Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:24 30.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.02.11 23:00



Продължаваме темата с огромна благодарност към специалистите-онколози MD и PRN, които с
професионалните си съвети, отзивчивост и човешко отношение помагат на всички, потърсили помощта им!



Предишната тема може да намерите

"Совите не са това, което са..."

Тема РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: *jull**]  
Автор павлина тонкова (непознат )
Публикувано15.02.11 18:41



Здравейте за пръв път пиша. става въпрос за маиками на 54 г .през1996г е оперирана от РМЖ диагнозата е СА ГЛАДУМЕМАМЕ СИНИТРА Т3 Н1 М0.
ПОСТ МАСТЕКТОМИАМ РАДИКАЛИС ГЛ.МАМЕ СИНИСТРА.ЕТ ТГТ ЕТ ПХТ. незнам какво означава знам че има махнати няколко лимфни възела под мишницана и че туморът беше с размер 5см на 7 см отстранена е цялата гърда . НЕR2-3+++ лечението и беше 6 курса ХТ с червените банки и ЛТ .Тази година на 10.01.2011 бе оперирана по повод подут лимфен възел на врата които се оказа метастаза а това е от епикризата CA GL. MAMMAE SIN,ST.POST MASTTECTO;IA RAD.GL.AMMMAE SIN,ST.POST ПХТ ЕТ ТХТ,META SUPRACLAVICULARIS SIN след това и направиха скенер и остановиха метастази в белиядроб от епикризата на скенера майками е успяла да препише това МЕТАСТАЗЕС ПУЛМОНУМ БИЛАТЕРАЛИС ХУСУЛНА ЛИМФАДЕНОПАТИЯ и също така са описани в мм. расейките -11 са на брой и са от 6 мм. до 13 мм. на 10.02 2011 и направиха вливане с ХЕРЦЕПТИН а на другия ден с ТАКСОЛ сега страшно я болят костите след вливката това нормално ли е. иначе апетит за сега има голям. също така ме интересумат тези диагнози нищо не разбигам и най-вече последната на белия дроб агресивно ли е много това заболяване и добре ли е назначена терапията в случая. възможно лие да изчезнат метастазите в белите дробове с това лечение
благодаря

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:51.



Тема РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: павлина тонкова]  
Автор PRN ()
Публикувано16.02.11 07:34



Като цяло HER2 позитивните раци са агресивни. Този на майка ти е бил доста напреднал още в самото начало. Все пак имала е 15 години без проблеми, което си е постижение само по себе си. Намирането на метастази не е добра новина, но от друга страна такава е действителността и човек трябва да застане с лице към нея. Лечението е правилно. Дори да отговори много добре на химиотерапията и херцептина (т.е. да изчезнат врменно някои от метастазите), то си си остава палиативно лечение и рака рано или късно ще надигне отново глава. Особено чести са мозъчните метастази. Херцептин не прониква в мозъка. Таксола може да даде периферна невропатия, но истински болки в костите е по-вероятно да са резултат от костни метастази.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:52.



Тема РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: *jull**]  
Авторпaвлинa тoнkoвa (Нерегистриран)
Публикувано16.02.11 09:40



извинявам се объркала съм датата на първата операция през 2006г. е значи ремисията е 4г. и полувина .ана костите и правиха миналата седмица иследване и не откриха метастази

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:52.



Тема РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: пaвлинa тoнkoвa]  
Автор PRN ()
Публикувано16.02.11 10:22



Така нещата звучат по-достоверни. 15 години ремисия от голям тумор с въвличане на лимфните възли, който е Хер2 позитивен би било нещо много необичайно. Пък и преди 15 години Хер2 теста го имаше само в най-специализирани университетски лаборатории, не и в масова практика.

Говорете с онколога си за болките, вероятно са резултат на Таксола и не идват от костите, а от периферните нерви.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:52.



Тема Рак на дебело черво, анус претер - обезболяващинови [re: PRN]  
Автор sara123 (новак)
Публикувано17.02.11 11:17



Уважаеми PRN, MD.Баща ми е с рецидив на рак на дебелото черво, с анус претер е. Отказаха операция заради увеличени парааортални и паракавални лимфни възли. В момента е на химиотерапия по схема FOLFIRI. Лъчетерапия е правил преди 3 год. след първата операция и са му направени max Gr. - 50.
С много силни болки е в областта на таза и краката от рецидива. Пие DHC 90 mg сутрин 1, вечер 2, но вече не помагат. Давам и аулин, параковдал и др. Трябва ли да мине вече на морфин или да му давам друга комбинация от лекарства? Ще бъда много благодарна, ако ми отговорите, защото болките са много силни, а от онкодиспасера казаха, че следващото е морфин.
Благодаря предварително!

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:55.



Тема Рак на дебело черво, анус претер - обезболяващинови [re: sara123]  
Автор PRN ()
Публикувано17.02.11 20:13



Няма да се плашиш от думата "Морфин", той е едно от най-безобидните обезболяващи. На практика само с един основен страничен ефект - запек, който може да се контролира сравнително лесно.

Друг е въпроса къде точно е рецидива причиняващ болките и дали още малко лъчетерапия е възможна, като обезболяваща мярка.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:56.



Тема Рак на дебело черво, анус претер - обезболяващинови [re: sara123]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.02.11 22:11



Основното е да не страда. Ако досегашните медикаменти за обезболяване са неефективни би трябвало да добавите към тях и морфин или друг наркотичен аналгетик.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 10:57.



Тема Рак на дебело черво, анус претер - обезболяващинови [re: PRN]  
Автор sara123 (новак)
Публикувано18.02.11 10:09



Рецидива е на мястото на стария анус. От изследването на КТ - "Находката 61/45 мм се разполага в ретровезикалната мастна тъкан,като достига до долната повърхност на пикочния мехур. Назад достига сакрума, приляга на широка основа към него, без данни за инфилтрацията му" .Скенера е от 22.11.2010 г.
DHC е синтетичен морфин - кодеин. Според онкокомисия обезболяваща лъчетерапия не може да се направи, защото е направил макс. облъчване, когато преди 3 години прави лъчетерапия след първата операция.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:01.



Тема РМЖ - останали ракови клеткинови [re: MD]  
Авторttt (Нерегистриран)
Публикувано18.02.11 20:02



Оперирана съм от рак на гърдата- Т2N1M0 x, сега съм на химиотерапия превантивно уж, туморния маркер ми е 17, как се разбира дали имам туморни клетки още в тялото си и дали химиотерапията ги унищожава ефективно или не може да им смогне. Знам, че няма 100% гаранции за нищо. Просто искам да знам виждат ли докторите състоянието ми след операцията или са слепи, всмисъл медицината не е напреднала достатъчно или липса на финанси за изследвания.Липсата на информация ме подлудява. Моля отговорете ми нещо, знам , че не съм чак загубена кауза, но вървя ли нататък или съм спасена вече. Голяма е разликата, не мислите ли!? Искам информация, какво трябва да направя.Туморен маркер след операцията не е правен или крият, незнам, но и това явно не е много ефективен критерий или напротив?

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:02.



Тема РМЖ - останали ракови клеткинови [re: ttt]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано18.02.11 20:25



Както сама отбелязахте няма 100% метод показващ наличието или липсата на туморни клетки в организма. Все пак стандартите за проследяване осигуряват над 90% достоверност на преценката за състоянието на пациентите. Във Вашия случай е необходимо да проследявате периодично: маркера, ехография на черния дроб, рентгенография на белия дроб, клиничен преглед, евент. костна сцинтиграфия. И най-вече да се успокоите.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:02.



Тема РМЖ - хормонотерапия, лъчелечениенови [re: MD]  
Автор Гepraнa Apaбaджиeвa (непознат)
Публикувано19.02.11 14:11



Оперирана съм на 29,11 2010 г. - пълна мастектомия на лява гърда+7 бр. лимфи без метастази - Т2N1вMO pTxpN0M0 G3. Предоперативно съм направила 4 броя ХТ, следоперативно предписани още 2 броя Хт, от които направи само 1, защото вече бях "пътник", получих свръхчувствителност и химиотерапевта реше, че вече мога да ги спра. Предписани са ми още 25 курса лъчетерапия и хормонална терапия със Золадекс+Нолвадекс. След операцията цикъла ми спря. Химиотерапевта ми препоръча да си купя Нолвадекс и да започна да го пия 2х1 на ден с цел да притъпяваме мес.цикъл, пък ако прокървя ще включим и Золадекс. При мен обаче на 8 ден от приема на Нолвадекс - цикъла ми започна/ не знам цикъл ли е, просто кървене ли е/. Сега пък химиотерапевта ми каза да спра Нолвадекса и да изчакам да спре кървенето, за да зопчнем комбинация Золадекс+Нолвадекс. Чувствам се малко като опитно мишле. Моля, за Вашето мнение и въобще може ли да се започне хормонотерапията преди лъчетерапията, която ми предстои на 23,03,2011 г. Пропуснах имам HER 2+; CISH отрицателен,Естроген 2+, Прогестерен 3+ - това са резултати от биопсия.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:04.



Тема РМЖ - хормонотерапия, лъчелечениенови [re: Гepraнa Apaбaджиeвa]  
АвторPRN (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 15:50



Золадекса нама някаква особена роля в твоя случай. Николаг не успяхме да докажем че спирането на цикъла със Золадекс има някакво значение - поне досега. Един Тамоксифен на ден (20мг) стига. Можеш да го започнеш веднага. Навремето се тревожехме че може да спре работата на лъчетерапията, две големи проучвания, показаха че няма такава работа. Не обръщай внимание на цикъла.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:05.



Тема ПЕТ скенер - разчитаненови [re: PRN]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано20.02.11 08:48



Моля за пояснение- заключение от РЕТ скенер данни за метастатична лезия в единичен цервикално-юголарен лимфен възел от долна група в дясно.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:06.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: павлина тонкова]  
Автор 1007n (непознат )
Публикувано21.02.11 11:33



sled ginekologi4na operacia trqbva li da prodalga da pia nolvadez

КИРИЛИЦАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!

Редактирано от *jull** на 21.02.11 16:32.



Тема ПЕТ скенер - разчитаненови [re: poliatoteva1]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.11 21:36



Има позитивен (въвлечен, метастичен, раков) лимфен възел в долната част на шията в дясно.

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:06.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: 1007n]  
Автор PRN ()
Публикувано24.02.11 08:29



Този въпроса е зададен по такъв начин, че смислен отговор е невъзможен.



Тема Нолвадекснови [re: *jull**]  
Автор 1007n (непознат )
Публикувано24.02.11 19:07



оперирана съм от рак на гърдата.след 1год.ми е направена хистеректомия.трябва ли да продължавам да пия нолвадекс

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:06.



Тема ПЕТ скенер - разчитаненови [re: PRN]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано24.02.11 20:03



Благодаря!Сега следващите въпроси-може ли да е възпален този лимфен възел от истинка,от прекарани доста пневмонии и какво да предприема.Биопсия? На пипане не се усеща ,не е възпален видимо, не ме боли при допир?

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 11:06.



Тема Биопсия или махане на целия лимфен възелнови [re: poliatoteva1]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано26.02.11 13:32



Пак имам питане -сега съм пред голяма дилема предлагат ми първо биопсия и след резултата ще предприемат лечение или другия вариант махат целия възел и го изпращат за изследване.Моля за съвет!

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:54.



Тема Ехограф, разчитане на резултатинови [re: poliatoteva1]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано26.02.11 21:15



Здравейте! Пиша отново по повод последните изследвания на баща ми.Той е с мета в костите , следствие рак на простатата.До сега има 5 вливания на Зомета, последният ПСА е 0,68.Вчера му правиха ехографска диагностика на коремни и ретроперитонеални органи.От там се чете, че черния дроб е с нормални размери и хиперехогенна структура, без видими огнищни промени; жлъчния мехур, слезката и бъбреците са добре.В заключението обаче пише,че "Има начални дифузни структурни промени на чернодробния паренхим от стеатозен тип[/black].
Какво означава това?!Последните стойности на черн.ензими са около 80.Моля, ако някой знае да ми отговори.Аз разбирам,че е затормозен ч.дроб, което е съвсем логично.Лекарката препоръча хепкарзил да приема.И друго ме тревожи:Преди това заключение пише:"Липсва ретроперитонеална лимфаденомегалия" А това какво значи на разбираем език?

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:51.



Тема Разчитане на рентгеннови [re: 1007n]  
Авторнakaтa78 (Нерегистриран)
Публикувано28.02.11 21:53



здравейте!днес направиьме ренген на бащами и това написаха на изследването,но незнам какво означава!

уплътнин бронхиален рисунък двустранно и фиброзни ивицести сенки двустранно.Уплътнени и разширени хилусни сенки по изразено в ляво.Уплатнена интерлобарна плевра в дясната основа.Сгъстен рисунък и в ляво наддиафрагмално с неясни очертания Кор-подчертана талия.

заключение:

Пуломфиброзис билл.-без да могат да се изключат пресни възпалителни изменения!



Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:06.



Тема Ехограф, разчитане на резултатинови [re: gigi1234]  
Автор PRN ()
Публикувано02.03.11 17:40



Всичко му е наред на баща ти. Ракът е под контрол (за какво му е тази Зомета, не знам, само си търси белята с нея). Както и да е, не пречи.

Черния дроб си е съвсем в ред - всеки си има малко или много стеатозни промени. Ако пие (алкохол) да го намали. Ако не - да си гледа живота.

Това че няма ретроперитонеални лимфни възли е хубаво, но никой не би ги очаквал при толкова нисък ПСА така или иначе.

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:52.



Тема Биопсия или махане на целия лимфен възелнови [re: poliatoteva1]  
Автор PRN ()
Публикувано02.03.11 17:44



Истински съвет с толкова информация не мога да ти дам. По принцип ако лимфния възел е съмнителен е по-добре да се извади целия, но това са приказки по принцип, който могат и да са неуместни в твоя случай. Нямам намерение да гадая, какъв ти е точно случая, след като ти не си намерила време да го опишеш.

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:54.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: нakaтa78]  
Автор PRN ()
Публикувано02.03.11 17:45



Говорете с лекаря назначил изследването.



Тема Подгрупи при РМШнови [re: PRN]  
Автор tia maria (новак)
Публикувано02.03.11 17:59



1.Не намерих информация-моля да бъда извинена.Въпросът ми е за подгрупите при РМШ. Какво означават 2-ра а ,3-та б итн.Май беше нещо свързано с големината на карцинома. Какви са стандартите при такива случаи? Моля линк...
2.Какво се знае за пониженият риск от разсейки при РМШ? При мен ситуацията е била-цитирам:Кератинизиращ плоскоклетъчен карцином с некрози и дълбок вътрешен инфилтритет.Абсцесдиране.
Големината на образуваниетое 5 на 9 см.Та ,защо няма разсейки?
За протокола-жива съм повече от 10 години, но това не са точно представите ми за живот.

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:56.



Тема Ехограф, разчитане на резултатинови [re: PRN]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано03.03.11 08:00



Еех,с такъв отговор човек може да литне!Благодаря Ви!Да,той употребяваше алкохол,но от март м.г. - никакъв/по една глътка при повод мисля,че не се брои/.Да попитам- чаша червено вино полезно ли е или си съчинявам? От тогава и никакви цигари/а си беше сериозен пушач от 20г./
Някъде бях чела,че страхът е двигател на огромна част от човешките постъпки.В неговия случай май изгра важна роля.

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:55.



Тема ефект от лечение?нови [re: *jull**]  
АвторT2N1MO (Нерегистриран)
Публикувано03.03.11 19:00



Идея си нямам колко ще живея при туморен маркер 17,1 имах 4см бучка и 4 лимфни възли с метастази, уж всичко е махнато, уж химията и лъчетерапията са адювантни, кажете как да разбера, че има ефект от лечението, тази липса на информация ме убива

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:09.



Тема Золадекс, две или пет години?нови [re: T2N1MO]  
Авторfiserova (Нерегистриран)
Публикувано03.03.11 21:41



имам един въпрос относно золадекса имам мнението на двама онколози което е корено различно,единия смята ,че золадекса се слага две години и ,че след тези две години е напълно безмислено да се слага повече ,а другия е категоричен за пет години, кое е по вярно можели някой да ми отговори.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:07.



Тема ефект от лечение?нови [re: T2N1MO]  
Автор PRN ()
Публикувано06.03.11 20:52



Нама начин да разбереш - живей си живота. Надявам се в него да има по-важни неща от рака.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:09.



Тема Золадекс две или пет години?нови [re: fiserova]  
Автор PRN ()
Публикувано06.03.11 20:55



Не бива да се пита много. Колкото онколози - толкова мнения. Ако питаш мене (ако става дума за рак на гърдата) Золадекса няма никакъв категорично доказан ефект в повече от това, което Тамоксифена ще постигне сам. Използването му не се базира на доказан ефект, а на умозрителна спекулация. Ето ти трето мнение, като много питаш - да видим какво ще правиш сега.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:08.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторfiserova (Нерегистриран)
Публикувано08.03.11 09:25



Благодаря все пак за отговора нищо ,че е трето мнение.За едно си прав не трябва да се мисли много.



Тема РМЖ - хормонотерапия, лъчелечениенови [re: PRN]  
Автор Гepraнa Apaбaджиeвa (непознат)
Публикувано10.03.11 13:36



благодаря за вашето мнение. Междувременно ми направиха амброзио и сега чакам резултати. Но както чета по-долу, разбирам, че при всички случаи Золадекса се оказва излишен, тогава защо се предписва като терапия? А и ние потърпевшите как да вземем решение? Освен това искам да попитам дали е нужно да се направят нови изследвания на хормоните преди каквато и да е терапия?

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:56.



Тема Отстранен стомах и В12нови [re: *jull**]  
Автор vesi_na (непознат )
Публикувано11.03.11 13:22



Бих искала да попитам следното - при рак на стомаха, когато е отстранен целия стомах, разбрах, че трябва да се слагат инжекции с витамин Б12, тъй като не се усвоява пълноценно чрез храната. Въпросът ми е това ли е единствения начин или има и друг за да се набави витамина? Има ли и други вещества, които не се усвояват и как да се набавят в организма?
благодаря предварително!

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:10.



Тема Отстранен стомах и В12нови [re: vesi_na]  
Автор PRN ()
Публикувано11.03.11 22:22



Не знам за друг начин освен с инжекция да се набавя вит Б12 при отстранен стомах. Просто в стомаха се отделя специално вещество, което трябва да се свърже с витамина, за да може да се абсорбира след това в тънкото черво. Клетките на червата познават само комплекса Вит Б12 - Интринзик фактор (веществото за което става дума), но не и самия вит Б12. Една малка мускулна инжекция на месец, не е голям проблем особено като се имат предвид през какво е минал вече човека.

Не е излишно да му се видят и нивото на желязо и фолати на човека, но това е работа на лекуващия лекар; не въпрос на самодейност.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:10.



Тема РМЖ - останали ракови клеткинови [re: MD]  
Авторttt (Нерегистриран)
Публикувано12.03.11 12:57



Благодаря, малко е трудно да е спокоен човек с тази диагноза и с хилядите неясноти, знаят го само тези, които са се разболяли. Но от опит знам , че не сме и лесни за обгрижване. Благодаря, че отговаряте на въпросите ни, това е много за един доктор, поне български доктор. Господ да е с вас!

Редактирано от Buba67 на 15.03.11 08:57.



Тема Ту маркери при РМЖ и костни метастазинови [re: *jull**]  
Авторno name (Нерегистриран)
Публикувано12.03.11 20:42



Оперирана съм от рак на гърдата преди 3 години , преди 7 месеца ми се повиши маркера до 38 и се оказа че имам метастаза на костта. Направиха ми лъчетерапия и започнаха да ми вливат Зомета но маркера продължи да расте до 54 /като след лъчетерапията и Зометата започнах да имам и болки, които преди това липсваха/.
Ноември месец започнах да спазвам една специална програма на живот и хранене и маркера ми започна да пада първо на 42 , после на 28 сега е 24.

Нямам болки на мястото , само леко ме наболява на друго място - та се чудех добре ли е да си направя пак сцентиграфия или да изчакам да мине 1 година както ме съветва лекарката.

Какво е влиянието на костните метастази върху туморния маркер и възможно ли е да е нормален и пак да имам нова метастаза?

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:12.



Тема Ту маркери при РМЖ и костни метастазинови [re: no name]  
Автор PRN ()
Публикувано12.03.11 21:57



За съжаление веднъж появили се костните метастази, те няма за изчезнат, независимо от нивата на туморния маркер. Т.е. и той да е съвсем нормален метастазите пак ги има. Освен това костните метастази от рак на гърдата никога не са единични.

Това че маркера ти е в норма в момента обаче е хубава новина. То едва ли се дължи на променения живот и хранене, още по-малко на зометата. Вероятно си на някакво хормонално лечение. Освен това СА153 не е особено добър туморен маркер, така че човек трябва да е внимателен, когато го ползва.

Дали да направиш сцинтиграфия общо взето е решение на лекарката ти. Аз лично не бих я препоръчал толкова скоро, не виждам за какво би ми послужила.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:12.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор vesi_na (непознат )
Публикувано14.03.11 09:53



много благодаря за отговора!



Тема Re: урография и пет скенернови [re: *jull**]  
АвторMaq (Нерегистриран)
Публикувано18.03.11 18:36



налага се да направя и двете изследвания, като първо е урографията. След колко време най-малко мога да направя ПЕТ скенера



Тема Re: урография и пет скенернови [re: Maq]  
Автор PRN ()
Публикувано18.03.11 22:35



Защо? Не виждам особена връзка между двете изследвания. Ако рентгенолозите нямат някакви специални съображения на практика може да ги направиш в два последователни дни. Естествено ПЕТ не е изследване за пикочни пътища (изотопа се отделя с урината).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: vesi_na]  
АвторГuнa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.11 23:11



Какво може да се направи за да спадне отока на ръцете след множество системи. Поставянето им не може да прекъсне а отока крие вените?



Тема Рак на бъбрек, хемангиом/метастaза в черен дробнови [re: *jull**]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.11 17:20



Здравейте,накратко 6те се опитам да обясня тревогите ни.Преди 2г. майка ми беше оперирана от светлоклетъ4ен бъбре4ен карцином Тумор на Гравиц.С ехограф установиха нали4ие на образувания на 4ерен дроб диагностицирани като хемангиоми.Отстраниха десният й бъбрек,а образуванията на 4ерният дроб НЕ.На периоди4ните изследвания в Онк.диспансер в София,резултатите от кръвните изследвания са в норма, а от ехографа:15.12.09.г.В 6 сегмент на 4ерен дроб -субкапсуларно,рязко о4ертана ф-ция с размери2/3см. с характеристика на хемангиом.Над нея в 5 сегмент се вижда по-малка ,около1см. със съ6тата характеристика.Други огни6тни изменения суспектирани за МЛезии не се откриват.Ехограф от08.11.10.г.:Ф-циите в 6 сегмент-субкапсуларно с размер 50-60см. и втората с диаметър1см. са ИНТЕРПРЕТИРАНИ като хемангиоми.Жлъ4ен мехур те4но съдържимо.От 8.10.г. АЛАТ41.2.Следва6тите са в норма. Онзи ден установихме ,4е има леко подуване в областта на 4ерният дроб,а и отдавна усе6та тежест там.Освен първона4ално проведената имунотерапия с Интерферон друга терапия или ле4ение не е назна4авано и провеждано.Майка ми пие Саменто на хап4ета;алое с мед и вино;сок от моркови и 4ерв.цвекло. Въпроса ми е :На базата на горните изследвания и на Вашият професионален опит тези"функции"хемангиоми ли са или метастази и на какво би могло да се дължи това подуване в областта на 4ерният дроб?Някакви препоръки за терапия с подходя6ти за състоянието й средства.Важно забравих да пиша ,4е другият бъбрек е със слабо изразена ХБН.Предварително Ви благодаря за отзив4ивостта!!!

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:16.



Тема Рак на бъбрек, хемангиом/метастaза в черен дробнови [re: nora333]  
Автор PRN ()
Публикувано27.03.11 21:25



На майка ти й трябва трифазен СТ скенер за черния дроб. Това е изследването за разграничаване на хемангиом от метастaзи. Дали е възможен при един бъбрек, който не функционира много добре, ще решат лекарите (трифазния СТ се прави с доста венозен контраст, а той е леко токсичен ако бъбреците, ако те не са добре). Освен това СТ ще огледа и останалата част от тялото. Черния дроб не е много типично място за единична метастаза от рак на бъбрека. Ако има метастази там, обикновено има вече много такива в белия дроб и костите.

Подуването в областта на черния дроб едва ли е от нещото в черния дроб (дори с 5см размер) , по скоро неща в долните ребра ще дадат такъв един симптом.

Хемангиомите могат да растат, но от 3 на 5 см на една година е малко необичайно.

Биопсия преди да се огледа останалата част от тялото е нередна и потенциално опасна процедура.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:15.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.11 22:13



Благодаря!



Тема Кръвни изследвания при рак на бъбрекнови [re: PRN]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.11 22:21



А дали ако, не дай Боже,има проблеми в белият дроб и костите, това би се отразило на кръвните показатели при направените досега изследвания ?

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:16.



Тема Кръвни изследвания при рак на бъбрекнови [re: nora333]  
Автор PRN ()
Публикувано27.03.11 23:00



Кръвните изследвания се променят едва при много напреднал процес. Аз лично не бих им обръщал никакво внимание ако са нормални. Нормални кръвни изследвания при рак на бъбрека не означават нищо.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:17.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.11 23:29



Mного Ви благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: nora333]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано28.03.11 14:28



Здравейте, отново уважаеми докторе!Разбрах и знам,4е трябва да се направи изследване,за да се каже нещо конкретно,но тъй като преди 2 седмици GP ни каза ,4е няма направления до на4алото на следващият месец,а подуването го открихме онзи ден ми се ще да полу4а малко пове4е информация за вероятни при4ини,за да вземем някакви превантивни мерки.Например:Във второто изследване,което Ви изпратих пише:Жлъ4ен мехур те4но съдържимо.Възможно ли е подуването да се дължи на това?!И ако е така какво би могло да озна4ава?Ако пък проблема е в бял дроб и/или кости има ли някакви симптоми по които бихме могли да се ориентираме?На майка ми са правени изследвания на бял дроб само в 1гр.б-ца където е оперирана и в епикризата пише:Рентгенография пулмо ет кор:Белодробните полета са с увели4ена прозра4ност.Хилуси неуголемени.За 4ерен дроб пише:лезиите най-вероятно са втори4ни промени.Това през 02.09.г.Изследване на костите никога никъде не е правено.Моля,за мнението Ви и предварително Ви благодаря!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: nora333]  
Автор PRN ()
Публикувано28.03.11 22:43



Аз те съветвам да се успокоиш малко. Ако метастатзите са там, малко по-ранното им откриване, няма кой знае какво значение. Няма превантивни мерки. Все пак майка ти е изкарала доста повече от година без една рентгенова снимка, още няколко дни няма да променят нищо.

Какви направления, нали някой и е давал на жената интерферон (с каква цел не знам - обикновено с него се лекуваха хора с доказани метастази във времето преди Сутент). Да отиде отново при този онколог, който й го е давал. Това не е работа за GP. Интерферона никога не е бил ползван като аджувантно лечение - твърде неефективен е за такава една цел.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторttt (Нерегистриран)
Публикувано28.03.11 23:03



Имали хранителна добавка, която предразва до някаква степен от страничния ефект химиомозък



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: nora333]  
Авторnora333 (Нерегистриран)
Публикувано28.03.11 23:52



Благодаря Ви,докторе!



Тема разчитане на диагноза дуктален карциномнови [re: nora333]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано29.03.11 18:50



Здравейте!Имам нужда от помощта Ви относно разчитане на диагноза-Супраклавикуларен лимфен възел вдясно-Метастаза от ниско диференциран дуктален карцином (G3),HER 2 позитивен(3+)
Хистологичен резултат:Б-11-5213 метастаза от ниско диференциран инванзивен дуктален карцином G3.HER2-позитивен 3+
Предварително благодаря!

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:19.



Тема разчитане на диагноза дуктален карциномнови [re: poliatoteva1]  
Автор PRN ()
Публикувано30.03.11 10:08



Това не е особено сложно за разбиране. Метастаза в дясно над ключицата. Това всъщност не се брои точно за метастаза, а за въвличане на лимфни възли в N3 групата (ако рака е също в дясната гърда). Другото са описания на точния вид на карцинома. Като цяло доста агресивен.

Редактирано от Buba67 на 14.02.12 10:19.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано30.03.11 22:22



Благодаря Ви,да дясната гърда е отстранена преди пет години,това е следствие от гърдата или ново образувание независещо от предходното заболяване.Как се променя HER 2 и кое влияе на промяната му преди 5 години по повод гърдата беше 1+ а сега е 3+.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: poliatoteva1]  
Автор PRN ()
Публикувано30.03.11 23:03



Като цяло Хер2 стауса не трябва да се променя. От друга страна не е невъзможно тумора да има няколко фракции и само една от тях да е истински Хер2 позитивна. Може точно този клон от клетки да е матастазирал.

И преди 5 години тестванет за Хер2 беше в зората си в България. Пък и има значение дали е тестван с имунохистохимия или с ФИШ навремето.

Всичко това няма особено значение - оттук натък нормално се стадира рака с СТ на цяло тяло и костна сцинтиграфия. В зависимост от резултатите е и лечението - някаква комбинация на хормонална терапия, лъчетерапия и потенциално химиотерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано31.03.11 22:09



Благодаря Ви за отделеното време и отговора,лека вечер.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано01.04.11 18:28



През май 2009 г. - мастектомия дясна гърда, инвазивен нискодиференциран дуктален карцином T3N2M0, G3, отстранени също лимфни възли отдясно - 13 броя с макро метастази. Последваха 4 FEC, 4 курса таксол, лъчетерапия - януари 2010 г., а впоследствие ХЕРЦЕПТИН на 21 дни. В началото на тази година получих метастази в белия дроб, които са разпръснати /дифузни в целия паренхим. В момента съм на кислороден апарат. Изкарах 2 курса таксотер + кселода. На 7 април трябва да е следващия курс химио, които се предвижда да е таксотер и карбоплатина. Виждали ли сте в практикато си човек да го е докарал до кислород и после да се е възстановил?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: embadem]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано01.04.11 21:11



Бадемче, моля те, моля те, моля те ... не търси обезкуражаващите отговори, които може да чуеш! Моля те, вярвай сляпо, вярвай незмеримо, не се съмнявай и не се сравнявай - ти си уникална и единствена, няма друго човешко същество точно като теб!

Какво ако PRN се осмели да ти отговори "Не"? Той не е лекувал всички на земята!!! Спомняш ли си онова за статистиките - ти сама каза веднъж, че си в онези малкото проценти, а зад тях стоят реални човешки съдби! Избери да вярваш в това, МОЛЯ ТЕ!

С цялото си сърце се надявам да ми простиш, че се намесих, което може да попречи на PRN да бъде обективен... просто... знаеш, колко те обичаме и колко много всички ни боли за теб! ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ НАРЕД! Животът ти никога няма да бъде същия като преди, но ще бъдем всички заедно много, много, много години! Обичам те, прегръщам те!



Тема Встрани от медицинатанови [re: embadem]  
Автор PRN ()
Публикувано02.04.11 00:34



Ти сама разбираш, че нещата са сериозни. Дали може да се случи някой с дифузни белодробни метастази, който да е на кислород да се оправи до степен, до която кислорода да не му трябва - може. Зависи колко и как отговори на химиотерапията. Преднизона помага. Късметът няма заместител. Дали може да се излекува - не, не може. Има ли някой твоето състояние години пред себе си - обикновено няма.

Малко встрани от медицината и в полето на философията. "Надеждата" не е задължителна. Човек има право да е отчаян и негативен. Истински надеждата им трябва на хората около тебе, така те се спряват по-лесно с това, през което ти минаваш. Не мисли за другите... знам как се чувстваш... знам и как вероятно не искаш да не разочароваш хората около теб. Истината е, че другите нямат значение.

Едно нещо обаче е много важно - това е да си в мир с теб самата. Понякога другите хора с техните емоции, лекарите с техните лечения (все по-малко и по-малко ефективни), разните алтернативни лечения (кое от кое по-щуро) те ограбват точно от времето, което ти е останало да прекараш със себе си.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Ekna]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано02.04.11 11:00



Но аз въпреки всичко вярвам и се надявам. Обичам те, Екна!



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: PRN]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано02.04.11 11:06



Засега съм имала 2 курса химиотерапия, все пак мога ли да очаквам към 5-я курс някакво въздействие върху метите и евентуално с КТ ли би могло да се проследи?



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: embadem]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано02.04.11 11:47



Здравейте, Еmbadem! Не съм лекар и дано не ми се разсърдите за това, че се включвам в разговора. Просто съм човек, който се опитва да отъвре кожата от същата тази болест рак, макар и не на гърдата. В един от последните броеве за нанотехнологии прочетох за експериментално нанохапче, което във Франция се прилага при трети и четвърти стадий рак на гърдата. Не знам дали може във Вашия случай, но защо пък не се опитате да разберете нещо повече... Една консултация едва ли ще навреди...

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: embadem]  
Автор PRN ()
Публикувано03.04.11 12:03



Два три курса химиотерапия обикновено са достатъчно да се види работи ли тази конкретна химиотерапия или не при наличие на метастази. СТ скенера (може да е необходим такъв с висока резолюция, ако няма едри метастази) би следвало да покаже как вървят нещата и дали има смисъл от по-нататъчно лечение със тази същата химиотерапия. Всъщност понякога и една рентгенова снимка е достатъчна.



Тема Рак на маточната шийка - лимфни възлинови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано04.04.11 11:50



Здравейте! През февруари миналата година ми бе направена тотална хистеректомия, заради наличие на рак на маточната шийка 3Б стадий. Хистологията показа метастази в два лимфни възела - параметрален в ляво и илиачен в дясно. Общо отстранените възли са 11. Последваха пет седмици лъчетерапия комбинирана с химиотерапия - цисплатина. Пет скенер след лечение - чисто. Октомври месец ПЕТ скенер- завишен метаболизъм в медиаститални лимфни възли - 2 бр. и 2 бр параортални. Скенер след още два месеца показва намаляване на размерите в медиастинум и редуциране на метаболизма, но за съжаление в параорталната остават. Химиотерапевтката ми каза, че няма лечение, което аз не разбирам особено, след като останалата част от тялото е чиста. Нейното мнение е, че дори и да се изчистят лимфните възли, които са с размери 20 мм, болестта почти винаги се връща. Вярно ли е това?

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: PRN]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано04.04.11 15:19



Много благодаря!



Тема Re: Рак на маточната шийка - лимфни възлинови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано04.04.11 23:31



Няма еднозначен и простичък отговор на въпроса ти.

Разбира се това което е намерено на ПЕТ е основание да не е спокоен човек. Рак на шийката на матката с въвлечени парааортни лимфни възли може в редки случай да бъде излекуван с още лъчетерапия - този път по-нагоре в корема. Намирането на медистинални лимфни възли обаче променя нещата и на практика поставя случая в неизлечимата група.

Какво да правиш точно в твоя конкретен случай трябва да решиш с онколожката си. Аз бих изчакал още няколко месеца и бих повторил скеновете. Може да се окаже че медистиналните лимфни възли си остават същите, а тези в корема растат. Това би било индикация за повече лъчетерапия. Може всичките да нараснат - тогава химиотерапията би била по-добра идея. Със сигурност няма смисъл да се бърза с каквито и да са решения. Ако рака е вече в лимфните възли, няколко месеца няма да променят нищо (освен това, че ще си скъсаш нервите).

Междувпрочем ПЕТ не казва "рак" или "не рак", а само посочва местата, където се консумира много глюкоза. Такива места освен раковите метастази са и възпалените лимфни възли и разни подобни. Така че изчакай още, ако възлите не растат - няма спешна работа. Това според мен - други лекари могат да видят нещата по друг начин.

Иначе химиотерапевката е права, но това предполага, че вярваме на ПЕТ 100%.

ПС: Тотална хистеректомия при установен стадии 3Б е лекарска грешка.

Редактирано от PRN на 05.04.11 01:00.



Тема Re: Рак на маточната шийка - лимфни възлинови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано05.04.11 00:04



Много благодаря за изчерпателния отговор. А защо да е лекарска грешка? Май грешката е моя... Радикална, а не тотална. Съжалявам много... За 6 месеца няма растеж в медиастиналната област.

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: Рак на маточната шийка - лимфни възлинови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано05.04.11 01:12



Тоталната хистеректомия е премахване само на матката и яйчниците. Не се прави въобще при рак на шийката на матката. Радикалната хистеректомия премахва и поддържащите структури на матката (разни лигаменти и меки тъкани около нея), както и включва дисекция на пелвичните лимфни възли.

Установен стадии 3Б не се оперира нито с тотална, нито с радикална хистеректомия. Счита се за напреднал стадий. Каквато и да е операция не може напълно да изчисти рака с необходимото количество нормална тъкан около него. Така или иначе трябва химио/лъчетерапия и пациента се подлага на голяма и ненужна операция, предпоставка за сраствания в таза и за повече странични ефекти от лъчетерапията, без това да променя крайния резултат.

Единственото потенциално извинение е да се е смятало, че става дума за стадии 1А или 2А и да е излязло на финалната хитология много по-напреднал стадий.



Тема Re: Рак на маточната шийка - лимфни възлинови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано05.04.11 10:46



Такъв беше случаят за съжаление...

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: embadem]  
Авторddd (Нерегистриран)
Публикувано05.04.11 19:22



Вече незнам към кого да се обърна, оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5.Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влияят зле и ми е много трудно на чиста химия, кажете какво да правя, дайте ми съвет не издържам



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: ddd]  
Авторdo himioterapeft (Нерегистриран)
Публикувано06.04.11 21:38



Вече незнам към кого да се обърна, оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5.Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влияят зле и ми е много трудно на чиста химия, кажете какво да правя, дайте ми съвет не издържам, моля помогнете



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: do himioterapeft]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано07.04.11 13:33



ЧЕСТИТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК СКЪПИ ДОКТОРИ!!!
Бъдете живи и здрави, все така всеотдайни и мили с нас, дори и когато ви задаваме не много адекватни въпроси

помагайте ни и ни напътствайте, нуждаем се от това, пък и заслужаваме малко внимание, независимо , че за голяма част от вашите колеги сме хора без бъдеще.
Весел празник!!!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Честит празник!нови [re: reni56]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.04.11 18:59



Скъпи MD и PRN,
честит празник и Благодаря от сърце за отделеното време!
Вашето присъствие тук ми дава надежда, че има светлина!
Да сте здрави, усмихнати и доволни от това, което имате!
Винаги да имате една мечта, към която да се стремите!


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Честит празник!нови [re: Buba67]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано07.04.11 23:18



И аз ви благодаря за вниманието към клуба, вие сте добри професионалисти и успели хора, бъдете здрави и все така отзивчиви





Тема Re: Честит празник!нови [re: Kaлoянa_]  
Автор PRN ()
Публикувано08.04.11 01:02



Благодаря на всички за пожеланията. Няма как в такъв един ден, човек да не се обърне към професионалната страна у себе... нещо като 24ти май за учителите. А иначе всеки си работи работата както може.



Тема Re: Честит празник!нови [re: PRN]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано08.04.11 18:02



Здравейте PRN,доколкото разбрах от вашите постинги,не работите в Блгария.Имам един такъв въпрос.Предполагам,че където и да работите,медицината е на по-високо ниво отколкото тук при нас,а и лекарите сигурно се интересуват и прилагат алтернативни методи на лечение.
Имате ли впечатление от т.н. инсулин потенцирана терапия,озоно терапията и лечението с електромагнитни вълни при мозъчни тумори?Става въпрос за астроцитом ІІ ст.Резидуалната формация е с големина 36мм/18мм.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: Честит празник!нови [re: reni56]  
Автор PRN ()
Публикувано09.04.11 01:33



Нито един сериозен лекар не се занимава с изброените озонотерапии, ИПТ електромагнитни вълни и прочие. Всичко това се смята много далеч от медицината. Там където тя граничи с добронамерената наивност и шарлатанията.



Тема Re: РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: павлина тонкова]  
Автор obefemi (непознат )
Публикувано09.04.11 12:31



zdraveite az sam nova maika sam na 11 godi6no momi4e koeto minalata godina se razbolia ot t-kleta4en neho4kinov limfom 4 klini4en stadii limfoblasten.provedohme himioterapia i posledva6ta la4eterapia no po malko ot 5 meseca sled tova po vreme na remisia ima podozrenie za recidiv.v 4etvartak kravnata i kartina pokaza levkociti 12 i v ponedelnik vlizame v bolnica za palni izsledvania.mnogo sam uplajena.molia vi ako mojete da mi kajete kakvi sa prognozite pri tozi vid limfom i dali kostno-moza4nata transplantacia e nai dobria variant v momenta



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: embadem]  
Авторdima (Нерегистриран)
Публикувано09.04.11 13:06



Вече незнам към кого да се обърна, оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5.Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влияят зле и ми е много трудно на чиста химия, кажете какво да правя, дайте ми съвет не издържам



Тема Re: Честит празник!нови [re: PRN]  
Авторdida (Нерегистриран)
Публикувано09.04.11 13:07



Вече незнам към кого да се обърна, оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5.Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влияят зле и ми е много трудно на чиста химия, кажете какво да правя, дайте ми съвет не издържам



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Авторtina (Нерегистриран)
Публикувано09.04.11 13:18



Леки фиброзни изменения, които са рак и такива, които не са рак - каква е разликата, как да разбера, какво са, и как се разбира рака колко е агресивен, на 32 години съм, хормоналните ми изследвания не са в мен, но по спомени са на І-ва страница- отрицателни, а на втора рецепторите - 75% и 50 %. Имам епикриза, оперирана съм от рак на гърдата, но незнам кое да гледам. За мен е важно да съм информирана, това ми помага да съм емоционално стабилна. Вярвам, че когато човек знае пред какво се изправя по-лесно ще го понесе. Не ме е страх от истината, майка ми почина от това, тогава се криеше всичко. Сега се казват нещата, но няма време за всичко.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Авторgъщepятa (Нерегистриран)
Публикувано09.04.11 15:03



CA 15-3 25.41 U/ml до 32

Моля ви разчетете ми тези резултати от туморни маркери. На майка ми и предстои операция за премахване на гърдата. Не знаем подробности.
Благодаря ви!



Тема Re: Честит празник!нови [re: dida]  
Автор PRN ()
Публикувано09.04.11 23:27



Ще трябва да говориш с онколога си - обикновено има какво да се направи. Тук няма да намериш истинско решение на проблема си.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: tina]  
Автор PRN ()
Публикувано09.04.11 23:31



Каква информациа наистина очакваш от няколко несвързани изречения, от които аз (или някой друг) трябва да разгадае и проблема и въпроса ти.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: gъщepятa]  
Автор PRN ()
Публикувано09.04.11 23:32



Тумония маркер е нормален - и това нищо не означава.
И аз не знам подробности.



Тема ДО ЗАДАВАЩИТЕ ВЪПРОСИнови [re: *jull**]  
Автор PRN ()
Публикувано09.04.11 23:42



Добре е задаващите въпроси да ги формулират първо за себе си и едва след това да пишат тук. Напоследък имам чувството, че малко тази тема се подценява и на на мене и на другите лекари се гледа като участници в някаква говорилня. Полвинчати въпроси, някаква частична информация по-къса от един ред, на която се очаква отговор с трактат на тема "рак" и прочие. Вярно че интернет преполага една неформалност в общуването, но май взехме да я докарваме до смешни и определено непродуктивни територии.

Конкретни въпроси по лечение, симптоми, странични ефекти и въобще неща изискващи конкретно изследване или лечение са за лекуващия лекар, а не за форума.

Редактирано от PRN на 09.04.11 23:45.



Тема Т-клетъчен лимфобластен лимфомнови [re: obefemi]  
Автор PRN ()
Публикувано10.04.11 00:06



Признавам с малигнена хматология не съм се занимавал от повече от 15 години. много неща са се променили от тогава. Някой общи принципи обаче:

Левкоцитите не са особено високи, само въз основа на тях не може да се дигностицира рецидив. Наистина - не се плаши... поне засега. Въобще може и да няма такова нещо и да си останеш само със страховете на този уикенд.

Лимфобластите лимфоми протичат като левкемии (и се лекуват като такива). Дали ще е необходима костномозъчна трансплантация зависи от хиляди неща. Рано е да се мисли за това и да се тревожи човек. Трансплантация при лимфобластните лимфоми навремето се правеше само ако детето има донор (съвместино братче или сестра - шанса за всяко от тях да е съвместимо е 1 към 4). Нещата може да са се променили малко в това отношение в последните 15 години, но не вярвам.

Редактирано от PRN на 10.04.11 00:21.



Тема Рак на белия дробнови [re: PRN]  
Автор jokolinka (непознат )
Публикувано10.04.11 08:41



Здравейте!
Баща ми по принцип е с Миатения гравис-генерализирана форма.От 3-4 седмици започна да казва,че не му се яде.ИНа 26 март го прибрахме при нас,като мислехме в понеделника да го водим при невролога.На дригия ден в неделя започна да казва по едно време,че не може да диша.Вечерта започнаха да му падат клепачите,започна да плюва храчки/беше по скоро пяна/,но казваше,че не може да преглъща и го дави.Цяла нощ кашляше и плюваше така.На сутринта го вдигнахме за Монтана/ние сме от Видин и тук нямаме клинична пътека за Миастенията/ и там го приеха в неврологията с миастенна криза уж.На другата сутрин лекарите ни се обадиха и ни върнаха до Видин за снимките от Исул миналата година.Когато отидохме слетобяда докторът каза,че проблема е с белия дроб.Правен е скенер и се е видяло.Изписаха го във вторник,шевката на отделението каза,че проблема е сериозен и да го караме във Враца.Той все още не можеше да повярва и беше разочарован,че го изсписват по-зле от както постъпи.В същото време беше психясал и само повтаряше закарайте си ме в къщи,аз си отивам.В сряда отидохме на Враца,минахме при един доктор той каза без бронхоскопия не мога да назнача лечение,но според снимката казал на мъжа ми,че е дребноклетъчен.На другия ден се върнахме отново,направиха бронхоскопията и ни казаха към 5-ти май да се обадим за резултатите.
Той се обездвижи,не се храни-кара на кисело мляко по 1 кофи1ка на ден и това е.Днес му правихме супа зеленчукова и я пасирахме,но кусна 2-ти и каза,че не може.Казва,че не го боли нищо,но няма сили.Постоянно плюва в един лиген,на моменти пяна,на моменти по бяло,но е слузесто много.Вода пие много малко-за целия ден днес няма и половин литър.
Как да го стимулирам да се храни?

Утре ще се опитам да снимам снимката-иначе на листа от скенера пише:
В дясно в областта на 1-ви и 2-ри сегментсе визуализират няколко кухинни зони с овална и неправилна форма,неравномерна дебелина на стената,като в една от тях се наблюдава наличие на окръглено ядро.Дистално от гореописаните изменения към горният полюс на хилусната сянка се виждат груби ивицести повлекла,предизвикваши ретракция на последната.
Също в дясно в областта на 3-ти,4-ти и 5-ти сегмент/среден белодробен дял/се скенират ограничени зони на консолидация на белодробния паренхим,зони тип''матова стъкло'',разнокалибрени нодуларни промени и ивицесто мрежовидни засенчвания.
На нивито на бифуркацията на трахеята в дясната хилусна област и отчасти в областта на средния медиастинум се визуализира окръглена мекотъканна формация с неравни очертания,размери в аксиален план около47/57мм от периферията на която към белодробния паренхим изхождат спикулообразни повлекла.
Не се отчитат огнищни и дифузни изменения в областта на лявата белодробна половина.
Няма КТ данни за течни колекции в плевралната кухина.
КТ данни за уголемени паравазални,паратрахеални,бифуркационни и бронхопулмонални лимфни възли в дясно.
Атеросклеротични промени в областта на торакалната аорта с умерено изразена дилатация на аорта асценденс.


МОля ви кажете,какво ще рече това?
Това което аз разбирам е че тумора е с размерите по-горе.Но всичко друго,какво значи?Искам да знам,какво ме чака...

Колко време след бронхоскопията има вероятност да има кръвохрак?
На него му правиха в четвъртак и тогава слетобяда имаше много малко оцветяване.Но сега днес има доста/вчера не е имал/.


п.п.пуснах отделна тема,но ме насочиха да пиша тук.

Редактирано от jokolinka на 10.04.11 08:49.



Тема Re: Рак на белия дробнови [re: jokolinka]  
Автор PRN ()
Публикувано10.04.11 12:19



Това може да са толкова много неща, че от един СТ скен диагноза не може да се постави (те варират от тежка инфекция с образуване на абцеси и потенциален асперджилом, тежка туберкулоза до първичен или метастатичен рак на белия дроб). Най-малко вероятно е това е дребноклетъчен рак. Както и да е - без биопсия наистина не може да се говори нито за лечение, нито за прогноза.



Тема Re: Рак на белия дробнови [re: PRN]  
Автор jokolinka-203965 (непознат)
Публикувано10.04.11 12:24



Туберкулозата е отхвърлена,изследвали са го.
Бронхоскопия е направена.



Тема Re: Честит празник!нови [re: reni56]  
Авторuвaнa (Нерегистриран)
Публикувано10.04.11 13:01



Рени 56,нямам отношение към медицинската страна на въпроса,но твърдо смятам,че нашите лекари и нашата медицина изобщо не са за подценяване.Ние имаме много добри специалисти,но не ги цениме!Вероятно ще стигнеме до този извод когато всички добри български лекари емигрират,защото в българия има оформен от медиите негативизъм към лекарското съсловие и те рано или късно ще гледат да се спасяват.Тука се говори само за лекарски грешки,за всеки здравен проблем имам чувството,че виниме лекарите, въпреки че е ясно ,че рано или късно болните хора все от нещо умират!Не искам да ангажирам никой с моето мнение,но от ходенето ми по лекари и в болници/ а мога да ви уверя,че мнооого често ми се налага да ходя/ и от контактуването с други пациенти оставам с такова впечетление,че пациентите за всичко винят лекарите!Вече даже не се и опитвам, като слушам как понякога плюят по лекарите си да се включват,щото ме гледат накриво.!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
АвторMan (Нерегистриран)
Публикувано10.04.11 14:25



Здравейте PRN и MD !Става въпрос за съпругата ми ,която е оперирана от рак на дебелото черво и е с белодробни и костни метастази .В началото на януари получи анално-вагинална фистула и изведоха илеостома.Туморните маркери в началото на февруари бяха :Ca 19-9 -31 ; CEA-25.В началото на април са:Ca 19-9 -340; CEA-150.Костните метастази 3 бр. ги откриха с ямр преди два дни.Утре ще започва пак химия.Може ли да коментирате това рязко покачване на двата маркера от къде може да идва и някакъв съвет за напред .Благодаря ви и ви желая много здраве



Тема Re: Т-клетъчен лимфобластен лимфомнови [re: PRN]  
Автор obefemi (непознат )
Публикувано10.04.11 15:28



mnogo mnogo vi blagodaria.v ponedelnik vlizame v bolnica za palni izsledvania sledskoeto 6te vi pi6a za rezultatite
.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Man]  
Автор PRN ()
Публикувано11.04.11 12:50



Макар че теоретично може да се намери някоя екзотична невинна причина за повишаването на маркерите, в края на краищата вероятно това дължи просто на напредването на раковия процес. А и са открити и нови метастази в костите. Конкретни съвети едва ли мога да ти дам, пък и изглежда вече лекуващите лекари са се заели с лечението.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторgъщepятa (Нерегистриран)
Публикувано11.04.11 21:39



Благодаря за отделеното време и илюзорното, може би успокоение. От това имах нужда изпаднала в паника събота, преди предстояща операция.
По повод нечленоразделното обяснение от моя страна на болеста - ако имаше реален човешки контакт с лекуващите доктори и съпричастност, уверена съм че тази комуникация ще бъде излишна.
Благодаря ви още веднъж! Бъдете горд за избора си на професия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.04.11 11:26



Здравейте,

Диагностицирана съм ноември 2006 г. - CA Ovarii IIB. Операция-хистеректомия тоталис, апендектомия, част от оментума. Последвала ХТ - 6 курса Таксол+Цилплатин.

- При контролен ехо заключението на гастрото е лекостепенна хепатомегалия, без огнищни промени. Асат и Алат са ми напълно в норма (както и АФ и цялата ПКК). Какви други изследвания да си пусна за да установя какъв ми е проблема с черния дроб? Билирубин, скенер?

- Леко ми е завишен маркера (СА 125). Пуснах още един в друга лаборатория. Чакам резултат в понеделник. Лекуващия ме посъветва да го повторя след месец за да видим дали расте. Знам, че е неспецифичен и се влияе и от възпаления и т.н., но дали е разумно да чакам месец? Възможно ли е емоционалния стрес от преди дни да е повлиял върху стойностите на маркера без да е отключил по-сериозен процес?

Може би проблемите не са сериозни, но пък са два. Моля за съвет, за което благодаря предварително!

Вие си го знаете, но пак да го кажа - хубаво е, че ви има!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Ekna]  
Автор PRN ()
Публикувано15.04.11 11:38



Няма проблем да се изчака малко. Ако наистина имаш рецидив (надявам се да не е така, по нищо не личи от това което си ми писала) дали ще го откриеш сега или след няколко месеца няма особено значение. Не се вторачвай в СА125, много неща могат да го повишат малко. Стреса не е от тях.

Лечението ти е било оптимално досега и онколога ти изглежда да си разбира от работата. Нищо не зависи от тебе в момента и нищо не можеш да промениш. Хенри Кисинджир казваше, че липсата на алтернативи прекрасно изчиства ума.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано15.04.11 13:54



Здравейте,каса е се за баща ми с рак на простатата и мета в таз,ребра гръбначен стълб.Диагнозата е от 9мес.Зомета се влива вече 7мес, Андрокур през 14 дни,Супрефакт депо на 3мес. ПСА от 60 беше спаднало на 13 а сега пак се повиши на 26 ...та въпросът ми е т.к Супрефакт депо го нямаше и минаха 2мес.докато го доставят възможно ли е от това че не навреме е поставен Супрефакта ПСА -то да се е повишило?
И ако може още 1 въпрос искат да сменят Андрокур депо амп. с Бикусан 50мг табл.х 1табл.дн. какво бихте ме посъветвали т.к тук във форума този Бикусан ..няма добри коментари
Ако може да попитам ...тестисите не са му премахнати и никой не споменава за това,според вас да настоявам ли за това да бъдат премахнати?
БЛАГОДАРЯ ВИ.

Редактирано от Krasi..-202430 на 15.04.11 14:00.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано15.04.11 14:00



Здравейте!
Скоро не съм писала, защото чаках да мине контролния преглед на майка ми (70 год.)-с рак на дебелото черво, 2 операции и открити преди година с ПЕТ скенер метастази в мезентериални лимфни възли. Вчера беше на ехограф и рентген на бял дроб-не бяха видяни проблеми. Тя се чувства добре. Но маркерът СЕА, който при нея се повишава (така открихме проблема преди втората операция преди около 2 години и преди година метите в мез. лимфни възли) е 10,38. Да кажа изрично, че след проведени 6 курса химиотерапия Фолфири и 6 химиотерапии с Авастин и 5-ФУ, последната от които беше на 17-18 януари 2011, СЕА си беше все 8-9 при норма до 3,1. Преди точно 1 месец СЕА беше 9,7. Резултатите са все от една и съща лаборатория - тази в онкологията във В. Търново. Ясно ми е, че пак се е раздвижил процесът, но не знам какво да се прави-всъщност няма както казвате закъде да се бърза, но ми се иска още поне малко отлагане и забавяне. Та затова бих ви помолила за съвет. Удачна ли е лъчетерапия при тази ситуация-първоначалната операция беше на сигмата. Благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.04.11 14:38



Благодаря!

Макар, че не приемам напълно тезата, че нищо не мога да направя - има хиляди здравословни и приятни неща, за които дори не се налага да се дупчат вените

, а не съм ги правила отдавна.

Прекрасен, спорен и щастлив ден Ви желая!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано16.04.11 11:23



Повеишаването на ПСА може да е от това, че не е бил на Суперфакт известно време, но честно казано малко ме съмнава това да ер причината. Той обикновено подтиска тестисите за повече от 3-те месеца, на които го даваме. Опасявам се че той развива резистентност към хормонално лечение - след няколко месеца ще стане ясно.

Дали Андрокур или Бикусан - правила няма, първо се опитва едното после другото. Бикусана е малко по-добър, но и от двата не може да се очакват чудеса в тази ситуация.

Дали да се премахнат тестисите - зависи от нивото на тестостерона. Ако е под 1 (30 по американската система) няма никакъв смисъл; ако е от 1 до 1.7 (30-50 по американската система) може и да се направи, но ползата е неясна. Ако тестостерона е над 1.7, премахването им е препоръчително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: 123galia]  
Автор PRN ()
Публикувано16.04.11 11:30



Не, няма никакъв смисъл от лъчетерапия. Та се прави само за контролиране на симптоми (да речем голям рецидив/метастаза притискащ нещо). Майка ти няма ясни метастази, само туморния маркер е леко повишен. Освен това вече е получила на практика от почти всичката химиотерапия с която разполагаме в момента. Не виждам никакъв проблем да се изчака и да се видят накъде ще тръгнат нещата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано16.04.11 12:02



Благодаря за съвета. Както казвате вече е правила от почти всичката възможна химия и може би от това или кой знае 1 година така да се каже се задържаха нещата. Не бих казала, въпреки тежката химия, че това са били излишни мъки, тя имаше проблеми само по време на вливанията, а в останалото време и особено тези 3 месеца след химията е жизнена, работи си из къщи (постоянно повтарям да не се претоварва), храни се добре (винаги е била с повече килограми - сега е 92). Конкретното ми питане е, ако се наложи химиотерапия, какъв е опитът в тази ситуация за повтаряне на някои лекарства в различни комбинации, на какъв етап и т.н. Разбирам, че не може сега да кажете точната схема, но по принцип как са нещата, каква е идеята. Знам, че няма да се излекува, но все пак. Знаете ли, че след първата операция (ноември 2006), която беше във В. Търново, след като отидохме в онкологията, една лекарка като видя, че майка ми има проблем с вените (тя и преди имаше, но след операцията се обостри) ми каза оставете я женицата да си поживее колкото и е писано, не може в това състояние да и се прави химиотерапия. Разбира се смених веднага лекарката, майка ми мина на синтром, проведе химия и т.н Извинявам се за дългото писане, но пак ще ми предстои да вземам решение и трябва да помисля за и против.



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: megolina75]  
Автор ves_di-204091 (непознат)
Публикувано16.04.11 17:23



Здравейте!
Искам да споделя с вас една информация,която убедена съм,че ще помогне на много хора да разрешат здравословните си проблеми.Става въпрос за продуктите на основата на Трансфер фактор.В моето семейство ползваме продуктите вече година и половина.Благодарение на тях ,мъжа ми се възтанови напълно само за 2 месеца след прекаран хеморагичен инсулт с десностранна пареза и засегнат говор и всичко това на фона на 40дневно погрешно лечечение и без рехабилитация.Свидетел съм как десетки хора се пребориха с рака и сега са щастливи.

http://veselina11.blog.bg/biznes/2010/12/26/chudo-produkt.657273



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: 123galia]  
Автор ves_di-204091 (непознат)
Публикувано16.04.11 17:46



Във всеки човешки организъм под въздействието на Слънчевата и Земната радиация и други фактори ежедневно се обарзуват около 80 милиона ракови клетки.При една ефективна имунна система,те се откриват на време и се отсраняват.

Само по себе сибъзникването на раковия процес в организма е свидетелство за дълбока имунопатология.Имунната реакция е не достатъчно бърза,което е показателно при слаба фаза индукция.

Лекарят се стреми да подтисне онкопроцеса,който е допуснала имунната система.Но химиотерапията,лъчетерапията,оператив- ното лечение,отнемат и последните сили на засегнатия организъм и реално задълбочават имунопатологията.Има основание да мислим,че щом имунната система преди да започне лечението,вече е допуснала възникването на онкологията,то отслабената от лечението,съвсем няма да може да контролира процеса.Стратигическо необходимо ене само да се подтисне онкопатологията,но и да не се допусне рецидив.

С тази цел,имунана система след лечението трябва да е по-ефективна,отколкото преди него.

С появата на метода на имунорехабилитация с помощта на ТРАНСФЕР ФАКТОР тази задача става лесно изпълнима.Дълбоката имунорехабилитация наи-вече е актуална в случаите,когато лекарят не е сигурен в пълното подтискане на онкопроцеса и липсата на метастазиране след сериозно лечение.

Лекарите успешно прилагат ТФ при подготовката и по време на химио и лъчетерапиите.Това позволява да се нормализират стойностите на кръвта,да се педпазят от поражения стомашно-чревния тракт,черния дроб,бъбреците,сърцето и другите органи,премахва се интоксикацията в това число и лекарствената.Онколози успешно прилагат ТФ при необходимостта от провеждане на съпътстваща птотивовирусна терапия.Ако усилията на лекарите не дават нужният резултат и няма перспектива от следващото общоприето лечение,то ТФ-терапията позволява съществено да удължи живота на болния,да намали страданията му и да осигури достоен край на живота.

Експеримент in-vitro:
При ракови клетки се поставят НК-клетки.За 48 часа НК-клетките унищожили 5% от патологичните клетки.Когато към НК-клетките предварително поставили Трансфер фактор 4Life и няколко часа НК-клетките „разкодирали” информацията от ТФ,то за 48 часа,те унищожили 95% раковите клетки.




www.ves_di1@abv.bg
skype: ves_di11



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор blagoeva_bg (непознат )
Публикувано16.04.11 19:23



Здравейте.
За първи път пиша във форума,но го следя непрекъснато.
Проблемът,които искам да споделя,възникна буквално преди дни.
Болен от рак на бял дроб,след химио и лъче лечиние,изписан с подобрение.Едва си взе епикризата и забелязах странни прояви в поведението.Затруднен говор,нарушено зрение,препъване,неадекватни реакции.Лекуващия химиотерапевт предписа скенер на глава-за 31 май най близка дата.Личния лекар съдейства и направихме скенер вчера,15.04.2011 г.,
Ето заключението:Голяма окръглена хиподензна Ту формация в ляво темпорално с размери45/41 мм,съпътствана от променентенперифокален едем и мас-ефект по отношение на левиялатерален трети вентрикули,лявото голямомозъчно краче.Левият ункус пролабера в хиазмалната цистерна,лявата АСМ е дислоцирана напред,но е проходима.Дилатиран е темпоралния рог на левия латерален вентрикул.След апликация на к.м. е налице периферно усилване в областа на масата.Не личат други огнищни лезии в мозъчния паренхим.
Интрааксиелан Ту в ляво темпорално-вероятно огнище на хематогенна дисеминация от известния първичен Ту.
Помолих невролога,които го прегледа за мнение-консултация с онколог и операция.Има ли друга перспектива?Някакво консервативно лечение?
Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторfriend (Нерегистриран)
Публикувано16.04.11 23:35



Благодяря ви Докторе за мнението.Сега ще прави сцинтиграфия и КТ на бял дроб,медиастинум и малък таз и ще видим какво ще излезе.Бъдете здрав



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: blagoeva_bg]  
Автор PRN ()
Публикувано17.04.11 06:41



Тези мозъчми метастази, които се появяват рано в развитието на болестта (нали човека току що е свършил лъчелечението-химиотерапията) обикновено получават само радиотерапия на мозъка. Голяма полза от операция няма. Обикновено метастатзите не са единични (дори, когато другите не се виждат на скенер) и обикновено има и други из останалите части на тялото.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор blagoeva_bg (непознат )
Публикувано17.04.11 10:33



Много Ви благодаря за бързия отговор.
При мене има и етичен или ,ако щете,чисто човешки проблем.
Болният,за който сподемям,ми е наемател.Разболя се няколко месеца,след като дойде да живее при мен.Няма никакви близки или роднини,на които мога да се обадя за съдействие или съвет.Ако се налага операция или друга интервенция,мога ли аз,чуждия човек,да решавам това?А той е почти напълно неадекватен.
За това Ви благодаря още един път.Утре ще търся начин да го придвижа до ИСУЛ за консултация.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: friend]  
Авторfriend (Нерегистриран)
Публикувано18.04.11 22:56



Здравейте д-рPRN.Днес излязоха резултатите от КТ: множество метастази в в двата лоба на черния дроб и една лезия в слезката+ предишните в белите дробове и в два прешлена- май станаха много.Какъв съвет бихте ни дали за лечение и каква е прогнозата според вас (ама чесно) ???



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: do himioterapeft]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.04.11 18:18



Болките след изхождане, които Ви мъчат нямат нищо общо с химиотерапията най-вероятно. Обичайно става въпрос за анална фисура (малка безобидна раничка на аналния канал), която се предизвиква в случая от по-честите изхождания по време на ХТ. Лечението не е кой знае колко трудно, но все пак е необходим поне преглед за да се потвърди, че точно това е проблемът.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: blagoeva_bg]  
Авторdima (Нерегистриран)
Публикувано20.04.11 18:23



Оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5 Диагноза: Инвазивен дуктален карцином- умеренодиференциран – Г-2 Т2N0M0. Резултатите от хормоналните рецептори и НЕR-2 са отрицателни. Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влият зле. Туморния маркер ми е паднал на 24!? Искам информация, правилно ли е лечението ми, какво трябва да направя, откакво да се страхувам, какво да очаквам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: dima]  
АвторEgнa oт мнoroтo (Нерегистриран)
Публикувано21.04.11 00:06



Здравейте!
На 32 години съм. В началото на януари 2011г. съм оперирана от рак на гърдата. Диагноза Карцинома гл маме син. Мастектомия радикалис гл маме син а модо "Пейти" - мултифокална туморна формация 3,5см. Имаше и разсейки в лимфните възли. Един с метастази от четири броя на първо ниво, на второ ниво без метастази, на трето ниво два с метастази от четири броя лимфни възли. Туморният ми маркер беше 17,1 преди операцията и падна на 16,6 след нея. С хормоналните изследвания не съм на ти, съжалявам. Знам само, че имам хормонално зависим тумор(незнам как точно са имената на рецепторите, помня само стойностите 75% и 50%). Сега съм на химиотерапия на четвърта вливка от насрочени шест червени. Туморът ми е хормонално зависим, а цикъла не ми спира. Очаквах туморния маркер да се намали, макар и не драстично, но той се увеличи на 24. Какви може да са причините, можете ли да ми препоръчате нещо. Само думи от сорта - Успокой се - не ми помагат. Опитвам се но инстинктивно се страхувам. Моля за някаква информация относно евентуални причини за увеличението на Т-маркера и нормално ли е още да имам менструация. Искам информация, нормално ли протича според вас лечението ми, откакво да се страхувам, какво да очаквам. Другото, което ме притеснява е спомена от миналото ми. Майка ми почина от тумор на лимфата 1999г. Тумора й беше хормонално зависим, отстраниха й яйчниците. Химиотерапията не пребори болестта й. Не се стигна до операция. Притеснявам се, че и моя тумор химията не успява да го пребори и докато това се установи ще е късно да ми се махнат и яйчниците, а имам 4-годишен син, който е много малък да остане без майка, аз също бях малка. Приживях големи стресове покрай майка си. Имах девиз, че няма нищо невъзможно,стига да го искаш достатъчно силно, от който се отрекох. Не искам детето ми да приживее...Съжалявам, че ви занимавам, но предварително ви благодаря, ако ми отговорите. Желая ви много здраве и щастие.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: friend]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:16



Предполагам разбирате, че нещата са доста сериозни. Все пак има метастази на много места, като нови се откриват постоянно. Долу в таза има фистула, която не само означава напреднал раков процес там, а е и голям проблем и за пациентката и за тези които се грижат за нея.

По отношение на лечението - зависи какво е получила досега като химиотерапия и какво е общото й състояние. При всички случаи лечението ще е много палиативно и рядно пациентите живеят повече от година с толкова напреднал матастатичен рак (има много изключения обаче - оставащото време е едно от нещата, които медицината обикновено греши).

Лъчетерапия само за проблеми предизвикани от конкретна метастаза (напр притискане на нещо, болка, т.н.) и пак в зависимост от това какво е било давано досега.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Egнa oт мнoroтo]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:30



Още са млади яйчниците и химиотерапията не ги е спряла да работят. Това само по себе си да не те тревожи. Химиотерапията работи независимо от яйчниците. Не се вторачвай в яйчниците, евентуалното им премахване няма да направи нещата нито по-лесни, нито по-успешни.

Покачването на туморния маркер докато си на лечение не е добър знак, но може и да не са толкова страшни нещата. Покачването не е драматично, нормално е да има и малки флуктуации. Може би все пак един СТ-скенер на гръден кош/корем + сцинтиграфия на костите са удачни, не само да те успокоят сега, а и ако покажат метастази да ти спестят неефективна химиотерапия. Това разбира се го решава лекаря.

Редактирано от PRN на 21.04.11 06:47.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: dima]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:46



Въпросите ти са твърде общи за да им дам някакъв конкретен смислен отговор.

СА153 едва ли е истински туморен маркер в твоя случай. Рака ти е сравнително нискорисков. Нормално е да флуктуира малко нагоре-надолу, пък и зависи от китовете на съответната лаборатория.

Има такова нещо като колит предизвикан от химиотерапия (но от друга страна може и просто да става дума за анална фисура, за която говори МД по-горе). Дистанционно не може истински да се прецени. Лечението варира от локални мазила (при фисура) до неща като Лоперамид и Октреотид (при истински колит).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторfriend (Нерегистриран)
Публикувано22.04.11 10:06



Благодаря ви Докторе за съветите.Играта загрубя,но борбата продължава с пълна сила.Желая ви много здраве



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор maribob (непознат )
Публикувано23.04.11 09:09



Здравейте! И аз като всички тук пиша с надеждата за помощ и разяснение, уважаеми доктори и присъстващи!
На 30.03.2011 г. оперираха баща ми на белия дроб. Имаше образувани 3 метастази от които извадиха двете а третата остана по незная какви причини. Казаха, че така трябвало и че след три месеца като направим скенер ако няма други метастази в зародиш щели да го оперират отново и да извадят и третата. Това малко ме притеснява, нещо ме кара да се съмнявам , че нещата не са добри. Това заболяване е вторично, а първичното му беше рак на ларинкса, от което беше опериран на 08.04.2009 г.
Преди 3-4 дни взехме и епикризата, която накратко изглежда така:
Оперетивна диагноза: МЕТАСТАЗЕС ПУЛМОНЕС ДЕКСТРА.
Анестезия: ЕНДОТРАХЕАЛНА.
Находка: три метестази в 2-ри; 3-ти и 8-ми сегмент с р-ри от 0.5 до 2 см. Ексцизираха се метастазите в 2-ри и 8-ми сегмент с лазарен скалпел. Лезията в 3-ти сегмент бе разположена централно и при опита за ексцизирането се достигна до големи клонове на а. и вена пулмоналис, които не позволиха радикалното и отстраняване.
Хистологичен резултат: Б-11- 6703-05
БЯЛ ДРОБ ДЕСЕН:
МАКРОСКОПСКИ : Два кафеникави материала - 1-2 х 2 см., на срези - сивкав. 2-2х1 см. сивкаво кафеникав
МИКРОСКОПСКО: И в двата изпратени материала от паренхим на бял дроб се установява инфилтрация / метастаза / от умерено и нискодиференциран плоскоклетъчен карцином.
ДИАГНОЗА: Метастаза от умерено и ниско диференциран плоскоклетъчен карцином G2-G3.
А дали това са кръвните показатели с които го изписват или с които постъпи в болница? Не ми е ясно, пише:
Параклинични изследвания: Кръв - хематологични изследвания:
Hb -129; Ht - 0.42: Левк. - 8.8; Ер. - 4.23; Тромб. - 189; АРТТ - ; INR - 1.0; Кр. захар - 5.8; Урея - ; Креат. - 83; хол. - ;
Кръв - биохимични изследвания:
Tprot - 62; ALB - 38; K - 4.6; Na - 139; ca - 2.1; Cl - 100.5
Решения на онкокомитет: за системна химиотерапия.
Моля за вашето компетентно разяснение относно епикризата и всичко по - горе описано!
Нямаме яснота относно това какво се случва по нататък.
Благодаря Ви предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: maribob]  
Автор PRN ()
Публикувано23.04.11 13:38



Честно казано не разбирам с какво намерение е опериран баща ти. Метастазите от рак на ларингса никога не са единични и такава една операция според мене е била напълно излишна. Подобен тип операции имат смисъл само при раци даващи единични метастази (напр. тези на дебело черво, на бъбрек, Юинг, остатъчни лезии при тестикуларни раци и прочие). Когато метастазите са множествени (или са от рак, който дава по принцип множествени метастази) изваждането на няколко от тях не променя нищо по отношение на прогнозата.

Най-вероятно с времето ще развие и други и химиотерапията ще е основното лечение. Сега ще трябва да застане с лице срещу химиотерапията с един голям и болезнен разрез на гръдния кош, резултат от излишна и според мен напълно безсмислена операция.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано25.04.11 00:17



MD, PRN, честито Воскресение Христово! Хиляди благодарности за помощта която ни оказвате и яснотата която внасята в така обърканите ни умове ! Бог да ви благослови!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MamaD]  
Автор jokolinka-203965 (непознат)
Публикувано26.04.11 13:44



Резултатите на баща ми от бронхоскопията са готови.Лекарката с която говорих каза,че са го записали за 06.06 за постъпване.Единственото нещо което каза е,че е дребноклетъчен тип овесени ядки.За каквото и да питах ми каза,че като отидем тогава е ни обяснят.
Моля ви,дайте инфо за този вид.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.04.11 17:35



С идеята за циторедукция е опериран мисля. Това, което хирургията постига за 4-5 часа никой друг лечебен метод не би могъл да осигури. Исторически възникналите класически индикации вече се размиват поради изключителната сигурност, която хирургията предлага понастоящем. Защо не циторедуктивна хирургия последвана от някой от другите основни методи - медикаментозно и/или лъчелечение. Резултатите, колкото и да са оскъдни засега за "некласическите" индикации за хирургия на метастазите са доста по-добри от тези постигани със сегашното стандартно лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MD]  
Автор PRN ()
Публикувано27.04.11 00:39



Вярно е че хирирзите за много по ентусиазирани в днешно време да преследват метастази от всякакъв род. Вярно е, че операциите/анастезиите са много по безопасни отколкото, когато и да е било в миналото. Това обаче не променя факта, че раците на глава и шия като цяло продуцират множествени малки метастази и премахването на няколко от тах, не променя протичането на заболяването (само забавя основното лечение). Много рядно единична метастаза пораства до размер, който сам по себе си да застраши живота на пациента (какъвто е случая с колоректалните метастази, например).

Погледнах набързо в ПубМед - ако не се броят две японски малки ретроспективни изследвания (и двамата знаем колко ненадеждни и подвеждащи са ретроспективните репорти, както и това как да гледаме на хирургическите серии от Япония), няма нищо, което дори да се доближава до evidence based medicine подкрепящо палиативна хирургия при рак на ларингса (и на рак на глава и шия като цяло).

ПС: радвам се, че можем да дискутираме подобни неща тук.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: jokolinka-203965]  
Автор PRN ()
Публикувано27.04.11 03:25



Това е един от много агресивните раци на белия дроб. Метастазира рано. Лекува се основно с химиотерапия (лъчетерапия обикновено ако отговори добре на химиотерапията). Изключения са младите хора със сравнително малки тумори/лимфни възли, при които химио и лъчетерапия се комбинират от самото начало и се дават заедно.

Имат тенденция да дават мозъчни метастази и затова понякога се дава профилактична лъчетерапия на мозъка.

Истински дългосрочно излекуваните са много малко.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.04.11 18:46



И е така и не е :). Да ти разкажа една история: пациент с плоскоклетъчен на ларинкс - органосъхраняваща операция, след около година локален рецидив - ларингектомия+ЛТ, след още две шийни метастази - лимфна дисекция, след още три години - чернодробни метастази - конгломерат вдясно и три вляво. Видях го за първи път в този момент. Стандартната опция е ХТ със средна преживяемост 9-11 месеца. Предложихме му след обстойна дискусия резекция +ХТ + ербитукс (имаше много висока експресия на EFGR). Имаше още две години до следващия рецидив. Това беше 2003-2004 някъде. Още преди ербитукса да стане стандарт за глава и шия и т.н. Вярно че си казус, но е вярно и че всеки пациент изисква много внимателен оглед на ситуацията ако стандарта не те задоволява. Не съм фен на безсмислените интервенции, но и не бих махнал с лека ръка само заради сега действащите индикации ако имам рационална обосновка. По-скоро бих работил за да ги променя :)



Тема Гаусовата криванови [re: MD]  
Автор PRN ()
Публикувано28.04.11 05:16




Сигурен съм знаеш какво ще ти отговоря, но от друга страна дискусията тук е в сърцето на философията модерната медицина, така че няма как да пропусна.

Единичните казуси за интересни, всички ги обичаме. Те дават куража. Грешно обаче е те да се сравняват със статическите резултати. Вярно че статистиката е уличницата на науката и всеки прави с нея каквото си иска (това отношение е почти като историята). Когато стара дума за средна преживяемост от 8-12 месеца при рак на ларингса с висцерални метастази, това не означава нищо друго освен, че половината от пациентите не са живи в края на период, а другата половина са. Статистическата средна преживяемост, не ни казва нищо за двете опашки на Гаусовата крива. Истината е че и само с химиотерапия има пациенти, които живеят години след лечението… както междувпрочем и малък брой пациенти без лечение са още живи години след като са развили метастазите. Както и истина е това, че също малък брой пациенти имат съкратена преживяемост от следоперативни усложнения, които естествено не биха имали ако не бяха оперирани. Нормално е хирурзите като теб и лъчетерапевтите като мен да се съсредоточават в дясната опашка на кривата, а химиотерапевтите в средната част на кривата. Трябва да ни видиш по туморните бордове, много е смешно.

Едиствения истински изход са проспективните рандомизирани изпитания. Такива са малко и в полето на хирургията и в полето на радиотерапията. Пациентите разбира се не искат да са в средата на кривата – те искат да са плътно в дясно… само че на практика повечето са в средата, иначе средата би била на друго място.

И какво ни остава – ами да сме честни с пациента. Да е той наясно е доказано че работи и кое си е наша лична докторска спекулация. Тук определено сме на едно мнение.

ПС: Един друг казус – преди 5 години дойде пациент с белодробни метастази от плоскоклетъчен рак на ларингса. Редки са при рак на ларингса, още повече като начална презентация – поисках биопсия. Доказахме ги с биопсия. Курс лъчетерапия на ларингса заедно с химиотерапия и после още 3 курса Цисплатина+Таксол. Метастазите изчезнаха, ларингса си е на мястото и съвсем в ред, 5 години по-късно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MD]  
Авторdonka (Нерегистриран)
Публикувано28.04.11 12:42



Оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм. В дясната млечна жлеза под ареолата се палпираше туморна формация с големина 2 см с индикации за доброкачествен тумор. При направеното изследване по време на първата ми операцията също на беше открит злокачествен тумор, едва след три дни при получаване на хистологията са открити злокачествени туморни клетки и се наложи втора операция, при която получих бронхиален спазъм, отлагане и качване трети път за операция, при която вече е отстранена цялата ми гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, Тъй като съм лаборант от шест месеца си задавам въпроса, как не е открит под микроскоп по време на първата ми операция. На този въпрос от лабораторията ми отговориха, че това е станало, защото е било в зародиш. Туморния ми маркер ми е 24. Диагноза: Инвазивен дуктален карцином – Г-2 Т2N0M0. Резултатите от хормоналните рецептори и НЕR-2 са отрицателни. Направени са ми 6 червени вливки сега предстои лъчетерапия.!? Искам информация, какъв е риска понататък за рецидив и трябва ли да спазвам специален хранителен режим, какви хранителни добавки ми препоръчвате. По време на химиотерапията ми спря цикъла, ще се възстанови ли след това и това оказва ли някакво влияние при условие, че не съм хормонално зависима. Двама лекари не ми препоръчват да пия лекарства за топлите вълни, защо!? Питам се как да продължа да живея със страха и ежедневния стрес, при неяснотите от тази диагноза.



Тема Re: Гаусовата криванови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано28.04.11 20:36



Прав си, знаех как ще ми отговориш. А сигурно сме се и виждали по някой от бордовете. Или ще се видим. Вкусът към казуса е това което различава лекарите от завършилите медицина , прав си



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: donka]  
Автор PRN ()
Публикувано29.04.11 03:01



Това да живееш без 100%-ови отговори е част от съдбата ти оттук нататък. От друга страна шансовете и статистиката са на твоя страна. Аджувант отлайн (това е статистически калкулатор) предрича:

Това да си жива след 10 години - 84% (без допълнителна терапия)
Химиотерапията ти дава още 4%.
Така че 88% е шанса да не си починала от рак след 10 години

72% е шанса за нямаш рецидив никога без допълнителна терапия
Химиотерапията ти дава още 9% в това отношение - така че общо 81% без никога да се срещнеш с рака отново.

Цикъла ти може да се въстанови, може и да не се възтанови - няма особено значение по отношение на рака. Хранителните добавки и режим не променят нещо. За топлите вълни - зависи за кои лекарства става дума, аз същи бих стоял далеч от хормонално заместващата терапия. Рака ти не хормонално зависим, но може да има малки невидими хормонално зависими клонове от клетки, за които може да е проблем. Те ще се оправят с времето. Прозак-а понякога помага и не е хормон.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторtotka (Нерегистриран)
Публикувано29.04.11 13:01



Е да, сега и аз искам тази адювант прогноза, моля, ако ви трябва още някаква информация - питайте!?
На 32 години съм, оперирана от рак на гърдата. Диагноза Карцинома гл маме син - инвазивен дуктален карцином -умеренодиференциран-Г-2, мултифокална туморна формация в лява гърда долен външен квадрант с размер 3,5см. Последва Мастектомия радикалис гл маме син а модо "Пейти". Имаше и разсейки в лимфните възли. Един с метастази от четири броя на първо ниво, на второ ниво без метастази, на трето ниво два с метастази от четири броя лимфни възли. Туморният ми маркер беше 17,1 преди операцията и падна на 16,6 след нея. HER2 - e отрицaтелен , другото май беше екстрадиол -75% и нещо с по-дълго име - 50%. Сега съм на химиотерапия насрочени шест червени. Туморът ми е хормонално зависим, а цикъла не ми е спрял. Туморният маркер се увеличи на 24



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MD]  
Автор maribob (непознат )
Публикувано29.04.11 17:08



Извиняваите, но това отговор към моето запитване ли е? Ако да, моля Ви обяснете ми по простичко.
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: totka]  
Автор PRN ()
Публикувано30.04.11 11:12



Вероятно се досещаш, че при теб нещата са доста по-сложни. Младостта има много предимства, но никакво когато става дума за рак на гърдата.

Ето ти сухите цифри, имаш право да ги знаеш, но недей да се вторачваш в тях.
По отношение на смъртността в следващите 10 години:
Около 50 процента без аджувантно лечение
Хормоналната терапия (Тамоксифен) ти дава още 18%
И химиотерапията още 8%
Или около 76% в дългосрочен план

По отношение на вероятността за рецидив, процентите са подобни - по-ниски като начало, но и с по-голяма полза от химиотерапията и хормоналната терапия. Тотално около 70% никога да не развиеш рецидив с химиотерапията и хормоналната терапия и само 40% без аджувантна терапия.

Редактирано от PRN на 30.04.11 11:23.



Тема Re: Гаусовата криванови [re: MD]  
Автор PRN ()
Публикувано30.04.11 11:22



Не, не сме се срещали (въпреки, че би било удоволствие). Просто никога не съм работил медицина нито в България, нито в Щатите. Случи се да съм от един от ненужните випуски около Голямата Промяна в България, така че се наложи да събера набързо багажа. После лиценза ми за щатите изтече, докато се чудех дали да преследвам или не американската мечта.

Идеята за работа в България е едновременно примамлива и плашеща, но признавам че ми минава през ума от време на време.





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор kssO7 (непознат)
Публикувано30.04.11 17:05



Здравейте, насочиха ме към тази тема да задам въпроса си, бях писалав споделено и в още една отчаяна тема за притесненията покрай моя татко, най-после имаме епикриза,много моля за коментар, за съжаление от докторката не получаваме адекватен отговор на нито един въпрос. Само на кратко, за да не се повтарям ще кажа, че от известно време не се чувстваше добре,казваше, че няма сили за нищо, една сутрин при силна кашлица, в храчката му се появила кръв, след изследвания и много висока кръвна захар го приеха в болница, след скенера лекуващата каза, че най-вероятно се касае за злокачествено образувание на белия дроб, с множество разсейки, но на бронхоскопията и биопсията излязоха само възпаления.

ПАРАКЛИНИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ: хемоголобин 137, 141, 131; хематокрит 0,39, 0,40, 0,40; еритроцити 4.58, 4.40, 4.21; левкоцити 14.4, 11.5, 9.23; сегменти 67.5, 52.5 ; ео 1,6 ; 4 , ба 0,3; 0,7, ли 20,8; 35,1 , мо 9,8; 7,7 , тромбоцити 350, 445, 757, ПИ 95,1; ИНР1,08; АСАТ 26, АЛАТ 20, ЦРП 165,77; 6,76, кр.захар 26,8 , КЗП ....... ; креатинин 139,4; 129
ИНВАЗИВНИ ДИАГНОСТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ: БАЛ за БФ – посявките останаха стерилни.Храчки на БК – неполучен резултат.Рография /амб/- нехомогенно засенченадясна белодробна основа, със зона на просветляване /разпад/.Ро образ на абсцедираща дясностранна бронхопневмония. КТ на гръдна клетка – липсват плеврални и перикарден изливи.В 8/9 сегмент в дясно се визуализира неправилна по форма хетероденсна структура с р-р 50/53 мм в аксиалната равнина.След аплициране на КМ лезията повишава плътността си нехомогенно, предимно периферно, като най-високоплътностните й зони остават каудално и дорзално с плътност до около 75 ХЕ кухина с дебели и негладки стени, без наличие на хидроаерично ниво.Перифокално с почти целия долен лоб се визуализират пръснати недобре отграничени интерстициални нодули, както и рязко отграничени на места оформящи структури тип „разцъфнало клонче”.В дясно базално наддиафрагмално и субплеврално се визуализира по-плътен фокус с р-р около 14/19 мм нативна плътност около 45 ХЕ и постконтростна 90 ХЕ. Наличие на подобен , но по-малък нодул дорзално и субплеврално в дясно.В ляво 4/5 сегмент се визуализират няколко групирани нодулерни лезии с оформяне на хало около тях.В 3 сегмент в ляво субсолидна лезия с р-р 3мм.Описаните находки в ДД биха могли да се дължат на неопластичен процес с разпад и оформяне на кухина, с наличие на перифокални възпалителни промени и вторични лезии в десен долен дял и в ляво горен; специфичен възпалителен процес с оформяне на суха кухина /по-малко вероятно/. 2 малки паратрахеални ЛВ в дясно горе с р-р до 10 мм.Претрахеални ЛВ с р-р 16/7 мм.Бифуркационен ЛВ с р-р 14/19 мм. Нормални костни структури на скенираните нива с дегенеративни промени.Коремни органи на скенираните нива в норма.Интактни.НБЖ . Ро графия на гръдна клетка – нормално разположена диафрагма.Десния КДС не просветлява докрай. ДД. 1.Пл.излив. 2. Пл.Сраствания. белодробен паренхим – инфилтративно засенчване в дясно долно белодробно поле.Ивицесто сянка със средна плътност в ляво долно белодробно поле. ССС – КТИ над 50%.Удължена аорта.ФБС – ларинкс, трахея и трахеален еперон – долната 1/3 на лигавицата зачервена и възпалително променена, не се виждат трахеалните пръстени.Достъпните за оглед бронхи са без стенози и деформации.В дясно не се видя източник на кървене при изследването, възпалително променена лигавица за СДБ и ДДБ в дясно, необилно количество гнойни секрети.Взети щипкова биопсия от СДБ, четкова биопсия от В5 и БАЛ за МБ.Цитология от четкова биопсия №230809/14.04. – хроничен бронхит. Щипкова биопсия № 5552/14.04 – хроничен бронхит.ТТАБ на бял дроб под КТ контрол – направи се ТТАБ на лезията под КТ контрол.На контрастното скаениране се позитивира частичен пневмоторакс в областта на лезията.Цитология от ТАБ №2394...2400/19.04- морфологична картина наблюдавана в съседство на неоплазма в разпад, в стената на хроничен абсцес или друг възпалителен процес.ФИД – ФВК 3,13 – 82%, ФЕО1 2,36 – 76%. ЕКГ – синусов ритъм, сч.95
КОНСУЛТАТИВНИ ПРЕГЛЕДИ:Консулт с ендокринолог, касае се за ЗД, тип 2, новооткрит.Започнато лечение с инсулин.
ХОД НА ЗАБОЛЯВАНЕТО: Подобрено общо състояние, афебрилен, овладян токсоинфекциозен синдром.В ДД план във връзка с данните от КТ изследване се обсъжда белодробна неоплазма.Поради липса на цитологична верификация от проведените интервенционални диагностични процедури е необходимо проследяване, контролна КТ на гръдна клетка с контраст след 1 месец.

След като ни дадоха епикризата обаче, докторката ни каза, че от изпратени храчки за изследване в тубдиспансера излиза, че има голямо количество КУБ, което означавало, че има туберкулоза :((((, но това не означавало, че щом я има, няма тумор, щяло да се разбере след контролния...Още в началото доктора от туберкулозния диспансер, след като видя епикризата, каза ,че било много малко вероятно да е тумор, направиха му всички изследвания за туберкулоза и не става въпрос за тумори изобщо, в понеделник влиза за лечение, но не мога да разбера всичко, което е описано в епикризата от туберкулозата ли е, или тя е само добавка към....Моля ви за мнение, благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: kssO7]  
Автор PRN ()
Публикувано01.05.11 13:01



Няма как да получиш смислен отговор в интернет и от разстояние на такъва едни въпроси. При всички случаи това да се лекува първо туберкулозата, а след това да се огледат отново нещата, звучи да е разумно и рационално решение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторuвaнa (Нерегистриран)
Публикувано01.05.11 18:57



Вярно ли е,че има вече одобрен медикамент за лечение на меланом?И има ли сигурни резултати от лечението с него?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Авторloni24 (Нерегистриран)
Публикувано02.05.11 21:12



Здравей те, това е заключението от петскенера на майка ми, оперирана от РМЖ преди 2 год. - данни за единечн суспектен за метастатичен лимфен възел от портална група. Също така на десния лоб на щитовидна жлеза се визуализира хиподенсен нодул .
Моля Ви за обяснение на термина портална група лимфен възел.
В другите органи не се няблюдава огнищни зони на повишена активност.
Благодаря Ви .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
АвторHuku (Нерегистриран)
Публикувано03.05.11 21:58



Здравейте!
Благодаря ви предварително за отзивчивостта и желанието за отговори, сигурно си давате сметка, че понякога вашите думи и оказаното внимание помага много.
И така... майка ми беше оперирана преди 20 дни от РМЖ. От профилактичен преглед се установи карцином. От предварителните изследвания и ренгенови снимки не се откри нищо притеснително. При операцията бяха отстранени няколко лимфни възела. След операцията майка ми се чувства добре. Притеснява ме факта, че вече 20 дни изчакваме комисията, която трябва да се произнесе за следоперативното лечение, изследванията се бавят. Все още не е готова епикризата.
Моля ви разяснете ми, какви са тези изследвания, понякога времето е от огромно значение и се оказва фатално, ако не се вземат мерки. От медиите научавам за животоспасяващите лекарства на онкоболните, а ние още незнаем какво се случва. Нормално ли вече 20 дни след операцията ние все още да сме в неведение.
БЛАГАДАРЯ ВИ!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5 [re: loni24]  
Автор PRN ()
Публикувано04.05.11 01:32



Порталната група лимфни възли са около долната част на черния дроб, там където в него влизат големите кръвоносни съдове и излизат жлъчните пътища. Само по себе си такова едно нещо не означава непременно метастаза от рака на гърдата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Huku]  
Автор PRN ()
Публикувано04.05.11 01:36



Чакането за никого не е приятно, но не мисля, че седмица-две повече или по-малко има особено значение за прогнозата.

Не обръщай внимание на "медиите"... аз поне така правя.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор kras4ok ()
Публикувано04.05.11 09:51



Здравейте, първо искам да изкажа огромната благодарност към Вас, защото в такива моменти вие сте на разположение на многото възникнали въпроси и незвестности на хората като нас.

В този отговор забелязах, нещо което досега не ми беше известно- че възрастта /младостта/ по- скоро е проблем отколкото предимство при рак на гърдата. Или може би аз не съм разбрала?

На 39 години съм, на 37 ме оперираха от рак на гърдата.
Диагноза: Карцинома гл маме дех. - Т1Н0М0 ст.1, кл. гр. 3, Квадрантектомия, Инвазивен дуктален карцином -умеренодиференциран-Г-2 / 1 см./, от 14 лимфни възли на трите нива- без метастази.
HER2 - e отрицaтелен/+/ , Екстрадиола -50%, Прогестерола - 75%.
Лъчетерапия - 25 , Нолвадекс и Золадекс.

Каква е тази Аджувант отлайн прогноза / статистически калкулатор/ предвид годините ми ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано04.05.11 13:34



прекланям се пред НАШИТЕ доктори MD и PRN!прекланям се пред ВАШАТА образованност и компетентност,пред Вашата човечност,скъпите доктори!
Господ да ви даде дълъг и щастлив живот!
БЛАГО ДАРЯ НА ВАС!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: leonidas22]  
Автор kras4ok ()
Публикувано04.05.11 14:59



Браво Leonidas22! Толкова добре си го написала!! Присъединявам се към Благодарностите към MD и PRN!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: kras4ok]  
Авторegнa oт мнoroтo (Нерегистриран)
Публикувано04.05.11 22:12



Е днес само похвали ще получавате, но ето и една от мен, да сте живи и здрави, да ни подкрепяте. Светът има нужда от вас и дано да се открие лекарство най-накрая. Знам ,че и вие ста хора и вие го искате, добрите специалисти пак ще намерят макар и другаде реализация.



Тема https://www.adjuvantonline.com/нови [re: kras4ok]  
Автор PRN ()
Публикувано04.05.11 23:26



Младостта е много относително понятие. За мене 50-60 годишните минават за "още млади", на моята за "млади", а по-младите от мен за "много млади". Когато става дума за рак на гърдата обече линията минава на 35 години. Тези, който го развият под 35 години имат около 1.5 пъти по-лоша прогноза.

На 37 като се има предвид че ракът е бил доста малък, без засягане на лимфните възли (най-важния фактор), adjuvant online предполага преживямост от около 95% на 10 години и не повече от 17% шанс за рецидив. Комбинираната терапия намалява тези 17% на 5%. Така че прогнозата определено не е лоша, не се тревожи.

Разбира се този калкулатор е направен най вече да покаже каква би била ползата от аджувантно лечение, а не е предназначен да ти каже колко ще живееш и как ще се развият нещата. Много е важно процентите да се ползват по предназначение, а не като голи цифри.

Добавянето ка Золаден към Тамоксифен досега не е доказано да върши по-добра работа от Тамоксифена сам по себе си. Аз лично не бих вкарал жена на 37 насила в менопауза, но това е в страни от въпроса.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: uвaнa]  
Автор PRN ()
Публикувано05.05.11 02:24



Има - да. Ipilimumab
Само за метастатичен меланом.
4 месеца средно увеличение на преживяемостта.
Ужасни странични ефекти от свръхстимулирана имунна система, подобни на тези при несъвместима костно мозъчна трансплантация.
12% от пациентите умират не от болестта, а от лечението.
Аз лично не бих го предложил на никого.
Луда работа. Цената не ясна, но ще е космическа.



Тема В Стара Загора възстановиха лявата ръка на 8 годишнови [re: egнa oт мнoroтo]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано10.05.11 11:24



Възстановиха лявата ръка на 8 годишно момче в Стара Загора- може би повечето от вас чуха, но за тези, които не са:
Лекари от Университетската болница в Стара Загора възстановиха лявата ръка на осемгодишно момче, отрязана под мишницата при битов инцидент. Операцията, която е извършена от екипа на доц. Таньо Кавръков от катедрата по "Съдова хирургия", е продължила осем часа. Ръката е реинплантирана върху тялото, възстановени са всички връзки.

Радвам се, че успехът е постигнат в Стара Загора, радвам се, че под ръководството на МД, радвам се да Ви видя по медиите

(знам, че не това е Вашата цел, и все пак). Пожелавам Ви още много спасени човешки съдби и животи!
God bless you!



Тема Re: В Стара Загора възстановиха лявата ръка на 8 годишнови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Авторegнa oт мнoroтo (Нерегистриран)
Публикувано11.05.11 01:15



Оперирана съм от рак на гърдата, отстранена е радикално преди 4 месеца, усещам болки в другата гърдата и скованост в ръката. В момента съм на химиотерапия - 6 червени вливки,химиотерапевтката ми каза ,че е невъзможно да развивам нещо сега, но туморния макер ми се качи с 50%, макар и все още да е в нормата.Възможно ли е или не според вас да развивам нещо като рак на останалата ми гърда!? Въпроса е малко глупав и смешен, може би, но на мен ми е луднала вече психиката отвсякъде, моля отговорете ми ,моля!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: egнa oт мнoroтo]  
Авторшшш (Нерегистриран)
Публикувано11.05.11 01:16



Оперирана съм от рак на гърдата, отстранена е радикално преди 4 месеца, усещам болки в другата гърдата и скованост в ръката. В момента съм на химиотерапия - 6 червени вливки,химиотерапевтката ми каза ,че е невъзможно да развивам нещо сега, но туморния макер ми се качи с 50%, макар и все още да е в нормата.Възможно ли е или не според вас да развивам нещо като рак на останалата ми гърда!? Въпроса е малко глупав и смешен, може би, но на мен ми е луднала вече психиката отвсякъде, моля отговорете ми ,моля!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор anotherday (hope)
Публикувано11.05.11 12:47



Имам въпрос към лекарите във форума. Приятелят ми го оперираха на 21.04 от тумор в четвърто мозъчно стомахче. Според първата хистология се оказа медулобластом, чакаме втора хистология.
Интересувам се относно постоперативния му статус. По това, което чета в епикризата успях да си "преведа" в гугъл за конкретното нарушение, но нямам идея и никой не дава информация дали тези неща са поправими и до колко могат да се възстановят.

Постоперативен статус: Леизия на n. VII dex . ( това не можах да си го "преведа".) , интернуклеарна офталмопареза с нарушен поглед надясно, дискоординационен синдром, локомоторна атаксия, интентионен тремор, дисфония, сомнолентен.
Просто го разбиха с тази операция. Не знам тези поражения от некадърност ли са, от какво...? Иска ми се да вярвам, че ще се възстанови и ще бъде пълноценен човек.

Относно самата операция пише следното: "Попада се на туморна формация, която ангажираше изцяло четвърти вентрикул със следната характеристика - мековата, сивкаво-червеникава, умерено кръвоснабдена, на места с некротичен разпад и аспирабилна, фиксирана към ствола в областта на десния коликулус фациалис и към тавана на стомахчето. Интраоперативна характеристика на епендимом или медулобластом. Видя се добре проходим акведукт. Хемостаза. Краниопластика с титаниева мрежа ... И т.н.

Също така ме интересува тази титаниева мрежа завинаги ли си остава в главата му или са я махнали? Докторите бяха твърде пестеливи откъм информация...
Ще бъда много благодарна за разяснение по отношение на горенаписаното.
Хубав ден!

Even when no one else believes....I will never give up!


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор idpp (непознат)
Публикувано11.05.11 21:26



Диагноза: метастази на черния дроб
УЗД - Черен дроб увеличени размери, правилна форма и контурите са гладки.Паранхим с хомогенна структура визуализиран се огнища лезия в десния лоб с размери 90/60 и множествени по-малки с хипоехогенен вал в левия лоб.
УЗД - черен дроб с увеличени размери десен 180 мм, ляв лоб 90 мм, с доста на брой паранхемни лезии в двата лоба, добре окръглени с хипоехогенни хала, слабо кръвоснабдени от няколко мм до 88 мм най голямото разположено в десния лоб каудално.
Това е написано в епикризат.
Моля, за отговор какво е състоянието на черния дроб, какво лечение е необходимо да бъде предприето. Вече два месеца лекарите не провеждат никакво лечение, само едни изследвания.
Моля, за спешен отговор.
id_pp_maria@abv.bg



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: idpp]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано11.05.11 22:11



Здравейте както и предполагахте че баща ми явно развива резистентност към хормоналното лечение ...и вече е факт.PSA маркера му се покачи на от 23 на 72.само за 1мес./ само да припомня рак на простатата с костни метастази./Досега беше на Андрокур....и сега на къде ..по точно ..какво лечение се прилага освен този Бикусан за който имам негативно мнение.БЛАГОДАРЯ ЧЕ ВИ ИМА.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: шшш]  
Автор PRN ()
Публикувано11.05.11 23:27



Всичко е възможно в онкологията, но този сценарий, който те плаши е толкова малко вероятен, че аз лично ме бих му обърнал внимание. Са153 не е винаги туморен маркер и малки движения в нивото му са напълно нормални и не означават нищо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: anotherday]  
Автор PRN ()
Публикувано12.05.11 00:17



Първата част на епикризата описва това, което виждаш като следоперативни промени. Те са резултат на засягането на ядрата на няколко нерви, които вдижат лицето и очите (не е необходимо да ти превеждам всичко). Не са резултат на некадърност, а на това къде е тумора. Донякъде могат да се възтановят, но някои от проблемите могат и да останат завинаги.

Наистна описаното прилича на медулобластом. Титаниевата мража си остава там (тя е последната грижа).

Големия проблен на медулобластомите е, че се разпространяват с течността около мозъка и гръбначания стълб, така ще най вероятно ще му трябва лъчетерапия на целия мозък и гръбначен стълб (една от най-сложните техники в лъчетерапията).

Редактирано от PRN на 12.05.11 02:12.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: idpp]  
Автор PRN ()
Публикувано12.05.11 00:30



Обикновено се лекува пациента, а не черния му дроб... още по-малко резултата от ултразвуковото изследване на черния дроб е обект на лечение.

Изглежда да има множествени метастази в черния дроб, но за лечение, други изследвания, прогноза и т.н. ще трябва да питаш лекуващите лекари. С толкова информация, няма да получиш по-смислен отговор тук.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано12.05.11 01:47



За съжаление когато рака на простатата влезе в агресивна фаза, той е един от най-агресивните раци (често по-агресивен от този на белия дроб). Бикалутамида върши понякога работа (защо "имаш негативно мнение"?). Със сигурност отговора на всяко следващо лекарство става взе по-кратък, а понякога няма никакъв. Това не е проблем на лекарството, а на агресивността на рака и това, че разтежа му става независим от хормонална стимулация.

Понякога химиотерапия върши работа, но тя не е за всеки - зависи на колко години е пациента и в какво общо състояние. Както и какво е готов да изтъргува за месец два допълнително, в смисъл на странични ефекти.



Тема Re: Рак на белия дробнови [re: jokolinka]  
Автор pioner13 (непознат )
Публикувано12.05.11 12:26



Преди точно месец откриха на баща ми рак на белият дроб имаш и метастази. Баща ми реши да не му се взима биопсия и да не му се прави операция, т.к. неговият брат почина от същата болест само месец след като бе опериран,а негов приятел само 10 дни след операцията.

Т.к. не знаех какво да правя предприехме алтернативно лечение :
от Стефани Релфе

Винаги съм се чудила, след като проблемите със здравето на повечето хора частично се дължат на твърде киселинната среда в организма им, дали би било добра идея да се приема хлебна сода, понеже тя е силно алкална. Оказа се, че има истина в това, след като се твърди, че приготвянето на смес от обикновена хлебна сода и кленов сироп, смесени на много слаба температура, предотвратява и дори лекува рак.




"В Божията зелена Земя няма тумор, който да не може да бъде 'облизан' с малко хлебна сода и кленов сироп." Това е изумителното твърдение на подлагания на съмнение народен лечител Джим Келмън, който казва, че това простичко домашно лекарство може да спре и да даде обратен ход на смъртоносния растеж на раковите образувания. Неговите лоялни пациенти имат пълна вяра в човека, когото те с обич наричат Д-р Джим, и твърдят, че той прави cudesа. "Д-р Джим ме излекува от рак на белия дроб", казва фермерът Йън Роудхаус. "Всички други лекари ми казваха, че ми остават 6 месеца живот. Но докторът започна да ми дава от неговата смес и след няколко месеца ракът си беше отишъл. На рентгена не можаха да открият и следа от него."

Д-р Джим открил това лечение съвсем случайно някъде в средата на миналия век, докато лекувал жените от едно семейство, поразени от рак на гърдата. В семейството имало пет сестри, четири от които починали от рак на гърдата. Тогава той попитал онази, която останала жива, дали има нещо различно в нейната диета и тя му казала, че много обича да си пийва кленов сироп с хлебна сода.

Оттогава Д-р Джим е раздал от този лек на повече от 200 души, диагностицирани с рак в последен стадий, и удивителното, както той твърди, е, че 185 от тях са живели поне още 15 години, като почти половината от тях са се наслаждавали на пълна ремисия на болестта. Когато това лечение се комбинира и с други безопасни и ефикасни лечения, като трансдермална терапия с магнезий, а също и с йод, вит.С, пробиотици и с други полезни въздействия като изобилно излагане на слънце, чиста вода и третиране с глина, би трябвало да се очакват дори още по-високи нива на ремисия.

Важно обаче е да не се използва хлебна сода, в която има добавен алуминий.

Някои хора вярват, че това работи, тъй като раковите клетки обичат захар, поради което излапват кленовия сироп и по този начин хлебната сода навлиза безпрепятствено в раковата клетка. Хлебната сода е като цианид за раковите клетки, защото ги удря с шокова вълна от алкалност, което позволява да влезе много повече кислород в тях, отколкото те могат да понесат. Раковите клетки не могат да оцелеят в присъствието на високи нива на кислород.

От време на време двамата с моя съпруг приемаме ежедневно по 1 чаена лъжичка от тази смес. Ключът при загряването на сместа е да се сложи на много, много ниска температура. Иначе кленовият сироп прегаря и става ужасен на вкус. Но ако я загреете съвсем леко, като разбърквате в продължение 5 минути, докато двете съставки се смесят добре, тогава вкусът е доста приятен. Тази смес със сигурност не може да ви навреди. Стопроцентовият чист кленов сироп също е много полезен.

Рецепта:

Смесете 3 части органик (био) кленов сироп с 1 част хлебна сода (без съдържание на алуминий), разбъркайте сместа на слаба температура (не повече от 45о С) в продължение на 5 минути и приемайте по 3 ч.л. дневно в продължение на 1-2 месеца. Ако вкусът е неприятен, значи сте прегорили сместа, което лесно може да стане. Променете диетата си като не приемате месо и особено никаква захар!!!, а също и никакво бяло брашно.
Днес той бе на рентген и това са резултатите, плачевни:Злокачествено новообразуване на бронхитите и на белият дроб. Основна диагноза МКБ C34.С температура до 37.3 с кашлица с гнойна експекторация.Липса на апетит.

Обективно състояние:Коя и видими лигавици бледо розови.P.Л.В. не се палпират увеличени.Език обложен.Пулмо-везикулярно дишане с удължен и затруднен експирюм без хрипове.Кор.ритм.сурд.дейност RR130/75

Корем на нивото на гръдният кош, допускащ дълбока палпация.хепар в подбедрието.

Изследвания :отказва Ф.Б.С.

Терапия:салб 4x2-3d.

Новф 3x1-2
Лекарката е казала на майка ми че му остават дни. Аз плача и това понятие дни т.е. по-малко от месец. А той е с надеждата че само да оправи това задушаване, ще се оправи.ДАЙТЕ МИ СЪВЕТ МОЛЯ ВИ КАКВО ДА ПРАВЯ? КАК ДА УДЪЛЖИМ ЖИВОТА МУ? С толкова малко време наистина ли разполага?Какви лекарства да взима?
Моля ви помогнете ми със съвет
Вече не иска да се харни. Защото не може да диша и го кара да повръща. Какво да правим ?



Тема Re: Рак на белия дробнови [re: pioner13]  
Автор elen78 (оптимист )
Публикувано13.05.11 12:18



Пионер 13, моля те да пишеш, как протича лечението на баща ти!
Има специална тема за това лечение, но е разисквано само теоретично.
Всеки споделен опит ще бъди от голяма полза!

Желая ви УСПЕХ



п.с. линк към темата

Редактирано от elen78 на 13.05.11 12:24.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор anotherday (hope)
Публикувано13.05.11 18:51



Благодаря за отговора, докторе!
Имам още един възникнал днес въпрос. Един от опериращите неврохирурзи в София ми каза, че за положението на тумора /4то мозъчно стомахче/ след операция няма нужда да се дават противоепилептични лекарства, тъй като мястото е такова, че не дава подобни проблеми.
Днес обаче някакъв невролог тук в болницата /приятелят ми е вече в рехабилитационен център/ е изписал противоепилептично лекарство Депакин Хроно, в комбинация със Сомазина /сироп/ + Атаракс /някакво успокоително/ ...
Не сме купили още лекарствата и не смятам да ги купуваме, поне не и Депакин Хроно.
Възмутена съм от цялата тази простотия. Личната му лекарка пък му изписа преди 2 дни антибиотик Дурацеф, защото бил кашлял, а той просто се дави, тъй като има проблем с преглъщането и това са единствените моменти, когато "кашля" - като пие вода и като се храни.
Та, ако трябва да се дава всичко изписано - сутрин 2 ампули дексаметазон , + Дурацеф антибиотик, + противоепилептично, + Сомазина за някакви си неврологични нарушения + Атаракс , който пък има сънотворен ефект, а момчето и без това постоянно спи и в епикризата пише, че е сомнолентен.
Тази комбинация ще го трупяса съвсем



Какво е мнението ви по въпроса?

Even when no one else believes....I will never give up!

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: anotherday]  
Автор PRN ()
Публикувано14.05.11 09:29



Избягвам да давам мнение по конкретно лечение. Така или иначе тези неща са в ръцете на лекуващите лекари и форума не е място за изписване на лечение.

Няколко осоновни положения обаче.
Преблеми с преглъщането са чести при този тип операция (въпрос на засягане на ядрата на черепномозъчните нерви, които отговарят за преглъщането). От това "давене" пациентите могат и да аспирират храна/течности в белия дроб, което пък води до белодробна инфекция. Дали това е проблем в конкретния случай не знам.

Дексаметазона се абсорбира много добре в стомаха и ако човека може да гълта въобще, не е небходимо да се дава венозно.

Антиепилетпици се дават нормално ако е имало гърчове преди операцията. Понякога става дума само за частични гърчове, засягащи крак, ръка или лице. Нормално е да се дадат и след операцията за кратък период от време (няколко седмици) и ако не е имало гърчове преди операцията след това се спират.

Сомазина за първи път го чух тук - изглежда да е един от многото митични препарати за подобряване на мозъчната дейност с които беше пълна соц медицината.

Atarax е всъщност антихистамин със сънотворен ефект. Дали е необходим не знам. Като цяло смесването на няколко медикамента действащи едновременно на нервната система е потенциално рисково, но това е общо твърдение - нямам кой знае какъв опит с тези неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор beyby (надяваща се)
Публикувано15.05.11 10:42



Здравейте!Имам въпрос към лекарите.Оперирана съм от РМЖ преди почти 2години.Беше хванат много рано не съм правила химиотерапия.Беше 1стадии и е активен към естроген. Изписаха ми да пия Тамоксифен,но само 2години-искам да попитам има ли такова лечение за 2години и достатъчно ли е?
Малката подробност е,че съм оперирана в Лондон,но понеже двете години изтичат Ноември и съм леко притеснена,тъй като все чета че Тамоксифена се пие 5години!Има ли случаи в които се изписва за 2години?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: beyby]  
Автор PRN ()
Публикувано15.05.11 12:36



Не съм чувал за 2 годишни курсове. Стандартно лечението е 5 години. Понякога след 2-3 години може да се смени с Фемара или Аримидекс за още 5 години, но това само при следменопаузни жени.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано16.05.11 18:39



Уважаеми PRN, бих искала да ви попитам следното:
Майка ми е с РМЖ, отстранена лява гърда през 2009г тогава на 55г/, преминала неоадювантна химиотерапия 3курса FEC, операция, още 4 курса FEC, лъчетерапия и херцептин 1година / 4 положителни л в/.След лъчетерапията и е назначена хормонотерапия с тамоксифен. Лекуващият онколог й е споменал, че може би след втората година ще сменят препарата за хормонотерапия. Бихте ли разяснили разликата между тамоксифена и препаратите които споменавате- Фемара и Армидекс.
И още един въпрос ако позволите: в момента от два месеца няма тамоксифен на Teva Pharmaceutical Industries Limited (Israel), /който междувпрочем се полага безплатно на болните. В аптечната мрежа има само тамоксифен на Софарма -български. Има ли разлика между двата препарата и кой вие бихте ни препоръча ли.
Предварително благодаря за отделеното време и внимание и споделеното компетентно мнение! Бъдете жив и здрав!



Тема Тамоксифен и Ароматазни Инхибиторинови [re: sunka75]  
Автор PRN ()
Публикувано17.05.11 01:48



Тамоксифена прилича малко на естрогените и се свързва с рецепторите за естрогени е клетките. По какъв начин инактивира рецептора и блокира действието на естрогените. Затова и работи само ако естрогенните или прогестероновите рецептори за положителни. За някои нормални клетки обаче Тамоксифена си изглежда напълно като естроген и затова те реагират така какво биха били реагирали на естроген. Такива са клетките на ендометриума (вътрешната покривка на матката). Тамоксифена ги стимулира и може да доведе до рак на ендометриума. Риска е малък 1:200 (сравнен с 1:400 за жени, които не са на Тамоксифен) и винаги след менопаузата. Подобна е работата с костите - Тамоксифена работи като естроген върху тях и помага за костната плътност и срещу остеопорозата.

Аримидекс и Фемара са два препарата, които вършат работа подобна не Тамоксифена след менопаузата. Товага яйчниците на работят и истинска естрогенна продукция няма. Проблема е, че някой от подобните на естрогени (и на тестостерона) субстанции се произвеждат от надбъбречните жлези. Те се превъръщат в естрогени от един ензим в мастната тъкан на тялото. Ензима се нарича "ароматаза". Фемарата-аримидекса-екзаместена блокират този ензим и понижават естрогенното ниво. Преди менопаузата не вършат никаква работа, защото яйчниците си правят естроген независимо от този ензим. Водят до остеопороза и до ставни болки. Не влияят на матката. Смятат се за малко по-активни от Тамоксифена след менопаузата.

Дали български или израелски Тамоксифен - голяма разлика няма (това не е се отанася за всички оригинални и генерични лекарства, а специално за Тамоксифена).

Превключването от Тамоксифен на Ароматазен инхибитор е стандартна практика.

Редактирано от PRN на 17.05.11 01:53.



Тема Дилеманови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано20.05.11 16:42



Ето я отново моята дилема. Рак на шийката на матката 3 стадий. Операция, лъчетерапия и 5 курса лека химиотерапия с Цисплатина. По време на операцията ангажирани лимфни възли 2 броя - параметрален и ингвинален. Всичко това преди 15 месеца. Уж добра прогноза, но...преди 8 месеца ПЕТ скенера даде положителни парааортални и медиастинални лимфни възли. И започна голямото проследяване. Пет месеца по-късно медиастиналните лимфни възли изчезнаха /остана един, който от самото начало стои с размер 12 мм./, но парааорталните /два на брой/ си растяха постепенно. До днес! Осем месеца по-късно /днес/ резултатите от скенера са - медиастинален лимфен възел - стабилен, парааортални 23 и 28 мм. /доста сериозни размери, според моите познания/. И въпросът е сега накъде? Химиотерапия, лъчетерапия с химиотерапия или лимфна дисекция с последваща терапия?

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: Дилеманови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано21.05.11 23:57



За съжаление рака ти никога не е имала "добра прогноза". Засягането на ингвиналните лимфни възли при рак на шийката на матката се смята за метастаза. Това в началото.

Медистиналните лимфни възли са естествено много подозрителни, но едва ли има начин да разберем точно какви са в момента и затова е по-добре човек да ги остави настрана за известно време. Ако е матастатичен този възел, той ще се декларира като такъв и тогава ще се занимава човек с него. Засега не се променя и това е добре. Понякога с медистиноскопия може да се стигне до такъв един възел и той да се премахне, но това ми се вижда доста радикален подход. И той няма да промени в края на краищата факта, че трябва да се напарви нещо за коремните лимфни възли.

Парааортните трябва да изчезнат някак си - или с операция или с лъчетерапия. Няма еднозначен отговор, кой би бил по-добрия подход. Била си и през голяма операция и през токсичен курс химиотерапия-лъчетерапия. Така че решението малко или много зависи от теб. За истинска химиоперапия според мен е малко рано да се мисли в този момент.



Редактирано от PRN на 22.05.11 00:03.



Тема Золадекс или хистерекотомиянови [re: PRN]  
Автормoнuka (Нерегистриран)
Публикувано22.05.11 08:53



Здравейте,вече три години съм на Золадекс и Летрозол.Имам сериозни проблеми с остеопорозата.Онколожката ми подхвърли варианта "премахване " на яйчниците или пълна хистеректомия,но остави решението на мен.На 47 години съм,с операция на двете гърди.
Кое би било по добрият вариант за мен, решение ли е отстраняване само на яйчниците , или ако се прави операция е по добре да е пълно премахване - и на матката?



Тема Re: Дилеманови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано22.05.11 09:17



Благодаря за изчерпателния отговор!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: Золадекс или хистерекотомиянови [re: мoнuka]  
Автор PRN ()
Публикувано22.05.11 11:22



Това не го разбрах. Не мога да видя смисъла на цялата идея. Какво ти пречат яйчниците. Те така или иначе не работят на Золадекс. Какво точно ще постигнеш ако ги няма? Още по-малко матката има някакво отношение към цялата работа.

Остеопорозата е резултат на неработещи яйчници и летрозола. Ако е лека - витамин Д и калций, ако е тежка - Фосомакс или Зомета. Или просто смени Золадекса и Летрозола с Тамоксифен.



Тема Re: Золадекс или хистерекотомиянови [re: megolina75]  
Авторmonika (Нерегистриран)
Публикувано24.05.11 15:45



Може би не съм се изразила добре. Работата е там ,че лекарката ме убеждава, че рано или по късно трябва да направя операция за премахване на яйчниците и е по добре това да стане след три годишен прием на золадекса, а не след 5 години. Според нея тази операция е наложителна,ако искам да съм жива.Още повече,че аз не съм в менопауза (47 години) и след прекратяване на золадекса цикълът ми може да се възобнови.



Тема Re: Золадекс или хистерекотомиянови [re: monika]  
Автор PRN ()
Публикувано25.05.11 09:01



Наистина не мога да разбера за какво говориш. Нито за какво говори онколожката ти - възможно е с нея да сме учили онкология от различни книги. BRCA1/2 ген ли имаш и те е страх от рак на яйчниците - на 45 би било малко късно рака ти да е генетичен? Ако ти се възтанови цикъла на 47-50 години (доста съмнително след 2-5 години на золадекс), какъв е проблема да минеш на тамоксифен. Не си си дала труда на опишеш ситуацията и ме караш да предполагам и да гадая. Това го правя за последен път.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
АвторKaмu (Нерегистриран)
Публикувано25.05.11 13:13



Здравейте и благодаря за помощта и подкрепата ви!
Баща ми е с диагноза Плоскоклетъчен карценом в левия бял дроб с ателектаза и плеврален излив. Метастази в медиастиналните лимфни възли. Т3 N2 Мх. Знам, че няма шанс за по-продължителен живот, но какво е най-доброто лечение, за да удължим няколкото му месеца живот, а ако може и без болка....
Утре трябва да постъпи в Онкологичен диспансер и още не знам какво ще е лечението.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Kaмu]  
Автор PRN ()
Публикувано26.05.11 00:54



За съжаление плевралния излив се смята в повечето случаи за метастаза (има малки изключения). Така че стадия вероятно е 4-ти. При рак на белия дроб въпроса за "най-доброто лечение" няма еднозначен отговор. Зависи от конкретните сиптоми и от това колко и къде е напреднал рака. В това отношение обикновено става дума за лъчетерапия или химиотерапия или комбинация на тези две неща. Няма друго заболяване в онкологията, лечението на което да зависи повече от философския поглед към света (и на пациента и на лекаря) от рака на белия дроб. Затова и не мога да ти дам по специфичен отговор - всички лечения са верни и всички могат да са грешни, откъснати от конретния пациент.

Болката не се подразбира - ако я има и е сериозна, някой не си е свършил работата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Авторmagi (Нерегистриран)
Публикувано26.05.11 21:00



Здравейте! Надявам се някой да може да ми отговори - въпросът ми е възможно ли е тумор маркер да покаже лъжливо завишени стойности. Интересувам се защото след като си на химиотерапия стойностите би трябвало да спадат, а не да се качват.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор plamiluch-204388 (непознат )
Публикувано27.05.11 16:06



Здравейте на всички.След многото положителни отзиви за д-р Юлианов се реших и аз да пиша и да го помоля за консултация.Баща ми е болен от ноември мин.година с диагноза кожен меланом.Още в началото на проблемите ни,след множество направени изследвания и скенери, още юни месец миналата година,бяха забелязани петна на черния дроб, които според всички лекари бяха хематом и хемангиом.След поредния престой във ВМА София, му беше направена и чернодробна биопсия и резултатите бяха отрицателни.Всичко това се случва месеци наред преди поставяне на диагнозата за меланома.Иаведнъж всички лекари като чуеха за тази диагноза и започнаха да казват, че това са разсейки и в крайна сметка ние се объркахме и вече незнаем това метастази ли са или не.През февруари тази година претърпя коремна операция в Сф.-2 тумора от тънки, професор Пожарлиев каза че е видял образуванията на дроба и е категоричен че не са метастази, е ние наистина вече незнаем има ли , или не.......а състоянието му е критично и в момента.Моля Ви докторе , как може да се консултираме с Вас, какво е Вашето мнение, предвид написаното от мен и какво може да ни предложите Вие?Ще очаквам отговор и Ви благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: plamiluch-204388]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.05.11 19:57



Рlamiluch, остави имейл, на който д-р Юлиянов да се свърже с теб.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РМЖ, ХЕР положителен и мети в бял дроб - лечениенови [re: павлина тонкова]  
Автор Пламена (непознат )
Публикувано27.05.11 20:09



Мерси много Джул, направо в тревогата си съм изключила за това.Е-мейла ми е:plamibaby@yahoo.com, чрез него може да се свържем.Лека вечер и приятен уикенд на всички!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: magi]  
Автор PRN ()
Публикувано27.05.11 23:42



Въпросът ти е твърде общ за смислен отговор.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.05.11 14:04



Въпрос на Valentina6803

Здравейте, майка ми е оперирана 2003 година от рак на гърдата.Тази година на 20.05. при сцинтиграфия бяха открити метастази в костите.Назначено и беше ЗОМЕТА но в Благоевград няма нито лекарството нито места в диспансера .Колко фатално може да бъде това отлагане.Тя няма болки засега но много е отпаднала.Какво да направим. Благодаря

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема въпрос към лекарянови [re: павлина тонкова]  
Автор petyako (непознат )
Публикувано29.05.11 21:22



Здравейте.майка ми е с рецидив в корема,ТУ, от тумор на шийката на яйчника,оперирана 2004 г и 2009 г,и отново за трети път 2010 се появи в корема,и сега е с болки.Давам и Трамал,но тя казва че не и помага,и взема аулинл
Кажете ми,моля Ви ,какво да давам за болките?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано30.05.11 06:06



Няма какво да се притеснявате за това - Зомета не е истинско лечение за метастазите, а средство за заздравяване на костите. Няколко месеца с него или без него нямат особено значение.



Тема Re: въпрос към лекарянови [re: petyako]  
Автор PRN ()
Публикувано30.05.11 06:13



Вероятно става дума за рак на шийката на матката или за рак на яйчника (самия яйчник няма шийка).

Въпроса за контрол на болката е сложен и не става по интернет - местния диспансер трябва да се намеси. Най-общо тя трябва да е на някакъв дългодействащ опият (например дългодействащ Морфин или Оксикодон) заедно с някакъв опиат с кратко действие.

Аулин или Трамадол от време на време е много полвинчато решение, осъдено на неуспех.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.05.11 09:45



PRN, ако бъркам моля да ме поправите. При новооткрити метастази в костите /какъвто е случая с майката на Валентина - РМЖ от 2003г./ се прилага стандартна химиотерапия и Зомета /бифосфонати/. Кога се включва лъчетерапията в схемата на лечение?
От предният Ви отговор разбирам, че изписването само на Зомета, без лечение на първичния тумор няма никакъв смисъл.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано31.05.11 01:28



Лъчетерапията в тези случаи се ползва за три неща:
1. Като болкоуспокояващо средство. За това е необгодимо болката да е локализирана на едно или няколко места. Лъчетерапията работи много добре в това отношение.
2. Като средство за превенция на някакъв по-голям проблем. Например ако метастазата е "изяла" някой от слабите места на прешлена и потенциално е застрашила гръбначния мозък с последваща парализа.
3. Когато метастазата притиска някакъв орган или нерв.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор whitelilly ()
Публикувано04.06.11 18:11



Здравейте, аз съм след втора химиотерапия с таксол поради разсейки в ЧД от РМЖ. Когато питах химиотерапевтката колко ще продължават химиотерапиите, тя ми каза, че "не е определено". Какво може да означава това?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: whitelilly]  
Автор PRN ()
Публикувано04.06.11 23:06



Какво точно означава това разбира се аз не знам (ще трябва да зададеш въпроса си още веднъж на онколожката). Нормално в такива случаи се дават 2 курса химиотерапия (всеки от тях по 3 седмици) после се повтарят скеновете и ако метастазите са намалели по размер се продължава с още 2 до 4 курса. Аз лично бих повторил скенера и след 4тия курс по същата причина. Понякога химиотерапията не работи или спира да работи. Добре е това да се разбере по-рано, за да се спре по-навреме и потенциално да се смени с друг тип химиотерапия. Почти никога не се отива на повече от 6 курса обаче.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано04.06.11 23:42



На 30 май направихме US и "в десния м. ректус в илеоцекалната зона се вижда хиперехогенна зона с размери 16,5мм/3,9мм която най-вероятно се дължи на фиброзна тъкан". Другите наблюдавани формации ( в ч. дроб и под предна коремна стена) са намалели и са хипоехогенни до анехогенни. Доплерът не показва кръвоснабдяване в тях.На КТ от 31 януари т.г. тази фиброзна тъкан не се вижда, на ПЕТ/КТ от септември м.г. - данни за пълна ПЕТ ремисия на основното заболяване, а то е ГИСТ от 2005г., последна операция - 2008г., лечение с Гливек от ноември 2008г., на US от август 2009г. илеоцекално се вижда формация 15/3мм, но нея си я следим и на предишни US, а сега я нямаше. Тя не беше в мускула.
Онкологът каза, че щом е фиброзна тъкан - няма страшно. Въпросът ми е как разбра , че е ф. тъкан? Какво да предприема за доуточняване?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MamaD]  
Автор PRN ()
Публикувано05.06.11 06:31



А защо толкова искаш да го "доуточняваш" това нещо. Въобще не звучи да има каквото и да е отношение към ГИСТ-а. Нали нещата, които знаете че са ГИСТ и следите са намалели.

Малко е глупаво да се прави веднъж СТ а после УЗ (или едното или другото) - нещата изглеждат различно на тези две изследвания.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано05.06.11 09:13



Страх ме е, затова Ви питам.
Знам, че нещата изглеждат различно. Тя се проследява с 2 КТ и 1 ПЕТ/КТ годишно. Сега направихме УЗИ защото малко ще отложи ПЕТ/КТ(отпуски, купони...), а през 2009 правихме чести ехографии защото нямаше категоричен отговор от лечението.
Благодаря Ви за отговора, не само за мен, а за всички тук на които отговаряте и помагате.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор whitelilly ()
Публикувано05.06.11 11:38



Много благодаря - така нещата изглеждат малко по-ясни. Не знам само, когато не може да се направят три последователни вливания поради нисък хемоглобин, какво става. Аз правих едно, следващото беше чак след месец, защото се опитвахме да вдигнем хемоглобина от 8 и накрая отидох на преливане, сега в сряда правих и ще се разбере, дали ще мога да правя трето. Пак ли се води един курс от три вливания ако има паузи? По принцип беше предвидено да е седмично.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор whitelilly ()
Публикувано07.06.11 20:18



Имам въпрос дали разсейки в ЧД е възможно и достатъчно в някои случаи да се диагностицират само с ехограф.

Питам, защото ме лекуват на основата на ехографска диагноза - може би от мен трябва да дойде инициативата за скенер, не знам...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: whitelilly]  
Автор PRN ()
Публикувано08.06.11 08:56



"Инциативата" за изследвания би следвало да е работа на лекаря, а не на пациента. От друга страна... тук наскоро имаше един случай на недиагностициран пролактином поради лекарски пропуск, така че - не знам...

Ултразвука е малко като гледането на кафе

- зависи кой го прави. Аз лично не го ползвам като първично дигностично средство за черен дроб. Малко трудно се сравняват два различни репорта, а това е важно при лечение. А и предпочитам сам да си гледам и сравнявам скеновете. Затова СТ с контраст във венозна фаза си остава "златния стандарт" за мен, когато става дума за чернодробни метастази.

Редактирано от PRN на 08.06.11 10:12.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано08.06.11 15:38



Моят въпрос е свързан със здравето на баща ми.Той е с установени метастази в костната система и от 9 месеца е на вливания,от които само 3 със Зомета, приема и Золадекс, старае се да се храни с полезни храни за него, няма сапътствъщи заболявания или пък оплаквания в момента. При установяване на разсейките ПСА беше 4,51/ от месец НОЕМВРИ/. Сега е 0, 30 /от 14. АПРИЛ/ .Всички други изследвания също са в норма.Тези резултати показват ли,че той се влияе еднакво добре от Зометата и другите му заместители т.е. не е резистентен към тях? И още един въпрос - кога трябва да се направи сцинтиграфия или пък друго някакво изследване,за да се установи дали процеса е овладян /знам,че сцинтиграфията е много вредна .../Бих настоявала за друго изследване,но не знам какво и кога.Моля Ви за отговори и благодаря за отделеното време.БЛАГОДАРЯ и за споделеното в друга тема за Зометата и Памидроната.Звучи напълно логично, а мен ме обнадежди!



Тема До PRN и MDнови [re: *jull**]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано09.06.11 07:18



Здравейте, мили доктори! Надявам се да може да отговорите на моя въпрос. Става дума за коластра като хранителна добавка. Знам, че много засилва имунната система, но въпроса е дали не е противопоказна за ракови заболявания? Благодаря и хубав, усмихнат ден!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано09.06.11 10:11



Добър ден/вечер, уважаеми доктор!
Колко време /5г ремисия след рак на сигмата, анастомоз, рТ2N0Mx/ след прекараните 4 курса ХТ /5-фу-3750мг,левковорин-250мг/ все още може да има последици за стомашно-чревния тракт и дали полирадикулонейропатия /целият гръбнак, краката/ може да е резултат от тази ХТ ?

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: gigi1234]  
Автор PRN ()
Публикувано10.06.11 09:53



Зометата няма никакво отношение към ПСА-а. Золадекса е довел по понижаването на ПСА. Разните "полезни храни" още по-малко имат отношение към цялата работа.

Откъде знаеш, че "цинтиграфията е много вредна" - аз не знам такова едно нещо. Дали има смисъл да се повтаря е друг въпрос - аз лично не виждам за какво му е (освен от едното любопитство). ПСА е много добър туморен маркер, това че се е понижил е много добра новина, аз лично не бих ровил повече дотолкова, доколкото ПСА остава под 1.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: LlDl_ru]  
Автор PRN ()
Публикувано10.06.11 09:58



Полиневропатията пронлемите с стомашночревния тракт не е резултат от 5ФУ/Левковорина. Тази химиотерапия не би следвало да причини проблеми с периферните нерви. Такива проблеми причинява Оксалиплатина-та, която ти не си имала. Друг е въпроса за какво ти е била химиотерапия при рТ2НоМо, но това са минали работи.



Тема Re: До PRN и MDнови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано10.06.11 10:04



Коластрата има значение за имунната система на новородените бебета. Тяхната имунна система се засилва (и то до време) от антителата от коластрата - те се всмукват директно нераградени в червата. Не виждам каква роля има би имала при върастен човек с развит стомашночревен тракт, който би разградил на секундата антителата, които се съдържат в коластрата.

Нито е показана, нито противопоказана - идеята ми се струва съвсем недомислена.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано10.06.11 18:00



Да, вчера лекарката каза че, стойността на маркера е почти неизмерима и няма защо да се тревожим. А за сцинтиграфията - нали това е един вид допълнително облъчване на организма или нещо такова... та за това.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: gigi1234]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано10.06.11 19:28



Темата продължава





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор Valentina6803 (непознат )
Публикувано17.06.11 13:16



Прочетох че костните метастази не изчезват и не се влиаят от Зометата.Въпросът ми е защо тогава се прилага тя.Питам защото майка ми е с метастази в костите.Благодаря ви.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Valentina6803]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.06.11 13:23



Прехвърлих ти въпроса в другата тема, тази е много голяма и ще я заключа

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.