Представи си, чи имаш куршум, който лети. Радиусът на Земята нека е R, разстоянието между куршума и повърхността е h. Векторът на скоростта е перпендикулярен на правата, свързваща центровете на Земята и куршума. Пренебрегваш триенето с въздуха. Траекторията на куршума се отклонява вследствие на гравитацията. Ако Земята беше плоска, рано ли късно куршумът ще заоре в повърхността. Земята обаче е обла и има една скорост на куршума, при която "завоят" на куршума има радиус, равен на R+h. При това положение куршумът все ще завива, но никога няма да достигне повърхността. Е, накратко, всички тела, дето се въртят едно около друго имат точно такава скорост. Другите или са се сблъскали или са се разлетели. Това красиво обяснение, за мое съжаление нямам акъла да го измисля сам, казал го е Фейнман. Известно успокоение за мен е, че поне имам акъла да го разбера :)
Няма такова понятие като "инертна сила". И нищо не "отблъсква" спътника от земята. Спътникът просто "прескача" Земята. Не я уцелва, както казва Гери.
Понеже ми се струва че пренебрегваш центробежната сила (ако така ти е по удобно) която се поражда от инертна маса,ще те питам следния въпрос:
Имаме познатата система - Земя-Луна. Орбиталната скорост на Луната е около 1000 м/с.
Ще променим само масата на Земята 2-ва пъти. Да речем ще намалим масата на Земята 2-ва пъти, от 6*10 на 24-та, нека да 3*10 24-та.
Размера на Земята няма да променяме, така че R и h, си остават същите.
По това обяснение което си дал горе, за скороста на спътника, R и h, излиза че Луната ще остане на орбитата си, и нищо няма да се промени.
Така ли ? Ще остане ли Луната там ?
Прочетох въпроса ти за Т1 и Т2.
Според мен са еднакви. Позволи ми да преформулирам твоя въпрос. Имаме 2 тела, с радиуси съответно R1 и R2. Масовите центрове на двете тела са на разстояние R1+R2+h, където h е разстоянието между най-близките точки на повърхностите на телата. Двете тела се привличат гравитационно, движат се едно към друго, следователно с времето h намалява. Има ли някаква връзка между скоростта, с която това h намалява и конкретните стойности на R1 и R2? Няма. Следователно, ако се върнем на въпроса ти Т1=T2.
Т1=/=Т2, но не съм сигурен дали си разбрал точно постановката.
Редактирано от B0081 на 04.07.11 01:23.
|