Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:56 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.08.19 09:07







Тема Re: доц. Даниел Вачковнови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.08.19 10:12



Пореден историк изказващ се като политик. Силно ме разочароват такива изказвания. Историята трябва да си остане наука и продукта й научно обоснован. Не може да месиш политика с цел различни интереси да си нареждат общото бъдеще.
Като сме днес различни, значи сме различни. Но българското в Македония си е българско и участието му в различните политически борби, процеси и течения в историята не го променят.
Иван Загубански беше герой на КПСС. Не пречеше българин да им е герой. Да обявяват всички българи в Македония за днешни македонски герои и нямам аз лично никакъв проблем. От борбата се родила държава, измислили си език и се обявилинза нация - ОК!
Ти може да не се събудиш с друга националност, но дядо ти се събудил в друга (нова) държава, дали му друг език и го били, ако се пише българин. Както в Гърция, така и в Сърбия, че и Албания, Косово. Който не ще - бяга в България. Къде да мърдаме от тези исторически реалности!?
Български герои се борят за държавата им. Български герои пишат езика им. Български герои мряха във въстания, войни и по затвори, за да могат свободно днес да се наричат македонци. И никой не може да има против това!
Нещо повече, днес също има българи, готови да се жертват за братята си, ако и последните да не се наричат вече българи. Цялата ни държава жертва по нещо, за да я има свободна Македония.

Точно това очаквам от Македония. Да потвърди борците за Свободна Македония за български герои от своята си, днешна автономна и самостойна история, па си дерзае как си ще. Нищо нема да им пострада.



Тема Re: обща историянови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.08.19 10:54



Разбира се, това са исторически процеси.
Как можем ние, без нищо да променяме, да се обявим за наследници на древна скитска култура, тракийска и гръцка по место църковна, музикална, поетична, изобразителна. Османска дори и латинска даже. Всичко езиково и с естетиката от времето на българската държава надградено и доразвито с чисто български жалон. За да придобие с времето унификация и самобитност ясно разграничима от онаследеното по място и околното по време. Нещо наше си и от нас самоопределено, от другите признато.
Как скандинавците са го направили от културата и езика на викингите. Франция от немски франки и с латински език. Испанци, че и италианци. Англите с немски корен и френска културна надстройка. Белите африканци дори имат ясно разграничение за онаследено европейско и местно родено. Те как се родиха за нощ в Африка и станаха африкани!?
Двете америки с индиански, европейски, че и африкански корени.

Какво им пречи на диванетата и къде име проблема? Кое за Гърция щеше да звучи грешно да се заяви - древно име наследено от велика класическа Гърция. Герои древногръцки вдъхновили ни за културно развитие. Християнско наследство от първи векове общоевропейско. Българско езиково, църковно, образователно, литературно, военно, революционно и държавно наследство. Сръбско и югославско държавно наследство, претворени всички за ново общо европейско бъдеще като съвременен народ, език, нация и държава.
Обратното на македонизма е само юнионозма - онаследените културни, езикови и държавни черти от живелите, творили и развивали държава по тези земи. Идентично днес, със сегашното и бъдещото еднозначен. Не идентитет с минало и двойствено определено.
Кое от всичко това ще попречи днес да различиш македонеца от останалите европейски народи?!
Кое му е трудното!?



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: leyte]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано22.08.19 10:58



Не се пали толкова. Тези фонетични особености са само един пример. С тях вървят и много други. Но точно тези са най-подходящи за пример, защото според много лингвисти те очертават първото диалектно деление , разцепило праславянския и са нещо като маркер. Разбира се винаги може да има изключения. Това за изписан звук Ъ в ръкописи от 9-10 в. е пълна глупост. Ама ужасна глупост. Според повечето лингвисти в праславянския под тази буква е закодиран звук с друго звучене и през 9-10 век и по-късно той е звучал еднакво в целия славянски масив, т.е. не е маркер за нищо. Маркер е обаче че в цитираните от теб текстове на мястото на праславянските *tj и *dj са фиксирани западнославянските сц и з, характерни за чешкия език. Не разбирам патетиката ти.......



Тема Re: доц. Даниел Вачковнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.08.19 11:06



Много точно. +++



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.08.19 11:20



Щеше да е глупост, ако "Ъ" не се пишеше и изговаряше до днес. Българския не е ли пръв писмен, без прекъсната традиция от праславянски? Имаш звукозапис ли, за да твърдиш как е звучал. Защото аз пък имам точно обратното - нова писменост за да получи всеки звук писмено означение. "Много лингвисти", "някои лингвисти", точно това пък ама нищо не значи. Същите означения за езикови звуци има в латинските букви за скандинавски и славянски езици, че и немски, турски и т.н.

Ако обичаш леко с "глупостите". Точно в тези два ръкописа "Ъ" е изписано по места и в думи повече от кирилските надписи от същото време. Ако нямаш довод, не го отхвърляй, че е просташко.

Палатилизация има във всички езици. Какъв е смисъла да проследяваш диалектите по нея, хеле та и езиковите обособявания. "Дженкуем" от "danke"/"thank you" ли идва или има връзка с "благодарим", "хвала" и "спосибо"?

Семантиката определя езика, не фонетиката. Какво разбираш, като говориш. Какъв корен на думите ползваш, не как го произнасяш. Целта на езика е смислово предаване за разбиране.
Стига ни баламосва с лингвистични еквилибристики.



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано22.08.19 11:21



Понятията сърбоман и гъркоман са с генезис от българския език , а бугараш от сръбския. Впрочем, гъркоман е заемка, а сърбоман е изградено в българоезична среда по подобие на модела гъркоман. Същевременно бугараш е изобретено в сръбска езикова среда. Изводите , които градиш относно различните наставки са дълбоко погрешни. Българоман относно власи и албанци е термин от българския език, изобретен в българска езикова среда, и не може да се конкурира с бугараш.
Това за 5 към едно е относно извори на западни пътешественици относно това какво е населението на Македония 15-18 век и е примерно и относително. Това за сърбоманите след илинденско-преображенското въстание , че са 5 % е фалшификация. Много повече са и точно тогава та до Балканските войни процъфтяват. Заблудата ти идва сигурно от статистиката на Мишев, публикувана във Франция през 1904г. , но отнасяща се за 1902 г., най-благоприятната за екзархията в Македония. Но това е било съвсем кратко. Обикновено всеки трети православен от територията на Северна Македония е бил патриаршист, в т.ч. всеки пети или шести сърбоман.

Самоопределенията грък и арванит никога не са били конкурентни , за твое голямо съжаление, в района на Атика. Там не е имало конкурентни национални идеи, като в Македония например.

Редактирано от Dean Dimov на 22.08.19 11:23.



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: leyte]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано22.08.19 11:42



Това което пишеш е много наивно. Дори в съвременния български на мястото на буквата Ъ има различни звукови застъпници /ъ, а, о и пр./, защо смяташ, че точно в част от българския езиков масив /дори не целия/ се е съхранил точно звука, накарал създателите на кирилицата да измислят тази буква. Повечето лингвисти в света, смятат, че зад графемата Ъ е стоял друг звук, и то еднакъв тогава за целия праславянски, има теории за системата на гласните, дълги и къси в праславянския. Веднага мога да преценя в спор има ли отсрещния базови познания или няма. Не искам да споря от пусто в празно в безмислени лаишки спорове. Много глупости наистина се изписаха, супер дразнещо е. А и няма някакво значение за темата.



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.08.19 12:00



Има нещо вярно, че сърбоманството през 1904-1912 се разпространява повече, отколкото показват част от бълг.статистики, същевр.не толкова, колкото според сръбски.

Въпрос:
Стигнало ли е до села, днес на наша територия в обл.Благоевград? До близките села отвъд вододела е стигало.



Тема Re: Петър Попарсов - основателнови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.08.19 12:15



Не знам какви спорове има и кои са "повечето лингвисти". Науката е за хората и ако не можеш с прости думи да го обясниш, по-добре не почвай (ти започна). Има си отделен знак за всеки гласен звук. Ъ-то си е Ъ. Ние не сме пигмеи. Няма звукови застъпници, а как звучи след съгласен, друг гласен, шумящи и т.н. В нашата азбука, кирилицата всеки гласен звук си има съответно означение. Щом е "А", а не е "Ъ", значи се е произнасял А, а не Ъ. Инак няма никакъв смисъл от различните "графеми".
Ша ви "таковам" и лингвистите... Иначе и вие ревете, че са ви малки заплатите, а?

Как ще ми докажеш, че Ъ се пишело, но не Ъ се произнасяло? Как останалите знаем как се произнасят, само този не?
Айде холам!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.