Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:23 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано01.12.21 23:27




селви е кипарис на турски, оттам, сандък от кипарис.

в хасково старите поколения знаеха оня архаичен турски, който се е говорел като са били деца.
всичките го знаеха.
като казвам "старите поколения", имам пред вид лели, кръстница... абе роднини на баща ми.
на божура казваха "йълдъз", например.
Майка ми перфектно владееше брестовишки и родопски, що думи и изрази съм запомнила, за аскуфски да не говорим, тия диалект разбиране няма.
харесвам езика във вазовите произведения, чета и препрочитам, и често се хиля на глас.

малкият тартариан няма такъв интерес, понякога го провокирам, като изтърся накакъв архаизъм, той прави физиономия и учтиво не моли да "мина на български".

но пък и аз му влизам в ежедневието като мимоходом подхвърлям " пак се крашнал на леглото", например


научи се да чакаш

Тема чорбаджи марко не е селяниннови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 23:44







Тема ще ми е интереснонови [re: pravil_nick]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.21 23:50



ако някъде го има първото издание. дали ние ще може да го четеме и колко всяко следващо издание тихомълком е променяло езика



Тема Re: чорбаджи марко не е селяниннови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.21 00:49



По онова време всички са били селяни, щото все още е нямало софиянци.





Тема Re: ще ми е интереснонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.21 00:53



Ще можем.
Със шрифта се свиква сравнително бързо, казвам го от личен опит. Навремето, като съвсем начинаещ младеж, ми беше попаднала на село от тавана една книга "Кокаинъ". Български автор. Като цяло - няква тъпа мелодрама. Ми, след третата страница свикнах. Даже тогава за сефте открих широкото Ъ, дето се пише малко като Ж.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.21 00:57



Съгласявам се бе!
Ама допълвам.
Сетих се за моите. Голямото е... по-тъпото... Не бе, даже може и по-умно да е ама е голем дъвар! Не четеше и това си е! Оубачей, в училище даскалицата постоянно чумосваше другите деца, че не можели да се изразяват и имали много беден речник,... тук правеше пауза, замисляше се и добавяше: "С изключение на малък Ламби. Той се справя много добре!" и наистина и до ден днешен, големият е изкусен разказвач, гаден манипулатор и... хитрец... говедото му с говедо! И голям порасна, че не мога и да го набия...

А малкото чете доста повече, но изразяването му не е от най-силните му черти. На тати тъпото...

Ген някакъв е! Даже някъде бях чел, че владението на речта и способността да се изразяваш са генетично засадени.

Големият рано проговори и шашкаше всички със думите, които използваше. Извинявай, ама бебе на година и половина да ти забие всусност (всъщност) - не преувеличавам!!! Ще те опули, няма как!! Как да не е генетично заложено?

Редактирано от LAMBl на 02.12.21 01:04.



Тема по онова временови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 02:18



софия си е била село
ама виж, бяла черква





Тема нямах предвид правописанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.12.21 02:21



просто си мисля, че всяко следващо издание е осъвременявало езика, без да го афишира



Тема Re: нямах предвид правописанови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.12.21 07:11



просто си мисля, че всяко следващо издание е осъвременявало езика, без да го афишира

И аз съм склонна да го допусна.

Вероятно е правено не дърварски и нагло, та чак смешно на места, като този “превод”.

Още 2019 се чудех как е възможно изобщо да си помисли човек, че върши нещо полезно, променяйки и “модернизирайки” цели изречения от ЛИТЕРАТУРНО художествено произведение! И как никой не ги “застреля” досега, тия герои, а се водят благи дискусии “за и против” по въпроса!

Защото литературата трябва да се изучава като литература, а не като исторически материал. Тя е ценна не толкова заради информацията, която носи, а заради красотата и уникалността на стила, езика и фантазията на автора. Всичко друго е второстепенно. Който не я разбира - да не я чете, проблемът си е негов. Получава си ниската оценка по ЛИТЕРАТУРА и толкоз. Да чете учебници по ИСТОРИЯ. ОТ ТАМ да научава историческите събития от даден период.

Защото "Под игото" се изучава по причина на това, че Вазов го е писал. А не, че от него е важно читателят да научи некви исторически истини. И да видоизменяш това, което Вазов е писал - е кощунство.

ТОВА заключи чукча-писател, а не читател!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Редактирано от UnicaDonna на 02.12.21 10:41.



Тема Re: Здравейте, шестокласници!нови [re: Fish L]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.21 07:45



"Свободна професия" още. Всяка дума има първи път на научаване. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.