Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:29 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Здравейте, шестокласници!  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 10:00



. Че на какъв език беше до сега?!?

Благодаря ти, Нели Стефанова, че оползотвори стотици часове от ценния си живот, и най-после преведе най-българската книга на български език!
Направила я била достъпна за шестокласници. И добре че! Защото едни 50-60 набора шестокласници до сега си останаха неграмотни. Изцяло в тъма и неведение, що е то Под игото и какво е искал да каже автора. Най-после децата ще разберат, че кобур е калъф (не като авторката, разбира се)!
За още повече яснота, предлагам да се въведат като букви цифрите "6" и "4". Думата възстание да се замени с комбат, а комита с файтър.

Поклон до земи! Наслука, шестокласници!




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 10:18



Чела я бях тази дскусия, дали турцизмите и староговорът затрудняват и предизвикват отегчение...Така се променя целият вазов стил...

този пример е и промяна на смисъл

Господа, тук се пръскат революционни идеи против държавата“:
"Разпространяват се идеи за коренна промяна на империята."

Предполагам, че в оригинал, езикът би затруднил чужденец...Българче би се справило. Може би днешните наистина ще срещнат повече непознати думи, въпреки че не помня дъщеря ми да е имала проблем с разбирането...
Не съм така категорична в случая, че промяната задължително е лоша, но трябва да се пипа с кадифена ръкавица...Тези примери от статията не ми харесват. Май са се престарали в лошият смисъл на думата.

"

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: pravil_nick]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 10:26



Че то това не беше ли преди 2 години май? Дъвкахме я темата тогава тука.



Тема Re: Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: LAMBl]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 10:53



Така ли? Аз пък днес го разбрах.




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано01.12.21 10:59



Това беше 2019 година. Ама и сега пак се смях най-много на :
„Вържи попа да е мирно селото“: „Отстрани лидера и групата ще се разпадне“.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 11:13



Оригинала не се пипа по принцип. Кощунство е. Прави се речник на непознатите думи отдолу на страницата или в края на книгата с препратка. Поне аз така знам.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 11:17



Само дивотии правят в тая насока, палец надолу от мен. Но това не беше ли старо?

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 11:18



Хм, има ли цигански писмен език? Щото за тях как да преведеш?





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 11:17



Именно! В конкретния пример Вазов с думата "държава", казва едно, носи определено послание. Авторката обаче си позволява да промени на "империя", коригира исторически. На какво отгоре?! Т.е. за да го направи лесно-смилаемо, опорочава идеята.
Отделен е въпроса с двойния аршин. Значи, ние настояваме децата ни да изучават още езици, което никак не е лесно, и е отегчително до смърт на моменти (да си признаем), но пък за родния ни език - с лека ръка сме готови да премахнем де що има нюанси из него, които го правят всъщност богат.




Тема Re: Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано01.12.21 11:20



Като си ходила по любов 2 години, така е



Чудна тема



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 11:23



"Отделен е въпроса с двойния аршин. Значи, ние настояваме децата ни да изучават още езици, което никак не е лесно, и е отегчително до смърт на моменти (да си признаем), но пък за родния ни език - с лека ръка сме готови да премахнем де що има нюанси из него, които го правят всъщност богат." Това е в десетката! Много ми хареса! Напъваме децата да учат чужди езици, пък родния ... може и с мучене да го говорят.



Тема Ъндър Опрешъннови [re: pravil_nick]  
Автор DarkSide ()
Публикувано01.12.21 11:26



Името Бойчо (дори и преведено на Бой4о) е безнадеждно архаично, затва требе да стане Файтър - щом президентът на УСА може да си кръсти синчето Хънтър, демек ловец, що да не може и националният ни лирически герой да се казва Файтър Файърсън. Хем ще ни осигури благоразположението както на Бялата Къща, така и на Високата Порта - Хай (Бил) Гейт(с).

Внимание! Спойлер:
Файтър Файърсън тръгва на бой последен - гоус то ласт файт фор фрийдъм ъгейнст опрешън - със своят верен Уотсън - доктор Фалконети. Вкопчват се в люта битка с отрицателния характер - Мун4о - опасния дебил-плоскоземец, отказващ да се подчини на категорическите императиви на своето време и съмняващ се във водещата роля на модерната технология в съвременната виртуална реалност.

В крайна сметка, с няколко несъществени стилистични поправки, сценарият е приет от Холивуд за филмиране на продължението на Гейм ъф Тронс - Зимата на Троловете, с подзаглавие Под Опресията. С гест стар - Рами Малек в ролята на лорд Марко и ексклузивното партисипиране на държан в строга тайна трансджендър от малцинствена култура в ролята на прогресивният, но неразбран лорд Кърк Стивънсън, чието демонстративно излизане от конференцията на комплотистите бележи кулминационният пойт на култовата сага.

От началото на Третата Година от нов стил, по всички модерни 6Д киносалони срещу нотариално заверен QR код като доказателство за минимум 4 инжекции. Скафандрите, от XXS до XXXLL размери, могат да се наемат в антрето на синема-комплексът срещу 3,14 биткоина. Пуканките са генно - модифицирани по РНК месинджър нано технологията и са сертифицирани от Файзър, Бил Гейтс и СЗО срещу варианти от алфа до омега и дори срещу първите 17 от китайската азбука - като всяка пуканка е с индивидуален нано QR код, който фосфорецира в тъмното.

Енджой на макс на правоимащите!


Edit: Как можах ебаси да пропусна ексклузивното участие на Дуйен (Дъ Рок) Джонсън в ролята на Джон Беърфайтър с неговия мастър пърформънс "Топ Гън експлоудед"!

Редактирано от DarkSide на 01.12.21 11:58.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 11:26



А светиня му си викал:"Вързано село - мирен поп"...





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 11:29



Като съм ходила по любов - така е, проспала съм го тоя момент.



Ще си я купя, мамка му. Пише у статията, че имало още 6000 бисера.




Тема Re: Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: pravil_nick]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 11:36



" Катаджия спира кола с чужд номер.
- Откъде си, бе?
-Турция.
Катаджията извлича шофьора от колата и го почва с палката - бой, бой!...
- Мама ви д'€*@, 500 години сте ни €*@вали!...
-Ама чакай бе, комшу, това е било отдавна!...
-Да, ама аз вчера го разбрах..."



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Noy BG]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 11:44



Все още са на ниво опити и нямат общоприет писмен език.
Първият опит у нас е бил преди много години, когато мисля, че австрийски учен превежда едно от Евангелията на софийския диалект на циганите-ерлии.



Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 12:03





Сега.. Леко ще перифразирам последния ти абзац, щото си го написал като за шестокласници. А тук сме дъртофелници и рискът да не те разберем е твърде голям.

От преди две-три лета на изгъзици по всички кина, дето го докарват на звук, образ, картина, че даже на мирис и околна температура, срещу обнародван кетап за най-малце 4 набодени в мишците цяра (тука не си се довършил, но то е кристълли клиър). Ямурлуците от дзурла до пЕти ще са за всинца, от мало до големо, ще можете да заемнете от чардака на входната порта срещу 3,14 измислена гроша. Спърженият кукуруз е торен с неква химия и леко изроден, но злите езици от германско, че даже и китайско, ни обещават, че нема да ни поникнат рога и копита от което.




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 12:08



Все още са на ниво опити и нямат общоприет писмен език. Сложна работа. Те са пръснати по цял свят и не е ясно коя азбука ще ги устройва - по местоживеене или универсална. Йероглифи някакви, кирилица, латиница, гръцка и т.н. Всъщност не са ли индийци, как за бога пишат индийците?
(Аз и турците не знам каква азбука използват? Арабите имат някакви странни 26 драскулки, доколкото знам.)





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано01.12.21 12:15



Ей сега преди малко, ще оставям дъщеря ми на работа и си говорим. Разправя ми за свой колега, били го гледали като писано яйце. И пита - нали така се казва? Да, така се казва. И тя - оффф, вече никой не говори така, сигурно няма и да ме разберат, само от теб съм го чувала, тия изрази са толкова описателни и толкова точни, и ми харесват, пък никой не ги ползва. И се поначумери. Това на фона на предходната ни тема, в която ме образоваше за значението на две нови за мен думи, едното беше флексвам... и си представям как някой се флексва в Под игото, тоест се перчи, какво й е на думата перчене, по дяволите. Не смея да търся откъси от това изпълнение, само от мисълта за редакция и поправка, щот видиш ли, да можели децата да разбират, издивявам.



* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.12.21 12:15



крада




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано01.12.21 12:18



Аааааа





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Bezsynna]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 12:17



Като те прочетох и се замислих, бе този превод май е от българи за не-българи.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Noy BG]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано01.12.21 12:30



Ами може и да ти е правилно предположението, нещо като - дай да сложим само такива думи, които може да се преведат с гугъл.

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Bezsynna]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 12:31



Човек, вчера търсихме в гугъла, каква е тая професия фрилансър. Дип, че бяхме насаме с още един прост като мен и никой не ни разбра, еле децата ни... щяхме да се опозорим доживот. Ми то не било професия.


Питам аз, тия шестокласници, питат ли какво ни е нас дъртофелниците, че ни се налага на дърти години да учим нов български?! Че на нас ни е трудно да помним, какво сме яли вчера, бе. А за лесното смилане само едни чейнета изобретили. Срамота!




Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 12:32



хахаха

Дракич, макар и да си си във филма, извади свежият герой от себе си...
Понякога той ми липства. Както и при Ауси



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано01.12.21 12:36



Скоро хванахме едно предаване, в което казаха, че за последните двайсет години в българския език са навлезли около три хиляди нови думи. Понеже ставаше дума за официална употреба и говореха специалисти /включително една дама с известен сайт, която тук се споменава често, но в момента й забравих името/, си представих адски ясно, че като нищо в разговорния език се ползват поне още пет хиляди нови думи. Ще го закъсаме. Дип че засега имам агент да ме образова от време на време...

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 12:48



Е, ти пак закъсняваш. Ми той фрилансърът стана фрилансър малко след като кантората му, ако има такава, стана офис.

Аз пък дълго не знаех какво било копирайтър. Ето, и телефончето не знае, преправя го на "копирайте". А вие знаете ли?



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 12:49.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Bezsynna]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 12:57



Брей, че 5000 думи са си един сносен английски. Гладни и жадни няма да умрем, ни на тяхна територия, ни на наша.



И аз се обръщам към агентите, да не мислиш ... Обаче, докаго агентката е още толерантна, агентът вече се обръща на "ПравилниЧЕ". Кара ме да се чувствам, все едно съм долетяла от Марс. Като нищо след някоя и друга година ще ме обяви за аутсайдер с Алцхаймер.




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 13:03



Еее, това го знам. Или поне си мисля, че го знам.


Едни хора, дето пишат къси или дълги текстчета като рекламки, представяния, резюмета и прочее. Познах ли ?




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:06



Такова е, ама аз преди време питах Гугъл.



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:08





замислих се аз колко нови чуждици използвам. май доста. бъг например...явно с технологиите има англизиране.

диалектите, турцизмите, някои чуждици правят езиците така автентични...не ми харесва, че ги пипат...от друга страна те се развиват естествено...
след Освобождението имало такава нагласа да се премахват турцизмите...кибрит напр. трябвало да бъде заменен с "драсни-пални клечица'...не става. езикът се развива естествено и самостоятелно...ей как от немски за 100ина години се пръкнал холандски...

интересно, че чужденци често определят българският като език с грубо звучене...как груб бе?!
прекрасен е!
турският пък се водел за благозвучен...не на мен тия!

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:14



И аз не се сещам за синоним от една дума, да.
Езиците си се променят бавно, дъртите се съпротивляват... ама все пак излишъкът от чуждици никога май не е бил приветстван.
А за драсни-пални-клечицата е бъзик с Иван Богоров, както "Гърбосложен на кревата" на Смирненски - с проф. Балан. И прочутото му писмо, мисля, също е фейк - майтап.

Не съм чувала чужденци да определят бг език като груб... ама смеят ли. ;) Виж, българи съм чула - един или два пъти.
Като твърд съм чувала. От руснак. То бива и да не им е твърд на тях, дори в бургаско-старозагорския си вариант. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 13:17.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 13:14



Руският бил по-твърд и груб от нашия в ушите на чужденец. Бях учудена.

А за грубост, определено немският води класацията. Обучаващите се, освен за шибаната му граматика, трябвало да внимават и с произношението - съществувала опасност да призоват някой демон.






Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:20



бе май не е майтап. май е истинско предложение...


с майка ми сме си говорили за този случай, но не помня имена.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 13:19



Нащо беше шестокласник около 2010. И случило на родители читанки.
У дома "Под игото" и други бг класици отпреди 50-те години на 20-ти век се четяха на глас, аз и баща му го играехме български тълковен речник. Бая стари, излезли от съвременна употреба думи и изрази научи горкото. Но само защото имА късмета да работим в съседните стаи и да сме на разположение 24 часа за всякакви въпроси и недоумения. Иначе, щеше да си чете за домашно стаааарите класици като старокитайски език, "преведен" фонетично на кирилица и бъкел да не разбира.

Вазовия език го разбират от самосебе си само хора от нашето поколение - над 50 годишни. За всяко следващо е все по-архаичен и неразбираем.
От една страна е кощунство "да се превежда" на съвременен литературен български,
от друга страна, докато не е свален от задължителната учебна програма, за да се изучава в оригинал, трябва първо да се изучи почти като чужд литературният и говорим език от 19 век.

Значи, или компромис с езика и оригиналния авторов изказ, или компромис с опознаването на идеята на произведението.

За да стане достъпна идеята, аз, дето се имам за езиков нацист, бих тръгнала на компромис с езика. Защото при Вазов и другите класици е водеща ИДЕЯТА.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано01.12.21 13:19



Писах и питах за втората ми нова дума. Суег. Размъкнат стил на обличане, нещо като хип-хоп, ама не точно. Пресичат оняден младежи и моята възкликва - о, колко суег! И аз - Ъ?!! Определих го като изпаднал безработен мърляч от някое гето, с плетена презервативоподобна шапонка на тиквата. Да пусна инфо за обща култура докато не съм забравила думата.

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:23



А, стига, бе!


Тоя чужденец просто не знае какво значи "твърд" за език и произношение. Не вярвам понятието да има различно съдържание в различните езици, макар че не съм сигурна. На едно място, в нета, мен пък ме опули твърдението, че в Перник(!) говорели... меко. Подозирам, че авторът на изказването или не знае какво е меко за изговор, или не знае какво е Перник. (Не от вицовете, а къде се намира и как се говори там, където се намира.) И други опулени от коментара имаше. И за чужденеца мисля нещо такова.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:24



немският си е грубичък...в момента, в който го проговориш, вече не те дразни...богат е.
и ето ти противоречие...най-нежната и красива музика често е написана от немскоезични



холандският е груб според мен...
многото "Ж" втвърдява езика...в полски или португалски, напр.
сервеса е къде по-благозвучно от сервежа...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:29



Ми то и ние не сме от поколението на Вазов, щом за нас не е особен проблем, не вярвам днешните млади да се измъчат твърде много.
Яд ме хваща да гледам как думи, познати и естествени за нас, се оказват дълбока тайна за малко по-младите. Яд и шаш. И изобщо не говоря само за думи от произведения на Вазов

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 13:29.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:30



Не бих определила никой език като груб аз.
А немския го харесвам.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:42



е, то и аз вече го харесвам...


но си е хард. не е мелодичен...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано01.12.21 13:48



Не бъркате ли? Копирайтър трябва да е онзи който слухти да не стане инфриджмънт на интелектуални права, а тоя дето копира и пише там разните му работи дето правилничка говори трябва да е копиврайтър. Ако погледнем на английския от руска гледна точка става по-разбираем защото се намесва и немският.



Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 14:10



Щеше да е идеално, ако не беше краставицата, която съдържа 99% вода.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 14:54



"Вазовия език го разбират от самосебе си само хора от нашето поколение - над 50 годишни." Ммм ... и аз така си мислех, докато не направих импровизирано "проучване" сред връстници в офиса. Ами оказа се, че са трагични. Лека полека си признаха, че не го разбират. Даже литературно четене направихме да видим откъде идват проблемите. Ами от къде? От непознаване на езика, стария. Явно расли в "модерни" семейства, в които използването на архаизми и диалекти се е приемало проява на лош вкус и простащина и са ги заменяли с модерни чуждици, щото така е по-кул.
Да не говорим за турцизмите, връстниците там направо спират!!! Блокаж пълен!!!

Та, и нашите връстници се оказаха също толкова разбиращи.

Редактирано от LAMBl на 01.12.21 14:56.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 16:50



Някои наши революционери, които не могат да бъдат заподозрени в туркофилия определят турския език като благозвучен. Друг е въпросът, че тогавашният османски литературен език бил достъпен за образованите и доста се различавал от простонародните говори.

Редактирано от tuzlija-179435 на 01.12.21 17:23.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 17:04



Татко ми, Бог да го прости (1931-2016) беше, по общо мнение кадърен икономист, завършил в Свищов, безпартиен - т.е.знаещ, че каквото и да пряви има таван на кариерата, пък и по характер не беше комплексар и да се пра'и, така, че си мааше на диалект и ич не му пукаше...



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 17:14



"...турския език като Благовещение"
Като благозвучен + телефон с редактор?



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Noy BG]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 17:23



Вероятно ще продължават още дълго на ниво опити.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 17:25



Готово, оправено.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 17:30



турският в устата на жена наистина може да звучи красиво


правили са ми комплимент, че придавам на немския приятно звучене...кефело ме е, но обективната реалност е, че е хард...
при нас има известна предубеденост спрямо турския. и към руския има такава...когнитивни процеси

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 17:36



И източнобългарските меки говори в устата на жена могат да звучат красиво...





Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: DarkSide]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано01.12.21 17:39



Хахаха, ако си го измислил сам - евала



И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 17:57



Деазнам, може да сме имали по-ерудирани учители по литература да ни обясняват архаизмите в изучаваните произведения. Аз имах майка и леля-учителка под ръка, които питах и знаеха турцизмите и старите думи и названия. Плюс комплект речници от лелината библиотека, които ме бяха свикнали да използвам, когато срещна непозната дума. Но синковецът, помня, го чете с голямо пъшкане и питане Под игото.
Някой, май Крафтърът, бе постнал откъс по този повод. Пак:

Тая прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора.

Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата, който като лястовичка пееше, деня и нощя, и между високите бухлати чемшири, що се тъмнееха край зида, зиме и лете все зелени. Фенерът светеше, окачен на клончето на едно люлеково дръвче, което приятелски надвисваше миризливите си люлеки над главите на челядта.

А тя беше многобройна.

До бай Марка, до старата му майка и до стопанката му седяха около трапезата рояк деца — големи и малки, които, въоръжени с ножове и вилици, опустошаваха мигновено хлябове и блюда. Те напълно оправдаваха турската дума: сомун душманларъ.

Бащата хвърляше от час на час добродушни погледи на тия запъхтели работници с остри зъби и несъкрушими воденици, усмихваше се и казваше весело:

— Яжте, татовата, да порастете! Пено, налей паницата пак!

Слугинята отиваше при чучурчето, дето изстиваше руйното вино, наливаше и донасяше дълбока фарфорова паница. Бай Марко я поднасяше на децата, като казваше благоразположено:

— Пийте бре, маскари!

И паницата изреждаше всичкия народ. Очите на народа светваха, бузите се зачервяваха и той си облизваше с наслаждение устните. Тогава Марко се обърна към жена си, която се понавъси неодобрително, и каза строго:

— Нека да пият при мене — да не са жедни за вино. Аз не ги ща да станат пияници, като пораснат.
Марко имаше свой практически възглед за възпитанието. Човек малообразован, от прежното време, той със своя естествен здрав смисъл разбираше добре човешката природа и знаеше, че онова, което се запрещава, по-силно се желае. По тая причина, за да ги заварди от наклонност към кражба, той поверяваше на децата си ключа от ковчега с парите.

— Гочо, иди отвори севлевия сандък и ми донеси кесията с минцовете!

Друг път поръчаше на другиго:

— На, татовата, иди ми отчети от панерчето с жълтиците двайсет рубета, та да ми ги дадеш, като се върна. — И излизаше.

Въпреки обичая на повечето бащи по онова време, додето обядват, да държат прави децата си, уж да ги научат на почит към старите, Марко винаги туряше своите на софрата. Също и кога имаше гости, той викаше синовете си да присъствуват.

— Нека да добият господарски нрави — обясняваше той, — а не да се дивят и гушат пред хората като Анко Разпопчето.


Може и да съм пропуснала да зачервя думи и изрази, които едно съвременно 13 годишно ще гледа като теле в железница, без да проумее. А това е само няма и първата страница на романа.

Неотдавна по талавизора излъчиха един кратичък експеримент в библиотеката.
С 12-13 годишно момче и към 70 годишна жена. Зададоха им по 7-8 думи. На жената от съвременния разговорен сред младежите език, а на ученика - от разговорния език от нейното детство. И двамата разпознаха по има-няма 2 думи.
Момчето каза, че "кобилица" сигурно е порода женска кобила, за "сборувам" направи аналогия, че сигурно е събиране на много хора на едно място, от "сбор", но не се досети, че е аритметичното "събирам /числа/". Е, туй дети как да ти прочете Под игото без превод?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано01.12.21 18:01





някой чел ли го е?



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 18:18



"Деазнам, може да сме имали по-ерудирани учители по литература да ни обясняват архаизмите в изучаваните произведения." Това не го дават учителите, а семейната среда. Примерно Адмирала вкарва много архаизми и ме кефи. Даже съм го разпитвал, от къде идват тези му знания. В семеството, в което съм расъл, има подчертан интерес към подобен език, с акцен към турцизмите, порсто е така. Ча това на мен ми е бащиния език, той така говори (даскал по български) аз никога не съм имал проблем с разбирането на текста, дори до едно известно време не предполагах, че другите не го разбират.

Но преди няколко години, сигурно малката като е била ученичка, ми се е оплакала, че не го разбира и аз го коментирах в работата. По-младите колеги директно изригнаха, че "Под игото" е нечетим!

А тия на 50+ дипломатично отговаряха, че да младите не го разбират. Та отворихме текста в читанка и започнахме да четем и "превеждаме"... Оказа се, че и наборчетата толкова разбират кое какво е. Мислят си нещо, но то не е така... На турцизмите въобще отказват да разсъждават какво може да означават...

Мче, ни една от постнатите в червено думи не ме затруднява, даже ми внася колорит който ме пренася в онова време, потапя ме в обстановката и ме кара да мисля за едни отминали стари времена и наистина да се почувствам, че съм се върнал по турско.

Редактирано от LAMBl на 01.12.21 18:20.



Тема Re: Ъндър Опрешъннови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор DarkSide ()
Публикувано01.12.21 18:18



Как сам, издиктуваха ми директно го анунаките от Сириус по 5Г-то. За съжаление на инглиш, щото бългериънът им още не се транслейтва добре, викат много малко инжекции имате, требе да направите минимум 75% инжектирани, за да почнат да го хортуват що-годе бългериънът, много им смотано AI-то на тези анунаки, бре, кой ли им ги е писал алгоритмите, ебаси!

И малко го посъкратих текста, щото не можах веднага да зацепя кои са тези лордове Литъл-Лобстър Фартинг и Майкъл Френчи.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 18:54



Ще ме прощавате, ама мисля, че всичкото това неразбиране е въпрос на мозъчна, даже бих казал - духовна леност. Нежелание за грам замисляне над текста, а просто отбиване на номера.
Според мен, дори без бележки под линия, поне 70% от червените думи или словосъчетания могат да се разберат ако човек реши поне малко да впрегне малките, сиви клетки, както казваше моят приятел Еркюл.
Още 20% могат да се схванат ако не конкретно, то поне смислено, от контекста.

Та, всичко е въпрос на мързел, незаинтересованост и нежелание.
Дори в "Дарки"-стайл да им го напишат, те пак няма да го четат.
Sic!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано01.12.21 19:08



Ама кобур не е калъф като цяло, а калъф за пистолет..

Иначе .. Какво не се разбира на “Вържи попа да е мирно селото?”.. то си е на чист съвременен български.

секви изгъзици..





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 19:22



Мче, ни една от постнатите в червено думи не ме затруднява, даже ми внася колорит който ме пренася в онова време

Теб не, но сегашните 13-годишни няма откъде да ги знаят. Защото не се използват в съвременния език. Ще кажеш: да питат родителите си. Защото Вазов се изучава поне от 100 години. Но, както сочи и твоят експеримент, кой чел навремето в училище и забравил, кой не чел и претупал - малко от съвременните 35-45 хора проявяват интерес към диалектите и архаизмите. Би трябвало да отделят специално време в часовете по литература, за да "превеждат" и изучават стария образен език на нашите класици. Но не е предвидено в учебната програма и ей ти го Вазов в превод наготово.

Според мен децата губят от това, но наистина си е времеемко някой "да им превежда" у дома целия роман, че и стихотворения, други произведения изречение по изречение. Лесният вариант е да питат чичко гогол. Обаче, изпробвано на наш синковец - мързи ги да търсят и да четат сами значенията.

Марко седна пак на постланото с червен китеник одърче, загнездено между високия чемшир, и запуши чибука си.

Туй си плаче за една притурка в снимки, картинки и обяснения към "Под игото",
ма кой да се сети и бръкне, че да я издаде.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 19:28



сомун душманларъ

туй гаранция, няма етническо турче, дето да не го знае.
мъ я, питай племенниците си, нека си покажат мозъчната работливост и да се сетят.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 19:33



Какво да ги питам - големият е абсолютно същия мозъчен мързеливец.
Малкият все още е твърде малък.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано01.12.21 19:51



Не само "Под игото" ... едно време сме учили и "Немили, недраги", както и "Мамино детенце", а езикът на Любен Каравелов не е по-малко богат, колоритен и архаичен от този на Вазов... Имам спомен, че сме учили и "Иванко, убиецът на Асеня" на В. Друмев, там езикът е от 1872-ра...

Така че, сме имали последователно и методично обучение върху възрожденския български и дори да не сме знаели всички архаични думи, сме развили усет за контекста и значението им. Пък и много телевизионен театър се гледаше и голяма част от пиесите бяха със запазен авторов текст...

Оня ден попаднах на БНТ 2 - урок по литература върху "Една българка" на Вазов... ами добре беше направено, много аналитично, с много примери... Даскалицата на мен ми беше малко дървена като за литераторка, ама ставаше...

Просто светът вече е друг. Каквото и да правят, няма как да им налеят всичко в главите, след като липсва съответната литературна и културна среда.

Оня ден



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 19:52



Книгите го дават, бай Ламбе, не семейната среда. Предимно. Средата поощрява и допълва, да

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 19:55.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано01.12.21 20:27



Току-що приятелка ми го изпрати тоз майтап по вайбър, да се смееш ли, да плачеш ли...



На въпрос към родители "Как бихте реагирали, ако разберете, че детето ви е Хомо Сапиенс?"

50% от анкетираните са отговорили - ще го изгоня от вкъщи, 20% - такава е модата сега, 10% - а бе важното е да сме живи и здрави, 10%- секи сам си преценя, 10% - с това дистанционно до тук се докарахме.

На въпроса към бабите "Как бихте реагирали ако разберете, че внучето ви е Хомо Сапиенс?" 100% са отговорили - така е, като не яде!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.12.21 20:44



Викам му веднъж на един колега : ,,Педант" те нарекох, бе, не ,,педал"!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано01.12.21 20:56



Само това не мога да се сетя какво е: севлевия сандък?



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано01.12.21 20:59



Хубаво, че има Гугл


Ако кажеш “самонает” и малките могат да клепат насреща ти



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано01.12.21 21:05



Ох, и на мен ми се е случвало да ми се обидят на инфантилен. Е, вместо да кажа вдетенен

И докато се сърдеше на първото, се развесели на превода



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано01.12.21 21:17



Моите деца и те не харесваха “Под игото”, не че аз много я харесвам, де!
Преди толкова много години изпитвам сина ми по история и го питам знае ли какво е заптие, фес ... абе пълен урок с турцизми - по-скоро беше урок по турски език, отколкото по история.

Но връх в кариерата ми на майка-помагачка беше в неговия първи клас да сглоби изречението: Странджа и Сакар са планини в югоизточна България. Кой мозък го беше измислил?!! Айде, Странджа лесна работа- има баба и дядо от странджански села, в които е бил, но за Сакар не беше чувал. С помощта на една релефна карта направихме един урок по география като детето гледайки границите съвсем се зачуди дали Странджа е българска, като 2/3 са в Турция. Тогава си представих колко ще е далечна темата за едно дете пт Видин или Петрич.

Не знам за внуците дали ще мога да се включа





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:22



Е, може би и книгите, но кои книги? Ако раста в семейство на IT инженери, и у нас се говори на език преситен на английски IT термини, дето не подобряваме салатата, а я ъпгрейдваме, мислиш ли, че ще ми бъде създаден вкус към четене на възрожденски автори...? Не! Няма да стане! Ще, се бъгваме, ще сме сейф,... и всякакви други нелепо и безсмислени вмъкнати чуждици. Това маниерничене е заявка, за някаква ориентация и тя не е в посоката към архаичен език по-скоро къ модерен свят в който Вазов е излишен. Не в такова семейство няма да разбират "Под игото", няма и да им е интересно, те са геймъри и компютрите са и специално ъпгрейднати. Какво Под иго???

Дай ни Кънтър страйк (ако така се казва, никога не съм я играл)!!!

Но ако родителите ти се забавляват в ежедневната си реч да употребяват не литературните форми, а се закачат с екзотични отдавна забравени думи, ти искаш не искаш ги научаваш и не само, те стават естествена част от речника ти. Ако родителят не казва: "Отвори прозареца", а "Отвори пенджарите", няма нужда да ти "обясняват" в училище, какво са пенджари.

Аз например в къщи не говоря както в бащиния ми дом. Съпругата ми (от "модерно" семейство - гурбетчии) намираше този език за селски, не го разбираше и се срамуваше, ако употребявам такива думи. Така не предадох това богатство на езика на моите деца и на тях Пояд игото им е неразбитаемо. Е, има и още една много банална причина, аз все пак не съм на нивото на родителите си.



Тема Re: "Хипотенуза с хипотенузанови [re: Fish L]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано01.12.21 21:22



такава"... по Бранислав Нушич





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:37



"... всичкото това неразбиране е въпрос на мозъчна, даже бих казал - духовна леност. Нежелание за грам замисляне над текста, а просто отбиване на номера." Да и това го има. Обаче аз го отдава на семейна обремрненост - не ни ли пълни чинията, не ни интересува!!!

Морал, духовни ценности, изкуство, научни теории, абстрактно мислене... забрави!!!

Даже преди малко една клубарка ми направи подобен коментар. Как да й кажа, че отказът от мисловни напъни, не е практичност, нито се компенсира с въображаема интуиция, а е най-обикновена глупост и простотия е!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:43



Ако някой ще ми го превежда,... забрави!!! Питам за дума, след ред друга, след два пак... изгубил си връзката, забравил си какво беше преди... смисъл е изгубен, кашата е пълна.

Учител в часа с 30 деца да преведе цял един роман... няма да стане, ако детето не е расло в среда говореща и имаща отношение към този език.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:52



Това е пък е напълно разбираемо!!!
Сомун - е аз го знам като самун, ама е ясно какво е. Самун хляб!
Душманларъ - душманин, враг.

И двете думи са ясни и самун и душманин.

Абе човек дето яде яко, унищожител на храна/хляб!!!

Редактирано от LAMBl на 01.12.21 21:54.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:51



Ами, за севлевия и аз не знам.
Но това не ми пречи на четенето.
Чорбаджи Марко е сравнително заможен селянин, значи това определение би трябвало да подсказва особеност на изработката, материала, обкова или нещо подобно.
И реално е без особено значение - просто подсказка, че сандъкът е по-специален, марков бихме казали днес.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:57



Заптие е чудесна дума, изпълнена с правилния негативизъм към тази професия. Жалко, че сме я заменили с "полицай".
Имам близък приятел от детските години, много интелигентно парче, завършил история, който стана ченге. Той за себе си и колегите си когато говори казва "заптие". Ама винаги.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:58



Всичките ми познати яки програмисти се кефят на тоя роман. А най-големите нърдове буквално го знаят наизуст.
Та... Не си прав.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 22:03



Може би не съм прав. Търсех пример със среда с диаметрално противоположен език на вазовия и IT сектора ми се видя точно такава. Исках да кажа, че средата е определяща. Това беше важното в мнението ми.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 22:38



Учител в часа с 30 деца да преведе цял един роман... няма да стане, ако детето не е расло в среда говореща и имаща отношение към този език.

Е, нашето като порасна, кво? С Липарски обожаваме старите и диалектните думи и изрази, от 4-5 годишни сме изчели всичкото български класици, като се почне от приказки и стихотворения, непрекъснато си менкаме и ползваме известни реплики от филми, книги, песни... Липарското ще знае и запомни стотина думи от ежедневната ни употреба и от детските приказки от стари бг автори, които сме чели като е бил малък. НО!!!! "Пенчо не чете". Отбива номера със задължителните за изучаване произведения и до там. Изобщо не посяга към тъпканата с книги библиотека. Щото Пенчо има компютур, интернет и съвсем други неща са му по-интересни от вехтите книжки. И в своите си интереси е целенасочен, самообразова се без подканване, даже на 15-16г. на английски се изразяваше по-добре и с по-богат речник, отколкото на български.

Та, не е и до домашната среда. До четенето на книги е.
Но туй е болната тема на повечето образовани родители-читанки в наше време.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Последна промяна на 26 ноември 2019 в 10:44нови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 22:55







Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано01.12.21 23:27




селви е кипарис на турски, оттам, сандък от кипарис.

в хасково старите поколения знаеха оня архаичен турски, който се е говорел като са били деца.
всичките го знаеха.
като казвам "старите поколения", имам пред вид лели, кръстница... абе роднини на баща ми.
на божура казваха "йълдъз", например.
Майка ми перфектно владееше брестовишки и родопски, що думи и изрази съм запомнила, за аскуфски да не говорим, тия диалект разбиране няма.
харесвам езика във вазовите произведения, чета и препрочитам, и често се хиля на глас.

малкият тартариан няма такъв интерес, понякога го провокирам, като изтърся накакъв архаизъм, той прави физиономия и учтиво не моли да "мина на български".

но пък и аз му влизам в ежедневието като мимоходом подхвърлям " пак се крашнал на леглото", например


научи се да чакаш

Тема чорбаджи марко не е селяниннови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 23:44







Тема ще ми е интереснонови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 23:50



ако някъде го има първото издание. дали ние ще може да го четеме и колко всяко следващо издание тихомълком е променяло езика



Тема Re: чорбаджи марко не е селяниннови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.21 00:49



По онова време всички са били селяни, щото все още е нямало софиянци.





Тема Re: ще ми е интереснонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.21 00:53



Ще можем.
Със шрифта се свиква сравнително бързо, казвам го от личен опит. Навремето, като съвсем начинаещ младеж, ми беше попаднала на село от тавана една книга "Кокаинъ". Български автор. Като цяло - няква тъпа мелодрама. Ми, след третата страница свикнах. Даже тогава за сефте открих широкото Ъ, дето се пише малко като Ж.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 00:57



Съгласявам се бе!
Ама допълвам.
Сетих се за моите. Голямото е... по-тъпото... Не бе, даже може и по-умно да е ама е голем дъвар! Не четеше и това си е! Оубачей, в училище даскалицата постоянно чумосваше другите деца, че не можели да се изразяват и имали много беден речник,... тук правеше пауза, замисляше се и добавяше: "С изключение на малък Ламби. Той се справя много добре!" и наистина и до ден днешен, големият е изкусен разказвач, гаден манипулатор и... хитрец... говедото му с говедо! И голям порасна, че не мога и да го набия...

А малкото чете доста повече, но изразяването му не е от най-силните му черти. На тати тъпото...

Ген някакъв е! Даже някъде бях чел, че владението на речта и способността да се изразяваш са генетично засадени.

Големият рано проговори и шашкаше всички със думите, които използваше. Извинявай, ама бебе на година и половина да ти забие всусност (всъщност) - не преувеличавам!!! Ще те опули, няма как!! Как да не е генетично заложено?

Редактирано от LAMBl на 02.12.21 01:04.



Тема по онова временови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 02:18



софия си е била село
ама виж, бяла черква





Тема нямах предвид правописанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 02:21



просто си мисля, че всяко следващо издание е осъвременявало езика, без да го афишира



Тема Re: нямах предвид правописанови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.12.21 07:11



просто си мисля, че всяко следващо издание е осъвременявало езика, без да го афишира

И аз съм склонна да го допусна.

Вероятно е правено не дърварски и нагло, та чак смешно на места, като този “превод”.

Още 2019 се чудех как е възможно изобщо да си помисли човек, че върши нещо полезно, променяйки и “модернизирайки” цели изречения от ЛИТЕРАТУРНО художествено произведение! И как никой не ги “застреля” досега, тия герои, а се водят благи дискусии “за и против” по въпроса!

Защото литературата трябва да се изучава като литература, а не като исторически материал. Тя е ценна не толкова заради информацията, която носи, а заради красотата и уникалността на стила, езика и фантазията на автора. Всичко друго е второстепенно. Който не я разбира - да не я чете, проблемът си е негов. Получава си ниската оценка по ЛИТЕРАТУРА и толкоз. Да чете учебници по ИСТОРИЯ. ОТ ТАМ да научава историческите събития от даден период.

Защото "Под игото" се изучава по причина на това, че Вазов го е писал. А не, че от него е важно читателят да научи некви исторически истини. И да видоизменяш това, което Вазов е писал - е кощунство.

ТОВА заключи чукча-писател, а не читател!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Редактирано от UnicaDonna на 02.12.21 10:41.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 07:45



"Свободна професия" още. Всяка дума има първи път на научаване. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.12.21 07:48



Ген някакъв е! Даже някъде бях чел, че владението на речта и способността да се изразяваш са генетично засадени.

Големият рано проговори и шашкаше всички със думите, които използваше. Извинявай, ама бебе на година и половина да ти забие всусност (всъщност) - не преувеличавам!!!


По въпроса за гените съм напълно съгласно, известна е моята теория, че всичко е ген.

Но все пак, ако детенце не е чуло някога някъде думата “всъщност” - няма как да я повтори, нали?

Въпрос на ген е вече какъв е потенциалът му да я осмисли, запомни и употреби правилно.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема глей сянови [re: UnicaDonna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 07:58



със сигурност никой англичанин не може да разбере, даже да прочете шекспир в оригинал

езика се променя и няма лошо нещата да се осъвременяват
но не така дърварски, както са го направили тия юнаци

кобур и синджир още се ползват
поговорките още се ползват, а превода им е смехотворен

виж модификацията на думите на киряка, е достойна за ... киряка





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tartarianeyes]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано02.12.21 09:05



Аз пък с йълдъз съм чувала да се нарича гергината, станала по-известна като далия. В българския превод на "Името ми е Червен" са оставени доста турцизми, предимно професии. Някои съм ги забравила, други никога не съм знаела, та търсех справка в италианския превод. Обаче какво разочарование като потърсих как са превели на италиански баклава, пестил - все сладко или сладкиш. Читателят изобщо нищо няма да разбере от турските сладкиши.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 09:38



Сетих се за моите. Голямото е... по-тъпото... Не бе, даже може и по-умно да е ама е голем дъвар! Не четеше и това си е! Оубачей, в училище даскалицата постоянно чумосваше другите деца, че не можели да се изразяват и имали много беден речник,... тук правеше пауза, замисляше се и добавяше: "С изключение на малък Ламби. Той се справя много добре!" и наистина и до ден днешен, големият е изкусен разказвач, гаден манипулатор и... хитрец... говедото му с говедо! И голям порасна, че не мога и да го набия...

Щот не играе по свирката на тати, нали?


И, тати като сий изградил един критерий и идеал как синчето да бъде на тати ъпгрейтваната версия, онуй все му бягало от програмирането.

В наща къща май-май аз го играех повече Ламби и от теб. Пък Липарски ме перкаше през амбициите: "абе остави човека на мира". Щото пък, на Липарски татито вечно страдаше от пъш и тръш, че първородният и едничкият му син не следва неговата програма за себереализация. Не, че имаше съществени забележки към постиженията му, дори се гордее с тях... ама не е, каквото тати цял живот си е мечтал да направи и постигне синковецът. Кат се почне от избор на професия, та ...да не изброявам.

Ей на, одъртяхме и ний и ни се връща - дуднем и се оплакваме от децата кат същи дъртаци-киселяци. Щото ни бягат от калъпа.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано02.12.21 10:19



гергината, станала по-известна като далия.

Чудесен израз, обяснява всичко!
Нуждата от превода на романа наложена от стремежа ни да звучим циливилизовано. Романите с гергини и божури (които ще са по-известни като пиъни) са следващите.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 10:52



Не знам за по-известна, аз от разказ на Агата Кристи знам, че гергина и далия е едно и също цвете, ама какво точно - не знам. Предполагам, че и другите, които не отглеждат цветя, са така.



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано02.12.21 10:58



Не мога да прочета какво сте приказвали и накъде се е развил разговорът, но много ми се иска да напиша едно впечатление напоследък. По абсолютен съвпадък на Андреевден на масата стана въпрос за Вазов и Под игото, и единственото лапе(не мое), което го беше чело, малко засрамено каза, че всъщност и е харесало. Разбирам я, защото и аз изпитвам неудобство, че и на мен ми хареса навремето. Голям срам бера с тези книги.
Та впечатлението е следното: Романът е любопитен, приятен, страшно лек и оставя добро настроение(въпреки финала и обесеният Мунчо). В крайна сметка на повечето хора би им харесал. Единствения му, но огромен и непреодолим кусур е, че се учи.

П.П. Осъвременяването на езика, според мен е грешка, която отново е взаимствана на сляпо от англичаните. Те обаче нямат избор. Ние имаме.

Редактирано от Green Light на 02.12.21 11:02.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано02.12.21 11:00



сигурно си права, защото "йълдъз" на турски е "звезда".
а гергината много повече прилича на звезда от божура.

грешно съм запомнила.


научи се да чакаш

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 11:04



"Щот не играе по свирката на тати, нали?" Мче как!?

То нали като татьо си! ... със собствено мнение трябва да е! Може същото да мисли, ама няма да го признае! Ей така!
Пък и Ламби хич не се е опитвал да ги програмира! Като започнат много да се съгласяват с мене и аз ги насмитам: "Абе вий акъл в тиквите си имате ли, бе!? Що ми вярвате!? Аз може да ви лъжа, може да съм тъп!? Я си размърдайте пихтиестите мозачета и мислете със собствените си глави!!!" Никъде не е казано, че съм прав!!!
Даже напоследък малкото е запонало много да се съобразява с моето мнение, та си говорихме по въпроса, големият е по-твърдоглав.

"В наща къща май-май аз го играех повече Ламби и от теб." Къф Ламби, бе??? Ма той Ламби не е гад, само са прай! Аз съм ги оставил да се саморазвиват и дори обратното - никакво опекунство, нищо задължително, пълно самоуправление, до степен да им липсва. Ся се въртят около мене и искат малко да се поотъркат у татю, малко да се поглезкат ... Затова може! Да, татю Ламби глези!!! Да, много обича да глези!!! Пък и те моите са си лигльовци...

Ти да не се впечатляваш, че съжалявам, че не мога да го набия? Не ми обръщай внимание. Ми съжалявам! Найш к`во говедо голямо е станало??? Само да ме добара и ще ме спука от бой...

Значи, пак това, голямото ... като дойде у нас и аз си го знам ... седне на дивана и аз го гушна, и той замръзва ... за да не взема да си променя положението и да остане по-дълго гушнат стои неподвижен ... голем цирк, голям глезльо...!!! А иначе гоуем мачо, гоуем бабаит... ... на татю мърльото!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 11:11



Че "пестил" турска дума ли е?





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Green Light]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 11:18



Може да нямат избор за Шекспир, ама за авторите си от 19-ти век имат и не мисля, че избират осъвременяване.



----
Между другото, да видя, няма да повярвам, че е възможно някой, живеещ в България, да се изразява по-добре на английски, отколкото на български. Иначе маса родители го казват за отрочетата си.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 02.12.21 11:19.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Green Light]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 11:22



На гол тумбак чифте снобария ваща работа.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 11:41



Мче ти си бил същата мека мара кат Липарски.
Ко ми се прайш на джелезния пич в клубъ!



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 12:44



Ъ! Прая са ... на какво са прая?

Стига, моля ти се, ти да не се вързваш...?



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано02.12.21 13:26



има, има такива.
синът на моя братовчедка.
от раждането му и двамата родители разговарят с него само на английски, учи в някакво училище, където пак всичко само на английски.
беше голям майтап да го слушаш как плете невероятни конструкции, как нагласа българските думи според правилата на английския.

сега май вече е в нормално :) училище и няма такива върхови попадения в българския както преди.


научи се да чакаш

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tartarianeyes]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 13:45



Е, за такива не се сетих, да.


Имах предвид хора, които общуват на бг във всекидневието.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано02.12.21 14:56



Не знам за по-известна,

Google двете думи и ще знаеш


Гергина се среща по-малко от 90 хиляди пъти, докато далия 1 300 000.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: T a n y a]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.12.21 18:09



Това е висш пилотаж.






Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.12.21 18:29



Моите пък, така се случи, че докато бяха между 3 и 5 клас живяхме в чужбина. Там учеха в руско училище. Значи, русначетата в 3-ти клас изучаваха руски класици - Есенин, Лермонтов, Пушкин и т.н. Значи, едно, че текстовета бяха по 20 страници дълги, което за едно дете в тези класове си е страхотно натоварване, и второ в оригинал. Аз чета, щото мойте гледаха като овце в пламъци, и нищо не разбирам. Ама така нищо не разбирам, че чак не мога да преразкажа поне за кво иде реч. Пък не е да не знам руски. Такава тежка литература.
Та ... познай руснаците дали ще си позволят лукса, да си преведат класиците! Да, ама точно никога! Ние обаче се скъсахме да ги жалим тез наще готованчета. Труден им бил, архаичен им бил... Сакън!




Тема Re: ще ми е интереснонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.12.21 18:35



За Вазов не знам, не ми е попадала. Но съм чела книги, издадени преди 40-те, четат се. Отначало е малко търсене, но се свиква.




Тема Re: ще ми е интереснонови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 20:15



както казах, нямам предвид правописа

паисиевата история не мога да я чета, ама тя е и ръкописна
ето едно интересно упражнение, това го чета, ама с мъка:





Тема Re: ще ми е интереснонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 20:46



каффето е костилка и ся ражда по овошки, на вехто време го знаяха токмо в Арабистан, но когато наченаха да го оупотребляват много, сиреч преди стотина години, насеяха го на вред по топлите места.

Квой туй, бря?



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: ще ми е интереснонови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 20:57



Е как какво? - Старо издание на Уикипедия!





Тема рибния букварнови [re: alisalisa]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 21:10







Тема Re: ще ми е интереснонови [re: LAMBl]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 21:19



Асъл, и аз нещо такова щях да пиша.


Това е отпреди кодифицирането на книжовния ни език, когато всеки си е пишел, както си знае и както го кефи. Тоест и това е книга от 40-те, плюс-минус малко, ама на по-миналия век. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 02.12.21 21:20.



Тема Re: ще ми е интереснонови [re: MupaM]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано02.12.21 21:21



Гаче ли, сега не е същото





Тема Re: ще ми е интереснонови [re: Fish L]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 21:22





Е, сега не е чак. Искаме, ама не можем, защото сме забравили диалектите и не знаем шантави азбуки като тази. Малко шльокавица от днешната нищо не е. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: рибния букварнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 21:26



"кафето е костилка и ся ражда по овошки"
кърти!



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: ще ми е интереснонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.21 22:47



Чете се. Или поне на мен не ми е проблем да го чета, а както виждам - и на други.
Не мога да чета обаче житестраданията грешнаго Софрония, дори със съвременната азбука написани. А те са издадени по-късно от рибния буквар мисля. Суицидна скука.



Тема изложи си тезата чистонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано03.12.21 01:24



Казваш че превод на под игото е необходимост ли?



Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 02:49



казвам, че всяко ново издание е осъвременявало езика тихомълком
и би било интересно да се види оригинала

за сега, поне за мен превод на езика от края на 19-ти век не е наложителен
но не съм сигурен за младите

превода на госпожата е абсурден



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано03.12.21 06:51



На българчетата руският им е труден, съвършено непознат език, ако не са го изучавали.
Но баш пък Пушкин, например, няма никаква нужда да се превежда на "съвременен" руски. Той си е напълно разбираем и така:

У лукоморья дуб зеленый;
Златая цепь на дубе том:
И днем и ночью кот ученый
Всё ходит по цепи кругом;
Идет направо — песнь заводит,
Налево — сказку говорит.
Там чудеса: там леший бродит,
Русалка на ветвях сидит;
Там на неведомых дорожках
Следы невиданных зверей;
Избушка там на курьих ножках
Стоит без окон, без дверей;
Там лес и дол видений полны;
Там о заре прихлынут волны
На брег песчаный и пустой,
И тридцать витязей прекрасных
Чредой из вод выходят ясных,
И с ними дядька их морской;
Там королевич мимоходом
Пленяет грозного царя;
Там в облаках перед народом
Через леса, через моря
Колдун несет богатыря;
В темнице там царевна тужит,
А бурый волк ей верно служит;
Там ступа с Бабою Ягой
Идет, бредет сама собой;
Там царь Кащей над златом чахнет;
Там русской дух... там Русью пахнет!
И там я был, и мед я пил;
У моря видел дуб зеленый;
Под ним сидел, и кот ученый
Свои мне сказки говорил.
Одну я помню: сказку эту
Поведаю теперь я свету...


Вече не помня по наше време от кой клас започваха задължителните часове по руски, но помня, че в гимназията освен изброените от теб, още на няколко автора четяхме целите стихотворения или откъси от романи в оригинал в часовете по руски език. Та, не ща да те обиждам, но възрастен българин с училищен руски и речник за хептен непознатите думи не би трябвало да се затрудни да схване смисъла на текста от съответното произведение.

Пак повтарям, за деца в 3-ти, 5-ти клас, паднали от небето в руско училище, си е зор. То, докато не назубрят падежите с все склонения, глаголните времена и не се подплатят със солидна лексика, 20 страници литературен текст си е майка плаче.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.12.21 07:02



Не мисля, че е така. Вазов си пише на книжовен език вече.
Вместо да превеждат, вярно, да пуснат фототипно издание на първото издание.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано03.12.21 07:12



би било интересно да се види оригинала


Да, просто информативно. За заинтересованите - може да изследват дали наистина през годините е побутвано тук-там по посока на осъвременяване.

Но това не променя факта, че превода на госпожата е абсурден, меко казано.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.12.21 08:05



Няма кво да ме обидиш ти, то аз сама се обидих на себе си тогава.



За българчетата ясно, самите русначета също не разбираха текстовете. Но на системата хич не й пука, преподава. И то в обратен ред - първо тежките и дълги текстове, граматиката после. Като направих сравнение с това, което се узучаваше тогава в българско училище, че дори и по мое време, ние сме си ходили на разходка и за кеф на училище.

Пъ Съ: Руския го започвахме в трети клас.




Тема И аз това искам да видянови [re: MupaM]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 08:31







Тема Супер интересен факт, според уикипедиянови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 08:38



Първото издание е 1984, същата година е публикуван на английски



Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано03.12.21 09:32



Вазов си пише на книжовен език вече.

Не и в романа Под игото. В него е ползвал абсолютно новаторски литературен подход: обичайният сред простолюдието разговорен език. Това го прави изключително сочен и близък за четене и възприемане от абсолютно всеки, научил се да чете българин по негово време.

В "Епопея на забравените", например, Вазов стриктно се придържа към книжовния по тогавашното съвремие, литературен език. Докато в Под игото е "отпуснал" перото, пише "по народному", така да се каже. По онова време "по народному" си е гъмжало от турцизми и "селянизми". Но туй си е бил живият език на народа, еднакво понятен и ползван и от простолюдие, и от образовани люде в ежедневието.

Литературният е малко по хай класа. Звучи учено и млце изкуствено за селяньете и техните дечица, записани в селското училище.

Има една подробност, която пропуснах да изтъкна: в речниците, които ползвах по мое време, все държавни издания, турцизмите тотално липсваха.
Държавната политика умишлено изключваше от тълковните официални речници думи от турски произход. Държавната политика официално ги забраняваше даже. Ха, чети Под игото, без да има и откъде да разбереш изразите на Вазов.

Начи - хем да запазим оригинала, хем да забраним пътеводната карта към разбирането му. А Ламби неслучайно намекна и за държавната политика относно използването на "селски", диалектни думички. Да говориш кат селянин не беше "интелигентно". На Ламби жена му са я обучили в семейството така. И тя, на свой ред, е забранявала на децата си да употребяват "стари селски думи и изрази". Щото са й ги втълпявали като "некултурни". Не е само тя, силно беше поощрявано социалното поведение и публичния речник, в които архаизми и диалекти бяха заклеймявани като признак на ниска култура и откровено невежество и простотия.

И така си преебахме куртурно-историческото етнографско ЕЗИКОВО наследство.

Пък сега - ау и въх! как може "да ми превеждат" Вазов!
Ми, може - като не му разбирате речника, ще ви го превеждат.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.12.21 09:42



Е, как, нищо не му разбирам на Вазов, дори не разбирам, че не бил писал на книжовен език. Обаче май някой друг писа по-горе, че децата не можели да го разберат пустия Вазов - аз такива притеснения нямам.
Под книжовен език нямам предвид висок стил (не означава това), а онова нещо, което стъпва на диалекта на Търновско като основа, с включени отделни елементи от други региони, и което като го четем, не му се хилим като на Рибния буквар или откъдето е онова за каффето, дори да съдържа по някой излязъл от употреба израз на всеки две страници средно.
Народният език, дето си го говорим тука във форума, пак е книжовен в този смисъл. Езикът на книгата за каффето не е книжовен език - не щото е простонароден, а щото не е онова нещо на основата на търновския говор, с което се занимава днес БАН и което разбираме, като кажем "български книжовен език".

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 03.12.21 09:46.



Тема така де котел е на 70 км от търновонови [re: MupaM]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 09:54



как ше е това търновския диалект, в котел сигурно не мякат като болярите



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано03.12.21 09:52



Бе, не повня кога нашите ме изтъпанваха да им декламирам "Опълченците на Шипка" от-до и разни други предълги стихотворения от Ботев, Вазов и възрожденците, ама беше мнооого преди 3-ти клас и задължителната учебна програма.

Пъ за "Аз съм българче" е ясно - ако до 3-4-5 годишна възраст не го знаеш наизуст, начи си псолютно тъпо говедо, марш да се срамуваш в ъгъла.
Та, и наще домашни и образователни амбиции не падаха по-долу от тези на руската система и ЕнтЕлигенция. Мъ те някак са си ги задържали.

Кво са задържали - за развлечение се подмотквам из техния Яндекс, в лековатите статийки най-редовно публикуват тестчета "знаете ли руски език". Мъ те, не само думи, ударенията и склоненията на собствения си език не знаят. Щот чета резултати от тестчетата и коментари под тестовете. Та, не ги мисли и русначетата за по-грамотни от наще. Същата бозица са.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Супер интересен факт, според уикипедиянови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.21 09:55



Викито в случая лъже. На първа страница на т.н. първо издание пише "издание второ" :)

е било от 1890, към 900 страници малък формат.







Тема Re: Супер интересен факт, според уикипедиянови [re: 741]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.12.21 10:21



А страниците нататък има ли ги, да ги сравним?



П.П. "25 илюстрациЙ".

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 03.12.21 10:22.



Тема Re: Супер интересен факт, според уикипедиянови [re: MupaM]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.21 10:28



Търсих на сайта на библиотеката, те се хвалеха преди време, че са започнали масово сканиране на каквото имат. Обаче днес на сайта не му е ден.

В линка дето дадох за най-първото издание има снимана последната страница, не изглежда пипана освен стария правопис.



Тема Re: Супер интересен факт, според уикипедиянови [re: MupaM]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.21 10:31



"25 илюстрациЙ"

Да, яко :))



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.12.21 12:26



Не са по-умни русначетата, естествено. За да илюстрирам - и на двамата ми в класовете, отличниците първенци бяха от нашите деца, българчета. За ужас на даскалите, които се караха на техните деца - как може българите да знат повече от вас.

Не преувеличавам, това бе истината.
Иде да рече, че децата ни са умни, знаят две и двеста. И трансформирането на нещо в по-лесно смилаемо, само ги прави по-мързеливи.




Тема Re: изложи си тезата чистонови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано03.12.21 14:32



"А Ламби неслучайно намекна и за държавната политика относно използването на "селски", диалектни думички." Е, чакай, чакай... чак за държавна политика не съм намеквал, за парвенющина говорих.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано03.12.21 14:57



питах дъщеря ми имала ли е трудности с Под игото...не е. харесало и е. помни го.
харесала е също Елин Пелин.
не харесва Йовков за мой ужас.
на 27.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано03.12.21 15:30



в Русе при баба и дядо започвах да говоря по-меко при дълъг престой.
в София втвърдявах, но без шопски диалект. татко ни поправяше



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.12.21 17:58



И на мен ми е далечен Йовков.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема сравнихнови [re: 741]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 18:40



картинката от твоя линк с текста в читанка
няма никаква разлика, въпреки, че текста е доста къс и съдържа само 1-2 стари думи



Тема ее, чакай, дъщеря ти все пак вече е лелканови [re: Baldrian]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.12.21 18:44







Тема Re: ее, чакай, дъщеря ти все пак вече е лелканови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор 2biri ()
Публикувано03.12.21 23:31



И моят син в някой си клас (пети, шести??? може и да бъркам) хареса Под игото, а изобщо не хареса Малкия принц - каза, че до края нищо не се е случило. Бяха им от лятната програма. Но с интерес си я прочете първата.

Факт е че той е поредния от нечетящите. И от задължителните за лятото - тази му беше харесала. Колко е разбрал някои думи е друга тема, но се кефеше че има действие и развръзка. Случват се неща някакв, има йекшън



Но Косачи на Елин Пелин го беше ужасил, нищо не разбра, някви се ревнуват и свършва. Така и не разбра какво да пише там.

След години си взе малкият принц в Германия двуезично




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.