Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: friend]  
Авторfriend (Нерегистриран)
Публикувано18.04.11 22:56



Здравейте д-рPRN.Днес излязоха резултатите от КТ: множество метастази в в двата лоба на черния дроб и една лезия в слезката+ предишните в белите дробове и в два прешлена- май станаха много.Какъв съвет бихте ни дали за лечение и каква е прогнозата според вас (ама чесно) ???



Тема Re: Встрани от медицинатанови [re: do himioterapeft]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.04.11 18:18



Болките след изхождане, които Ви мъчат нямат нищо общо с химиотерапията най-вероятно. Обичайно става въпрос за анална фисура (малка безобидна раничка на аналния канал), която се предизвиква в случая от по-честите изхождания по време на ХТ. Лечението не е кой знае колко трудно, но все пак е необходим поне преглед за да се потвърди, че точно това е проблемът.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: blagoeva_bg]  
Авторdima (Нерегистриран)
Публикувано20.04.11 18:23



Оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм, отстранена ми е цялата гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, туморния ми маркер ми е 25,5 Диагноза: Инвазивен дуктален карцином- умеренодиференциран – Г-2 Т2N0M0. Резултатите от хормоналните рецептори и НЕR-2 са отрицателни. Сега съм на химиотерапия и откакто е започнала страдам от възпалено дебело черво, след изхождане имам страшни болки, ходих по доктори, но все казват, че е възпалено от химията и нищо повече , нищо от предписаните лекарства не ми помага, хранителните добавки също ми влият зле. Туморния маркер ми е паднал на 24!? Искам информация, правилно ли е лечението ми, какво трябва да направя, откакво да се страхувам, какво да очаквам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: dima]  
АвторEgнa oт мнoroтo (Нерегистриран)
Публикувано21.04.11 00:06



Здравейте!
На 32 години съм. В началото на януари 2011г. съм оперирана от рак на гърдата. Диагноза Карцинома гл маме син. Мастектомия радикалис гл маме син а модо "Пейти" - мултифокална туморна формация 3,5см. Имаше и разсейки в лимфните възли. Един с метастази от четири броя на първо ниво, на второ ниво без метастази, на трето ниво два с метастази от четири броя лимфни възли. Туморният ми маркер беше 17,1 преди операцията и падна на 16,6 след нея. С хормоналните изследвания не съм на ти, съжалявам. Знам само, че имам хормонално зависим тумор(незнам как точно са имената на рецепторите, помня само стойностите 75% и 50%). Сега съм на химиотерапия на четвърта вливка от насрочени шест червени. Туморът ми е хормонално зависим, а цикъла не ми спира. Очаквах туморния маркер да се намали, макар и не драстично, но той се увеличи на 24. Какви може да са причините, можете ли да ми препоръчате нещо. Само думи от сорта - Успокой се - не ми помагат. Опитвам се но инстинктивно се страхувам. Моля за някаква информация относно евентуални причини за увеличението на Т-маркера и нормално ли е още да имам менструация. Искам информация, нормално ли протича според вас лечението ми, откакво да се страхувам, какво да очаквам. Другото, което ме притеснява е спомена от миналото ми. Майка ми почина от тумор на лимфата 1999г. Тумора й беше хормонално зависим, отстраниха й яйчниците. Химиотерапията не пребори болестта й. Не се стигна до операция. Притеснявам се, че и моя тумор химията не успява да го пребори и докато това се установи ще е късно да ми се махнат и яйчниците, а имам 4-годишен син, който е много малък да остане без майка, аз също бях малка. Приживях големи стресове покрай майка си. Имах девиз, че няма нищо невъзможно,стига да го искаш достатъчно силно, от който се отрекох. Не искам детето ми да приживее...Съжалявам, че ви занимавам, но предварително ви благодаря, ако ми отговорите. Желая ви много здраве и щастие.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: friend]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:16



Предполагам разбирате, че нещата са доста сериозни. Все пак има метастази на много места, като нови се откриват постоянно. Долу в таза има фистула, която не само означава напреднал раков процес там, а е и голям проблем и за пациентката и за тези които се грижат за нея.

По отношение на лечението - зависи какво е получила досега като химиотерапия и какво е общото й състояние. При всички случаи лечението ще е много палиативно и рядно пациентите живеят повече от година с толкова напреднал матастатичен рак (има много изключения обаче - оставащото време е едно от нещата, които медицината обикновено греши).

Лъчетерапия само за проблеми предизвикани от конкретна метастаза (напр притискане на нещо, болка, т.н.) и пак в зависимост от това какво е било давано досега.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Egнa oт мнoroтo]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:30



Още са млади яйчниците и химиотерапията не ги е спряла да работят. Това само по себе си да не те тревожи. Химиотерапията работи независимо от яйчниците. Не се вторачвай в яйчниците, евентуалното им премахване няма да направи нещата нито по-лесни, нито по-успешни.

Покачването на туморния маркер докато си на лечение не е добър знак, но може и да не са толкова страшни нещата. Покачването не е драматично, нормално е да има и малки флуктуации. Може би все пак един СТ-скенер на гръден кош/корем + сцинтиграфия на костите са удачни, не само да те успокоят сега, а и ако покажат метастази да ти спестят неефективна химиотерапия. Това разбира се го решава лекаря.

Редактирано от PRN на 21.04.11 06:47.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: dima]  
Автор PRN ()
Публикувано21.04.11 06:46



Въпросите ти са твърде общи за да им дам някакъв конкретен смислен отговор.

СА153 едва ли е истински туморен маркер в твоя случай. Рака ти е сравнително нискорисков. Нормално е да флуктуира малко нагоре-надолу, пък и зависи от китовете на съответната лаборатория.

Има такова нещо като колит предизвикан от химиотерапия (но от друга страна може и просто да става дума за анална фисура, за която говори МД по-горе). Дистанционно не може истински да се прецени. Лечението варира от локални мазила (при фисура) до неща като Лоперамид и Октреотид (при истински колит).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Авторfriend (Нерегистриран)
Публикувано22.04.11 10:06



Благодаря ви Докторе за съветите.Играта загрубя,но борбата продължава с пълна сила.Желая ви много здраве



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор maribob (непознат )
Публикувано23.04.11 09:09



Здравейте! И аз като всички тук пиша с надеждата за помощ и разяснение, уважаеми доктори и присъстващи!
На 30.03.2011 г. оперираха баща ми на белия дроб. Имаше образувани 3 метастази от които извадиха двете а третата остана по незная какви причини. Казаха, че така трябвало и че след три месеца като направим скенер ако няма други метастази в зародиш щели да го оперират отново и да извадят и третата. Това малко ме притеснява, нещо ме кара да се съмнявам , че нещата не са добри. Това заболяване е вторично, а първичното му беше рак на ларинкса, от което беше опериран на 08.04.2009 г.
Преди 3-4 дни взехме и епикризата, която накратко изглежда така:
Оперетивна диагноза: МЕТАСТАЗЕС ПУЛМОНЕС ДЕКСТРА.
Анестезия: ЕНДОТРАХЕАЛНА.
Находка: три метестази в 2-ри; 3-ти и 8-ми сегмент с р-ри от 0.5 до 2 см. Ексцизираха се метастазите в 2-ри и 8-ми сегмент с лазарен скалпел. Лезията в 3-ти сегмент бе разположена централно и при опита за ексцизирането се достигна до големи клонове на а. и вена пулмоналис, които не позволиха радикалното и отстраняване.
Хистологичен резултат: Б-11- 6703-05
БЯЛ ДРОБ ДЕСЕН:
МАКРОСКОПСКИ : Два кафеникави материала - 1-2 х 2 см., на срези - сивкав. 2-2х1 см. сивкаво кафеникав
МИКРОСКОПСКО: И в двата изпратени материала от паренхим на бял дроб се установява инфилтрация / метастаза / от умерено и нискодиференциран плоскоклетъчен карцином.
ДИАГНОЗА: Метастаза от умерено и ниско диференциран плоскоклетъчен карцином G2-G3.
А дали това са кръвните показатели с които го изписват или с които постъпи в болница? Не ми е ясно, пише:
Параклинични изследвания: Кръв - хематологични изследвания:
Hb -129; Ht - 0.42: Левк. - 8.8; Ер. - 4.23; Тромб. - 189; АРТТ - ; INR - 1.0; Кр. захар - 5.8; Урея - ; Креат. - 83; хол. - ;
Кръв - биохимични изследвания:
Tprot - 62; ALB - 38; K - 4.6; Na - 139; ca - 2.1; Cl - 100.5
Решения на онкокомитет: за системна химиотерапия.
Моля за вашето компетентно разяснение относно епикризата и всичко по - горе описано!
Нямаме яснота относно това какво се случва по нататък.
Благодаря Ви предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: maribob]  
Автор PRN ()
Публикувано23.04.11 13:38



Честно казано не разбирам с какво намерение е опериран баща ти. Метастазите от рак на ларингса никога не са единични и такава една операция според мене е била напълно излишна. Подобен тип операции имат смисъл само при раци даващи единични метастази (напр. тези на дебело черво, на бъбрек, Юинг, остатъчни лезии при тестикуларни раци и прочие). Когато метастазите са множествени (или са от рак, който дава по принцип множествени метастази) изваждането на няколко от тях не променя нищо по отношение на прогнозата.

Най-вероятно с времето ще развие и други и химиотерапията ще е основното лечение. Сега ще трябва да застане с лице срещу химиотерапията с един голям и болезнен разрез на гръдния кош, резултат от излишна и според мен напълно безсмислена операция.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.