Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 16.06.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: как да направим хубаво вино.нови [re: Дaнчo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.01.08 18:44



Бисулфитът: ако в 100 млл сериста киселина има 5(6) грама серен двуокис, в 100 грама калиев метабисулфит има, грубо, 50 грама от споменатия серен двуокис. Кажи-речи, десетина пъти повече.
Сега...аз ползвам киселината, защото според мен метабисулфитът внася допълнително количество калий във виното, което не е вредно, а впоследствие голяма част от нрго тъй или инак се отлага като битартарат във винения камък, но лично аз не виждам причина да не го избегна, при положение, че може да го направя.


Има обаче друго: при второ вино, или по-нататъшни промивки за ракия, ако искате да избегнете опасността от оцетно вкисване, може да поставите под капака на бдона или съда паничка с посипан в нея калиев метабисулфит, за да спите спокойно.



Тема серните ленти закачамнови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.01.08 18:46



в единия край с тънка алуминиева тел, паля и внасям в бурето, след което бързо набивам тапата отгоре. Първоначално лентата се опитва" да изсмуче кислород отвън, затова уплътнете хубаво със зачукване тапата.



Тема Re: как да направим хубаво вино.нови [re: Kиpo]  
Автор CИM (jumbo)
Публикувано20.05.08 20:30



бих добавил няколко неща към тази хубава тема първо че работата със сериста киселина е много деликатна и може да се извършва само от човек който наистина знае какво върши иначе провалът е сигурен при мен се е случвало вече . и не на последно място хубавото вино става в добре приготвен дъбов съд буре , бъчва . акациевия съд е компромис защото тънките нюанси които оставя добре обработения дъбов съд са абсолютно неповторими . това се отнася до повечето видове алкохол . колкото до това колко може да се използва 1 буре то зависи от доста неща но 1 трябва да е ясно след 3-4 година максимум бурето е добре да се рециклира и почисти от майстор бъчвар което ще рече че бурето се раздънва и състъргва до здраво после отново се обгаря задънва и има още известен период живот .това се прави с цел да се отстранят всички гнилости които са се развили в дълбочина в дървесината както и отново да се засили спесифичния цвят и аромат на дъба . в миналото добре направена бъчва е служела на собствениците си по 20-30 години . днес това е немислимо поради факта че фкусовите и други критерии са доста завишени . при някои ценни вина и други алкохоли 1 буре се ползва само един сезон и това с цел да се вземе само най доброто като като качествен аромат , цвят и вкус . някои ползват вместо дървени съдове за отлежаване всякакви други като слагат в тях обработени дъбови стърготини . това разбира се е абсолютен компромис когато ставя въпрос за хоби . голяма част от удовоствието от това да имаш винарна е сам да вложиш труда си и идеите си в направата на различни комбинации от традиционни и не чак до там традиционни рецепти ми това е засега от мен



Тема Re: как да направим хубаво вино.нови [re: CИM]  
Автор Пoп Cтaвpи (Поебуций)
Публикувано08.07.08 19:24



мога ви предложа парогенератор за пропарвне на бъчви......гарантирано почистване на изгодна цена
www.ahit-eng.com



Тема Как не те мързя бе, Киро? [re: Kиpo]  
Автор parvaty (нежна)
Публикувано26.07.08 00:40



Да напишеш всичко това? Аз обичам вино, ама чак пък толкоз... дори не се хабих да го чета, да ти призная честно, ама нали храня топли чувства към теб, та реших да ти драсна два реда! Исках да питам принципно ако имаш хубаво вино под ръка, следва ли да удариш две чашки, и после да си търсиш главата... но като видях темата ти, не се сдържах да репликирам ... хлъц... сори





Тема towa ми е едно от многобройните [re: parvaty]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.07.08 10:24



майсторлъци, госпожо.
Не ме мързя, мързи ме да го подредя малко, ала и туй ще сторя.





Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано20.08.08 23:52



"Некои съображения" за малки количества бяло вино, понеже тук беше засегнато само направата на червено вино. На скептиците за качествата на бялото вино мога да кажа(аз също съм фен на червеното вино), че от мускат отонела става чудесно вино, което се доближава до червените вина (все пак муската, ако не се лъжа е единственото бяло вино, което може да старее). Е, имах малко проблеми докато убедя баща ми да правим мускат отонела на вино, а не на ракия, ама определено си заслужава !
Бялото вино се претака след около 12-24 часа след смачкването, като също е желателно да се ползват серниста киселина и дрожди или предвалително направена закваска. И тук, особено ако количеставата са малки е желателно ферментацията да минава в съд с ферментационен затвор (вече даже и се продават такива). Съда може да е някаква дамаджана, буре или даже шишета от минерална вода (поне 7-10 литрови). Съда(овете) се пълни около 75% от обема, затваря се плътно с тапа или капачка, на която се пробива отвор и са слага плътно маркуче, т.ч. да не влиза въздух. Другия край на маркуча се потапя в кофа с вода, т.ч. да не може да влиза въздух, а само да излиза. Аз специално ползвам шишета от минарална вода, 10-литрови, като използвам маркучи от системи за преливане (има ги във всяка аптека), които си имат и игли в тях. Пробивам капачката с иглата, ако се налага уплътнявам със силикон или парафин, а другия край потапям във вода, а понеже маркучетата доста се огъват - връзвам ги на 2-3 места за метална тръба (ползвам такива от антена, понеже са алуминиеви и не ръждясват от водата). След 1-2 дена започва да излиза въздух и виното стои в този съд докато спре да излиза въздух (около 15-20 дена, но зависи от годината, дали са ползвани дрожди и т.н.). След това се откалява и прехвърля в нов съд, като този път се пълни целия съд. След това не се пие веднага (поне мускат отонела, защото все още не става за пиене), а се изчаква да мине определо време (докато мине тихата ферментация - поне 20-30 дена), за да изчезне горчивия вкус и се получава наистина добро вино, желателно е отново да се откали и да се пие после .



Редактирано от Quellor на 20.08.08 23:58.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор korsari (непознат )
Публикувано28.09.09 22:29



Имам липа бяла 80% и 20% червена липа, измерих ширата след като я прецедих през тензух и захомера показа 20, да му вярвам ли или ще се наложи, според вашето мнение, да добавя захар до 23-23,5?

Ще бъда благодарен ако ми дадете за съвета ви.



Тема добави до 23-23.5 [re: korsari]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.09.09 10:00



и закваси с нужното количество гранулирани дрожди(има ги вече навсякъде по селскостопанските аптеки, а на листовките към тях пише как се употребяват! )
Ако имаш нужда от допълнителен съвет, не се притеснявай да питаш на кю(имам го в профила) или на пощата(пак там), както и тук. Действай смело и да се похвалиш после


Не се бой, тая година разликата няма да е много съществена, тъй като лятото бе дъждовно, на повечето местя дори в излишък, т.е и да има някакво отклонение в посока надолу в твоя случай, едва ли е повече от градус-два.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор firemannn1 (непознат )
Публикувано02.10.09 17:32



Здрасти Киро,интересува ме технологията за самотока,смлях гроздето-ркацители 150кг и 50кг памид ,излезе 20захарност направих я 23,и източих вино за самоток,проблем ли е че около седмица стоя в туби от минерална вода с отворена капачка и сега ще го изливам в бидон,измиил съм го по твоята технология,сложих му калиев перманганат 20гр на 100л бидон за 48 часа,нещо по специално трябва ли да знам за тоя тип вино? а на другото му добавих 5кг захар и 20л вода и това е,миналата година снабдявах съседите с оцет обаче,не знам защо!надявам се тая година да пия вино,щото жената вече лудва с мойте вина!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.