Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:09 24.05.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ  
Автор Zlatinn ()
Публикувано16.04.07 15:30



Здравейте, искам да попитам дали някой е боледувал от глутенова ентеропатия или целиакия. Защото съм на 17 години и преди 9 месеца ми определиха тази диагноза и съм на безглутенова диета от тогава. Ще бъда много благодарен ако някой, който е боледувал или разбира от този тип заболяване да вземе отношение по въпроса. Благодаря.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано16.04.07 16:03



Разгледай тук:

http://www.analytica-bg.com/a_shop/pages/gluten_free/



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано16.04.07 20:01



Благодаря за линк-а

, но и аз имам някакви познания по темата, защото все пак съм болен. Аз търся хора, който са боледували за да споделим мнения, опит и взаимопомощи, но за сега май няма такива



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано16.04.07 22:05



Много правилен подход - решението на всичко е много информация и споделянето на опит с хора преживели или преживяващи.

Там, където са ти диагностицирали заболяването, дали няма да ти дадат инфо за други като теб ?!?!? навсякъде по света има терапевтични групи, където се събират хората да обменят опит.

Знам и за други хора с такова заболяване - има оправия. Пробвай да потърсиш и по други здравни форуми.

Горе главата и успех! Стискаме палци да е временно състояние и със съответна диета и лечение всичко да се оправи!





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано16.04.07 23:42



Бъди по-точен и напиши, какво те интересува във връзка с тази болест.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано16.04.07 23:55



Здравей.Детенце ми е на 11г и също е на безглутенова диета със същата диагноза.Пиши какво точно те интересува.Ще се радвам,ако мога да ти помогна с нещо.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано17.04.07 19:47



Значи, толкова много неща имам в главата, че незнам от каде да започна. Първо да уточня, че диагнозата ми е: Глутенова ентеропатия. Хипотония с елонгация на стомаха. Хроничен гастрит. Което означава, че част ресничките по тънкото ми черво(вилите) са скъсени и деформирани от което следва, че не мога да усвоявам не само глутен ами и много други храни като плодове заленчуци, млечни продукти яйца и др. Най-общо казано менюто ми включва царевично, оризово брашно, месо и продукти от съответните съставки.

Преди 4 месеца (от 9 месеца съм на диета) започнаха странни неща, който не мога да си ги обясня. Започна голяма умора, нямам жизненост, а също и добро оросяване. Дали причината е заради неприемането на разнообразна храна или може да е заради нещо друго. Лекарката ми каза, че е заради високият ми ръст (1,90), но аз мисля, че не това е главната причина защото преди съм нямал такув проблем.
И друг възникнал проблем е неусвояване на варени картофи, който по принцип са препоръчани за такава диета. Започнах диетата с тях първите месеци и доста добре ми се отразяваха, но преди 1 месец незнам какво стана опитах и ми се отразиха доста зле. Опитах още няколко пъти и няма подобрение. Искам да питам дали на накой му се е случвало такова нещо. Макар и за всеки човек да е строго индивидуално, моля за вашето мнение. Благодаря





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано17.04.07 22:44



Здравей отново,

какво имаш предвид под недобро оросяване? Умората не е ясна специфика на това заболяване. изхожданията как бяха? При глутенова ентеропатия обикновено се наблюдават чести разстройства, отслабване, един вид има проблеми с лигавицата на тънките черва, където се усвоява храната. А слуз в изхожданията имаш ли, или само растройство. Моят мъж като яде пица на пещ и тъй като отдолу има брашно, после не мога да го изкарам от тоалетната, уф. Повече не яде.

За картофите - не се безпокой. В момента картофите не са много читави. Стари са, а новите е възможно да са с много нитрати. Не се безпокой, като излязат истинските картофи пак ще си хапваш.

Знам, че по принцип най-краткия срок на възстановяване и диети е 6 месеца, ако няма подобрение даваш още 6 м.

Дано да се оправиш. А пробвал ли си да си подобряваш храносмилането с това:

http://www.enterosan.net/

Дано да успеем да ти помогнем или поне да те успокоим. Няма човек дето да няма някакви храносмилателни проблеми. Споко!



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано17.04.07 23:15



ЗА картофите-и при нас е така,прекали ли става и тежко на стомахче и малко на разтройство.Отпадналост,умора...- направи си изследвания за имунната система.С тази диета не приемаш достатъчно витамини и минерали,Радост пие бронховаксон по програма,фолиева киселина,цинк и витамини всеки ден. Има и желязодефицитна анемия.Чети тук http://www.angelfire.com/ak3/aaaaaa5/ Можеш да ми оставиш бележка и да се свържем в Skype да поговорим и да обменим информация.Доказаха ли ти непоносимоста към глутена.С каквото мога ще ти помогна.Доста време/години/ се боря с тази диета и всичко свързано с нея.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано18.04.07 16:00



Здравейте!

Първо за оросяването. Имам в предвид, че краката и ръцете ми са студени в по-голямата част от денонощието, а преди не беше така. Като сравнявам с други хора моите са направо лед и за това питам дали причината е диетата. А колкото до разтройствата и аз съм забелязъл, че са чести при това заболяване. А за картофите същото ми каза и майка ми, че съм ял стари картофи и като излязат новите тогава ще трябва пак да опитам.

А пък за ентеросана той ми беше включен първите месеци с още няколко вида хапчета, но от тогава не съм го пил и не мога да се сетя дали ми е помагал.

Bisi доказана ми е непоносимоста към глутена, но проблема е не само в това ами и в неприемането на плодове и зеленчуци, който мисля, че се включват в безглутеновата диета. За това пия Centrum комлекс от витамини на всеки месец по 10 дена.

Вчера излязоха резултатите от изледванията от минала седмица и приказвах с лекуващата ми лекарка и каза, че единственият начин е стриктно спазване на диета каза, че мога да приемам Mezym Forte или Ace Zymes (сигурно ги познавате добре), но не не били задължителни. Просто най-ефикасният начин е стриктно спазване на диетата, защото съм си позволявал да я наруша и ми е коствало много.
Точно преди 3 месеца имах рожден ден и душичката ми не се сдържа. Ядох торта и меко казано подразни цялата ми храносмилателна система. От тогава не "поглеждам" нищо, което не е включено в диетата. Спазвам я абсолютно стриктно, но примерно се случва да я наруша без да искам (като случаят с елдата по-надоло).

За това имам въпрос. Колко сериозно мога да върна диетата назаде при толкова голямо нарушение и възможно ли е при абсолютно спазване и при усещане, че се чувствам добре и като продължавам да спазвам диетата да последва положителен резултат?

Имам и друг въпрос. Вероятно сте чували за елдата и че е безглутенова. Нея също не мога да я понасям незнам защо. От 2 седмици я включих в менюто и взе, че започнах да се разтройвам с течение на дните. Премахнах я преди 2 дена и мисля, че се чувствам добре. Възможно ли е да се е получило от нея?

Благодаря ви отново за отзивчивостта





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 22:00



Малко набързо ще ти драсна.

Да, елдата е безглутенова, но много хора получават алергия и към нея, особено заради люспиците й.

Отстрани зърната, които са с твърда обвивка, измий я добре, после я суши бавно във фурна на 80-100 градуса като разбъркваш на всеки почто 10 мин. Пробвай да си я вариш после така, най-добре е да се накисва в купичка с водичка от вечерта и в хладилника. А може и след като я обработиш на фурна да си смелиш зърната и да си направиш брашно. Просто идеи. И ако така пак не ти понася, разкарай я.

За храносмилателни ензими - Креон е по-добър от Мезим форте. Мезима има един оцветител дето дразни. креона го изписват даже на бебета. Моята щерка поема Креон, щото я май и тя имаше нещо като глутенова ентеропатия като бебе заради глупости на педиатри.

АС Зимес - не са нищо друго освен млечно-киселите бактерии ацедуфилус. И що ще си купуваш американски, като ние си правим и чудесни български, даже на енетросан са живи.

Например, аз приемам бифидус - шишенце с около 60 капсули, на етикета има ябълка, идва към 6 лв. От аптеки или здравни магазини - бг производство - няма да изпадам в детайли, да не излезе като реклама. Има и ацидуфилус, има и лактобацилус. Лактобацилусът не го препоръчвам при раздразнени черва.

Скоро рекламираха едни таблетки за деца - с пробиотици и витамини, изглеждаха като мини-сандвич. Трябва да попитам в аптеката.

И аз имам някакви чревни проблеми, които се изразяват не в разстройства, а в изхождане на слуз, дразнене на дебелото черво - предполагам е от алергична проява - налагам си сериозна диета, която и аз от време на време пренебрегвам и лошият резултат веднага е налице. Забелязвам, че като приемам витаминни комплекси /и аз пия Центрум/ нещата се подобряват. Не отивам на изследвания, защото няма кой да ми гледа детенцето, а и малко ме е страх, нещо не вярвам на болниците във Варна. Затова и съм толкова съпричастна към проблема ти.

Дано всеки намери своето разрешение. Извини ме за правописните грешки, ама доста бързам.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано18.04.07 22:23



Здравей.Значи за детенце беше на 2.5г когато откриха това заболяване.Беше 3г на строга диета и след това учени доктори решиха да я захраним.Бях на тръни 2 месеца докато давах първо по трошички хляб/отровата за нея/,но всичко вървеше наред.Нямаше разтройство,не излязоха и грозните пъпки,тя се чувстваше добре и всичко беше наред до миналата година.Близо 5г на обща храна/сега е на 11г/ и се появи първо анемията,зачестиха и разтройствата и се върна всичко от начало.Правиха и кръвни тестове в София за да я докажат.Много ми е интересно каде и как ти я доказаха.Пиши какви са ти показателите.Елдата наистина е без глутен.Купих я,но тя не я хареса и затова не мога да ти кажа нищо повече за нея.Не я използвам в менюто изобщо.Може би като нова храна,която включваш да те е разтроила. Мезимфорте пие когато и стане тежко на стомахчето/преяла/.Повече е доволна и по добре се чувства от Креон.Пие се по време на хранене и помага за по бързо освояване и смилане на храната.За оросяването-и при нея е така незнам защо.Понякога и става много топло,а всъшност е студено в стаята да кажем,след известно време пък почва да се облича студено било,но това е рядко.Исках да ти кажа,че колкото по строго спазваш диетата,толкова по добре за теб.Може да се оправи стомаха ти с течение на времето.И не се притеснявай толкова.Аз приготвям почти всичко с това брашно освен хляба правя палачинки,пици и принцеси и сладкиши.Успокоявай се с това,че ядеш здравословна храна.Всичко ще се оправи.Чети и тук тази диета добре влияе и на аутистите http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=162943.0 и тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=146360.0 има и рецепти.Питай и пиши какво те притеснява. Положителен резултат неминуемо ще има.С каквото мога ще помагам.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 22:59



Здрасти. Учудвам се, че ти разрешиха да даваш на детето хляб, но сама виждаш, че детето не го понася. Това, което аз знам за тази болест /от лекуващ гастролог и литература/, е, че не се лекува. Но е много важно стриктно да се спазва диетата, за да няма проблеми /анемии, разстройства, коремни болки/. Иначе, какъв е смисълът - спазваш диета, но един ден я спираш и проблемите започват. Важно е също това, че въсите се възстановяват под влиянието на диетата, но когато я прекъснеш, те се увреждат повторно и организма пак започва лошо да усвоява.



Тема Za bisi.sнови [re: bisi.s]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано19.04.07 01:22



Здравей Биси,

извинявам се, че ползвам темата на Златин, но би ли ми казала нещо повече за брашното, което споменаваш и откъде си го набавяш?

Благодаря ти предварително!



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано19.04.07 01:26



Забравих да напиша, че всичко дето е в капсули - не му консумираме капсулите

само съдържанието, и на Креона, и на бифидуса, защото имаме проблем и от капсулите, да му се невиди



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано19.04.07 15:04



Снежи благодаря ти за обяснението за елдата и за хапчетата. Ще потърся Креон вместо Мезима, при мен не се е появавъл този проблем с капсулите, но нищо не се знае, ще го имам в предвид.


Биси значи преди 9 месеца постъпих в Св. Марина там ме изледваха. Причината поради която съм стази диагноза е бактерия в червата ми Ешерия коли, която отдавна я нямам след лечение с антибиотици. Втория път когато влязох в болницата беше преди 3 месеца тоест 6 от началото на диетата. Тогава ми правиха Дксцилозен тест, вземаха ми кръв и ми направиха пасаж с което казаха, че трябва още да я спазвам тази диетата. И както вече знаете преди 2 седмици пак бях в болницата и накуп с всичките изледвания ми правиха и ендоскопско изледване (бъркат с някаква тръба в гърлото чак до стомаха и дванадесетопръстника) и с това потвърдиха диагнозата. Та значи на всеки 3 месеца влизам за изледвания да проверяват докторите до каде е стигнало лечението. Искам да питам и при вас ли е така, често ли ви правят изледвания?

Аз знам и друго. Последния път когато приказвах с лекарката ми преди няколко дена тя ми обясни, че след оздравяване не трябва да се изключва тази диета. Примерно в цялата седмица 1 или 2 дена да си абсолютно без глутен. Иначе ако след излекуване се забрави за нея и се яде каквото падне пак можело да се появи това заболяване след година две или повече.

А за брашното аз си купувам безглутеново брашно(800гр) за 6 лева от което излизат 3 средно големи питки около 30 см в диаметър, ям и царевичен хляб. Това е специално за хляба. Иначе наблягам на пиле с ориз, риба, оризови и царевични макарони. Това е относно храната, споделете и вие какво ядете.

Благодаря ви за мненията. Ако имате нещо да питате ще се радвам ако и аз мога да ви бъда полезен с нещо.





Тема Re: Za bisi.sнови [re: sneji_73]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.04.07 22:05



Снежи,ползвам безглутеново брашно на Квалитет-Плевен.Взимам го с намаление чрез здр.каса.Ако ти е трудно да го намираш няма проблем да ти го взимам от фирмата и ти го пращам.Само незнам на каква цена ще бъде.Педполагам,че ще е много по ефтино от аптеките.Миналата година се обаждах във фирмата и цената беше около 3.60-3.80лв.на кутия от 0.800гр.,а в аптеката е на 6.69лв.На нас ни излиза по 2.42.Ние сме от Плевен,а пък и нали трябва да си помагаме.Вие от къде сте.Пиши,не се притеснявай.



Тема Re: Za bisi.sнови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано19.04.07 22:24



Биси аз също искам да те питам за това брашно, защото аз също много го консумирам. Как да направя така, че дами излезе по-евтино със здравната каса, някаква процедура ли има? От Варна сме и двамата.



Тема Re: Za bisi.sнови [re: Zlatinn]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано19.04.07 22:26



Биси аз също искам да те питам за това брашно, защото аз също много го консумирам. Как да направя така, че дами излезе по-евтино със здравната каса, някаква процедура ли има? От Варна сме и двамата.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.04.07 22:32



Здравей Златин.Мисля,че можеш да ползваш намаление на брашното чрез здравната каса.Май беше до 18г.Също можеш да минеш и на ТЕЛК.На детенце само чрез кръвни тестове и поставиха диагнозата.На всеки 6месеца и правим тези тестове.Даже другата седмица ще ходим до София за да ги направим.Относно царевичния хлаб,макароните които копуваш винаги се сварзвай с фирмата производител и казвай,че си на такава диета за да си сигурен,че не съдържат глутен.Приготвям каквото се сетя и пробвам дали ще стане с това брашно.За закуска правя пица,попарка,принцеси с кайма,кашкавал,сирене.Имам тостер за гофрети.Него ползвам освен за гофрети/сместа за палачинки с повече масло/и за плескани сандвичи.Стават и бухтички,но е са пържени и правя по рядко.Супички и манджи подбърквам с нейното брашно.В хлебната смес слагам сиренце и масло,после във формички и поръсвам с кашкавал.Стават много вкусни тутманичета.Правя и меденки и няколко сладкиша.Ако искаш ще ти напиша и рецептите.



Тема Re: Za bisi.sнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.04.07 22:43



Трябва да се диспансеризираш при гастроентереолог.Той ти пише протокол,с него при личния лекар за рецепта,но трябва да си направиш и рецептурна книжка заверена в здравната каса.Мисля,че беше до 18г.това намаление.Най добре ще ти отговорят в http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?page=ukaz.phtml&menuitem=3 аз от тук разбрах какво се полага за детенце.Пиши им на колко си години и питай какво ти се полага.



Тема Re: bisi.sнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано19.04.07 22:56



Биси много благодаря

. Ще се опитам да го направя това нещо, защото ще бъда още на тази диета пък това брашно май е доста полезно. Благодаря отново :)

А за рецептите може да не ми бъдат много полезни, защото аз не мога да ям сирене и кашкавал. Общо взето не гледам да ми е вкусно ами да спазвам диетата. Иначе искренно ти благодаря. Надеждата ми е това брашно. В тези аптеки и специализирани магазини доста скъпо излиза по 6 лева и не си позволявам много да го купувам затова ще пробвам чрез здравната каса, дано да стане.


Снежи и във Варна го има това брашно, но е скъпо както вече казах.
Магазина се намира до у-ще Димчо Дебелянов точно срещу входа. И е почти до спирката на номер 17. Не помня точния адрес в момента, но скоро ще го науча и ще ти го запиша.

Редактирано от Zlatinn на 19.04.07 23:11.



Тема Re: bisi.sнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.04.07 23:30



Можете да си приготвите и в къщи горе доло същото брашно.Мели се ориз,бяла сладка царевица и се добавя малко пектин.Може да ползваш и само оризово или царевично брашно за хляба.

http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.1453.html

Редактирано от bisi.s на 19.04.07 23:35.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано20.04.07 00:48



Чудесни сте!

Колко много идеи и полезни неща. Биси, рецептите са страхотни, ще се възползвам максимално. Благодаря за инфото за брашното и за линковете. Страхотна си и толкова информирана, няма такива хора много около мен, направо ми е писнало от безхаберие и неразбиране.

Златин, откога чакам да се появи човек, за да обсъдя такива проблеми - цена нямаш, да знаеш, страшно ще си ми полезен

, а е и цяло чудо, че си от Варна. Във връзка с това да те попитам, тази болница Св.Марина във Варна ли е, във Варна ли ти правиха всички тези изследвания? Извини ме, ако звуча смешно, ама хич не ги познавам здравните заведения във Варна, а и малко съм се поразочаровала от лекарите покрай проблемита с малката.

Хайде поздрави!



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано20.04.07 06:25



Снежи радвам се, че мога да ти помогна. Значи Св. Марина още я наричат терапията. Там ми правиха всички изледвания и като цяло съм доволен. Ето ти и линк http://www.svetamarina.com/
Казват, че там били най-добрите гастроентереолози във Варна. Разбирамо да си разочарована от глупавите доктори, но мисля, че там ще намериш нужната помощ.


А колкото до храните аз си вземам царевичен хляб и някакви оризови и царевични бисквити(в зелени и жълти пакети съответно) от Пикадили, когато има, защото и там бързо се изчерпват храните, но главно пазарувам от този диетичен магазин, макар и да е малко скъпо нямам избор.

Ето ти и телефона сега го намерих - 0896 601 517 Магазин Здраве. Ще ти вдигне една от продавачките и нея можеш да я питаш всичко. Какво предлагат, адрес на магазина и т.н. Наскоро заредиха магазина с някакви италиански безглутенови храни, но както ти казах скъпичко е, но има разнообразие. Най-добре е сама да отидеш да провериш. Там има и от брашното, за което Бисито говори.
Ако има нещо друго питай и аз ще помагам с каквото мога


Редактирано от Zlatinn на 20.04.07 06:31.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано20.04.07 14:36



Просото и нахута също са без глутен,но не съм приготвяла нищо с тях.Наскоро гледах в един магазин за диетични храни оризови спагети.Много се колебах дали да купя и се отказах.Бяха китайско производство и не бях сигурна дали са без глутен.Няма как да проверя.Пробвахте ли ги?



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано20.04.07 19:09



Здравейте!
Аз съм ги пробвал тези спагети. Вкусни са, но трябва да се варят повече и да останат още в топлата вода докато се размекнат не са като пшеничните. Мисля, че нямат глутен, но пак не е много сигурно. Има и такива макарони и както Биси каза, и за тях не е сигурно, че нямат глутен. Скоро ще се обадя до София кадето ги произвеждат и ще питам.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано20.04.07 19:48



Ако са на фирма "Техра" имат малко пшенични добавки нищо,че пише без глутен.Обаждах се и ми казаха това.Аз не ги използвам.Много рядко купувам и шоколади.В тях също има.Приготвям го в къщи.До скоро го правех със соево сухо мляко,но не е толкова вкусен.Сега ползвам обикновенно сухо мляко.Пишете какво е вашето меню.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано20.04.07 21:04



Ами значи макароните ми са на Макрин 2003 трябва само да се обадя до офиса им и да питам дали са 100% без глутен. А за царевичния хляб той е на POEX - чешка фирма някаква. Вносители на хляба са Еуросток ЕООД. Купувам си също и царевични(жълт) и оризови(зелен пакет) бисквити, който са доста леки, но засищат. И общо взето това ми е менюто като включим и брашното, ориза и месото. Вие поне имате по-голям избор от мен.

Искам да ви попитам, защото и аз след някой друг месец ще си обогатя менюто като остана само на безглутенова диета. Та като съм само на такава диета мога да ям и плодове и зеленчуци нали не съм ги вкусвал много от много време.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.04.07 10:12



Захранването трябва да стане много бавно-от трохички,залъчета до хапки на всяко ново нещо което не е било включено в диетата ти досега.Внимавай много и с нитратите в плодовете и зеленчуците.Радостина ми се обрина от краставица скоро.Яде малко,но....,а сега я яде на таратор и и няма нищо.Чер дроб и месо за желязо трябва да консумираш всеки ден.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано21.04.07 13:31



Аз не говорех за захранването. Имам още доста време до там. Имах в предвид като си само на безглутенова диета дали може да се яде плодове и зеленчуци, млечни продукти нали те не съдържат глутен?

Снежи, ако проверяваш темата виж какво съм те питал и ми отговори, ако обичаш моля те. За да обменим повече полезна информация :) Благодаря ви и на двете за споделената информация





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано21.04.07 19:42





Проверявам темата, да, обаче ходих и назад, нещо не мога да включа какво си ме питал .

Сега да ти кажа за Йоана /щерка ми/, която имаше АБКМ /алергия към белтъците на кр.мляко/ и непоносимост към глутен заради една овесена вода, дето ме караше да й давам педката й като много малко бебе, да я пречукаш е малко, ама заради това сега знам доста повече от някои лекари.

Диетата, която тя съблюдаваше и която съблюдават кърмещи майки с бебета АБКМ изключва следните мощни алергени:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.

Глутенът също е белтъчина на повечето житни растения - пшеница, овес, ечемик и т.н.

Нямат глутен - ориз, царевица, елда, просо, безглутенова пшеница /май е генно модифицирана/ - ти вече го знаеш това.

В горния списък го няма глутенът, защото нещата при него са по-особени - повечето майки днес знаят, че той се въвежда в менюто на бебето едва след 6 месечна възраст, когато вече червата имат ензимите, които могат да го храносмилат, ако се въведе по-рано /както при моето дете/ това може да доведе до тежки непоносимости и дори да провокира целиакия.

Имай предвид горния списък като започнеш да се захранваш.

Както ти е казала Биси, всичко въвеждай много бавно и и по много малки количества.

Най-хипоалергенните меса са: заешко, пуешко, нетлъсто свинско, пилешко, патешко.

В Пикадили има цели зайци замразени - като си ги разфасоваш стават за кажи речи 5 яденета и яхнии. В Метро има много хубави пуешки и патешки филета. Патешкото месо е червено и е доста добър заместител на телешкото месо, с което трябва да се внимава, тъй като е крави белтък.

Хапвай си повече месо, както ти е написала Биси, да набавяш ценни белтъчини и желязо.

За плодове и зеленчуци - то сега е малко мъртъв сезон, но защо не започнеш с малко ябълка.

Я, попитай конкретно за какво искаш да си въведеш /като имаш предвид и горното/ и да въведем някакъв ред, ако искаш.

Хайде със здраве


ПС: Тъй като си с нарушено храносмилане /заради енетропатията/, по-силните алергени каквото е млякото или някои плодове и зеленчуци, трябва да се избягват.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано21.04.07 21:02



Здравейте!

Снежи съжалявам много за дъщеря ти. Наистина е жалко, когато имаш вярва в човек, а накрая страдаш именно заради него както случаят с докторката. Надявам се дъщеричките ви да се оправят колкото е възможно по-скоро. Искренно ви съчувствам и на двете с Биси, защото виждам и моята майка как си хаби нервите подир доктори и тем подобни само защото аз съм на такова дередже...


Благодаря за информацията найстина ми е от полза

. Щом става дума за меса заешкото и телшкото си го набавям от село, защото мисля, че е по сигурно от колкото в магазините. Заешкото е малко мазно, повече ям телешко, риба и пилешко.

А колкото до захранването. Имам доста време до сериозното захранване. Ябълка си опитвам на 1 2 седмици обаче гледам да е печена и да ям съвсем по-малко. Толкова съм наплашен последно време, че даже не искам да опитвам от нищо.
Имам и въпрос, който току що ми изникна в главата. Според вас как е по-правилно да се яде по-често и по-малко или по-обилно, но в строго определено време.

Снежи помогна ли ти информацията за магазина и за брашното? Има ли нещо неуточнено, което искаш да знаеш, а не сме казали?

Ча0 за сега



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.04.07 22:15



Според мен често,но по малко е по добре, за да не се натоварва стомаха.Така,че карам Радост да си хапва по малко,защото когато е гладна и хапне повече чувства тежест и и се подува коремчето.Тогава и давам мезимфорте,а когато има от любимите и паржолки на скара задалжително креон по време на хранене.За плодове и зеленчуци няма проблем при нас.Спанак си хапва само измит или на салата,но четох някаде,че много малко от желязото в него се освоява в организма.Най-много желязо остава в организма от чер дроб,грах и яйчен жълтък.Ябалки и аз давах в началото само печени/може и тиква/. Успех в захранването.



Снежи на колко е твоето детенце и от кога сте на диета?

Редактирано от bisi.s на 21.04.07 22:17.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.04.07 22:24



Забравих да спомена,че много често копувам от билла оризов грис.С него правя сладкиш с ябъки и орехи.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 00:36



Биси, ама ти си страхотен кулинар, браво, ама какви идеи само ... ей да ми остане време ще си ги разпечатам и започвам да пробвам - нЕма да изляза от кухнята, докато не се получи



Йоана е на 3 годинки и 1 месец - 2г.8м беше на диета - без глутен и без всички алергени, които съм написала в предния си постинг.

Много ми беше трудно. Сега бих могла да кажа, че яде всичко, но й давам Креон по малко - 1/3 капсула й разпределям на 4-5 приема по време на цялото хранене - около 5-6 топченца с първите лъжички, после след опр.лъжички пак - оф, искам да кажа, че не й го давам наведнъж, че нали храната се наслагва на пластове в корема и не се смесва.

И аз съм на мнение, че по малко и често е по-добре при нарушено храносмилане.

Златин, нямаш ли проблеми от рибата и телешкото? Те по принцип също са алергени - ако са ти казали да изключваш млечни съм учудена, че не са ти казали и за телешко/говеждо.

Много ми е ценно това за магазина и въобще цялата ни темичка. Скоро Йони ще тръгне на градина и ще имам повече време да осмисля, да обиколя, да накупя, да пробвам да приготвя.

Това че тя яде всичко не означава, че болестта няма да рецидивира - при много деца се случва подновяване на болестта, когато сменят млечни зъби с постоянни - това е мое наблюдение. На Йони много бавно й растяха зъбките - точиха се до 3 годинки - откакто излязоха не е имала алергична проява, а може би е заради Креона, незнам.

Та искам да кажа, че възнамерявам да въведа всичко от тази тема в ежедневното меню на семейството. Да се храним често безглутеново. Незнам защо, обаче имам едно чувство, че нещата доста ще се подобрят и за мен и за мъжа ми от гледна точка на храносмилане и общ тонус - мен обикновено чувствата не ме лъжат - водна зодия съм и понякога съм направо като телепат, чак плаша мъжа ми, не смеЙ да ми изневери, веднага ша го изловя по нюх, хихихихик

Еееех, че хубава темичка си заформихме, много се кефя /ще ме извините за тийнеджърската дума /



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано22.04.07 11:18



Здравейте отново!

Първо искам да ви благодаря за препоръките, съветите и всичко написано по тази тема, защото е наистина ценно.

Снежи, нямам проблем с рибата, даже доста добре ми повлиява. В нея се съдържат така наречените полезни мазнини и 1 път в седмицата ям риба. За телешкото също нямам проблеми с него, но не съм го ял отдавна. Майка ми го прави като пиле с ориз, само че телешко с ориз. Може да ги понасям, защото всъщност като влязох първия път в болницата ми правиха тест за алергийте и нищо не показа. Проблема е само в червата, че не можели да усвояват. Пробвал съм и Активия. При него обаче имах проблем нищо, че го дават с всякакви полезни бактерий бифидуси и други подобни.

Биси, сега се сетих ако искаш може да направим работата с брашното, защото доста скъпо ми идва да си го вземам от тези специализирани магазини

във Варна. Пък общо взето това ми е едно от основните неща, които ям. Адски ще съм ти благодарен, ако се съгласиш и работата стане. Оставям ти името си в скайп / zlatin9090 / за всеки случай остави и твоето за да може да се уговорим как ще протекът нещата, ако наистина си съгласна.
Благодаря ви и на двете отново

Редактирано от Zlatinn на 22.04.07 13:18.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано22.04.07 22:55



Снежи много се радвам за детенцето ти.Дано никога нямате проблеми с храната и въобще здравословно.Това си е цяло наказание за детенце и родители.Умирам от притеснение само като я видя,че е по унила и каже по никое врвме,че и се спи.Толкова е наплашена вече от ходене по доктори,че имам чувството понякога я е страх да ми каже какво и е.Винаги и обяснявам на дълго и широко какво ще и правят само и само да не се притеснява и да е подготвена психически.А за храната си е цяло изпитание за искушенията които предлагат в магазините.Незнам как устоява само когато е на училище.Затова в къщи гледам да наваксам с поне малко от нещата които иска да си хапне.

Пък и ние сме почти с нея на диета. Неволята учи.Моя приятелка от Щатите каза,че там в магазини,ресторанти,че дори и в самолетите предлагат безглутеново меню. Злати няма проблем с брашното.Писах ти в Skype. Там по лесно ще се разберем.Ще проверя на каква цена ще мога да го взема и ще се уточним как да ти го изпратя.Даже моя мъж като му казах предложи с влака,че най бързо става.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано23.04.07 00:47



Детето ми е алергично към глутен и най-накрая открих във Варна магазин в който продават безглутенов хляб, земелки, франзели, кори за лазаня, макаронени изделия, вафли, блатове за торти, козунак и т.н. Намира се близо до цветята на ул. Чаталджа, не знам на коя точно улица, казва се магазин Здраве или нещо от сорта, следващата след Чаталджа / паралелна улица / посока жкЧайка, от Чаталджа се завива или веднага след цветята или покрай сградата на Планекс. Дано съм била полезна на някой. Това открих в bg-mamma писала го е Nadiok .



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано23.04.07 09:20



Четох в един американски сайт точно за целиакията. Беше обяснено всичко подробно. От какво може да се причини, как се лекува и т.н. Имаше и някой интересни факти, като например, че в света на всеки 1000 души 1 страда от това заболяване. Пишеше също, че ако имате дете, което се е родило с такава непоносимост възможността брат му или сестра му също да я придобие е 10%, а при близнаци е 70%...

Бисе благодаря ти от сърце, че се съгласи само че в не видях каде си ми писала в Skype. За по-лесно остави и твоя Skype name за да те намеря и да поддържаме връзка от там. Майка ми също каза, че най-добрата възможност е с влака.

Аз написах за един магазин Здраве, но той не е до Чаталджа. Явно има и друг. Колкото повече толкова по-добре. Биси благодаря ти отново.
Ще се радвам, ако мога да ви помогна на двете с нещо, стига да питате и да поддържаме темата от време на време.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 10:44



Пускай линка на сайта

да четем



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано23.04.07 11:08



В чуждестранните сайтове пише доста повече от тези смешните в България.

http://www.netdoctor.co.uk/diseases/facts/glutenallergy.htm

http://www.csaceliacs.org/recipes.php

http://www.celiac.com/st_main.html?p_catid=20

http://www.recipes4us.co.uk/Specials%20and%20Holidays/Special%20Diets%20Allergies/Gluten%20Free%20Recipes.htm

Ето и малко рецепти

Редактирано от Zlatinn на 23.04.07 11:19.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор мaмчe ()
Публикувано23.04.07 19:32



Магазин за здравословни храни до ул Чаталджа е на ул Сава Радулов 13 или 11
но улицата е точна.Само не знам дали още работи защото скоро не съм минавала от там.

Надеждата умира последна,за да ни се изсмее в лицето.


Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 21:51



Ей, Злати, златен си

.

Ще ги прегледам.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано24.04.07 08:59



Прегледай ги и сложи и ти ако намериш нещо.

Мамче мерси за точния адрес на магазина. Трябва и него да го проверявам за храни.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано25.04.07 13:41



Довечера пътуваме за София.Утре сме на преглед.Много съм притеснена.Дано всичко е наред.Стискайте палци.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано25.04.07 17:57



Ще стискаме Бисе и дано всичко да е наред.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 12:14



Здравейте,

да взема и аз да напиша малко за тази болест от опит. След 10 години ходене по лекарите, няколко тежки диагнози, в крайна сметка се разбра че и аз имам глутенова ентеропатия. В момента съм на 29 години, живея в София.

диагнозата ми поставиха в болница "Иван Рилски", намира се в медицинска академия до ХЕИ. Натам ме насочи проф. Захарий Кръстев - шеф на гастроентерологията. Лекарите са много компетентни що се отнася до диагнозата, работят с добра техника, разбиране, а и болницата е с добри условия. Браво на тях, препоръчвам ги на всеки. За съжаление, обаче, има много повече неща, които трябва да знае всеки болен, а инфо в БГ почти няма. Затова реших и аз да понапиша каквото научих след диагнозата.

Като начало ще започна с това, че в миналото тази болест се е смятала за детска. В момента 60% от болните се диагностицират на зряла възраст. В европейския съюз регистританата заболеваемост е 1 на 200 души, като се смята, че има много недиагностицирани случаи. Средностатистически се дава 1/100, т.е. 1% от европейците. Симптомите са най-характерни при бебета и малки деца, а при възрастни може изобщо да отсъстват (може би за това аз се влачих 10 години с грешни диагнози).

Болестта е автоимунна, но не е алергия, а нещо повече. Освен алергична реакция, организмът самоунищожава вилите на тънкото черво и като резултат се нарушава храносмилането. Липсата на витамини и минерали води до много проблеми - остеопороза, кожни заболявания, отслабване, анемия и какво ли още не...

Болестта не се лекува - имаме се я доживотно. Генетична е, не се предава директно по наследство, наследява се само предразположение към нея, но никой не знае защо се отключва.

След строга диета, червата се възстановяват напълно след няколко седмици или месецо, но диетата трябва да остане доживотна. След възстановяване, човек е напълно здрав и "функциониращ".

глутен може да се крие на много неподозирани места. Откакто имам тази диагноза се опитвам да се боря с този "бандит" глутена, и май все още не съм открил всичките източници на глутен. Имайте предвид следните:
- печени ядки (пекат ги с брашно, за да се слепва солта);
- пасти за зъби;
- консерви;
- червила, гланцове за устни, всякакви химии, кремове и козметики;
- пържено от заведение, панирано;
- кисело мляко (набухват го с нишисте);
- май и в кашкавала има;
- лекарствата - в обвивките, капсулите и т.н...
- чай; някои чайове съдържат шоколадови стърготини, ароматизатори
- сладолед;
- бира, уиски; От една бира се подрисквам, оле-мале, стой та гледай;

Единствената храна, досега, която съм намерил в БГ и пише на етикета "без глутен" са оризовите и царевични вафли, има ги в магазините Пикадили и Хит, поризводители са "Рацио" (чешка), ИЗЗИ (Варненска) и още една чешка фирма май правеше царевичен хляб. А да - да не забравяме бебешките храни, които са в малки бурканчета и стават за пътуване.

Ако някой от вас пътува в чужбина, препоръчвам да се отбиете в наистина голяма книжарница и да си потърсите книжки за болестта. На запад има много информация и книги с рецепти. Освен това има диетични магазини с цели щандове с безглутенови храни - хляб, бисквитки, вафлички, тесто, брашно...

ЗА съжаление нямам много време да изпиша всичко, което изчетох снощи. Купих си 2 книжки от Германия с рецепти и обща информация за болестта. Чуствам се по-силен и мисля скоро да я победя.

За всички начинаещи: Предлагам ви много-много-много строга диета в началото, за да се убедите, че наистина не поемате никакъв глутен и диагнозата ви е вярна. Забравете за всякакви химии, кремове, козметики, мийте чиниите много внимателно, ползвайте отделни прибори за хранене и кърпи за бърсане. Храна: сирене, филе, варени яйца, лимонов сок, крем карамел, пържоли на грил, картофи, ориз, плодове, зеленчуци.

И да не се заблудите: край с останалите храни дори и след като се оправите.

Трънчо



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: тpънчo]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 13:03



Благодаря ти много за споделения опит!

Пожелавам ти искрено да се оправиш - за храните ...! ами с всичко се свиква, даже е по-здравословно!





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано11.05.07 21:28



Здравейте.Бях много изненадана от написаното от Трънчо.Незнам какво да мисля и как да се надявам моята Радост да се оправи през пубертета както ми казаха,че има такава вероятност.Трънчо пиши повече -как ти го откриха,какви бяха симптомите при теб,какво хапваш,рецепти,а и четеш чужда литература.Всичко ще ни е от полза.Благодаря,че се включи. Злати какво направи?Ходи ли до здравната каса? Да допълня -и в оцета има глутен.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано12.05.07 12:04



Трънчо страшен си. И аз искам да ти благодаря за споделената информация.
Сигурен ли си, че не се лекува? Аз съм я придобил от бактерията Е. коли и от там нарушени вили и непоносимост на глутена. Зависи ли от причината?
А колкото до храните в БГ да и аз най-много си вземам от тези така наречени бисквити на "Рацио" също и безглутенов брашно.


Бисе още не съм ходил, защото съм страшно зает, но идната седмица ще проверя задължително и ще пиша.

айде със здраве на всички



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано13.05.07 18:22



http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=budeshtimaiki&Number=1941451463&page=&view=&sb=



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 12:35



Глутеновата ентеропатия не се лекува, пише го изрично във всички източници, които съм чел досега. Ако тънкочревните вили са увредени от нещо друго (бактерии), то тогава болестта не е глутенова ентеропатия според мен. Това не означава да губиш надежда. Строга диета и всичко ще е наред. Ето например вчера открих безглутеново брашно на фирмата "Доктор Шер" (Dr. Schaer, www.schaer.com) в пикадилито в мола (мол оф софия) и ако знаеш какви палачинки ядох, ммм... ;) Имат също кори за лазаня, спагети фиде, но цените са доста високи за съжаление (толкова струват и в Германия, където бях миналата седмица и намерих същите храни).
Друга фирма, която произвежда диетични храни е 3Pauly, потърси им сайта в интернет. Но нито една от тях май няма официални представителства в БГ :(



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: тpънчo]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 12:37



... и още нещо, бях и в Хит в Младост, в момента там има и оризови бисквити с шоколад на "Рацио"

добър апетит



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 15:21



Браво, Биси, как само си го изровила това. Чета направо супер се е справила и много разширено е написала.



Тема За Трънчо!нови [re: sneji_73]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 16:01



Не спирам да слюноотделям

откак прочетох за палачинките с безглутеновото брашно на Д-р Шер.

За наказание - пълната рецепта, молИм



Тема Re: За Трънчо!нови [re: sneji_73]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 17:40



брашното го взех от пикадили в мола, намерих го на един диетичен щанд директно пред една от средните каси. Там има и други работи - семена, фибромагии, брашна, мед, али-бали. Има и царевично брашно между другото, българско и евтино, но не съм убеден в качеството му.

Сместа за палачинките се прави така:

- 150 грама брашно
- 2 яйца
- 150 грама прясно мляко
- 1 чаена лъжица захар, 1 чаена лъжица сол
- 100тина грама вода (колкото да се регулира гъстотата на сместа)

палачинките ги правих в тефлонов тиган без добавка на мазнина, котлона на 3/4

ако се слага мазнина самите палачинки после са мазни и не ми харесват

като ги направиш, за пълнеж слагаш сирене, парченца филе или конфитюр според вкусовите предпочитания

взех си и кори за лазаня от същия щанд, но още не съм ги пробвал, днес мисля да тествам фурната как пече хляб. Форми за печене на хляб, както и мая взех от Хит.

Тичай към пикадили, че от продуктите на Др. Шер имаше единични бройки, с тая цена явно не си позволяват да купуват по много.

И за десерт яжте крем-карамел :)
Трънчо



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано14.05.07 22:52



Здравейте.Аз също правя палачинки от безгл.брашно на Квалитет.Яйца,вода и брашно на око.Гарнирам ги по желание на детето.Незнам по горе дали писах. Ето една много вкусна рецепта за ябълкова тортичка. 3яйца,150гр.захар,2настъргани ябълки,80гр.орехи/по желание/,4 супени лъжици оризов грис.Яйцата се разбиват със захарта и се добавят останалите продукти.Пече се в умерена фурна. А това е от Катина в БГ мама
--------------------------------------------------------------------------------

Диетата никак не е сложна да се започне-стъпка 1:въоръжавате се със ентусиазъм и отивате във диетичен магазин,има ги във всеки квартал.Купувате си 2пакета оризово брашно по 500гр.,1 пакетче 200гр.царевично нишесте,200гр.брашно от елда, 2с.л.пектин и 1ч.200гр.царевично брашно-смесвате и брашното е готово.
хляб-10гр.мая се разтваря в 70 мл.хладка вода и 1с.л.брашно.Втасва 10 мин.Добавя се 1яйце,1с.л.олио,1ч.л.сол,200гр.безгл.брашно/1ч.чаша/100мл.вода,1с.л.смляно сусамено семе/заради калция в него/-трябва да стане като рядко кексово тесто разбива се с миксер слага се в намазана с олио малка кексова форма втасва 15 мин и се пече на 240градуса като под формата с хляба се сложи тавичка с вода.-20мин.след това тавичката с вода се маха и се допича още 15 мин без нея.
По същия начин се прави и кекс като се добави още 2 яйца и 6-7 с.л.захар ,2-3 с.л.олио и малко лимон за аромат или канела
ако хлебното тесто се разреди с вода стават палачинки
кексовото тесто се разрежда с вода и стават гофрети
от хлебчето се пържат филийки-стават страхотни
от кексчето ако остане се прави бисквитена торта-вместо бисквити нарязани филийки кекс,крем от вода царевично нишесте лимонова кора за аромат и захар знаете как става.
бухти:2 яйца,брашно,1ч.л.сода с 1ч.л.лимонов сок и водичка и ето бухти
палачинките и бухтите ги ядем с мед
Навсякъде където мога му слагам смляно сусамено и ленено семе.



Тема Re: За Трънчо!нови [re: тpънчo]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 01:05



Благодаря за подробното описание



Днес пратих мъжа ми във Варненското Пикадили (от Варна съм) - от извора демек, не могъл да намери, имало само спагети и други работи с тази марка. Мъжка му работа ! Аз ако бях отишла щях да намеря

Та тези палачинки са ми още само в ума и слюноотделянето продължава, хихихи



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 01:14



Биси, това е страхотно!

Обаче не разбрах това за какво е:

@@@
Купувате си 2пакета оризово брашно по 500гр.,1 пакетче 200гр.царевично нишесте,200гр.брашно от елда, 2с.л.пектин и 1ч.200гр.царевично брашно-смесвате и брашното е готово. @@@

После се дава за хляб и кекс - но там пише само безглутеново брашно - това горното ли се има предвид като смес, или това, което си купувате вие.

А всъщност, това което си купувате вие от безглутенова пшеница ли е или такова смляно оризово с царевични неща????

Ооох, къде ми е акъла тия дни - пиша на доста мами и моите си неща взеха да ми изфирясват.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано15.05.07 06:49



Трънчо от бактерия са ми нарушени червата и тогава намериха и глутеновата ентеропатия. Незнам вече какво да си мисля. Знам само, че трябва да спазвам диетата, това и правя. Благодаря ви за рецептите, но повечето ще мога да ги пробвам след някой друг месец.
Снежи това което си копуваме ние май е от безглутенова пшеница.



Тема За брашнотонови [re: Zlatinn]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано15.05.07 11:28



Състав: оризово брашно, царевично нишесте, пектин, захар. Това е състава на безглутеновото брашно. Мога да кажа, че доста нахранва.
064/82-56-79 това е телефона в офиса на фирмата която ги произвежда. Можете и да си поръчате по-пощата(както направих аз) излиза значително по-евтино. Успех !



Тема Re: За брашнотонови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано15.05.07 14:36



Фирма *ТЕХРА* гр.София също произвежда безглутеново брашно по поръчка.Правят смес за хляб.Също и смес за кекс,която е сладка.Пробвала съм ги.Много са хубави,но нямат сключен договор със здр.каса за да взимам с намаление.Цената не я знам.Изпратиха ми мостри по 1кг.с куриер на Еконт.Беше още миналата година. Може да си приготвите и в къщи брашно.Мели се ориз и сладка царевица.Пектин има в пчеларските магазини. А някой ползвал ли е роботите за домашен хляб?Незнам като това тесто е по рядко да ли ще може и стане. Снежи,не чакай,а си смели ориз или царевично брашно вземи и си направи палачинки.Стават,аз съм пробвала.Успех.





Тема Re: За брашнотонови [re: bisi.s]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 21:16



Малко несигурно ми се струва това с меленето, но като си помислиш така го правят и в заводите... :)



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано17.05.07 08:25



Здравейте.Направо съм на седмото небе от щастие.Вчера купух на Радост безглутенови вафлички.И познайте за 5мин.дали остана и трохичка.Преди два дни са заредили магазина за диетични храни в който често се отбивам и излизам винаги ръзочарована.Има два вида с какао и с лешници.Цената е 3.60лв за 100гр.Имаше и бисквитки/без разлика на вид от обикновенните/ с цена 5лв.Произведени в Италия-SCHAER.Вносител ЕТ*Море* гр.Варна ул.*П.Стайнов*3 ,има и тел/факс 052/502783 и София 02/9368054



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 08:52



И аз си взех преди няколко дена, но май не ми се отразиха добре... Иначе за Варна магазина и доста добър има 2 продавачки и 2 консултантки, които отговарят на въпросити на клиентите :)



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано18.05.07 14:51



http://www.analytica-bg.com/a_shop/gluten_free_ad// и една рецепта от Катина Това са едни бисквити които наричам спасителен пояс никога не ги отказва и ги хапваме вместо зрънчо а пък и ги ядат всички деца които познавам-значи и вашите.Имат си име и то е Поли.Смесват се 1 чаша безгл.смес,1яйце,6 пълни с.л.фруктоза или тръстикова захар,1ч.л.сода с 1ч.л.лимонов сок,2с.л.олио,10мл.вода и по желание аз слагам винаги смляно сусамено и ленено семе по 1 с.л.омесва се на тесто-намаслява се масата и точилката и се разточва на тесто дебело половин сантиметър.С ракиена чашка се изрязват бисквитки нареждат се в най голямата ви тава-стават точно една голяма тава и се пекат на 200гр.НЕ ПОВЕЧЕ от 8 минути.Ако нямате точилка използвайте бутилка от бира или безалкохолно напълнена с вода за твърдост.Махнете и етикета,намажете с олио и успех.Тестото е много лепкаво но ако намазните и ръцете няма да има проблем.



Тема СОЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано19.05.07 11:03



Здравейте. Искам да ви питам дали сте опитвали соеви продукти? Казват, че са доста полезни и са включени в безглутеновото меню. Ето ви статия направо да прочетете.

http://www.mirolm.hit.bg/Soq.htm



Тема Re: СОЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.05.07 23:07



Здравей Злати.Миналата година взимах безплатно чрез ЗДР.КАСА соево сухо мляко.С него приготвях много от рецептите.Замествах обокновенното.Правех/и сега правя,но по рядко/ течен шоколад.Нямаме проблеми с него.Всеки път като вляза в магазина и поглеждам към соевите продукти се колебая дали да взема,но незнам защо се отказвам.Много уместен въпрос от твоя страна.И аз бих искала да знам дали да давам и да ги включа в менюто ни.Браво,че се сети да попиташ!





Тема Re: СОЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано20.05.07 19:28



Попринцип е без глутен и казват, че соята е доста полезна, защото съдържа 9-те незаменими аминокиселини, който ги има главно в месото. Даже знам, че вегетариянците ядът соя като заместител на месото. Аз пробвах вече соеви кубчета варят се в вода докато станат меки и се увкосяват. Иначе има и такова брашно. Има доста неща само трябва да се разтърсим. Ако някой знае още нещо за соята да пише!





Тема Re: СОЯнови [re: Zlatinn]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано21.05.07 09:18



За соята знам, че е като заместител при непоносимост на мляко или месо, но дава реакции понякога при такива алергии. Но при вас проблем е глутена и не би трябвало да има проблем, все пак попитайте някой по-компетентен, за да не стане беля. Иначе в диетичните магазинчета съм виждала много соеви продукти - кашкавал, нещо като кюфтенца, и доста зърнени. Има ги и в диетичните щандове по големите вериги магазини.
Ако ви е разрешена соята, ще си обогатите менюто доста, а и полезна, както пишеш ти. Късмет!





Тема Re: За Трънчо!нови [re: тpънчo]  
Автор MillenaМодератор (в почивка)
Публикувано21.05.07 11:34



Супер!! Страхотни неща си написал, благодаря ти!

Мога ли да те помоля (както и всички останали), да споделяте рецептите си в закованата тема за тях с подходящо безглутеново заглавие

Така ще бъде най-удобно за всички, които търсят такива специфични неща.
Благодаря за споделеният опит!



Тема Re: СОЯнови [re: дeлфинчe]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано23.05.07 18:21



Делфинче да в диетичните магазини магазини има и аз съм опитвал вече. Добре е за полезна храна. Вдигна ме на крака, ако мога така да кажа, доста полезни вещества има препоръчвам я.



Тема кисело мляконови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано29.05.07 11:51



Някой от вас (от болните) яде ли кисело мляко?
Аз напоследък имам страх да опитам, защото повечето фирми набухват млеката си с нишесте в което се очаква да има глутен. Освен това опитах няколко пъти кисело мляко и имам чуство че не е добре работата, но не мога да преценя твърдо дали ми действа зле. Затова ви моля да споделите опит: понасяте ли кисело мляко, заквасвате ли, кои млека евентуално нямат нишесте.

По-здрави,
Трънчо



Тема Re: кисело мляконови [re: тpънчo]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано29.05.07 20:26



Здравей.Кисело мляко ползвам за да правя хляба.Майка ми на село купува домашно прясно и го кваси,но когато ми се наложи копувам само Фея.То почти е на вода.На ДАНОН е само нишесте.Преди взимах сухо соево в кутии за бебета,но ми излиза много скъпо.Правя с него течен шоколад.Нямаме проблеми с млякото.Каде да чукна,че вече несмея да говоря така.Успех и ако има още нещо питай.Пиши ти как си?



Тема Re: кисело мляконови [re: тpънчo]  
Автор mamika_anika ()
Публикувано29.05.07 22:40



Филипополис няма нишесте /поне за сега/, Родопея.



Тема Re: кисело мляконови [re: mamika_anika]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано31.05.07 13:53



Преди пробвах Активия и беше доста зле работата. От тогава никакво кисело мляко. Ако ще пробвате гледайте да е домашно.

Имам и един въпрос соево сирене Тофу някой пробвал ли е, защото от преди 2 дена ядох и не ми се отрази добре, а пък го предлагат във всички диетични магазини като безглутеново.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано11.06.07 17:18



Здравейте.Как сте?Само побутвам темата пак на 1стр. Много здраве и щастливи усмивки!



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 21:50



Аз съм добре. Вие как сте? Много здраве на всички



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано12.06.07 10:27



Благодаря ти Злати и Радост е добре.Наблягаме на много плодове, зеленчуци и месце.Направо ме е страх да се похваля. Трънчо защо не пишеш? При теб как е?



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано14.06.07 19:48



Явно Трънчо и другите не проверяват темата често. Бисе другата седмица съм в София като се върна ще си сравним изследванията. Айде толкова от мен за сега



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано14.06.07 21:24



Когато сте ходили на контролен преглед при гастроентеролог, какви изследвания са ви правили? Питам, защото на моето дете са правили само
ехография. Очаквах да направят изследвания, които ще покажат, дали
червата /по-точно въсите/ се възстановяват. Предварително ви благодаря за отговор.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: мaмa]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 08:09



Еми първо трябва да постъпи в болница детето и тогава му правят всичко. Биопсия, пасаж с контрастна течност, Д-ксцилозен тест... или каквото преценят те, но по добре искайте повече изследвания



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: мaмa]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 08:57



Здравейте,

Има 2 вида изследване за глутенова ентеропатия.
Едното е кръвно. Изследват се антитела в кръвта ако не се лъжа. Това изследване се използва за първоначално установяване на болестта. Важно е да се знае също така, че кръвното изследване е отрицателно ако не се приема глутен. И още нещо: статистически около 5% от болните дават отрицателен резултат дори когато консумират глутен и са болни. Моето примерно беше на границата. Затова се прави второто:
Гастроскопия. При нея се установява до каква степен са увредени червата чрез взимане на материал (биопсия). Това е и единствения начин за проверка доколко червата са се възстановили. Според книгите и материалните които съм чел, лекарите дават средно 6 месеца време за възстановяване на вилите при строго спазване на диетата. При децата този период е по-кратък, а при възрастните по-дълъг. Според една немска авторка, не е необходимо ходенето на контролни изследвания ако пациентът се чувства добре. При строга диета би следвало червата да се възстановят напълно и да се води пълноценен здравословен живот (нещо към което аз лично съм се насочил много упорито) :)

Айде със здраве,
Трънчо

П.С: Злати, аз следя темата редовно, но за момента нямам какво да пиша, затова не се обаждам.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: тpънчo]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано15.06.07 11:36



Здравейте.На Радост и правиха кръвен тест.Положителен.Трябваше на всеки 6месеца да и правят,да видим дали спазваме диетата.Така и все още не сме ги повторили.Доцента ни отложи за септември.Биопсия не са и правили.Спазваме си диетата и дано да е наред всичко.И на вас го желая от сърце.Вчера и направих много вкусни бисквитки.Ето рецептата-продукти
350 гр.брашно без глутен
250 гр.маргарин
125 гр.захар
1 яйце
ванилия
Включваме фурната да се загрява.Разбиваме маргарина със захарта,прибавяме яйцето.Прибавяме брашното малко по-малко,докато получим тесто.Месим,докато се изглади добре.Разточваме тестото с дебелина 1 см..С помоща на формички изрязваме фигурки и ги печем 10-15 мин.на 200 градуса

Стават много вкусни.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано15.06.07 15:52



Така е както Трънчо казва.
Искам да питам и друго нещо на което едва ли ще може да ми отговорите, защото е малко индивидуално за всеки човек. Значи всяка сутрин ставам и ми е надута областта точно под гръдния кош, около стомаха и черния дроб а по надоло кадето са ми червата вече се е оправило и е добре, но като хапна нещо повече от 50-100 грама изведнъж всичко пада надолу и незнам защо така се получава. Случвало ли ви се е такова нещо, как сте с коремите? :)



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: тpънчo]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 16:48



Здравейте!
Радвам се, че има рубрика и за глутенова ентеропатия. Аз съм на 47 години, преди около година много отслабнах правиха ми всякакви изследвания, постъпих на лечение в ИСУЛ в началото на юли и ми откриха глутенова ентеропатия, направиха ми биопсия на тънките черва. После ме изпратиха в клиниката по детска гастроентерология при д-р Пантелеева за изследване на кръв и ми установиха глутенова ентеропатия. Сега спазвам диетата стриктно, не си купувам безглутеното брашно, защото е скъпо, а всеки ден си правя царевична питка. Качих 12 килограма, сега имам сили да ходя и на работа и в къщи да домакинствам, преди не можех и да ходя.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Aни]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано15.06.07 18:40



Здравей Ани.Съжалявам за теб,но пък се радвам,че можем да споделяме и с теб.Добре дошла.Ние също ходихме при доц.Панталеева. Злати,коремчето на Радост също се подува от време на време.Понякога е от преяждане,друг път нямам обяснение.Може би нещо и дразни от Е-тата или консервантите.ПОнякога вечер като си легне и пукат така лошо черавцата,че ми се свива сърцето.Снощи гледа ли по НОВА д-р Хаус.Ставаше въпрос за Целиакията,но неможах да разбера много,хванах го доста късно.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано15.06.07 22:28



Не го гледах, но ще се опитам да го изтегля от интернет да видя за какво става въпрос.





Тема Re: СОЯнови [re: Zlatinn]  
Автор мaмчe ()
Публикувано16.06.07 23:23



За това колко е полезна соята

Надеждата умира последна,за да ни се изсмее в лицето.

Тема Гастритнови [re: Zlatinn]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано22.06.07 18:36



Бисе върнах се от София. И чакам до 1 седмица да ми пратят изследванията на кръвта. Не съм ял глутен поне от 4 месеца спориха доценти, доктори дали трябва да се прави изследването и накрая го направиха и ще видим какво ще излезе.

Значи аз не съм само на безглутенова диета ами на още по строга за да може да ми се възтановят червата. Не ям плодове, заленчуци и нормалните безглутенови храни, а само част от безглутеновата диета. И от 2-3 седмици имам подут стомах, а също и болки от време на време. Като се наям изведнъж всичко пада на долу и ми се подува целия корем. Та въпроса ми е може ли да е гастрит от продължителната диета и дали е нормално, ако някой разбира моля да ми помогне. Благодаря! айде със здраве



Тема Re: Гастритнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано22.06.07 22:29



Здравей Злати!Незнам какво да кажа,а така ми се иска да ти помогна.Къде ходи в София и при кои?На Радост както ти писах пък и каркорят черавцата вечер като легне.Може би 1ч и после спират.Казаха,че сигурно е от течностите.За подуване -много рядко когато преяде.При такива случаи и давам креон или мезимфорте.За гастрит незнам :(((( Гастрита боли,киселини...нямам идея защо така става с теб.Какво ти казаха за това в София и какви точно изледвания ти правят?Само ЕМА/това е за глутена/?



Тема За изследваниятанови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано23.06.07 09:23



Да имам болки и киселини, също и тежест. След някой друг ден влизам пак в болница и там дано да ми хванат цаката, че вече се изморявам от всичките проблеми. :(
За изследванията. При доц. Маринова бях. Взеха ми кръв незнам точно какво ще ми правят. Най-вероятно всичко възможно. Като ги получа ще ти пиша пак.
4а0 за сега



Тема Re: Гастритнови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 10:42



Златине, ти защо си правиш кръвни изследвания? Доколкото разбирам идеята е да се провери дали са ти се възстановили червата, а кръвните изследвания не са показателни за червата. От друга страна след спазване на безглутенова диета кръвните проби ще са отрицателни, т.е. антителата ще отсъстват, понеже не си приемал глутен...



Тема зъбна хигиенанови [re: Zlatinn]  
АвторTpънчo (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 17:55



...зъболекарят ми каза да жабуря сутрин и вечер с вода за уста аквафреш. Разгледах етикета, нищо не пише за глутен, та почнах да жабуря.

Мина една седмица и както бях добре (след месеци строга диета) нещата се "сговниха" дето се казва: разтройство, подуване, газове, изобщо наситих се с глутен. Кофти тръпка. След това ми трябваха още 2 седмици да се усетя, но след като разкарах аквафреш-а от диетата си нещата бързо си дойдоха на мястото.

Така че нека ви обърна внимание: водата за жабурене аквафреш съдържа глутен!!! Тъкмо писах едно гневно писмо до отдела им за клиенти...
Преди време имах проблеми с някаква измислена паста "билкадент", но от аквафреш не очаквах подобна измама...

Иначе си попзвам бленд-а-мед с билки (herbal), опаковката и е предимно в бяло и зелено, с нея няма проблеми.

А вие с каква паста за зъби се миете?



Тема Re: зъбна хигиенанови [re: Tpънчo]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 08:46



Мале страхотия...


Аз се мия с Dental или Colgate, но скоро четох във 24 часа, че в колгейта производителите (всъщност китайците) подменяли някой вещества за да им излиза по евтино. Но уловката била такава, че веществата били отровни. Имало хора в Сърбия и други балкански страни даже и в Америка, които се отровили от такава паста. Така, че внимавайте. Трънчо ще започна да се мия с бленд-а-мед като че ли е тя става.



Тема Re: зъбна хигиенанови [re: Zlatin]  
Автор Ancheto*Модератор (на Петър)
Публикувано04.07.07 12:21



Надявам се Астера скоро да не си изнесат производството.

Всъщност тези пасти стават ли при проблеми с глутена? Извинявам се за невежеството, но никога не съм се зачитала в състава на пастите за зъби.




Тема Re: зъбна хигиенанови [re: Ancheto*]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 16:42



Анче и ние се чудим и маем коя паста става коя не. Ако не става се усеща чак след няколко дена, но тогава вече си закъсал и си зле това е лошото. А за състава и аз нищо незнам чета и само химия и нищо друго не пише.



Тема Re: зъбна хигиенанови [re: Zlatin]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано04.07.07 20:57



Здравейте.Направо се ококорих

Е за пастата за зъби изобщо не съм се самисляла Взимам и ползваме без значение.Напоследък АСТЕРА и ДЕНТАЛ. Как си Злати?Изледванията взехтели ги?Радост ще я водя утре на уши,нос и гърло.Май ще махаме сливици сега....



Тема Re: зъбна хигиенанови [re: bisi.s]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 10:27



Ау горкото ти детенце Бисе. На сестра ми и махнаха сливиците преди 4 години и доста е неприеятно. Първите дни не можеш да говориш даже, но като се възтанови всичко ще е наред. Не се притеснявай стига докторите да са добри.

А за изледванията чакам да ги пратят тази седмица. Баща ми е оставил поща, телефон на доцентката и всичко каквото трябва и сега всички чакаме.



Тема Re: зъбна хигиенанови [re: Zlatin]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано06.07.07 13:48



За сега няма да и махат сливиците,като се върнем от почивка доктора ще прецени пак.Може би наесен,преди училище,ще видим....Злати пиши когато имаш резултати.



Тема шунканови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано12.07.07 10:23



Зле ми е от известно време, чудя се каква може да е причината...
И започнах да изключвам продуктите от диетата един по един. Като махнах и шунката нещата вече се стабилизират. Чудих се дълго защо точно шунката? Една от лекарките ми каза, че шунката се дава като диетична храна. Ама не - разгледах интернет сайта на браво. И там си пише - шунката съдържа нишесте - о ужас!

ТАка че пазете се от подобни изцепки. Аз лично минавам само на сурово месце печено на скара или задушено в тиган - сутрин, обед вечер...

По-здрави,
Трънчо



Тема Re: шунканови [re: тpънчo]  
Авторcнeжи_73 (Нерегистриран)
Публикувано12.07.07 10:45



Даааа, никакви колбаси - и не само заради глутена. Отдавна не ядем такива неща - ми като ги помиришеш на мен ми миришат на химия, да не говоря, че след като съм ги яла, не мога да отпия на вода, да изхвърля глупостите, все съм жадна, направо отвътре ме пресушават.

Аз ползвам вкъщи само чисто прясно месо. Дори си правя и кайма от него - смилам на блендера на кухненския робот с малко подправки за кайма (читави) и 100% зехтин екстра върджин и правя принцеси, супи, кИфтета

и каквото ви душа сАка.



Тема Re: шунканови [re: cнeжи_73]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано12.07.07 11:27



За колбасите съм напълно съгласен. Аз от години не консумирам салами кренвирши и луканки. Но шунката не изглеждаше толкова подозрителна. Повече няма да помириша нито шунка нито филе, било то пушено, жарено или каквото и да е... майстор Цветко да си го прибира миризливото филе



Тема Re: шунканови [re: тpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано12.07.07 18:45



Аз също не се съмнявах, но като опитах преди време веднага се усети. Още в началото на диетата лекуващата ми лекарка каза, че специално в България във всички колбаси има глутен под някаква форма, било то нишестета и тем подобни... за това трябва да внимаваме. В таз "държава" всичко(лошо) е възможно за съжаление...



Айде със здраве на всички



Тема Re: шунканови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано12.07.07 19:50



Здрвейте.И на мен ми е ясно,че в колбасите и тем подобни имат какви ли не химии,но Радост си хапва по малко,е рядко,но и няма нищо.До сега не съм забелязала промяна,а и тя си казва.Правя и понякога и принцеси с шунка и кашкавал.Винаги се притеснявам,но...Наскоро баба и донесе домашен мед.Хапва си го с бухтички и палачинки,но тогава от този мед я боля коремче.Незнам от какво беше.Взехме друг и нямаше оплаквания...При вас как е? Живи и здрави и повече хубави моменти в тая жега!:))))))))) и много усмивки....





Тема Меднови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано12.07.07 21:36



Дайте наистина да изясним нещо с меда. На вас как ви се отразява? Ползватели въобще мед, какъв и колко често. Дали е полезен за храносмилателната система? Ако някой разбира моля да сподели. Благодаря!

Редактирано от Zlatinn на 12.07.07 21:37.



Тема Re: Меднови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано13.07.07 09:29



Медът е полезен, но много хора са алергични към него, дори и да нямат никакви заболявания - например майка ми. Според мен алергията към меда е свързана с алергията към цветния прашец. Много хора кихат от цъфтежа на тополите и цветята през пролетта.
Аз като че ли нямам оплаквания от мед, но трябва да се внимава с повече от лъжичка на ден.
Между другото наскоро четох статия, че почти всичкия мед на пазара не е истински и се прави от глюкозо-фруктозен сироп. Така че който иска истински мед да си намери познати на село, които гледат пчели.

Трънчо



Тема Резултатинови [re: тpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано20.07.07 17:28



Здравейте на всички, които проверяват темата.

Бисе пристигнаха изследванията чак сега.

ЕМА - отрицателна

Имуноглобулин А - 88 mg/dl

Като го прочетеш пусни и твоите и да сравним. Незнам кое какво означава, защото още не съм се обаждал на докторката ми. Този обяд ги получих и веднага ти ги пиша. Айде със здраве на всички :)

Редактирано от Zlatinn на 20.07.07 17:31.



Тема Re: Резултатинови [re: Zlatinn]  
Автортoнra (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 18:44



Нивото на Имуноглуболин А за лица над 12години трябва да е в рамките на 0,80 до 2,80мг/л



Тема Re: Резултатинови [re: тoнra]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано29.07.07 22:03



Здравейте!

Добре сме се завърнали от морето живи,здрави и с много тен. Злати съжалявам,че не ти взех телефона,за да се видим във Варна.Ние бяхме там.Сега за резултатите-значи няма как емата да е положителна като спазваш диетата.Радост има резултати само от преди да е на диета.Те са ЕМА ПОложителна,IgA 233/158+-85мг%/ и анти t-TG антитела над 123EU/ml при стойности до 20EU/ml.Правихме в Плевен IgA 108 при стойности 200+-60mg%.Нали ни върнаха последния път.Ще имаме чак през септември.И друго всяка лаборатория има различни стойности на показателите.Така,че отстрани трябва да бъдат вписани от колко до колко е нормално.Чао за сега от мен.Пишете как сте.



Тема Re: Резултатинови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано29.07.07 22:28



Здравен отново.

Да ясно ми е за ЕМА-та, че не може да бъде положителна като спазвам диетата, но ми я направиха, защото скоро я бях нарушил, но миналото си е минало. Разбрах за лабораторийте, че всяка си има отделни стойности, но моите не ги пише. Просто се обадих до София и говорих с лекарката 15 мин и ми обясни всичко. Айде поздрави на всички





Тема Re: Резултатинови [re: Zlatinn]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано01.09.07 16:49



Детенце е на 2г. и 7м. На два месеца казаха, че има АБКМ и започнахме диета. От три месеца започнаха обриви и от време на време разстройство. Изключвах различни храни докато почти нищо не остана за ядене. Стигнахме до ориз, картофи , пилешко , моркови, тиква и хляб. И обривите продължиха. Направи ми впечатление, че след един ден в който яде само хляб се обрина целия. Започнах да чета темата и реших да изключа глутена от менюто, но ми е доста трудно. Пъпки не са се появявали от близо седмица.
Имам много въпроси. Препоръчайте ми специалист в София /ние ходим при доц. Маринова в педиатрията/. Каква мая ползвате за безглутеновия хляб. Аз пробвах с обикновенна/суха/, но незнам от какво се прави, а пък и нищо не стана.
П.п. Преди да направи алергията личната ми каза да му давам овесена вода, защото се беше запекъл. Напред четох, че това може да доведе до непоносимост към глутена.



Тема Re: Резултатинови [re: mamaradi]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 17:26



Здравейте!Относно лекаря бих ви препоръчала доктор Панталеева или доцент Ковачева от детската клиника по гастроентерология.Моя хляб го правя със суха мая и става чудесен.Все пак зависи какви съставки слагате в него.Няма да се притеснявате!





Тема За безглутеново приготвяне на нещанови [re: mamaradi]  
АвторSNEJl_73 (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 21:01



Много съжалявам за вашия случай.

Моята Йоана също направи АБКМ на 3 1/2 месеца, след като цял месец беше пила АМ с овесена вода по съвет на педиатър, заради запека от тъпите АМ, щото никой не знае що е то туй лактация и как да се оправя с малки проблемчета около нея.

Та така, след овесена вода, бързо отбиване и минаване на АМ, жива ваксина ДТК и напиращо захранване със сок от моркови на 3 месечно бебе (да бесиш е малко, сега след като съм вече почти консултант по кърмене и захранване на бебето) разбирам колко далеч е родната педиатрия от елементарни неща - РАЗБОЛЯВАТ НИ ДЕЦАТА И ПОСЛЕ ВЪРВИ СЕ ОПРАВЯЙ САМ, ПОМОЩ ОТ НИКЪДЕ.

Та така, мила, Йони беше почти до 2 годинки на безглутенова и безмлечна диета, защото ме беше УЖАСНО СТРАХ.

Прави рецедиви от време на време, що-ли трябва да съм спокойна.

И аз винаги държа глутена на мушка.

Има тестове за алергия (ИгЕ антитела) включващи глутен, също така е редно и с добър детски гастроентеролог да се свържете за още изследвания.

Това, с което мога аз да ти помогна е ИНФОРМАЦИЯ.

В бг-мама има форум за деца с увреждания. Та в този форум, ако пуснеш търсачка "глутен" ще откриеш теми за деца с аутизъм, които успешно се повлияват от една диета:

"Без глутен, без млечен протеин и без кристална захар. "

В тези теми майките коментират доста неща, всяка пуска идеи за различни готвеници и хлябове и кексове и палачинки БЕЗ ГЛУТЕН.

Все ще се каня да извадя нещата във файл и да систематизирам опита им, но не ми остава време.

Дано на теб ти помогне!

Успех!



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: SNEJl_73]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано02.09.07 02:59



на моя позната на второто дете бяха поставили диагноза алергия към глутена
и какво излезе....
че като са ходили с бебето в сирия при роднините на мъжа й бебето и какакта са хванали някакъв местен летен вирус, с разстройство и повръщане. от разстройството ли подсечено ли е било бебето виждат следи от кръв в урината и за 2-3 дни успяват да му направят 5 рентгенови снимки и му съсипват цялата лигавица на червата няма да ви разказвам каква мъка беше. според лекарите понеже лигавицата е тотално повредена най-вероятно няма никога да се възстанови...
слава богу някъде към 8 годинки тотална диета и тормоз - бебе- не разбира и му се искаше и то да си хапне горкото
някка си се стабилизираха нещата и прояде повечето неща
не знам това инфо дали може да ви е полезно някак... ама и аз викам аман от некадърни лекари...



Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!


Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: fascinating oceanid]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано02.09.07 15:06



Мерси за отговорите.
Вики пак започна да ака "алергично" и коремчето му се поду. Колко време след спирането на глутена нещата трябва да се нормализират?
Сигурни ли сте, че в маята няма глутен. Все ми се струва, че четох някъде за мая свободна от глутен, но не мога да се сетя къде.
Хляба го правя по рецептата написана на кутията за безглутеново брашно на Квалитет, но определено нищо не се получава. Когато го сложа във фурната моментално спада и става като подметка.



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: mamaradi]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано02.09.07 18:26



Здравей мамаради!Ох,много е неприятно,съжалявм за вас.Хлебчето в последно време го правя с кисело мляко и сода или бакпулвер.първо разбивам 2 яйца,след това в половинка кофичка кисело мляко слагам содата да кипне,добавям яйцата и брашно на око.Да стане малко по гъсто от боза и по рядко от кексовото тесто.Исипвам го в тавичка намазана с масло и пека.Става чуден.Моята Радост е като на ресторант всеки ден.В кухнята съм с поръчка.Приготвям всичко почти с безглутеновото бръшно успешно.
Относно стомахчето до седмица-две трябва да поотшуми подуването.Ако спазвате строго диетата не би трябвало да имате проблеми.Пиши тук или на лични,ако те интересува и вълнува нещо.

Редактирано от bisi.s на 02.09.07 20:46.



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: mamaradi]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 18:35



Аз си приготвям хлаба по следната рецепта: слагам едно пакетче безглутенова смес, правя в него нещо като кладенче за да разтворя маята която е почти една супена лъжица(ако е суха или половин кубче ако е в твърдо състояние). Водата в която я разтварям е умерено топла. Гледай да не е много гореща,защото нищо няма да се получи.При маята прибавям една чаена лъжица захар.Изчаквам да се разтвори маята и прибавям 1 супена лъжица сол, 1 яйце и олио.След това сипвам вода, но пак гледам да не е много гореща и започвам да разбърквам.Не прекалявай с водата за да не стане много течно!Бъркам докато се получи хомогенна смес.Когато е готово го изсипвам в предварително намазаната с олио формичка.По принцип се загрява предварително фурната и отгоре и се оставя хляба да втаса.Аз правя така включвам фурната на 1,слагам хляба вътре и задължително е слагането във фурната на купичка студена вода. Тази купичка стои във фурната през цялото време!Когато видя, че вече е втасал увеличавам на 4.Имай в предвид,че когато се пече той бухва и по тази причина не трябва да го оставяш да втасва до ръба на съда за печене иначе при печенето сместа ще излезе от формата.Известно време го оставям на 4 и след като видя, че коричката отгоре се е запекла го намалям на 1.Оставям го на 1 няколко минути да се доозпече и след това с една виличка или с клечка за зъби проверявам дали е готов.Ако се полепват трохички му трябва още малко време,ако ли не значи е готов.Изваждам го и го покривам с някаква кърпа или вестник и отгоре найлонче за да се задуши.По късно го изваждам от формата и го слагам в едно найлонче.Дано се получи и при теб!





Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: tan4eto]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 23:04



За хляба само безглутеново брашно ли ползвате?

От какво беше то - ориз и царевица?

А мелите ли вътре и разни неща като просо, сусам?

Взела съм си - 1 пакет кафяв ориз, просо, сусам, ленено семе, царевично нишесте, май и пектин малко се слагаше?!, за елдата се чудя, че е малко спцифична и смятам да намеля, дали ще се получи нещо ?!?!?!?

Май ще си купя Квалитет и ще пробвам първо хляб по ЧУДЕСНИТЕ ВИ РЕЦЕПТИ, ей големи майсторки сте и ще докалдвам.

А моето мелене ще го оставя за експерименти. Бисито беше подхвърлила доста нагоре в темата за бг-мама и аз се скъсах да чета веднъж, но нищо не съм си извадила или систематизирала.

Ох, и за това ще дойде ред. И аз благодаря за хубото описание на хляба, направо ми потекоха слюнките, аааа.



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: sneji_73]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано03.09.07 15:42



Разбрах защо не ми става хляба. Аз слагам много мая и той спада като го сложа във фурната.
Вики още не яде кисело мляко и яйца. От тези обриви не съм го захранила с много неща. И да си призная много не смея да му давам силни алергени. Той се обрива дори от шипка и лайка преставям си ако му дам яйце.
Някъде продава ли се безглутенов хляб, защото ще е доста по-лесно.



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: mamaradi]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано03.09.07 20:21



Привет отново и ето още нещо интересно за четене и приготвяне.Успех!
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.3669.html


Редактирано от bisi.s на 03.09.07 21:04.



Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: mamaradi]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 18:10



Здравейте!За съжаление никоя фирма няма желание да произвежда безглутенов хляб,защото няма да печели много пари. В България всичко се върти около парите и лесната печалба!





Тема Re: За безглутеново приготвяне на нещанови [re: tan4eto]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано05.09.07 12:51



Аз също си правя безглутенова питка и всеки път е различна, но става доста вкусна. Слагам рядко яйце, защото започва на бие на кекс. Смесвам 3 брашна това на "Квалитет" и едно софиийско, Д-р Маринова от София ми го препоръча, слагам и НАХУТ, но в той е в умерени количества.

И така 3-те брашна се смесват отделно. А в голяма купа слагам 300 мл вода, КИСЕЛО МЛЯКО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДОМАШНО, защото във всички купени има нишесте. Слагам сол, захар и разбивам сместа в голямата купа. После смесвам и брашната от малката купичка със водата, киселото мляко, солта и захарта. Бъркам до хомогенна смес и ако трябва добавям още брашно или вода. Слагам сместта в предварително намазана тава с олио.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го препичам ДОбРЕ, иначе не препечено брашно предизвиква веднага разтройство, но внимавате също да не я изтарвете защото водата се изпарява и става като подметка. Може да сложите някаква купичка във фурната за да има влага и така питката става изненадващо вкусна. Някой път бухва много, а друг път по-малко незнам на какво се дължи, но не използвам мая.
Дано да съм ви бил полезен. Успех

Редактирано от Zlatinn на 05.09.07 12:52.



Тема КАРТОФИ?нови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано10.09.07 13:19



Привет,

Някой с алергия към глутена има ли проблеми с картофите? Имам чуство че не ми влияят добре. Симптомите са същите както от глутена и млякото.

По-здрави,
Трънчо



Тема Re: КАРТОФИ?нови [re: тpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано11.09.07 11:54



На мен също ми действат така, но само като прекаля. "Изхвърлям" ги недоусвоени и не смлени. Така е защото целулозата се усвоява в чак дебелите черва, а там нз какъв е проблема да не се усвои целият картоф, но и при мен е така :(. Попринцип картофите прочиствали именно заради качествата на целулозата да се преработва чак в дебелите черва. Ние с по-слаби черва обаче не трябва да прекаляваме... Моля дайте и вашите отговори на въпроса на Трънчо. Благодаря :)



Тема Re: КАРТОФИ?нови [re: Zlatinn]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано11.09.07 15:57



Ябълките имат същият ефект, от бананите също постепенно отива към разтройство. Препоръчайте някакви плодове или зеленчуци моля Ви.



Тема Re: КАРТОФИ?нови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано11.09.07 17:40



Аз ям следните:
- домати, краставици, пипер (известен като чушка в някои райони на страната) сурови без ограничения - по една салата на ядене;
- праскови - трябва да са меки и освен това ги беля, казват че мъхът по тях действа алергично;
- диня, пъпеш;
- грозде: плюя семките и люспите ако са твърди;
- бананите засищат, избирам си по-узрели и меки;



Тема Периоднови [re: тpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано11.09.07 21:00



Мерси Трънчо. Искам да те попитам като най-опитен и зрял. Като ти откриха ентеропатията имаше период в който се възтановяваше и след този период се чувстваш добре нали, защото аз съм в такъв период и искам да разбера дали има някаква надежда? Ще се чувствам ли добре без газове, без подувания и болки

има ли нещо, което трябва да се знае допълнително. Благодаря ти за информацията. Наистина оценявам всичко споделено по тази тема.Все пак трябва да си помагаме с каквото можем
Живи, здрави

Редактирано от Zlatinn на 11.09.07 21:21.



Тема Предложение!нови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 01:26



Трънчо, Златин, а пробвали ли сте пробиотични продукти?

Комбинация от ацедуфилус, бифидус, лактобацилус - знам за доста видове продукти.

Заселват червата тези бактерии, част от добрата флора на червата са, борят се с патогените, добре обгръщат лигавицата и спомагат за възстановяването й.

ДРУГО ПРЕДЛОЖЕНИЕ - искате ли да направим нова тема "ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ 2", като в началото опишем, че има тема 1, дадем линк и вкратце опишем какво се е писало тук - симптоматика, лечение, храни, безглутенови брашна, приготвяне на безглутенови рецепти, опасни продукти за които не се и подозира, че имат глутен, пасти за зъби и т.н.



Съгласни ли сте? Много дълга стана тази, чак ми се схваща ръката да ролвам до долу на постингите.

Поздрави на всички от темата.



Тема Re: Предложение!нови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано12.09.07 11:13



1. Да пробиотиците са добри при чревна дезбактериоза(намаляване на полезните бактерий в червата), но червата сами си го произвеждат така да се каже при различни заболявания се изписват пробиотици. В момента имам панкреатит и пия пробиотици "Ферментал" други добри са "Биотикс". В киселото мляко също има пробиотици и е полезно да се яде от време на време на гладно, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО домашно заквасено кисело мляко, не от магазина.

2. Съгласен съм с предложението и с всичко което може да облекчи хора като нас. Ще систематизираме всичко и ще стане по подредена от тази.



Тема пробиотицинови [re: Zlatinn]  
АвторTpънчo (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 12:07



известни са ми 2 източника на пробиотици: киселото мляко и на таблетки от аптеката. В няколко аптеки разгледах за пробиотици, никъде обаче не открих дали съответните таблетки съдържат или не съдържат брашно/нишесте, следователно отпадат.
Що се отнася до киселото мляко: купеното най-вероятно съдържа нишесте, въпреки, че всички производители, на които звънях отрекоха категорично (вкл. Данон). Домашно мляко е играчка да се прави.
Другото ВАЖНО нещо за млякото е, че хората с глутенова ентеропатия не понасят мляко (по-точно лактоза), поне докато им се възстановят червата. Д-р Пантелеева ме посъветва да изключа всички млечни продукти от менюто си поне за няколко месеца. Изключение са сиренето и кашкавала, в тях лактозата е в пренебрежимо малко количество.
Аз определено имам проблеми с мляко - и прясно и кисело, макар и домашно). Сиренце обаче си хапвам с кеф и по много. Кашкавал не ям засега - той е по-мазен а и на някои етикети открих смущаващи съставки като соев протеин, соев лецитин, стабилизатори, които не ми се понравиха. по-нататък може да провам отново.



Тема За Трънчонови [re: Tpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано12.09.07 19:26



Трънчо ще ми отговориш ли на по предния коментар с периода?



Тема Без глутен-мисия възможнанови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано12.09.07 22:31



Здравейте!Радвам се,че темата прдължава да се чете,а и пише по нея.Извинявайте,че не се вкючвам и аз по често,но време не ми остава.Почнах работа и по цял ден съм заета,а вечер бързам да приготвям менюто за следващия ден и ......куп къщтни задължения.Трябва да ходим и до София в най скоро време за тестовете за да видим как спазваме диетата.Ще си покаже как я спазваме и Радост дали не си позволява забранените неща.

Иначе се чувства добре/несмея да се похваля с повече/,а очаквам и резултатите да са отрицателни.
Успехи във всички начинания!Живи,здрави и винаги усмихнати!



Тема Re: Периоднови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано13.09.07 11:34



Здравей Златане,

При мен болестта се проточи десетина години преди да я открият. В момента вече съм сигурен че тази диагноза е вярна, защото строгата диета има ефект.
Газове, подуване и болки, кофти настроение, апатия - всичко това изчезва 3-4 дни след изключване на храните, които правят алергии, при мен това са глутеносъдържащите, млякото и картофите (наскоро го открих). Не съм сигурен дали в момента червата ми са се възстановили. Лекарите казват, че това е бавен процес и отнема няколко месеца. Сигурен признак за оправяне е качването на килограми. Ако се приеме глутен, червата се прецакват отново и възстановяването започва отначало (според книгите).
При мен досега често (за съжаление) се случва да се почуствам зле след 1, 2 или 3 седмици без никакви проблеми. Това означава, че нещо кофти е попаднало в червата и ги е раздразнило. Когато нещо не е наред, трябва сам да откриеш коя храна го е причинила. Не търси помощ от лекарите, защото според мен те не са наясно,а и реакцията на организма е строго индивидуална. Някои лекари казват да ям мляко, други твърдят че шунката е диетична, но тези храни на мен определено ми пречат.

Съветът ми е следният: започни от нулата с храните. Яж една-две седмици само и единствено храни, за които си сигурен че не ти правят никакви проблеми. При мен това са варени яйца, сирене, варено или печено месо (купено сурово, без подправки и приготвено вкъщи), ориз (обикновен ориз, варен или печен), домати, краставици, плодове. Ако не почустваш подобрение, значи ядеш нещо, което не понасяш. Избягвай всичко мазно, подправки, оцет.
накратко, първата ти стъпка е да намериш храни, за които си сигурен, че понасяш.
След като си добре известно време започни да добавяш нови неща и пробвай как ти действат. Добавяй по едно нещо за няколко дни, за да се убедиш дали ти влияе добре или зле. Обръщай голямо внимание на симптомите. Аз ако съм изял нещо неподходящо, сутрин като се събудя бързам към тоалетната с газове и болки.

Ще се оправиш, аз имам диагнозата половин година и още не съм съвсем сигурен за някои храни как ми действат.
Това е от мен.



Тема Re: Периоднови [re: тpънчo]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано13.09.07 12:36



Благодаря ти за обширния коментар Трънчо.
Питах те, защото аз съм в период на възтановяване на червата(може би почти на края) и дори да спазвам диетата стриктно има от време на време периоди в които се чувствам зле. Докторите казват, че това се нарича синдром дразнимо черво и дори при стриктна диета може пак да се раздразни на няколко седмици за 1 2 дена както казваш ти. Това било редовен симптом при ьората с глутенова ентеропатия. Отдавна съм на диетата и мога да кажа, че имам представа кое как ми действа.
Това с млякото и аз го установих преди 1 месец ,като изпих към половин литър мляко на гладен стомах :( и 3 или 4 дена не бях добре(на човек му трябва нещо за да се опари, че да разбере). Не ям още плодове и зеленчуци, а я карам на ориз, месо(пилешко, телешко,риба и свинско понякога), безглутенови питки, соеви сирене тофу, от време на време картофи и яйца.
Ако има нещо което искаш да споделиш или да допълниш коментара ще ти отговоря незабавно.

п.с.: В пуешкото месо слагат нишесте може да изглежда много вкусно и чисто на пръв поглед, но не ми действа добре установил съм го 2 пъти вече.

Поздрави

Редактирано от Zlatinn на 13.09.07 12:44.



Тема А гладът как ви действа?нови [re: Zlatinn]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано17.09.07 11:01



Следя темата ви с интерес, защото и моят син има проблеми с храносмилането и аз също с опит, ограничение на рисковите храни и постепенно захранване установявам кое как му действа. В момента съм в задънена улица, а доста време си мислех, че има цьолиакия.
Той имаше лека форма на алергия към белтъка на кравето мляко и някои други храни и въпреки кърменето до 19-тия му месец, продължаваше да си има проблеми с чести и миризливи изхождания.
Вече е на 3 години и пак си има такива периоди. С лекарката му много се чудехме на неговите прояви:
Неговият организъм също не приема добре картофите, особено варени, на каша и т.нар. диетични ястия. Оризът и оризовата вода му действат доста добре. Гладът му действа определено зле. Като не яде и веднага започва една водичка да ака, миризлива, слузеста и при това по няколко пъти дневно.
Почти убедени сме с лекарката, че не е глутеново зависима, защото в детската градина си хапва всичко (без прясно мляко, все още) и това му действа чудесно. Също сухари, бисквити, попари му действат добре. Но гладът, антибиотици и тн - за седмици му се скапва храносмилателната система. Пробвала съм с пробиотици - Лактофлор, а и някои други - хич не му се отразяват добре. Мисля си за някаква свръх секреция на стомашни сокове и затова гладът да действа зле. Но засега нищо не може да се направи. малък е да пробваме с лекарства (не са подходящи за толкова малки деца).
Тежка работа.
Успех!




Тема Re: А гладът как ви действа?нови [re: tswete]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано17.09.07 21:26



Жесток и глада и при мен. Аз по принцип съм слаб и няма какво да кажа, но при цьолиакия не се усвоява цялата храна и следователно идва глада и умората. Същото ли е при вас?


Най-лошото според мен е да се тъпчете, стова нищо не се постига, а защото от там се поврежда стомаха :( внимавайте. Цвете препоръчвам ти да се преглеждате по-често, за да може да хванете лошотията още в начален стадий това е най-важното.

Здраве и успех на всички :)



Тема Re: А гладът как ви действа?нови [re: Zlatinn]  
Авторcнeжи_73 (Нерегистриран)
Публикувано19.09.07 02:02



Цвете,

прочетох ти за пробиотиците, че сте ползвали Лактофлор - това не става за малки деца, а и за по-големи, има лактобацилус само, който хич не действа добре.

Сериите ентеросан, които ми се струваха толкова велики, за съжаление нещо май сдават багажа, защото пробвах ентеросан 44, който уж бил за алергии и така се изринах в сгъвките на лактите - АЗ, дето такива неща не съм и сънувала, реших, че е от горещината, но при следващия прием се изринах и по врата на едни плаки и започнах даже в сгъвките на колената и то за 1 час - много бърза реакция. Явно слагат и разни други неща, възможно имуностимулатори, защото пишат, че е естествен антихистамин, вероятно ехинацея, а аз реагирам на всякакви такива гадно, включ. и мъжа ми.

Така че се отказах от ентеросана завинаги - добре, че го пробвах на себе си, преди да дам на Йони.

Йоана това лято заради горещините направи поредица от ентеровируси вероятно с много проблемни изпражнения, отслабване, силни коремни болки, но само това, без Т, повръщане и така нататък.

Бях се ошашкала безпределно, обикалях лаборатории във Варна за тестовете за алергии и въобще какви гастротестове има, вкл. и ензимни, щото лекарите въобще не са в час. Правихме изследвания и тестове, които показаха нулеви нива на реакция на еозинофили и ИгЕ антитела, които са обичайната алергична реакция на имунната система - Шах и МАТ, направо. Лекарите почти щяха да ме разпнат, че си измислям. Добре, че чета и им занесох решенията на една конференция на алерголозите май от 2004, които оформят вече 3 направления в алергологията, само едно, от които е с ИгЕ антитела. Изрових и една фирма в София, която тества над 200 храни за НЕПОНОСИМОСТ, което няма връзка с антитела и алергична реакция. Тестовете се правят в Германия, обаче теста струва малко над 1000 лв.

И така ошашкана, объркана от едно стресирано детенце с непрекъснати коремни болки, четях даже темите в бг мама за аутистичните деца, които се повлияват изключително добре от диета без глутен, млечен протеин и бяла захар, има доста идеи за манджи, хлябове, палачинки и т.н. (Биси я подсказа тази тема, благодарски).

Вече се чудех какво да й готвя, беше само на бебешки каши безмлечни и безглутенови и бебешките й пюрета, ама то горкото издивя с тях.

Гастроентероложката изписа АЦ Зимес (ацедуфилус бактерия) и бг бифидус и аз вече от няма на къде започнах да давам по малко. Прие се добре, пу-пу, и постепенно се стабилизира. Сега е само на бг бифидус. Дори спряхме креона. Няма да се хваля, щото винаги се разваля работата просто ще кажа, че сме добре.

Още предложения - в темите малко по назад 1,2 страници има тема за Ентеросан 44. Там Миленчето е написала и дала линк за едни много добри пробиотици, има специален детски вариант с детски бифидус. За съжаление май ги няма в бг аптечна мрежа, ама в Сф може и да се намерят.

Аквасорс също имат версия ацедуфилус+бифидус+ зелените водорасли. Дават ги даже на бебета, на които са изолирали клебсиела бактерия например, и се оправят много добре от тях. Аз не коментирам, нямам поглед.

Все още смятам да пусна на Йони изследвания за - хеликобактер пилори и йерсиния. Това са бактерии от храносмилателния тракт, които също могат да провокират такава проблематика, дори и хронична.

Моят мъж също е с големи храносмилателни проблеми - много газове, след всяко хранене е в тоалетната - взех да го подозирам за целиакия

, но пък не слабее, което ме навежда на мисълта, че не е това.

Времето взе да захладнява, не са ония жеги, натиснах го и той да пие бг бифидуса по-редовно и той се похвали, че се чувства значително по-добре.

Ох, както казва Трънчо, нещата понякога са толкова индивидуални, че и лекарите не могат да ти помогнат, а трябва да си много информиран, ей на да има такива клубове за взаимопомощ и да се следиш непрекъснато.

Аз, например, забелязах, че зле ми влияят летните слънчеви домати от градината на бабите - дали имат много хистамини или синия камък не отмивам добре (уж ги беля), ама доста слуз изхождах АЗ, не детето, извинете ме . Спрях ги и нещата се оправиха.

за Йоана лекарката й подозира, че при някои деца вирусните заболявания започват от гърлото и носа със сополи, секрети и т.н. Пък при нея е в дупето
, демек дебелото черво поема нещата, знам ли.

Разбрах, че малката не понася никакви синтетики като детски витамини и тем подобни щуротии, веднага реагира с страховито слузесто разстройство, което стабилизирам трудно седмици наред.

Олееее, изписах света, но дано всеки намери по нещичко за себе си.

Поздрави на всички!



Тема Re: А гладът как ви действа?нови [re: Zlatinn]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано20.09.07 11:03



При нас в момента ситуацията е стабилна, направо да не повярваш. Вероятно не яде много в градината, яде там всичко, но е добре с изхожданията - по едно на ден и както си трябва, без нощни изхождания. Мислех си, че е от смяната на одеалото - сложих по-голямо, а не с бебешкото и вече не се развива нощем. Но се сетих, че едва ли е от изстиването. Ами аз му давам Зиртек сега, заради ларингита, който направи преди 3 седмици (прави ларингоспазми и лекарката ми предложи да му давам повече време антихистамин, за да утихне и дразнещата кашлица). Дали е от това, не знам? Може би наистина лекарката му е права, че е на алергична основа неговото разстройство, слуз, нощно акане и т.н. Ей го сега, втора седмица вече спокойствие...
направо в шах съм и аз като Снежи - какво е тая алергия, дето му дразни лигавицата на червата??!

И добре се повлиява от царевица, леща и боб???
Толкоз време го наблюдавам, освен варените картофи, друго не съм установила да действа зле... Колко години вече го следя, няма оправия...
А с ензимите ще пробваме, но искам лекарката му да ни ги изпише, защото й имам доверие, а тя засега каза да не бързаме...




Тема za Tsweteнови [re: tswete]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано21.09.07 02:43



Цвети,

а РАСТ тестове правили ли сте за ИгЕ антитела?

При условие, че ви действат антихистамини, че имате и прояви освен от храносмилателен характер, а и от дихателен (кашлица, ларингит), може един РАСТ тест да те подпомогне.

Нали знаеш, че алергиите се проявяват по 4 начина:

- гастро
- дихателно
- кожно
- на нервната система, с патологично поведение

Ние нямаме ИгЕ антитела, т.е. не е нормалната алергия и съм склонна да ходя в по-новите течения за непоносимостите.

Антихистамините ни действат зле - колики и разстройства, заради разни помощни вещества вътре и въобще не оказват обичайното влияние както при ИгЕ реакция.

Щом малчо е стабилен в момента, добре, радвам се. Аз неведнъж съм писала, че на нас ензимите креон ни ги изписа най-добрата варненска гастроентероложка още когато Йони беше 5 месечна. И на една друга позната тук, момченцето беше като вас, изкараха известно време с тях.

Но, що ядете боб и леща без проблем

- какво се притесняваш - вземам го за зет , хихихи



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано21.11.07 16:42



Мисля, че ще ти бъде полезно..






Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано21.11.07 16:53



Проблемът е, че глутенът се съдържа дори и в оризовото и царевичното брашно, но не в тези граници в които може да ти навреди(в случая с пшеница, ечемик, ръж, овес, полба, камут, спелт и тритикал-тях ги избягвай на 100%.

Другото което ще ти кажа, че има много хора придобили това заболяване чрез външни фактори или просто го имат наследствено.

Един на всеки 133 човека има този проблем, но все още не е намерен най-добрият начин за регистриране и ранна диагностика.Примерно от бебе ти направят тест(както е задължителен в повечето европейски страни) нещата може да се хванат в началото(дори да не се показва пряко вредно влияние на глутеновите храни)




Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Дyxът]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано23.11.07 10:13



Браво. Благодаря за статията. Аз продължавам да следя темата. Направих и нова:






Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано23.11.07 16:07



Добре ще се включа при първа възможност.
Лек и успешен ден.




Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторspaska (Нерегистриран)
Публикувано24.11.07 18:17



Аз съм на 52 години и цял живот съм с глутенова ентеропатия. Пия Линекс и Пробиотици има ги много сега. Диета спазвам цял живот, не ми е лесно, но на кого е лесно в този живот. Когато наруша диетата,изстина или се притесня получавам разстройство. Понякога не издържам,но стискам зъби, гладувам и пак ходя на работа, гледам си семейството, имам голяма и здрава дъщеря. Когато прекаля с глада, стигам до болница, наливат ме с глюкоза, витамини и отново в строя. Ако имате въпроси, ще ви отговоря, мед. сестра съм и смятам,че зная много неща за глутеновата ентеропатия.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: spaska]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано05.12.07 15:03



Спасче може ли да ми дадеш някаква електронна поща или координати?
Бих желал да те питам някой неща.Благодаря предварително!






Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано06.12.07 23:33



Ох,със сълзи на очите Ви пиша.Правихме кръвния тест в София и излезе положителен. Желев иска да направим и биопсия на Радост.Незнам какво да мисля вече,всеки ден съм в кухнята с часове след работа.Приготвям какво ли не,а ..............резултатите са си същите.Видимо тя е добре,няма разтройство,не се оплаква от нищо.За една година наддаде с 10кг. Правили ли са ви биопсия,как протича и какви ви бяха резултатите?

Редактирано от bisi.s на 06.12.07 23:35.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
АвторTpъpнчo (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 11:43



Привет, колко е голямо детето?

Щом наддава така добре и няма оплаквания, щом играе и палува, значи червата му работят добре. Аз отдавна не вярвам на докторите безрезервно и понякога пропускам нещата, които "трябва" да се правят. Разбира се, със сигурност лекарите помагат понякога :)

Изчетох доста немска литература за целиакията. Почти всички източници твърдят, че при видими подобрявания на състоянието и липса на оплаквания, човек може да си живее с добър жизнен стандарт и да не мисли за изследвания. Т.е. за тази алергия не е необходима профилактика.

Иначе самото изследване е напълно безопасно, и все пак:
- една гастроскопия би нанесла психическа травма на детето;
- човек като започне да ходи много по лекари и изпада в депресия от всичките неща за които му говорят;
- няма какво толкова да ти кажат след тази биопсия. Дали вилите са увредени или не, все едно, щом тестът е положителен, истината е в диетата занапред.

Иначе ти съчуствам за всекидневното готвене, при мен ситуацията е подобна и прекарвам доста време в кухнята. Жена ми отдавна оценява добитите кулинарни способности ;) И със сигурност детето ти яде здравословни храни.

Моята първа биопсия беше преди около година и лекарите казаха след година диета да ида пак на контролен преглед. Ще си помисля, но в момента не съм сигурен дали ще отида.

И накрая няколко въпросчета, които може би ще са полезни на всички. Би ли разказала малко повече за този кръвен тест: къде, кога, при кого, защо:
- вие защо ходихте на кръвен тест? имахте проблеми ли?;
- къде го правихте този кръвен тест? Д-р Емилия Пантелеева ми каза, че само тя прави подобни тестове за страната (в София, в педиатрията на александровска болница);
- как така сте на диета, а тестът е положителен? Отново Д-р Пантелеева ми обясни, че трябва "хубаво" да си хапвам глутен поне 45 дни преди да отида на кръвен тест, иначе той ще е гарантирано отрицателен (при строга безглутенова диета).

по-здрави,
Трънчо.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Tpъpнчo]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано07.12.07 22:47



детенце беше на 2.5г когато откриха това заболяване.Беше 3г на строга диета и след това учени доктори решиха да я захраним.Бях на тръни 2 месеца докато давах първо по трошички хляб/отровата за нея/,но всичко вървеше наред.Нямаше разтройство,не излязоха и грозните пъпки,тя се чувстваше добре и всичко беше наред до миналата година.Близо 5г на обща храна/сега е на 12г/ и се появи първо анемията,зачестиха и разтройствата и се върна всичко от начало.Правиха и кръвни тестове в София за да я докажат.Това беше преди 1.5г,тогава направихме първия тест при доц.Желев и др Панталеева.Миналия месец решихме да направим профилактично още веднъж за да сме спокойни,че всичко е наред,но се оказаха пак положителни.Объркана съм.Може би Радост си позволява нещо да опитва,незнам...но тя видимо е добре,акото е хубаво,стомаха е спокоен,а и си хапва много добре.Днес пак говорихме с Панталеева по тел,тяе на мнение да се направи биопсията,можело и след празниците,не ни задължава,но..



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано14.12.07 23:29



Привет и от мен!

Аз също съм минал по-този път. Преди да ми направят това изследване си мислех, че не е знае какво и че ще издаржа, но в последствие се оказа меко казано неприятно. Не искам да ви стряскам, но хора на които са им правили това изследване почти никога нямат желание да го опитат за 2-ри път... Мен ме очаква след няколко месеца оща една биопсия преди да навърша 18 и просто не искам да си мисля... Щом са казали докторите по-добре я направете това е лично моят съвет. Аз не ям глутен, защото съм във възтановителен период, и няма как да ходя на изследване в София и за това пак ще трябва да изтрая биопсията. Най-веселото е че след като сварши не знаеш дали да плачеш или да се смееш, че е свършило, но мисля, че лекарите си знаят работата, но в България нищо не се знае.

Успехи на всички и горе главата





Тема Тематанови [re: Zlatinn]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано30.12.07 14:17



Здравейте! Виждам, че не сте се отказали и следите темата. Реших да ви подбудя. Наскоро четох някаде, че щяло да има някаква конференция през януари специално за глутеновата ентеропатия. Щели да се събирам специалисти и тнт. Та искам да питам вие чували ли сте нещо относно тази конференция.

Дочули ли сте някаква друга информация относно глутеновата ентеропатия, магазини, здравна каса, храни и всички друго свързано с тази напаст мръсна.
Някакви нови впечатления относно храни, поносимост и тнт. Благодаря!
Весели празници и не се притеснявайте, новият късмет идва с новата година. Успех!



Тема Re: Тематанови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано01.01.08 21:25



Здравейте и Честита Нова Година! Да сте живи и много здрави!Повече радости и щастливи мигове!
Ще си позволя да цитирам един нов приятел в нашата групичка касаеща тези на безглутенова диета
Здравейте Бистра,
Честита Коледа и Щастлива Нова Година.
През януари месец ще има полу-официална среща с един от организаторите
на конференцията за безглутеново хранене.Ще ви информирам за всички
новини които се случват в България(относно безглутеновите храни и
болните от цьолиакия).
С уважение:Калата
Бисе познаваш ли някой близки или засегнати от цьолиакия в София.Аз примерно ще искам да се срещнем няколко човека от България с представителя на "Асоциация на засегнатите от цьолиакия" от Словения.
Така, че към 10-15 януари ако имаш познати( и ако може и ти да дойдеш) ще направим една предварителна среща в София.
Предполагам, че ще бъде много интересно.

Калата

Ето тук също може да прочетете повече.Той ми ги прати...





Ще се радвам,ако се запознаем лично,присъстваме на тази конференция и направим нещо за облекчаването на всички които са на тази диета!
Целувки от мен!
Бъдете здрави!
Пишете!Чакам вашето мнение!

Редактирано от Silvita на 02.01.08 17:43.



Тема Re: Тематанови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 22:59



Здравейте и честита нова година!

Благодаря за бързия отговор. Бисе аз също искам по някакъв начин да помогна и най-вече да присъствам и да споделя моя опит, но едва ли ще мога да дойда чак до София. Ще се надявам всеки, който знае нещо относно тази конференция как е преминала и разни други детайли да излага възмножно най-много информация за да сме запознати всички. Това е най-безценната помощ, която може да си оказваме един на друг. Виждам, че все повече хора има с това меко казано неудобно заболяване.
Ето организира се конференция това е добър знак, че има хора интересуващи се макар и в скапаната ни държава да не се усеща толкова силно това влияние.

Призовавам отново всеки, добрал се до някаква информация моля споделяйте била тя за конференции, изследвания и др. Благодаря отново!



Тема Re: Тематанови [re: Zlatinn]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано02.01.08 17:12



Здравей Златин,
през януари ще има предварителна среща с един специалист от Словения.Той специално идва в България за да се срещне със специалисти и засегнати хора.Иначе голяма тконференция ще бъде в началото на месец март.
Ако имаш желание ми пиши на мейла:
diet.foods.bg@gmail.com

Всъшност всеки който се интересува от това е добре дошъл.За да научавате бързо всичко което се случва и което ще се случва, може да се регистрирате в тази група:
Там ще се пуска последната актуална информация:






Тема Re: Тематанови [re: Zlatinn]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано02.01.08 17:15



Очевидно ще трябва сами да си помогнем.
Успешна и ползотворна Нова Година




Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор killah (absolut`killah)
Публикувано04.01.08 23:39



може ли да ми кажеш при кой лекар се лекувате?

Не Карай Пил, Не Отнемай Човешки Живот!
....

....

Тема Re: Тематанови [re: Дyxът]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано10.01.08 17:37



Предварителната среща със специалиста от Словения Тадей Орник ще се проведе на 12 януари от 13:00 часа. Мястото е хотел " Плиска" в кафето на вторият етаж. Всички заинтересовани са добре дошли!



Тема Re: Тематанови [re: Tan4eto]  
АвторXpиcтoв (Нерегистриран)
Публикувано10.01.08 20:37



Срещата е от 13.00 часа!
На втория етаж в х-л "Плиска" има кафе бар.Ако има въпроси може да ми звъннете: 0896710441



Тема Re: Срещанови [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано16.01.08 21:01



Здравейте на всички!Радвам се,че успяхме да се срешнем и запознаем с част от вас!Очарована съм от Калин,който е инициатора и спомогна за това начало,което дълго време се надявах и желаех да се случи!Благодаря му от сърце!!!Благодаря и на Тадей Орник! Щастлива съм,че имах възможноста да споделя болните въпроси,дерзаещи ме с години наред.
С нетърпение очаквам март месец официалната среща!Ще помогна с каквото мога.
Призовавам повече активност по темата.Пишете,споделяйте вашите радости и мъки!Трябва да се съберем колкото може повече хора,за да може някой да ни обърне внимание!
Бъдете живи и здрави!


Редактирано от bisi.s на 16.01.08 21:14.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автормaмa нa мaлko aлepreнчe (Нерегистриран)
Публикувано02.02.08 01:06



Привет на всички!
Нямам много време за нета и извинете ме, но повечето случаи влизам във форума, чета набързо да си сверя часовника и нямам време за писане. Дълга ви е темата и все отлагах да я прочета подробно цялата, само отгоре отгоре. Днес обаче седнах и изчетох всичко, тъй като исках да вмъкна някои неща, които на мен ми вършат работа, респективно и на вас биха могли.
Майка съм на едно прекрасно малко зверче, което обаче си има своите здравословни проблеми.
На изключително строга диета сме, не ядем повечето неща, които на вас са ви разрешени и ви понасят.
Една хитринка за която може да съм пропуснала, но не видях някой да споменава- когато се пече хляб от безглутенова смес за да не се слага олио на тавичката отдолу (тъй като ориза носи доста на олио и става мазен хляба), аз слагам хария за печене, на времето се правеха чертежите на такава хартия и и казвахме паус, както и да е продава се в големите вериги супермаркети, слагайки я на дъното на тавичката нищо не залепва, не става мазно, няма дебелата кора която се образува при обикновеното печене, а и не на последно място облекчава измиването на тавичката. ;)
Другото което съм открила за моето дете е предлаганите в китайските магазини храни. Има оризови кори за баница, спагети както за приготвяне в къщи, така и от типа полуфабрикати слагаш в микровълновата и хоп- готово. Оризови бисквитки (моето дете ги обожава жалко че ориза много го запича и аз ги избягвам иначе си ги хапва с голям кеф, а и са много удобни за пътуване защото няма друго сухо залъгващо глада нещо което да си носим), има различни видове ориз, фиде отново оризово и още куп безглутенови неща. Тъй като моя юнак има проблем и със соята и със яйцата, може и да не съм много изчерпателна, защото все гледам него да го устройва, но може би всеки от вас ще намери нещо което да му пасва на диетата. В София има такъв голям магазин с цял щанд с китайски храни в една от пресечките на Пиротска, мисля че беше Цар Самуил, като се тръгне от шадравана при трамваите в посока ЦУМ първата пресечка в ляво магазина се вижда от Пиротска отпред е с едни големи китайски фенери. За хората които не са от София и проявяват интерес си мисля, че вече в почти всички големи градове има такива китайски магазини и ако потърсите може всеки да намери нещо за себе си. От оризовите кори за баница направих на малчо пролетни рулца облиза си пръстите милото. Ползваме и царевични макарони и оризови спагети много им се радва.
В диабетичните магазини има Царевичен хляб (на който ние си му казваме бисквити защото си изглеждат като бисквити но на етикета пише "Царевичен хляб"). Пак от диабетичните магазини купувам царевични пръчици които са си само чиста царевица без глутен "Царевин" отново са голям хит при малчо, има и оризови такива на "Трохо" които са само ориз, отново са деликатес. Има и на фирмата "Маркрин", мисля че беше безглутенови, безмлечни и без яйца нови бисквити които обаче Иван не хареса на вкус понеже са сладки, а той миличкия не е вкусвал сладко откакто се е родил и му е неприятно на вкус.
Та така, ако се сетя нещо друго ще се опитам да намеря време и да добавя дотогава ще ви чета с интерес дано намеря още нещо с което да ранообразя менюто на моето момченце.
Поздрави и бъдете здрави!
Гергана

П.П. Златине, моля те, ако не е проблем би ли споделил какъв антибиотик пи за да стигнеш до тези проблеми. Чисто любопитство





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Дyxът]  
Автор vpaskaleva (непознат )
Публикувано03.02.08 15:17



здрвеите вси4ки отдавна чета темата ви а сега имам нужда от помощ.сина ми е на 1.6 месеца с алергия към млякото.наскоро реших да го захраня с глутен дадох му пшеничена каша и акото му се промени не е рядко но беше по особено и миризливо.това означава ли че има алергия и към глутена.моля насо4ете ме къде и какви изследвания да направим.благодаря предварително.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: vpaskaleva]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано03.02.08 22:49



Важното е да не вземаш сама определения и крайни оценки.Просто трябва да се консултираш с лекар специалист в областта.Това е най-сигурният начин.




Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Дyxът]  
Автор vpaskaleva (непознат )
Публикувано04.02.08 21:39



Блафодаря ти знам че е така просто сам много притеснена.Ще сам благодарна ако ме насочите към специалисти.Моля за мнение относно кръвните тестове и дали са достоверни



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: vpaskaleva]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано05.02.08 14:02



Ами от кой град си?
Мисля, че най точна информация може да получиш от Университетските болници (но за по-конкретна информация ми кажи града).
За София "Детска Гастро гастроентерология "
доц. Желев и доц.Маринова
/специалисти с дълъг и специализиран опит в тази насока/

СЪщо така док.Пантелеева - ще може да ти помогне във всяко едно направление.Потърси я(ако става дума за София)




Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Дyxът]  
Автор vpaskaleva (непознат )
Публикувано05.02.08 14:20



Здравеи от ново ами от Ямбол сме но планираме петък да пътуваме за София.мисля да посетим док.Пантелеева дано този път попаднем на правилното място.



Тема Re: Срещанови [re: bisi.s]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано05.03.08 08:54



Здравейте!Къде изчезнахте всички?Кой ще идва на конференцията?Датата наближава!15.03.08г.



Тема Re: Срещанови [re: bisi.s]  
АвторZlatin (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 17:25



Аз няма да мога ще съм доста далеч от срещата, но ще очаквам положителни резултати от това събитие. Успех на всички



Тема Re: Срещанови [re: bisi.s]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 23:31



Къде и кога ще се състои срещата? Има ли предварително записване?
Предварително благодаря за информацията.



Тема Re: Срещанови [re: мaмa]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано09.03.08 17:05



Конференцията ще се състои на 14 и 15 март в "Парк- Хотел Витоша" - София.
За справки и записване:0896710441 г-н Христов



Тема Re: Срещанови [re: Tan4eto]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано09.03.08 18:42



Благодаря ти.



Тема Re: конференциянови [re: Tan4eto]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано15.03.08 11:38



Как върви конференцията. Разказвайте.



Тема Re: конференциянови [re: mamaradi]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 22:10



Приключи организираната от фирма Шер конференция. В нея участие взеха италиански и словенски гастроентеролози. На нея стана ясно, че от вчера е регистрирана фондация Цьолиакия БГ- по идея на Каси (Великобритания) също целиак която живее в едно бургаско село. Всички лекари бяха категорични, че безглутеновата диета трябва да се спазва цял живот и тя е единствения метод за лечение на болестта. При системно нарушение на диетата човек може да получи огромни поражения и да си докара болест като епилепсия или друго автоимунно заболяване. Фирма Шер е отпуснала безплатно 2000 теста които се правят за да се разбере дали даден човек има болестта. Взема се малко кръв от пръстта и след 10 минути се разбира положителен или отрицателен е той. Раздаваха се също така много безглутенови продукти на фирма Шер- вафлички, соленки, хляб, кекшчета.Всички научиха много полезни неща и обменихме опит.Надявам повече хора с тези проблеми да присъстват на следващите ни срещи!



Тема Re: конференциянови [re: Tan4eto]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано15.03.08 22:31



Определено съм изпуснала много, но няма кой да гледа детето. Къде мога да отида да направя такъв тест на малкия и дали трябва да е ял нещо с глутен.



Тема Re: конференциянови [re: mamaradi]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано16.03.08 01:08



Този тест се използва за откриване на нови болни, а не на диагностицирани хора.



Тема Re: конференциянови [re: Tan4eto]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано16.03.08 08:21



Вики още не са му поставили диагноза. Сложиха го на диета и сега не смея да му дам. Чудех се къде мога да му направя изследването. При Мустаков общия кръвен тест показа , че е алергичен, но той каза , че това не е точно тест за глутен и каза само да не ядем няколко месеца и после ще видим.



Тема Re: конференциянови [re: mamaradi]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано16.03.08 18:24



Моето име е Таня, а не Вики.Това няма значение. Този тест още не е разпределен по клиниките,защото дарението е направено скоро.



Тема Re: конференциянови [re: Tan4eto]  
АвторTan4eto (Нерегистриран)
Публикувано16.03.08 18:31



Компанията Шеар направи дарение от 2000 бързи теста с които в рамките на 5 мин. ще може до голяма степен да се локализират и отсяват реалните случаи с цьолиакия. Особенното в този случай е, че теста е нужно да се прави на хора които не са спазвали безглутенова диета и за първи път има характерните или прикрити симптоми на цьолиакията.
Дарението ще бъде разпределено по университетските болници в страната- София, Плевен, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.



Тема Re: конференциянови [re: Tan4eto]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано16.03.08 23:14



Извинявай не съм се изразила правилно. Имам предвид, че на Вики/сина ми/ не са му поставили още диагноза. Бих искала да му се направи този тест. Ако някой разбере на кои специалисти в София ще се предостави този тест бих искала координати.



Тема Re: конференциянови [re: mamaradi]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано17.03.08 08:05



Здравей mamaradi!Специално за глутена, теста се прави в детска университетска клиника София при др.Панталеева,доц.Желев и др.Янева,но детето трябва да е на обща храна поне три месеца.Потърси др.Панталеева, тя е много мила и любезна и ще ти обясни всичко.Като направите иследването и детето има вече епикриза,че е точно това- непоносимост към глутена имате право на бръшно с намаление през здравната каса,можете да минете на РЕЛК и да взимате грубо по 250лв,а сега и с новосъздадената фондация нещата ще се подобрят и да се надяваме.че живота на засегнатите от целиакия ще е по добър и лесен.Ако имаш още въпроси пиши тук или на лични.
Живи и здрави.Много усмивки.



Тема Re: конференциянови [re: bisi.s]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано18.03.08 17:45



bisi.s мерси за отговора. Писах ти на лични.



Тема Re: конференциянови [re: mamaradi]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 20:03



Здравейте! Аз също бих помолил за информация относно изминалата конференция, но ако няма какво да добавите може и да не ми отговаряте. Нещо за намаление на храните казаха ли някакви нови магазини ?



Тема Re: конференциянови [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 17:48



Здравей Златине,

Този твой имейл актуален ли е (ffw@abv.bg)?
Аз пътувам понякога до Варна, ако искаш може да се видим да ти разкажа за конференцията. Не мога да обещая кога ще е, сигурно около празниците по великден и/или почивните дни след това.

Поздрави,
Трънчо



Тема Re: конференциянови [re: тpънчo]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано19.03.08 22:47



http://glutenfree-bg.blogspot.com/
Хайде който неможа да дойде може да разгледа тук!



Тема Re: конференциянови [re: bisi.s]  
АвторZlatinn (Нерегистриран)
Публикувано20.03.08 08:26



Валиден ми е е-мейла :)
Бисе мерси за адреса





Тема прегледнови [re: Zlatinn]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано28.03.08 13:22



Днес ходихме на преглед при д-р Панталеева/ Бисе отново ти благодаря за координатите и/ и тя каза , че да седим на диета е пълна безмислица. Сега ще давам глутен поне един месец и ще видим после какво ще правим. По всяка вероятност ще направи след това изследването. Сега ме е малко страх като го видях как изяде няколко филии хляб. Много му се беше прияло. Чудя се дали ще покаже някъква реакция веднага или по-късно /въобще ако има алергия/.



Тема Re: прегледнови [re: mamaradi]  
АвторMaHиk (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 14:00



Здравейте!
Къде се изгубиха всички?! Тъкмо прочетох цялата тема и реших да се включа...
Моето малко момче също има непоносимост към глутена. И ние сме пациенти на д-р Панталеева и до преди 20 дни бяхме при нея за възстановяване. Бързият ни тест е положителен. ЕМА-та също, а Фили е само на 1,8 годинки. Те търва ще се борим с глутена. След 1 месечна диета детето видимо се подобри. Да е жив и здрав, ще ядем без глутен, важното е че го уточниха... Защото преди това 3 месеца - диария, диета, подобрение, пак диария, пак... Докато доц. Ковачева не ни видя и бързо ни изпрати в Детската гастроентерология. Там за 2 седмици (хиляди благодарности) ни наляха с всичко необходимо и установиха проблема още на 3 ден. Филип е ял глутен вече 1 година. Та вече сме от вашата група.

До нови срещи!



Тема Re: прегледнови [re: MaHиk]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано17.05.08 14:11



Съжалявам, че още едно детенце се включва. Желая ви успешно лечение.
На Вики още не са му правили теста за глутен. Вече месец и половина го яде. Обаче от вчера започна разстройство, струва ми се и малко поотслабнал. Не иска и да яде много много. Сигурно в петък ще ходим пак при Панталеева.



Тема Re: прегледнови [re: mamaradi]  
АвторM_nik (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 08:50



Мога да дам признаците за непоносимост, поне при нас: първо две диарии през две седмици - казаха че с тях е чистил глутена, подут корем, изпражнения - шуплести, миризливи и много обилни, въпреки апетита и доброто ядене доста отслабна детенце и имаше отоци по крачетата, беше и много капризен, кисел и тъжен. Освен това е светъл тип, рус и бял, по-предразположени били.
Надявам се при вас да не е това, а нещо безобидно. Успех! Изследванията стават до 10 дни.



Тема Re: прегледнови [re: M_nik]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано19.05.08 14:41



Лошото е , че нашите признаци са подобни. Само, че няма апетит, крачетата не се подуват, а го болят горе в ябълката и един ден е разстройство, после 1 или 2 дни не ака и пак разстройство. Иначе и той е нервен, кисел, ака обилно и шуплесто както си го описала, подуто му е коремчето.
Ох да направим този тест накрая, че като съм в неведение е по-лошо.



Тема Re: прегледнови [re: mamaradi]  
АвторM_nik (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 13:47



Вчера ни излезе и биопсията при д-р Панталеева, явно това си ни е проблема.
Открих някои нови неща за храненето. Относно киселото мляко - БИО кисело мляко го водят за без нишесте на 100 %, има го в Била, Фантастико, Пикадили. Не сме го пробвали, но ще видим след 1 месец, до тогава сме на безлактозно АЛЛ-110. Похвалиха ми и Герма.
Заместител на какаото е рожковото брашно, и на вкус го докарва!!! става страхотен кекс, от типа на фъч с него.
Диетичните конфитюри на Трохо с фруктоза (за диабетици) ставали и за нас, нямат консерванти и изкуствени подсладители.
Някои има ли машина за хляб? Става ли за безглутенови брашна? Чудя се дали да не инвестирам в Аласка (на промоция) от Метро?..
Да не се е преместил форума?



Тема Re: прегледнови [re: M_nik]  
Автор m.a.yМодератор (ех, дафна)
Публикувано20.05.08 15:00



Не, не се е преместил, тук сме си :)
Активността леко е спаднала, надявам се, че е от добро.

Мерси за споделената информация, вярвам, че ще бъде полезна за много хора, които основно четат :)

За рожковите да предупредя, че действат леко разхабващо и не е добре да се консумират в голями количества.

Машина за хляб има майка, но не съм пробвала с безглутенови брашна. Въпреки това, определено върши добра работа, стига да имаш желание да я ползваш :)

Редактирано от m.a.y на 20.05.08 15:04.



Тема Re: прегледнови [re: M_nik]  
Автор mamaradi (.)
Публикувано20.05.08 15:08



Аз имам машина за хляб. Моята е Молинекс и има програма за безглутенов хляб. Мисля, че я видях последния път и в Метро. Общо взето по-лесно става меси, втасва и пече. Аз съм доволна. Важно при машините е последователността на слагане на продуктите и количеството им.



Тема Re: прегледнови [re: mamaradi]  
Автор hricavaМодератор (запознат мъж)
Публикувано20.05.08 16:15



Аз също имам такава хлебопекарна от години я ползвам за нормален хляб.Върши добра работа, но е трудно в началото човек да свикне с нея поне първите 2-3 хляба за нищо не стават





Тема Бърз хлябнови [re: mamaradi]  
АвторM_nik (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 11:45



Благодаря за мненията за домашните пекарни. Всъщност проблемът ми е, че не мога да го догодя този безглутенов хляб. Доста време ми отива за този с маята, поне по рецептата на Безглутеновата смес, а комбинацията с малко дете и миксер. Пък и обикновено готвя, докато младежа (1,8 г.) спи. Иначе помощта му е доста голяма.

Содените нещо хич не стават или поне не съм намерила начина.
Та молбата ми е, ако някои има изпробвана рецепта, дали от оризово, царевично или от сместа, но основно по-бързо ставащо и прилично на вкус печиво, да го опише.
Мисля че ще е от полза за всички... Благодаря предварително.



Тема Re: Бърз хлябнови [re: M_nik]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 19:23



Аз си приготвям хлаба по следната рецепта: слагам едно пакетче безглутенова смес, правя в него нещо като кладенче за да разтворя маята която е почти една супена лъжица(ако е суха или половин кубче ако е в твърдо състояние). Водата в която я разтварям е умерено топла. Гледай да не е много гореща,защото нищо няма да се получи.При маята прибавям една чаена лъжица захар.Изчаквам да се разтвори маята и прибавям 1 супена лъжица сол, 1 яйце и олио.След това сипвам вода, но пак гледам да не е много гореща и започвам да разбърквам.Не прекалявай с водата за да не стане много течно!Бъркам докато се получи хомогенна смес.Когато е готово го изсипвам в предварително намазаната с олио формичка.По принцип се загрява предварително фурната и отгоре и се оставя хляба да втаса.Аз правя така включвам фурната на 1,слагам хляба вътре и задължително е слагането във фурната на купичка студена вода. Тази купичка стои във фурната през цялото време!Когато видя, че вече е втасал увеличавам на 4.Имай в предвид,че когато се пече той бухва и по тази причина не трябва да го оставяш да втасва до ръба на съда за печене иначе при печенето сместа ще излезе от формата.Известно време го оставям на 4 и след като видя, че коричката отгоре се е запекла го намалям на 2.Оставям го на 2 за кратко.След това намалям на 1 да се доозпече и след това с една виличка или с клечка за зъби проверявам дали е готов.Ако се полепват трохички му трябва още малко време,ако ли не значи е готов.Изваждам го и го покривам с някаква кърпа или вестник и отгоре найлонче за да се задуши.По късно го изваждам от формата и го слагам в едно найлонче.Дано се получи и при теб!



Тема хлебопекарнанови [re: tan4eto]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.05.08 23:26



Здравейте и от мен.Извинявамсе,че не съм писала от доста време.Преди две седмици си купих хлебопекарна на *МОЛИНЕКС*.В чудо се видях няколко дни с неуспешни опити,но сега е друго.МОга да се похваля с чудесния хляб който правя.Давам и на вас рецептата.Пробвайте и споделете.Ползвам безглутеновото брашно на *Квалитет*Плевен.

410мл топла вода
2бр яйца
45мл олио
5мл оцет
1чл сол
25гр захар
490гр брашно
2чл ксантан гума
1 1/2чл суха мая на др йоткер
Машината ми е от по малките и няма функция за безгл.хляб,но я включвам на програмата за тесто за пици и след като втаса тестото пускам печене за 50мин. Хляба става около 1кг,много пухкав и вкусен,а и стига на моята Радост за почти 2дни.Не се рони и е почти същия като обикновенния хляб.
Успех момичета!



Тема Re: хлебопекарнанови [re: bisi.s]  
Автор hricavaМодератор (запознат мъж)
Публикувано22.05.08 15:24



Дами, не е необходимо дадената хлебопекарна да има непременно програма за безглутенов хляб.Всичко си зависи основно от материалите.Затова бих ви предложил да прочетете някои от тези линкове и да прецените кои от рецептите и съветите в тях биха били полезни за вашите хлебопекарни








Тема Re: прегледнови [re: mamaradi]  
АвторM_nik (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 08:53



МамаРади бяхте ли на предлед? Как са нещата? Искам да предупредя, че нас ни взеха в болница, за да направят пълни изследвания и да уточнят диагнозата. А и бяхме доста зле все пак.
Относно шунката, за която пишете по-горе, установих, че шунката на Тандем - Пражка шунка, от тази на калъп, единствено понася добре на детето. Но да не е от вакуумираните и нарязани, че са с консерванти и стабилизатори, и един гаден сос...



Тема Re: хлебопекарнанови [re: bisi.s]  
АвторM_nik (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 09:11



Благодаря на Танчето за рецептата, още днес ще е пробвам. А също и на Биси за рецептата за хлебопекарна, тези на Молинекс са най-добри, но са и двойно по-скъпи. Аз още не съм си взела, защото чакам заплата, т.е. детски.
Исках да ви питам и коя мая ползвате, защото в едни диетични магазини ми казват, че става само тази на Йоткер, а в други само белгийската Saf-istant? Би трябвало маята, която ползваме да не е жива, но коя е такава?





Тема Re: хлебопекарнанови [re: M_nik]  
Автор hricavaМодератор (запознат мъж)
Публикувано23.05.08 23:44



Saf-instant е суха мая и на пакетчето си пише че е френска.Единствена мая която ползваме в къщи за хлебопекарна от 3-4 години.Dr Yotker също е суха, но аз лично съм я ползвал няколко пъти преди години и повече няма и да ползвам





Тема Срещанови [re: M_nik]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 19:58



На 24.06.2008г във София ще се проведе среща с Тадей Орник от Словения на която ще се обсъждат неща свързани с фондация Цьолиакия. Всеки който е заинтересован може да присъства на нея. Часът и мястото все още не са уточнени.



Тема Re: Срещанови [re: tan4eto]  
Авторtan4eto (Нерегистриран)
Публикувано21.06.08 22:51



Мястото е пред НДК часът между 10 и 10:30 сутринта.



Тема Re: Срещанови [re: tan4eto]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано23.06.08 21:24



СРЕЩАТА Е ОТ 11 Ч. В НДК НА ПОСЛЕДНИЯ ЕТАЖ В КАФЕТО!ВСИЧКИ ДА СЕ ЧУВСТВАТ ПОКАНЕНИ!



Тема Отчет за срещатанови [re: bisi.s]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано25.06.08 08:57



Здравейте!На срещата присъстваха Тъдей Орник -мениджър за северна Европа на фирма SCHAR, Андреас Вентер-ръководител на отдел експорт на фирма SCHAR,Калин Стайков от фирма МОРЕ,Николай Стоянов управител на Лосте ООД за България,Айсидора Зайнер,Данчо от Пазарджик,Милена от София и аз.Взехме решение да се проучат на набавят необходимите документи за пред съда за учредяването на асоциацията.Специални благодарности за Данчо,който се зае с това.
На следващата среща трябва да се избере управител,комисия и всичко необходимо за да можем да подадем готовите документи в съда.
Очквам съсействие от вас,ще са ни е много неоходимо за да се подобри живота на всички нас касаещи безглутеновото хранене.
Моля за повече активност!
Като начало можете да ми пратите вашите координати/имена,адреси,тел/за да имаме предварителна подготовка на bistra.s@abv.bg или на тел 0899314834
Живи и здрави и винаги усмихнати!
ДА СИ ПОЖЕЛАЕМ УСПЕХ НА ТОВА НОВО НАЧИНАНИЕ!

Редактирано от bisi.s на 25.06.08 11:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.