Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:08 30.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:08





замислих се аз колко нови чуждици използвам. май доста. бъг например...явно с технологиите има англизиране.

диалектите, турцизмите, някои чуждици правят езиците така автентични...не ми харесва, че ги пипат...от друга страна те се развиват естествено...
след Освобождението имало такава нагласа да се премахват турцизмите...кибрит напр. трябвало да бъде заменен с "драсни-пални клечица'...не става. езикът се развива естествено и самостоятелно...ей как от немски за 100ина години се пръкнал холандски...

интересно, че чужденци често определят българският като език с грубо звучене...как груб бе?!
прекрасен е!
турският пък се водел за благозвучен...не на мен тия!

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:14



И аз не се сещам за синоним от една дума, да.
Езиците си се променят бавно, дъртите се съпротивляват... ама все пак излишъкът от чуждици никога май не е бил приветстван.
А за драсни-пални-клечицата е бъзик с Иван Богоров, както "Гърбосложен на кревата" на Смирненски - с проф. Балан. И прочутото му писмо, мисля, също е фейк - майтап.

Не съм чувала чужденци да определят бг език като груб... ама смеят ли. ;) Виж, българи съм чула - един или два пъти.
Като твърд съм чувала. От руснак. То бива и да не им е твърд на тях, дори в бургаско-старозагорския си вариант. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 13:17.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 13:14



Руският бил по-твърд и груб от нашия в ушите на чужденец. Бях учудена.

А за грубост, определено немският води класацията. Обучаващите се, освен за шибаната му граматика, трябвало да внимават и с произношението - съществувала опасност да призоват някой демон.






Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:20



бе май не е майтап. май е истинско предложение...


с майка ми сме си говорили за този случай, но не помня имена.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.12.21 13:19



Нащо беше шестокласник около 2010. И случило на родители читанки.
У дома "Под игото" и други бг класици отпреди 50-те години на 20-ти век се четяха на глас, аз и баща му го играехме български тълковен речник. Бая стари, излезли от съвременна употреба думи и изрази научи горкото. Но само защото имА късмета да работим в съседните стаи и да сме на разположение 24 часа за всякакви въпроси и недоумения. Иначе, щеше да си чете за домашно стаааарите класици като старокитайски език, "преведен" фонетично на кирилица и бъкел да не разбира.

Вазовия език го разбират от самосебе си само хора от нашето поколение - над 50 годишни. За всяко следващо е все по-архаичен и неразбираем.
От една страна е кощунство "да се превежда" на съвременен литературен български,
от друга страна, докато не е свален от задължителната учебна програма, за да се изучава в оригинал, трябва първо да се изучи почти като чужд литературният и говорим език от 19 век.

Значи, или компромис с езика и оригиналния авторов изказ, или компромис с опознаването на идеята на произведението.

За да стане достъпна идеята, аз, дето се имам за езиков нацист, бих тръгнала на компромис с езика. Защото при Вазов и другите класици е водеща ИДЕЯТА.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано01.12.21 13:19



Писах и питах за втората ми нова дума. Суег. Размъкнат стил на обличане, нещо като хип-хоп, ама не точно. Пресичат оняден младежи и моята възкликва - о, колко суег! И аз - Ъ?!! Определих го като изпаднал безработен мърляч от някое гето, с плетена презервативоподобна шапонка на тиквата. Да пусна инфо за обща култура докато не съм забравила думата.

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:23



А, стига, бе!


Тоя чужденец просто не знае какво значи "твърд" за език и произношение. Не вярвам понятието да има различно съдържание в различните езици, макар че не съм сигурна. На едно място, в нета, мен пък ме опули твърдението, че в Перник(!) говорели... меко. Подозирам, че авторът на изказването или не знае какво е меко за изговор, или не знае какво е Перник. (Не от вицовете, а къде се намира и как се говори там, където се намира.) И други опулени от коментара имаше. И за чужденеца мисля нещо такова.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 13:24



немският си е грубичък...в момента, в който го проговориш, вече не те дразни...богат е.
и ето ти противоречие...най-нежната и красива музика често е написана от немскоезични



холандският е груб според мен...
многото "Ж" втвърдява езика...в полски или португалски, напр.
сервеса е къде по-благозвучно от сервежа...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:29



Ми то и ние не сме от поколението на Вазов, щом за нас не е особен проблем, не вярвам днешните млади да се измъчат твърде много.
Яд ме хваща да гледам как думи, познати и естествени за нас, се оказват дълбока тайна за малко по-младите. Яд и шаш. И изобщо не говоря само за думи от произведения на Вазов

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 01.12.21 13:29.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 13:30



Не бих определила никой език като груб аз.
А немския го харесвам.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.