Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор ani bezant (непознат )
Публикувано18.05.07 23:50



http://vbox7.com/play:c12c7090 Tursete i shte vi nameriat!





Тема "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречи!"нови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 11:22



От това, което пишеш тук, разбирам че биха ти допаднали неща, писани от различни велики суфии и особено от Руми.

Бих ти препоръчал също да се запознаеш с древноеврейската Кабала, така както я интерпретират Ари (1534 −1572), Баал Сулам (1886-1954), Рабаш (1906—1991), а в наше време Рамлан - Михаил Лайтман (род. 1946 г.)





Тя се основава точно на това виждане за отношението на Бога и човека, каквото ти имаш.

Лично аз смятам големите монотеистични религии (юдаизъм, християнство, ислям) за различни, по-малко или повече карикатурни и суеверни социални интерпретации на една дълбока, дори много дълбока и поради това трудно изразима лична истина.

Тази праоснова на споменатите големи религии може да бъде открита в Кабала (юдаизъм), в различни големи християнски мистици като Мигел Молинос, Майстер Екхарт и Ангелус Силезиус например, както и в суфизма (ислям).

В древноиндийската Адвайта Веданта се казва, че най-напред за нас има само свят (множество), после Бог (единство) и свят (множество) и накрая само Бог (Единство в множеството).

"Адвайта" означава "недвойнственост".

Накрая ще ти разкажа една мъдра и нестандартна суфийска приказка:

Най-големият Божи Пророк в тези древни времена - Муса (Мойсей) се обърнал веднъж към Бога със следната молба:

- Господи, чувствам се самотен. Запознай сме с някой друг като мен, когото обичаш и за когото се грижиш непрекъснато!

- Добре, - казал му Бог.

- Иди там и там и ще намериш един много любим на мен човек.


Мойсей отишъл на указаното място и що да види: на земята с последни сили се влачел някакъв полумъртъв нещастник, целият накацан от мухи и други насекоми.

- Какво мога да направя за теб, бедни мой братко? - възкликнал ужасеният Мойсей.

- Моля те, донеси ми вода! - проплакал човекът. - Ако не ми донесеш бързо вода, ще загина.

Мойсей бързо се отправил към най-близкия кладенец, наточил вода и тичешком се върнал при страдалеца.

Уви, той вече бил мъртъв...


Покрусеният Мойсей решил да отиде до шатрата си, която бил опънал наблизо и да вземе от там всичко необходимо, за да погребе мъртвеца, както е редно.

Като се върнал, установил, че чакалите вече са се справили с трупа - от него почти нищо не било останало.


Потресен от всичко видяно, Мойсей се обърнал към Бога и проплакал:

- Но защо позволи да се случи това, Господи!?

Та ти си Всемогъщ!

Поискаш ли, въздигаш обикновени хора на царски тронове и в един миг превръщаш в прах доскоро велики царства!

Защо допусна да се случи това с човека, за когото ти самият ми каза, че много обичаш?


Тогава, Мойсей чул в себе си следните думи:

- Докато се уповаваше само на мен, този човек беше в беше в пълна безопасност.

Но щом те видя, той ме забрави и потърси опора в теб.

Много исках да го спася, но той вече ми беше обърнал гръб.


Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: ani bezant]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 11:30



Боже мой, на какъв ли не идиот е готов да се направи човек за шепа стотинки и малко известност...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречи!"нови [re: Aлekc]  
Автор SlMRAN (диваненце)
Публикувано19.05.07 12:09



Хм...замислих се...нашите желания пречат не само на нас,но и на другите.
И "най-чистото" желание води до ада-и то не само нас.
Затова Бог казва"обичай своя господ бог с цялото си сърце,с всичкия си ум ,с цялата си душа и с всичката си сила"
Но ние делим сърцето,ума и прочие на хиляди парченца....защото имаме хиляди желания

Редактирано от SlMRAN на 19.05.07 12:09.



Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано19.05.07 14:06



Крайната цел на Йога е разотъждествяване на Пуруша от Пракрити. Имаго беше писал някъде, че това означава да умреш завинаги.

Никога повече да не се прераждаш. Интересно какво ли ще стане ако се докаже, че прераждане няма. Аз например не вярвам, че има прераждане. Значи като умра, ще съм постигнал крайната цел в Йога. Друг е въпроса Пуруша нещо реално ли е или е само имагинерен идеал. Какво ще стане ако махнем Пуруша? Остава само Пракрити. Тогава има ли смисъл от Йога и какво би представлявала Йога?

Доколкото Йога съдържа като основен елемент съзерцаването, то може да се каже, че Йога има смисъл и без Пуруша. Дали Пуруша е реален или не е без значение. Неоспорим факт е обаче, че ние можеме да съзерцаваме света и себе си. Ползата от това е възможността за изграждане на по-обективен поглед върху нещата. Аз лично по-обективно прозрение от това, че светът е несъвършен и че смъртта е неизбежна не мога да видя. Мисля, че тези две неща несъвършенството и неизбежността на смъртта дават най-здравата основа върху която може да се градят взаимоотношенията между хората. Защото те сриват всякакви илюзии за небесно царство, небесен живот, рай и т.н. Вместо това те насочват фокуса върху това, което се случва в момента, в настоящето и помагат на човек да бъде по-толерантен към недостатъците на околните. Бидейки по-толерантни хората могат да си сътрудничат по-добре, конкуренцията да бъде лоялна и като цяло да бъдат по-открити и откровени.

В заключение ще кажа, че крайната цел е напълно гарантирана. По-важно и интересно е какво се случва преди да я постигнем.



Тема Re: "Бог прави всичко за теб, ти просто не му пречнови [re: SlMRAN]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 16:50



Това че имаме хиляди желания и сърцето ни е разпокъсано от тях е факт.

Но както виждам ти имаш копнеж към нещо, което не е от този свят и което наричаш "Бог".

Вместо да мислиш на тази тема, защо не се опиташ да се вглъбиш безмълвно в този копнеж и да видиш накъде те води той?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 17:09



Както знаеш аз не споделям твоята материалистическа вяра, че смъртта е окончателен край на всяко индивидуално съществуване.

Смятам я за прекалено оптимистична и наивна.

И което е най-лошото, според мен тя е принципно недоказуема.

Не мога да си представя как след смъртта ми ти ме откриваш и тържествено ми заявяваш:

"Аз бях прав! Ето, ти вече не съществуваш!"

Лично аз съм готов - ако и ти си съгласен, разбира се - да проведем с теб един напълно цивилизован и коректен виртуален диспут по тази въпрос.

Най-добре в отделна тема.

Смятам че подобен диспут би бил интересен за всички.

Освен това ми се иска с теб да покажем, че е напълно възможно в този клуб да се водят коректни дискусии между хора с доста различни възгледи.

В случай че приемеш, ти предлагам да се притържаме към едно от правилата за подобни диспути в древна Индия, което изисква всеки участник най-напред да повтори тезата на опонента си, за да е сигурно, че я е разбрал правилно.

Не лоша идея, нали?



Освен това ти ще си на далавера във всички случаи.

Ако спечелиш диспута, ще си победител, а ако го загубиш, поне ще знаеш със сигурност, че ще надживееш смъртта си.

Признавам, че подобен диспут ще е много труден, особено пък за мен, защото на всички ни е ясно, че със смъртта на даден човек, той завинаги изчезва от хоризонта ни.

Но именно за това и ще бъде интересно!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Yogin]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано19.05.07 18:04



Здравей Yogin,

Благодаря ти за топлите думи.
При разсъжденията си обикновено ползвам принципите (ключовете) на Хермес Трисмегист, защото те ми допадат най-много, когато искам да си обясня нещата. По принцип, обаче, гледам да се доверявам повече на интуицията, което го постигам много трудно, защото често ме обзема съмнение.
Искам да те попитам какво е отношението ти към Херметичното учение, ако го познаваш, разбира се и желаеш да ми отговориш.
Иначе, все повече се убеждавам, че Йога помага на човека да се развие на всички нива, стига да се подхожда балансирано.

Нека Всевишният ти помага да постигаш намеренията си!





Тема Re: Krainata cel v Yogaнови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано19.05.07 18:54



OK. Щом ще съм на далавера.





Тема За смъртта като предизвикателствонови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано19.05.07 19:42



Знаех си, че си печен!



Не те е страх ни от смърт, ни от безсмъртие.

Очаквай или тази вечер, или най-късно утре сутринта нашата нова тема.

Предлагам сега да съгласуваме с теб заглавието и.

Като начало предлагам следното примерно заглавие: Смъртта като предизвикателство

Ти си на ход!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.