Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:08 21.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема ИКС и НКС  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 16:33



Моля пишете от темата "ПОДПРАВЕНА ЛИ Е ТАЗИ СНИМКА?" в темата" ИКС и НКС "





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 18:01



до ВОО
Нали това ти обяснявах толкова пъти, че въртящото се тяло не може да е инерциално. А ти нарочваш таково въртящо тяло за инерциално тяло.
По условие тялото се нарочва да е инерциално, а не да си избираме някакво неинерциално тяло и да го нарочваме за инерциално, както го направи със Земята.
Когато Земята ще спре да се върти тогава ще можем да я нарочваме.


Според тебе , един стационарен спътник инерциално отправно тяло ИОТ ли е ,
или е неинерциално отправно тяло НОТ ?



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано26.01.13 18:09



Няма как инерцията да подържа въртенето и , защото ако има нещо което постоянно "изяжда" енергията на инерционното въртене на земята , тя ще спре да се върти около оста си. 4 милиона години от съществуването на земята , не е малко време , разбираш ли ? Луната отнема от момента на импулса на земята всяка година въртенето на земята се забавя с няколко милисекунди. Ако към това се добави и загубата от евентуално триене на вътрешни маси при това течни около и в самото ядро , магма , вследствие королиос сили и др. подобни инерчни сили , това ще добави допълнителни загуби на момента на импулса на земята. И ти предлагам , тъй като тази тема набъбна пък и заглавието и не оправдава тематиката на последните постове да се отвори нова тема със заглавие инерциални координатни системи и неинерциални координатни системи , накратко ИКС и НКС Аз ще я пусна

Нали това ти казвам, че сегашното въртене на земята може да се е оформило преди 500 000 години, а преди това поради сблъсъците с други тела или някакви други причини въртенето да е било с по различна скорост.

Това за Луната е отделен въпрос, нека да не я намесваме в случая, че ще стане объркване.

И да речем преди 500 000 години земята се е въртяла по бързо. Но в следствие на вътрешните сили които се пораждат при въртенето Земята забавя въртенето си. Но това е много слаб ефект, и трябва да мине много време за да се отчете.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано26.01.13 18:11



Според тебе , един стационарен спътник инерциално отправно тяло ИОТ ли е ,
или е неинерциално отправно тяло НОТ ?


Неинерциално тяло.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано26.01.13 18:20



Няма как инерцията да подържа въртенето и , защото ако има нещо което постоянно "изяжда" енергията на инерционното въртене на земята , тя ще спре да се върти около оста си. 4 милиона години от съществуването на земята , не е малко време , разбираш ли ? Луната отнема от момента на импулса на земята всяка година въртенето на земята се забавя с няколко милисекунди. Ако към това се добави и загубата от евентуално триене на вътрешни маси при това течни около и в самото ядро , магма , вследствие королиос сили и др. подобни инерчни сили , това ще добави допълнителни загуби на момента на импулса на земята. И ти предлагам , тъй като тази тема набъбна пък и заглавието и не оправдава тематиката на последните постове да се отвори нова тема със заглавие инерциални координатни системи и неинерциални координатни системи , накратко ИКС и НКС Аз ще я пусна

Земята била на 4 милиона години, пък аз си мислех, че е с три порядъка по-стара.
Е поне разбрахме защо са измрели динозаврите, ми щото са се появили когато Земята още не е съществувала.

А Луната защо е обърната само с едната си страна към Земята, тия сили дето въртят Земята не могат ли да завъртят Луната.

Редактирано от тapaтaнчo на 26.01.13 18:22.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 18:25



Неинерциално тяло.
така е .



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 18:30



Нали това ти казвам, че сегашното въртене на земята може да се е оформило преди 500 000 години, а преди това поради сблъсъците с други тела или някакви други причини въртенето да е било с по различна скорост.

Това за Луната е отделен въпрос, нека да не я намесваме в случая, че ще стане объркване.

И да речем преди 500 000 години земята се е въртяла по бързо. Но в следствие на вътрешните сили които се пораждат при въртенето Земята забавя въртенето си. Но това е много слаб ефект, и трябва да мине много време за да се отчете.


Там е работата че ако от момента на импулса на земята се черпи по една или друга причина , забавянето и трябва да е перманентно , каквото в действителност се забелязва , въртенето на земята се забавя всяка година с незнам си колко микросекунди.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 18:41



Земята била на 4 милиона години, пък аз си мислех, че е с три порядъка по-стара.
Казах че карам на смътни спомени от това каквото съм чел за възрастта на земята която е според астрономите . Ти ако имаш някакви данни за възрастта на земята покажи ги .

А Луната защо е обърната само с едната си страна към Земята, тия сили дето въртят Земята не могат ли да завъртят Луната.

луната е обърната така , защото за един оборот на въртене на земята около собствената си ос , луната прави точно едно завъртане около собствената си ос. Според астрономите забавянето на въртенето на земята около оста си , се дължи на отнемането и, на момента на импулса от луната , която пък се отдалечава от нея поради този факт.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 19:12



Тука се получава един заплетен казус относно стационарният спътник. Ако според законите на Нютон стационарният спътник е ИОТ , то излиза че в КС на слънцето която е прикачена към слънцето а то пък може да се определи като ИОТ или като НОС в зависимост от това наблюдателя от каква система го наблюдава, стационарният спътник е НОТ. Значи изборът на отправно тяло определя ИОТ и НОТ , а не дали в тези системи се спазват или не законите на Нютон.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от симеон на 26.01.13 19:17.</EM></FONT></P>

Редактирано от симеон на 26.01.13 19:19.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано26.01.13 20:28



Казах че карам на смътни спомени от това каквото съм чел за възрастта на земята която е според астрономите . Ти ако имаш някакви данни за възрастта на земята покажи ги .

Ми моите смътни спомени ми подсказват 4 милиарда г., погледнах в

било 4,54 милиарда. Ти за Мезозойска, Палеозойска и други ери не си ли чувал и колко години са продължили.

луната е обърната така , защото за един оборот на въртене на земята около собствената си ос , луната прави точно едно завъртане около собствената си ос. Според астрономите забавянето на въртенето на земята около оста си , се дължи на отнемането и, на момента на импулса от луната , която пък се отдалечава от нея поради този факт.

А защо за един оборот около Земята, Луната прави и един оборот около оста си? Мислиш ли че не се е случвало големи астероиди да я ударят и завъртят.
Знаеш че Луната предизвиква приливи и отливи в океаните на Земята, а след като на Луната няма океани (поне не такива с вода), значи ли, че ако се въртеше по-бързо Луната, Земята нямаше да може да я забавя, защото нямаше да може да предизвиква приливи и отливи на Луната.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 21:01



Ми моите смътни спомени ми подсказват 4 милиарда
грешка , в милионите и милиардите

нещо 4 мили арда она ми се въртеше в главата ама ме домързя да погледна в уикито за това както и да е , не е толкова важно това .

А защо за един оборот около Земята, Луната прави и един оборот около оста си? Мислиш ли че не се е случвало големи астероиди да я ударят и завъртят.

Е това не знам и няма как да се знае защо е тъй , ъхъ може много работи които даже не се и предполагат , да са причина за това .

Знаеш че Луната предизвиква приливи и отливи в океаните на Земята, а след като на Луната няма океани (поне не такива с вода), значи ли, че ако се въртеше по-бързо Луната, Земята нямаше да може да я забавя, защото нямаше да може да предизвиква приливи и отливи на Луната.


Дори и да се върти луната по бързо около земята , пак ще има приливи и отливи , заради гравитационното и въздействие на земята.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано26.01.13 21:04



"Ми моите смътни спомени ми подсказват 4 милиарда"
грешка , в милионите и милиардите нещо 4 мили арда она ми се въртеше в главата ама ме домързя да погледна в уикито за това както и да е , не е толкова важно това .


всъщност по какво астрономите съдят за тази възраст на земята ?



Тема Към В0081нови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано26.01.13 23:14



"Нали това ти обяснявах толкова пъти, че въртящото се тяло не може да е инерциално. А ти нарочваш таково въртящо тяло за инерциално тяло."

Айде сега, пак увъртания. Ти беше този който с нарочване определя кое тяло е 'инерциално' (все още този термин няма вложен смисъл). Я си прочети последните постинги, че много съмнително си почнал да забравяш.


"По условие тялото се нарочва да е инерциално, а не да си избираме някакво неинерциално тяло и да го нарочваме за инерциално, както го направи със Земята."

Именно, защо да не нарочим земята за 'инерциално тяло', след като никакъв друг критерии освен желание за това не е нужен? Как разбра че тя е 'неинерциално тяло' (отново термин без смисъл)? Хвана ли се в собствения капан?


"Когато Земята ще спре да се върти тогава ще можем да я нарочваме."

Това в случая няма значение.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано26.01.13 23:57



всъщност по какво астрономите съдят за тази възраст на земята ?

Аз откъде да знам, питай bobbo.

А

пише, че открили скали на възраст 4,3 милиарда години, а възрастта на Земята я дават 4,567 млрд. г., с точност до милион години, по-полека, май се изхвърлят, откъде накъде ще знаят възрастта на Земята с такава точност.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 00:04



Дори и да се върти луната по бързо около земята , пак ще има приливи и отливи , заради гравитационното и въздействие на земята.

Не бе, аз те питам дали Земята предизвиква приливи и отливи на Луната (след като там няма океани от вода) и дали по този начин може да забави околоосовото и въртене ако е по-бързо.

виж пак:
Знаеш че Луната предизвиква приливи и отливи в океаните на Земята, а след като на Луната няма океани (поне не такива с вода), значи ли, че ако се въртеше по-бързо Луната, Земята нямаше да може да я забавя, защото нямаше да може да предизвиква приливи и отливи на Луната.



Тема Re: Към В0081нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 02:08



Именно, защо да не нарочим земята за 'инерциално тяло', след като никакъв друг критерии освен желание за това не е нужен? Как разбра че тя е 'неинерциално тяло' (отново термин без смисъл)? Хвана ли се в собствения капан?


Разбира се не съм се хванал в никакъв капан.

Идеята е че за да създадем условна отправна система, трябва да нарочим някакво тяло за отправно. Ако нарочиш отправно тяло което има инерциално движение, получаваш ИОС. Ако нарочиш отправно тяло което има неинерциално движение, получаваш НОС. Но няма как да вземеш тяло с неинерциално движение и да го нарочиш за инерциално.

Markup


Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор laplandetza (новак)
Публикувано27.01.13 08:31



Добро утро

.Преди тази сутрин да ида на работа се поразмислих
Отпр.система, някаква сист, дето сме я „координирали„ свързана със Земя , не е ИС., свързана сус слънч.системс/не е ИС, свързана с Млечен път не е ИС, някъде м/у галактиките ,при което те са в покой, погледнато строго не е ИС, нали галактики имат ускорение,разширяване на Космоса с нарастваща скорост, а космосът ротира ли.Някаква супер „координир,„ ОС в над Космически мащаб и тя може и да не е ИС. Значи ИС е повече от абстрактност
Изобщо в Космоса съществува ли реална ИС, аз незнам за такава, тогава теоретично трябва да има отклонения в еднородност на време и пространство и в изотроп. на простр., както казвате. Откриват ли се реално такива? , простетеза наивноглупавия въпрос



Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 09:01



"Ако нарочиш отправно тяло което има инерциално движение, получаваш ИОС"

Какво разбираш в случая под "инерциално движение", без да имаш КС в която да го дефинираш?


"Но няма как да вземеш тяло с неинерциално движение и да го нарочиш за инерциално."

Земята е неподвижна в собствената си КС. Къде виждаш неинерциално движение?

Човече, защо използваш клишета без смисъл?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 11:07



Но няма как да вземеш тяло с неинерциално движение и да го нарочиш за инерциално.


И аз съм съгласен с това , с нарочване не става , там където се изпълняват законите на Нютон е ИС ,там където не се изпълняват е НИС .Със стационарният спътник обаче се получава меко казано парадокс , защото на него се изпълняват законите на Нютон , а пък погледнат от КС на слънцето този стационарен спътник е НИС , тоест той се върти около общият масов център на земята и спътника, и същевременно се върти около масовият център на слънцето и спътникът .



Тема Re: Към В0081нови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 11:16



Въпросът е не на самият стационарен спътник да се изпълняват законите на Нютон, а в отправната система на спътника дали се изпълняват. Не се изпълняват. Поне не според класическата физика, според ОТО е друго.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 11:19



Не бе, аз те питам дали Земята предизвиква приливи и отливи на Луната (след като там няма океани от вода) и дали по този начин може да забави околоосовото и въртене ако е по-бързо.


Няма как , защото земята не обикаля около луната. Всъщност системата земя-луна обикаля около общият си барицентър , но луната го прави за 27 земни денонощия , а земята за повече , колко не знам , затова и луната прави пълен оборот около земята за 27 земни денонощия.



Тема Re: Към В0081нови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 11:32




Въпросът е не на самият стационарен спътник да се изпълняват законите на Нютон, а в отправната система на спътника дали се изпълняват. Не се изпълняват. Поне не според класическата физика, според ОТО е друго.

Всъщност лапландеца е много прав като казва че ИС не съществуват в природата , така че и стационарният спътник е неинерциална отправна система. Така че и там законите на Нютон няма да са валидни , ми то трябва тогава те никъде да не са валидни , а на практика не е така , защо ли ? законите на Нютон са валидни само с някакво приближение. Двама стрелци в отправната система на стационарният спътник , ако са отдалечени на достатъчно голямо растояние един от друг , те няма да могат да се улучат , даже ако стрелят с супермодерно оръжие , а също и въздух няма там. Това значи че куршумите им няма да се движат праволинейно и равномерно един спрямо друг.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 11:36



А тука пише, че открили скали на възраст 4,3 милиарда години, а възрастта на Земята я дават 4,567 млрд. г., с точност до милион години, по-полека, май се изхвърлят, откъде накъде ще знаят възрастта на Земята с такава точност.



Нищо не знаят , а само предполагат





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 12:11



Няма как , защото земята не обикаля около луната. Всъщност системата земя-луна обикаля около общият си барицентър , но луната го прави за 27 земни денонощия , а земята за повече , колко не знам , затова и луната прави пълен оборот около земята за 27 земни денонощия.

Няма значение кой около кого обикаля!!!
Ето че пак показа че не ти е ясно каква е причината за приливите и отливите на Земята, само си чул, че Луната ги причинява.
Гравитационното въздействие на Земята върху Луната е много по-голямо отколкото обратното, Земята деформира Луната като привлича близките и части (обърнатите към земята) по-силно, отколкото далечните (обратната и страна, която не виждаме), ако се опитаме да завъртим Луната около оста и по-бързо или по-бавно отколкото е периодът и на обикаляне около Земята, това ще причини триене и околоосното и въртене отново ще се синхронизира с околоземното.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 12:43



Няма значение кой около кого обикаля!!!
Ето че пак показа че не ти е ясно каква е причината за приливите и отливите на Земята, само си чул, че Луната ги причинява.
Гравитационното въздействие на Земята върху Луната е много по-голямо отколкото обратното, Земята деформира Луната като привлича близките и части (обърнатите към земята) по-силно, отколкото далечните (обратната и страна, която не виждаме), ако се опитаме да завъртим Луната около оста и по-бързо или по-бавно отколкото е периодът и на обикаляне около Земята, това ще причини триене и околоосното и въртене отново ще се синхронизира с околоземното.


Е как да няма , я помисли преди да приказваш нахаост , къде си чувал за земни приливи и отливи, на луната

Ако луната се завърти по бързо около земята няма да има никакво триене , защото липсва контакт между тях , само ще стане обратното , вместо луната да изяжда от момента на импулса на земята , земята ще изяжда от момента на импулса на луната , като по този начин земята ще забави своето околоосно движение или ще си го увеличи.
Познай какво ще стане



Тема Re: Към В0081нови [re: laplandetza]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 13:05



Здравей.

Мисля че реално, няма 100 % ИС в природата. Може да се намери (постигне) някако приближение на ИС, но в крайна сметка това ще остане само приближение.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 13:13



Тука се получава един заплетен казус относно стационарният спътник. Ако според законите на Нютон стационарният спътник е ИОТ , то излиза че в КС на слънцето която е прикачена към слънцето а то пък може да се определи като ИОТ или като НОС в зависимост от това наблюдателя от каква система го наблюдава, стационарният спътник е НОТ. Значи изборът на отправно тяло определя ИОТ и НОТ , а не дали в тези системи се спазват или не законите на Нютон.

Няма никакво объркване.
Луната има неинерциално движение при всички варианти, независмо в коя система се разглежда.
Наблюдателят в случая не е важен, тука са важни силите които действат или не действат на дадено тяло, за да се определи дали тялото е инерциално или неинерциално.

Земята не би могла да пртежава никакъв спътник (в случая стационарен) ако отсъстваше гравитацията. Т.е стационарния спътник е резултат от гравитационото поле на Земята и въртенето на Земята . Ако нарочим Земята за неподвижна, това не значи че Земята се явява ИОС и съответно стационарния спътник също (защото е в относителен покой спрямо Земята ). Първо имаме гравтация, която прави всички обекти в гравитационото поле неинерциални. Второ имаме въртене на Земята което прави Земята неинерциална система и налага въвеждането на координатни сили при приемането на Земата за неподвижна. Когато приемаме Земята за неподвижна се получава следното :
Стационарния спътник е в относителен покой спрямо дадена точка на Земята. Имаме гравитация, но спътникът не пада към Земята, защо не пада ? Защото при това положение (при приетата за неподвижна Земята ) имаме две действащи сили които се уравновесяват. Едната сила е гравитационната по посока - центъра на Земята, а другата е координатна сила която действа в противоположната посока на гравитационната. Т.е върху Луната е приложена външна сила което я прави неинерциално тяло. Ако премахнем координатните сили ( които се появяват след нарочването на Земата за неподвижна ) Луната ще "падне" върху Земята.Но това е равносилно на Земята която не се върти и Луната която е в относителен покой спрямо дадена точка на Земята, и след като Земята не се върти и Луната няма да се движи по орбитата си и ще "падне" върху Земята.

Ако Земята не се въртеше, стационарен спътник не би бил възможен. Може да има спътник, то той няма как да бъде стационарен. И когато приемем такава невъртяща се Земя за ИОС, то скороста на движението на спътника по орбитата около такава невъртяща се Земя няма да се промени. И няма да има нужда от въвеждането на координатни сили , просто защото те няма да съществуват. Гравитацията си остава, Луната поради движението си и масата си уравновесява силата на гравитацията. Движението й е неправолинейно а значи ускорително, което я прави неинерциална.

От където и да "погледнеш" движението на Луната е неинерциално .

П.с. това което написах не съвсем отговаря на истината, но горе долу така стоят нещата.

Редактирано от B0081 на 27.01.13 13:35.



Тема Re: Към В0081нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 13:25



Айде сега, пак увъртания. Ти беше този който с нарочване определя кое тяло е 'инерциално' (все още този термин няма вложен смисъл). Я си прочети последните постинги, че много съмнително си почнал да забравяш.


Аз помня какво съм писал. И не съм писал че ще нарочвам неинерциално тяло за инерциално, това е нелогично .


"По условие тялото се нарочва да е инерциално, а не да си избираме някакво неинерциално тяло и да го нарочваме за инерциално, както го направи със Земята."

Именно, защо да не нарочим земята за 'инерциално тяло', след като никакъв друг критерии освен желание за това не е нужен? Как разбра че тя е 'неинерциално тяло' (отново термин без смисъл)? Хвана ли се в собствения капан?


Еми именно , не можем да нарочим Земата за инерциална, защото тя е неинерциална. Силите на кориолис ми подсказват че тя е неинерциална.

Markup


Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 13:33



"И не съм писал че ще нарочвам неинерциално тяло за инерциално, това е нелогично ."

Айде по-сериозно. Инерциално и неинерциално тяло досега в твоите писания нямат никакъв физически смисъл. Ти ги избираш с нарочване, т.е. им лепиш етикети. По тази логика няма проблем да лепнеш на земята етикет 'инерциално тяло'.


"Еми именно , не можем да нарочим Земата за инерциална, защото тя е неинерциална."

Защо е 'неинерциална' бе чоджум? Установихме това едва след като закачихме отправна система за нея. А при тебе е каруцата пред коня, първо нарочваме, и отправната система за нароченото за инерциално тяло (повтарям, термин без смисъл за сега) била инерциална.


Казва какво е инерциално и неинерциално тяло и как го избираме преди да имаме отправна система, че стана за смях и на гаргите.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Към В0081нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 13:46



Айде по-сериозно. Инерциално и неинерциално тяло досега в твоите писания нямат никакъв физически смисъл. Ти ги избираш с нарочване, т.е. им лепиш етикети. По тази логика няма проблем да лепнеш на земята етикет 'инерциално тяло'.


Айде пак , нямали физически смисъл. Стига вече с тези ефтини номера, все едно не ти я ясно какъв е смисъла.

Защо е 'неинерциална' бе чоджум? Установихме това едва след като закачихме отправна система за нея. А при тебе е каруцата пред коня, първо нарочваме, и отправната система за нароченото за инерциално тяло (повтарям, термин без смисъл за сега) била инерциална.



Какво си установил ? Какво си закачил ?
Айде не се излагай с приказките си.

Казах ти , няма никакво значение кое ще нарочиш - инерциално тяло или подходящо пространсто - време. Разлика няма, едното ефектира другото.

Имаш време всъщност , колко остават 100 -150 поста ?

Markup


Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 13:51



"Айде пак , нямали физически смисъл. Стига вече с тези ефтини номера, все едно не ти я ясно какъв е смисъла. "

Явно не си си доспал...
"Инерциално тяло" е термин измислен от Петков, когато го притиснах на тема що е то инерциална система. Ти сега ми излизаш със същия номер, не става. Можеш да дадеш такава характеристика за тяло, което има определено поведение в инерциална система, но за целта инерциалната система трябва вече да е установена. Докато ти се пънеш да определяш инерциална система с този безсмислен без нея термин.

Така че си брой ти постовете колко време се въртиш като муха без глава, използвайки термини които сам не разбираш и не можеш да обясниш на другите какъв смисъл влагаш.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Към В0081нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 14:15



"Инерциално тяло" е термин измислен от Петков, когато го притиснах на тема що е то инерциална система. Ти сега ми излизаш със същия номер, не става. Можеш да дадеш такава характеристика за тяло, което има определено поведение в инерциална система, но за целта инерциалната система трябва вече да е установена. Докато ти се пънеш да определяш инерциална система с този безсмислен без нея термин.

Ами нещата не са сложни, но трабва желание за да се бъдат разбрани.

Можеш да дадеш такава характеристика за тяло, което има определено поведение в инерциална система, но за целта инерциалната система трябва вече да е установена.

Валидното е и обратното , задаваме характеристика за тялото (в случая го наричаме инерциално тяло ) което определя свойствата на пространство - времето, и образува една инерциална система.
Виж каде се хлъзгаш : аз казвам че задавам по условие тялото да е инерциално, т.е движението му е инерциално. Т.е. нарочвам определенно тяло за инерциално, не да взема неинерциално тяло и да го нароча за инерциално (трябва да направиш разлика, в първия случай тялото не същствува преди да го нароча за инерциално, а във втория случай ти взимаш реално съществуващо неинериално тяло.)
След като едно тяло бъде нарочено за инерциално, автоматически пространството и време има такива характеристики че да образува ИС. Иначе тялото няма как да е инерциално.
Какво има толкова сложно ?

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 14:20



Дефиницията за ИОТ е : "тяло на което не му действат никакви външни неуравновесени сили", е на стационарният спътник не му действат никакви неуравновесени сили, защото силата на гравитацията на земята се уравновесява със центробежната сила на системата земя- спътник. Така че законите на Нютон ще се спазват на спътника. Но спътника си остава неинерциален погледнат от КС на слънцето. Аз не съм съгласен тогава че щом тяло се върти , то е НОТ. Такова може да бъде само тяло в чиято отправна система не се спазват законите на Нютон. Писах че всъщност законите на Нютон са валидни само с някакви приближения.



Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 14:30



Нарочването не е коректно , защото ако в тази отправна система която сме я нарочили за ИС , не се спазват законите на Нютон , каква ИС може да бъде тогава?



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 14:30



Е как да няма , я помисли преди да приказваш нахаост , къде си чувал за земни приливи и отливи, на луната Ако луната се завърти по бързо около земята няма да има никакво триене , защото липсва контакт между тях , само ще стане обратното , вместо луната да изяжда от момента на импулса на земята , земята ще изяжда от момента на импулса на луната , като по този начин земята ще забави своето околоосно движение или ще си го увеличи.
Познай какво ще стане


Хе, хе, хе, наистина ли не разбираш, никой не ти говори за земни приливи и отливи, на луната, там няма вода. Ако Земята се въртеше около оста си за същото време, за което Луната обикаля около нея приливи и отливи нямаше да има на Земята, незнаеше ли приливите и отливите се редуват два пъти в денонощието, от това можеше да се досетиш. А приливните сили които предизвиква Земята върху Луната са по-големи и деформират твърдата повърхност на Луната, тази деформация е предизвиквала триене в лунните пластове и е спряла въртенето и спрямо Земята.

А това дали ще се върти или не около оста си Луната, няма да се отрази на околоосното въртене на Земята.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 14:35



и е спряла въртенето и спрямо Земята.

не е спряла въртенето си спрямо земята ?!?



Тема Re: Към В0081нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 14:35



"Валидното е и обратното , задаваме характеристика за тялото (в случая го наричаме инерциално тяло ) което определя свойствата на пространство - времето"

Никакви характеристики на тяло не могат да определят свойствата на пространство-времето. И изобщо, как става това 'задаване' - хвърля се боб, клати се махало, как?


"Виж каде се хлъзгаш : аз казвам че задавам по условие тялото да е инерциално, т.е движението му е инерциално. "

Движението в коя отправна система? Земята в нейната си отправна система е неподвижна, което отвсякъде си е инерциално поведение :) Защо тогава по условие да не приемем земята за инерциална - по твоят механизъм?


"Т.е. нарочвам определенно тяло за инерциално, не да взема неинерциално тяло и да го нароча за инерциално "

Като нарочиш едно тяло за инерциално, то вече не е неинерциално. Така става с нарочването. А ако имаш нещо друго пред вид, поясни се.


"(трябва да направиш разлика, в първия случай тялото не същствува преди да го нароча за инерциално, а във втория случай ти взимаш реално съществуващо неинериално тяло.) "

Това са пълни глупости, ти винаги правиш избор от реално съществуващи тела.


"След като едно тяло бъде нарочено за инерциално, автоматически пространството и време има такива характеристики че да образува ИС. "

Ами демонстрирах ти с нарочването на земята за инерциално тяло, че не става така.

Пак се въртиш в омагьосан кръг. Излез от него, 'нарочване' е термин от магическата лексика :) Във физиката имаме 'избирам' (по някакви критерии), 'посочвам' (пак по някакви критерии), ама критериите не могат да бъдат въз основа движение относно системата, която още не сме определили :)

Per warez ad scientiam

Редактирано от Гepиcъм на 27.01.13 14:36.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 14:37



"е на стационарният спътник не му действат никакви неуравновесени сили"

Действат му, центростремителна сила, иначе нямаше да се движи по окръжност.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 14:55



В отговор на:

и е спряла въртенето и спрямо Земята.

не е спряла въртенето си спрямо земята ?!?




Луната се върти около оста си относно звездите, Слънцето и др., но относно Земята не се върти около оста си, само се клати насам-натам, ако се намираш на Луната всички небесни тела ще изгряват и залязват, с изключение на Земята. (вече съм казал каква е причината за това)
Още веднъж, относно земното гравитационно поле Луната не се върти около оста си.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 15:48



Действат му, центростремителна сила, иначе нямаше да се движи по окръжност.

Тя обаче се уравновесява с центробежната , иначе спътника ще цопне върху земята





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 15:55



"Тя обаче се уравновесява с центробежната , иначе спътника ще цопне върху земята"

Не, не се уравновесява. Ако се уравновесяваше, спътника щеше да се движи по права линия, а не да обикаля около земята.

А това че не цопва върху земята е само по причина че падайки върху нея, непрекъснато се разминава с уцелването и



В отправна система, в която спътникът се върти около земята, няма центробежна сила. Такава има само в отправна система, в която спътникът е неподвижен.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 15:58



Още веднъж, относно земното гравитационно поле Луната не се върти около оста си

относно гравитацията какво въртене дефинираш , глупости.
Върти се луната относно земята около оста си , макар и да остава с една и съща точка , страна , обърната винаги към дадена точка страна от земята . Представи си че цялата земя е само океан, и в този океан плува кораб който е вързан неподвижно с въже за луната. Какво ще стане ? ако луната не се върти около оста си ? при орбитирането на луната около земята , тя ще дърпа коръбът в посока на движението си около земята , ако се върти около оста си , тя ще намотава въжето около себе си и така ще повдигне корабът





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано27.01.13 16:03



Не, не се уравновесява. Ако се уравновесяваше, спътника щеше да се движи по права линия, а не да обикаля около земята.

Спътника не обикаля около земята , защото той е стационарен



А това че не цопва върху земята е само по причина че падайки върху нея, непрекъснато се разминава с уцелването и

Какво падане бълнуваш , спътника си седи там горе без да помръдва , осъзнай се

В отправна система, в която спътникът се върти около земята, няма центробежна сила. Такава има само в отправна система, в която спътникът е неподвижен.


Глупости



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 16:06



"Спътника не обикаля около земята , защото той е стационарен"

Във всяка инерциална система спътникът обикаля около земята. Затова в инерциалните системи няма центробежна сила. Такава има само в неинерциалните, такива, в които спътникът е неподвижен. Това е правилото.


"Какво падане бълнуваш , спътника си седи там горе без да помръдва , осъзнай се "

Чети по-горе.


"Глупости "

Правилният отговор е, че не си дорасъл да ги разбираш нещата.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 16:41



В отговор на:

Още веднъж, относно земното гравитационно поле Луната не се върти около оста си

относно гравитацията какво въртене дефинираш , глупости.
Върти се луната относно земята около оста си , макар и да остава с една и съща точка , страна , обърната винаги към дадена точка страна от земята . Представи си че цялата земя е само океан, и в този океан плува кораб който е вързан неподвижно с въже за луната. Какво ще стане ? ако луната не се върти около оста си ? при орбитирането на луната около земята , тя ще дърпа коръбът в посока на движението си около земята , ако се върти около оста си , тя ще намотава въжето около себе си и така ще повдигне корабът




Болднал съм два взаимопротиворечиви израза от твоя пост, кой от двата е верен???
Върти ли се или не се върти?!



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано27.01.13 16:52



Какво падане бълнуваш , спътника си седи там горе без да помръдва , осъзнай се

А пък гледана от Луната, Земята си стои там горе и само се люлее с 7 градуса север-юг и с 8 градуса изток-запад.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 17:04



Дефиницията за ИОТ е : "тяло на което не му действат никакви външни неуравновесени сили", е на стационарният спътник не му действат никакви неуравновесени сили, защото силата на гравитацията на земята се уравновесява със центробежната сила на системата земя- спътник. Така че законите на Нютон ще се спазват на спътника. Но спътника си остава неинерциален погледнат от КС на слънцето. Аз не съм съгласен тогава че щом тяло се върти , то е НОТ. Такова може да бъде само тяло в чиято отправна система не се спазват законите на Нютон. Писах че всъщност законите на Нютон са валидни само с някакви приближения.


Момента който не отчиташ е че това че ние приемаме Земята за неподвижна не я прави ИС. Земята си остава неинерциална система.
И виж сега какво се получава :
Ние приемаме Земята за неподвижна, по принцип това е невъзможно, защото тя реално се върти около оста си и поражда вътрешни сили. А тези сили разместват отделните части на Земята (по добре това се наблюдава при Юпитер ), след като отдените части се разместват как може да се приеме Земята за неподвижна като цяло ? Просто не може.
Но ние я приемаме за неподвижна посредством въвеждането на координатните сили. След като е приета за неподвижна , отделните части на Земята все пак се разместват, поради координатните сили . За да стане Земята ИС, трябва всиките й отделни части да не се движат и Земята като едно цяло тяло да е в покой. А за да стане това трябва да се премхнат координатните сили. Но след премахването на координатните сили, няма какво да уравновесява земното гравитационно притегляне действащо на Луната, и Луната ще "падне" върху Земята.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 17:19



"Ние приемаме Земята за неподвижна, по принцип това е невъзможно, защото тя реално се върти около оста си и поражда вътрешни сили."

Явно земята е непосилна абстракция за тебе. Сложи на нейно място безкрайно малко материално топче, материална точка без структура, за да не те смущават отделни части и т.н. неща нямащи нищо общо с разглежданият въпрос.


"След като е приета за неподвижна , отделните части на Земята все пак се разместват, поради координатните сили ."

Не, не се разместват отделните части на земята, след като я приемаш за неподвижна. Но това е по-сложен въпрос явно

Ако се разместваха, тези сили щяха да вършат работа, а те не вършат. Не гази там дето не знаеш на какво ще стъпиш.


"За да стане Земята ИС, трябва всиките й отделни части да не се движат и Земята като едно цяло тяло да е в покой. А за да стане това трябва да се премхнат координатните сили."

Споко, координатните сили се уравновесяват в случая. Баш както се изисква за инерциалност То иначе нямаше нужда от въвеждане на координатни сили.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 17:32



Що ме занимаваш с абстракции, когато говоря за реални тела.

Аз ти казах приеми вселенната за безкрайно малко материално топче, и тогава няма да има смисъл да се говори нито за физиката нито за астрономията.

И въобще, не си в час.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 17:43



"Що ме занимаваш с абстракции, когато говоря за реални тела. "

За начало на отправна система могат да стоят и абстрактни тела. И това се прави за да могат някои хора наистина да разберат за какво става дума, а не да се щурат като слепи с измислени термини без смисъл.

Какво ти щукна за вселената, искаш да се отървеш от неприятните въпроси? Ми кажи си го в прав текст, не увъртай така нескопосано.

А това че не съм в час, на тоя в огледалото ли си го казваш? Ми то добре се вижда кой не е в час, щом се спасяваш с понятия без смисъл



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 17:52



Понятия без смисъл са за теб. То трябва да има нещо в едно място което да осмисля нещата. Като го няма това нещо - получаваме чиста загуба на време.

Като приемеш Земята за материална точка, елеменираш въртенето й, и край, и нищо не се случва - елеминираш стационарния спътник.
Само не ми казвай че тази материална точка ще я приемеш въртяща се, щото ще станеш за смях.

Markup

Редактирано от B0081 на 27.01.13 17:54.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 18:12



Ами като имат за тебе някакъв смисъл, сподели го с останалите. Щото в езикът на физиката няма такива понятия, а телепатията още не е толкова развита...


"Като приемеш Земята за материална точка, елеменираш въртенето й, и край, и нищо не се случва"

Глупости. Напротив, това ми развързва ръцете да работя с произволно избрано въртене на отправната система. Материалната точка задава само началото на отправната система, самата система се върти, ама това е висш пилотаж за тебе и съвсем ще се сдухаш... Ти механика май не си учил и тая абстракция също е избягала от тебе. Ми не става само с инатене, трябва и минимум основа да имаш.

Но за неграмотниците да, смях пада като в кръчма по политически теми



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 18:29




Научи се да използваш абстракциите правилно.

Глупости. Напротив, това ми развързва ръцете...

По скоро ти развързва езика да говориш безсмислици.
Висш пилотаж ? Прав си, твоите фантазии са висш пилотаж за мен.

Казвам ти сериозно, дай да не си пишем, че само ми губиш от времето.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 18:33



Мда, усетил си се в какво небрано лозе си, и сега се опитваш с агресивност да прикриеш пораженията

Живей си.

Per warez ad scientiam

Редактирано от Гepиcъм на 27.01.13 18:33.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 18:54



Напротив, ако подходиш без предрасъдъци, и проследиш въпросът логически, и ти ще стигнеш до заключения до които стигам и аз.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 19:02



Ти до заключения не стигаш, ти само аксиоми изказваш. Видяхме го при опитите ти да обосновеш що е то 'инерциално тяло', сега със 'движението' на земята пак. За заключения се иска фактология и мислене върхи нея, при тебе липсват и двете. Предлагам за логика да говорим когато я има.

Седни си на щестте букви и помисли - за отправна точка може да служи център на масите на система от тела, т.е. не е задължително да има физическо тяло там. И пак се върни на отправната система, белким ти светне че не е нужно отправно тяло, нито пък поведението му е задължително за свойствата на системата. Но аз съм с големи резерви нещо подобно да се случи...

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор laplandetza (новак)
Публикувано27.01.13 19:54



Взех се обърквам от вашия разговор.Не мога да постигна абстракция за ИКС , т. е мога , но някаква „относителна ИКС„ .Например за решаване на практически реални проблеми на Земята, ИКС за земни условия

, обаче нали и тя се върти заедно със Земята, значи не е истинска ИКС.Такава за описване на Слънчева система,движение на планети ,комети и пр. сус Слънце/неподвижно, обаче и тя е относителна ИКС, щото тая ИКС се движи с ускорение и т.н.т. В никакъв случай немога си представя абсолютна ИКС, не разбирам как, като от познанията ми до тук всичко се движи с ускорение И тука е острия въпрос , съществува ли изобщо някакво движение без ускорение, и какво всъщност казва ото за ИКС и за инерциално движение или покой.Някой да обясни ?



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: laplandetza]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 20:00



Движението с ускорение не е болката. Според ОТО тяло, свободно падащо в хомогенно гравитационно поле (демек според обичайните представи движещо се с ускорение), добре се вписва като тяло неподвижно в инерциална система. Е, то не се среща често и хомогенно гравитационно поле :)

Инерциална система е абстракция, която помага да се формулират законите на физиката в проста форма, която форма после може да се усложнява при различни практически ситуации. Така че не е нужно да има реална ИС, ползата от нея е само познавателна.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор laplandetza (новак)
Публикувано27.01.13 20:35



Предполагах , че е нещо тъакова, свободно падащо тяло пак е с ускорение, орбитиращо тяло около ннекакъв център пак ускорение, незнам дали е така и се казва така, в двата случая инерцията компенсира гравитацията


Има ли теоретична възможност за коя да е „ИКС„ /реална,която не е съвсем ИКС , да се пресметне резултатното ускорение за даден момент?



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: laplandetza]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 20:57



Има теоретична възможност да измери ускорението.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано27.01.13 23:07



Хора, преди да пишете, мислете...



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано27.01.13 23:22



Хора, преди да пишете, мислете...



То ако ставаше с мислене ... ние ехеее къде щяхме да бъдем.

По добре кажи как стоят нещата според научната литература.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано28.01.13 11:24



Гери го е обяснил много добре. Не виждам причина да го повтарям.
Който иска подробности - учебници по механика - бол. Поне в библиотеките ги има.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 12:43




"Спътника не обикаля около земята , защото той е стационарен"

Във всяка инерциална система спътникът обикаля около земята. Затова в инерциалните системи няма центробежна сила. Такава има само в неинерциалните, такива, в които спътникът е неподвижен. Това е правилото.


"Какво падане бълнуваш , спътника си седи там горе без да помръдва , осъзнай се "

Чети по-горе.


"Глупости "

Правилният отговор е, че не си дорасъл да ги разбираш нещата.


Пак плещиш колкото да не заспиш , каква инерциална система бълнуваш при обикаляне на спътник? , че тя си е НИС че трака , ооо боже захванал съм се и аз с зомбове , явно никога няма да поумнееш , дори и на 100 години да станеш , зомбът се е срасъл с мозъка ти до такава степен че не осъзнаваш вече какви ги плещеш





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 12:50



А пък гледана от Луната, Земята си стои там горе и само се люлее с 7 градуса север-юг и с 8 градуса изток-запад

Защо ли става така , след като луната прави едно завъртане около собствената си ос , за времето през което прави една пълна обиколка около земята

помисли дали ще се вижда земята всеки път



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 13:00



Абе никой не чете. Даже като му го обясниш, се дърпа - не е така! Щото не пасвало на представите му...

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 13:04



"каква инерциална система бълнуваш при обикаляне на спътник? , че тя си е НИС че трака"

Кое точно е НИС? И за коя ИС аз говоря? Можеш ли да направиш малката разлика, или тракането в главата ти пречи?


"ооо боже захванал съм се и аз с зомбове"

Така е, като мислиш само за себе си и не четеш какво ти се казва. Погледни се в огледалото, и ще разбереш :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 17:03



Не се върти , това исках да кажа , макар че в уикито за луната пише че тя се върти около оста си синхронно на земята , тоест че за един оборот около оста си луната прави също и един оборот около земята. Което обаче не е вярно.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 17:11



Е как да не е вярно? Нали с просто око се вижда.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 17:20



Вижда се на кукуво лято





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 17:24



Според ОТО тяло, свободно падащо в хомогенно гравитационно поле (демек според обичайните представи движещо се с ускорение), добре се вписва като тяло неподвижно в инерциална система.

Вписва се само за вътрешният наблюдател , но не и за външният .



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 17:28



"Вписва се само за вътрешният наблюдател , но не и за външният ."

Няма външни и вътрешни наблюдатели в тая игра. Има наблюдател в ИС, и наблюдател в НЕИС. И говорим за наблюдателя в ИС.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 17:28



Ти да не си с протези на очите? Щото тогава си извинен.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Arctur (член)
Публикувано28.01.13 19:07



Според теб, обикаляйки около земята луната извършва само транслационно
движение, така ли?



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 20:55



Няма външни и вътрешни наблюдатели в тая игра. Има наблюдател в ИС, и наблюдател в НЕИС. И говорим за наблюдателя в ИС.

Имено , за тези наблюдаващи от ИС, наблюдаващите от НЕИС са външни наблюдатели за наблюдаващите от ИС





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 20:56



Ми като не виждаш и с без протези , хората какво са ти виновни





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 22:10



Няма именно, една ИС (или НЕИС) обхваща всичко, няма нищо външно за нея.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 22:11



За твоите протези става дума, не измествай темата.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано28.01.13 22:52



Не се върти , това исках да кажа , макар че в уикито за луната пише че тя се върти около оста си синхронно на земята , тоест че за един оборот около оста си луната прави също и един оборот около земята. Което обаче не е вярно.

Ми аз нали това ти казвах, че Луната не се върти околоосно относно Земята, а ти в продължение на 4-5 поста отричаше!
Виж как е започнал спора:


И в следващия си пост ти казвам, че щом се върти синхронно, все едно относно Земята, Луната не се върти около оста си, а ти отричаше като зомб!!!

А какво искам да кажа с понятието въртене относно гравитационно поле:
Досега говорихме за движение и покой относно разни измислени КС, ИС и НЕИС, докато гравитационното поле е нещо реално.
Ако тяло се върти в хомогенно грав. поле, в собствената си КС то няма да изпитва никакви други сили, освен центробежни, но всички грав. полета които познаваме са нехомогенни, интензитетът им намалява с отдалечаване от тялото което го създава. Когато тяло се намира в нехомогенно грав. поле, то частите на това тяло попадат в зони с различен интензитет, тези негови части които са по-близко разположени до тялото създаващо грав. поле са привличани по-силно от по-отдалечените части, по този начин нехомогенното грав. поле се опитва да разпъне телата които са разположени в него. А ако тяло разположено в нехомогенно поле се върти, то тези сили се местят по тялото и деформациите също се местят.
Причината Луната да предизвиква на Земята по големи приливи и отливи отколкото Слънцето (въпреки че слънцето привлича земята 180 пъти по-силно отколкото луната привлича земята) е, че на това разстояние на което се намира луната гравитационното и поле е много по-нехомогенно, близо 7% е разликата с която луната привлича близките и далечни части на земята, докато слънчевото грав. поле е с доста по-малка нехомогенност 0.017%, поради много по-голямата отдалеченост от земята.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 22:52



Има , зависи от гледната точка





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 22:53



не си разбрал , за твоите става на въпрос





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано28.01.13 23:09



Ми аз нали това ти казвах, че Луната не се върти околоосно относно Земята, а ти в продължение на 4-5 поста отричаше!
Виж как е започнал спора:
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=astro1&Number=1952673873&page=0&view=collapsed&sb=5
И в следващия си пост ти казвам, че щом се върти синхронно, все едно относно Земята, Луната не се върти около оста си, а ти отричаше като зомб!!!
Да , така е , просто аз се обърках в хода на ръсъжденията си , извинявам се



А какво искам да кажа с понятието въртене относно гравитационно поле:
Досега говорихме за движение и покой относно разни измислени КС, ИС и НЕИС, докато гравитационното поле е нещо реално.
Ако тяло се върти в хомогенно грав. поле, в собствената си КС то няма да изпитва никакви други сили, освен центробежни, но всички грав. полета които познаваме са нехомогенни, интензитетът им намалява с отдалечаване от тялото което го създава. Когато тяло се намира в нехомогенно грав. поле, то частите на това тяло попадат в зони с различен интензитет, тези негови части които са по-близко разположени до тялото създаващо грав. поле са привличани по-силно от по-отдалечените части, по този начин нехомогенното грав. поле се опитва да разпъне телата които са разположени в него.
до тук съм съгласен А ако тяло разположено в нехомогенно поле се върти, то тези сили се местят по тялото и деформациите също се местят.
също съм съгласен
Причината Луната да предизвиква на Земята по големи приливи и отливи отколкото Слънцето (въпреки че слънцето привлича земята 180 пъти по-силно отколкото луната привлича земята) е, че на това разстояние на което се намира луната гравитационното и поле е много по-нехомогенно, близо 7% е разликата с която луната привлича близките и далечни части на земята, докато слънчевото грав. поле е с доста по-малка нехомогенност 0.017%, поради много по-голямата отдалеченост от земята.
Мисля че по голямата/по малката нехомогенност на едно гравитационо поле , се дължи на плътноста на тялото, а не на растоянието от него.




Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 23:14



Всяка гледна точка визира отправна система, която обхваща всичко и няма нищо външно за нея.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано28.01.13 23:15



А, проявяваш завидно плиткоумие. Бори се още.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 00:48



Гери го е обяснил много добре. Не виждам причина да го повтарям.
Който иска подробности - учебници по механика - бол. Поне в библиотеките ги има.


А аз се чудех защо е таково мъртвило в клуб физика. Сеа разбрах вече, там Гери е обяснил на всички всичко, и тези които искат подробности сега седят в библиотеката и четат учебници.



Гери нищо не е обяснил, само тук там някакви аксиоми/постулати пуска и като не му отърва отива към абстракции.
Както се вижда имаш голям принос в темата : Хора мислете, .....четете учебници. Критика и препратки към образователни материали, мисля че и аз бих се справил с такъв "висш" пилотаж във физиката.

Може би не разполагаш с време или желание, това е друг въпрос.

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 02:05



"Критика и препратки към образователни материали, мисля че и аз бих се справил с такъв "висш" пилотаж във физиката. "

Но очевидно не се справяш.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано29.01.13 12:00



В отговор на:

Какво падане бълнуваш , спътника си седи там горе без да помръдва



Айде първо да си изясниш, какво представлява геостационарната орбита.
Пак ще повторя, орбита, айде още веднъж: ОРБИТА, пак повтарям: ОРБИТА, че дано да зацепиш.

Редактирано от HeaндepтaлeцaДжo на 29.01.13 12:03.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 12:22



Не го затруднявай толкова момчето, много сложни неща го питаш :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 16:32



Айде първо да си изясниш, какво представлява геостационарната орбита.
Пак ще повторя, орбита, айде още веднъж: ОРБИТА, пак повтарям: ОРБИТА, че дано да зацепиш.


В неинерциалната КС на Земята геостационарният спътник е неподвижен, айде още веднъж геостационарен, подчертавам стационарен, че дано да зацепиш.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 16:37



Прави разлика между дтационарен и статичен



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано29.01.13 17:20



Няма никакво значение. Геостационарният спътник е в състояние на свободно падане, както спътник на която и да било друга орбита.

Четете бре!



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 17:30



Мисля че по голямата/по малката нехомогенност на едно гравитационо поле , се дължи на плътноста на тялото, а не на растоянието от него.

Плътността на тялото е от значение за нехомогенността на гравитационното му поле само близо до повърхността му. Например две тела с еднаква маса, но с различна плътност, По-плътното ще има по-голяма повърхностна гравитация, но с отдалечаване от повърхността тя по-бързо ще намалява, а на еднакво разстояние от центровете на двете тела интензитетът на гравитационните им полета ще е равен.
За нехомогенността на гравитационното поле от значение е разстоянието до центъра на тялото което го създава, полето е по-нехомогенно на повърхността на по-плътното тяло защото разстоянието до центъра му е по-малко.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 17:38



Няма никакво значение. Геостационарният спътник е в състояние на свободно падане, както спътник на която и да било друга орбита.

Да де, но в Инерциална Система, а в неинерциалната КС на Гея (в която тя е неподвижна), геостационарният спътник е неподвижен.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 17:48



Прави разлика между дтационарен и статичен

Правя разлика между дтационарен и статичен, дтационарен е правописно сбъркан.



Гериси, с бай Петков изписахте толкова много постове, като ти твърдеше, че всяко тяло е неподвижно в собствената си КС. Сега да не обърна резбата и да твърдиш обратното.
Земята върти ли се в собствената си КС, а геостационарния спътник в КС на Земята какво движение извършва?!!!



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 17:53



Аз не твърдя нищо за подвижност в собствената система, просто те насочвам да се замислиш защо спътника е стационарен, а не статичен. Извинявам се за грешката.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:17



Айде първо да си изясниш, какво представлява геостационарната орбита.
Пак ще повторя, орбита, айде още веднъж: ОРБИТА, пак повтарям: ОРБИТА, че дано да зацепиш.


Орбита може и да има спрямо слънцето , но спрямо земята , сори , стационарният няма

то за това му викат СтАцИоНаРеН



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:18



Пак се жалва , горкият





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:19



Остави го , те двамата с гери имат нещо Хъммммм

съмнява ме една работа , ама айде



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:23



Всяка гледна точка визира отправна система, която обхваща всичко и няма нищо външно за нея.

Общи приказки , няма отправна система която обхваща всичко





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 18:37



За това си толкова зле, щото вместо да опиташ да научиш нещо, заменяш го с измишльотини и после си вярваш.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:40



Не мисля точно така , първо хомогено поле не съществува , по голямата или по малката нехомогеност , аз я разбирам като разлика в намаляването или увеличаването в зависимост от посоката в която мерим даденото грави поле, за метър или секунда. логично е че тяло с малка маса но висока плътност да има силно нехомогено поле отколкото тяло с голяма маса и малка плътност , на такова тяло грави полето му ще запазва градиента си един и същ , на по голямо растояние от центъра му , тоест полето му ще бъде слабо нехомогенно.





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 18:41



То се учи от човек който разбира и е коректен в диалозите си , а не от такива като теб





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 18:52



Аха, това опит да се оправдаеш че не учиш ли е?

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 19:34



Аз не твърдя нищо за подвижност в собствената система, просто те насочвам да се замислиш защо спътника е стационарен, а не статичен. Извинявам се за грешката.

В българския език двете думи са синоними и значението им е неподвижен. Ако твърдиш, че едната или двете думи имат по-различно значение, кажи какво е то.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор laplandetza (новак)
Публикувано29.01.13 20:02



В лекциите на Феймън добре е обеснено.Има значение размера.При голям обект с огромни размери до известно растояние от повърхноста , тялото може го смятаме като „плоско„ , като нещото има повърхност.Ако си представим , че може да има тяло с огромни почти безкрайни размери на правоъг.паралелипипед,тъй ли се казваше

, плоска повърхност, колкото и да се отдалечава даден предмет от него ,полето винаги е хомогено.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: laplandetza]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 20:19



В лекциите на Феймън добре е обеснено.Има значение размера. не съм казал че нямаПри голям обект с огромни размери до известно растояние от повърхноста , тялото може го смятаме като „плоско„ да но силата на едно грави поле намалява квадратично с отдалечаването от центърът , като нещото има повърхност.Ако си представим , че може да има тяло с огромни почти безкрайни размери на правоъг.паралелипипед,тъй ли се казваше, плоска повърхност, колкото и да се отдалечава даден предмет от него ,полето винаги е хомогено. Хомогено поле аз разбирам когато силата му е една и съща , независимо от растоянието.




Редактирано от симеон на 29.01.13 20:21.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 20:29



Не, не са синоними. Кажи ми какво да се разбира под "стационарен ток по проводник". Не е статичен, т.е. неподвижен, нали?



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор laplandetza (новак)
Публикувано29.01.13 21:20



„Хомогено поле аз разбирам когато силата му е една и съща , независимо от растоянието. „

Точно това .Растоянието до центъра няма никакво значение, при размери на „повърхноста„ клонящи към безкрайност.



Тема Re: кой ти е крив че си правнови [re: laplandetza]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано29.01.13 21:37







Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 21:50



Не, не са синоними. Кажи ми какво да се разбира под "стационарен ток по проводник". Не е статичен, т.е. неподвижен, нали?

Разбира се , прав си както винаги :


Стационар (от лат. stationarius — неподвижный)

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 22:01



Добре бе, като можеш да щъкаш по гугъла, кажи ни кое му е неподвижното на стационарният ток?



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 22:14



Не, не са синоними. Кажи ми какво да се разбира под "стационарен ток по проводник". Не е статичен, т.е. неподвижен, нали?

За пръв път чувам "стационарен ток по проводник", чувал съм за стационарен телефон,

, , и други.

Редактирано от тapaтaнчo на 29.01.13 22:14.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 22:16



Добре бе, като можеш да щъкаш по гугъла, кажи ни кое му е неподвижното на стационарният ток?

Не знам какво общо има стационарен ток със стационарен спътник. Опитваш се да се измъкнеш от ситуацията която сам си създаде , и в темата започват да се появяват неща които нямат никакво отношение по въпроса.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 22:34



Ми питай Гугъл де. После питай за стационарен процес. Щото процесът не може да е статичен, статично е състояние, а процесът е развитие.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: laplandetza]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 22:35



Точно това .Растоянието до центъра няма никакво значение, при размери на „повърхноста„ клонящи към безкрайност.

Щом размерите на повърхността клонят към безкрайност, то и разстоянието до центъра ще клони към безкрайност, освен ако тялото е сплескано. с малка дебелина, но дълго и широко. Но това е абстрактен пример, реални тела с хомогенно поле няма.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 22:36



В момента обсъждаме дали стационарен е еквивалентно на статичен, т.е. неподвижен. После ще се върнем и на спътника, когато се изясни разликата :)

Ти точно щото подминаваш тънкостите в терминологията, не достигаш до смисъл ана нещата.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 22:37



"Щом размерите на повърхността клонят към безкрайност, то и разстоянието до центъра ще клони към безкрайност"

Не, просто няма да има център.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 22:47



Ми питай Гугъл де. После питай за стационарен процес. Щото процесът не може да е статичен, статично е състояние, а процесът е развитие.

Процесът не може да бъде стационарен, изопачили са значението на думата стационарен, но B0081 го е открил:
stationarius




Редактирано от тapaтaнчo на 29.01.13 22:48.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 22:51



Абе изопачили-неизопачили, ние ползваме терминология в дадена област, и ако не се познава тая терминология, все едно говорим на чужд език. Стационарните процеси заемат огромен дял от физиката, и именно тук се прави тънката разлика между стационарен и статичен, която гражданският език е неспособен да направи.

Та да се върнем на термина за стационарен спътник. Значи не е неподвижен (статичен), а?

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 22:59



В момента обсъждаме дали стационарен е еквивалентно на статичен, т.е. неподвижен. После ще се върнем и на спътника, когато се изясни разликата :)

Ти точно щото подминаваш тънкостите в терминологията, не достигаш до смисъл ана нещата.


Ей, ама не се спря!!!
Думите са синоними, едната идва от английски, а другата от латински, затова са с различни окончания, това че едната дума някои я ползват неправилно, не променя значението и. В изразът "геостационарен спътник" значението е спътник неподвижен относно Земята (Гея), значи в този израз думата стационарен е употребена правилно!!!!!!!!!





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:01



Пак скачаш на далечните обобщения. Нали обсъждаме точно това - че стационарен и статичен (неподвижен) се използват в различен смисъл, т.е. не са синоними. Ето, за стационарните процеси и стационарният ток не може да кажеш статичен процес, статичен (неподвижен!!) ток.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано29.01.13 23:02



Абе изопачили-неизопачили, ние ползваме терминология в дадена област, и ако не се познава тая терминология, все едно говорим на чужд език. Стационарните процеси заемат огромен дял от физиката, и именно тук се прави тънката разлика между стационарен и статичен, която гражданският език е неспособен да направи.

Та да се върнем на термина за стационарен спътник. Значи не е неподвижен (статичен), а?


Неподвижен е в Координатната система на Земята!!!





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:12



Мога да се съглася, но ако вземем цялото богатство на термина, съпътстващо 'стационарен ток" и "стационарен процес". Например, при стационарен процес, възпроизвеждане (процес, движение) на едно и също състояние във времето. Стационарен ток - движение на частици (пак процес), което във всеки момент време се характерицира с еднакво разпределение на скоростите им. Та и за стационарният спътник - очаква се да има процес (движение на спътника), като във всеки момент време положението му спрямо земната повърхност се запазва. Именно движението е основното сърце на стационарният термин. Така че за орбитите нямаме проблеми :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:19



Какъв стационарен процес ? Стационарен спътник е , а не процес. Стига с тези измислици вече.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:22



Май изключи за какво говорим? Махни капаците.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:26



В момента ти говориш за всичко останало но не и за стационарен спътник (за него говорим) и за стационарността му спрямо Земята !!!, Демек неподвижността му спрямо Земята.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:28



В момента обяснявам че стационарен не съвпада със статичен, което обхваща неподвижен. И ако зацепиш разликата, ще разбереш 'стационарен спътник' на къде го избива. Именно, за него говорим.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:29



Именно движението е основното сърце на стационарният термин. Така че за орбитите нямаме проблеми :)

Да бе .
Нали като се избере подходяща КС, и нямаш никакво движение на този стационарен спътник. И сърцето на стационарния ти термин спира да тупти.

Markup

Редактирано от B0081 на 29.01.13 23:35.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:33



В момента обяснявам че стационарен не съвпада със статичен, което обхваща неподвижен. И ако зацепиш разликата, ще разбереш 'стационарен спътник' на къде го избива. Именно, за него говорим.

Избива го точно към неподвижен спрямо Земята спътник. А не като постоянен спътник на Земята.
Във "постоянен спътник" няма конкретика - не става ясно за какъв спътник става въпрос.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:36



"Нали като се избере подходяща КС, и нямаш никакво движение на този стационарен спътник."

При такъв избор трябва да се говори за статичен или неподвижен спътник. Нали това се опитвам да обясня, 'стационарен' е различно от 'статичен'. 'Стационарен' включва възпроизводство на 'статичен' във времето, включва движение, и всички примери които срещнеш в интернет го доказват (зарежи мъртвите речници от мъртви езици

). Май пак нещо не разбра?

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано29.01.13 23:38



На английски има думи static и stationary и не са синоними, независимо как ги използват хората. Същото и на български.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:38



"А не като постоянен спътник на Земята."

Това не е добър синоним. Че има нещо постоянно, има, ама не е самият спътник. Пробвай пак.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:39



Офф...

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:39



Ти избра по-лесният 'път'?

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:47



От уикито:

Спутник, находящийся на геостационарной орбите, неподвижен относительно поверхности Земли[3], поэтому его местоположение на орбите называется точкой стояния. В результате, сориентированная на спутник и неподвижно закреплённая направленная антенна может сохранять постоянную связь с этим спутником длительное время.

За какви процеси говориш ? какви пет лева ?

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано29.01.13 23:52



Ето ти още от уикито :

Частным случаем является круговая орбита, лежащая в плоскости земного экватора, для которой спутник в небе (для земного наблюдателя) практически неподвижен. Такая орбита называется геостационарной. Геостационарная орбита располагается на высоте 35 786 км.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:56



Ти прочете ли три поста по-нагоре отговора ми до таратанчо, на който ти се сепна с "Да бе"? И изобщо схвана ли защо се заформи този спор за неподвижност и движение? И накрая успя ли до тебе да достигне разликата и приликата между стационарен и неподвижен? Че въпреки че е неподвижен относно повърхността на земята, стационарността на спътника предполага движение (естествено не спрямо повърхността на земята)? Кога ще се научиш да четеш внимателно и без капаци, и да не задаваш реторични въпроси? Не го казвам за да се обиждаш, просто питам.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано29.01.13 23:58



А как в твоето съзнание се съвместяват едновременнно двата взаимоизключващи се термина - 'неподвижност' и 'орбита', участващи в това определение? А?



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 00:10



Ти прочете ли три поста по-нагоре отговора ми до таратанчо, на който ти се сепна с "Да бе"? И изобщо схвана ли защо се заформи този спор за неподвижност и движение? И накрая успя ли до тебе да достигне разликата и приликата между стационарен и неподвижен? Че въпреки че е неподвижен относно повърхността на земята, стационарността на спътника предполага движение (естествено не спрямо повърхността на земята)? Кога ще се научиш да четеш внимателно и без капаци, и да не задаваш реторични въпроси? Не го казвам за да се обиждаш, просто питам.

Какво движение предполага спътника ?
Движение !!! ало събуди се вече, движение спрямо какво ?
И спрямо кое геостационарния спътник е неподвижен.
Естествено че става въпрос за - спрямо повърхността на Земята -той затова и се нарича ГЕОстационарен спътник.

А твоите фантазии няма как да ги разбера.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 00:12



А как в твоето съзнание се съвместяват едновременнно двата взаимоизключващи се термина - 'неподвижност' и 'орбита', участващи в това определение? А?

Имаш още много книжки да четеш, щом задаваш такива въпроси.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 00:16



Одеве Абсолют спомена за Петков. Ти май наистина в момента се опитваш да докажеш че Земята е в движение спрямо собстената си КС. Мухоцентризмът процъфтява.

Редактирано от B0081 на 30.01.13 00:20.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 00:33



И все пак, просвети нас невежите, как съчетаваш в твоята логика два взаимоизключващи се термина - орбита и неподвижност, използвани в тази дефиниция? Може ли нещо което е неподвижно да се движи по орбита?



Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 00:34



Е, както и при отправните системи, много лесно можеш да се възвеличаеш - като си въобразиш че нещо знаеш :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 00:41



"Какво движение предполага спътника ?"

Ми ти сам даде дефиниция от руското вики - движение по орбита.


"Движение !!! ало събуди се вече, движение спрямо какво ? "

Орбитата по която се движи - според дефиницията с която ме замери - спрямо какво е?


"Естествено че става въпрос за - спрямо повърхността на Земята -той затова и се нарича ГЕОстационарен спътник. "

Ти остави гео- то, наблегни на стационарността, там е разковничето. Иначе щеше да се казва съвсем логично геонеподвижен спътник




"А твоите фантазии няма как да ги разбера."

Ми имаш проблем, и то сериозен. А имаш проблем и да осъзнаеш горният проблем. Но тук вече спасение утопающих дело рук самых утопающих... Замисли се де, нали това предлагам. И с обяснения, и с примери, да разчупиш черупката.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 00:47



И все пак, просвети нас невежите, как съчетаваш в твоята логика два взаимоизключващи се термина - орбита и неподвижност, използвани в тази дефиниция? Може ли нещо което е неподвижно да се движи по орбита?

Изразяваш се като гаражен гений.

Неподвижен и движещ се, спрямо какво ? Поставен така въпроса, както си го формулирал е несъстоятелен.

Въртенето на Земята е отговора на твоя въпрос. Ако Земята не се въртеше, нямаше да има геостционарна орбита.
Спътникът е неподвижен спрямо дадена точка от Земята.
Земята се върти.
Спътникът се движи по орбита.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 00:51



Замисли се де, нали това предлагам. И с обяснения, и с примери, да разчупиш черупката.

Стационарен спътник е движещ се, така ли ?

Спрямо какво е движещ се ?

Markup

Редактирано от B0081 на 30.01.13 00:52.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 00:59



"Неподвижен и движещ се, спрямо какво ? Поставен така въпроса, както си го формулирал е несъстоятелен. "

Аз не съм го измислял. Ти ме замери с дефиниция, в която участват и двата термина. Спрямо какво и т.н. фактология трябва да бъдат част от дефиницията, така че отговорите които търсиш ги имаш там. Но не отговаряш за каквото те питам.


"Въртенето на Земята е отговора на твоя въпрос. Ако Земята не се въртеше, нямаше да има геостционарна орбита. "

А ако спътника не се въртеше около земята, щеше ли да има? :)

Сега схвана ли смисъла на термина 'стационарен'? Обединява процес - движение по орбита в случая, с характеристика, постоянна във времето - неподвижност спрямо повърхността на земята. Демек 'стационарен' не е само 'статичен', не е 'само неподвижен' а е нещо много повече. Което и обяснявам от толкова време, и въпроса отдавна щеше да е приключил ако инатът ти беше по-продуктивен. Същото беше и с инерциалните системи, но Бог с тях.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:02



"Стационарен спътник е движещ се, така ли ? "

А за какво е орбитата в дефиницията? Има ли орбита без да се движи спътника? Как стават тея работи




"Спрямо какво е движещ се ?"

Питай си дефиницията с която ме замери, каква е тая орбита и спрямо какво е движението по нея. Не ме питай мене. И аз това питам, как съчетаваш едновременно неподвижен спътник и движението му по орбита :)

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 01:10



Сега схвана ли смисъла на термина 'стационарен'? Обединява процес - движение по орбита в случая, с характеристика, постоянна във времето - неподвижност спрямо повърхността на земята. Демек 'стационарен' не е само 'статичен', не е 'само неподвижен' а е нещо много повече. Което и обяснявам от толкова време, и въпроса отдавна щеше да е приключил ако инатът ти беше по-продуктивен. Същото беше и с инерциалните системи, но Бог с тях

Какво значи повече от статичен и повече от неподвижен ?
В крайна сметка подвижен ли е или е неподвижен спрямо Земята ? Защото тука няма три положения. Повече подвижен или повече неподвижен



Трябва да го уточниш това.

Аз съм наясно за какво говориш. Само че спрямо Земята геостационарния спътник си е неподвижен отвсякаде.

Редактирано от B0081 на 30.01.13 01:17.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 01:13



Питай си дефиницията с която ме замери, каква е тая орбита и спрямо какво е движението по нея. Не ме питай мене. И аз това питам, как съчетаваш едновременно неподвижен спътник и движението му по орбита :)

Аз питам теб, за да ми кажеш спрямо какво е движещ се, защото явно не е спрямо
точката от повърхността на Земята.
Явно спрямо Слънцето е движещ се, ама нас кво ни интересува спрямо Слънцето, когато говорим за ГЕОстационарен спътник ?

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:15



"В крайна сметка подвижен ли е или е неподвижен спрямо Земята ?"

Както обикновено, формулираш некоректен въпрос :)

Спътникът е подвижен, но е неподвижен спрямо земята. И двете едновременно. Има и орбита, и постоянно положение. Това е стационарност в случая. Иначе щеше да е само неподвижност, ако питахме само за земята. В това се състои смисъла на "повече от 'неподвижен' ".


"Аз съм наясно за кокаво ми говориш."

От много време имам силни съмнения...

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:19



"Аз питам теб, за да ми кажеш спрямо какво е движещ се, защото явно не е спрямо
точката от повърхността на Земята. "

какво се получава, аз те попитах от къде се взе орбитата при наличие на неподвижност (и как се съчетават двете понятия в логиката ти), сега ти ме питаш мене да отговоря на въпроса който е същия като зададения от мене?


"Явно спрямо Слънцето е движещ се, ама нас кво ни интересува спрямо Слънцето, когато говорим за ГЕОстационарен спътник ?"

Ма защо към мене тея въпроси, нали дефиницията с която ме замери ги провокира? Уикипедията не ти ли отговаря на въпросите, та мене ме питаш?

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 01:21



Спътникът е подвижен, но е неподвижен спрямо земята. И двете едновременно. Има и орбита, и постоянно положение. Това е стационарност в случая. Иначе щеше да е само неподвижност, ако питахме само за земята. В това се състои смисъла на "повече от 'неподвижен' ".

Много си е коректен въпроса даже, защото този отговор чаках дълго време.

Когато се говори за ГЕОстационарен спътник става въпрос за стационарност (неподвижност) на спътника спрямо Земята ! И никой не го интересува каква подвижност има спрямо Слънцето, Марс, или Хелиева комета.


От много време имам силни съмнения...

Щом имаш съмнения, значи може и да те бъде.



Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:26



"Когато се говори за ГЕОстационарен спътник става въпрос за стационарност (неподвижност) на спътника спрямо Земята !"

Ничего не понял Коля! Толкова обяснения, и пак каквото си си наумил.

А какво стана с орбитата от дефиницията бе? Неподвижен спътник се движел по орбита? Явно летвата е висока за тебе.

Наистина имаш яки пердета, не се обиждай. Не мога да ти помогна.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 01:29



А тази разлика за която говориш - стационарност и статичност, това са ала бала.
И да го има това нещо, някой по умен от теб го е въвел, защото така му се е видяло добре. Това не носи никакъв физически смисъл. А може и да си го измислил всичкото това ти самия. Знам ли...

А относителната неподвижност е друго нещо - това е физика вече.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 01:31



Все я понял Вася !

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:35



"И да го има това нещо, някой по умен от теб го е въвел, защото така му се е видяло добре. "

Ма ти сега ли разбираш, че не съм си го измислил аз? Ти да не би по себе си да съдиш, че може да си измисляш дефиниции ей така както ти хрумне? Инерциални тела и тн?


"Това не носи никакъв физически смисъл."

Дали носи, божа работа, но определено пояснява за какво става дума (което всъщност е целта на всяка терминология), когато човек се напъне да го разбере. А ако не го разбере, естествено че не му носи




"А относителната неподвижност е друго нещо - това е физика вече."

А тук не говорим за нея а за нещо много по-общо: за стационарност. Относителната неподвижност е само част. Но ти се ограничаваш само от нея, и затова не виждаш отвъд ограниченията си.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 01:36



А, личи си от написаното, по-горе.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 08:10



"Ма ти сега ли разбираш, че не съм си го измислил аз? Ти да не би по себе си да съдиш, че може да си измисляш дефиниции ей така както ти хрумне? Инерциални тела и тн.

Ще го разбера след като видя източникът на информацията ти.

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 11:03



Те много източници ти трябват, после се претопяват в обща култура, и т.н....

Аз основно задавам насочващи въпроси, оставям ти да осмисляш нещата, засега без особен успех.

Per warez ad scientiam

Редактирано от Гepиcъм на 30.01.13 11:04.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 11:15



Освен декларации нищо друго ли не можа да измислиш. За сега твоите декларации си остават плод на твоето въображение.
Май нещо липсва източникът на информация ? а ?

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 11:32



Е, като приемаш обясненията за декларации, сам ще си блъскаш главата в стената.

Източник на информация, хехе, като не си научил досега смисъла на термините, сега източници на информация ти пречат. Дадох ти примери за смисъла на термина, явно са прекалено сложни за тебе. Споко, не се напъвай, да не се повредиш още повече. Фантазирай си терминологията, по-лесно е

А пък дали някой ще те разбере, на кой му пука?

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано30.01.13 12:29



Този ход на разсъждения води неминуемо до Геоцентричня модел и епициклите.



Но хората, които са смятали с епицикли не са имали достатъчно знания и възможности за наблюдение.
А ние (уж) имаме.



Тема Re:Големо шоунови [re: B0081]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано30.01.13 12:43



Остави го тоя клоун





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: симеон]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано30.01.13 12:47



"Всяка гледна точка визира отправна система, която обхваща всичко и няма нищо външно за нея."

Общи приказки , няма отправна система която обхваща всичко

Рибар, как си представяш отправна система, която НЕ обхваща всичко? Къде са й границите и какво има отвъд тия граници?





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано30.01.13 13:27



Когато въображението се намира в много тесни граници е нормално да се мисли, че отправните системи са също ограничени.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано30.01.13 15:49



И все пак, просвети нас невежите, как съчетаваш в твоята логика два взаимоизключващи се термина - орбита и неподвижност, използвани в тази дефиниция? Може ли нещо което е неподвижно да се движи по орбита?

А статично значи ли абсолютно неподвижно относно всичко?


Или статичното си е неподвижно само в своята КС, а във всички други КС, взаимоподвижни относно неговата КС статичното се движи!!!




Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.13 15:58



Тук не става дума за абсолютна неподвижност относно всичко. Ако сам забелязваш, стационарност означава движение (по орбита) с някакви допълнителни особености на това движение - неподвижност в една точно дефинирана отправна система. Тоест стационарен спътник е понятие, което е валидно в инерциална система, в която спътникът се движи (орбитата). Или ако подходим философски, стационарност е диалектическа връзка между движение и покой

Докато статичност/неподвижност изключва разглеждане на други отправни системи и фокусира само на една, в която това свойство го има.

И всичко това отговаря на въпроса с орбитата, който ти повдигна и от който тръгна патакламата.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано30.01.13 16:35



Когато въображението се намира в много тесни граници е нормално да се мисли, че отправните системи са също ограничени.

Е, да, от гледна точка на такова "въображение" сигурно има и отправни системи с размерите на напръстник





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано30.01.13 18:18



Рибар, как си представяш отправна система, която НЕ обхваща всичко? Къде са й границите и какво има отвъд тия граници?
Сгрешил съм отправна система , със отправно тяло. Отправното тяло не обхваща всичко , защото във вселената има безброй отправни тела





Тема Re: ИКС и НКСнови [re: harish_chandra]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано30.01.13 18:58



На английски има думи static и stationary и не са синоними, независимо как ги използват хората. Същото и на български.

В българския език къде другаде освен във физиката се използва думата статичен, докато стационарен има по-широко приложение, дори и стационарните процеси, щом има в тях думата стационарен, значи поне един от параметрите на процеса не се променя с времето, затова е употребена думата.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано30.01.13 19:33



В българския език двете думи са синоними и значението им е неподвижен. Ако твърдиш, че едната или двете думи имат по-различно значение, кажи какво е то.

Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано30.01.13 20:19



Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.


ами въобще не се обсъжда каква транслациона скорост трябва да има стационарният спътник, а дали той е неподвижен в КС на земята

и каква ти е дефиницията за транслациона скорост ? какво се разбира под такава скорост ? транслация значи преместване , всяко движение обаче става с преместване , и защо смяташ че някаква си транслациона скорост може да бъде по различна от ъгловата скорост на стационарният спътник ? след като каквато и да било скорост на спътника спрямо земната повърхност , е равна на нула . Ъгловата му скорост спрямо земната повърхност също е равна на нула , остава само че ъгловата му скорост е скорост дефинирана спрямо далечните звезди , макар че и това не е вярно защото звездите не са покоящи а се движат също по някакви орбити . Така че измерена от тях , въпросната ъглова скорост на спътника няма да е такава каквато я казваш че е



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 23:48



Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.


Подходът ти е не е съвсем точен. Не спътникът трябва да има дадена ъглова скорост а ъгловата скорост на въртене на Земята е по важната в случая.

Не знам дали си засякъла разговора на Герисъм и Петков, когато Гери отчаяно се опитваше да убеди Петков, че Земата се върти в собствената си КС.

Е сега Гери успя да го направи.

Нека да си представим че скоростта на въртенето на Земята е толкова голяма че дадено тяло на повърхността на Земята се явява едновременно част от самата Земя и в същото време се явява и като тяло което орбитира на стационарна орбита около Земята.

Даденото тяло е неподвижно спрямо точката от Земята.
Но понеже , според неподтвърдената информация на Грисъм тялото на геостационарна орбита не просто неподвижно спрямо Земята, а и движещо се по орбита спрямо Земята (демек подвижно). И излиза че самата Земя може да се движи сама спрямо себе си, стига да се върти достатъчно бързо. По точно някои части от Земята ще са геостационарни спрямо самата себе си , и хем ще са неподвижни, хем ще са движещи по орбита.



Единствения факт който до сега се появил в спора е че имаме неподвижност м/у Земята и геостационарния спътник (той затова и се нарича така). Всичко останало е ала-бала - кой как му отърва.

Да весело е при тях !!!

Markup

Редактирано от B0081 на 30.01.13 23:49.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 00:21



"Не знам дали си засякъла разговора на Герисъм и Петков, когато Гери отчаяно се опитваше да убеди Петков, че Земата се върти в собствената си КС.

Е сега Гери успя да го направи. "

Май бъркаш Петков с мене? Това обяснява и защо от последните към 170 постинга нищичко не си разбрал... Е кога ще махнеш пердетата?


"Но понеже , според неподтвърдената информация на Грисъм тялото на геостационарна орбита не просто неподвижно спрямо Земята, а и движещо се по орбита спрямо Земята (демек подвижно)."

Ей, аман от увъртания и лъжи. Я погледни

кой е написал че тялото се движи по орбита? Някой си B0081, случайно това да е Герисъм? Аз само цитирам какво си написал, не ми приписвай собственото си творчество. А това че те тресат някакви предразсъдъци, че щом има орбита значи аз съм бил казал че била спрямо земята, вземай някакви лекарства да ти мине треската и не ни занимавай тука.

Факт, има орбита, ти си го писал. Питай Викито което ми цитираш каква е тая орбита, нали го използваш като аргумент? Питай го дали е спрямо земята или спрямо Марс или спрямо Горно Нанадолнище. Ама не ти стиска, по-лесно ти е тука да зацикляш на глупости и да трупаш постинги без смисъл. Аз само използвам цитата за да ти покажа че нямаш идея какво значи 'стационарен'. И продължаваш да нямаш идея след толкова обяснения, а само се тръшкаш с некачествени оправдания.


"Единствения факт който до сега се появил в спора е че имаме неподвижност м/у Земята и геостационарния спътник (той затова и се нарича така). Всичко останало е ала-бала - кой как му отърва. "

Спорът тръгна от това, че въпреки тази неподвижност, се намесва и понятието орбита, на което и аз държа. Но явно това е висш пилотаж за тебе, ти само до неподвижността си стигнал в термина 'стационарен'. Споко, живота продължава, може по-нататък да отлепиш и да стигнеш и до орбитата

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 00:35



Спорът тръгна от това, че въпреки тази неподвижност, се намесва и понятието орбита, на което и аз държа. Но явно това е висш пилотаж за тебе, ти само до неподвижността си стигнал в термина 'стационарен'. Споко, живота продължава, може по-нататък да отлепиш и да стигнеш и до орбитата


Ами като държиш на орбита пояснявай спрямо какво е тази орбита, и дали е стационарна спрямо това нещо.


А неподтвърдени фантазии за това че се казва именно стационарна а не статична защото ти държиш на това, се "доказват" с източници на тази информация, а не с лозунги.

Нещо неревен ми се виждаш ?

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 00:44



"Ами като държиш на орбита пояснявай спрямо какво е тази орбита, и дали е стационарна спрямо това нещо."

Където е трябвало, съм го казал - три пъти дори. Няма да повтарям, търси.

Тук обсъждах твоите цитати, смесващи неподвижност и орбита в едно, което ги прави направо безумни, без ти да уточниш спрямо какво е орбитата. А си се юрнал мене да питаш? А фантазиите за някакви източници - едва след като формулираш смислено каквто точно търсиш (за каква изобщо орбита, спрямо какво

, нали е неподвижен спътника?). Стига да не е свързано с натрупаният житейски опит под формата на 'български език'

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 01:01



Значи геостационарен спътник бил повече от неподвижен .



Т.е. повече от неподвижен в по подвижния аспект. Неподвижен спрямо Земята, но е подвижен като цяло - барабар със Земята. Бре, бре, бре, хубаво че се казва геостационарен, иначе нямаше да разберем че спътникът се е движел заедно със Земята по орбитата. Правилно са го измизлили, за специални хора са го измислили.

Ако разглеждаме Земята като неподвижна - спътникът и той е неподвижен. Ако разглеждаме Земята като движеща се - спътникът и той е движещ се. Но и в двата случая е неподвижен спрямо Земята - ГЕОСТАЦИОНАРЕН !
Няма значение как ще приемем Земята, подвижна или неподвижна , спътникът все ще е геостационарен, а не геостатичен.

Това не е клуб - "измизли си сам" , за да си измисляш удобни за теб формулировки.

И не се нервирай, не е полезно за здравето ти.

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 01:06



"Ако разглеждаме Земята като неподвижна - спътникът и той е неподвижен."

Започваш пак с предразсъдъци, и заслужено до никъде не стигаш. Започни от това, защо се намесва понятието орбита в цялата неподвижност. Това е единствената изходна точка, която да те доведе до верният вариант на 'ако'.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 01:07



Тук обсъждах твоите цитати, смесващи неподвижност и орбита в едно, което ги прави направо безумни, без ти да уточниш спрямо какво е орбитата. А си се юрнал мене да питаш? А фантазиите за някакви източници - едва след като формулираш смислено каквто точно търсиш (за каква изобщо орбита, спрямо какво , нали е неподвижен спътника?). Стига да не е свързано с натрупаният житейски опит под формата на 'български език'


Те хората отдавна са формулирали ясно и лаконично - геостационарна орбита, с това се свършват всички въпроси за повечето хора. Но не и за теб, понеже е имал друг скрит смисъл... ала -бала . Няма таково нещо - просто твоите фантазии.

И по добре си гледай твоите цитати , защото с нищи не са по добри от моите. А твоите притенции за всезнаещ не могат да се сравнят с моите (аз такива притенции нямам).

Markup


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 01:13



"Те хората отдавна са формулирали ясно и лаконично - геостационарна орбита, с това се свършват всички въпроси за повечето хора"

Ти настояваш за неподвижност при наличие на орбита. Така че разясни каква е тази орбита, спрямо какво, след като спътника е неподвижен спрямо земята. Това те питам вече найсет пъти, колко още да го повтарям? Би трябвало да е елементарно, ако го знаеш, и ако си мислиш че си от хората които визираш




"И по добре си гледай твоите цитати , защото с нищи не са по добри от моите."

Аз моите си ги гледам и внимателно си ги подбирам и построявам. Хаотичният етап съм го минал преди много десетилетия, сега проблемът се е изправил пред тебе

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 01:17



Аз моите си ги гледам и внимателно си ги подбирам и построявам. Хаотичният етап съм го минал преди много десетилетия, сега проблемът се е изправил пред тебе

Не ме разсмивай

, мързи ме да се връщам по постовете да ти вадя кирливите ризи. Преди много десетилетия ...смях в залата.

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 01:20



След като се насмееш, ще обясниш ли около какво е орбитата на неподвижният спрямо земята геостационарен спътник? А после ще обсъждаме чии са кирливите ризи.

Per warez ad scientiam



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.