Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:54 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано23.05.07 17:36



Струва ми се че следните редове ще обогатят палитрата от мнения в тази тема:

Учението сиддханта
Шайва Сидхантам Тантра

Според сиддханта, учението на сиддхите, човешкото тяло представлява храм на Бога. Човекът е миниатюрно отра¬жение на Параматма (Висшия Разум). Целта на неговия жи¬вот е да реализира Бога във всички планове на съществуване¬то. Човекът е способен да преодолее петте бариери: нарай (си¬вота), тирай (замътнено видение), муппу (старост), ной (болест), маранам (смърт) и да остане млад завинаги. Тялото му представлява своеобразен механизъм, притежаващ психо-енергийни центрове, известни като чакри, които, под въздейс¬твието на специалните йогически техники, постепенно про¬буждат висшите духовни способности. По този начин човекът достига абсолютното съвършенство в проявяването на Исти¬ната и реализацията на Бога. В хода на този процес се проявя¬ват осемте свръхестествени сили, сиддхите. Тирумулар, един от най-старите сиддхи, в основния си труд "Тиру-Мандирам", ги изброява в следната последователност:
1. АНИМА: способността по собствена воля да се сма-
лявяш до размерите на атом.
2. МАХИМА: способността да се разширяваш безгранич¬но.
3. КАРИМА: способността да ставаш тежък.
4. ЛАХИМА: способността да ставаш лек като перо.
5. ПРАПТИ: пълното познание на миналото, настояще¬
то и бъдещето, способността да проникваш навсякъде, къде¬
то поискаш, даже на други планети и звезди.
6. ПРАХАМИЯМ: способността да осъществяваш всич¬
ките си желания; съвършената проницателност на ума и чув¬
ствата.
7. ЕСАТХУВАМ: пълната власт както над живите, така и
над неживите обекти в цялата Вселена.
8. ВАСИТХУВАМ: способността да управляваш всичко,
с помощта на мисли и думи.

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано23.05.07 21:01



Как е възможно, уважаеми колега, да говорите така за пуруша?! Подозирам, че когато я наричате имагинерен идеал, Вие се шегувате с нас. Какъв имагинерен идеал може да бъде тази семпла душица, която толкова откровено се стапя в нищото. Можете ли да посочите нещо толкова достойно, че да може да бъде поставено до нея



Горещо Ви умолявам: колега, ревизирайте позицията си. Освободете пуруша от лична обективност, от обективността на личните Ви санскари, изнесете практиката извън елементарната екзистенциална психология. Извадете и играта със законите. Познавайте ги, чудесно. Моделирайте реалността си, чудесно. Но различавайте, колега. Различавайте, защото да познавате законите на пракрити и да си играете с техните следствия има толкова общо с йога, колкото силата на празната Ви ръка с независимостта на пуруша. Различавайте пуруша от пракрити, Достопочтенни

Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: diwa_orhideq]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано23.05.07 22:50



О, Пуруша отдавна съм го пуснал на воля.

Стигнал съм дотам не само да не искам да си го представям, ами направо да го изключа от цялата схема. Нали и без това е извън всякакви представи. При това положение се фокусирам само и единствено върху Пракрити и по-точно нейното очарователно несъвършенство. Ако това не е йога, значи и аз не съм йогин. Което не е никаква драма разбира се.



Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 00:10



Тъй като не само не ти обещавам, че и след смъртта ще си живуркаш кротко, както сега, но дори съм готов да се обзаложа, че за теб като мислеща личност, това ще бъде края, и ти изгуби интерес към дискусията.

Но аз ти предлагах дискусия на тема дали ти си безсмъртен, а не дали ти винаги си бил човек.

Очевидно, че ти нито си бил човек преди раждането си, нито ще бъдеш такъв след смъртта си.

Но виж, че ти винаги ще си бъдеш ти, в това съм абсолютно сигурен!

Ако можеш, опровергай ме!



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано24.05.07 00:44



"Но виж, че ти винаги ще си бъдеш ти, в това съм абсолютно сигурен!"

ОК. Докажи го!





Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 02:13



Да допуснем, че аз твърдя следното: "Витаминко е бил в миналото си прераждане един симпатичен, кадърен, но много скептичен лечител в двора на хан Омуртаг."

Това означава, че аз според мен потокът на съзнание на лекаря на хана е прекъснал временно при смъртта му, за да се появи отново на бял свят в наш Витаминко.

Ако Витаминко не е съгласен с това мое допускане, той трябва да каже следното:

"Според мен моят поток на съзнание е бил празен от преживявания до момента на раждането ми и няма нищо общо с потока на съзбание на лекаря на Омуртаг."

Освен това, ще добави Витаминко, аз съм убеден, че като умра, потокът на съзнанието ми ще продължи да си тече вовеки празен от преживявания.

Хайде сега, мили ми Витаминко, ни обясни, как и какво изобщо те е пръкнало на тоя свят?

И защо същото това нещо не може отново да те пръкне на този свят в подходящ момент?

Как можем да проверим, че не си се преродил например като зулус в Африка?

Дори този, който твърди, че никога няма да се прероди, всъщност утвърждава, че 'той" навеки няма да се роди отново.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Човекът е смъртен, но дали ти наистина си човенови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (новак)
Публикувано24.05.07 02:48



Опитваш се да ме вкараш в твоя филм, ама няма да стане. Въобще нямам намерение да говоря за поток от съзнание. Това, което ще кажа е, че Витаминко няма поток от съзнание. Има мозък в главата си. Хайде припомни си как се правят деца.

"Как можем да проверим, че не си се преродил например като зулус в Африка?" По същия начин, по който можеш да провериш дали съм се преродил като зулус, т.е. никак.



"Дори този, който твърди, че никога няма да се прероди, всъщност утвърждава, че 'той" навеки няма да се роди отново." Което означава, че него вече го няма-а-а-а. Следователно повече нищо не може да се твърди за него.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано24.05.07 12:31



И едни други потоци съзнание си мислили така за пуруша, а после ненадейно се преродили в зулуси. Щото то не пита :))))) Иначе аз предпочитам потока ми съзнание да се прероди в птица, нещо ми се лети :))))) Това разбира се няма да е възможно, но в крайна сметка също не е кой знае каква драма



Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: titiksha_]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано24.05.07 12:35



titi, ти това ли практикуваш? :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема За и против личното безсмъртиенови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 13:14



Според мен и ти като всички материалисти имате някои странни особености.

Ще се постарая да обясня точно какви.

1. Човешкият организъм, подобно на компютъра освен хардуер има и софтуер. И в частност "операционна система". Именно на основата на този ДНК-софтуер от една оплодена яйцеклетка си се пръкнал и ти.

Нещо повече. Целият ти хардуер се обновява под контрола на "операционната" ти система средно за около седем години - различните органи и тъкани се обновяват с различна скорост.

Както остроумно е отбелязал един средновековен автор: един вълк може да се храни само с агнешко месо и неговото тяло да бъде изцяло изградено от погълнатото и преработено от него агнешко месо.

Но все пак вълкът, винаги ще си остане вълк, защото софтуерът му е вълчи!

Навремето разбира се са говорили не за хардуер и софтуер, а за материя и форма (облик).

Днес учените откриват, че е възможно огромни масиви информация да бъдат съхранявани в свръхминиатюрни микрочипове.

Ето защо, за да се гарантира приемственост на живота е достатъчно в момента на смъртта твоята "операционна система" и архивираната ти памет да оцелее в някакъв подобен природен микроносител.

Древните учения твърдят, че този "микрочип" се намира в сърцето и в момента на смъртта напуска тялото.

Във всички случаи, драги ми Витаминко, ти и сега не съществуваш, освен като някакъв съзнаващ себе си десктоп на своя биокомпютър.

Как беше: Битието е първично, а съзнанието вторично?

Каквито и къчове да хвърляш, твоето самосъзнание е само продукт, а не причина на съществуването ти.

Не зная защо, ама вие всички материалисти вярвате, че ви има!

Че съществувате, макар и временно като нещо идеално, което щом умрете ще изчезне безследно.

А всъщност нещата са много по-прости. Вас като някаква идеална самостоятелна същност, наречена "душа", "его", "аз", "личност" , "Витаминко" и т.н. просто ви няма. Тази самостоятелна същност е само една хипертрофирана фикция на въображението ви.

По-добре си мисли за себе си като за този обективин и материален (по-скоро свързана с полевата, а не веществената форма на материята) индивидуален и уникален "сперматичен логос", който при първа възможност отново ще "разцъфти" в някаква нова форма и ще си изгради нов и отново временен 'хардуер".

Преди време аз се опитах да ти покажа как се преживяват субективно началните етапи на трансформацията наречена "смърт", но ти не се заинтересува особено от това.

А истината е проста: няма безсмъртна душа, няма безсмъртен Витаминко.

Има само вечно битие, което се осъзнава в безброй уникални форми на живот.

И в основата си ти си една от тези форми!

Нима това не ти е достатъчно?

Някога Кришнамурти иронично беше казал на теософите:

"На вас не ви е достатъчен един красив слънчев залез. Вие искате непременно да видите и ангел седнал на облака".

За мен няма нищо по-кошмарно от личното безсмъртие!

Но за щасте този кошмар съществува само във въображението ни!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.