Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:08 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: anotherday]  
Автор PRN ()
Публикувано14.05.11 09:29



Избягвам да давам мнение по конкретно лечение. Така или иначе тези неща са в ръцете на лекуващите лекари и форума не е място за изписване на лечение.

Няколко осоновни положения обаче.
Преблеми с преглъщането са чести при този тип операция (въпрос на засягане на ядрата на черепномозъчните нерви, които отговарят за преглъщането). От това "давене" пациентите могат и да аспирират храна/течности в белия дроб, което пък води до белодробна инфекция. Дали това е проблем в конкретния случай не знам.

Дексаметазона се абсорбира много добре в стомаха и ако човека може да гълта въобще, не е небходимо да се дава венозно.

Антиепилетпици се дават нормално ако е имало гърчове преди операцията. Понякога става дума само за частични гърчове, засягащи крак, ръка или лице. Нормално е да се дадат и след операцията за кратък период от време (няколко седмици) и ако не е имало гърчове преди операцията след това се спират.

Сомазина за първи път го чух тук - изглежда да е един от многото митични препарати за подобряване на мозъчната дейност с които беше пълна соц медицината.

Atarax е всъщност антихистамин със сънотворен ефект. Дали е необходим не знам. Като цяло смесването на няколко медикамента действащи едновременно на нервната система е потенциално рисково, но това е общо твърдение - нямам кой знае какъв опит с тези неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор beyby (надяваща се)
Публикувано15.05.11 10:42



Здравейте!Имам въпрос към лекарите.Оперирана съм от РМЖ преди почти 2години.Беше хванат много рано не съм правила химиотерапия.Беше 1стадии и е активен към естроген. Изписаха ми да пия Тамоксифен,но само 2години-искам да попитам има ли такова лечение за 2години и достатъчно ли е?
Малката подробност е,че съм оперирана в Лондон,но понеже двете години изтичат Ноември и съм леко притеснена,тъй като все чета че Тамоксифена се пие 5години!Има ли случаи в които се изписва за 2години?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: beyby]  
Автор PRN ()
Публикувано15.05.11 12:36



Не съм чувал за 2 годишни курсове. Стандартно лечението е 5 години. Понякога след 2-3 години може да се смени с Фемара или Аримидекс за още 5 години, но това само при следменопаузни жени.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 5нови [re: PRN]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано16.05.11 18:39



Уважаеми PRN, бих искала да ви попитам следното:
Майка ми е с РМЖ, отстранена лява гърда през 2009г тогава на 55г/, преминала неоадювантна химиотерапия 3курса FEC, операция, още 4 курса FEC, лъчетерапия и херцептин 1година / 4 положителни л в/.След лъчетерапията и е назначена хормонотерапия с тамоксифен. Лекуващият онколог й е споменал, че може би след втората година ще сменят препарата за хормонотерапия. Бихте ли разяснили разликата между тамоксифена и препаратите които споменавате- Фемара и Армидекс.
И още един въпрос ако позволите: в момента от два месеца няма тамоксифен на Teva Pharmaceutical Industries Limited (Israel), /който междувпрочем се полага безплатно на болните. В аптечната мрежа има само тамоксифен на Софарма -български. Има ли разлика между двата препарата и кой вие бихте ни препоръча ли.
Предварително благодаря за отделеното време и внимание и споделеното компетентно мнение! Бъдете жив и здрав!



Тема Тамоксифен и Ароматазни Инхибиторинови [re: sunka75]  
Автор PRN ()
Публикувано17.05.11 01:48



Тамоксифена прилича малко на естрогените и се свързва с рецепторите за естрогени е клетките. По какъв начин инактивира рецептора и блокира действието на естрогените. Затова и работи само ако естрогенните или прогестероновите рецептори за положителни. За някои нормални клетки обаче Тамоксифена си изглежда напълно като естроген и затова те реагират така какво биха били реагирали на естроген. Такива са клетките на ендометриума (вътрешната покривка на матката). Тамоксифена ги стимулира и може да доведе до рак на ендометриума. Риска е малък 1:200 (сравнен с 1:400 за жени, които не са на Тамоксифен) и винаги след менопаузата. Подобна е работата с костите - Тамоксифена работи като естроген върху тях и помага за костната плътност и срещу остеопорозата.

Аримидекс и Фемара са два препарата, които вършат работа подобна не Тамоксифена след менопаузата. Товага яйчниците на работят и истинска естрогенна продукция няма. Проблема е, че някой от подобните на естрогени (и на тестостерона) субстанции се произвеждат от надбъбречните жлези. Те се превъръщат в естрогени от един ензим в мастната тъкан на тялото. Ензима се нарича "ароматаза". Фемарата-аримидекса-екзаместена блокират този ензим и понижават естрогенното ниво. Преди менопаузата не вършат никаква работа, защото яйчниците си правят естроген независимо от този ензим. Водят до остеопороза и до ставни болки. Не влияят на матката. Смятат се за малко по-активни от Тамоксифена след менопаузата.

Дали български или израелски Тамоксифен - голяма разлика няма (това не е се отанася за всички оригинални и генерични лекарства, а специално за Тамоксифена).

Превключването от Тамоксифен на Ароматазен инхибитор е стандартна практика.

Редактирано от PRN на 17.05.11 01:53.



Тема Дилеманови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано20.05.11 16:42



Ето я отново моята дилема. Рак на шийката на матката 3 стадий. Операция, лъчетерапия и 5 курса лека химиотерапия с Цисплатина. По време на операцията ангажирани лимфни възли 2 броя - параметрален и ингвинален. Всичко това преди 15 месеца. Уж добра прогноза, но...преди 8 месеца ПЕТ скенера даде положителни парааортални и медиастинални лимфни възли. И започна голямото проследяване. Пет месеца по-късно медиастиналните лимфни възли изчезнаха /остана един, който от самото начало стои с размер 12 мм./, но парааорталните /два на брой/ си растяха постепенно. До днес! Осем месеца по-късно /днес/ резултатите от скенера са - медиастинален лимфен възел - стабилен, парааортални 23 и 28 мм. /доста сериозни размери, според моите познания/. И въпросът е сега накъде? Химиотерапия, лъчетерапия с химиотерапия или лимфна дисекция с последваща терапия?

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: Дилеманови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано21.05.11 23:57



За съжаление рака ти никога не е имала "добра прогноза". Засягането на ингвиналните лимфни възли при рак на шийката на матката се смята за метастаза. Това в началото.

Медистиналните лимфни възли са естествено много подозрителни, но едва ли има начин да разберем точно какви са в момента и затова е по-добре човек да ги остави настрана за известно време. Ако е матастатичен този възел, той ще се декларира като такъв и тогава ще се занимава човек с него. Засега не се променя и това е добре. Понякога с медистиноскопия може да се стигне до такъв един възел и той да се премахне, но това ми се вижда доста радикален подход. И той няма да промени в края на краищата факта, че трябва да се напарви нещо за коремните лимфни възли.

Парааортните трябва да изчезнат някак си - или с операция или с лъчетерапия. Няма еднозначен отговор, кой би бил по-добрия подход. Била си и през голяма операция и през токсичен курс химиотерапия-лъчетерапия. Така че решението малко или много зависи от теб. За истинска химиоперапия според мен е малко рано да се мисли в този момент.



Редактирано от PRN на 22.05.11 00:03.



Тема Золадекс или хистерекотомиянови [re: PRN]  
Автормoнuka (Нерегистриран)
Публикувано22.05.11 08:53



Здравейте,вече три години съм на Золадекс и Летрозол.Имам сериозни проблеми с остеопорозата.Онколожката ми подхвърли варианта "премахване " на яйчниците или пълна хистеректомия,но остави решението на мен.На 47 години съм,с операция на двете гърди.
Кое би било по добрият вариант за мен, решение ли е отстраняване само на яйчниците , или ако се прави операция е по добре да е пълно премахване - и на матката?



Тема Re: Дилеманови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано22.05.11 09:17



Благодаря за изчерпателния отговор!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: Золадекс или хистерекотомиянови [re: мoнuka]  
Автор PRN ()
Публикувано22.05.11 11:22



Това не го разбрах. Не мога да видя смисъла на цялата идея. Какво ти пречат яйчниците. Те така или иначе не работят на Золадекс. Какво точно ще постигнеш ако ги няма? Още по-малко матката има някакво отношение към цялата работа.

Остеопорозата е резултат на неработещи яйчници и летрозола. Ако е лека - витамин Д и калций, ако е тежка - Фосомакс или Зомета. Или просто смени Золадекса и Летрозола с Тамоксифен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.