Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:10 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема За Пътя и неговите плодовенови [re: Yogin]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.06.07 01:20



Въпросът, който поставяш е много сериозен и дълбок.

Затова предпочетох вместо моето собствено аматьорско мнение, да публикувам виждането на един голям духовен Учител от първата половина на миналия век, когото дълбоко почитам.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано20.06.07 13:28



Здравейте.Незная какво имаш предвид като казваш "вяра",но по дефиниция вяра е когато приемаш нещо без доказателства и дори въпреки аргументите на разума.Има вяра там,където няма знание,няма опит и доказателства,а аз мисля,че йога е доказала през вековете своята роля и място във физическото и нравственото усъвършенстване на човека.Йога не е мрачна монотеистична религия ,която налага вярата в абсурдни и безмислени догми,вяра,имено защото са абсурдни.Ние трябва да вярваме по силата на авторитета,а не защото намираме смисъл в тях.Вярата изключва осъзнаването,вярата е нещо автоматично и наложено отвън;няма място за разсъждения там където е необходима вяра.Ти вярваш ли,че майка ти те обича или чустваш и знаеш това?Ти вярваш ли,че трябва да я обичаш или я обичаш и това е дълбока,вътрешна потребност?Ти вярваш ли,че най-добрият ти приятел ще направи всичко за да ти помогне в труден момент или си убеден в това,защото той е доказал своето приятелство?Нима би вярвал някому без той да ти е дал причини за това? Ако ти нямаше никакви доказателства за ползата от йога,ако нищо не беше прочел и видял ,ако не беше практикувал,щеше ли да повярваш? Мога да ти дам тук примери за религии и вярвания,за които може би не си и чувал и да се мъча да те убедя,че ще те излекувам чрез тях;ще ми повярваш ли?Хей така,без никакви доказателства?Впрочем,незная дали ме разбираш,но тук все някой ще разбере.
Дали йога е лекарство?Да, в един широк смисъл е лекарство,лек за душата и тялото,но недей да съдиш,докато не си на мястото на болния."Страничен ефект"казваш;нещо като "нежелани лекарствени реакции" или "странични действия",както пише в листовките към лекарствата?Ако здравето е странична реакция,коя е главната реакция?И кой решава кое е добре и кое не е,когато става дума за йога?Защото в йога няма догми,никой не определя кой как да я възприема;нали в това е свободния и дух ?Може би това,което за теб е лесно,напр. асаните,за мен е невероятно трудно и изпитвам силни болки,когато притисна гръбначномозъчен нерв;може би за мен етичния кодекс е начин на живот,а за теб всекидневна борба със себе си?Кой знае?
Накрая искам пак да ти кажа - вяра не се гради;вярата е нещо,което се възприема по силата на авторитета,без доказателства,без съмнения,без въпроси,наготово.А когато градиш,градиш ти самият-грешиш,падаш ,ставаш,съмняваш се,но продължаваш,няма крайни цели,защото "крайна цел" включва и думата "край".Впрочем,каква е крайната цел в създаването на мандалата-създаваш дни или дори месеци,рушиш за миг.
Пожелавам ти никога да не ти се налага йога за теб да е лекарство!Нали знаеш:"И последните ще станат първи!"

Редактирано от мaя1 на 20.06.07 13:40.



Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: мaя1]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано23.06.07 19:10



Имам предвид, че вярата се гради на основата на сбъднали се събития. Вярата в йога няма нищо общои с вярата=надежда в религиите, защото се гради върху реални събития. Както примерно Сахаров дава по-лесни упражнения за медитация в началото, защото постигането на успех в тях мотивира и изгражда вяра, а същевременно дава добра основа за надграждане на уменията.
Та за лечението също имах предвид да се наблегне на малките стъпки, защото прибързаните неща по-скоро водят до разболяване, а не до лечение.
И точно когато напредваш с малки стъпки, бавно, но сигурно, много рядко усещаш напредъка си, докато в един миг усетиш света съвсем различен...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: За и против личното безсмъртиенови [re: Darth_Vader™]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано23.06.07 23:07



Да,така е,може би просто не сме имали еднакви дефиниции за "вяра" и "надежда".Може би ти визираш понятието "увереност"-вяра основана на действителни събития?Така съм съгласна.Това за лечението наистина е така,не се усеща някакъв напредък и понякога това ме отчайва,губя тази увереност в ползата от усилията си.Сигурно защото искам бързо да се излекувам,защото ме боли и губя търпение.Но наистина са необходими малки стъпки и постоянство.Със здраве!



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано24.06.07 16:42



Като се върна тук и като видя познати лица..все едно съм бил през цялото време тук.
Светъл ден Алекс!





Тема Re: Някои размисли за смъртта и умиранетонови [re: Yogin]  
Автор мaя1 (непознат )
Публикувано24.06.07 19:34



:) Според Шопенхауер"Религиите са като светулките,за да светят нужна им е тъмнина!"А на герба на валденсите пишело "Светлината свети в мрака!"Да,наистина,където има светлина,няма тъмнина,но изглежда тъмнината е необходима,за да разберем що е светлина;изглежда тъмнината е неизбежния фон ,сцената върху която се ражда светлината.Може би е необходимо много страдание,много болка,страхове и съмнения,за да усетим светлината и вечния екстаз.Може би понякога Бог ни дава товар по-голям от силата,която имаме. Друго исках да те питам.Кажи ми,имаме ли право да нараним хората,които ни обичат,ако осъзнаем,че не сме щастливи с тях?Хей така - да им обърнем гръб и да продължим по своя път с мисълта,че им причиняваме болка.И можем ли изобщо да бъдем щастливи с тая мисъл?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.