Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:38 13.05.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 10:44



Пускай линка на сайта

да четем



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано23.04.07 11:08



В чуждестранните сайтове пише доста повече от тези смешните в България.

http://www.netdoctor.co.uk/diseases/facts/glutenallergy.htm

http://www.csaceliacs.org/recipes.php

http://www.celiac.com/st_main.html?p_catid=20

http://www.recipes4us.co.uk/Specials%20and%20Holidays/Special%20Diets%20Allergies/Gluten%20Free%20Recipes.htm

Ето и малко рецепти

Редактирано от Zlatinn на 23.04.07 11:19.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Автор мaмчe ()
Публикувано23.04.07 19:32



Магазин за здравословни храни до ул Чаталджа е на ул Сава Радулов 13 или 11
но улицата е точна.Само не знам дали още работи защото скоро не съм минавала от там.

Надеждата умира последна,за да ни се изсмее в лицето.


Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 21:51



Ей, Злати, златен си

.

Ще ги прегледам.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано24.04.07 08:59



Прегледай ги и сложи и ти ако намериш нещо.

Мамче мерси за точния адрес на магазина. Трябва и него да го проверявам за храни.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано25.04.07 13:41



Довечера пътуваме за София.Утре сме на преглед.Много съм притеснена.Дано всичко е наред.Стискайте палци.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано25.04.07 17:57



Ще стискаме Бисе и дано всичко да е наред.





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автортpънчo (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 12:14



Здравейте,

да взема и аз да напиша малко за тази болест от опит. След 10 години ходене по лекарите, няколко тежки диагнози, в крайна сметка се разбра че и аз имам глутенова ентеропатия. В момента съм на 29 години, живея в София.

диагнозата ми поставиха в болница "Иван Рилски", намира се в медицинска академия до ХЕИ. Натам ме насочи проф. Захарий Кръстев - шеф на гастроентерологията. Лекарите са много компетентни що се отнася до диагнозата, работят с добра техника, разбиране, а и болницата е с добри условия. Браво на тях, препоръчвам ги на всеки. За съжаление, обаче, има много повече неща, които трябва да знае всеки болен, а инфо в БГ почти няма. Затова реших и аз да понапиша каквото научих след диагнозата.

Като начало ще започна с това, че в миналото тази болест се е смятала за детска. В момента 60% от болните се диагностицират на зряла възраст. В европейския съюз регистританата заболеваемост е 1 на 200 души, като се смята, че има много недиагностицирани случаи. Средностатистически се дава 1/100, т.е. 1% от европейците. Симптомите са най-характерни при бебета и малки деца, а при възрастни може изобщо да отсъстват (може би за това аз се влачих 10 години с грешни диагнози).

Болестта е автоимунна, но не е алергия, а нещо повече. Освен алергична реакция, организмът самоунищожава вилите на тънкото черво и като резултат се нарушава храносмилането. Липсата на витамини и минерали води до много проблеми - остеопороза, кожни заболявания, отслабване, анемия и какво ли още не...

Болестта не се лекува - имаме се я доживотно. Генетична е, не се предава директно по наследство, наследява се само предразположение към нея, но никой не знае защо се отключва.

След строга диета, червата се възстановяват напълно след няколко седмици или месецо, но диетата трябва да остане доживотна. След възстановяване, човек е напълно здрав и "функциониращ".

глутен може да се крие на много неподозирани места. Откакто имам тази диагноза се опитвам да се боря с този "бандит" глутена, и май все още не съм открил всичките източници на глутен. Имайте предвид следните:
- печени ядки (пекат ги с брашно, за да се слепва солта);
- пасти за зъби;
- консерви;
- червила, гланцове за устни, всякакви химии, кремове и козметики;
- пържено от заведение, панирано;
- кисело мляко (набухват го с нишисте);
- май и в кашкавала има;
- лекарствата - в обвивките, капсулите и т.н...
- чай; някои чайове съдържат шоколадови стърготини, ароматизатори
- сладолед;
- бира, уиски; От една бира се подрисквам, оле-мале, стой та гледай;

Единствената храна, досега, която съм намерил в БГ и пише на етикета "без глутен" са оризовите и царевични вафли, има ги в магазините Пикадили и Хит, поризводители са "Рацио" (чешка), ИЗЗИ (Варненска) и още една чешка фирма май правеше царевичен хляб. А да - да не забравяме бебешките храни, които са в малки бурканчета и стават за пътуване.

Ако някой от вас пътува в чужбина, препоръчвам да се отбиете в наистина голяма книжарница и да си потърсите книжки за болестта. На запад има много информация и книги с рецепти. Освен това има диетични магазини с цели щандове с безглутенови храни - хляб, бисквитки, вафлички, тесто, брашно...

ЗА съжаление нямам много време да изпиша всичко, което изчетох снощи. Купих си 2 книжки от Германия с рецепти и обща информация за болестта. Чуствам се по-силен и мисля скоро да я победя.

За всички начинаещи: Предлагам ви много-много-много строга диета в началото, за да се убедите, че наистина не поемате никакъв глутен и диагнозата ви е вярна. Забравете за всякакви химии, кремове, козметики, мийте чиниите много внимателно, ползвайте отделни прибори за хранене и кърпи за бърсане. Храна: сирене, филе, варени яйца, лимонов сок, крем карамел, пържоли на грил, картофи, ориз, плодове, зеленчуци.

И да не се заблудите: край с останалите храни дори и след като се оправите.

Трънчо



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: тpънчo]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 13:03



Благодаря ти много за споделения опит!

Пожелавам ти искрено да се оправиш - за храните ...! ами с всичко се свиква, даже е по-здравословно!





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано11.05.07 21:28



Здравейте.Бях много изненадана от написаното от Трънчо.Незнам какво да мисля и как да се надявам моята Радост да се оправи през пубертета както ми казаха,че има такава вероятност.Трънчо пиши повече -как ти го откриха,какви бяха симптомите при теб,какво хапваш,рецепти,а и четеш чужда литература.Всичко ще ни е от полза.Благодаря,че се включи. Злати какво направи?Ходи ли до здравната каса? Да допълня -и в оцета има глутен.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.