Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:00 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: милият aaamilнови [re: xristogagovGmailcom2]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано26.08.16 22:29



С кофи ли я пренасяш тая температура?


Имаш претенции да разбираш от физика, но изказът ти не е като на човек, разбиращ от физика, а като на някой невежа. И това е правило при теб, всичките ти приказки са на ангро, или са пълни простотии и злобни заяждания.
Препоръчвам ти да отидеш при добър психиатър, макар личното ми убеждение е, че вече е късно да ти се помогне.

Колкото по същество за ректена, ако става въпрос за тези, които работят с видима светлина, там има още много хляб да се изяде, КПД им е от порядъка на 1% и по-малко, тъй че е твърде рано за практически приложения.
Не разбрах обаче как ще пренасяш "температура" с помощта на ректени.

Редактирано от Tom_cat на 26.08.16 22:32.



Тема Re: милият aaamilнови [re: xristogagovGmailcom2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.08.16 23:27



"Е, аз твърдя че може, и това става с технологията на ректените,"

Вече говорихме, че може да си твърдиш каквото щеш, но не става с технологията на ректените. Както вече ти обясних, когато облъчваш ректената с лъчение чиято температура е равна (или по-ниска) от температурата на самата ректена, нейният КПД е НУЛА - защото тя колкото погълне, толкова ще излъчи, или ще излъчи повече ако е по-топла. За да работи, винаги трябва да я облъчваш с лъчение с по-висока еквивалентна температура, демек излъчено от по-топло тяло. Заблудил си се нещо.

А каквво електричество ще получиш от ректена, която не работи? Естествено, никакво. Пък и не забравяй, че електричеството не е нещо абстрактно, а се мъчи да тече по жици и да отделя топлина, която само влошава КПД-то на ректената и също го води към нулата при равновесие. Нема начин, както виждаш




"Но това си е твой проблем, като не си се научил да четеш неща с коректна информация"

Аз чета за отскок например и . И за справка, там е написано за 60-те години на миналият век, демек това е стара разработка и сме я дъвкали отдавна, още преди ти да си бил планиран изобщо Като сдъвчеш горното може да задълбочиш например . Все ще е от повече полза, отколкото само да мечтаеш някакви нарушения в термодинамиката А ти какво си прочел по въпроса? Мегавселената? Или статията Наука OffNews? От кой палец си изсмукал това пренасяне на топлина към по-топло тяло? Само някакъв инженер се е изпуйчил да твърди такова нещо, и всички му се смеят от много време


"каквато и температура да има ректена, това не му пречи да преобразува ИЧ лъчението от всяко черно тяло в електричество"

Пречи му, защото самият той се превръща в абсолютно черно тяло щом като има ненулева температура и излъчва всичко което е погълнал, като за електричество нищо няма да ти остави, колкото и да му се молиш. Безмилостни физически закони, няма мърдане от тях. При това тук се намесва и първият закон на термодинамиката

Така че сменяй вестниците нощем като ги подмокриш, за да ти дойдат сънищата по-близо до реалността.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано26.08.16 23:45



Ти разглеждаш изправянето при ректената като при обикновен диод, но някои ректени са на друг принцип. При обикновения диод теорията борави с обобщени характеристики за целият кристал или поне за пе и ен частта му.
При някои ректени изправителната част се състои от 20-100 атома. При тях няма средностатистически величини. Теорията за описанието на такива прибори трябва да почива на съвсем други принципи.
Тук наистина симулацията би помогнала много. Но струва ми се, програми за симулиране на антени няма да са от полза? Чувал съм за програми за симулация на ензими, които всъщност са ансамбъл от малко на брой атоми, какъвто е случая.
Какво е заложено в тези програми не знам, но ще ми бъде интересно? Дали не е само пръчково-топчестия модел на молекулите, който ги разглежда като пространствена система от топчести маси свързани с пружинки плюс евентуално на някои други механични качества, като например лепнивост.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.08.16 01:10



Аз изобщо не стигам до изправяне.

За да имаш изправяне, трябва да има първо някакво насочено движение на зарядите, ток. За да има такъв ток, трябва да възникне ЕДС. Това ЕДС се генерира от антената, на база входна енергия.

Когато изравниш температурата на ректената с температурата на лъчението, което тя трябва да обработва (температура в смисъл спектъра на абсолютно черното тяло), ректената изпада в равновесие - колкото погълнат антените като енергия, толкова енергия ще напусне ректената като топлинно излъчване. Демек това е праг, при който няма да имаме генериране на ЕДС, съответно няма какво да се изправя - ще имаш топлинно движеие на електроните, без преференциална посока.

Тук симулацията не би помогнала. За да имаш симулация, трябва ясно да знаеш какво се случва, на какви принципи работят частите на системата. Ако пропуснеш нещо, получаваш грешна симулация. Е, аз нахвърлях какво се случва :) Разбира се, това е много общо, за симулацията са важни и детайлите на генерацията на тока. Но аз исках да наблегна на най-общи закономерности - имаме праг на работата на ректената, който тя няма как да преодолее - поради равновесието. И поради това няма как да работи отвъд прага.

По-подробно можеш да погледнеш например

. Хората правят примерен упростен модел на ректена, с цел да оценят доколко може да е ефективна ако искаме да усвоим денонощната разлика в земната температура. И си я смятат според Карно, както си и трябва, и я оценяват по спектралната температура на възможното лъчение и съответните разлики, което споменавам и аз по-горе...

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Exhemus]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано27.08.16 08:34



При обикновения диод теорията борави с обобщени характеристики за целият кристал или поне за пе и ен частта му.
Това ми звучи много мъгляво. Какво всъщност се опитваш да кажеш?
При ректените и по-специално при тези за ИЧ и за видима светлина определено не могат да се ползват обикновени диоди с p-n преход, защото са твърде бавни, а и имат твърде голям пад на напрежение на прехода в права посока, т.е. напрежението на отпушване е високо, което ги прави неефективни за такова приложение. Най-бързите и с малко напрежение на отпушване диоди за които се сещам са Шотки диодите.
В един от материалите, цитирани от Гери обаче се говори за тунелни диоди, което мен лично ме озадачава, тъй като тунелните диоди не са точно изправителни диоди.



Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано27.08.16 08:49



Този материал който тук цитираш изглежда по-интересен и подробен. Мерси.
В предишните впрочем аз не видях нищо за връзката с термодинамиката - по-точно температурата на ректена и тази на лъчистата енергия, която я захранва, на което ти наблягаш. Поне доколкото ги прочетох набързо. А гледам, че и тук пишат за тунелни диоди, което ми е странно. Тунелните диоди се ползват традиционно за генериране на RF поради наличието на участък с отрицателно съпротивление във волт-амперната си характеристика.
Този материал го оставям за по-подробно четене по-късно, че имам днес други по-прагматични задачи.





Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.08.16 10:57



Предишните статии са само информационни, какво е ректена и с какво се яде, Уикипедията толкова дава. Термодинамичният анализ е по-странична и задна тема, макар от него да не може да се избяга, особено при такива гранични приложения за използване на околната температура, когато КПД-то вече е насилствено малко.. Колкото за диодите - при ректените не могат да минат обикновени диоди, проблемът там е че трябва да се изправя ток с на практика оптическа честота, терахерци, и за сега там няма голям избор.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано27.08.16 11:20



Герри!
Обърни внимание. Става дума за микрообект! Каква температура? Температурата е средностатистическа величина.. Както и всички величини в термодинамиката.
Както знаеш, термодинамиката е изведена на база макроексперименти. Атомна или друга структура на веществото въобще не се отчита.
Статистическата физика отчита структурата, но /виж името и/ с микрообекти по отделно не се занимава.
Освен това напоследък има сериозни публикации за отклонения от термодинамиката на значително големи обекти, състоящи се от хиляди атоми.
Ти сега се опитваш да обясняваш термодинамиката със самата термодинамика


Ако толкоз искаш да защитиш позициите на ТД, трябва да използваш подход външен на ТД.
А симулациите ще са от полза, понеже няма още теория.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Tom_cat]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано27.08.16 11:31



Никак не е мъгляво. Виж някоя популярна книжка за полупроводници, ако искаш и за цели

Виж какво е ниво на Ферми и че то се отнася за целия кристал, не за отделни атоми.

А иначе ПИН диодът е с най-нисък праг до колкото знам.
Гери е прав, обаче, за всичките полупроводникови диоди, понеже са макроприбори.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Гери дали не грешиш в някои специални случаи?нови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.08.16 11:50



Какво като е микрообект? Аз само ти обяснявам, че при термодинамично равновесие с околната среда на ректената, няма да има ток, който да се изправя. Те и молекулите са микрообекти, как се държат? Защо микрообектите при ректените трябва да нарушават статистическите закони, а молекулите в газовете (още по- микрообекти!) не ги нарушават? А диодите от всякакви разцветки не могат да изправят топлинният шум, демек хаотичното движение на зарядите. Но важното в случая на ректената е, че при термодинамично равновесие тя не работи, така че няма ток за работата на диодите, не стигаме до тях :) Но ако настояваш: в равновесно топлинно състояние на системата, средно за един диод, колкото енергия мине през него като ток, толкова енергия ще се върне обратно като хаотично движение на конструктивните му атоми. Средно означава, че при един диод може да е едното, а при дуг да е обратното, може и едновременно да се случва, осреднено по бройката им - нула.

Без теория няма как да правиш симулации - защото нямаш представа какво се случва. Симулацията са сметки по някакви вградени закономерности, решаване на някаква система от физични уравнения при зададени начални и гранични условия. Трябва да зададеш тези уравнения по един или друг начин, за да симулираш нещо. Иначе приликите ще бъдат само повърхностни, без полза за разбиране на нещата в дълбочина. В практиката нещата са обратни: хората съсздават някаква теория, и тогава симулират какво се случва, като в крайна сметка го сравняват с практиката, за да проверят теорията. И така до задовволителен успех :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.