Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:45 30.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.12.21 07:48



Ген някакъв е! Даже някъде бях чел, че владението на речта и способността да се изразяваш са генетично засадени.

Големият рано проговори и шашкаше всички със думите, които използваше. Извинявай, ама бебе на година и половина да ти забие всусност (всъщност) - не преувеличавам!!!


По въпроса за гените съм напълно съгласно, известна е моята теория, че всичко е ген.

Но все пак, ако детенце не е чуло някога някъде думата “всъщност” - няма как да я повтори, нали?

Въпрос на ген е вече какъв е потенциалът му да я осмисли, запомни и употреби правилно.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема глей сянови [re: UnicaDonna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 07:58



със сигурност никой англичанин не може да разбере, даже да прочете шекспир в оригинал

езика се променя и няма лошо нещата да се осъвременяват
но не така дърварски, както са го направили тия юнаци

кобур и синджир още се ползват
поговорките още се ползват, а превода им е смехотворен

виж модификацията на думите на киряка, е достойна за ... киряка





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: tartarianeyes]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано02.12.21 09:05



Аз пък с йълдъз съм чувала да се нарича гергината, станала по-известна като далия. В българския превод на "Името ми е Червен" са оставени доста турцизми, предимно професии. Някои съм ги забравила, други никога не съм знаела, та търсех справка в италианския превод. Обаче какво разочарование като потърсих как са превели на италиански баклава, пестил - все сладко или сладкиш. Читателят изобщо нищо няма да разбере от турските сладкиши.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.12.21 09:38



Сетих се за моите. Голямото е... по-тъпото... Не бе, даже може и по-умно да е ама е голем дъвар! Не четеше и това си е! Оубачей, в училище даскалицата постоянно чумосваше другите деца, че не можели да се изразяват и имали много беден речник,... тук правеше пауза, замисляше се и добавяше: "С изключение на малък Ламби. Той се справя много добре!" и наистина и до ден днешен, големият е изкусен разказвач, гаден манипулатор и... хитрец... говедото му с говедо! И голям порасна, че не мога и да го набия...

Щот не играе по свирката на тати, нали?


И, тати като сий изградил един критерий и идеал как синчето да бъде на тати ъпгрейтваната версия, онуй все му бягало от програмирането.

В наща къща май-май аз го играех повече Ламби и от теб. Пък Липарски ме перкаше през амбициите: "абе остави човека на мира". Щото пък, на Липарски татито вечно страдаше от пъш и тръш, че първородният и едничкият му син не следва неговата програма за себереализация. Не, че имаше съществени забележки към постиженията му, дори се гордее с тях... ама не е, каквото тати цял живот си е мечтал да направи и постигне синковецът. Кат се почне от избор на професия, та ...да не изброявам.

Ей на, одъртяхме и ний и ни се връща - дуднем и се оплакваме от децата кат същи дъртаци-киселяци. Щото ни бягат от калъпа.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано02.12.21 10:19



гергината, станала по-известна като далия.

Чудесен израз, обяснява всичко!
Нуждата от превода на романа наложена от стремежа ни да звучим циливилизовано. Романите с гергини и божури (които ще са по-известни като пиъни) са следващите.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 10:52



Не знам за по-известна, аз от разказ на Агата Кристи знам, че гергина и далия е едно и също цвете, ама какво точно - не знам. Предполагам, че и другите, които не отглеждат цветя, са така.



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано02.12.21 10:58



Не мога да прочета какво сте приказвали и накъде се е развил разговорът, но много ми се иска да напиша едно впечатление напоследък. По абсолютен съвпадък на Андреевден на масата стана въпрос за Вазов и Под игото, и единственото лапе(не мое), което го беше чело, малко засрамено каза, че всъщност и е харесало. Разбирам я, защото и аз изпитвам неудобство, че и на мен ми хареса навремето. Голям срам бера с тези книги.
Та впечатлението е следното: Романът е любопитен, приятен, страшно лек и оставя добро настроение(въпреки финала и обесеният Мунчо). В крайна сметка на повечето хора би им харесал. Единствения му, но огромен и непреодолим кусур е, че се учи.

П.П. Осъвременяването на езика, според мен е грешка, която отново е взаимствана на сляпо от англичаните. Те обаче нямат избор. Ние имаме.

Редактирано от Green Light на 02.12.21 11:02.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано02.12.21 11:00



сигурно си права, защото "йълдъз" на турски е "звезда".
а гергината много повече прилича на звезда от божура.

грешно съм запомнила.


научи се да чакаш

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 11:04



"Щот не играе по свирката на тати, нали?" Мче как!?

То нали като татьо си! ... със собствено мнение трябва да е! Може същото да мисли, ама няма да го признае! Ей така!
Пък и Ламби хич не се е опитвал да ги програмира! Като започнат много да се съгласяват с мене и аз ги насмитам: "Абе вий акъл в тиквите си имате ли, бе!? Що ми вярвате!? Аз може да ви лъжа, може да съм тъп!? Я си размърдайте пихтиестите мозачета и мислете със собствените си глави!!!" Никъде не е казано, че съм прав!!!
Даже напоследък малкото е запонало много да се съобразява с моето мнение, та си говорихме по въпроса, големият е по-твърдоглав.

"В наща къща май-май аз го играех повече Ламби и от теб." Къф Ламби, бе??? Ма той Ламби не е гад, само са прай! Аз съм ги оставил да се саморазвиват и дори обратното - никакво опекунство, нищо задължително, пълно самоуправление, до степен да им липсва. Ся се въртят около мене и искат малко да се поотъркат у татю, малко да се поглезкат ... Затова може! Да, татю Ламби глези!!! Да, много обича да глези!!! Пък и те моите са си лигльовци...

Ти да не се впечатляваш, че съжалявам, че не мога да го набия? Не ми обръщай внимание. Ми съжалявам! Найш к`во говедо голямо е станало??? Само да ме добара и ще ме спука от бой...

Значи, пак това, голямото ... като дойде у нас и аз си го знам ... седне на дивана и аз го гушна, и той замръзва ... за да не взема да си променя положението и да остане по-дълго гушнат стои неподвижен ... голем цирк, голям глезльо...!!! А иначе гоуем мачо, гоуем бабаит... ... на татю мърльото!



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Asia.]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 11:11



Че "пестил" турска дума ли е?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.