Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:14 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема въпрос към лекарянови [re: павлина тонкова]  
Автор petyako (непознат )
Публикувано29.05.11 21:22



Здравейте.майка ми е с рецидив в корема,ТУ, от тумор на шийката на яйчника,оперирана 2004 г и 2009 г,и отново за трети път 2010 се появи в корема,и сега е с болки.Давам и Трамал,но тя казва че не и помага,и взема аулинл
Кажете ми,моля Ви ,какво да давам за болките?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано30.05.11 06:06



Няма какво да се притеснявате за това - Зомета не е истинско лечение за метастазите, а средство за заздравяване на костите. Няколко месеца с него или без него нямат особено значение.



Тема Re: въпрос към лекарянови [re: petyako]  
Автор PRN ()
Публикувано30.05.11 06:13



Вероятно става дума за рак на шийката на матката или за рак на яйчника (самия яйчник няма шийка).

Въпроса за контрол на болката е сложен и не става по интернет - местния диспансер трябва да се намеси. Най-общо тя трябва да е на някакъв дългодействащ опият (например дългодействащ Морфин или Оксикодон) заедно с някакъв опиат с кратко действие.

Аулин или Трамадол от време на време е много полвинчато решение, осъдено на неуспех.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.05.11 09:45



PRN, ако бъркам моля да ме поправите. При новооткрити метастази в костите /какъвто е случая с майката на Валентина - РМЖ от 2003г./ се прилага стандартна химиотерапия и Зомета /бифосфонати/. Кога се включва лъчетерапията в схемата на лечение?
От предният Ви отговор разбирам, че изписването само на Зомета, без лечение на първичния тумор няма никакъв смисъл.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано31.05.11 01:28



Лъчетерапията в тези случаи се ползва за три неща:
1. Като болкоуспокояващо средство. За това е необгодимо болката да е локализирана на едно или няколко места. Лъчетерапията работи много добре в това отношение.
2. Като средство за превенция на някакъв по-голям проблем. Например ако метастазата е "изяла" някой от слабите места на прешлена и потенциално е застрашила гръбначния мозък с последваща парализа.
3. Когато метастазата притиска някакъв орган или нерв.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: *jull**]  
Автор whitelilly ()
Публикувано04.06.11 18:11



Здравейте, аз съм след втора химиотерапия с таксол поради разсейки в ЧД от РМЖ. Когато питах химиотерапевтката колко ще продължават химиотерапиите, тя ми каза, че "не е определено". Какво може да означава това?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: whitelilly]  
Автор PRN ()
Публикувано04.06.11 23:06



Какво точно означава това разбира се аз не знам (ще трябва да зададеш въпроса си още веднъж на онколожката). Нормално в такива случаи се дават 2 курса химиотерапия (всеки от тях по 3 седмици) после се повтарят скеновете и ако метастазите са намалели по размер се продължава с още 2 до 4 курса. Аз лично бих повторил скенера и след 4тия курс по същата причина. Понякога химиотерапията не работи или спира да работи. Добре е това да се разбере по-рано, за да се спре по-навреме и потенциално да се смени с друг тип химиотерапия. Почти никога не се отива на повече от 6 курса обаче.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано04.06.11 23:42



На 30 май направихме US и "в десния м. ректус в илеоцекалната зона се вижда хиперехогенна зона с размери 16,5мм/3,9мм която най-вероятно се дължи на фиброзна тъкан". Другите наблюдавани формации ( в ч. дроб и под предна коремна стена) са намалели и са хипоехогенни до анехогенни. Доплерът не показва кръвоснабдяване в тях.На КТ от 31 януари т.г. тази фиброзна тъкан не се вижда, на ПЕТ/КТ от септември м.г. - данни за пълна ПЕТ ремисия на основното заболяване, а то е ГИСТ от 2005г., последна операция - 2008г., лечение с Гливек от ноември 2008г., на US от август 2009г. илеоцекално се вижда формация 15/3мм, но нея си я следим и на предишни US, а сега я нямаше. Тя не беше в мускула.
Онкологът каза, че щом е фиброзна тъкан - няма страшно. Въпросът ми е как разбра , че е ф. тъкан? Какво да предприема за доуточняване?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: MamaD]  
Автор PRN ()
Публикувано05.06.11 06:31



А защо толкова искаш да го "доуточняваш" това нещо. Въобще не звучи да има каквото и да е отношение към ГИСТ-а. Нали нещата, които знаете че са ГИСТ и следите са намалели.

Малко е глупаво да се прави веднъж СТ а после УЗ (или едното или другото) - нещата изглеждат различно на тези две изследвания.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано05.06.11 09:13



Страх ме е, затова Ви питам.
Знам, че нещата изглеждат различно. Тя се проследява с 2 КТ и 1 ПЕТ/КТ годишно. Сега направихме УЗИ защото малко ще отложи ПЕТ/КТ(отпуски, купони...), а през 2009 правихме чести ехографии защото нямаше категоричен отговор от лечението.
Благодаря Ви за отговора, не само за мен, а за всички тук на които отговаряте и помагате.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.