Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:36 30.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: "Хипотенуза с хипотенузанови [re: Fish L]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано01.12.21 21:22



такава"... по Бранислав Нушич





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:37



"... всичкото това неразбиране е въпрос на мозъчна, даже бих казал - духовна леност. Нежелание за грам замисляне над текста, а просто отбиване на номера." Да и това го има. Обаче аз го отдава на семейна обремрненост - не ни ли пълни чинията, не ни интересува!!!

Морал, духовни ценности, изкуство, научни теории, абстрактно мислене... забрави!!!

Даже преди малко една клубарка ми направи подобен коментар. Как да й кажа, че отказът от мисловни напъни, не е практичност, нито се компенсира с въображаема интуиция, а е най-обикновена глупост и простотия е!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:43



Ако някой ще ми го превежда,... забрави!!! Питам за дума, след ред друга, след два пак... изгубил си връзката, забравил си какво беше преди... смисъл е изгубен, кашата е пълна.

Учител в часа с 30 деца да преведе цял един роман... няма да стане, ако детето не е расло в среда говореща и имаща отношение към този език.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 21:52



Това е пък е напълно разбираемо!!!
Сомун - е аз го знам като самун, ама е ясно какво е. Самун хляб!
Душманларъ - душманин, враг.

И двете думи са ясни и самун и душманин.

Абе човек дето яде яко, унищожител на храна/хляб!!!

Редактирано от LAMBl на 01.12.21 21:54.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:51



Ами, за севлевия и аз не знам.
Но това не ми пречи на четенето.
Чорбаджи Марко е сравнително заможен селянин, значи това определение би трябвало да подсказва особеност на изработката, материала, обкова или нещо подобно.
И реално е без особено значение - просто подсказка, че сандъкът е по-специален, марков бихме казали днес.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:57



Заптие е чудесна дума, изпълнена с правилния негативизъм към тази професия. Жалко, че сме я заменили с "полицай".
Имам близък приятел от детските години, много интелигентно парче, завършил история, който стана ченге. Той за себе си и колегите си когато говори казва "заптие". Ама винаги.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.12.21 21:58



Всичките ми познати яки програмисти се кефят на тоя роман. А най-големите нърдове буквално го знаят наизуст.
Та... Не си прав.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 22:03



Може би не съм прав. Търсех пример със среда с диаметрално противоположен език на вазовия и IT сектора ми се видя точно такава. Исках да кажа, че средата е определяща. Това беше важното в мнението ми.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 22:38



Учител в часа с 30 деца да преведе цял един роман... няма да стане, ако детето не е расло в среда говореща и имаща отношение към този език.

Е, нашето като порасна, кво? С Липарски обожаваме старите и диалектните думи и изрази, от 4-5 годишни сме изчели всичкото български класици, като се почне от приказки и стихотворения, непрекъснато си менкаме и ползваме известни реплики от филми, книги, песни... Липарското ще знае и запомни стотина думи от ежедневната ни употреба и от детските приказки от стари бг автори, които сме чели като е бил малък. НО!!!! "Пенчо не чете". Отбива номера със задължителните за изучаване произведения и до там. Изобщо не посяга към тъпканата с книги библиотека. Щото Пенчо има компютур, интернет и съвсем други неща са му по-интересни от вехтите книжки. И в своите си интереси е целенасочен, самообразова се без подканване, даже на 15-16г. на английски се изразяваше по-добре и с по-богат речник, отколкото на български.

Та, не е и до домашната среда. До четенето на книги е.
Но туй е болната тема на повечето образовани родители-читанки в наше време.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Последна промяна на 26 ноември 2019 в 10:44нови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 22:55








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.