Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:24 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Хипотезанови [re: Phillip]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.16 16:16





Прав си, дори и да си, фактически, полегнал ... макар сначале да ме напуши на напречно-негативна хирургия на надлъжно-позитивното ти послание с твърде много понеже-защото-може би-обачета

Благодаря ти за успешния ти опит да ме развеселиш!

Иначе аз съм почти го осъзнала фактОт, че по-добре е да си живея животОт, вместо да пускам маркери през 2 уикенда, а предния и следващия да си отормозявам душичката с очаквания - дъмбели. Даже бях почти сигурна, че, благодарение на новата ми стратегия, той ще спъхне от само себе си, като боднат, неизвестно от какво и от кого, надуваем дюшек. Сега остава да премахна "почти-то" от предходните изречения и всичко ще си се намести.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.03.16 15:16



Мнение д-р Вълев, МБАЛ Надежда

Както писах в друга тема, проф. Тимчева постъпи много некоректно и, въпреки записания час от преди половин месец, тя си тръгна без да проведе консултациите си.

Въпреки това, екипът й е добър, според мен. Млади, позитивни лекари. Опитни, бързи и любезни сестри и неквалифициран персонал.

Причините да искам консултация:

Смята се, че маркерът се вдига заради перитонеалните микромети. Започнахме през октомври 2015 г. с Карбоплатина, като идеята беше, че, ако има чувствителност към нея, то маркерът трябва да падне, а после щяхме да проверим отговарям ли на условията за Олапариб. В тази програма може да се включиш при наличие на гените BRCA 1 и 2, което значи да е налице генетична обусловеност, т.е. близък роднина да е боледувал от близко до моето заболяване. Такова нещо при мен няма, но тогава още не знаех за какво точно става дума. Има и други условия, но това вече не ме вълнува, защото маркерът се задържа малко над 100, а последния път беше 152.

Тъй като в Надежда маркерът не става веднага, а след няколко дни, трябваше да се обадя и да проверя стойността му по телефона, а после да разговарям, пак по телефона, с лекаря, който ме прие последния път и да решим какво ще правим.

Така се стигна до кратък телефонен разговор, по време на който ме посъветваха да премина на Топотекан. Това е стандартната втора линия на лечение.

Въпросът, който ме вълнуваше е дали няма да изгубя някой от новите варианти на лечение, започвайки сега Топотекан, защото понякога не можеш да се върнеш към даден вариант по Медицински стандарт, след като си преминал към следваща линия.

Под "новите варианти" имах в предвид Лурбинектедин, който се прилага при платина резистентни пациенти и в момента е в клинично изпитание, и Каеликс, който не е реинбурсиран, скъпичко е и се купува от чужбина.

Останах доволна от разговора с него. Говорехме почти на един език. Спокойно и откровено обясняваше всичко, за което го попитах.

В медицината също имало някакъв вид "мода", според него. Различни лекари имат различно виждане за подхода. В моя случай, за сега няма рентгенов образ, т.е. тумор. Преди години решени за започване на химия се базирало повече само на маркер, а в последните години по-широко приет бил подходът, химия да се започва едва при видими образувания. Но пациентите разсъждавали по друг начин... (така си е...)

Казах, че с днешна дата започвам да приемам този подход, защото химията влошава качеството на живот. Но при по-голям обем туморна маса, химията по-трудно се справя.

Това понякога е точно така, каза той. Не беше много убедителен в отговора на въпроса, тогава защо да чакаме. Нямало особено значение за изхода.

Препоръката му е да продължа с Карбото, докато направя оптималния брой курсове - 6 на брой.

Попитах защо да правя още един курс, като имаме повишаване на маркера.

Не зависимо, че маркерът малко е нарастнал, представете си, казва, че ако не беше платината, маркерът можеше да е още по-висок, все пак. Това казва се прави по традиция.

Стана ми смешно, какво значи традиция... Малко се омота, не успя много добре да се мотивира. Но все пак настоя, че препоръчва да завършим оптималния курс платина, защото се приема, че с този брой курсове лекарството отдава оптималния ефект без прекомерна токсичност.

По принцип, казва, резистентност към платина не е хубаво нещо... Каквото и да се приложи след това, платината си остава най-ефективна... Досещах се за това, но ми допадна откровеността му!

Помолих да се върнем на първоначалния ми въпрос. Губя ли варианти?

Не, не губя варианти. И след Топотекан може да се приложи Каеликс. Той има подобно действие, но е малко по-чист, с малко по-ниска токсичност и т.н. Относно Лурбинектедина, в момента не мога да отговоря на условията да бъде включена в програмата, защото няма тумор.

За това: да довърша курсовете Платина. След което маркер и скенер. Ако няма нищо видимо, тогава може да направя три месеца почивка, проследявайки маркера, все пак. И отново да пробваме с платина. Отново ми напомни, че неговото предпочитание за подход е, само на база маркер, химия да не се прави.

Попита ПЕТ скенер дали съм правила. Обясних, че проф. Димитров ми каза, че при мен, ако маркерът е в норма и обикновения скенер е чист, това е достатъчно. И че не е нужно да правя ПЕТ всеки път. Че се прилага като метод в Бг и света, сравнително от скоро и още няма достатъчно опит в разчитането. И че често описаната от тях картина няма нищо общо с това, което виждат при отваряне на корема.

Д-р Вълев каза, че до голяма степен е съгласен, но специално при перитонеалните мети има по-добра прецизност.

Може и още да се сетя, но за момента е това.

Довечера ще чуя и мнението на проф. Дудов и ще дам отчет.

От известно време започнах за пореден път да променям отношението си към болестта и лекуването. Има градация. Все по-близо съм до това, което казва д-р Вълев. Пръво заради влошаването на качеството на живот със страничните ефекти на химията. Второ, юркайки се, сега и веднага да започнем химия, щото, видиш ли, може да закъснеем, ние стигаме по-бързо до резистентност и/или непоносимост към дадено лекарство. И после какво правим... Сега, например, какво ми е на мен, ако не ходя на химия - нищо, ето какво, съвсем добре съм си. Ама ходих на химия и стигнах до резистентност към платината. Ако не бях подходила така, щях да имам още доста хубаво време, след което нямаше да съм резистентна към най-ефективното лекарство. Разбирате ли? Започвате ли и вие да прозирате поведението на лекарите...

Очите на страха са големи. Пациентите крещим, настояваме, сега, веднага, ще закъснеем, ще допуснете лекарска грешка... Кой би тръгнал да те разубеждава? Получаваш, каквото искаш, с всичките му активи и пасиви. Сега, ако започна Топотекана, пак може да прибързам. Ми нека си го има като вариант за по-нататък. Да си довърша Платината, каквото има да прави тя, да го направи. После почивка и така... да не се повтарям.

Довечера ще допълня въпросите си към проф. Дудов с въпрос "как би постъпил той" ако беше болен.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.03.16 23:27



Мнение проф. Дудов:

Не се наложи да гледа документацията. Само беше нужно да зададе въпроса:"Защо Сте тук?"

Дълго е да се пресъздаде целия разговор. Беше много спокоен, приятен дори.

На кратко: Мнението му съвпада с това на младия лекар от Надежда. Да, да довърша 6-ти курс с Карбопатина. В никакъв случай Топотекан. Първо, той е с минимален ефект, и токсичност, която не съответства на ефекта. Второ, с Топотекан си отрязвам пътя за цяла група лекарства.

Правилно съм схванала, че не бива да се бърза. Че, ето, може да се появи резистентност. Да си живея живота.

Препоръча след Карбото да направя терапевтична пауза от поне 3 месеца (напълно съвпада с мнението на д-р Вълев). Да следя динамиката на маркера. Ако не се появи рязък скок на маркера да продължа терапевтичната пауза с още 3 мес.

Ако скочи маркерът рязко, то пепоръча Каеликс, за който го попитах. Има много добър ефект. Не е ново лекарство. Реинбурсирано е, но фирмата, одобрена за вносител е отдала приоритет на интереси - високите приходи от продажба на ваксина за рак на маточната шийка. Пазарът за Каеликс е малък, лекарството скъпо и потенциалните приходи малко. Да се прави разлика между Каеликс и Майосет - второто не препоръчва в никакъв случай. Много колеги не правят разлика.

Попитах за разликата между Карбо и Цисплатина. Препоръчва Цисплатина като вариант за мен след време. Но да се приложи на няколко дни вливки с много хидратиране и промивки. Дава отражение в бъбреците. Карбото е по-бърза вливка и до някъде за това се предпочита (чета межу редовете)

Говорихме доста. Но да не разказвам всичко.

Та, вливам 6-ти курс на Карбо. Правя терапевтична пауза със следене динамиката на маркера. Постепенно покачване не е тревожно.

После Каеликс няколко курса.

После пак така - терапевтична пауза с проследяване на динамиката на маркера.

После може да се приложи Цисплатина с няколко дневно вливане. Пак терапевтична пауза и т.н.

Казах му, че бих могла и по друг начин да задам въпроса и той щеше де звучи: Как бихте постъпили със знанията си на лекар, ако бяхте на мое място.

Казва: Аз вече Ви отговорих.

И няколо думи за впечатленията ми от него и клиниката:

Обадиха се в деня преди консултацията да потвърдя, че ще присъствам!

Когато отидох нямаше никой. Тихо, спокойно, много уютно.

Чува се тиха, успокояваща музика, като в СПА център. Рецепционистките казаха, че сутрин си име доста хора.

Поканиха ме при лекаря по-рано от уреченото време.

Всичко мина перфектно!

Редактирано от Ekna на 09.03.16 23:31.



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: Ekna]  
Автор vladimir.v.gatev@abv.bg (непознат)
Публикувано10.03.16 22:38



Здравейте, пиша Ви за един наистина страхотен проф.д-р !!! Неговото име е ГРИГОР ГОРЧЕВ !!! ЧОВЕК със златно сърце и златни ръце !!! Невороятен професионалист във своятя сфера !!! Наскоро отвори и най–модерната клиника в Плевен ,по последен писък на медицината !!! Преди време оперира(СПАСИ) майка ми от рак в напреднал стадиий.Препоръчвам го с двете си ръце и цялото си сърце !!! И МНОГО ВАЖНО ОТОЧНЕНИЕ !!!!!!! ПРЕПОРЪКАТА НЕ ВАЖИ ЗА ЗАМЕСТНИЦИТЕ НА ГОРЧЕВ...КАТО д-р ТОМОВ ПРИМЕРНО ДОРИ НАПРОТИВ ПРЕПОРЪЧВАМ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ ДА НЕ СЕ ОСТАВЯТЕ НА ТЯХ !!! ИЗБЕРЕТЕ СИ ЕКИП НАЧЕЛО С д-р Горчев и НИКОЙ НИКОЙ НИКОЙ ДРУГ !!! Добавям линк с инфо за професора. http://www.blitz.bg/article/32727 //// http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=212901



Тема Re: Препоръка за онкогинекологнови [re: vladimir.v.gatev@abv]  
Автор Tia maria (пристрастен)
Публикувано11.03.16 07:40



Да ,знаем сайта на бг маметата.За рекламата на болницата на Горчев там отговаря Димяни. Тук беше Криста 69 ,но тя отдавна не е влизала в профила си.Да не си на нейно място ? Не се заяждам, Оточнявам се .
И аз съм оперирана от Горчев и не споделям възторга ти.

Би ли могъл да дадеш повече инфо за майка ти ,стадий ,лечение /лъче ,химио ? / колко е напреднала болеста ,как се чувства сега - това ще е от голяма полза.

Моля модератор да ни премести мненията в съотв. тема .

Редактирано от Tia maria на 11.03.16 07:51.



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.17 20:11



Привет!

Време е да дам очет за протокола и архивите.

От предишния пост може да си припомните, че през март 2016 проф. Дудов ми препоръча да си направя терапевтична пауза от поне 3 месеца, проследявайки динамиката на маркера. При плавно покачване да направя още 3 м. и т.н. При рязък скок и/или нещо видимо на скенер да се полекувам и после пак терапевтични паузи.

Мина 1 г. без ХТ. Марркерът се покачваше плавно и стигна 207. Но не заради него, а поради появата на една болка, реших, че е време да последвам съвета му от ноември 2016 да направя ПЕТ и отново да се видя с него.

Излязоха някои неща, между които перитонеални мети с размери близо 3 см. и натрупване на радиоизотопа, говорещо за по-висока метаболитна активност.

Днес се видях отново с него и решихме да се полекувам. Платината я пазим като вариант за по-нататък, а сега ми предписа комбинация от 2 лекарства, за които не съм чувала/чела нищо. При първото ми ровчене не излезе кой знае каква информация за тях. До колкото разбирам са някакъв по-лек вариант като за състоянието ми. Каза, че при прилагането им ще мога да си шофирам, работя и т.н. Ще проследяваме ефекта чрез ежемесечни маркери и междинен скан по средата от общо 8 курса.

Както и при предишните ми посещения установявам мого добра организация и подреденост. Подробно се обобщи разговора ни черно на бяло и получих копие, в което са отразени 5 точки.

Последната от тях касае съветът му, да си пусна BRCA 1 и 2, което е безплатно за момента и за него се ползва апарат, който не се знае дали ще остане ... политики, решения разни, та да си го пусна сега и да си знам - имам ли ги тези генни мутации. Така някой ден, когато е удачно, ще мога да прилагам Олапариб - прицелна поддържаща терапия. От д-р по биология Додова, научих интересни наблюдения, придобити, покрай изследването на тези мутации. Например за определени географски области, в които по-често се среща тази мутация, като Асеновград, Пловдив и изобщо Южна България, а по-рядко в северна. Често се случва изследваните жени да наследници на преселници от Одринска Тракия. Целта била да се подтисне тази подръжката на ДНК, каквото и точно да значеше хаха... Както и да е. За прилагане на Олапариб има условия - да има прогресия на заболяването, да не си платина резистентна и да носиш тези генни мутации. Изследването щяло да е готово след месец-два.

Но да се върна на лекарствата, които ще ми вливат сега: "алкилатори в комбинация с антраценедион".

Не ми се рови повече сега, че цял ден ширти-мирти из София.

Ако някой има впечатления, знае нещо или има линк с инфо на бг да свирка.

На 15.03 съм на първа вливка. Ще видя как се чувствам. Посъветва ме единствено, веднъж месечно да правя профилактика против цистит с добавките на основа на червени боровинки, тъй като едното лекарство може да предизвика подобни странични ефекти.

Та това, за сега.

Знаете, че не съм привърженик на само алтернативни подходи. В момента още обмислям какво да добавя към стандартната медицина, освен до сега прилаганите неща.

Цунки!



Тема Прочетено.нови [re: Ekna]  
Автор Phillip (Pompeo)
Публикувано23.02.17 22:37



А пък на 20.03 започва Пролетта. Имам предвид за северното полукълбо, защото в южното тогава започва Есента.



~~~
Посетих и други две цивилизации, защото и там самсарата ни беше отвела.

Lucky Eva

Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано24.02.17 16:26



Кати, здрасти :)

Нищо не съм чувала за алкилатори в комбинация с антраценедион, но виж за Олапариб сега разпитах колегите- ние сме говорили с теб преди за това.
Казаха, че се реимбурсира лекарството в България.
Отделно текат проучвания в реална среда за него, могат да те включат и в проучване. То така и така ти е втори вариант, но браво че ще направиш теста за мутаците, за да знаете занапред.

Знаеш че ти се възхищавам и подкрепям, както и не само аз.
Кис



Тема Re: Рак на яйчника - 3нови [re: Ekna]  
Автор batnacko (новак)
Публикувано24.02.17 16:30



Успех в лечението ,Кате.Прегръдки.



Тема Напомняш ми на едно мое нещонови [re: Phillip]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.02.17 18:39



На пръв поглед е тъжно, но всъщност го има очакването на пролет




В себе си по здрач

Вървя бавно, придържайки се към стените на собствената си сянка.
Мисля си, че се движа напред, но кой би могъл да го твърди, когато е толкова тъмно ...

Пристъпвам внимателно, вглеждайки се в ръбовете на собственото си въображение... Нима бих могла да се спъна?!

Вдишвам трудно мъглата на призрачните си видения, но не спирам...Все някога ще стигна слънчевата си страна!

Стига да продължа да вярвам, че душата ми е кръгла и се върти...




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.