Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Krainata cel v Yoga  
Автор Yogin ()
Публикувано16.05.07 20:57



Predlagam da pogovorim za krainata cel v Yoga.
Kakva e tia?Dali da izgradim maksimalno gyvkavo tialo,razviem
sidhi/svryh sili/ ili se izolirame ot obshtestvo otivaiki v niakoi ashram
v India naprimer ili v peshtera v Himalaite...
Kakvo mnenieto Vi po tozi vypros?



Тема Относно "необходимостта" от "крайна цел"нови [re: Yogin]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано16.05.07 21:08



Не е нито "развиването" на (максимално гъвкаво) тяло, нито опитите за изолиране от обществото в някой ашрам под влияние на някоя секта.

Всъщност "крайна цел" трябва ли да има? И какво представлява - разбира се, веднага се набива отговорът, който мнозина биха казали - Самадхи, Нирвана, Мокша, Адвайта, Просветление, Единение с Бог, Възприемане на Целостта и много други думи, опитващи се да опишат Неназовимото.

Тук обаче възниква въпрос - това състояние необходимо ли е да се възприема от ума като "крайна цел"? Когато умът си поставя "крайни цели", какво имаме? Разделение във време и пространство между това, което е и това, което си мислим, че "би трябвало да бъде". Има представа за процес, продължаващ във времето, има и представа за "Просветление", която умът преследва и чрез която умът затвърждава своето постоянство.

В такъв случай нужно ли е умът да си поставя подобни "крайни цели", ако разберем, че това, за което става дума, е отвъд всякакви цели и постигания. Отвъд усилията и способностите на ума.



Тема Е, па...нови [re: Yogin]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано16.05.07 21:32



Привет Yogin,

Не съм сигурен, че някой тук може да даде окончателен отговор. Ако питам някой с заплата 1 000 евро, как се чувства човек с 1 000 000 000 000 евро, то той/тя може да даде само някакви предположение, строго лични и приблизителни. Естествено, от това мога да си извадя някакви изводи за дадения човек, но едва ли ще разбера как се чувства милиардера. Трябва да го попитам него лично. А дали ще ми отговори и дали ще го разбера...

От нашата скромна обител, мисля само Брат Хуан може би е имал досег с последната, назавършена книга на Б. Сахаров - "Йога - Смисъл и Безсмислие".


п.с. Не е ли възможно да кирилизираш клавиатурата си? Темата заслужава да се пише на кирилица :)

Редактирано от KREDOR на 16.05.07 21:39.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано16.05.07 22:21



Здравей Yogin,

Виждам, че си известен в Йога средата и сигурно има защо.
От скоро се занимавем с темата Йога и повечето неща ми са в зародиш.
Въпреки това, ако ми позволите да изкажа мнението си по въпроса, то би изглеждало така:
Хората се променят и целите се променят - всичко се променя (еволюира). Днешната цел утре ще бъде минало. Утрешната цел в другиден ще бъде архаизъм и т.н. до безкрайност. Чудно нещо е безкрайността. Именно в безкрайността се крие крайната цел на всичко, а в частност и на ученията Йога. Така разсъждавам от абсолютна гледна точка.
Моето субективно мнение е:
Крайната цел на Йога практиките е максимално развитие на физическото, емоционалното, менталното и духовното нива на човешкото същество и като венец на всичко постигане на безусловна любов. Пътищата за постигане на тази цел са толково, колкото са и хората по Земята.

Бъди здрав, мъдър и дълголетен!

Никога не казвай никога!



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано17.05.07 10:18



Не знам каква е крайната цел, но като гледам крайния резултат при повечето йоги... всичко става ясно...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор Coorhagen*Willendorf (Praise)
Публикувано17.05.07 12:50



По принцип, всеки заинтересувал се от йога и философията и, знае каква е крайната и цел. Нима е необходимо да се говори за неща, които са самоочевидни.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано18.05.07 17:48



Крайната цел е себепознание.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: jaytee]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано18.05.07 19:12



И като постигнем тази цел, все едно кога - дали след 10 или след 10 милиарда години - какво ще правим тогава?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано18.05.07 19:17



Просто ще бъдем щастливи.

Но след това ще изпаднем в период на невежество, после пак просветление и т.н. Ин-Ян.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: jaytee]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано18.05.07 19:24



Ами тогава може би някога вече сме били и Просветлени и сега отново разгряваме?



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Относно "необходимостта" от "крайна цел"нови [re: бeзпътeн]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 19:24



Krainata cel e neizbegna.
Vseki edin rano ili kysno osyznava svoiata istinska syshnost.
Pyrvoistochnikyt i pyrvoprichinata na vsichko.Da kagem nakratko Bog.
,,Bogove ste Vie" kazva Isus Hristos,koito razbira se e osyznal tova.
Tozi givot ili niakoi sledvasht...nie si go nosim.To ni prinadlegi.
Syshtoto e nad vremeto,nad uma i had mnogo drugi nesha...





Тема Re: Е, па...нови [re: KREDOR]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 19:29



Da hubavo e da se pishe na kirilica no ne sym v Bylgaria.
Tuk v cugbina idvam v edna zala.Ne sym i mnogo na ti
s kompiutrite.Za sega shte pisha taka.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: paparosko]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 19:47



Zdravei Paparosko,
благодариа Ти за пожеланиата.Хaресват ми твоите разсъждениа .
Dage bih kazal mnogo dobre za edin chovek,koito otskoro
se zanimava s Yoga.
Naistina pytia kym Bog za vseki edin e strogo individualen.
Bog e i liubov.Tova mnogo silno e izrazeno v
,,Посланието към Коринтиани"14 глава мислиа це бесе.
А изко4и кирилица макар и да липсват ниакои букви


Съ6тото е цитирано не един път от Тетик6а.
6те помолиа Тетик6а да го цитира пак понеже е важно



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: BlackWolf]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 19:55



Изплакни о4ите добре и виж пак.
Може да види6 и не6то разли4но


Ако не все пак не се отказваи.
Хвърли един поглед и с третото око
При пореден неуспех бъди искрен със себе си,
за6тото много 4есто 4овек вижда само това което иска.
Въпрос на нагласа...Макар и да има при4ини за това



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: jaytee]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 20:00



Да така е


4овек е една вселена,не6то пове4е 4овек е господ.
Опознае ли себе си опознава вси4ко



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 20:13



Да го постигнем и 6те видим


Всъ6ност 4овек така е устроен 4е да се стеми
към познание и към удоволствия.
Обикновенно постога 4аст от тях и остава незадоволен
и все има о6те какво да у4и.
Това е така докато открие съ6ността на не6тата.
При постигане на духовна реализациа или божествено
съзнание имаме вси4ко:
Пълното познание,ве4но блаженство и постоянен екстаз
Тогава наистина нямаме нужда от ни6то.Пари,коли,жени....
Вси4ко бледнее за6тото е само една малка 4астица от цялото



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.05.07 20:17



Разбира се


Всяко ново не6то е добре забравено старо
Буда се е събудил
Добре е и ние да се събуждаме ве4е



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано18.05.07 21:04



"Да възлюбиш Господ,твоя Бог с цялото си сърце,с всичкия си ум и с цялата си душа"
Всъщност това си е моята "крайна" цел :))))))




Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано18.05.07 21:32



Теб те има. И Бог го има.

Както казва Коранът: "Бог е по-близо до теб от собствената ти кръв."

Какво тогава те разделя все още от Него?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано18.05.07 23:35



Никога не сме се разделяли,но не винаги съм знаела,че това е било така.
Съвсем преди дни осъзнах,колко грижливо и нежно бог ме е подготвял към себе си през този живот-всяко нещо е било пътят ми...и е нямало нещо,което да не е било пътят ми...че аз бавно съм вървяла към него,без дори да знам....че той никога не ми се е натрапил...а просто много,много,много внимателно...стъпка по стъпка...невидимо,незабележимо,много премерено и точно ме е водил по пътя ми към него...всичко е било от него...всичко...и дори не е имал претенцията да го видя...или усетя...а просто си ме е водил и водил...и открих,че целият ми живот е бил специално подготвен за мен...само за мен

Редактирано от SlMRAN на 18.05.07 23:36.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор ani bezant (непознат )
Публикувано18.05.07 23:50



http://vbox7.com/play:c12c7090 Tursete i shte vi nameriat!





Тема "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречи!"нови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 11:22



От това, което пишеш тук, разбирам че биха ти допаднали неща, писани от различни велики суфии и особено от Руми.

Бих ти препоръчал също да се запознаеш с древноеврейската Кабала, така както я интерпретират Ари (1534 −1572), Баал Сулам (1886-1954), Рабаш (1906—1991), а в наше време Рамлан - Михаил Лайтман (род. 1946 г.)





Тя се основава точно на това виждане за отношението на Бога и човека, каквото ти имаш.

Лично аз смятам големите монотеистични религии (юдаизъм, християнство, ислям) за различни, по-малко или повече карикатурни и суеверни социални интерпретации на една дълбока, дори много дълбока и поради това трудно изразима лична истина.

Тази праоснова на споменатите големи религии може да бъде открита в Кабала (юдаизъм), в различни големи християнски мистици като Мигел Молинос, Майстер Екхарт и Ангелус Силезиус например, както и в суфизма (ислям).

В древноиндийската Адвайта Веданта се казва, че най-напред за нас има само свят (множество), после Бог (единство) и свят (множество) и накрая само Бог (Единство в множеството).

"Адвайта" означава "недвойнственост".

Накрая ще ти разкажа една мъдра и нестандартна суфийска приказка:

Най-големият Божи Пророк в тези древни времена - Муса (Мойсей) се обърнал веднъж към Бога със следната молба:

- Господи, чувствам се самотен. Запознай сме с някой друг като мен, когото обичаш и за когото се грижиш непрекъснато!

- Добре, - казал му Бог.

- Иди там и там и ще намериш един много любим на мен човек.


Мойсей отишъл на указаното място и що да види: на земята с последни сили се влачел някакъв полумъртъв нещастник, целият накацан от мухи и други насекоми.

- Какво мога да направя за теб, бедни мой братко? - възкликнал ужасеният Мойсей.

- Моля те, донеси ми вода! - проплакал човекът. - Ако не ми донесеш бързо вода, ще загина.

Мойсей бързо се отправил към най-близкия кладенец, наточил вода и тичешком се върнал при страдалеца.

Уви, той вече бил мъртъв...


Покрусеният Мойсей решил да отиде до шатрата си, която бил опънал наблизо и да вземе от там всичко необходимо, за да погребе мъртвеца, както е редно.

Като се върнал, установил, че чакалите вече са се справили с трупа - от него почти нищо не било останало.


Потресен от всичко видяно, Мойсей се обърнал към Бога и проплакал:

- Но защо позволи да се случи това, Господи!?

Та ти си Всемогъщ!

Поискаш ли, въздигаш обикновени хора на царски тронове и в един миг превръщаш в прах доскоро велики царства!

Защо допусна да се случи това с човека, за когото ти самият ми каза, че много обичаш?


Тогава, Мойсей чул в себе си следните думи:

- Докато се уповаваше само на мен, този човек беше в беше в пълна безопасност.

Но щом те видя, той ме забрави и потърси опора в теб.

Много исках да го спася, но той вече ми беше обърнал гръб.


Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: ani bezant]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 11:30



Боже мой, на какъв ли не идиот е готов да се направи човек за шепа стотинки и малко известност...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречи!"нови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано19.05.07 12:09



Хм...замислих се...нашите желания пречат не само на нас,но и на другите.
И "най-чистото" желание води до ада-и то не само нас.
Затова Бог казва"обичай своя господ бог с цялото си сърце,с всичкия си ум ,с цялата си душа и с всичката си сила"
Но ние делим сърцето,ума и прочие на хиляди парченца....защото имаме хиляди желания

Редактирано от SlMRAN на 19.05.07 12:09.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано19.05.07 14:06



Крайната цел на Йога е разотъждествяване на Пуруша от Пракрити. Имаго беше писал някъде, че това означава да умреш завинаги.

Никога повече да не се прераждаш. Интересно какво ли ще стане ако се докаже, че прераждане няма. Аз например не вярвам, че има прераждане. Значи като умра, ще съм постигнал крайната цел в Йога. Друг е въпроса Пуруша нещо реално ли е или е само имагинерен идеал. Какво ще стане ако махнем Пуруша? Остава само Пракрити. Тогава има ли смисъл от Йога и какво би представлявала Йога?

Доколкото Йога съдържа като основен елемент съзерцаването, то може да се каже, че Йога има смисъл и без Пуруша. Дали Пуруша е реален или не е без значение. Неоспорим факт е обаче, че ние можеме да съзерцаваме света и себе си. Ползата от това е възможността за изграждане на по-обективен поглед върху нещата. Аз лично по-обективно прозрение от това, че светът е несъвършен и че смъртта е неизбежна не мога да видя. Мисля, че тези две неща несъвършенството и неизбежността на смъртта дават най-здравата основа върху която може да се градят взаимоотношенията между хората. Защото те сриват всякакви илюзии за небесно царство, небесен живот, рай и т.н. Вместо това те насочват фокуса върху това, което се случва в момента, в настоящето и помагат на човек да бъде по-толерантен към недостатъците на околните. Бидейки по-толерантни хората могат да си сътрудничат по-добре, конкуренцията да бъде лоялна и като цяло да бъдат по-открити и откровени.

В заключение ще кажа, че крайната цел е напълно гарантирана. По-важно и интересно е какво се случва преди да я постигнем.



Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречнови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 16:50



Това че имаме хиляди желания и сърцето ни е разпокъсано от тях е факт.

Но както виждам ти имаш копнеж към нещо, което не е от този свят и което наричаш "Бог".

Вместо да мислиш на тази тема, защо не се опиташ да се вглъбиш безмълвно в този копнеж и да видиш накъде те води той?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 17:09



Както знаеш аз не споделям твоята материалистическа вяра, че смъртта е окончателен край на всяко индивидуално съществуване.

Смятам я за прекалено оптимистична и наивна.

И което е най-лошото, според мен тя е принципно недоказуема.

Не мога да си представя как след смъртта ми ти ме откриваш и тържествено ми заявяваш:

"Аз бях прав! Ето, ти вече не съществуваш!"

Лично аз съм готов - ако и ти си съгласен, разбира се - да проведем с теб един напълно цивилизован и коректен виртуален диспут по тази въпрос.

Най-добре в отделна тема.

Смятам че подобен диспут би бил интересен за всички.

Освен това ми се иска с теб да покажем, че е напълно възможно в този клуб да се водят коректни дискусии между хора с доста различни възгледи.

В случай че приемеш, ти предлагам да се притържаме към едно от правилата за подобни диспути в древна Индия, което изисква всеки участник най-напред да повтори тезата на опонента си, за да е сигурно, че я е разбрал правилно.

Не лоша идея, нали?



Освен това ти ще си на далавера във всички случаи.

Ако спечелиш диспута, ще си победител, а ако го загубиш, поне ще знаеш със сигурност, че ще надживееш смъртта си.

Признавам, че подобен диспут ще е много труден, особено пък за мен, защото на всички ни е ясно, че със смъртта на даден човек, той завинаги изчезва от хоризонта ни.

Но именно за това и ще бъде интересно!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано19.05.07 18:04



Здравей Yogin,

Благодаря ти за топлите думи.
При разсъжденията си обикновено ползвам принципите (ключовете) на Хермес Трисмегист, защото те ми допадат най-много, когато искам да си обясня нещата. По принцип, обаче, гледам да се доверявам повече на интуицията, което го постигам много трудно, защото често ме обзема съмнение.
Искам да те попитам какво е отношението ти към Херметичното учение, ако го познаваш, разбира се и желаеш да ми отговориш.
Иначе, все повече се убеждавам, че Йога помага на човека да се развие на всички нива, стига да се подхожда балансирано.

Нека Всевишният ти помага да постигаш намеренията си!





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано19.05.07 18:54



OK. Щом ще съм на далавера.





Тема За смъртта като предизвикателствонови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 19:42



Знаех си, че си печен!



Не те е страх ни от смърт, ни от безсмъртие.

Очаквай или тази вечер, или най-късно утре сутринта нашата нова тема.

Предлагам сега да съгласуваме с теб заглавието и.

Като начало предлагам следното примерно заглавие: Смъртта като предизвикателство

Ти си на ход!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор Xaйдe (новак)
Публикувано19.05.07 20:16



Може би да види светлината от ляво.



Тема Леко уточнениенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано20.05.07 00:00



1. Съвсем не съм толкова безстрашен колкото ти се е видяло.

Страх ме е и още как. Обаче от друга страна знам, че не трябва чак пък толкова да се страхувам, защото така или иначе един ден ще изгладя синусоидата.

2. Каква точно теза ще защитаваш?

2.1. Няма смърт
2.2. Смъртта не е край на индивидуалното съществуване
2.3. Смъртта е предизвикателство

Моята теза е: "Смъртта е неизбежна. Тя означава край на индивидуалното съществуване."



Тема Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано20.05.07 11:56



Лично аз смятам, че смъртта е загадка.

Точно така, както появата ни на този свят е загадка.

Да, ние днес много добре знаем, че за да се появим е било необходимо най-напред яйцеклетката на майка ни да бъде оплодена с един от безбройните сперматозоиди на баща ни и т.н.

Но въпреки това загадката остава.

Самият факт, че човек може да си зададе въпросът дали все пак не е съществувал преди да се роди и дори чрез регресивна терапия да "си спомни" цяла редица свои минали животи, които му се струват субективно достоверни, показва, че природата е предвидила такава опция.

Лично аз не съм никак убеден, че такова принудително активиране на нашата памет с хипнотични средства, не активира преди всичко нашето спонтанно въображение и поради това никога не съм се подлагал и не възнамерявам да се подлагам на подобни процедури.

Някои американски психотерапевти смятат, че преди всичко трябва да гледаме на регресивната терапия като един ефикасен и полезен психотерапевтичен метод, с който се постигат много добри резултати.

Що се касае до обективната стойност на преживяванията, те се съгласяват, че е доста спорна.

Но дори и така да погледнем на въпроса, аз пак не бих се подложил на подобна процедура.

Ако обаче раждането ни е вече свършен факт, то смъртта ни е бъдещо събитие.

Затова е логично да се запитаме: какво точно ще се случи с нас в момента на смъртта ни?

И още: дали това, което ще ни се случи зависи донякъде от нашия предишен начин на живот, от нашето отношение към смъртта ни?


Ще се опитам да уточня въпроса си.

Дори, както смяташ ти, смъртта да означава край на индивидуалното съществуване, непосредствено преди този край да настъпи, с нас започват да се случват доста странни неща.

Става дума за така наречените "преживявания на умиращия мозък".

Благодарение на новите технологии на реанимация на хора, изпаднали в клинична смърт, се оказа възможно да се разбере какви преживявания са имали тези хора по време на своята "смърт".

Предполагам, че си запознат резултатите от тези многократно провеждани в различни страни научни изследвания.

Разбира се, сами по себе си, тези изследвания нито доказват, нито опровергават доста неясната хипотеза за "безсмъртието на човека".

Но все пак те навеждат на някои важни за нашата дискусия мисли.

Оказва се, че много от хората, които са имали интензивни преживявания по време на своята клинична смърт, след това рязко променят характера си.

Те загубват привичния за повечето хора психологически страх от смъртта, като нещо страшно и злокобно и започват да се отнасят като цяло по-мъдро към живота.

Лично аз познавам хора, които са имали подобни преживявания и дори не знаеха, че съществуват научни изследвания на тази тема.

Познавам и хора, които са преживяли тежка автомобилна катастрофа, но по някаква случайност са останали живи и дори цели.

Те описват, как в момента на катастрофата, те са били обзети от странно спокойствие и са започнали да се гледат сякаш отстрани. Мисълта, че ще умрат след миг се е появила в ума им като безстрастна констатация.

На всеки, който се е занимавал с древни източни учения, не може да не му направи впечатление медитативния характер на тези състояния.

Може би дори ще се досети, че всичко това е подробно описано в тибетската литература и по-точно в "Тибетската книга на мъртвите", която всъщност не е никаква книга "на мъртвите", а сборник инструкции за умиращи хора. В тази древна книга преживяванията на хората, реанимирани от клинична смърт са описани просто като начална фаза на процеса на умиране. По-нататък в книгата се описват следващите, вече необратими и научно непроверими фази на процеса на умирането.

Всичко това показва, че ние можем да подходим към феномена на умирането по коренно различен начин от общоприетия у нас.

Ние можем да се опитаме да "умрем" преди да сме умрели.

Доколкото ми е известно в древногръцките

са използвали именно поставянето на кандидата в състояние, сходно на клинична смърт, което е довеждало до пълно преобразяване на личността му.

Ако приемем, че естествената основа на живота тук е подобна на нашето несъзнателно дишане ден и нощ, а личната ни активност е сходна с опитите да си манипулираме психофизичните процеси и преди всичко дишането, то Буда, както е известно, е обявил, че е открил "среден път" между тези две крайности, основан на пасивно осъзнаване както на дихателния, така и на всички останали психофизични процеси.

Или с други думи практиката на пасивно безмълвно осъзнаване "без цел и без избор" постепенно вкарва практикуващия по един естествен начин във все по-дълбоко състояние на психологическа дистанция към осъзнаваните процеси.

За мен именно тази практика лежи в основата на древното "изкуството за умиране" (The Art of Dying или Ars Moriendi).


Ти можеш да възразиш с пълно основание, че аз се опитвам да подменя темата на дискусията.

Вместо за смъртта, аз предпочитам да дискутираме за процеса на умиране и за възможността този процес да бъде осъзнат още приживе.

И донякъде наистина ще бъдеш прав.


Както отбелязва Кришнамурти:

"И така, мога ли аз, можете ли вие, да влезем в къщата на смъртта, докато живеем?

Това е проблемът, а не дали има прераждане, или дали има друг свят, където ще се преродите, което е толкова незряло, толкова детинско.

Можете ли да се освободите от вярванията, разсъжденията, или от безразличието, което сте възпитали към смъртта?

Можете ли да се освободите от всичко това сега?

Защото важното е да влезете в къщата на смъртта, докато живеете, докато сте напълно съзнателни, активни, здрави, а не да чакате идването на смъртта, която може да ви отнесе за миг при злополука или чрез болест, която бавно ви прави несъзнаващи.

Когато смъртта дойде, това трябва да е уникален момент, който е толкова важен, колкото и животът."


Кришнамурти. За вярата. ГУТУРАНОВ 2003, с.161.


Тезата "Няма смърт" е много интересна. Защото се оказва, че смъртта действително не е отрицание на живота, а постоянен компонент на вечния процес на живота.

Тезата "Смъртта не е край на индивидуалното съществуване" лично за мен е твърде неясна.

Защото смъртта несъмнено поставя край на нашето лично съществуване, което започва с раждането ни.

Що се касае до "индивидуалното съществуване" аз не съм наясно какво значи това. А докато не си изясним дали "моята" същност само частично се проявява чрез това тяло или е изцяло негов продукт, всяка подобна дискусия би била едно повече или по-малко остроумно и интелигентно чесане на езиците.

Затова и предложих темата Смъртта като предизвикателство.


Защото за мен смъртта е очевидно най-важният момент в съществуването на даден човек след раждането му и тя в никакъв случай не е нещо ясно и понятно.

Иначе и теб не би те било страх от нея, нали?

Затова аз предлагам един практичен, настъпателен и изследователски подход към смъртта, който ако не друго, ще те избави завинаги от страха ти от нея.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Редактирано от Aлekc на 20.05.07 12:00.



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано20.05.07 13:25



Докато те четях, ми мина през ума едно нещо: няма нито смърт, нито живот.
Те са като изгрева и залеза.Това,че слънцето изгрява,не го прави да съществува отново,то изгрява,защото е съществувало преди да изгрее. А това,че залязва,не го прави да умира,то залязва,за да изгрее на друго място



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано20.05.07 13:35



Прозрението ти ми харесва.



Това, което се ражда, рано или късно умира.

А това в нас, което никога не се е раждало, никога не може и да умре.

Това е смисълът на моя девиз.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречнови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано20.05.07 19:31



"...защо не се опиташ да се вглъбиш безмълвно в този копнеж и да видиш накъде те води той?""
..........................................................................................



В палат от залез и кристални струни
Ти сипеш ме със Песен от цветя.
О, в този миг съм аз в безумие-
в палат от залез и кристални струни щом летя

И в тоз палат светът залязъл е
тъй безсилен пред Песента.
Кристална струна в миг прорязва те
и губиш се сред Вечността,
където тъй царуват си-
и Звук и Тишина.
Сред Светлина.
19.05.2007год.

Поздрав за теб!



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: SlMRAN]  
Автор Yogin ()
Публикувано20.05.07 19:52



Bravo SIMRAN
Vyzliubi Go istinski,silno,mnogo silno i bezuslovno...



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Xaйдe]  
Автор Yogin ()
Публикувано20.05.07 20:10



Moge bi:)



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Aлekc]  
Автор Yogin ()
Публикувано20.05.07 20:21



Zapomnete dobre priateli:
Smyrt - takova,,givotno"niama


Vsichko e dvigenie,vsichko e givot,vsichko vidimo i nevidimo e Bog.
Bog e i svetlina,a kogato ima svetlina niama tymnina,strahove,nevegestvo i smyrt...
Prochistete se ot poslednite neshta.Za tova ima mnogo duhovni praktiki.
Yoga e samo edna ot tiah.Posle se potopete vyv vechnia ekstaz,vyv vechnia givot ili kazano nakratko Bog.



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Yogin]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано20.05.07 22:53



"Smyrt - takova,,givotno"niama"

Докажи го!



Добре де какво толкова й е лошото на тъмнината? Я погледни нощното небе. Какво виждаш там? Точно така, ТЪМНИНА и тук таме светещи лунички. Според мен най-добре човек се очиства от страховете си като се сблъска с тях. От друга страна обаче какво чак толкова им е лошото на страховете. В известна доза те са здравословни и със защитна функция.

Не знам защо но имам чувството че говориш като божи наместник.



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: vitaminko]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано20.05.07 23:15



" човек се очиства от страховете си като се сблъска с тях. "
Според мен това не е точно очистване от страховете-по скоро е сливане със страха и приемането му като не-страх.Просто се променя гледната ти точка към страха,но не се очистваш от него



Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречнови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано20.05.07 23:35



Сърдечно благодаря за прекрасния ти поздрав!



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано20.05.07 23:56



"Лично аз смятам, че смъртта е загадка."

И моите изчисления показват същото.

Следователно не може да се каже нито дали има живот след смъртта, нито дали няма. Или може би именно защото нито едно от двете твърдения не може да се докаже, затова смъртта е загадка. Все пак смъртта като събитие не е загадка. Тя е права успоредна на абсцисата. Загадка е какво се случва с този, който е умрял - изчезва ли безвъзвратно или преминава в друга форма на съществуване. Въпроси върху, които може да се спекулира дълго и безрезултатно. Поне на този етап от развитие на науката. Остава да приемем непредотвратимостта на смъртта и неизвестността относно това дали тя е крайна спирка или разпределителна станция. Останалото вече го казах в първия си постинг в тази тема. Сриване на илюзии, фокусиране върху настоящето и т.н.

ОК, нямам нищо против да подходиш изследователски към проблема със смъртта, но аз отсега ти казва, че не смятам да се разделям със страха от смъртта. Първо защото мисля, че това е невъзможно и второ защото не толкова самия страх, а неговата доза е от значение. Важното според мен за всеки страх е той да не вцепенява човека. Нали се сещащ - смел е този, който рискува въпреки страха от загуба. Този, който не се страхува въобще просто не съзнава риска. *



Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано21.05.07 00:47



Не схванах само ти на какви рискове си готов да се подложиш въпреки естествения си страх от смъртта.



Това, че или има живот след смъртта, или няма не е особено дълбоко прозрение.

Но пък е добра стартова основа за подобна дискусия.

Има обаче и други схащания по въпроса.

Някои езотерични традиции смятат, че човек, подобно на животните е смъртен по природа, но за разлика от тях е способен да трансформира чрез различни психофизически практики определени биоенергии в ново "безсмъртно" тяло.

Това тяло, наречено "астрално" всъщност не е безсмъртно, а се отличава с по-голяма продължителност на живота.

Висшата цел е изработване на тяло, което е безсмъртно в рамките на слънчевата система.

За нас с теб в момента е важна само основната идея: човек не е безсмъртен по природа, но ако положи определен вид съзнателни усилия е способен да надживее смъртта си.

Какво смяташ за тази идея от чисто теоретична гледна точка?

Приемлива ли е като хипотеза?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано21.05.07 10:10



" ако положи определен вид съзнателни усилия е способен да надживее смъртта си. "
Да.
"Смъртта" може да се "надживее" тогава,когато човек спре да се идентифицира с физическото си тяло-когато привързаността към тялото изчезне,...когато азът изчезне.
Затова и се казва"Съразпнах се с Христа и сега вече не аз живея,а Христос живее в мен".
Когато се стигне до това"а Христос живее в мен",тогава вече си надживял смъртта,защото няма как Онзи,Който Живее в теб,да умре-понеже е безсмъртен,безграничен,неподвластен на закони и прочие


П.П а може би това е крайната цел в йога: Съразпнах се с Христа и сега вече не аз живея,а Христос живее в мен-Христовото,Висшето Съзнание

Редактирано от SlMRAN на 21.05.07 10:23.



Тема За различните видове безсмъртиенови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано21.05.07 11:56



Не бързай!



Аз искам да използвам дискусията си с Витаминко, за да покажа че зад баналното "или има живот след смъртта, или няма" се крият много загадки.

Има поне три различни вида безсмъртие:


1. Безлично индивидуално безсмъртие.

Като умре даден обикновен човек, неговата финна енергитична структура също се разпада, но не толкова бързо, колкото примерно тази на едно куче. Записите" от земния му живот обаче се съхраняват в магнитното поле на неговия микрокосмос.

Когато този микрокосмос отново се свърже с дадено предстоящо да се роди дете, част от този натрупан в миналото опит влиза в нова употреба.

В случая можем да говорим не за лично безсмъртие, а за безлично индивидуално безсмъртие, за безсмъртието на натрупаната от индивидуалния поток на съществуване информация.


2. Лично условно безсмъртие.

Много хора се опитват да отложат с всевъзможни средства личната си смърт. Има легенди според които, някои отделни малки групи хора още в дълбока древност са съумяли да открият "елексира на младостта", който дава възможност на техния организъм да се презарежда директно от биосферата на планетата. Разбира се, ако подобен "безсмъртен" биологически човек бъде взривен, например в колата си, той ще загине.

Други пък замразяват телата си с надеждата, че един ден, когато науката напредне достатъчно, те ще бъдат събудени от своя мъртвешки сън за дълъг и пълноценен живот.

Трети се надяват да удължат неограничено дълго живота си с помощта на новите нанотехнологии.

За окултистите обаче всички тези методи не са особено интересни. Защото те по никакъв начин не гарантират безсмъртието на личността.

Поради това те си поставят за цел да изградят и укрепят още приживе една фина енергетична структура и да прехвърлят в нея съзнанието си - първоначално по време на сън, а след физическата си смърт окончателно.

Тази форма на безсмъртие обаче има големи недостатъци.

Оказва се, че захранването на тази енергетична структура може да стане единствено посредством специфични биоенергии (етери), изработени от човешки организми.

Това налага този вид условно лично безсмъртие да се гарантира с постоянно смучене на енергия от живите хора.

На дребно това може да стане чрез спиритични сеанси, но това не решава проблема на вече съществуващите многочислени религиозни и окултни ордени в "огледалния свят".

Техният основен "бизнес" е фанатичната религия и сляпата суеверна вяра във всичките и всевъзможни форми.

Поради това и светът е на такъв хал - небесните мутри се борят на живот и смърт за да запазят по-дълго противоестественото си вампирично лично безсмъртие.

В момента, когагото се появи някой Пратеник на Първичната Светлина като Исус или Мани, те биват безпощадно унищожавани, а ученията им изопачавани до неузнаваемост.

Все пак доста открити предупреждения на тази тема са запазени в четирите Евангелия.


Сред тях е и следният многозначителен текст, включен в глава 4 на Евангелието от Лука:

5. И като Го възведе на висока планина, дяволът Му показа всички царства във вселената в един миг миг време.

6. И рече Му дяволът: Тебе ще дам властта над всички тия царства и гславата им, понеже тя е мене предадена, и аз я давам, комуто искам;

7. ако, прочее, ми се поклониш , всичко ще бъде Твое.

8. Иисус му отговори и рече : махни се от мен, сатана! защото писано е: "Господу, Богу твоему се покланяй и Нему едному служи."



3. Безусловно свръхлично безсмъртие.

За него засега предпочитам да не говоря.

Най-малкото, защото то определено не е за всеки...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор krist_ (непознат )
Публикувано21.05.07 21:06



Ако Йога означава съединение с Бог, въпросът може да се перефразира: Каква е крайната цел на съединението с Бог?...
според мен- да бъдеш отново с Любимия!





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.05.07 11:53



Скъпи, като погледна с изплакнати очи (да не говорим с третото!), картината е още по-трагична...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: BlackWolf]  
Автор Kyбчe (непознат )
Публикувано22.05.07 12:39



Тези които гледаш кой ги е определил като йогИ?



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Kyбчe]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.05.07 13:45



Аха... Я сега кажи кои са истинските йоги и къде да ги намерим, че ми е интересно да видя поне един.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано22.05.07 14:39



"За нас с теб в момента е важна само основната идея: човек не е безсмъртен по природа, но ако положи определен вид съзнателни усилия е способен да надживее смъртта си."

Човек не е безсмъртен по природа. Ако си съгласен с това си стискаме ръцете и приключваме. Ако ли не трябва да ме убедиш с логически доводи, че може да надживее смъртта си, т.е. да е безсмъртен за вечни времена.

Освен това какъв е смисълът от безсмъртието? Аз лично не виждам никакъв смисъл. Да не говорим, че стремежът към т.нар. вечен живот е противопоказен за един йогин.



Повтарям моята теза: Човек е безсмъртен и не може да надживее смъртта си.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.05.07 18:49



А как ще ги "видиш"? С чисти и непредубедени сетива или с обсебени от "българо-индиански" лъже-шамански обърквания и халюцинации?





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.05.07 18:57



О, моят безпътен приятел...

Споко, точно с чистите сетива, които не са замъглени от никакви източни практики (и учения).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.05.07 18:59



А да не ми върху тези сетива да влияят някакви "стари рани"?



"Стари любови", "разбити сърца", такива ми тривиални работи?



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.05.07 19:09



Любови?...

Никога не съм си падал по йога.

Ама хайде да не флудим повече...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 22.05.07 19:14.



Тема Един въпроснови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано22.05.07 22:31



В отговор на:

Повтарям моята теза: Човек е безсмъртен и не може да надживее смъртта си.




Странна теза...

Дори загадъчна.

Според мен, това, че човек НЕ Е безсмъртен и никога не може да стане такъв, е почти очевидно.

Предполагам, че и ти си съгласен с това.

Аз обаче ще ти задам друг въпрос.

Освен всички преходни форми, които непрекъснато възникват и изчезват във времето и пространството, има ли нещо друго (природни закони, енергия, материя, безлично съзнание и т.н.), което да е вечно и непреходно?

Обърни внимание, че "вечно и непреходно" съвсем не означава "неизменно".

Например често се казва, че движението е вечно и абсолютно, а покоят е относителен и временен..

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Един въпроснови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано22.05.07 23:03



Предавам се!





Тема Re: Един въпроснови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано23.05.07 00:17



Защо искаш да се оттеглиш от полесражението, и то тъкмо преди наистина да е станало интересно?



Струва ми се, че ти зададох съвсем коректен въпрос.

Факт е, че в момента ние с теб и света съществуваме.

Нима смяташ, че е имало време, когато НИЩО не е съществувало?

И после, изведнъж хоп, от нищото се появил света.

За да изчезне изцяло в даден момент пак в нищото.

Навремето хората много са спорили по този въпрос.

Едните са твърдели:

Само Бог (Творецът) е вечен. Светът (творението) е преходно.

Другите им опонирали:

Самият свят е вечен в основата си. Творческата сила, за която говорите е вечната същност на самата природа. И тя се изявява в различни степени на съвършенство във всяка нейна преходна форма.

За мен е важен фактът, че според всички основата на този вечно променящ се свят е вечна и без-смъртна по природа.

Наричали са я също "субстанцията" (букв. подложката).

Аз бих я нарекъл праматрицата на всичко съществуващо.

Както изящно е изразил всичко това още преди 2500 години великият Платон:

"Има само два вида неща. Едните постоянно се променят и никога не СА, докато другите винаги СА и никога не се променят."

"Времето е развълнуваният лик на Вечността."


Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Един въпроснови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано23.05.07 01:01



Ами просто вече не ми е интересно. Още по-малко пък дали има вечност, от какво се състои света и т.н. Важно е какво се случва в настоящето. Всичко друго е СПЕКУЛАЦИЯ.



Да не говорим, че ти постоянно изместваш предполагаемата тема-теза по която ще говорим.

Какво на теб ти помага да знаеш, че светът в основата си е вечен. На мен с НИЩО!

ОК като умра ще се разпадна на молекули, атоми и елементарни частици и т.н. Тези съставни елемнти ще се включат в някаква друга по-високо организирана материя, обаче мен няма да ме има. Разбираш ли. Светът ще продължи да си съществува с вселени или без вселени, с атоми или без атоми, но мен повече няма да ме има. А това, че мен няма да ме има не е повод за притеснение. Просто го приемам и това е. За какво ми е да живея вечно? А на теб за какво ти е?



Тема Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човек?нови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано23.05.07 02:26



Ще ти обясня защо подех темата за вечността.

Защото всички изброени от теб атоми и молекули са също толкова преходни, колкото и ти самият.

Реалността е една единствена и неделима - вечен праорганизъм, извор на всяко единство в преходния свят.

Да речем вечно и изначално живо и съзнателно поле.

Всяко едно същество, включително и ти самият, което чувства, че Е, че съществува, има това чувство, защото е един от безбройните уникални центрове на съзнание на това Единно живо поле.

Единичното е уникален "лъч" на Единното.

"Ти си ТО!"

Ти си бил някога бебе. Вече не си бебе.

Ти си бил някога пубер. Вече не си пубер.

Ти сега си човек. В даден момент ще престанеш да бъдеш и човек.

Но ТИ винаги ще си останеш ТИ - уникален индивидуален поток на безличното универсално съзнание.

Докато гледаш на себе си като на тленно човешко същество, ти ще бъдеш такова.

Но когато започнеш да си задаваш въпроса: "кой съм аз?", ти ще започнеш да се осъзнаваш по един коренно различен начин - казвам ти го от личен и неопровержим логически опит - като вечно същество, което се изживява временно чрез тази преходна форма.

Защото твоето съзнание съвсем не е продукт на твоя мозък или дори на твоето тяло, а на цялата огромна безкрайна и вечна Вселена.

Що се касае до твоето тяло и твоят мозък те са само "фокусът" на твоето съществуване в момента.

Когато умреш природата ще се преструктурира и ще се самоорганизира в нов фокус.

Що се касае до частичната или пълна загуба на памет, свързваща сегашното ти състояние с бъдещето, то тя се среща дори и в рамките на обикновения живот и се нарича амнезия.

Аз лично съм виждал преди години в психиатрията един човек, когото бяха открили на гарата в Русе без документи. Той изобщо не помнеше нито кой е, нито къде е бил преди да го открият.

Такива случаи има доста, но просто аз съм виждал лично само този.

Предполагам че се убеди, че не измествам темата.

Никога нито Раджа йога, нито Адвайта Веданта не са твърдели, че човек е безсмъртен!

Съвсем не!

Единствено тази първична природна сила, която те е извикала на живот и се осъзнава и чрез теб е вечна по природа и именно поради това без-смъртна.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано23.05.07 17:36



Струва ми се че следните редове ще обогатят палитрата от мнения в тази тема:

Учението сиддханта
Шайва Сидхантам Тантра

Според сиддханта, учението на сиддхите, човешкото тяло представлява храм на Бога. Човекът е миниатюрно отра¬жение на Параматма (Висшия Разум). Целта на неговия жи¬вот е да реализира Бога във всички планове на съществуване¬то. Човекът е способен да преодолее петте бариери: нарай (си¬вота), тирай (замътнено видение), муппу (старост), ной (болест), маранам (смърт) и да остане млад завинаги. Тялото му представлява своеобразен механизъм, притежаващ психо-енергийни центрове, известни като чакри, които, под въздейс¬твието на специалните йогически техники, постепенно про¬буждат висшите духовни способности. По този начин човекът достига абсолютното съвършенство в проявяването на Исти¬ната и реализацията на Бога. В хода на този процес се проявя¬ват осемте свръхестествени сили, сиддхите. Тирумулар, един от най-старите сиддхи, в основния си труд "Тиру-Мандирам", ги изброява в следната последователност:
1. АНИМА: способността по собствена воля да се сма-
лявяш до размерите на атом.
2. МАХИМА: способността да се разширяваш безгранич¬но.
3. КАРИМА: способността да ставаш тежък.
4. ЛАХИМА: способността да ставаш лек като перо.
5. ПРАПТИ: пълното познание на миналото, настояще¬
то и бъдещето, способността да проникваш навсякъде, къде¬
то поискаш, даже на други планети и звезди.
6. ПРАХАМИЯМ: способността да осъществяваш всич¬
ките си желания; съвършената проницателност на ума и чув¬
ствата.
7. ЕСАТХУВАМ: пълната власт както над живите, така и
над неживите обекти в цялата Вселена.
8. ВАСИТХУВАМ: способността да управляваш всичко,
с помощта на мисли и думи.

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано23.05.07 21:01



Как е възможно, уважаеми колега, да говорите така за пуруша?! Подозирам, че когато я наричате имагинерен идеал, Вие се шегувате с нас. Какъв имагинерен идеал може да бъде тази семпла душица, която толкова откровено се стапя в нищото. Можете ли да посочите нещо толкова достойно, че да може да бъде поставено до нея



Горещо Ви умолявам: колега, ревизирайте позицията си. Освободете пуруша от лична обективност, от обективността на личните Ви санскари, изнесете практиката извън елементарната екзистенциална психология. Извадете и играта със законите. Познавайте ги, чудесно. Моделирайте реалността си, чудесно. Но различавайте, колега. Различавайте, защото да познавате законите на пракрити и да си играете с техните следствия има толкова общо с йога, колкото силата на празната Ви ръка с независимостта на пуруша. Различавайте пуруша от пракрити, Достопочтенни

Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано23.05.07 22:50



О, Пуруша отдавна съм го пуснал на воля.

Стигнал съм дотам не само да не искам да си го представям, ами направо да го изключа от цялата схема. Нали и без това е извън всякакви представи. При това положение се фокусирам само и единствено върху Пракрити и по-точно нейното очарователно несъвършенство. Ако това не е йога, значи и аз не съм йогин. Което не е никаква драма разбира се.



Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 00:10



Тъй като не само не ти обещавам, че и след смъртта ще си живуркаш кротко, както сега, но дори съм готов да се обзаложа, че за теб като мислеща личност, това ще бъде края, и ти изгуби интерес към дискусията.

Но аз ти предлагах дискусия на тема дали ти си безсмъртен, а не дали ти винаги си бил човек.

Очевидно, че ти нито си бил човек преди раждането си, нито ще бъдеш такъв след смъртта си.

Но виж, че ти винаги ще си бъдеш ти, в това съм абсолютно сигурен!

Ако можеш, опровергай ме!



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано24.05.07 00:44



"Но виж, че ти винаги ще си бъдеш ти, в това съм абсолютно сигурен!"

ОК. Докажи го!





Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 02:13



Да допуснем, че аз твърдя следното: "Витаминко е бил в миналото си прераждане един симпатичен, кадърен, но много скептичен лечител в двора на хан Омуртаг."

Това означава, че аз според мен потокът на съзнание на лекаря на хана е прекъснал временно при смъртта му, за да се появи отново на бял свят в наш Витаминко.

Ако Витаминко не е съгласен с това мое допускане, той трябва да каже следното:

"Според мен моят поток на съзнание е бил празен от преживявания до момента на раждането ми и няма нищо общо с потока на съзбание на лекаря на Омуртаг."

Освен това, ще добави Витаминко, аз съм убеден, че като умра, потокът на съзнанието ми ще продължи да си тече вовеки празен от преживявания.

Хайде сега, мили ми Витаминко, ни обясни, как и какво изобщо те е пръкнало на тоя свят?

И защо същото това нещо не може отново да те пръкне на този свят в подходящ момент?

Как можем да проверим, че не си се преродил например като зулус в Африка?

Дори този, който твърди, че никога няма да се прероди, всъщност утвърждава, че 'той" навеки няма да се роди отново.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано24.05.07 02:48



Опитваш се да ме вкараш в твоя филм, ама няма да стане. Въобще нямам намерение да говоря за поток от съзнание. Това, което ще кажа е, че Витаминко няма поток от съзнание. Има мозък в главата си. Хайде припомни си как се правят деца.

"Как можем да проверим, че не си се преродил например като зулус в Африка?" По същия начин, по който можеш да провериш дали съм се преродил като зулус, т.е. никак.



"Дори този, който твърди, че никога няма да се прероди, всъщност утвърждава, че 'той" навеки няма да се роди отново." Което означава, че него вече го няма-а-а-а. Следователно повече нищо не може да се твърди за него.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано24.05.07 12:31



И едни други потоци съзнание си мислили така за пуруша, а после ненадейно се преродили в зулуси. Щото то не пита :))))) Иначе аз предпочитам потока ми съзнание да се прероди в птица, нещо ми се лети :))))) Това разбира се няма да е възможно, но в крайна сметка също не е кой знае каква драма



Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано24.05.07 12:35



titi, ти това ли практикуваш? :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема За и против личното безсмъртиенови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 13:14



Според мен и ти като всички материалисти имате някои странни особености.

Ще се постарая да обясня точно какви.

1. Човешкият организъм, подобно на компютъра освен хардуер има и софтуер. И в частност "операционна система". Именно на основата на този ДНК-софтуер от една оплодена яйцеклетка си се пръкнал и ти.

Нещо повече. Целият ти хардуер се обновява под контрола на "операционната" ти система средно за около седем години - различните органи и тъкани се обновяват с различна скорост.

Както остроумно е отбелязал един средновековен автор: един вълк може да се храни само с агнешко месо и неговото тяло да бъде изцяло изградено от погълнатото и преработено от него агнешко месо.

Но все пак вълкът, винаги ще си остане вълк, защото софтуерът му е вълчи!

Навремето разбира се са говорили не за хардуер и софтуер, а за материя и форма (облик).

Днес учените откриват, че е възможно огромни масиви информация да бъдат съхранявани в свръхминиатюрни микрочипове.

Ето защо, за да се гарантира приемственост на живота е достатъчно в момента на смъртта твоята "операционна система" и архивираната ти памет да оцелее в някакъв подобен природен микроносител.

Древните учения твърдят, че този "микрочип" се намира в сърцето и в момента на смъртта напуска тялото.

Във всички случаи, драги ми Витаминко, ти и сега не съществуваш, освен като някакъв съзнаващ себе си десктоп на своя биокомпютър.

Как беше: Битието е първично, а съзнанието вторично?

Каквито и къчове да хвърляш, твоето самосъзнание е само продукт, а не причина на съществуването ти.

Не зная защо, ама вие всички материалисти вярвате, че ви има!

Че съществувате, макар и временно като нещо идеално, което щом умрете ще изчезне безследно.

А всъщност нещата са много по-прости. Вас като някаква идеална самостоятелна същност, наречена "душа", "его", "аз", "личност" , "Витаминко" и т.н. просто ви няма. Тази самостоятелна същност е само една хипертрофирана фикция на въображението ви.

По-добре си мисли за себе си като за този обективин и материален (по-скоро свързана с полевата, а не веществената форма на материята) индивидуален и уникален "сперматичен логос", който при първа възможност отново ще "разцъфти" в някаква нова форма и ще си изгради нов и отново временен 'хардуер".

Преди време аз се опитах да ти покажа как се преживяват субективно началните етапи на трансформацията наречена "смърт", но ти не се заинтересува особено от това.

А истината е проста: няма безсмъртна душа, няма безсмъртен Витаминко.

Има само вечно битие, което се осъзнава в безброй уникални форми на живот.

И в основата си ти си една от тези форми!

Нима това не ти е достатъчно?

Някога Кришнамурти иронично беше казал на теософите:

"На вас не ви е достатъчен един красив слънчев залез. Вие искате непременно да видите и ангел седнал на облака".

За мен няма нищо по-кошмарно от личното безсмъртие!

Но за щасте този кошмар съществува само във въображението ни!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 13:18



Остроумна и точна като винаги!



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 13:19





Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано24.05.07 15:42



Винаги ми е много приятно, като ми лепнеш едно 'материалист' на челото



Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 19:33



Все пак по ти отива да ти лепна "материалистка".

И може би не на челото...



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човек?нови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано25.05.07 11:42



"""Докато гледаш на себе си като на тленно човешко същество, ти ще бъдеш такова.

Но когато започнеш да си задаваш въпроса: "кой съм аз?", ти ще започнеш да се осъзнаваш по един коренно различен начин - казвам ти го от личен и неопровержим логически опит - като вечно същество, което се изживява временно чрез тази преходна форма."""
....................................................................
Ако трябва да говорим реално,тези неща не могат да се осъзнаят с четене или обяснения...а с личен опит.Витаминко е прав да не приема думите ти...много е прав,защото няма такъв опит.Докато нещо не се изживее лично...
Не е естетично и правилно в халба за бира да се налива шампанско...



Бог е само в очите на"наблюдаващия" Го...и в такива очи нито има нещо друго,нито виждат нещо друго.

Редактирано от SlMRAN на 25.05.07 11:53.



Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано25.05.07 13:51



Така е!

Витаминко е напълно прав да не приема думите ми на вяра.

Но поне може да осъзнае, че е приел, че е Витаминко на чиста вяра!

Нима оплодената яйцеклетка е имала съзнание, че е Витаминко?

Разбира се, че не!

Витаминко е фикция, която се е появила доста по-късно и като всяка фикция е обречена на изчезване, в момента в който обективните причини, които са направили възможна нейната поява престанат да действат.

Но това "аз" което в момента се мисли за "Витаминко" е съществувало и преди появата на тази фикция, и ще съществува след изчезването и.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано25.05.07 18:07



"тити това ли практикуваш?"
Кое това?

Но какво те ползва какво практикува тити. Какво въобще го ползва някой какво практикувам?
Днес отново ми стана малко тъжно че не мога да доведа всички до това което практикувам... Но това няма значение...
И въобще какво значение има тити и нещо около него, за някого та и за самия тити дори

...

По добре си задай въпроса Кой пита какво практикува тити...
Защо пита... И най вече Кой/коя съм аз. Това е върховен въпрос с върховен отговор. А Рамана Махариши е пич...


ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано25.05.07 18:10





ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано25.05.07 18:50



titi е много потаен



Bon Jovi e пич

Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано25.05.07 22:16



Здравей titiksha,

Доколкото съм запознат Сиддхите са представители на Крийя Йога.
Както пишеш, след използването на специални йогически техники се пробуждат висшите духовни способности и се проявяват осемте свръхестествени сили. Това означава ли, че всичките велики 18 Сиддхи са постигали тези свръхестествени способности?
За Бабаджи не става дума, тъй като той постоянно е обожествяван и според това, което се пише за него, явно има защо.
По аналогия може ли да се счита, че всеки човек, след пълно овладяване и достатъчно практикуване на специалните йогически техники може да пробуди и използва тези свръхестествени способности? Според теб това възможно ли е?
Забелязах, че някои от пишешите в Клуб Йога са меко казано отрицателно настроени към хора (например Саи Баба), които използват такива способности.
Според теб това отношение нормално ли е, или този, който е постигнал такива способности трябва да не ги афишира пред масите, а да ги пази за специални случаи? Има ли в този случай някаква етика?

Никога не казвай никога!



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: paparosko]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано26.05.07 00:22



Привет paparosco,

Според мен по-скоро е редно да се каже, че Крия Йога традицията ни е пътека от Шайва Сидханта(Сидхите са представители на Шайва Сидханта):

"Бабаджи Крия Йога е пътека на Кундалини–йога и Тантра. Крайната цел на автентичната Тантра е пълно отдаване на Божествеността. Не умствена представа или най-висша фантазия за Божествеността, защото умът не е въоръжен с необходимото за да долови и разбере Бог. Целта на Тантра по-скоро е да поддържа стремежа насочен и постоянно презизпълнен с Божествена Милост. В Индия Тантра се преподава с особено внимание - задълбочено, разширено, защото е било установено, че само така методите й наистина са резултатни. Учението на тантра се е направлявало и вдъхновявало от традицията и така е поддържало цялостта си. Тантра почита женското начало, заради забележителните му качества на грижовност, миролюбие, гъвкавост, любов и свързаните с тях положителни влияния."
А тук



Това означава ли, че всичките велики 18 Сиддхи са постигали тези свръхестествени способности?
Не съм запознат подробно с биографията на всички Сидхи и не мога да го твърдя със сигурност. От друга страна нямам причини да го изключвам като възможност.

По аналогия може ли да се счита, че всеки човек, след пълно овладяване и достатъчно практикуване на специалните йогически техники може да пробуди и използва тези свръхестествени способности? Според теб това възможно ли е?
Тъй като за сега не съм постигнал свръхестествени способности не мога твърдя със сигурност дали това е възможно но и тук нямам причини да да го изключвам като възможност.
Ето какво казва един ярък представител на сидхите Тирумулар(в забележителното си произведение Тирумандирам):
"Блаженството достигнато от мен може да бъде достигнато от целия свят..."

Забелязах, че някои от пишешите в Клуб Йога са меко казано отрицателно настроени към хора (например Саи Баба), които използват такива способности.
Според теб това отношение нормално ли е, или този, който е постигнал такива способности трябва да не ги афишира пред масите, а да ги пази за специални случаи? Има ли в този случай някаква етика?


За мен е меко казнао странно и даже трагикомично когато някой, който не владее такива способности критикува тези, които ги използват и демонстрират или даже само претендират че ги притежават. Приемането и търпимостта са ценни качества, които липсват на много хора и за съжеление по някога и на мен. Но в същото време не означават липса на критичност.
За да критикуваш примерно един архитект най-малкото трябва да бъдеш поне също толкова добър архитект. Иначе ми прилича на избиване на комплекси и/или на звист.

Не знам дали тези спосбности трябва да се демонстрират или не. Може би някога ако придобия такива ще имам по-конкретно мнение по въпроса. Не знам и за някаква специална етика.

Аз лично харесвам принципа "По добре богат и здрав от колкото беден и болен". И в този смисъл мойто мнение е "По-добре със сидхи(свръх естествени способности) и в гъвкаво тяло от колкото без(визирам началото на темата) Важното е да не се злоупотребява и да не се отклоняваме заради тях но няма лошо ако се случат.

На една от срещите ни питах Говиндан за едно рздвижване на енергията в тялото ми, което ми е се беше случило преди доста време и можех да предизвикам когато си поскам. Той ми отговори, че това преживяване е без значение и не трябва да ме разсейва. Многократно ни предупреждаваше че в процеса на практиката могат да се появят различни изживявания и/или усещания и способности но те не са целта и не тряба да ни рзасейват или да се злоупотребява с тях.

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Редактирано от titiksha_ на 26.05.07 00:28.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано26.05.07 00:32



Леле мале, не думай, най-малко ти имаш основание да твърдиш че съм потаен. Една сутрин ти като че ли видя част от практиката ми но моеже и да греша

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано26.05.07 00:59



Извинявай, аз действително имам против Сай Баба, но не защото демонстрира публично свръхестествените си способности, а защото си е чист религиозен шмекер!







Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано26.05.07 09:16



а... това фокуси ли са или свръхестествени сили



Бог е само в очите на"наблюдаващия" Го...и в такива очи нито има нещо друго,нито виждат нещо друго.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано26.05.07 13:57



Здравей titiksha,

Благодаря ти за отговорите.
И аз смятам, че е нормално когато човек с нещо не е запознат да не го утвърждава, но в същото време и да не го изключва като възможност.
Що се отнася до приемането и търпимостта, те наистина са много ценни качества и сигурно поради тази причина може би най-трудно се придобиват.

Значи според думите на Маршал Говиндан излиза, че преживяванията, основаващи се на свръхестествените способности, би било добре да се третират като странични ефекти, проявени в процеса на практиката, без да им се отдава особено значение за постигане целта на практикуващия. Сигурно е прав за да не се отклонява вниманието от правилната посока.
В същото време, обаче, може би е много трудно да бъде следвана такава линия.
Още веднъж ти благодаря.
Бъди здрав и мъдър!

Никога не казвай никога!





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано26.05.07 16:31



В Индия има един додта популярен разобличител на подобни гуру-та.

Някои от тях са като нашите мутри - криминални и доста опасни, ако се осмелиш да им заплашиш бизнеса.

Този разобличител обикаля Индия и демонстрира всички "чудеса" на Сатя Сай Баба, че дори и по-големи.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: vitaminko]  
Автор Yogin ()
Публикувано26.05.07 21:05



Kogato chovek givee neshto niama
nugda da go agitira,ubegdava ili

dokazva
Prosto go spodelia i ot tam natatyk,kakto i predi tova razbira se
vseki edin si e na miastoto
Golemiat uchitel Paramahansa Yogananda naprimel vigdal krasota i
v kostite na umreli givotni.
Vypros na gledna tochka



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: krist_]  
Автор Yogin ()
Публикувано26.05.07 21:11



Da


A sled postigane na tazi cel moge li da ima druga?



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано26.05.07 22:31



Здравей!


Целта на йога е да живееш в хармония със заобикалящия свят, като същевременно научаваш колкото се може повече, докъдето стигнеш ...
Крайните цели са измислени от властолюбци и шарлатани - няма крайна цел - има ежедневна, въплатена във всеки един миг!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Darth_Vader™]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано27.05.07 02:53





ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано27.05.07 15:01



Във всички случаи, драги ми Витаминко, ти и сега не съществуваш, освен като някакъв съзнаващ себе си десктоп на своя биокомпютър.

Тогава излиза, че си говориш сам.

Освен това защо плащам данъци и сметки? Нали ме няма.

Абе как хем ме няма, хем имам въображение, което пък от своя страна ме лъже, че аз съществувам.

П.П. Всичко, което си написал няма никаква доказателствена стойност. Нали разбираш. Това просто си е твоя светоглед. Не ми пречиш. Моя светоглед не е такъв. Нима това не ти е достатъчно?



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: vitaminko]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано27.05.07 15:25



като заговорихме за светоглед..
много е интересно това,че всеки човек гледа по различен начин на света ... което не означава,че светът е различен

според теб защо светът бива възприеман по толкова много начини от хората / не знам животните как го възприемат, но ми се струва,че не са чак толкова объркани във възприятията си

ако материалните неща/видимите/ се възприемат по безброй различни начини, то колко ли различни гледни точки има за бог примерно
всички ние имаме тяло,ум,чувства, интелект....и при всички ни те така са ни завладели-всеки по различен начин-,че не ни позволяват да виждаме еднакво-

Бог е само в очите на"наблюдаващия" Го...и в такива очи нито има нещо друго,нито виждат нещо друго.


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: SlMRAN]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано27.05.07 18:35



Уникалността за теб проблем ли е? За мен не е. Аз със сигурност не искам да имам твоята гледна точка.





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано27.05.07 19:02



Е как, кой пита? Дива Орхидея пита. Не можа ли да разбереш?





Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано27.05.07 22:08



Цялата тази работа с безсмъртните същности прилича на зле скатан страх от смъртта :)))))





Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор krist_ (непознат )
Публикувано28.05.07 00:20



Май целта на Йога се изчерпва с постигането само на това.





Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано28.05.07 01:17



Естествено това моето си е светоглед.

Както и това твоето си е светоглед и нищо повече.

С други думи аз имам едни представи за себе си и за света, а ти други.

Представите обаче са нещо субективано, нали?

Моите са едни, твоите други. Днес имаме едни представи за нещата, а утре току-виж може да проимаме и други.

А действителността само по себе си не е представа, а първопричина за тези наши толкова различни представи.

Ами, драги ми Витаминко, аз нали точно това ти приказвах - че представите ти нямат обективно съществуване. Всичко каквото съзнаваш си е чисто субективна продукция на твоето въображение.

Като умреш от цялата тази твоя лична представа за света (свят с център Витаминко) нищо няма да остане.

А както са казали още древните индуси по повод на нашите сънища и представи:

Това, което е нереално в началото и нереално в края, е нереално и в средата.

Много съжалявам, драги мой Витаминко, ама ти и твоя свят наистина сте само една твоя субективна фантазия и нищо повече.

Ти винаги се съзнаваш като център на твоя свят, както и всяко друго съзнателно същество съзнава себе си като център на своя собствен свят.

Но в обективния свят ти си само една от безбройните елементи на Цялото...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Aлekc]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано28.05.07 09:01



Защо не отидеш при децата умиращи бавно от глад, жажда и мърсотия и да им обясниш, че цялата им реалност е просто собственото им въображение...

:)))

Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Darth_Vader™]  
Автор 1+1=3 (философ)
Публикувано28.05.07 19:05



"Целта на йога е да живееш в хармония със заобикалящия свят, като същевременно научаваш колкото се може повече, докъдето стигнеш ... "


Ей пръдльо, какво ти разбира гаванката от йога бре запъртък?

1.Ти не можеш да живееш в хармония със заобикалящия свят ДОКАТО НЕ ПОСТИГНЕШ ХАРМОНИЯ СЪС СЕБЕ СИ!

2.Ти не можеш да постигнеш хармония със себе си ДОКАТО НЕ ПОСТИГНЕШ ХАРМОНИЯ СЪС СВОЯ СЪЗДАТЕЛ - БОГ.

3.Крайната Цел на йога е ИМЕННО ПОСТИГАНЕТО НА ТАЗИ ХАРМОНИЯ. /№ 2/


4.За постигането на тази Цел на йога се изисква:
Посветеност
Отречение от света и светските интриги /нещо непостижимо за теб на тоя етап !/
Практикуване ежедневно и ежечасно медитация и овладяване на ума /нещо непосилно за твоят разюздан примитивен ум обзет от страсти и желание за интриги/
Никакво словоблудство /за такива като тебе - абсурд/



"Крайните цели са измислени от властолюбци и шарлатани - няма крайна цел - има ежедневна, въплатена във всеки един миг!"

Крайната Цел на йога е измислена преди много векове и тези, които са я постигнали са узнали какво е СебеРеализацията и Най-Върховното Блаженство на света.


Пръдливи посерковци като тебе които дрискат постулати в клубове като този - трябва да получават БАН от всякъде!

Аре бегай в клубовете за пубери!!!







Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: diwa_orhideq]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано28.05.07 19:17



Извинявай, но защо не отидеш ти при тях и да им обясниш, че няма нищо по-истинско от това, което изживяват в момента?

Когато някой е безнадежно болен - например от рак - и съществуването му е изпълнено със страдания в най-буквалния смисъл на думата, той започва да копнее смъртта да го избави от неговите телесни и душевни неволи.

Съвсем възможно е той да вярва в отвъдния живот и в силата на живота изобщо и да разглежда своето трагично здравословно състояние като временно изпитание.

И заедно с един италиански поет да възкликне:

"И само мисълта, че има смърт ми дава сили да живея!"

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: 1+1=3]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано28.05.07 19:36



Крайната цел на пръдльото е да се насере. Но не само да се насере, но и да се омаже целия. В тази си цел си абсолютен шампион!


Интригите са патент на гургувците. А истинската йога е самостоятелен път, без гугувци, дето не само пърдят, ами и здраво се осират, ама последователите им много бързо ближат "свещената" субстанция, и не приемат нищо друго.

Крайната цел на йога е да си в хармония със света, а не в хармония със пръдливи гургулици и техните осрани последователи!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Aлekc]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано28.05.07 19:42



Ти сигурен ли си в това което говориш? Защото има много голяма разлика между временните изпитания и вечните ...


А прекосяването на пустотата е метафора, зад която се крие преминаване в невъобразимо и необяснимо състояние, но при всички положения ак е поредица от изпитания, но извън обхвата на сегания ни тип възприятие.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано28.05.07 20:38



Аз съм сигурен в едно: че не е нужно да се напъваш много нито за да се родиш, нито за да умреш.

Колкото пък до правенето на деца, природата се е постарала да го направи максимално приятно и привлекателно и за двата пола.

Затова съм спокоен, че и без да се правя на йог, свръхчовек или нещо друго от този род, няма да бъда пратен на боклука и след смъртта си.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Aлekc]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано28.05.07 21:51



Ако смяташ, че продължаваш да живееш чрез децата си - да, но тогава твоят живот не е твой, а на предците ти. Което пък от своя страна е теория подходяща на племенните образувания...


В този ред на мисли крайната цел е глупава, ако не знаеш ясно каква точно е целта. Ако гургувците определят целите, това не са целите на йога, а целите на гуругуругуру.... като гълъби се перчат и се въртят в кръг да излъжат простите гълъбици, че уж има зрънца, че да дойдат наблизо и да клъвнат...

Йога не е за надути гълъби и прости гълъбици!

А ти от кои си ?

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано29.05.07 01:31



Струва ми се, че вече отговорих на този въпрос.

Аз съм от тези, които, ако се наложи, спокойно ще посрещнат още утре смъртта си с твърдото убеждение, че едни и същи и еднакви за всички закони управляват видимия и невидимия свят, съдбините ми в този и отвъдния живот.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Тапас - един от "инструментите"нови [re: Yogin]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано31.05.07 00:47



допримасящ може би за постигане на крайната цел.

"Думата тапас буквално означава „топлина” или „пламтеж”. Ранното име за йоги във Ведите, най-древните духовни текстове в Индия, е било тапасвин или практикуващ тапас, доброволно предизвикателство към себе си. Суря, името на Бог във Ведите, се отнася за слънчевото божество. Според Ведите, Суря е истинският практикуващ тапас, и затова е първооснователят на Йога, познат като Хиранягарбха (Златна утроба на Слънцето). В Бхагавадгита (4.1) Слънцето, Вивасват се споменава като първият учител по йога. Древните йоги или тапасвини са обожавали слънцето, и останки от тази архаична йога все още се откриват в Слънчевия поздрав, свойствен за всички традиции по Хатха йога."

И цялата статия:



ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Извинявам се за една грешканови [re: titiksha_]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано31.05.07 17:23



в текста, към който съм дал линк.
Благодаря на божествената diva orhideia

че ми обърна внимание.

В изречението:

"....Според Патанджали „Чрез тапас (интенизивна практика) нечистотата в тялото и сетивата се разрушава и се постига съвършенство”. (I.43) ..."

Естествено става въпрос за сутра 43 от Садхана Пада (II.43) а не от Самадхи Пада(I.43).

Извинявам се и благодаря на Deva-ta Orhideia

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор 1421 (непознат)
Публикувано08.06.07 16:15



Predlagam da pogovorim za krainata cel v Yoga.
Kakva e tia?Dali da izgradim maksimalno gyvkavo tialo,razviem
sidhi/svryh sili/ ili se izolirame ot obshtestvo otivaiki v niakoi ashram
v India naprimer ili v peshtera v Himalaite...
Kakvo mnenieto Vi po tozi vypros?

Здравей Мите,здравейте приятели....еми..много Сме близо до Целта толкова близо ,че Сме получили отговора преди да зададем въпроса Си
...дето казва Хуанджиакадеми ...-айде да Ви е дар от Мен!
Нямя или,или.....само (И)
Да,да ...изграждаш гъвкаво тяло,развиваш сидхите и се изолираш в ашрама!
Ако искаме да се скрием и изолираме от хората има само едно място дето няма да ни открият и няма да се сетят да ни потарсят там,
просто влезаме в сърцата им и гототово..сигорно място ....няма изобщо да се сетят да Ни потарсят там.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: 1421]  
Автор huanjiМодератор (непознат)
Публикувано09.06.07 16:07



Поздрави и много се радвам да те видя пак.


Надявам се да си наблизо...не само в духовен, но и във физически план.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Aлekc]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано09.06.07 17:18



Знаеш ли, че ми напомняш на едни котета от старата ми работа. Вярваха, че всеки ден идват някакви хора, които даваха храна. И в един момент, когато си заминаха хората, котките не знаеха кой ще ги храни. След 10-на дена отидох на същото, вече пусто място и ги видях - полуумрели от глад се втурнаха срещу мен, радостни, че ще ги нахрани някой. Та тяхната вяра в "природния" закон, който се е спазвал неизменно от рождението им, в един момент се оказва куха вяра.

Твърдото убеждение може да се основава на абсолютно сигурно знание, но не и на надежди и вяра, че нещо щом се е повтаряло дълги години, е вечно и неизменно!

П.С.
Надявам се в котките да се събуди първичния им истинкт, защото със старата вяра са загубени...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано13.06.07 12:40



Здравейте.Аз не зная каква е крайната цел нито на йога,нито на каквото и да е друго.Но знам,че всеки дълъг път започва с една малка крачка.Ако си поставиш трудно постижима цел от самото начало.може и да се разочароваш,ако не я постигнеш веднага.Затова стъпка по стъпка е най-добре.Аз например имам гръбначно изкривяване и след като разбрах,че т.нар. медицина може само да реже и предписва болкоуспокоителни,след като разбрах,че всичко зависи само от мен и от никой друг,реших да пробвам с йога.Може би това е бил начинът на Господ/или съдбата или каквото там искате/ да ме насочи по тоя път. За мен това е лекарството и единствената алтернатива срещу бъдеща инвалидизация.Може би това е егоистично,но за мен йога е надежда и упование.Незная дали ще се излекувам напълно,но кой знае какво го чака утре.Моля ви,ако някой от вас може да ми даде съвет,нека го направи.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано13.06.07 12:57



Да, трябва да говориш с едно момче, sankara мисля, че му беше ника. Но не съм го виждала да пише тук от много време. Да почакаме малко и ако не се появи, ще му потърся мейла и ще ти го изпратя на лична.

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: diwa_orhideq]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано13.06.07 13:28



Много ти благодаря,за мен това е важно и всеки съвет ми е от помощ.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано13.06.07 13:53





Spirit Horse, ride for me

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано13.06.07 14:34



Да shankara (бих го нарекал shankarananda) е светла душа. Имах щастието да се запознаем преди години.
Сега до колкото знам учи или завършва медицина в Германско. А това в съчетание с йога е супер.

Ето още един вариант:


И тя е читав човек и голяма душа и си мисля че може да ти е от полза.

И трети предпоследен една моя позната се занимава са Хатха Крия Йога и не само. Тя е започнала с Хатха точно зради гръбначно изкривяване и и сега казава че много добре се чуства. Мога да те свържа с нея.

Редактирано от titiksha_ на 13.06.07 14:58.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: titiksha_]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано13.06.07 15:01



Нямам щастието да го познавам, но зная, че освен медицина в Германия shankara е завършил у нас кинезитерапия (мисля беше) и е практикувал хатха-йога при Дамян. Зная, че води група по хатха в Германия и работи специално с проблеми на опорно-двигателната система. Лошото е, че не е в България, освен, ако не се е прибрал вече :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: titiksha_]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано13.06.07 17:39



Много ще се радвам да ме свържете с хора имащи моя проблем.Разбира се,аз бих практикувала йога и без да имам този проблем,но той ме амбицира повече.Наскоро във Варна имаше републикански турнир по йога и два дни бях в Спортна зала да гледам.Много се впечатлих,но като че ли спортът беше в повече отколкото духът на йога.Незная кое е най-важното в йога,но сякаш не е достатъчно да си само пластичен,а доста хора правят само това-огъвкавяват се.Не искам да съдя,защото не разбирам много;аз се уповавам на йога да ме излекува и затова пристъпвам с респект и уважение.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор Yogin ()
Публикувано14.06.07 18:18



Zdravei Maia,
yoga e moge bi nai-podhodiashtoto,,lekarstvo"za tvoeto zaboliavane.
Praktikuvai redovno.Pogelavam ti uspeh.
Mnogo praktikuvashti sa zapocnali s yoga zaradi zdraveto a po - kysno sa
postigali nai-vishi niva na syznanieto.Boga rabota.A ti praktikuvai





Тема ПОСТИГАНЕ И ЗАПАЗВАНЕ НА СЕБЕОСЪЗНАВАНЕТОнови [re: Yogin]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано15.06.07 14:31



ПОСТИГАНЕ И ЗАПАЗВАНЕ НА СЕБЕОСЪЗНАВАНЕТО

от Маршал Говиндан



Ние сме заети поотделно и като група с постигането и затвърждаването на Себеосъзнаването. Има моменти, възникващи или когато правим практиката си или пък спонтанно, когато Очевидната истина за Абсолютната Реалност, “Сат Чит Ананда”, (абсолютното Битие, Съзнание, и Блаженство) изгрява за нас. В такива моменти, ние съсредоточаваме нашето съзнание върху субекта “АЗ СЪМ”, той грее или излиза на преден план и нашите преживявания, било то на физически план, на емоционален, ментален или интелектуален, избледняват и се превръщат в обекти. Когато ние се отъждествяваме с това, което наистина сме, а не с фантасмагорията на нашите преживявания, ние сме Едно цяло. Няма дори йота съмнение в това. Лъчезарната Себеосъзнатост, която вижда само своето Аз навсякъде. В такива моменти не съществува пропаст между това къде сме ние, и къде искаме да бъдем. Желанията стихват. Умът се успокоява. Няма нищо повече да се прави, да се учи, да се става. Блаженство е.

Все пак, в други моменти, тази Себеосъзнатост избледнява на заден план като позволяваме на ума да се движи по своите привични модели на отъждествяване с това, което не е: неговите тревоги, желания, сетивни преживявания, и разнообразни чувства, и мисли. Ни си казваме, че искаме Себереализация или осъзнаване на Бога, но се лъжем, винаги когато си позволяваме да се отъждествяваме с обекта на преживяване и а не със самото съзнание. Толкова много хора получават посвещение и после се чудят "защо аз още не съм осъществил Бог?" Те очакват , че просто като се научат да използват инструментите, предлагани от йога, те ще осъществят техните стремежи. Докато инструментите и стремежите може да останат, макар и избледнели, това което липсва, е да съсредоточите силите си във всеки един момент. Не това, което сте правили миналата година, или това, което възнамерявате да правите по-късно, е важното в полето на йога и на Себеосъзнаването, но това , което вие правите във всеки един момент. Вие можете да избирате да внасяте осъзнатост във всяко действие, във всеки делничен обикновен момент или пък можете да позволите на старите навици на разсейване, инерция и неосъзнатост да доминират в живота ви.

Йогичната садхана ви напомня постоянно да сте съсредоточени и осъзнати. За да се отъждествявате с “АЗ СЪМ” , и да гледате на преживяванията си като на преминаващо представление, без да се отъждествявате с тях или да се привързвате към тях. Дали това са асани, пранаяма, медитация , мантри или бхакти йога, или джнана или карма йога, целта е една и съща: Да ви напомня и да тренира съзнанието ви да остава чисто и свободно, докато това стане спонтанно и не изисква усилия. Поради навиците на ума, дълго време се изискват усилия. Човек може да очаква провали, но да се отнася към тях като стъпала към успеха. “Ако не се предадете, вие сте обречени да постигнете целта един ден”.

В крайна сметка йогичната садхана има за цел да се знае без никакво съмнение отговора на следните въпроси: “Кой съм аз?”, “Кой се тревожи?”, или “Кой изпитва това чувство?”, “Кой е този, който реагира така?” Ние ще знаем отговорите когато проникнем чрез светлината на съзнанието в чистата, необезпокоена същина на съществото ни , “АЗ СЪМ ”, различаващо се от мислите, чувствата емоциите и преживяванията Същество. Този чист Аз ние срещаме лесно всяка нощ докато спим дълбоко. Кой не очаква с нетърпение да се срещне със себе си в съня: това е едно всемирно време на щастие. Дълбокият сън е толкова блажен. Това се изпитва и по време на дълбока медитация или винаги когато ние успяваме да се съсредоточим в една асана или по всяко друго време.

Така че да постигнем и да запазим това Себеосъзнаване, зависи от отстояването му във всеки един момент като първостепенна задача. Не отлагайте. Направете всеки момент от вашия живот значим, като че ли е последен. Направете всяко събитие, колкото и делнично или незначително да е то, една благоприятна възможност да се съсредоточите и да практикувате себеосъзнатост. Забележете как старите навици се опитват да ви разсейват или да превземат вашето себеосъзнаване. Наблюдавайте дъха си: той ще ви покаже кога вие вече не присъствате. Бог не е далеч, вие сте този, който отсъства, изгубен във вашите сънища. Празнувайте Присъствието като сте присъстващи. Знайте, че има само Едно Абсолютно Същество, проникващо цялата ви вселена. Бъдете осъзнати и така бъдете блажени.

НАМО ШИВАЙ

Редактирано от titiksha_ на 15.06.07 14:38.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано16.06.07 10:57



Не е добре йога да е "надежда" и "упование". Когато йога стане за теб вяра, тогава изведнъж ще разбереш, че си се излекувала. А вярата се гради само със малки и леки стъпки, които винаги те извеждат на правия път.
Йога не е лекарство, но страничните ефекти имат свойствата на лекарство...



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема За Пътя и неговите плодовенови [re: Yogin]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.06.07 01:20



Въпросът, който поставяш е много сериозен и дълбок.

Затова предпочетох вместо моето собствено аматьорско мнение, да публикувам виждането на един голям духовен Учител от първата половина на миналия век, когото дълбоко почитам.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано20.06.07 13:28



Здравейте.Незная какво имаш предвид като казваш "вяра",но по дефиниция вяра е когато приемаш нещо без доказателства и дори въпреки аргументите на разума.Има вяра там,където няма знание,няма опит и доказателства,а аз мисля,че йога е доказала през вековете своята роля и място във физическото и нравственото усъвършенстване на човека.Йога не е мрачна монотеистична религия ,която налага вярата в абсурдни и безмислени догми,вяра,имено защото са абсурдни.Ние трябва да вярваме по силата на авторитета,а не защото намираме смисъл в тях.Вярата изключва осъзнаването,вярата е нещо автоматично и наложено отвън;няма място за разсъждения там където е необходима вяра.Ти вярваш ли,че майка ти те обича или чустваш и знаеш това?Ти вярваш ли,че трябва да я обичаш или я обичаш и това е дълбока,вътрешна потребност?Ти вярваш ли,че най-добрият ти приятел ще направи всичко за да ти помогне в труден момент или си убеден в това,защото той е доказал своето приятелство?Нима би вярвал някому без той да ти е дал причини за това? Ако ти нямаше никакви доказателства за ползата от йога,ако нищо не беше прочел и видял ,ако не беше практикувал,щеше ли да повярваш? Мога да ти дам тук примери за религии и вярвания,за които може би не си и чувал и да се мъча да те убедя,че ще те излекувам чрез тях;ще ми повярваш ли?Хей така,без никакви доказателства?Впрочем,незная дали ме разбираш,но тук все някой ще разбере.
Дали йога е лекарство?Да, в един широк смисъл е лекарство,лек за душата и тялото,но недей да съдиш,докато не си на мястото на болния."Страничен ефект"казваш;нещо като "нежелани лекарствени реакции" или "странични действия",както пише в листовките към лекарствата?Ако здравето е странична реакция,коя е главната реакция?И кой решава кое е добре и кое не е,когато става дума за йога?Защото в йога няма догми,никой не определя кой как да я възприема;нали в това е свободния и дух ?Може би това,което за теб е лесно,напр. асаните,за мен е невероятно трудно и изпитвам силни болки,когато притисна гръбначномозъчен нерв;може би за мен етичния кодекс е начин на живот,а за теб всекидневна борба със себе си?Кой знае?
Накрая искам пак да ти кажа - вяра не се гради;вярата е нещо,което се възприема по силата на авторитета,без доказателства,без съмнения,без въпроси,наготово.А когато градиш,градиш ти самият-грешиш,падаш ,ставаш,съмняваш се,но продължаваш,няма крайни цели,защото "крайна цел" включва и думата "край".Впрочем,каква е крайната цел в създаването на мандалата-създаваш дни или дори месеци,рушиш за миг.
Пожелавам ти никога да не ти се налага йога за теб да е лекарство!Нали знаеш:"И последните ще станат първи!"

Редактирано от мaя1 на 20.06.07 13:40.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано23.06.07 19:10



Имам предвид, че вярата се гради на основата на сбъднали се събития. Вярата в йога няма нищо общои с вярата=надежда в религиите, защото се гради върху реални събития. Както примерно Сахаров дава по-лесни упражнения за медитация в началото, защото постигането на успех в тях мотивира и изгражда вяра, а същевременно дава добра основа за надграждане на уменията.
Та за лечението също имах предвид да се наблегне на малките стъпки, защото прибързаните неща по-скоро водят до разболяване, а не до лечение.
И точно когато напредваш с малки стъпки, бавно, но сигурно, много рядко усещаш напредъка си, докато в един миг усетиш света съвсем различен...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано23.06.07 23:07



Да,така е,може би просто не сме имали еднакви дефиниции за "вяра" и "надежда".Може би ти визираш понятието "увереност"-вяра основана на действителни събития?Така съм съгласна.Това за лечението наистина е така,не се усеща някакъв напредък и понякога това ме отчайва,губя тази увереност в ползата от усилията си.Сигурно защото искам бързо да се излекувам,защото ме боли и губя търпение.Но наистина са необходими малки стъпки и постоянство.Със здраве!



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано24.06.07 16:42



Като се върна тук и като видя познати лица..все едно съм бил през цялото време тук.
Светъл ден Алекс!





Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Yogin]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано24.06.07 19:34



:) Според Шопенхауер"Религиите са като светулките,за да светят нужна им е тъмнина!"А на герба на валденсите пишело "Светлината свети в мрака!"Да,наистина,където има светлина,няма тъмнина,но изглежда тъмнината е необходима,за да разберем що е светлина;изглежда тъмнината е неизбежния фон ,сцената върху която се ражда светлината.Може би е необходимо много страдание,много болка,страхове и съмнения,за да усетим светлината и вечния екстаз.Може би понякога Бог ни дава товар по-голям от силата,която имаме. Друго исках да те питам.Кажи ми,имаме ли право да нараним хората,които ни обичат,ако осъзнаем,че не сме щастливи с тях?Хей така - да им обърнем гръб и да продължим по своя път с мисълта,че им причиняваме болка.И можем ли изобщо да бъдем щастливи с тая мисъл?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.