Това къде ще пада тялото няма значение в случая. Въпросът е, каква сила го държи да не пада ако е на геостационарна орбита?
И как да няма значение? Има голямо значение, защото точно това ти показва структурата на гравитацията, съответно силите и посоките които деистват.И как без да знаеш структурата и поведението на гравитацията можеш да кажеш че трябва да пада на долу тялото, за да ме питаш коя сила го държи ?
И как реши това? След като всяко тялона по-ниска височина от геостационарните спътници, дори по спирала, пак ще стигне центъра на земята ако не му противодействаш? От гравитацията няма спасение.
В краен резултат да, телата падат към центъра, или по точно, ако можеха да паднат в центъра, то биха паднали. Но вектора на гравитационата сила не сочи центъра, както в хелиосистемата.
Въпросът е обаче друг - какво и противодейства, така че геостационарните спътници не падат.
Въпросът какво противодейства е принципен и за двете системи. Двете тела си действат и си противодействат чрез гравитацията. Земята действа на Луната с дадена сила и посока, Луната противодейства на Земята със същата сила но различна по посока.
Ще опитам да обесня по друг начин, как две сили действащи на едно тяло могат да образоват орбитално движение на дадено тяло.
Ако вземем едно тяло и му приложим някаква сила, тялото ще се задвижи в дадена посока. След това, на това тяло му прилагаме друга сила, която сключва прав ъгъл с оста на движението на тялото.Тялото ще тръгне да се движи по друга права, като сбор от действащи й сили. След това на тази нова обарзувала се права пак приложим сила ,аналогично на предния път (под прав ъгъл), тялото ще продължи да си чупи траекторията. И ако продължаваме тази операция много време, то тялото ще опише окръжност. Това е начина по който се движи Луната , около земята. Има само две сили, и по оределен начин на прилагане на тези сили получаваме орбита.
Аналогично е и в геоцентрична система, само че там гравитацията има по различна геометрична структура и движение. Но и там не се появява някаква друга сила. Силите си остават две.
А тези дето са на по-далечна орбита, биха опъвали задължително въжето ако са вързани с него.
Това за въжето нещо не го разбрах. Може ли по подробно.
( и на по низката и на по далечната орбита, все ще има движение, само че в различни посоки, защо само на по далечните орбити ще опъват въжето ? (ама може да не съм разбрал точно какво питаш) )
|