Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:31 16.04.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано21.04.07 13:31



Аз не говорех за захранването. Имам още доста време до там. Имах в предвид като си само на безглутенова диета дали може да се яде плодове и зеленчуци, млечни продукти нали те не съдържат глутен?

Снежи, ако проверяваш темата виж какво съм те питал и ми отговори, ако обичаш моля те. За да обменим повече полезна информация :) Благодаря ви и на двете за споделената информация





Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: Zlatinn]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано21.04.07 19:42





Проверявам темата, да, обаче ходих и назад, нещо не мога да включа какво си ме питал .

Сега да ти кажа за Йоана /щерка ми/, която имаше АБКМ /алергия към белтъците на кр.мляко/ и непоносимост към глутен заради една овесена вода, дето ме караше да й давам педката й като много малко бебе, да я пречукаш е малко, ама заради това сега знам доста повече от някои лекари.

Диетата, която тя съблюдаваше и която съблюдават кърмещи майки с бебета АБКМ изключва следните мощни алергени:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.

Глутенът също е белтъчина на повечето житни растения - пшеница, овес, ечемик и т.н.

Нямат глутен - ориз, царевица, елда, просо, безглутенова пшеница /май е генно модифицирана/ - ти вече го знаеш това.

В горния списък го няма глутенът, защото нещата при него са по-особени - повечето майки днес знаят, че той се въвежда в менюто на бебето едва след 6 месечна възраст, когато вече червата имат ензимите, които могат да го храносмилат, ако се въведе по-рано /както при моето дете/ това може да доведе до тежки непоносимости и дори да провокира целиакия.

Имай предвид горния списък като започнеш да се захранваш.

Както ти е казала Биси, всичко въвеждай много бавно и и по много малки количества.

Най-хипоалергенните меса са: заешко, пуешко, нетлъсто свинско, пилешко, патешко.

В Пикадили има цели зайци замразени - като си ги разфасоваш стават за кажи речи 5 яденета и яхнии. В Метро има много хубави пуешки и патешки филета. Патешкото месо е червено и е доста добър заместител на телешкото месо, с което трябва да се внимава, тъй като е крави белтък.

Хапвай си повече месо, както ти е написала Биси, да набавяш ценни белтъчини и желязо.

За плодове и зеленчуци - то сега е малко мъртъв сезон, но защо не започнеш с малко ябълка.

Я, попитай конкретно за какво искаш да си въведеш /като имаш предвид и горното/ и да въведем някакъв ред, ако искаш.

Хайде със здраве


ПС: Тъй като си с нарушено храносмилане /заради енетропатията/, по-силните алергени каквото е млякото или някои плодове и зеленчуци, трябва да се избягват.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯнови [re: sneji_73]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано21.04.07 21:02



Здравейте!

Снежи съжалявам много за дъщеря ти. Наистина е жалко, когато имаш вярва в човек, а накрая страдаш именно заради него както случаят с докторката. Надявам се дъщеричките ви да се оправят колкото е възможно по-скоро. Искренно ви съчувствам и на двете с Биси, защото виждам и моята майка как си хаби нервите подир доктори и тем подобни само защото аз съм на такова дередже...


Благодаря за информацията найстина ми е от полза

. Щом става дума за меса заешкото и телшкото си го набавям от село, защото мисля, че е по сигурно от колкото в магазините. Заешкото е малко мазно, повече ям телешко, риба и пилешко.

А колкото до захранването. Имам доста време до сериозното захранване. Ябълка си опитвам на 1 2 седмици обаче гледам да е печена и да ям съвсем по-малко. Толкова съм наплашен последно време, че даже не искам да опитвам от нищо.
Имам и въпрос, който току що ми изникна в главата. Според вас как е по-правилно да се яде по-често и по-малко или по-обилно, но в строго определено време.

Снежи помогна ли ти информацията за магазина и за брашното? Има ли нещо неуточнено, което искаш да знаеш, а не сме казали?

Ча0 за сега



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.04.07 22:15



Според мен често,но по малко е по добре, за да не се натоварва стомаха.Така,че карам Радост да си хапва по малко,защото когато е гладна и хапне повече чувства тежест и и се подува коремчето.Тогава и давам мезимфорте,а когато има от любимите и паржолки на скара задалжително креон по време на хранене.За плодове и зеленчуци няма проблем при нас.Спанак си хапва само измит или на салата,но четох някаде,че много малко от желязото в него се освоява в организма.Най-много желязо остава в организма от чер дроб,грах и яйчен жълтък.Ябалки и аз давах в началото само печени/може и тиква/. Успех в захранването.



Снежи на колко е твоето детенце и от кога сте на диета?

Редактирано от bisi.s на 21.04.07 22:17.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: bisi.s]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано21.04.07 22:24



Забравих да спомена,че много често копувам от билла оризов грис.С него правя сладкиш с ябъки и орехи.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: bisi.s]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 00:36



Биси, ама ти си страхотен кулинар, браво, ама какви идеи само ... ей да ми остане време ще си ги разпечатам и започвам да пробвам - нЕма да изляза от кухнята, докато не се получи



Йоана е на 3 годинки и 1 месец - 2г.8м беше на диета - без глутен и без всички алергени, които съм написала в предния си постинг.

Много ми беше трудно. Сега бих могла да кажа, че яде всичко, но й давам Креон по малко - 1/3 капсула й разпределям на 4-5 приема по време на цялото хранене - около 5-6 топченца с първите лъжички, после след опр.лъжички пак - оф, искам да кажа, че не й го давам наведнъж, че нали храната се наслагва на пластове в корема и не се смесва.

И аз съм на мнение, че по малко и често е по-добре при нарушено храносмилане.

Златин, нямаш ли проблеми от рибата и телешкото? Те по принцип също са алергени - ако са ти казали да изключваш млечни съм учудена, че не са ти казали и за телешко/говеждо.

Много ми е ценно това за магазина и въобще цялата ни темичка. Скоро Йони ще тръгне на градина и ще имам повече време да осмисля, да обиколя, да накупя, да пробвам да приготвя.

Това че тя яде всичко не означава, че болестта няма да рецидивира - при много деца се случва подновяване на болестта, когато сменят млечни зъби с постоянни - това е мое наблюдение. На Йони много бавно й растяха зъбките - точиха се до 3 годинки - откакто излязоха не е имала алергична проява, а може би е заради Креона, незнам.

Та искам да кажа, че възнамерявам да въведа всичко от тази тема в ежедневното меню на семейството. Да се храним често безглутеново. Незнам защо, обаче имам едно чувство, че нещата доста ще се подобрят и за мен и за мъжа ми от гледна точка на храносмилане и общ тонус - мен обикновено чувствата не ме лъжат - водна зодия съм и понякога съм направо като телепат, чак плаша мъжа ми, не смеЙ да ми изневери, веднага ша го изловя по нюх, хихихихик

Еееех, че хубава темичка си заформихме, много се кефя /ще ме извините за тийнеджърската дума /



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано22.04.07 11:18



Здравейте отново!

Първо искам да ви благодаря за препоръките, съветите и всичко написано по тази тема, защото е наистина ценно.

Снежи, нямам проблем с рибата, даже доста добре ми повлиява. В нея се съдържат така наречените полезни мазнини и 1 път в седмицата ям риба. За телешкото също нямам проблеми с него, но не съм го ял отдавна. Майка ми го прави като пиле с ориз, само че телешко с ориз. Може да ги понасям, защото всъщност като влязох първия път в болницата ми правиха тест за алергийте и нищо не показа. Проблема е само в червата, че не можели да усвояват. Пробвал съм и Активия. При него обаче имах проблем нищо, че го дават с всякакви полезни бактерий бифидуси и други подобни.

Биси, сега се сетих ако искаш може да направим работата с брашното, защото доста скъпо ми идва да си го вземам от тези специализирани магазини

във Варна. Пък общо взето това ми е едно от основните неща, които ям. Адски ще съм ти благодарен, ако се съгласиш и работата стане. Оставям ти името си в скайп / zlatin9090 / за всеки случай остави и твоето за да може да се уговорим как ще протекът нещата, ако наистина си съгласна.
Благодаря ви и на двете отново

Редактирано от Zlatinn на 22.04.07 13:18.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано22.04.07 22:55



Снежи много се радвам за детенцето ти.Дано никога нямате проблеми с храната и въобще здравословно.Това си е цяло наказание за детенце и родители.Умирам от притеснение само като я видя,че е по унила и каже по никое врвме,че и се спи.Толкова е наплашена вече от ходене по доктори,че имам чувството понякога я е страх да ми каже какво и е.Винаги и обяснявам на дълго и широко какво ще и правят само и само да не се притеснява и да е подготвена психически.А за храната си е цяло изпитание за искушенията които предлагат в магазините.Незнам как устоява само когато е на училище.Затова в къщи гледам да наваксам с поне малко от нещата които иска да си хапне.

Пък и ние сме почти с нея на диета. Неволята учи.Моя приятелка от Щатите каза,че там в магазини,ресторанти,че дори и в самолетите предлагат безглутеново меню. Злати няма проблем с брашното.Писах ти в Skype. Там по лесно ще се разберем.Ще проверя на каква цена ще мога да го взема и ще се уточним как да ти го изпратя.Даже моя мъж като му казах предложи с влака,че най бързо става.



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: Zlatinn]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано23.04.07 00:47



Детето ми е алергично към глутен и най-накрая открих във Варна магазин в който продават безглутенов хляб, земелки, франзели, кори за лазаня, макаронени изделия, вафли, блатове за торти, козунак и т.н. Намира се близо до цветята на ул. Чаталджа, не знам на коя точно улица, казва се магазин Здраве или нещо от сорта, следващата след Чаталджа / паралелна улица / посока жкЧайка, от Чаталджа се завива или веднага след цветята или покрай сградата на Планекс. Дано съм била полезна на някой. Това открих в bg-mamma писала го е Nadiok .



Тема Re: ГЛУТЕНОВА ЕНТЕРОПАТИЯ [re: bisi.s]  
Автор Zlatinn ()
Публикувано23.04.07 09:20



Четох в един американски сайт точно за целиакията. Беше обяснено всичко подробно. От какво може да се причини, как се лекува и т.н. Имаше и някой интересни факти, като например, че в света на всеки 1000 души 1 страда от това заболяване. Пишеше също, че ако имате дете, което се е родило с такава непоносимост възможността брат му или сестра му също да я придобие е 10%, а при близнаци е 70%...

Бисе благодаря ти от сърце, че се съгласи само че в не видях каде си ми писала в Skype. За по-лесно остави и твоя Skype name за да те намеря и да поддържаме връзка от там. Майка ми също каза, че най-добрата възможност е с влака.

Аз написах за един магазин Здраве, но той не е до Чаталджа. Явно има и друг. Колкото повече толкова по-добре. Биси благодаря ти отново.
Ще се радвам, ако мога да ви помогна на двете с нещо, стига да питате и да поддържаме темата от време на време.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.