Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:59 17.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: ИКС и НКСнови [re: harish_chandra]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано30.01.13 18:58



На английски има думи static и stationary и не са синоними, независимо как ги използват хората. Същото и на български.

В българския език къде другаде освен във физиката се използва думата статичен, докато стационарен има по-широко приложение, дори и стационарните процеси, щом има в тях думата стационарен, значи поне един от параметрите на процеса не се променя с времето, затова е употребена думата.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: тapaтaнчo]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано30.01.13 19:33



В българския език двете думи са синоними и значението им е неподвижен. Ако твърдиш, че едната или двете думи имат по-различно значение, кажи какво е то.

Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор симеон (съмнителен)
Публикувано30.01.13 20:19



Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.


ами въобще не се обсъжда каква транслациона скорост трябва да има стационарният спътник, а дали той е неподвижен в КС на земята

и каква ти е дефиницията за транслациона скорост ? какво се разбира под такава скорост ? транслация значи преместване , всяко движение обаче става с преместване , и защо смяташ че някаква си транслациона скорост може да бъде по различна от ъгловата скорост на стационарният спътник ? след като каквато и да било скорост на спътника спрямо земната повърхност , е равна на нула . Ъгловата му скорост спрямо земната повърхност също е равна на нула , остава само че ъгловата му скорост е скорост дефинирана спрямо далечните звезди , макар че и това не е вярно защото звездите не са покоящи а се движат също по някакви орбити . Така че измерена от тях , въпросната ъглова скорост на спътника няма да е такава каквато я казваш че е



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Шпaгa]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано30.01.13 23:48



Ами щом говорите за геостационарен спътник, разликата в значението на тези две думи - неподвижен и стационарен - е много голяма. Понеже за да "виси" неподвижен над дадена точка от повърхността на Земята, въпросният спътник трябва да има ъглова скорост равна на нейната. ОБАЧЕ за да има такава ъглова скорост, транслационната му скорост трябва да е значително по-голяма.

Например /относно далечните звезди/ транслационната скорост на точка от земния екватор е 0.465 км/сек., а транс. скорост на геостационарния спътник е 3 км/сек.

Не знам по каква причина пренебрегваш този факт, но той е много съществен.


Подходът ти е не е съвсем точен. Не спътникът трябва да има дадена ъглова скорост а ъгловата скорост на въртене на Земята е по важната в случая.

Не знам дали си засякъла разговора на Герисъм и Петков, когато Гери отчаяно се опитваше да убеди Петков, че Земата се върти в собствената си КС.

Е сега Гери успя да го направи.

Нека да си представим че скоростта на въртенето на Земята е толкова голяма че дадено тяло на повърхността на Земята се явява едновременно част от самата Земя и в същото време се явява и като тяло което орбитира на стационарна орбита около Земята.

Даденото тяло е неподвижно спрямо точката от Земята.
Но понеже , според неподтвърдената информация на Грисъм тялото на геостационарна орбита не просто неподвижно спрямо Земята, а и движещо се по орбита спрямо Земята (демек подвижно). И излиза че самата Земя може да се движи сама спрямо себе си, стига да се върти достатъчно бързо. По точно някои части от Земята ще са геостационарни спрямо самата себе си , и хем ще са неподвижни, хем ще са движещи по орбита.



Единствения факт който до сега се появил в спора е че имаме неподвижност м/у Земята и геостационарния спътник (той затова и се нарича така). Всичко останало е ала-бала - кой как му отърва.

Да весело е при тях !!!

Markup

Редактирано от B0081 на 30.01.13 23:49.



Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 00:21



"Не знам дали си засякъла разговора на Герисъм и Петков, когато Гери отчаяно се опитваше да убеди Петков, че Земата се върти в собствената си КС.

Е сега Гери успя да го направи. "

Май бъркаш Петков с мене? Това обяснява и защо от последните към 170 постинга нищичко не си разбрал... Е кога ще махнеш пердетата?


"Но понеже , според неподтвърдената информация на Грисъм тялото на геостационарна орбита не просто неподвижно спрямо Земята, а и движещо се по орбита спрямо Земята (демек подвижно)."

Ей, аман от увъртания и лъжи. Я погледни

кой е написал че тялото се движи по орбита? Някой си B0081, случайно това да е Герисъм? Аз само цитирам какво си написал, не ми приписвай собственото си творчество. А това че те тресат някакви предразсъдъци, че щом има орбита значи аз съм бил казал че била спрямо земята, вземай някакви лекарства да ти мине треската и не ни занимавай тука.

Факт, има орбита, ти си го писал. Питай Викито което ми цитираш каква е тая орбита, нали го използваш като аргумент? Питай го дали е спрямо земята или спрямо Марс или спрямо Горно Нанадолнище. Ама не ти стиска, по-лесно ти е тука да зацикляш на глупости и да трупаш постинги без смисъл. Аз само използвам цитата за да ти покажа че нямаш идея какво значи 'стационарен'. И продължаваш да нямаш идея след толкова обяснения, а само се тръшкаш с некачествени оправдания.


"Единствения факт който до сега се появил в спора е че имаме неподвижност м/у Земята и геостационарния спътник (той затова и се нарича така). Всичко останало е ала-бала - кой как му отърва. "

Спорът тръгна от това, че въпреки тази неподвижност, се намесва и понятието орбита, на което и аз държа. Но явно това е висш пилотаж за тебе, ти само до неподвижността си стигнал в термина 'стационарен'. Споко, живота продължава, може по-нататък да отлепиш и да стигнеш и до орбитата

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 00:35



Спорът тръгна от това, че въпреки тази неподвижност, се намесва и понятието орбита, на което и аз държа. Но явно това е висш пилотаж за тебе, ти само до неподвижността си стигнал в термина 'стационарен'. Споко, живота продължава, може по-нататък да отлепиш и да стигнеш и до орбитата


Ами като държиш на орбита пояснявай спрямо какво е тази орбита, и дали е стационарна спрямо това нещо.


А неподтвърдени фантазии за това че се казва именно стационарна а не статична защото ти държиш на това, се "доказват" с източници на тази информация, а не с лозунги.

Нещо неревен ми се виждаш ?

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 00:44



"Ами като държиш на орбита пояснявай спрямо какво е тази орбита, и дали е стационарна спрямо това нещо."

Където е трябвало, съм го казал - три пъти дори. Няма да повтарям, търси.

Тук обсъждах твоите цитати, смесващи неподвижност и орбита в едно, което ги прави направо безумни, без ти да уточниш спрямо какво е орбитата. А си се юрнал мене да питаш? А фантазиите за някакви източници - едва след като формулираш смислено каквто точно търсиш (за каква изобщо орбита, спрямо какво

, нали е неподвижен спътника?). Стига да не е свързано с натрупаният житейски опит под формата на 'български език'

Per warez ad scientiam

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 01:01



Значи геостационарен спътник бил повече от неподвижен .



Т.е. повече от неподвижен в по подвижния аспект. Неподвижен спрямо Земята, но е подвижен като цяло - барабар със Земята. Бре, бре, бре, хубаво че се казва геостационарен, иначе нямаше да разберем че спътникът се е движел заедно със Земята по орбитата. Правилно са го измизлили, за специални хора са го измислили.

Ако разглеждаме Земята като неподвижна - спътникът и той е неподвижен. Ако разглеждаме Земята като движеща се - спътникът и той е движещ се. Но и в двата случая е неподвижен спрямо Земята - ГЕОСТАЦИОНАРЕН !
Няма значение как ще приемем Земята, подвижна или неподвижна , спътникът все ще е геостационарен, а не геостатичен.

Това не е клуб - "измизли си сам" , за да си измисляш удобни за теб формулировки.

И не се нервирай, не е полезно за здравето ти.

Markup

Тема Re: ИКС и НКСнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано31.01.13 01:06



"Ако разглеждаме Земята като неподвижна - спътникът и той е неподвижен."

Започваш пак с предразсъдъци, и заслужено до никъде не стигаш. Започни от това, защо се намесва понятието орбита в цялата неподвижност. Това е единствената изходна точка, която да те доведе до верният вариант на 'ако'.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ИКС и НКСнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано31.01.13 01:07



Тук обсъждах твоите цитати, смесващи неподвижност и орбита в едно, което ги прави направо безумни, без ти да уточниш спрямо какво е орбитата. А си се юрнал мене да питаш? А фантазиите за някакви източници - едва след като формулираш смислено каквто точно търсиш (за каква изобщо орбита, спрямо какво , нали е неподвижен спътника?). Стига да не е свързано с натрупаният житейски опит под формата на 'български език'


Те хората отдавна са формулирали ясно и лаконично - геостационарна орбита, с това се свършват всички въпроси за повечето хора. Но не и за теб, понеже е имал друг скрит смисъл... ала -бала . Няма таково нещо - просто твоите фантазии.

И по добре си гледай твоите цитати , защото с нищи не са по добри от моите. А твоите притенции за всезнаещ не могат да се сравнят с моите (аз такива притенции нямам).

Markup



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.