Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:53 27.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Здравейте, шестокласници!нови  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 10:00



. Че на какъв език беше до сега?!?

Благодаря ти, Нели Стефанова, че оползотвори стотици часове от ценния си живот, и най-после преведе най-българската книга на български език!
Направила я била достъпна за шестокласници. И добре че! Защото едни 50-60 набора шестокласници до сега си останаха неграмотни. Изцяло в тъма и неведение, що е то Под игото и какво е искал да каже автора. Най-после децата ще разберат, че кобур е калъф (не като авторката, разбира се)!
За още повече яснота, предлагам да се въведат като букви цифрите "6" и "4". Думата възстание да се замени с комбат, а комита с файтър.

Поклон до земи! Наслука, шестокласници!




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано01.12.21 10:18



Чела я бях тази дскусия, дали турцизмите и староговорът затрудняват и предизвикват отегчение...Така се променя целият вазов стил...

този пример е и промяна на смисъл

Господа, тук се пръскат революционни идеи против държавата“:
"Разпространяват се идеи за коренна промяна на империята."

Предполагам, че в оригинал, езикът би затруднил чужденец...Българче би се справило. Може би днешните наистина ще срещнат повече непознати думи, въпреки че не помня дъщеря ми да е имала проблем с разбирането...
Не съм така категорична в случая, че промяната задължително е лоша, но трябва да се пипа с кадифена ръкавица...Тези примери от статията не ми харесват. Май са се престарали в лошият смисъл на думата.

"

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: pravil_nick]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.12.21 10:26



Че то това не беше ли преди 2 години май? Дъвкахме я темата тогава тука.



Тема Re: Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: LAMBl]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 10:53



Така ли? Аз пък днес го разбрах.




Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано01.12.21 10:59



Това беше 2019 година. Ама и сега пак се смях най-много на :
„Вържи попа да е мирно селото“: „Отстрани лидера и групата ще се разпадне“.





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 11:13



Оригинала не се пипа по принцип. Кощунство е. Прави се речник на непознатите думи отдолу на страницата или в края на книгата с препратка. Поне аз така знам.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.12.21 11:17



Само дивотии правят в тая насока, палец надолу от мен. Но това не беше ли старо?

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: pravil_nick]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.12.21 11:18



Хм, има ли цигански писмен език? Щото за тях как да преведеш?





Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Baldrian]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано01.12.21 11:17



Именно! В конкретния пример Вазов с думата "държава", казва едно, носи определено послание. Авторката обаче си позволява да промени на "империя", коригира исторически. На какво отгоре?! Т.е. за да го направи лесно-смилаемо, опорочава идеята.
Отделен е въпроса с двойния аршин. Значи, ние настояваме децата ни да изучават още езици, което никак не е лесно, и е отегчително до смърт на моменти (да си признаем), но пък за родния ни език - с лека ръка сме готови да премахнем де що има нюанси из него, които го правят всъщност богат.




Тема Re: Ммм ... това не е ли старо...?нови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано01.12.21 11:20



Като си ходила по любов 2 години, така е



Чудна тема




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.