Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: jivka72_]  
Автор пpoф. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано13.01.10 18:40



Здравейте Живка,

В никакъв случай не бих си помислил да Ви упреквам в каквото и да било.
Поради тази причина аз подчертавах - "Вие имате право".
Но, това е форум, който се чете от всички и нещата трябва да бъдат поставени принципно, ясно и точно.

Например, аз не упреквам, мойте сътрудници, че поставени при изключително тежки условия са длъжни, но не винаги успяват да поддържат най-високите стандарти, но ги упреквам, че не са информирали своевременно, че в даден момент излизат от тези стандарти и че тази информация, поднесена навреме би могла да спести тревоги на някой. В този ред на мисли ще се окаже, че много не са си свършили работата до край, но това не му е мястото тук.

Радвам се, че всичко при Вас до този момент е много добре.

Бъдете здрава

Кременски.

www.lmpbg.org


Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: jana]  
Автор mantinea (непознат )
Публикувано16.01.10 13:36



Здравейте Проф. Кременски. Получих преди няколко дни резултатите от БХС
За съжаление забелязах някои несъответствия: Резултатите от ФМ, която бях на правила същият ден, не бяха правилно преписани във формуляра с резултатите от БХС. CRL - 5.77 според ФМ, а в БХС написани като 57.7.
Според формуляра от ФМ съм в 12г.с. и 5 дни, а според БХС съм в 12г.с. и 3дни.
По какъв начин тези несъответствия биха повлияли на резултата?
А ето и самият резултат:

Вашият риск за болест на Даун е : 1:2200
Биохимичен риск за болест на Даун е 1:310
Възрастов риск за болест на Даун е 1:370

Плацентарен протеин - 945.9 (652 - 4826)
бета - Хорионгонодотропин - 31.8 (14.5 - 115)

Нухална транслуценция - 1.29мм



Тема Re: ИЗПОЛЗВАЙТЕ ДИРТНА ПОРЪЧКА в www.lmpbg.orgнови [re: mantinea]  
Автор пpoф. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано16.01.10 18:46



Здравейте Госпожо,

Правя уговорката, че коментарът ми е валиден само в слуачй, че резултатът е от Националната генетична лаборатория.
CRL (дължина на бебето) - 5.77 см = 57,7 mm. Тук грешка няма - просто едното е в сантиметри, а другото в милиметри - това се контролира при нас. Нашата програма "не се интересува" от посочената седмица, а сама си изчислява седмицата по CRL. Това е по-точоно.

Използвам повода да се обърна към бременните:
МОЛЯ, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ДИРИКТНО ДА СИ ПОРЪЧАТЕ ИЗСЛЕДВАНЕТО И ПОПЪЛНИТЕ ДАННИТЕ В НАШАТА СТРАНИЦА. ТАКА ЩЕ СЕ ИЗБЕГНАТ МАКСИМАЛНО ПРОПУСКИТЕ.

Резултатът Ви е много добър.
Не пропускайте изследването "Фетална анатомия" в 19-22 седмица

Успех

Кременски

www.lmpbg.org


Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: eva_atanasova]  
Автор пpoф. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано16.01.10 20:56



Здравейте, Евгения

1) Наблюдаващият Ви лекар и всеки друг лекар, към когото се обърнете е длъжен:
- Да Ви информира коректно за наличието на рисковете от генетични болести. Като например, че при всяка бременност има риск от 3 до 5% (1:20) за някакъв генетичен проблем. Това го задължават няколко нормативни акта и съвременната медицинска наука и практика и „моралното”, за което повдигате въпроса по-долу;
- Да Ви информира компетентно за възможностите генетичните рискове да бъдат максимално избегнати или да Ви насочи към генетична консултация. До момента са известни около 10 000 генетични болести, но те са над 25 000. В момента няма метод, да Ви гарантира 100% надеждна диагностика и едва ли ще има. НО, и у нас ИМА методи и подходи, чрез, които тези 5% да бъдат сведени под 0,5%.

- Да Ви съдейства максимално за реализиране на Вашето решение, каквото и да е то или ако не може да Ви насочи към тези, които могат.

2) Във всеки род е имало и ще има генетични болести. Всичко е въпрос на шанс и време в кое поколение ще се случи, ако разбира се не предотвратим събитието където е възможно. Не повече от 10% от хората на въпроса: „Имате ли генетични болести в рода” отговарят „ДА” – въпросът е не съвсем точно зададен. Преобладаващият отговор „НЕ” е, защото всеки има различно определение за генетична болест и защото повечето хора имат данни за 2-3 поколения от рода си.

2) Генетичните изследвания най-общо са два вида:

- ОЦЕНКА НА РИСКА, които няма как да бъда 100%. При тя винаги има „1” и другата цифра показва от колко случая това „1” може да се случи. Тук няма понятията „норма” и „патология”. Тези изследвания са само да дадат допълнителна индивидуална информация, която да помогне на семейството да вземе решение за следващите изследвания. За всяко скинингово изследване се знае точно колко % от болните на дадена болест „открива”, при колко от изследваните дава „Нисък риск”, а „1-то”(болестта) се случва;

Ако попаднете във „Висок риск”, Например -1:200 (0,5%) е очевидно, че рискът никак не е „висок”, а е просто по-висок от следващата 100% надеждна диагностична процедура и нищо повече. С новите подходи ние се опитваме и достигаме до над средно- Европейските стандарти - намаляване на „обезпокоените” от 5 на 1% при откриване на болните от Даун над 90-95%.

А за да не се превърне „цялата бременност в един кошмар” – се мъчим максимално да скъсим времето за резултат (в момента за скрининга до 2 работни дни резултатите излизат в интернет, а след амниоцентеза – до 5 работни дни могат да се получат на място в лабораторията). „Кошмарът” има много страни, например – когато премине времето за изследване да възникне въпросът „Защо не го направих, като можех?”. Спасението е коректно подадена информация и психологическа подкрепа. Изборът е това, което ще създаде максимален комфорт на бебето, а той зависи от Вашия.

За да се постигнат посочените по-горе европейски стандарти за всички бременни трябва да се започне от 11-та седмица и се продължи по определена схема до 20 седмица. Това, ако желаете можете да видите в нашата страница и за това наблюдаващия АГ- специалист трябва да Ви информира.

- диагностични – те са за само за конкретна болест или групи болести и са практически със 100% надеждност, но повтарям „само за конкретна болест”.

3) Когато за нещастие „1-то” се докаже имате право на избор да прекъснете бременността, защото при следващата бременност отново има шанс над 95-97% да няма никакви генетични проблеми.

Вие сте абсолютно права:
(1) всички генетични изследвания са доброволни и имат само информативен
(2) НО – генетични изследвания се провеждат само, ако има полезен ход. В конкретния случай избора да се прекъсне бременността, в други да се лекува и т.н.. Юридически може да с прекъсне бременност при доказан тежък генетичен дефект. Колкото до „моралното право” нещата са много сложни и не винаги имат „справедлив” за всички отговор. Поради това мисля, че дискусията ни тук ще внесе шум и объркване. Във всеки случай „моралното” трябва да се отнася за всички - нероденото бебе, семейството и непременно обществото. Защото в редица случай болен от тежка генетична болест може да се превърне в дългосрочна трагедия за семейството и в непосилно финансово бреме за семейството и обществото като цяло.

В заключение - нещата никога не са толкова страшни, колкото изглеждат на пръв поглед.

Каквото и да е Вашето решение, ако имате нужда от нашата помощ – можете да разчитате.

Желая Ви успех.

Кременски

www.lmpbg.org


Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: mantinea]  
Автор mantinea (непознат )
Публикувано16.01.10 23:47



Благодаря Ви за бързия отговор!
Това означава ли, че мога да пропусна БХС в 15 г.с., като по ненадеждно изследване?
И притеснителни ли са сравнително ниските стойности на плацентарния протеин (въпреки, че са в референтните стойности)?
945.9 (652 - 4826)

Благодаря Ви предварително!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: mantinea]  
Автор пpoф. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано17.01.10 15:06



Здравейте,

Това, че плацентарният хормон е на долна граница не е притеснително.
В 15-20 седмица наистина изследването е с по-ограничени възможности, но то понякога дава допълнителна информация. В този смисъл можете да проведете скрининга и да поискате комбинирана оценка от двете изследвания.
С най-висока информативност остава "Феталната анатомиа" в 19-22 седмица.
На настоящия еатп нямате основание за допълнително безпокойство.

Успех

Кременски

www.lmpbg.org


Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: пpoф. д-p И. Kpeмeнc]  
Автор eva_atanasova (непознат )
Публикувано18.01.10 09:10



Здравейте, проф. Кременски,
много благодаря за изключително обширният отговор.Разяснихте ни доста неща, за които все още се колебаехме дали разбираме.
Благодаря ви за отзивчивостта!!!
Желая ви много здраве и ползотворна работа.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: jana]  
Автор pipilota 21 (непознат )
Публикувано19.01.10 00:08



Пише ви едно много разтревожено момиче във връзка с изследване на биохимичен скрининг. Разбрах от гинеколожката си, че вие сте най-компетентния д-р в тази област и за това се обръщам към вас. Името ми е Яна Чолакова и съм на 21 години.На 11. 01. 2010г си направих изследване за откриване на малоформации на плода - биохимичен скрининг. Тогава бях бременна в 17 седмица и 2 дена. Гинеколожката ме прегледа на 3д видеозон и ме изпрати за кръвно изследване. Аз съм от Ямбол, резултатите от Пловдив пристигнаха днес. Гинеколожката ми ги погледна и видя, че резултатът ми е 1:678 ( а референтната стойност за възрастта ми е 1: 1238). Тъй като не е в норма, но все пак не е и прекалено висок риска тя каза, че не може да прецени дали да ми назначи фетална морфология или амиоцинтеза и ме разтревожи че резултатите не са добри. Много съм притеснена и ви моля да ми кажете компетентното си мнение и да ми дадете съвет какво да правя?
Предоставям ви по подробна информаия от резултата:
MEASURED SERUM VALUE

AFP 54.9 IU/ml 1.47
FB-hCG 30.4 ng/ml 3.18
uE3 18 nmol/l 1.24
Gestation age 18+3

и отстрани с черни букви е написано:
The calculated risk for Trisomy 21 is below the cut off which reperents a low risk.
The corrected MOM AFP(1.47) is located in the low risk area for neural tube defects.

Благодаря предварително!
С уважение :
Яна Чолакова

Редактирано от pipilota 21 на 19.01.10 00:10.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременскинови [re: pipilota 21]  
Автор gernini (непознат )
Публикувано19.01.10 13:37



Здравейте Проф. Д-р И.Кременски,
Името ми е Гергана Николова и съм на 31 години. На 28. 12. 2009 г. си направих фетална морфология със заключение: Не се сканират стр. аномалии, несъвместими с живота. По мое желание дадох кръв за биохимичен скрининг. Тогава бях бременна в 15,1г.с. Резултатите от БХС ги взех на 14.01.2010г. Гинеколожката ми ги погледна и видя, че резултатът ми е: Biochemical risk for TR. 21 - 1:74 (а референтната стойност за възрастта ми е 1: 548). Тъй като риска е прекалено висок, т.е резултатите не са добри, тя ми направи отново фетална морфология със заключение че всичко е в норма (тогава бях в 17,5г.с). Въпреки това ми препоръча да направя амиоцинтеза. Много съм притеснена и ви моля да ме посъветвате какво да предприема? Има ли нужда от амниоцентеза и каква е вероятността бебето да е с увреждания?
Предоставям ви по подробна информация от резултата от БХС:
MEASURED SERUM VALUE

value Corr. MoMs
AFP 12.1 IU/ml 0.55
fb-hCG 13 ng/ml 0.92
uE3 0.87 nmol/l 0.14

Gestation age 15+3

и отстрани с черни букви е написано:
The calculated risk for Trisomy 21 is above the cut off which represents an increased risk.
The uE3 level is low.

Благодаря предварително!
С уважение :
Гергана Николова



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - Проф. Д-р И.Кременски [re: pipilota 21]  
Автор пpoф. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано19.01.10 17:35



Уважаема Яна ,

Така описани резултатите Ви не създават основания за тревога - 1:678 е много нисък риск за болест на Даун при Вашето бебе.

Във всички случаи е силно препоръчително да си направите фетална морфология при специалист, квалифициран за целта, за изключване на аномалии в развитието на бебето.

На този етап няма медицински основания за обсъждане на амниоцентеза.

Моля, ако все пак продълажва Важето безпокойство, посочете телефон за връзка с Вас и се ангажирам утре след 10 часа да коментирам с Вас резултата.

Желая Ви успех

Кременски

www.lmpbg.org



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.