Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:56 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано06.05.14 13:39



Здравейте и от мен!
По моя молба Екна пусна по-горе запитване за добър гинеколог-хирург за леля ми - утре ще постъпи в МБАЛ Доверие за операция на карцином на яйчника. Спряхме се на д-р Янчо Делчев - онкогинеколог-хирург, завеждащ гинекол.отделение в Доверие. Леля ми е с добри впечатления от отношението му, разяснил й е нещата и изглежда е човечен (не ми се говори за отношението, което тя получи от лекар в Онкологията в Дървеница).

Прочетох доста неща в клуба, особено като проучвах към кой лекар да се насочим, но естествено борбата ни тепърва предстои. Затова се обръщам отново към вас с молба, ако е възможно да ми дадете кратки насоки какво да очаквам като стъпки след операцията. Искам да съм подготвена с въпроси към лекаря - знам, че хистологията не става веднага, но трябват ли други изследвания и кой ще ни насочи към онкокомитет. Ще съм ви много благодарна, ако ме ориентирате!

Трябва да изчета и насоките за режима за хранене. Вече й забраних :) всякаква захар, сладкиши (а преди хапваше сладко всеки ден), тестени изделия от бяло брашно. Яде само пълнозърнест хляб. Прави си фрешове от мандарини и лимон, пие чай ройбос (бил по-силен антиоксидант от зеления чай), яде чесън и лук, повече зеленчуци и ябълки, вкарахме риба в менюто. Опитваме се да й ограничим месото, но се случва да хапне пилешко или свинско.
Да ви попитам за млякото - по принцип отдавна знам, че млечните не са особено полезна храна, но тя е голям любител на киселото мляко и сега си хапва по малко, както и по малко сирене. Как смятате от проучванията си - да спре ли и него?



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано06.05.14 14:59



Здравейте и успех утре!
На мен д- р Делчев ми е премахвал полип. Почти сигурна съм, че след операцията ще ви разясни какво е видял, как преценява ситуацията. На мен и на другата жена от стаята мина и ни обясни какво е видял преди хистологията.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: bilyana.decheva-1912]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано06.05.14 18:06



Благодаря ти много за отговора и окуражаването!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано06.05.14 21:55



Здравей и тук, мила Фейт,

Сега, преди операцията, ще й пуснат необходимите изследвания. По всяка вероятност ще има нов маркер, ПКК, ехограф на коремни органи и малък таз, вероятно ще й пуснат и рентген на бял дроб.

След като излезе хистологията ще си вземете епикризата, в която ще са описани всички изследвания и резултатът от хистологията, съответно диагнозата. Въпреки това не е лошо да се опитате да си набавите копия от изследванията, направени в болницата за ваше си досие.

После не е лошо да си вземете изследвания материал за проверка и второ мнение. Правилно поставената диагноза е от съществено значение за лечението по-нататък.

По всяка вероятност лекарят ще я насочи за химиотерапия (по стандарт - 6 курса Таксол и Платина - първа линия при рак на яйчника), но това само така ти го давам като някаква идея за какво може да става дума. Иначе е нелепо и не е редно щото нито съм лекар, нито хистология има... Химията я правят задължително, защото, освен извадените образувания в организма има и микроклетки, понякога микрометастази, които не могат да бъдат унищожени по друг начин. (ех, пак се изказах компетентно, извинявай, не е много правилно наистина, но се опитвам да ти дам някаква идея за това, което вероятно предстои. То и очакванията са капан, ама на нас все ни е по-спокойно като си ги имаме...)

Ако не сте се ориентирали вие, то той може да ви насочи къде да се проведе лечението. Ако ще се провежда там, където е била операцията те си провеждат и онкокомитет. До някъде е малко формален, в смисъл, че си има медицински стандарт и у нас се действа според него, а не по холистичен подход.

После насрочват дата за първата химия. Ще мине месец-два до тогава, но до някъде не е добре да се бърза, заради тежката операция и необходимостта от възстановяване на организма след нея.

Най-често химията се прави на 21 дни (по принцип между 21 и 28 ден, не по-късно), но това все пак е в зависимост от лекарството и схемата, като се следи състоянието и се правят периодично изследвания (маркер, скенер, ехо, ПКК) и текущо се преценява дали да остане на това лечение или се налага смяна. Принципно при рака на яйчника казват, че е един от раците, които много добре се повлиява от химията. Но все пак всичко е индивидуално. ПКК се следи, защото има риск от анемии, нисък хемоглобин, левкоцити и други отклонения, които може да станат причина за отлагане на вливка. За това е добре да се стимулират всячески. Но има време за това, пак ще говорим.

Не се знае нищо конкретно на този етап и няма смисъл да ти пълня главата с излишни неща.

Още веднъж - успех!



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано06.05.14 22:22



Екна, чудесно е, че успя да се включиш, информацията ти е много ценна!
faith5, по отношение на храненето, не мисля че сега е момента драстично да сменяте режима й. Помисли си: психологическия шок от диагнозата е голям, сега искате да стресирате и организма като цяло, като го лишите от неща, които довчера е получавал - това си е още един шок! Как мислите ще се възстанови от тежка операция, като го лишите от основни хранителни вещества, а после с химиотерапията? С всяко вливане имунната система отслабва, падат левкоцити, хемоглобин, трябва силна храна, с какво мислите да замените месото?
Сигурна съм, че си се постарала да прочетеш много информация и да направиш най-доброто, но послушай ме - казва ти го жена с 10 г.диагноза и 6 години нонстоп химиотерапия - не е сега момента за драстична промяна в храненето. От целия ми опит, досега НИТО ЕДИН ЛЕКАР не ми е казал да спра да се храня с едно или друго. Всичко, което си коментираме тук не е лишено от смисъл и логика, но и доста противоречия има за ползата или вредата от даден продукт. Тук много хора са си създали свой собствен режим, спазват си го и се чувстват чудесно, но те са минали операции и лечения и са В РЕМИСИЯ .
това е голямата разлика. Организмът сам си показва от какво има нужда, при мен например при химиотерапия най-много ми се яде кисело мляко, плодови млекца, боза - все неща, за които при други обстоятелства въобще няма да се сетя!
Но сега имате много по-важни неща на дневен ред - всяко нещо с времето си, пожелавам успех и бързо възстановяване!





Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: N O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано06.05.14 23:13



Да, между другото забравих да й кажа моето мнение за храните. Подкрепям Надето!

Принципът ми е да не изпадам в крайности. Може да се балансира малко, да е по-разнообразно и богато на плодове и зеленчуци в суров и преработен вид. Но не смятам, че от нещо трябва напълно да се лиша. По-малко и малко по-рядко захарни - да; месото да присъства, но да не заема цялата чиния - да; млечните да са по-ниско маслени - също да, но НЕ и напълно да лиша организма от тях!

Принципно месото и млечните са киселинни храни и в големи количества не са препоръчителни наистина, не само за рак, но и за други болести. В месото, например има много пурини. Но пък само в него има почти пълната гама аминокиселини. Ако човек се храни само с растителна храна трябва много, ама много добре да познава състава на храните и да следи и изчислява какво яде за да навакса пълния набор, нужен на организма. Действително не е сега моментът и според мен.





Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано15.05.14 21:23



Здравейте отново. Извинявам се, че реагирам със закъснение, но нямах време и сили да пиша в дните след операцията. Искам да благодаря на Екна, Теа и Надето, които изказаха мнение по въпросите, зададени от мен. Информацията, която получих от вас, е наистина много ценна. Мисля да последвам съвета ви да не органичаваме месото като по-силна храна, нужна за възстановяването. Ще чета и за суперхраните тези дни. Сладкото обаче не виждам с какво допринася за възстановяването, но пък ако има силно желание за такава храна, няма да се лишава от нея съвсем.

При операцията на леля са й отстранили яйчниците, матката, оментума и апендисита. Още същия ден говорихме с лекаря, но понеже още бяхме в шок, а и той говореше с медицински термини, обясненията му ми бяха малко неясни. Разбрахме какво е отстранено, но така и не ни стана ясно дали е имало разсейки в другите коремни органи. Майка ми е говорила с него още веднъж, общо-взето е казал, че не е имало какво друго да се отстрани и големи подробности не е дал. Теа говореше по-горе за лимфните възли, но той нищо не е споменал за тях.

Днес изписаха леля, беше готова и епикризата, а хистологията ще излезе другата седмица. Изписването протече много набързо и прочетохме епикризата след като се прибрахме. Опитам се да разбера нещо повече от нея. Ако някой има мнение по написаното, моля да сподели.
"In situ: Матка с нормална големина. Десни аднекси - Ту формация с д - 18 см, Леви аднекси - Ту формация - 9 см, поликистозни с плътни участъци, с вид на неоплазма. Около 3 литра кървав асцит. Не се вижда карциноза по париеталния и висцералния перитонеум. Черен дроб - б.о. Няма увеличени лимфни възли параортално и параилиячно двустранно. Останалите коремни органи - б.о.
Препарат - матка, аднекси, оментум, апендикс, сером
На разрез - Ту формация на яйчниците с разнородна структура с вид на карцином. ПВКУ и CC - б.о. CU - гладък. Оментум - б.о. Апендикс - катарални промени.
Гефрир - карцином на яйчниците"

От написаното излиза, че няма разсейки в оментум, черен дроб и останалите коремни органи, а карцинома е съсредоточен в яйчниците? Асцитът дали се изследва при хистологията? "Препарат" е материалът, взет за хистол.изследване - предполагам, че сером или може би "серум" е именно асцитната течност?
Извинявайте, че ви занимавам с въпроси, които би трябвало да насоча към лекаря, но ще се видим с него следващата седмица. Може би ще трябва да ги задам в някоя тема за въпроси към лекарите.

Редактирано от faith5 на 15.05.14 21:24.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано15.05.14 21:49



Още един въпрос от мен - хирургът е казал, че като излезе хистологията другата седмица ще проведат и онкокомитет в болницата. Това означава ли, че лечението ще се проведе в Доверие или няма значение къде се състои този комитет? От вас разбрах, че имаме право да изберем накъде да се насочим за последващото лечение. Може би разсъждавам лаишки, но ми се струва, че ако се провежда химиотерапия да речем, е по-добре да се направи в Онкологията в Дървеница например или ВМА. Все пак там си имат клиника по химиотерапия и са съсредоточени голям брой специалисти в тази област. За ИСУЛ прочетох не много добри неща за поведението на някои химиотерапевти, за забавяне на вливките и др.
Вие какво бихте ме посъветвали?



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.05.14 21:56



Този протокол от онкокомитета не ви задължава да останете там /Доверие/ и да се лекувате. А и май нямат клиника за химиотерапия.
Редът е следният, щом сте избрали СБАЛО Дървеница, епикриза, хистология и лична карта и я регистрирате там. Събира се отново комитет и назначава лечение. Записват час.
Никоя болница не лекува по протокол от друга болница.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: faith5]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.05.14 22:05



Изчакайте хистологията. Наистина пише, че видимо няма други тумори освен двата посочени, но друго е да се види под микроскоп. Кървавият асцит не е добър, но дали има ракови клетки в него ще покаже пак хистологията.
Силно се надявам да има сили да се бори жената.
Операцията е тежка, вашата задача е да се възстанови бързо, да се раздвижва всеки божи ден, никакви драстични диети, защото самите терапии са тежки, и ако организма и не се възстанови ще забавят вливанията.

Ето линк



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.