Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:07 05.05.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: dragomir12]  
Автор dragomir12 (непознат )
Публикувано04.11.10 13:59



забравих да напиша че в началото температурата на мъста беше 10 градуса ,
след слагане на захарта захарноста стана 24,
на 3.11.2010 захарност 23 и тем 14 градуса на мъста



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: dragomir12]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано04.11.10 19:39



1-во и най-важно: докарай температурата до 20-22 градуса ПОНЕ. Ако не е тръгнала ферментацията, сулфитирай с двойна доза, сложи закваска дрожди за 200 кг материал и като тръгне бурна ферментация, източи и се моли Богу горещо да стане вино. Ако е тръгнала, ще сложиш сериста киселина след като стане виното.
А догодина действай според инструкциите в началото на темата.
В резюме: късно е, студено е, не си действал както трябва, но при отговорно отношение може да стане ако не за Коледа - за Нова година- Йордановден :)

,неможе всичките серий да са отлични има и някой по обикновенни .


Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор dragomir12 (непознат )
Публикувано04.11.10 22:04



киро здравей.благодаря за съветите.днеска мерих температурата 15 гр и захарноста 21 от канелата и 17 на шапката .
кажи от къде да си купя за сулфатирането серниста киселина или калиев метабисулфат и сухи дрожди.ще мисля нещо за повишаване на температурата на мъста.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: dragomir12]  
Автор dragomir12 (непознат )
Публикувано04.11.10 23:32



киро мисля че бурната верментация все пак върви, и евентуално кога да източа мъста.мисля че мъста ще бъде към 60 ,65 литра,ако я слажа в 100 литров бидон ще бъде ли проблем ?



Тема за бяло вино трябва веднага [re: dragomir12]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано05.11.10 10:54



да източиш, ама по-добре недей, че без дрождите по ципите съвсем ще спре на тая температура или поне няма да приключи.
Абе като почне да става за пиене - пий, да не те е яд, ако се прецака. А догодина действай както трябва.

,неможе всичките серий да са отлични има и някой по обикновенни .


Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Veselin georgiev (непознат )
Публикувано22.11.10 22:17



Привет на всички. Искам да питам Киро за съвет. Преди месец сложих 60кг каберне + 20кг широка мелнишка. Съдът е 100л пластмасов бидон. Гроздето е без майката-дръжките, от тогаз не съм го пипал, никакво бъркане, нито отточване. Прочетох предишните теми и разбрах, че това е грешка, но това съм направил. Вчера го отворих и видях, че шапката е станала кафява и в единия й край е побеляла. Пуснах една чаша и оставих да поседи 24 часа за да видя бистрота и дали ще се пресече. Сравнително бистро е, но е още шербетче. Според мен не е ферментирало още. Има жилка в края на глътката, ама не е работа. Като замервахме ширата преди да го затворим показа 25, освен туй нищо не е добавяно, нито пък ползвах закваска. Искам мнение как да продължа. Да го бъркам ли или да не го пипам въобще, предвид факта че е стояло вече месец, да го отточа сега или да почакам до края на месеца примерно, да сулфитирам ли и как и ей такива. Благодаря предварително и лека вечер.

Редактирано от Veselin georgiev на 22.11.10 22:41.



Тема Да прочетеш темата [re: Veselin georgiev]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.11.10 08:31



отгоре и догодина да си направиш хубаво вино.
Иначе в момента - изчистваш, колкото е възможно, мизериите отгоре, затопляш, слагаш здраво дрожди и след като мине грубата ферментазия - веариш на ракия, ако междувременно материалът не е пипнал и някой дъх на мухъл или плесен - в тоя случай компостираш за тор за догодина. Това е, друго няма.

Днес Бог дава много чудеса и прави смешна науката, за да прибере СВОИТЕ при Себе си


Тема Въпрос [re: Kиpo]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано25.11.10 18:58



За червеното вино - задължително ли е махането на чепките при бурната ферментация? И какви са последствията, ако не, има ли значение сорта на гроздето и т.н.? Питам, щото аз го смелих барабар с чепките, седя 6 дена(каберне) на бурна ферментация и после го източих. Четох(след това естествено) в една книга, че има вероятност да има дъх на зелено, стипцаво и прочие. Аз такъв вкус не усещам за момента, виното е прекрасно. Обаче при мавруда се усеща една кисела до силно стипцева жилка и се чудя дали не е от чепките тая работа.. то по принцип гроздето от мавруда беше малко съмнително, докато кабернето беше страхотно (23 захарност, почти никакви болести по гроздето, задраво и стегнато).
Та грешка ли е това с чепките, и до каква степен. И още нещо - вие как го отделяте гроздето от чепките, дайте някой чалъм за по-лесно

.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Въпрос [re: Heизвecтeн]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано25.11.10 19:03



Не, ако е добре узряло почти няма проблем(почти). Аз 6-7 години не съм ги махал, без машина това е прекалено трудоемка работа. Започнах да го правя едва когато си взех машина за смачкване и едновременно отделяне на чепките.

Днес Бог дава много чудеса и прави смешна науката, за да прибере СВОИТЕ при Себе си


Тема Re: Въпрос [re: Kиpo]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано25.11.10 19:14



Да, гледах ги тия машини по около 600лв. в Бриколаж. Но за момента количествата, които правя не си струват да купувам такава. Може би заради това при Мавруда се усеща този проблем, защото захарността му беше 21 и като цяло гроздето не беше много добро

. Е, нищо, по-важното е, че кабернето е чудесно.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.