, според мен. Млади, позитивни лекари. Опитни, бързи и любезни сестри и неквалифициран персонал.

Причините да искам консултация:

Смята се, че маркерът се вдига заради перитонеалните микромети. Започнахме през октомври 2015 г. с Карбоплатина, като идеята беше, че, ако има чувствителност към нея, то маркерът трябва да падне, а после щяхме да проверим отговарям ли на условията за Олапариб. В тази програма може да се включиш при наличие на гените BRCA 1 и 2, което значи да е налице генетична обусловеност, т.е. близък роднина да е боледувал от близко до моето заболяване. Такова нещо при мен няма, но тогава още не знаех за какво точно става дума. Има и други условия, но това вече не ме вълнува, защото маркерът се задържа малко над 100, а последния път беше 152.

Тъй като в Надежда маркерът не става веднага, а след няколко дни, трябваше да се обадя и да проверя стойността му по телефона, а после да разговарям, пак по телефона, с лекаря, който ме прие последния път и да решим какво ще правим.

Така се стигна до кратък телефонен разговор, по време на който ме посъветваха да премина на Топотекан. Това е стандартната втора линия на лечение.

Въпросът, който ме вълнуваше е дали няма да изгубя някой от новите варианти на лечение, започвайки сега Топотекан, защото понякога не можеш да се върнеш към даден вариант по Медицински стандарт, след като си преминал към следваща линия.

Под "новите варианти" имах в предвид Лурбинектедин, който се прилага при платина резистентни пациенти и в момента е в клинично изпитание, и Каеликс, който не е реинбурсиран, скъпичко е и се купува от чужбина.

Останах доволна от разговора с него. Говорехме почти на един език. Спокойно и откровено обясняваше всичко, за което го попитах.

В медицината също имало някакъв вид "мода", според него. Различни лекари имат различно виждане за подхода. В моя случай, за сега няма рентгенов образ, т.е. тумор. Преди години решени за започване на химия се базирало повече само на маркер, а в последните години по-широко приет бил подходът, химия да се започва едва при видими образувания. Но пациентите разсъждавали по друг начин... (така си е...)

Казах, че с днешна дата започвам да приемам този подход, защото химията влошава качеството на живот. Но при по-голям обем туморна маса, химията по-трудно се справя.

Това понякога е точно така, каза той. Не беше много убедителен в отговора на въпроса, тогава защо да чакаме. Нямало особено значение за изхода.

Препоръката му е да продължа с Карбото, докато направя оптималния брой курсове - 6 на брой.

Попитах защо да правя още един курс, като имаме повишаване на маркера.

Не зависимо, че маркерът малко е нарастнал, представете си, казва, че ако не беше платината, маркерът можеше да е още по-висок, все пак. Това казва се прави по традиция.

Стана ми смешно, какво значи традиция... Малко се омота, не успя много добре да се мотивира. Но все пак настоя, че препоръчва да завършим оптималния курс платина, защото се приема, че с този брой курсове лекарството отдава оптималния ефект без прекомерна токсичност.

По принцип, казва, резистентност към платина не е хубаво нещо... Каквото и да се приложи след това, платината си остава най-ефективна... Досещах се за това, но ми допадна откровеността му!

Помолих да се върнем на първоначалния ми въпрос. Губя ли варианти?

Не, не губя варианти. И след Топотекан може да се приложи Каеликс. Той има подобно действие, но е малко по-чист, с малко по-ниска токсичност и т.н. Относно Лурбинектедина, в момента не мога да отговоря на условията да бъде включена в програмата, защото няма тумор.

За това: да довърша курсовете Платина. След което маркер и скенер. Ако няма нищо видимо, тогава може да направя три месеца почивка, проследявайки маркера, все пак. И отново да пробваме с платина. Отново ми напомни, че неговото предпочитание за подход е, само на база маркер, химия да не се прави.

Попита ПЕТ скенер дали съм правила. Обясних, че проф. Димитров ми каза, че при мен, ако маркерът е в норма и обикновения скенер е чист, това е достатъчно. И че не е нужно да правя ПЕТ всеки път. Че се прилага като метод в Бг и света, сравнително от скоро и още няма достатъчно опит в разчитането. И че често описаната от тях картина няма нищо общо с това, което виждат при отваряне на корема.

Д-р Вълев каза, че до голяма степен е съгласен, но специално при перитонеалните мети има по-добра прецизност.

Може и още да се сетя, но за момента е това.

Довечера ще чуя и мнението на проф. Дудов и ще дам отчет.

От известно време започнах за пореден път да променям отношението си към болестта и лекуването. Има градация. Все по-близо съм до това, което казва д-р Вълев. Пръво заради влошаването на качеството на живот със страничните ефекти на химията. Второ, юркайки се, сега и веднага да започнем химия, щото, видиш ли, може да закъснеем, ние стигаме по-бързо до резистентност и/или непоносимост към дадено лекарство. И после какво правим... Сега, например, какво ми е на мен, ако не ходя на химия - нищо, ето какво, съвсем добре съм си. Ама ходих на химия и стигнах до резистентност към платината. Ако не бях подходила така, щях да имам още доста хубаво време, след което нямаше да съм резистентна към най-ефективното лекарство. Разбирате ли? Започвате ли и вие да прозирате поведението на лекарите...

Очите на страха са големи. Пациентите крещим, настояваме, сега, веднага, ще закъснеем, ще допуснете лекарска грешка... Кой би тръгнал да те разубеждава? Получаваш, каквото искаш, с всичките му активи и пасиви. Сега, ако започна Топотекана, пак може да прибързам. Ми нека си го има като вариант за по-нататък. Да си довърша Платината, каквото има да прави тя, да го направи. После почивка и така... да не се повтарям.

Довечера ще допълня въпросите си към проф. Дудов с въпрос "как би постъпил той" ако беше болен.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.03.16 23:27



Мнение проф. Дудов:

Не се наложи да гледа документацията. Само беше нужно да зададе въпроса:"Защо Сте тук?"

Дълго е да се пресъздаде целия разговор. Беше много спокоен, приятен дори.

На кратко: Мнението му съвпада с това на младия лекар от Надежда. Да, да довърша 6-ти курс с Карбопатина. В никакъв случай Топотекан. Първо, той е с минимален ефект, и токсичност, която не съответства на ефекта. Второ, с Топотекан си отрязвам пътя за цяла група лекарства.

Правилно съм схванала, че не бива да се бърза. Че, ето, може да се появи резистентност. Да си живея живота.

Препоръча след Карбото да направя терапевтична пауза от поне 3 месеца (напълно съвпада с мнението на д-р Вълев). Да следя динамиката на маркера. Ако не се появи рязък скок на маркера да продължа терапевтичната пауза с още 3 мес.

Ако скочи маркерът рязко, то пепоръча Каеликс, за който го попитах. Има много добър ефект. Не е ново лекарство. Реинбурсирано е, но фирмата, одобрена за вносител е отдала приоритет на интереси - високите приходи от продажба на ваксина за рак на маточната шийка. Пазарът за Каеликс е малък, лекарството скъпо и потенциалните приходи малко. Да се прави разлика между Каеликс и Майосет - второто не препоръчва в никакъв случай. Много колеги не правят разлика.

Попитах за разликата между Карбо и Цисплатина. Препоръчва Цисплатина като вариант за мен след време. Но да се приложи на няколко дни вливки с много хидратиране и промивки. Дава отражение в бъбреците. Карбото е по-бърза вливка и до някъде за това се предпочита (чета межу редовете)

Говорихме доста. Но да не разказвам всичко.

Та, вливам 6-ти курс на Карбо. Правя терапевтична пауза със следене динамиката на маркера. Постепенно покачване не е тревожно.

После Каеликс няколко курса.

После пак така - терапевтична пауза с проследяване на динамиката на маркера.

После може да се приложи Цисплатина с няколко дневно вливане. Пак терапевтична пауза и т.н.

Казах му, че бих могла и по друг начин да задам въпроса и той щеше де звучи: Как бихте постъпили със знанията си на лекар, ако бяхте на мое място.

Казва: Аз вече Ви отговорих.

И няколо думи за впечатленията ми от него и клиниката:

Обадиха се в деня преди консултацията да потвърдя, че ще присъствам!

Когато отидох нямаше никой. Тихо, спокойно, много уютно.

Чува се тиха, успокояваща музика, като в СПА център. Рецепционистките казаха, че сутрин си име доста хора.

Поканиха ме при лекаря по-рано от уреченото време.

Всичко мина перфектно!

Редактирано от Ekna на 09.03.16 23:31.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор vladimir.v.gatev@abv.bg (непознат)
Публикувано10.03.16 22:38



Здравейте, пиша Ви за един наистина страхотен проф.д-р !!! Неговото име е ГРИГОР ГОРЧЕВ !!! ЧОВЕК със златно сърце и златни ръце !!! Невороятен професионалист във своятя сфера !!! Наскоро отвори и най–модерната клиника в Плевен ,по последен писък на медицината !!! Преди време оперира(СПАСИ) майка ми от рак в напреднал стадиий.Препоръчвам го с двете си ръце и цялото си сърце !!! И МНОГО ВАЖНО ОТОЧНЕНИЕ !!!!!!! ПРЕПОРЪКАТА НЕ ВАЖИ ЗА ЗАМЕСТНИЦИТЕ НА ГОРЧЕВ...КАТО д-р ТОМОВ ПРИМЕРНО ДОРИ НАПРОТИВ ПРЕПОРЪЧВАМ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ ДА НЕ СЕ ОСТАВЯТЕ НА ТЯХ !!! ИЗБЕРЕТЕ СИ ЕКИП НАЧЕЛО С д-р Горчев и НИКОЙ НИКОЙ НИКОЙ ДРУГ !!! Добавям линк с инфо за професора. http://www.blitz.bg/article/32727 //// http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=212901



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: vladimir.v.gatev@abv]  
Автор Tia maria (пристрастен)
Публикувано11.03.16 07:40



Да ,знаем сайта на бг маметата.За рекламата на болницата на Горчев там отговаря Димяни. Тук беше Криста 69 ,но тя отдавна не е влизала в профила си.Да не си на нейно място ? Не се заяждам, Оточнявам се .
И аз съм оперирана от Горчев и не споделям възторга ти.

Би ли могъл да дадеш повече инфо за майка ти ,стадий ,лечение /лъче ,химио ? / колко е напреднала болеста ,как се чувства сега - това ще е от голяма полза.

Моля модератор да ни премести мненията в съотв. тема .

Редактирано от Tia maria на 11.03.16 07:51.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.17 20:11



Привет!

Време е да дам очет за протокола и архивите.

От предишния пост може да си припомните, че през март 2016 проф. Дудов ми препоръча да си направя терапевтична пауза от поне 3 месеца, проследявайки динамиката на маркера. При плавно покачване да направя още 3 м. и т.н. При рязък скок и/или нещо видимо на скенер да се полекувам и после пак терапевтични паузи.

Мина 1 г. без ХТ. Марркерът се покачваше плавно и стигна 207. Но не заради него, а поради появата на една болка, реших, че е време да последвам съвета му от ноември 2016 да направя ПЕТ и отново да се видя с него.

Излязоха някои неща, между които перитонеални мети с размери близо 3 см. и натрупване на радиоизотопа, говорещо за по-висока метаболитна активност.

Днес се видях отново с него и решихме да се полекувам. Платината я пазим като вариант за по-нататък, а сега ми предписа комбинация от 2 лекарства, за които не съм чувала/чела нищо. При първото ми ровчене не излезе кой знае каква информация за тях. До колкото разбирам са някакъв по-лек вариант като за състоянието ми. Каза, че при прилагането им ще мога да си шофирам, работя и т.н. Ще проследяваме ефекта чрез ежемесечни маркери и междинен скан по средата от общо 8 курса.

Както и при предишните ми посещения установявам мого добра организация и подреденост. Подробно се обобщи разговора ни черно на бяло и получих копие, в което са отразени 5 точки.

Последната от тях касае съветът му, да си пусна BRCA 1 и 2, което е безплатно за момента и за него се ползва апарат, който не се знае дали ще остане ... политики, решения разни, та да си го пусна сега и да си знам - имам ли ги тези генни мутации. Така някой ден, когато е удачно, ще мога да прилагам Олапариб - прицелна поддържаща терапия. От д-р по биология Додова, научих интересни наблюдения, придобити, покрай изследването на тези мутации. Например за определени географски области, в които по-често се среща тази мутация, като Асеновград, Пловдив и изобщо Южна България, а по-рядко в северна. Често се случва изследваните жени да наследници на преселници от Одринска Тракия. Целта била да се подтисне тази подръжката на ДНК, каквото и точно да значеше хаха... Както и да е. За прилагане на Олапариб има условия - да има прогресия на заболяването, да не си платина резистентна и да носиш тези генни мутации. Изследването щяло да е готово след месец-два.

Но да се върна на лекарствата, които ще ми вливат сега: "алкилатори в комбинация с антраценедион".

Не ми се рови повече сега, че цял ден ширти-мирти из София.

Ако някой има впечатления, знае нещо или има линк с инфо на бг да свирка.

На 15.03 съм на първа вливка. Ще видя как се чувствам. Посъветва ме единствено, веднъж месечно да правя профилактика против цистит с добавките на основа на червени боровинки, тъй като едното лекарство може да предизвика подобни странични ефекти.

Та това, за сега.

Знаете, че не съм привърженик на само алтернативни подходи. В момента още обмислям какво да добавя към стандартната медицина, освен до сега прилаганите неща.

Цунки!



Тема Прочетено.нови [re: Ekna]  
Автор Phillip (Pompeo)
Публикувано23.02.17 22:37



А пък на 20.03 започва Пролетта. Имам предвид за северното полукълбо, защото в южното тогава започва Есента.



~~~
Посетих и други две цивилизации, защото и там самсарата ни беше отвела.

Lucky Eva

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано24.02.17 16:26



Кати, здрасти :)

Нищо не съм чувала за алкилатори в комбинация с антраценедион, но виж за Олапариб сега разпитах колегите- ние сме говорили с теб преди за това.
Казаха, че се реимбурсира лекарството в България.
Отделно текат проучвания в реална среда за него, могат да те включат и в проучване. То така и така ти е втори вариант, но браво че ще направиш теста за мутаците, за да знаете занапред.

Знаеш че ти се възхищавам и подкрепям, както и не само аз.
Кис



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор batnacko (новак)
Публикувано24.02.17 16:30



Успех в лечението ,Кате.Прегръдки.



Тема Напомняш ми на едно мое нещонови [re: Phillip]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.17 18:39



На пръв поглед е тъжно, но всъщност го има очакването на пролет




В себе си по здрач

Вървя бавно, придържайки се към стените на собствената си сянка.
Мисля си, че се движа напред, но кой би могъл да го твърди, когато е толкова тъмно ...

Пристъпвам внимателно, вглеждайки се в ръбовете на собственото си въображение... Нима бих могла да се спъна?!

Вдишвам трудно мъглата на призрачните си видения, но не спирам...Все някога ще стигна слънчевата си страна!

Стига да продължа да вярвам, че душата ми е кръгла и се върти...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: bilyana.decheva-1912]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.17 18:46



Да, Биби, говорили сме за Олапариба. Не съм стигнала до него до сега, трябва да посваля маркера. Ами при положение, че нещо е безплатно, не е никак зле да се знае.

Знам, мило, за подкрепата - много пъти ме е спасявала, когато стъпя на хлъзгаво!



Lovu!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: batnacko]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.17 18:47



Благодаря ти, Ивенце! <3



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано24.02.17 22:14



Ти си боец,мила-доказала си го!Само напред и нагоре,ние сме с теб!!!!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: iliana.k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.02.17 09:29



Силна прегръдка от мен! В добри ръце си, а за добавките, то май не остана нещо да не сме пили.

Въпреки всичко, можеш да пиеш смутита, зелени. Изисква повече време, но мисля, че е най-доброто.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: За тебе, мила!нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано25.02.17 09:52



Катенце мила,
Прегръдки и от мен!
Не съм компетентна за новите лечения, но силно ти препоръчвам поне по време на вливките да пиеш един чай – цейлонски, казва се „Kidney Tea”. С него се спасих не само по време на терапия – тогава се бях подула като балон – два литра вода на ден, нищо не можеше да се отдели.
Точно сега също го пия, не ми се взема лекарство за отводняване, което трябва да вземам заедно с тези за кръвно и за сърцето.
А на твоята слънчева страна отдавна се радваме, да знаеш!
Прегръщам те силно!



Тема Re: За тебе, мила!нови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.02.17 12:29



Знам го, пила съм го и аз за бъбреци и дори сега го имам,че за татко бях купувала. Да, може, ще и го пийвам :)



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.02.17 12:38



Може... малко ме мързи да си ги правя... Но иначе машинката ми е под ръка.

Мисля да започна редовно Сударшан крия също. Това е интензивно дишане. Има подобно в психотерапията - холотропно дишане. Така ще обогатя кръвта с кислород.

Обмислям и конопеното масло... малко ме плаши, не смея още да се доверя, важно е от къде и как е приготвено. Краси от Бургас се е информирала доста добре, разказва, но ... ще видим.

Разбира се повече лимони, сода, бъз, саменто шуслерова сол 3 и други, които не съм спирала, но с някои от тях не съм била и много стриктна. Примерно ги пиех по 1 на ден, вместо 3 пъти.

Та така. Ще се справя. Видимо съм си в добро състояние и професорът каза, че нещата не са толкова драматични... каквото и да значи.





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано25.02.17 13:25



Много хубаво си се сетила за дишането! – един прекрасен естествен антиоксидант, учат на това и спортистите. (Що ли още не го правя…


Пак целувки!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор nikidi07 (непознат)
Публикувано29.08.17 16:34



Здравейте на всички! От една година Ви чета, черпя информация и се опитвам да прилагам част от споделеното! Жалко е че вече няма лекар който да отговаря на въпросите ни!
На кратко - как попаднах тук:
Майка ми на 61г. след месеци ходене по мъките и безброй небивали диагнози и изпити лекарства и поставиха диагноза папилиферен серозен кистаденокарцином III степен. Точно преди 1год. претърпя тотална хистеректомия след което биопсията ни разби Т3с Nx M1 .На 09,09,16 почна първа линия химия - паклитаксел и карбо платина. Първоначално бяха предвидени 6 курса, но в последствие направиха 8курса. Тя ги понесе стойчески, като всяка следваща химия ставаше по -тежка. Февруари 2017 беше последната вливка от 8-те. Март 2017 я пратиха на скенер (обикновен) който показа сенки в костите на таза, но тъй като яйчниковия карцином почти не метастазирал в костите ни пратиха на РЕТ скенер! Колко щастливи бяхме когато заключението беше че няма данни за рецидив в лимфогенно и хематогенно дисеминиране.
Не ми е ясно до ден днешен защо я пратиха на 25 лъчетерапии на малък таз и корем (целия Април 2017).И това мина.
Всичко си беше ОК! Чувстваше се чудесно, порасна и косичка, поканиха я да се върне на работа!
Така до фаталния Юли 2017- трябваше да иде на контролен и да започне адювантна терапия за 15мес. Маркера повишен, наличие на асцитна течност и т.н.
Тя рухна. Обясниха ни че има мети по перитонеума и черния дроб. Почна втора линия химия с Топотекан( за жалост не й понася- корема и расте със страшна скорост, болки навсякъде, не може да се храни и да пие дори вода). От Онкологията ни казаха че трябва да мине 4 химии( до тук са 3, но се съмнявам да дочака 4-тата). Почти не се храни, молих се на лекарите да ми изпишат нещо за болката - казаха рано е още.... Колко да чакам, каза да й давам Но Шпа, бусколизин и спазмалкон..... Че те и за менстроална болка не помага, а камоли .... и как по точно да ги дам на човек който от всяка глъдка вода връща.....
Моля Ви хора, който има дори малки наблюдения над тази диагноза кажете има ли шанс. Четох за новата операция на Перитонеална карциноматоза и HIPEC. Някой ако има близък който да се е подлагал, макар че незнам дали изобщо ще стигнем до там. Но няма да се откажа, ако знам че нещо ще повиши шанса й дори с 1% ще го направя... Но това от което най - много ме е страх да не удължа безмислено агонията й....
Започвам да губя надежда като я гледам как се мъчи и гасне... Моля, споделете опит...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: nikidi07]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.08.17 11:13



Здравей, не знам дали някой тук би могъл да сподели опит, затова искам да те насоча към материал, който може да бъде от полза. Цитирам:

"С модерна програма за лечение на перитонеалната карциноматоза, отговаряща на най-високите световни стандарти у нас разполага Хирургичната клиника на Болница Тракия в Стара Загора, ръководена от проф. Юлиянов. По време на операциите, продължаващи средно 4-7 часа, се налага да се отстранят метастази от почти всички коремни органи, за да се осигури ефективност на интервенцията с HIPEC. Статистическите данни показват, че при така проведено лечение пациентите имат над 50% шанс за оздравяване."

Преди години проф. Юлиянов консултираше клуба ни, имали сме и лична среща с него - прекрасен човек и отличен професионалист, прилагащ световни иновативни практики в хирургията. Винаги се е отзовавал с внимание и ангажираност към нас, когато сме имали нужда от помощта му.
Така че може спокойно да се обърнеш към него за консултация и ако той прецени, да се заеме с вашия случай.



Стискам палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор nikidi07 (непознат)
Публикувано30.08.17 13:04



много много благодаря!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: nikidi07]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.08.17 15:18



Когато можеш, пиши, за да ни държиш в течение.
А и всяка споделена информация е от голяма полза.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор nikidi07 (непознат)
Публикувано30.08.17 16:46



задължително....
Като за начало въпросната операция се прави вече и в Пловдив, в 2 болници (частни, но със договор със НЗОК): Еврохоспитал и Медлайн!
По наше настояване утре ще я водя в онкологията, където ще се опитат да източат част от асцита, за да я облекчат....
Ще се оптитам да говоря с лекарите да ми кажат как продължава лечението и да ме насочат към хирург.
Говорих и със Ст. Загора, но по телефона не могат да ме консултират, ще се ходи на място със цялата документация....
Ще пиша и дано бъда полезна на някого.....



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: nikidi07]  
Автор nikidi07 (непознат)
Публикувано30.08.17 16:51



аааа, вече имаме и болкоуспокояващи лепенки - от вчера вечерта!

Не знам дали помагат или е на психическа нагласа, но мама каза, че й помагали... Ще ги слагаме... Били безплатни, ама нали някой трябва да ми каже за тях и да ги изпише....
Това е скоро ще пиша! Дано да има нещо обнадеждаващо....



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: nikidi07]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.08.17 10:50



Е, поне малко да си отдъхнете от напрежението, а мама - от болките. Не знам кои хирурзи работят в другите пловдивски болници, но за отделението на д-р Юлиянов съм чувала, че условията са много добри, включително отношението на целия персонал. А това е много важно за психическото състояние на болните и нервите на здравите...

"Совите не са това, което са..."


Тема За ПАРП инхибиторитенови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.12.17 02:31



Слагам го и тук този линк, защото си касае яйчник (e, и гърда, де):





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.04.18 10:25



Отдавна не съм давала отчет, та...

ПЕТ показа намаление на обема и метаболитната активност на трите проследявани находки. Сега най-високата е 3,6, а другите са със suv max 3. За сравнение, в началото на лечението, най-високото SuvMax беше 13.

Маркерът, в началото на лечението беше над 500. Сега е 143, при норма 35.

Това е добра новина, принципно. Но, при предходния период, метаболитната активност беше спаднала с повече. Освен това, след 12 вливки с тежката артилерия, психически и физически, вече по-трудно понасям химиите.

Хемоглобинът е под норма, креатининът - над, а вените никакви ги няма, потъмнели и твърди. И т.н. Никога, преди, не бях и повръщала...

Схемата е цисплатина+етопозит+епирубицин.
И трите са яки, сами по себе си. Странна ми е тази комбинация. Още не съм получила отговор защо е такава комбинацията. Цисплатината ме повлия много добре някога, в комбинация с таксола. И тя си е точно първа линия за моя вид. Но етопозитът и епирубицинът се прилагат с приоритет при рак на тестис и рак на гърда. Какво се очаква при комбинирането им, за разлика от самостоятелно прилагане на цисплатина... ето това се опитвам да разбера, но не ми се получава... Може би ще платя за консултация с Дудов, но ще е след като разбера решението на онкосъвета, за да мога да задам и други възникнали въпроси по отношение на продължаването на лечението.

Сега, след като мина месец от последната вливка, повъзстанових апетита до някъде. Това ми позволява да коригирам малко храната и да пия хапове (добавки). Щото в последните месеци нито ми се пиеше, нито ми се ядеше. Така стигнах до това, че ям каквото ми попадне, само и само да усетя вкус и да ми е приятно да ям. А хаповете ми засядаха на гърлото и ме караха да повръщам, за това и тях по-мако приемах. Да не говорим за водата... Знам, че ще ми се скарте за това, но, това беше положението. Не можех при никакви обстоятелства да се накарам да пия достатъчно вода и хапове, нито да ям храна, която намразих покрай лечението. Чак взе да ме хваща страх да не залитна към анорексия, защото всяко хранене беше насила, без удовоствие. Свалих около 4 кг.

Сега вече позасилих нещата. Диетата е насочена към хемоглобина. Пия повече вода. И поднових засилени дози от Маоло, Саменто, витамини, сода.

Записах си и час за нефролог, да проверя състоянието на бъбреците, заради креатинина и леките болки в кръста, а и си знам, че Цисплатината си е токсична за бъбрека, макар да се прилага в днешно време на няколко дневно вливане. Предполагам, че ще се видят песъчинки и ще ми препоръчат чай Кидни, но, все пак, да ме видят на ехо и специалист да си каже мнението.

Та, така. В очакване съм на позвъняване за решението на комисията.

Рапорт даден

Редактирано от Ekna на 25.04.18 10:28.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано25.04.18 13:47



Рапорт приет, мило момиче!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: iliana.k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.04.18 16:35



Супер ! Нещата ,които правиш на емоционално и духовно ниво ,имам предвид това че помагаш на другите дава резултат !

Бързо да определяме майска среща за да се видим на живо !



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано25.04.18 17:22



Екне, и аз съм с тройна комбинация лекарства. За моите четох, че така дават по-добри резултати. Сигурно така трябва. Радвам се, че твоите са по- добри сега. И аз имам на някои изследвания отклонения, но засега не ги мисля. След скенера ще умувам. Поздрави и целувкиии!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.04.18 19:58



Важното е, че има намаление на активността Кате, което значи,че химията работи.
Силна прегръдка, чакам следващият рапорт с още по-добри резултати.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано25.04.18 23:56



Миличка, има намаление на активността и това е добре. И така да бъде!
Похапвай коприва всякак за хемоглобина.
Силно те прегръщам и целувам!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: feniks_m]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.04.18 17:35



Благодаря ви, мили момичета, за безценната ви подкрепа!

И тъкмо си говорихме с Красинцето, че нещо не сме се заели с пролетна среща и, хоп, изненадка, вече сте помислили за това - ще е чудесно да се набърборим!

Пък, защо не и Нана да поканим и момичетата й! Днес прекарах с тях 4-5 часа, бяха ни дошли на гости,, разбира се с мисията си напред!

Цунк! Обичам ви!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор viara67 (член)
Публикувано26.04.18 22:50



Може би това че нямаш апетит допринася за прочистване на организма от химията. Не се насилвай да ядеш каквото ти падне. За водата обаче трябва да пиеш ! Добре е и за бъбреците и за целия организъм. По-лесно се приемат течности под формата на чай, леки плодови сокове разредени с вода. Сега има коприва - вари и пий - действа пречистващо. За хемоглобина- зелени храни. Не пишеш колко е креатенина? При висок креативен трябва да се ограничат бертъчините - месо, млечни. .Дано успеем да се видим юни месец. Прегръдки!!!! <3



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: viara67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.05.18 15:27



Той креатининът се нормализира, мила! Няма нищо притеснително в бъбреците вече.

Да, за хемоглобина придържам диетата към желязосъдържащи храни. Тези дни ще го видя как се движи.

То аз сега нямам проблем да пия течности. Проблемът е най-голям, когато е и най-важно да се пие... Там е драмата... Но ми е много, много трудно ...

Пия си и котешки нокът, В17, вит. Д. Като видя ПКК ще прреценя дали и още Маоло да си поръчам, че го свърших.

В раздумката писах: още чакам решение на онкосъвета, но не давам зор, иска ми се да си почина и този месец. Така ще станат 2 месеца и тъкмо ще повъзстановя малко за да имам сили да избутам още някой и друг курс после.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано20.12.18 12:16



Ами Върбанова ми пусна снимка на екрана си - резултата от ПЕТ.

Няма нови неща, слава богу! Проследяваме 3 лезии.

Мезентриалните депозити по хода на голямата кривина на стомаха е с намален размер и същата метаболитна активност - 3.

Другите две (по хода на илиачните съдове в ляво и периитонеалният депозит зад дисталната сигма в дясно) са със запазени размери, но с увеличена метаболитна активност - от 3 и 3,6 на 5.

Аз снощи допуснах мисълта ами ако... ако външно нещата изглеждат добре, а сега се окаже, че съм пламнала... Е, не е така. Слава на Бога!

Маркерът се задържа на 80. Но пък ще станат 2 месеца без химия и може би увеличената активност е следствие от паузата. Нищо, аз си исках почивка.

Така че, очите на страха спъхнаха вече до нормални размери

Не ми се обръща езика още да кажа, че съм щастлива от този резултат, но поне не съм нещастна

Празниците ще са светли!

Светли да са и вашите, скъпи мои!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано20.12.18 13:28



Прегръдка Кате, мнооого силна!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано20.12.18 22:46



На мен резултатът ми прилича на малко коледно подаръче.
По-добре малко, отколкото без него.


Желая и на теб светли празници.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано12.01.19 22:50



Поради постоянно повишаващият се креатинин и след като видяха резултата от ПЕТ, дофторите решиха да ми дадат "почивка".

Ама, хем да ми дадат почивка от дългата терапия, хем да запазим действието на платината и хем да не съм без нищо.

Та - винорелбин. Освен основните му показания, които не ме касаят, той се прилага и при поли химиотерапия. Поносимостта му е приемлива. Доста по-леко се понася от онази тройна комбинация от миналата година (цисплатин + епирубицин + етопозит), заради която за първи път в живота си разбрах какво е истинско повръщане.

Тук няма такова нещо. Но проклетията се прилага на 1-ви и 8-ми ден - двете вливки заедно правят 1 курс, след което на 21-ви ден отново. Т.е. миналия понеделник бях и докато се възстановя ще отида и идния понеделник, след това прескачам 1 понеделник и пак. Така че тази "почивка" изключително много ме дразни.

Мислех, че най-големият проблем при тази т.нар. "почивка" е, че ще ми прецака частично ски ваканциите, но се яви по-съществен проблем.

Ден след вливката мястото, на което беше абокатът се зачерви. Случвало се е и друг път. Обаче този път, вместо да минава с времето, то се влоши. Болката е не само в областта на зачервяването, а резонира по цялата ръка - от дланта до рамото. И всъщност не съм сигурна дали резонира или просто цялата вена е яко прецакана...

Възможно е да не са преценили добре капката, времето, според теглото и количеството. Не знам. Обаче Върбанова не отговори на молбите ми по Вайбър за промяна на терапията, а и при обаждане ме изключи и не върна повикването. Принципно го прави.

В резултат съм ... да кажем недоволна... е, малко повече от недоволна.

Нямаше и да се явя на вливка в идния понеделник, но мъж ми взе да ми опява. Не може така... недей така да правиш, как така ще постъпваш, тя ти е лекар, планирали са там нещата, ще спре да ти обръща внимание... Може да не ти я влеят, но иди там, срещни се, разговаряй очи в очи...

Ми хубаво. Напоследък сме обърнали ролите си в къщи и гласът на разума е той. Добре. Добре.

Обаче!

От доста месеци аз й виждам очите СЛЕД като ме приемат. Евентуално пътьом. Когато започна да процедира така мислех, че е нещо временно, поради голяма натовареност. Обаче тя така си го кара. Гледам, има лекари, които си викат пациентите. Питат ги как са, имат ли оплаквания. Остави, че младоците вече не палпират. Изобщо. Такова нещо като да ти погледнат цикатрикса или да опипат шията, гърдите... Тцъ! Ама чак пък да приемаш без да си видял очите на пациента...?!?!

Вярно, че не всеки път имам нужда да я видя. Но тя това пък откъде ще го знае... Вярно, че, за разлика от всички предишни лекари, с нея имам връзка и по Вайбър, имам и мобилния й, който ми даде без да го искам. Но това е нещо, което така си трябва да си бъде.

Чакай, чакай... аз май трябваше в темата за мрънкането... Ама като започнах... И е толкова разсеяна! Млад човек, пък толкова да забравя. Да не говорим, че от месеци я моля да ми даде епикризите. До преди няколко месеца помнехме и от кога не ми ги е пускала, вече не. Взе да ми прехвърля топката. Ще ти ги пусна, ама ми кажи от кога.... Е! М...

Ми не го искам тоя винорелбин. Кво кат започва с "вино".

Уф... Не спирам да водя вътрешни диалози по този въпрос и все си викам успокой топката, махни гнева, помисли за развръзката с добро чувство, любов, любов... Ама то по-силно от мене. Яд ме е, че не реагира на това, което й написах във Вайбър, че ме изключи, когато я избрах и че се налага да ходя в понеделник, да ставам рано, да се дразня на неяснотата и на това, че не ми се получава, както искам.

Винаги съм била емпатична и дипломатична. Дърпах на другата посока за да балансирам, дърпах. Докато май отидох в другия край.

Някога беше немислимо да имаме такива претенции. Някои биха го нарекли каприз. Защото исках да ми дадат 2-3 месеца почивка и да почувствам радостта от живота там - на Пампорово. Да вдигна левъла в ски уменията, да се наслаждавам.

Не може само да блъскаш пациента с химия и да не се интересуваш от физическия и психическия му комфорт. Трябва да има баланс между двете. Колко са такива като мене - хем на химия, хем на ски. Виждаш, че имам енергия, живец. След безброй химии и здравни неволи. Добруването на пациента, добруването. Поощри го!


В момента у мене има равни части страх и интуиция. За да се появя в онзи кабинет ще надделее страхът, защото към него се добави опяването на любимия. Ама още от сега се виждам как интуицията ще ме дърпа да бягам, като ме натиснат да ме вливат. Имам съпротиви бре! Знам си отдавна - щом имам големи съпротиви никой да не слушам друг. Щото винаги съм съжалявала, когато не послушам това дето от вътре ме дърпа. Аз така се научих да си слушам чувството от вътре, не по друг начин. От патило.

И ме е страх, че няма да се държа, както "трябва". Накрая ще ме изгонят с ритници от там



Ама да се върна на ръката. Такова нещо не ми се беше случвало. Цяла седмица се разнасям с риванолови компреси. Чат-пат сменям с хепароид зентива. А то си боли. Личната ми изписа нещо билково за пиене, ама аз защо не го взех не знам. Ще го взема. Ама нещо нямам вяра, че ще помогне и може би за това.

Май се олях. Нямам идея кой ще чете тези чаршафи хаха, ама поне си да си го изкажа

Редактирано от Ekna на 12.01.19 23:02.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано13.01.19 06:17



Дано ти се случи само това, което е за твое добро,мило момиче ! Стискам ти палци с най-добри пожелания ! Ще се получи, не се притеснявай !



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано13.01.19 08:54



Мила Екна, да не е станала инфекция на ръката ти? Иначе се правят компреси с риванол и спирт,
чувала съм, че мажат вената и с Троксевазин, но това сигурно го знаеш. Но след като не минава
толкова време, потърси специалист (може би съдов хирург?), че да не стане по-лошо.
Колкото до терапевтката, не можеш ли да я смениш? Не ти стига тежкото лечение, а и душевни терзания...
Стискам ти палци, мила, да решиш бързо и леко проблемите си!

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: diana1OO]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.01.19 11:02



Снощи и аз това си мислех. Къде точно е баланса между това да приемаш случващото се и да отстояващ позицията си. До колко желанията влияят във всичко това, защото, да си го кажем - те са способни да ни водят към собствената ни гибел.

Молих се снощи. Защото си припомних, че не мога да знам кое е предначертанно и защо.

Когато се уловя, че прекалено твърдоглаво тегля въжето в желана от мен посока, започвам да го отпускам полека. Да си изкарам добре на ските ми стана нещо като фикс идея, защото си бях казала, че тази година ще направя резервации и, не ме интересува, химиите ще се съобразят с моя график. Отначало беше просто решимост.

Та ... помолих се снощи. Да ми помогне да успокоя душата си, да ми помогне да приема каквото ще се случи или няма да се случи. Да ми помогне да изместя гневните монолози с хубаво чувство.

Ще се случи, което е най-добре за мен, при всички случаи! Просто може да не го осъзная веднага.

На подобни размисли ме наведоха един-два повода и по време на Академията по творческо писане. Първо нещата така се подредиха, че да не мога да изпратя своя творба в срок за Самостоятелно четене. После в програмата забелязах и друго Самостоятелно четене и започнах да пиша съобщения и мейли. Оказа се, че то е за поетите. Разочаровах се, но тогава ми хрумна, че може да прочета от лиричните ми неща, писани извън курса. И те приеха. Но тогава се оказа, че няма достатъчно желаещи от курсистите-поети за това събитие и то се отмени хахаха.

Писаха ми, че ако имам желание за самостоятелно такова събитие, те могат да ми съдействат по някакъв начин и извън курса. Отговорих - не. Човек трябва да съумява да разчита знаците! ако нещо трябва да се случи, то трябва да се случва лесно. Щом като не се получава, значи още не съм готова. Приех, че силата над нас ме предпазва от прибързана или грешна стъпка и толкоз.

Та.... така... Още не съм се справила напълно с това. Но се опитвам да се успокоя и да приема, да се доверя.

Целувки от мен!

И благодаря, че си ме прочела





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.01.19 11:09



Да, правя компреси с риванол. Вместо Троксевазин ползвам Хепароид Зентива. А и Красинцето ми каза да отида на съдов хирург, но според личната ще мине с риваноловите компреси. А понеже хич не ми се ходи по лекари, аз изобщо не се сетих в момента да й искам направление за съдов хирург. Просто съм изключила. Трябваше.

Да, възможно е да има инфекция. Обаче петното взе да се локализира и поизбистря. Още боли, не мога да определя дали е намаляла леко болката... Но сега вече е късно. Утре сутрин пътувам. Ще видим какво ще каже Върбанова...

Ами.... бих предприела действия за смяна. Обаче се въздържам да ги дразня, че им се набих в очите...

Но се замислям дали не е време за консултация с професора. Ако реша да се срещна с него, може и за това да стане дума. Ще видим. Ако ще е - ще е сигурно след началото на март.

Дано, благодаря ти Джулче! Гушкаме те с Лори!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.01.19 14:46



А мислила ли си за порт-а кат? Май така се казваше? Ако се налагат още вливки разбира се. Спокойно, слушай вътрешния си глас. Прегръдка.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано13.01.19 15:58



И аз те чета, мила! Съвет не мога да дам, но ти желая кураж и успех

!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.01.19 16:18



Да, Бубенце, мислила съм. Но тупам топката още. Че и той си има рискове недостатъци. Ще задържа колкото може. Някой ден ще се наложи.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: iliana.k]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.01.19 16:21



Ами... щото се оливам с писането :D

Благодаря, мила. Прегръд!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: diana1OO]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано13.01.19 17:33



Мила Кате ,според мен си развила Стокхолмски синдром от лекарите ,в частност от Върбанова.При помни си ,това ,което знаеш - нейната заплата си върви и въобще не й пука как се чувстваш ти.
Съветвам те да си изкараш ваканцията ,химията не е заек да избяга.Главното са положителните емоции, те лекуват.Купи на Върбанова сувенир от почивката и бъди ОК.
И помни от Върбанова можеш да се скриеш ,но от Върбакова ( Гинка ) - никога ! Сметката за тока ще те намери и накрай света .

Слушай себе си ,тялото си ,интуицията си ! Бъди вироглава !



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.01.19 07:39





Много ме разсмя, Тиа &#128514;



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор anetoh (член)
Публикувано14.01.19 09:41



Успех, мила! Да се наредят нещата по най- добрия за теб начин! Прегръдки.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: anetoh]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано14.01.19 16:53



Мила Кате,
Попитах моя близка приятелка, която от 8 години е на хемодиализа. Тя доста препати с подобен проблем, защото на ръката има постоянно нещо като абокат заради пречистването на кръвта два пъти седмично вече толкова години…
Категоричният й съвет е да те види съдов хирург.
Освен в „Пирогов“, може да отидеш и в Софиямед – преди една година правиха съдова операция на майка ми (88 г.), считат се за много добри специалисти, много голямо внимание й обърнаха независимо от възрастта.

Другото е да се посъветваш пак със съдов хирург за постоянен абокат, поне докато са интензивните вливки.

Накрая, ти си знаеш, но пак да кажа между вливките да подсилиш организма си с някои добавки.

Прегръщам те!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.01.19 21:46



Благодаря ви за подкрепата, мили момичета прекрасни!

Да, мила Теа. Вливката се отложи. Бях на съдов хирург. Не в София, защото Върбанова поиска по възможност до сряда да й кажа резултата от консултацията, защото ще ме представя пак на онкосъвет. Най-лесно мога да го организирам в Пз за сега и веднага. Лекарят работи в Пловдив, принципно. Тук го хванах в крачка. Единственият по рода си, който идва в Хигия 2 пъти седмично.

Няма тромбофлебит. Гледа на ехо и дълбоките вени. Няма проблем от такова естество. Изписа ми 3 неща. Оставих в аптеката близо стотарка. Две от тях са добавки.

Междувременно, д-р Ганчева, която е ръководител на екипа, в който е моята лекуваща, е изразила мнение, че съм много подходяща за HIPEC в момента. В смисъл, че няма нови мети, само в перитонеума са, а и сме постигнали относителна стабилност. Да съм помислела по въпроса. Аз отдавна си го имам едно наум, ама... уф... То си е операция. Има си рискове. Ще мисля.

Пък тя, успоредно с това отново ще ме внесе на онкосъвет.

Винорелбинът добре повлиявал яйчниковите карциноми... Ако, вика, продължим с него, и аз препоръчвам порт. (Ама и портът изисква пролежаване, и при него си има неудобства и рискове... И за него отдавна се чудя.)

Т.е. пак има вероятност да съм на седмично вливане...

Аз просто напоследък не съм много силна. И психически съм малко разклатена, и физически от тооолкова време не съм се чувствала на 100 %... Година и половина съм нон-стоп. Само с кратки месец-два почивка...

За това така съм се впила в ските. Знам, че ще направя рефреш там. Рестарт дори.

Ще видим. Днес повече не ми се мисли абсолютно за нищо, освен, че принцът в не-знам-колко-тонната-си-карета ще си дойде. Салатката е нарязана, само ще я кавардисам. Пилешката пържолка маринована и пълнените гъбки са във фурната на притопляне.

Майната им на болести и лекари. Поне за днес, хаха...

Прегръдки за всички ви!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано14.01.19 22:24



Да не забравиш, че пържолките и гъбките си искат и компанийката - винцето. Пийнете си по чашка и си починете. Приятна вечер.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: nelgina]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.01.19 10:29



Да, по чашка винце си идва мнного приятно и полезно.



Аз, обаче, пак се будих от болка и сагата ми продължава. Днес забелязах в центъра на зачервеното петно (което вече не е толкова силно червено), друго мъничко и беличко. Струва ми се като да е гной, кято иска да избие.

Съдовият хирург рече, че мисли да не ме блъска с антибиотици и антикоагуланти, защото според него не се налага. Дали?

Сега пак се чудя какво...



Тема Стегни се, Екне! Хем си коткарка.нови [re: Ekna]  
Автор Phillip (-: ;-)
Публикувано15.01.19 13:05



Стегни се, Екне! Хем си коткарка.



Знайш ли к'во ми се случи? Нашият котарак много обича да скача по мен, когато се обличам в антрето. Миналата година като скочи и си заби ноктите точно на капачката на коляното ми и увисна кат' дроб (5+ кила). Сигурно ноктите му стигнаха до костта! Естествено, аз веднага го измих със сапун и после камфоров спирт, който съм забелязал много помага при котешки одрасквания. Въпреки това, за часове се поду и зачерви. Боли и даже взех да куцам. Вместо да минава, то се влоши, та и температура дигнах. Мазах го с какво ли не: от йодасепт през антибиотична паста, корктикостероидна такава, та до култовия ултразелен Гранолин (б.а. от ветеринарната аптека. ) И така 3 (три) месеца! Мина, ама още си личи.


~~~
«The Way They Wove the Spells in Sippulgar»

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано15.01.19 14:31



Мила, опитай компрес с кислородна вода, 3%. Може разредена 1:1 или неразредена.
Кислородната вода се разрушава за 15-20 мин,така че компреса може да стои до половин час, 2-3 пъти дневно. Аз даже не го връзвах, слагам намокрен с кислородна вода памучен тампон. Това за беличкото петънце в центъра на червеното петно. Ако ти се подува цялата ръка - компрес от спирт и риванол,отгоре найлон,отгоре вълнен плат за цялата нощ, от пръстите на ръката до рамото - действа безотказно,изпитано от мен. Но не минава само с един компрес - няколко нощи подред.
Прегръдки.



Тема Re: Стегни се, Екне! Хем си коткарка.нови [re: Phillip]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.01.19 15:18



Ах, калпазанинът!
Аз веднъж така се ошашках, щото пък мене Лори ме захапа, докато я скубех. Опит за ресане беше.

Ама петък вечер. Мазах и аз. Обаче, изведнъж през уикенда ми теква спомен как на едно приятелче, което на времето трябвало да защити честта си на смел младеж, ударил тукат в зъбите на съперник. И за една бройка да му резнат ръката, без да разказвам подробности. Щото, нали, зъбите били "най-мръсното" нещо. Ама съм закъсняла за инжекция... Ами няма начин. Ще чакам. Та чаках да умра от тетанус тогава

Щото и без да искам прочетох колко е коварно. Хи!

Фил, истината, за която постепенно си давам сметка, че съм се напрегнала нещо напоследък. Не се чувствам силна. Съпротивлявам се, гледам да преодолявам гравитацията на дивана и самосъжалението. Обаче не съм достатъчно силна да противостоя на прииждащите необходимости да се мотам по болници. Мразя ги. И, ето, поглеждам към малкото шкафче и полица до него - определените спотове за лекарства и добавки, и си мисля: вместо да освободя цяла секция за подреждане на лекарства, що ли не ги фукна от терасата, та право в уличния казан. Добре, че в мен дреме един малък скъперник, който си мисли за стотиците левове, които съм дала за тях. Този дребен идиот все ми натяква, че не можело така. Пари си дала, ще ги пиеш, хаха...

Ай ша му... добре, че има слънце.

Редактирано от Ekna на 15.01.19 15:24.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: feniks_m]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.01.19 16:09



Облях го аз предиобед с кислородна вода, ама не ми дойде на ум за компрес. Направих го.

Ох... Няма да го издържа това повече по цяло нощ. Цяла седмица съм с компреси. Не на цялата, де. Болката спря да се разхожда навсякъде. Локализира се вече около петното. Ще мине. Не ми се беше случвало до сега, след толкова много химии. Ама то пък явно именно така все някога се стига до такова нещо.

Прегръщам ти мила!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано15.01.19 19:11



Аз имам много горчив опит със загреваещите компреси, затова знам – такъв на гърло и на стави; при възпаления – НЕ.
Кате, ти решаваш..



Тема Не, това не може да се случи в нормална държава.нови [re: Ekna]  
Автор Phillip (-: ;-)
Публикувано15.01.19 19:23



Екна> ударил тукат в зъбите на съперник. И за една бройка да му резнат ръката, без да разказвам подробности. Щото, нали, зъбите били "най-мръсното" нещо.

Не, това не може да се случи в нормална държава. Там хората са възпитани и преди да тръгнат за кръчмата или за място с потенциален въргал, добре си измиват зъбките, та и с конец между тях минават и накрая си изплакват устата с много силен дезинфектант.




~~~
«The Way They Wove the Spells in Sippulgar»

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.01.19 10:03



Професор Дудов е решил да ми даде тримесечна терапевтична ваканция, до края на м. март 2019. През това време да направя консултация с проф. Юлиянов за HIPEC и да се обадя на Върбанова. Да си следя редовно маркера.

Ако няма да правя HIPEC и продължа при тях в началото на април, препоръчват да съм сложила порт.



Маркерът още от юли е 86. Сега е 79. Относително постоянен е от доста време. Така че силно се надявам, че не ме лъже вътрешното ми чувство. Макар да има леко увеличаване на активността на 2 от метите, смятам, че почивката ще ме направи отново силна и позитивна, за да посрещам пак така смело следващите предизвикателства.

Ски ваканцията да започне СЕГА!

Прегръд.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.01.19 10:41



Супер, браво Екна, както винаги вътрешният ти глас пак не те подведе,
Прегръдка от мен и незабравима ваканция!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор anetoh (член)
Публикувано17.01.19 12:00



Разтоварващо, весело и много зареждащо преживяване ти пожелавам, Ekna!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: anetoh]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано17.01.19 13:17



Подредиха се нещата ! Защото го заслужаваш.
Прекрасна ски ваканция ти желая ,Кате !
И въпреки ,че ще сте със Спас ...внимавай със ски - учителите !



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано21.02.19 11:30



Ами да докладвам.

Предадох поздрави от името на клуба на проф. Юлианов. Усмихна се и благодари



Както знаете, всички лекари и хирурзи искат да видят дисковете от скенерите, но хирурзите не се доверяват. Проф. Юлианов също каза, че каквото и да е образното изследване, не може да му се вярва напълно. Така че ще направи диагностична лапароскопия, ще огледа хубаво и ще прецени. Може да премине към оперативна лапароскопия, ако се налага. Няма да преприеме нищо по-драстично (като отваряне на корема с голям разрез), което не е обсъдено предварително с мен.

По време на лапароскопията ще прецени и дали да сложи химиотерапевтичен препарат и чрез кой метод. Но доколкото подразбрах от разговора, май нагласата му е за аерозолна химия. Обясних, че цисплатината все още си работи при мен, но, поради дългото лечение започна да причинява щети на бъбреците, изразено с повишен креатинин към момента. Той поясни, че няма кръстосана резистентност при платината, така че има варианти.

Както може би знаете, при методите HIPEC и PIPEC се изчислява коефициент, който е показателен за това дали може да се приложат към съответния пациент. Принципно, доколкото съм разбрала, методите са подходящи за хора без далечни метастази, но с метастази по перитонеума от различните видове рак в коремните органи, клетки от които могат да се прилепят към ципата обхващаща червата и да започнат да образуват там вторични тумори.

Предимството на методите е, че, когато терапията се приложи локално, а не по вените и през цялото тяло, тя може да бъде в стократно по-висока концентрация без да причини толкова много и силни странични ефекти и в същото време с мнного по-добър терапевтичен отговор. Освен това се нагрява до висока температура, нещо, което явно има значение, както стана ясно в последните години.

Знаете, че се предлага и един друг метод, който разчита на висока температура, а именно хирептермията, при която, обаче, се нагрява цялото тяло до максималната температура, която човешкото тяло би могло да понесе. Но този метод крие голям риск за летален изход.

Така че нагряването на химията явно има значение.

Професорът ме увери, че може да се очаква добър резултат, но трябва първо да изчисли коефициента и да огледа положението отвътре.

До няколко дни ще ми се обадят за дата на диагностичната лапароскопия. Датата ще е след около 20-на дни, което ме устройва идеално, понеже в началото на март имаме пак резервация за Пампорово и искам да се насладя

Така. Сега искам да споделя нещо друго, което ми се струва важно.

Имам приятелка, която, за жалост, не се чувства много добре, но от цялото си сърце й пожелавам някак чудото да се случи! Та, ще ви предам изводите, до които е стигнала тя. Ще си позволя да ги споделя без да цитирам име, но ми се струва много важно да го има тук като информация.

Тя е с рак на яйчника. Изглеждаше, че имаме един и същи рак, но не е така. След като ендоксан като поддържаща терапия спря да работи при нея, тя направи изследването за генни мутации при BRCA 1 и 2 и се оказа, че има тези генни мутации. И тогава тя мина на Олапариб, на когото се възлагаха големи надежди. Обаче се оказа, че не държи дълго. От нейния опит и от опита на други познати жени, се оказва, че държи положението месец, два или най-много 6 месеца.

Ако си спомняте, при мен се оказа, че няма тези генни мутации и аз донякъде бях разочарована. Сега тя ми каза: Изглежда, че си извадила късмет! Изглежда, че при нас, които имаме тези генни мутации, ракът е по-агресивен.

Междувременно тя прави HIPEC също. Професорът й беше приложил Таксол. Но междувременно тя разви чернодробни метастази и тогава проф. Юлианов е отказал да продължи с хайпека за втори път. Явно коефициентът е бил вече повишен...

Другото, което тя ми сподели е, че е направила изследването за чувствителност към препарати в Геномика. Струвало е 5000 лв. и е показало, че тя е чувствителна към лекарства, които са предназначени за рак на гърдата. Започнали са с едно от лекарствата, но маркерът СА 125 е скочил с десетки хиляди единици... Сменили са с друго, което е показано от изследването за чувствителност и маркерът е скочил още 10 000 единици. Сега е 45 000 единици. Не бях чувала за такива стойности. Тя не се чувства добре, но е жива! Стискам й палци и се моля за нея!

Но това, че маркерът продължава да скача неконтролируемо я кара да се съмнява в смисъла на тези 5000 лв., които е дала за изследването за чувствителност към химиотерапевтиците.

Лекуващата й лекарка смятала, че има и рак на гърдата, скрит. Защото този маркер също бил повишен.

Напомням, че изследването за мутации в гените се прави на хора от двата вида рак - гърда и яйчник. Явно има голяма връзка между двата.

Та така, мили хора! Продължаваме да стискаме палци и да се молим да устискаме, докато се появи Панацеята!

Прегръщам ви!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано21.02.19 12:02



Миличка, стискам ти палци, всичко ще бъде наред. Такова усещане имам. Целувки и прегръдки от мен!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: feniks_m]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано21.02.19 15:23



Ти си силно момиче,Катенце! Всичко ще е ок.





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: iliana.k]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.02.19 00:53



Да, мили мои, обнадеждена съм. Добре съм.

Лапароскопията е лека операция. Правили са ми такава преди да се разболея и ходих са си прекратявам болничния на втората седмица. Гледаха ме като луда тогава. Стигнах до директора на Майчин дом за да ми го прекратят. Така че възстановяването е бързо, наистина.

И ако успеем да унищожим и метите ще е супер.

Обичам ви и ви прегръщам!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано23.02.19 07:39



Обичаме те и ти стискаме палци ! Всичко ще е наред ! Твърдо вярвам.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано23.02.19 22:51



И аз имам предчувствие, че вървиш по правилния път. А и Пампорово те чака.


Дано и приятелката ти се оправи.
Спокойна вечер

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.19 23:38



Палци и от мен!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.19 16:50



Благодаря, мили хора! Дано всичко се нареди!

Прегръдчици и целуфани!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор viara67 (член)
Публикувано05.03.19 23:34



О, колко обнадеждаващи новини. Проф.Юлианов е отличен лекар, малкото на които имам доверие. Отдавна не съм ходила при него, но ако се сетиш поздрави го специално, мисля че ще се сети коя съм. А на теб - кураж! Не че го нямаш, но в тази ситуация никога не е излишен. Обичам те и ти се възхищавам!



Тема HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.03.19 10:43



Здравейте,

жива съм и съм добре.



До колкото разбрах към момента от тук от там:

Попитах професора какво е показал погледът отвътре. Как е положението? Усмихна се, поклати положително глава и каза "Добре е. Ще се справим." Толкова.

Чаровната му асистентка д-р Сароглу споделии малко повече. Индексът ми бил много нисък, което е много добре. По време на лапароскопията са изрязали едната лезия, от който материал явно ще изготвят нова хистология. Няма лошо.

Малко се страхувам от факта, че понякога ръчкането в лезиите може да доведе до нови, но се надявам, че това зависи от опита и професионализма, за които тук не се съмняваме. Няма да го мисля.

По време на лапарото са впръскали аерозолно цисплатина. Все още не знам концентрациите и количествата. Ще ги видя в епикризата.

На втория ден от лапарото, през един дрен в корема, вляха паклитаксел в течно състояние. Течността беше литър мисля, концентрацията не знам. Тя престоя в корема ми до следващия ден. След това беше отворен дрена за да може остатъчната течност да изтече навън. Обичайно почти нищо не изтича, освен ако няма асцит. На тази процедура д-р Сароглу казва ЕПЕК. Не съм го видяла как се изписва, вероятно EPEC.

Като странични ефекти от химията за сега съвсем минимално ги усещам. Но, знаете, че при венозната химия страничните ефекти се засилват няколко дни по-късно, та не знам. От таксола е минал ден и малко, та може да ги усетя повече утре, вдругиден.

Минимизирането на страничните ефекти при тези методи, разбира се, е за сметка на дискомфорта от операцията. Но пък се надявам резултатът да е много по-добър.

Трябва да си запиша консултация за професора за след 3 седмици. По всяка вероятност професорът ще препоръча след месец да направим голяма операция с цел по-решително и окончателно справяне с метите. По време на тази операция вече, ще се приложи HIPEC. Честно казано не ми се иска голяма операция. Но... ще видим.

Маркерът не ми го замериха там. Ще изчакам 2-3 седмици да стане месец от предишния път, когато го мерих и ще си пусна един.

Болницата е до страхотния парк Аязмото. Успях да се разходя в деня преди приемането. Но наблизо няма никакви магазини, закусвални или подобно. В болницата има само кафене, в което продават пакетирани сладки и солени неща.

Храната в болницата е отвратителна. Особено ме възмути храната в следоперативния период - три пъти подред ми поднасят едно и също меню - каша от брашно с пасирано пилешко и крем Малиби.


И аз понеже не мога да си трая вече, толкова години по болници, всичко си казвам, протестирам, та сестрите, явно нямат опит с такива Претенции Великолепни, и се държаха като ощипани моми. Явно ги озадачих лекинко, хи. Не че много ми помогна това. Да е жива и здрава съкилийничката ми, която накара съпруга си да ми донесе от града картофена крем супичка. Иначе нямаше и да ям. Санитарката, милата, от ромски произход, миловидна топчеста жена, го отнесе най-много, когато за трети път ми донесе тоя буламач.

Емиии.... това е положението. Осъзнавам как изглежда отстрани. И все си викам, че трябва да съм малко смирена. Обаче не ми харесва и как троснато ми отговарят. Не се стараят да ме успокоят и да ми намерят подход, а се държат с мен като с бяла мишка.

Възстановяването върви добре. Всеки ден болката избледнява все повече. Най-неприятното ми е захранването и диетата. Хич ме няма по диети. Пък апетит има, за разлика от венозната химия. Вчера цял ден се чудя какво да ям и едва се удържам да не ям още. Но не бива.

Това за сега, скъпи мои. Целувам ви.



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано16.03.19 11:19



Както винаги се справяш чудесно. Прегръдка и пиши.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано16.03.19 12:54



Браво, момиче! Нещата вървят добре

.



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано16.03.19 17:46



Милича, прегръдки, ти си невероятно смела и борбена душа! Целувки и леко възстановяване!



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: feniks_m]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано16.03.19 22:33



Гушкам те ,Кати ,желая ти бързо възстановяване и окончателно справяне с гадината !



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.03.19 01:34



Според мен вече можеш да запишеш медицина с направление "Психотерапия и лечение на онкологични заболявания."


Бъди сигурна, че знаеш много повече, сравнено с лекари от други специалности. Чувала съм от лекар-кардиолог да признава,
че няма никаква представа от проблемите на диабета, например. А те са толкова свързани! И други случаи мога да разкажа...
Това беше малко извън темата. Радвам се, че си в добри ръце и ако съм разбрала правилно, че говориш за MD, бях чувала,
че здраво държи персонала си и всички са много любезни и старателни. Но това беше преди години, сега май нещата са се
променили. Както и да е, важна е крайната цел, а другото просто преминава и се забравя. Вярвам, че чувството ти за хумор
ще ти помогне, така че го дръж здраво! Чакаме още добри новини, а дотогава - стискаме палци за късмет!
Силни прегръдки, слънчице!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.03.19 11:06



Пък аз си мислех, че спокойно могат да ми плащат като на тези, които оценяват ресторантите за категория. Таен клиент по болниците

Предстои да си напиша рецензията в блога и за тази болница В главата ми снощи се въртя сравнителен анализ между три групи болници: Сити Клиник, Тракия Парк и държавните болници

Да, Джулче, за МД става дума.

Ами ... не знам до колко опира до тях, до колко до мен. Щото и аз съм станала една... В Банката най-ги обичам такива като мен. Все за нещо имат претенции и сякаш живеят само заради скандала. Та... малко ми е трудно да преценя дали съм права или пък съм прекалено фокусирана в негативното. Всекии от нас си мисли, че е Шефът

Уф... да, преминава и се забравя. Ама сега като ми минаха всякаквите му упойки и тази нощ съм си припомняла защо не искам голяма операция. Съответно не можах да спя.

Обаче обобщих три основни неща, които смятам да споделя на професора на следващата консултация:

Спомените от двете предишни операции ми се сливат. Но ярко си спомням след една от тях ужасяващата болка, докато бях в интензивното. От тази дето те кара да крещиш, все едно друг го прави. Нямаше никой при нас, оперираните. Трябваше да викам силно за още обезболяващо. Уж ме обезболяваха, а болката утихваше едва забелижимо и за кратко. Беше като че искат да узнаят всичките ми тайни. Начи искам добър контрол на болката постоперативно.

Второ, повръщането на упойката... Безкрайни спазми и напъни за повръщане, които, освен че ме задушаваха, предизвикваха зверска болка в пресните рани на корема. Начи, добре да се прецени колко време да ме оставят да повръщам упойката и кога да ми бият зофран. Ясно ми е, че чрез повръщането тя по-бързо ще излезе от тялото, но не искам да си мисля, че съм в зала за мъчения.

Трето - интубационната тръба... и всякаквите му тръби. Ясно ми е, че тя е поставена в гърлото ми най-малкото, за да предотврати задавяне при повръщане. Обаче като кажа, че съм готова да бъде премахната, искам някой да ме чуе и да обмисли желанието ми. При втората операция виках, молих. И все така ме игнорират сестрите, лекари рядко минават... Побеснях, хванах я с ръце, изтеглих я сама от гърлото си и я захвърлих в другия край на стаята, докато майка ми умираше от ужас заради това и тичкаше напред - назад да търси помощ.

Сега с катетъра беше подобна драма. Аз станах от леглото привечер след операцията. Внимателно, бавно и постепенно. На другия ден се придвижвах на собствен ход без проблем. Помолих да махнат катетъра. За какво ми е. Ако ми се пикае - отивам и пикая. Игнорират ме. Не можело. Лекар трябвало да каже. Ми къде е тоя лекар бе? Айде да го намерите, аз ли да ходя да го диря с дренове и катетри. И като застъпих в коридора на караул, тъкмо разхождам корема като превенция от сраствания, и докато не срещнах лекар не спрях. Ама разбира се, няма проблем. Сестри, махнете катетъра. Ееее, божеее, алелуяяя.

Та така. Но - стъпка по стъпка. Сега да продължавам със захранването (забравила съм колко време трябва да я спазвам диетата след лапаро, а и никой не се погрижи да ми припомни...) Да махна конците и да взема истински хубав душ

А и мъжлето ми да си дойде идната седмица, да му се жалвам малко на рамото и да му се радвам.

Че после ще го мислим какво ще идва.

Благодаря на всички момиченца-кокиченца, че сте с мен.

Фениксче, ба! (както казваме в Пз), силна съм. Умирам си от бъз, хаха. Много неща могат да се объркат по време на операция. Но трябва да се справяме някак със страха, защото пречи да видим правилните решения и ни побърква. Но като се обърна назад повечето решения, които е трябвало да взимам се оказват правилни. И това ми дава сили да вярвам, че и сега е така.

Обичам ви! Слънчево и уханно да ви е!

Редактирано от Ekna на 17.03.19 13:24.



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.03.19 16:07



Екна, мила, както го описваш, е истинско безобразие! Направо ще те взема в нашия град, да видиш какво се казва професионализъм, грижа, невероятен екип - от хирурзи до сестри и санитари. В интензивното болните са като ВИП-персони. Не преувеличавам. И съм убедена, че това
зависи основно от ръководителите. Може и да звучи невероятно, но е факт. Лично проверено.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.03.19 18:03



И аз така мисля. Но... И не само това. Отивам за постъпване, гладна. Не кат ме в 10 ч. Приеха ме в 13 ч. И чак тогава ми взеха кръв!?! Къде се е чуло е видяло... Кръв се взима сутрин, всеки знае. И т.н. Но малко ми се стори, че са в безвремие там.

Влизам в манипулационната и ме питат: Казаха Ви за кръв ли да дойдете?

Викам - не. Сама си идвам.13 ч. е. Не сйм закусвала, нита обядвала.

Да те държат гладен, докато те хранят с глюкоза и е нужно - да. Но да те държат гладен поради лоша организация и нехайство... Добре че не ме върна напук на нахалството ми, защото щях да изям нея.

И т.н.



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано19.03.19 13:53



Екна, мила, само да вметна, че лекарства против повръщане се вземат в началото на вливката, не се чака да ти прилошее! Иначе после става неконтролируемо!
Освен това, хич не мисля, че капризничиш – това са нормални неща, които нищо не им струва да направят, за да понесеш по-леко съществените изпитания. И въобще не се упреквай!
Прегръщам те, мила!



Тема Re: HIPEC,PIPEC, etc.нови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано19.03.19 15:55



Права си, мила Теа! Нормални неща са, които и те биха искали за себе си, ако са от другата страна.

Иначе, специално за повръщането, в случая не беше от вливка, а от упойка. Аз винаги повръщам от упойките. Но не бързам да искам зофран, за да я изкарам по-бързо навън до някаква степен. Ако ми бият по-рано зофрана, упойката по-дълго ще ме тормози.


От химиотерапевтиците, приложени по този начин, локално, сега не усетих почти никакви странични ефекти. Едва забележимо гадене само.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.19 12:25



Скъпи мои, помагайте с рецепти за лапи, подходящи за рак на яйчника. За
мети, които са се появили около цикатрикс на повърхността. Искам да помогна на приятелка. Ще ровя и аз, де. Ама ако сте попадали на нещо...



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор TheaO5 (същата)
Публикувано25.03.19 19:23



Миличка, не ми е ясно – казваш, че са мети, появили се на повърхността. Тогава как се очаква да подействат лапите?



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.03.19 19:52



Да не са кожни мети ?Появили се около белега ?
а кожен рак - мехлем от живовляк.Поне З пъти съм пускала рецептата .

Редактирано от Tia maria на 25.03.19 20:08.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: TheaO5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.19 20:37



Метите са се появили след лапароскопия като моята. Около дупката, в която е бил дренът.

Тя продължава с химията. Но смениха няколко линии. Сега е отново на таксол и платина. Само един курс за момента е минала. И аз й казвам, че тази комбинация ще проработи. А тя се надява, но казва, че тези мети не са намалели за сега и от това смята, че може и да не проработи. Тези мети бири най-кръвоснабдени и се смята, че те най-много следва да се повлияят. И т.н.

Предложих й да се опита да им въздейства и външно. С някакви лапи.

Но какви... Четох за свойствата на хумата. Върти се един текст за прилагането й при рак на гърдата.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.03.19 23:35





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.03.19 11:52



Прекрасна, невероятна, красива, умна, чудесна, знаеща, очарователна и безценна Джулче! Много благодаря! Ако беше диамант щеше да си непродаваема, хи!





Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.03.19 20:34



Аз и сега съм непродаваема. Никой не е поискал да ме купи...



.....................................................
Темата продължава под № 4 -

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 26.03.19 20:41.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.04.19 09:51



Екна, как си?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.04.19 16:52



Добре съм, Бубенце, поне физически горе-долу. Гледам да ям повече и от всичко, за да има от къде да отслабвам в следоперативния период. Чакам насрочването на голямата операция след Великден.

Само дето психически откачам. Освен, че не мога да спя. Нещо много ми дойдоха тревогите, щото се притеснявам за всички. Най-много за мама. Вече е ясно, че има лека атрофия на мозъчната кора, което не обещава нищо добро. Вчера в болницата с нея за една консултация, чакахме много време. Но моя съученик беше в операция с часове. И аз си мислех и за него, как се издържа това нещо, тази тяхната работа. Той е кардиохирург. Понякога нещата, казва не се получават след часове работа и това е ужасно. И явно несъзнателно пренасям нещата и върху себе си по повод предстоящата операция. И за мама се притеснявах, да не се преумори. И не можех на никой да си кажа в този момент как ме заля паниката, а трябваше и да шофирам... ужас. Едва се овладях. Отдавна не бях получавала паник атака...

Мъж ми ме ядосва, че не иска да иде на лекар и се самолекува и т.н.

И най-вече от операцията се страхувам... Взех да психясвам. Да си мисля, че удебелението, на мястото, където беше дрена може да е мета...

Маркерът продължава да расте, но бавно и плавно. Сега е 113. Беше 106 преди месец. Не е много, но ме е страх, докато оправим периториалните мети да не плъзнат мети по по-далечни места.

Та... уф, добре, добре, колко дя съм добре, не знам.

Гледам да се държа. Щото тегавото предстои тепърва. Но на кой му е лесно....

Ох, пооплаках се. Не ми олекна много, но пак е нещо.

Цун! Обичам ви!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.04.19 16:58



Знаеш ли, докато писах това усетих, че подтискам сълзи. И сега така горко си плача, с кеф, дори в този момент. Е това отдавна не бях правила. С глас. Ще ми олекне после.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано25.04.19 19:16



Прегръдки за теб, мила!Добре се наплачи и ще ти стане по-добре.
Аз,ако тръгна да се оплаквам няма да ми стигне мястото, така че не е само при теб този не вървеш.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: iliana.k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.04.19 21:13



Поплачи си, много ти се събра.
Сега недей гледа онази жена ,дето са й са появили
мети ,всеки е различен.Ти си била в добри ръце ,още по - добре ще става.Хайпека е много обещаваща процедура.
Ето ти нещо за Лори .Анализирай това !
,,В древен Египет котките са били богове .Сега се стараят да не го забравяме "
Тери Пратчет



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.04.19 00:00



Благодаря ви, момичета, за куража и усмивката



Знам, Илианче, всеки човек от нещо и за нещо си страда. Така сме устроени и света така сме си устроили...

Трябва да вярваме, че ще има и по-добри дни.

Лека нощ, мили мои!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано26.04.19 04:17



Добро утро, мило момиче ! Дръж се ! Ти си моя любимка и искам да те виждам винаги бодра и усмихната ! Всичко ще е наред ! Ще видиш ! Прегръдки !



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.04.19 15:57



Следващият път със сълзите можеш и да счупиш някой сервиз, който не ти харесва или е за смяна.


Трябва да изпускаш парата, и най-вече да се примириш, че не можеш да огрееш и контролираш всичко. Имай повече вяра, че всичко ще се нареди. Прегръдка от мен.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано02.05.19 17:03



Миличка, силна прегръдка от мен! Няма да се предаваме!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.05.19 16:57



Хаха, Бубенце, много добра идея. Ще направя от кухнята таверна



И въобще, мили мои, хубави думички ми редите и успокоявате морната ми душичка!



Тема И... тада-да-даа! Насрочена съм.нови [re: feniks_m]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.05.19 16:59



Тази неделя ще ме приемат. Стискайки палци, че си е е...м...





Тема Re: И... тада-да-даа! Насрочена съм.нови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано09.05.19 11:06



Мила Ekna,
Пожелавам успех и Бог да е с теб!
Силна прегръдка, в молитвите ми си!



Тема Re: И... тада-да-даа! Насрочена съм.нови [re: feniks_m]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано09.05.19 13:03



Кураж, Катенце!С теб съм!



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано09.05.19 17:32



Как няма да стискаме палци! Работа няма да похващаме и само ще стискаме!


Сигурна съм, че ще успееш, както винаги. И ще те чакаме да се появиш сияйна,
чисто новичка и усмихната! Прегръдки и да ни държиш в течение

"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.