Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:59 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано25.04.11 00:17



MD, PRN, честито Воскресение Христово! Хиляди благодарности за помощта която ни оказвате и яснотата която внасята в така обърканите ни умове ! Бог да ви благослови!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MamaD]  
Автор jokolinka-203965 (непознат)
Публикувано26.04.11 13:44



Резултатите на баща ми от бронхоскопията са готови.Лекарката с която говорих каза,че са го записали за 06.06 за постъпване.Единственото нещо което каза е,че е дребноклетъчен тип овесени ядки.За каквото и да питах ми каза,че като отидем тогава е ни обяснят.
Моля ви,дайте инфо за този вид.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.04.11 17:35



С идеята за циторедукция е опериран мисля. Това, което хирургията постига за 4-5 часа никой друг лечебен метод не би могъл да осигури. Исторически възникналите класически индикации вече се размиват поради изключителната сигурност, която хирургията предлага понастоящем. Защо не циторедуктивна хирургия последвана от някой от другите основни методи - медикаментозно и/или лъчелечение. Резултатите, колкото и да са оскъдни засега за "некласическите" индикации за хирургия на метастазите са доста по-добри от тези постигани със сегашното стандартно лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MD]  
Автор PRN ()
Публикувано27.04.11 00:39



Вярно е че хирирзите за много по ентусиазирани в днешно време да преследват метастази от всякакъв род. Вярно е, че операциите/анастезиите са много по безопасни отколкото, когато и да е било в миналото. Това обаче не променя факта, че раците на глава и шия като цяло продуцират множествени малки метастази и премахването на няколко от тах, не променя протичането на заболяването (само забавя основното лечение). Много рядно единична метастаза пораства до размер, който сам по себе си да застраши живота на пациента (какъвто е случая с колоректалните метастази, например).

Погледнах набързо в ПубМед - ако не се броят две японски малки ретроспективни изследвания (и двамата знаем колко ненадеждни и подвеждащи са ретроспективните репорти, както и това как да гледаме на хирургическите серии от Япония), няма нищо, което дори да се доближава до evidence based medicine подкрепящо палиативна хирургия при рак на ларингса (и на рак на глава и шия като цяло).

ПС: радвам се, че можем да дискутираме подобни неща тук.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: jokolinka-203965]  
Автор PRN ()
Публикувано27.04.11 03:25



Това е един от много агресивните раци на белия дроб. Метастазира рано. Лекува се основно с химиотерапия (лъчетерапия обикновено ако отговори добре на химиотерапията). Изключения са младите хора със сравнително малки тумори/лимфни възли, при които химио и лъчетерапия се комбинират от самото начало и се дават заедно.

Имат тенденция да дават мозъчни метастази и затова понякога се дава профилактична лъчетерапия на мозъка.

Истински дългосрочно излекуваните са много малко.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.04.11 18:46



И е така и не е :). Да ти разкажа една история: пациент с плоскоклетъчен на ларинкс - органосъхраняваща операция, след около година локален рецидив - ларингектомия+ЛТ, след още две шийни метастази - лимфна дисекция, след още три години - чернодробни метастази - конгломерат вдясно и три вляво. Видях го за първи път в този момент. Стандартната опция е ХТ със средна преживяемост 9-11 месеца. Предложихме му след обстойна дискусия резекция +ХТ + ербитукс (имаше много висока експресия на EFGR). Имаше още две години до следващия рецидив. Това беше 2003-2004 някъде. Още преди ербитукса да стане стандарт за глава и шия и т.н. Вярно че си казус, но е вярно и че всеки пациент изисква много внимателен оглед на ситуацията ако стандарта не те задоволява. Не съм фен на безсмислените интервенции, но и не бих махнал с лека ръка само заради сега действащите индикации ако имам рационална обосновка. По-скоро бих работил за да ги променя :)



Тема Гаусовата криванови [re: MD]  
Автор PRN ()
Публикувано28.04.11 05:16




Сигурен съм знаеш какво ще ти отговоря, но от друга страна дискусията тук е в сърцето на философията модерната медицина, така че няма как да пропусна.

Единичните казуси за интересни, всички ги обичаме. Те дават куража. Грешно обаче е те да се сравняват със статическите резултати. Вярно че статистиката е уличницата на науката и всеки прави с нея каквото си иска (това отношение е почти като историята). Когато стара дума за средна преживяемост от 8-12 месеца при рак на ларингса с висцерални метастази, това не означава нищо друго освен, че половината от пациентите не са живи в края на период, а другата половина са. Статистическата средна преживяемост, не ни казва нищо за двете опашки на Гаусовата крива. Истината е че и само с химиотерапия има пациенти, които живеят години след лечението… както междувпрочем и малък брой пациенти без лечение са още живи години след като са развили метастазите. Както и истина е това, че също малък брой пациенти имат съкратена преживяемост от следоперативни усложнения, които естествено не биха имали ако не бяха оперирани. Нормално е хирурзите като теб и лъчетерапевтите като мен да се съсредоточават в дясната опашка на кривата, а химиотерапевтите в средната част на кривата. Трябва да ни видиш по туморните бордове, много е смешно.

Едиствения истински изход са проспективните рандомизирани изпитания. Такива са малко и в полето на хирургията и в полето на радиотерапията. Пациентите разбира се не искат да са в средата на кривата – те искат да са плътно в дясно… само че на практика повечето са в средата, иначе средата би била на друго място.

И какво ни остава – ами да сме честни с пациента. Да е той наясно е доказано че работи и кое си е наша лична докторска спекулация. Тук определено сме на едно мнение.

ПС: Един друг казус – преди 5 години дойде пациент с белодробни метастази от плоскоклетъчен рак на ларингса. Редки са при рак на ларингса, още повече като начална презентация – поисках биопсия. Доказахме ги с биопсия. Курс лъчетерапия на ларингса заедно с химиотерапия и после още 3 курса Цисплатина+Таксол. Метастазите изчезнаха, ларингса си е на мястото и съвсем в ред, 5 години по-късно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MD]  
Авторdonka (Нерегистриран)
Публикувано28.04.11 12:42



Оперирана съм от рак на гърдата, на 45 години съм. В дясната млечна жлеза под ареолата се палпираше туморна формация с големина 2 см с индикации за доброкачествен тумор. При направеното изследване по време на първата ми операцията също на беше открит злокачествен тумор, едва след три дни при получаване на хистологията са открити злокачествени туморни клетки и се наложи втора операция, при която получих бронхиален спазъм, отлагане и качване трети път за операция, при която вече е отстранена цялата ми гърда, нямам заразени лимфни възли от 15 отстранени, Тъй като съм лаборант от шест месеца си задавам въпроса, как не е открит под микроскоп по време на първата ми операция. На този въпрос от лабораторията ми отговориха, че това е станало, защото е било в зародиш. Туморния ми маркер ми е 24. Диагноза: Инвазивен дуктален карцином – Г-2 Т2N0M0. Резултатите от хормоналните рецептори и НЕR-2 са отрицателни. Направени са ми 6 червени вливки сега предстои лъчетерапия.!? Искам информация, какъв е риска понататък за рецидив и трябва ли да спазвам специален хранителен режим, какви хранителни добавки ми препоръчвате. По време на химиотерапията ми спря цикъла, ще се възстанови ли след това и това оказва ли някакво влияние при условие, че не съм хормонално зависима. Двама лекари не ми препоръчват да пия лекарства за топлите вълни, защо!? Питам се как да продължа да живея със страха и ежедневния стрес, при неяснотите от тази диагноза.



Тема Re: Гаусовата криванови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано28.04.11 20:36



Прав си, знаех как ще ми отговориш. А сигурно сме се и виждали по някой от бордовете. Или ще се видим. Вкусът към казуса е това което различава лекарите от завършилите медицина , прав си



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: donka]  
Автор PRN ()
Публикувано29.04.11 03:01



Това да живееш без 100%-ови отговори е част от съдбата ти оттук нататък. От друга страна шансовете и статистиката са на твоя страна. Аджувант отлайн (това е статистически калкулатор) предрича:

Това да си жива след 10 години - 84% (без допълнителна терапия)
Химиотерапията ти дава още 4%.
Така че 88% е шанса да не си починала от рак след 10 години

72% е шанса за нямаш рецидив никога без допълнителна терапия
Химиотерапията ти дава още 9% в това отношение - така че общо 81% без никога да се срещнеш с рака отново.

Цикъла ти може да се въстанови, може и да не се възтанови - няма особено значение по отношение на рака. Хранителните добавки и режим не променят нещо. За топлите вълни - зависи за кои лекарства става дума, аз същи бих стоял далеч от хормонално заместващата терапия. Рака ти не хормонално зависим, но може да има малки невидими хормонално зависими клонове от клетки, за които може да е проблем. Те ще се оправят с времето. Прозак-а понякога помага и не е хормон.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.