Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:57 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.01.70 02:00



С безкрайна благодарност към лекарите, които ни помагат, продължаваме в следващата тема.

Ако искате да получите компетентно мнение по вашия въпрос, моля да предоставяте подробна информация за всеки конкретен случай:

- възраст на пациента
- диагноза
- откога е заболяването
- стадий на болестта
- общо клинично състояние на пациента към момента
- какво лечение е провеждано досега и какъв е резултатът
- всякаква допълнителна информация, която имате по случая

При неконкретна и оскъдна информация лекарите не се ангажират да отговарят.

Моля да задавате въпроси, свързани само с конвенционалната медицина!
За алтернативни форми на лечение има отделна тема.



Предишната тема четете



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 02.08.12 16:52.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторм (Нерегистриран)
Публикувано21.03.12 01:00



здравейте, моят съпруг бе приет в болница с много силни болки в лявата част на стомаха, опасващи и гърба, загуба на тегло, диария. след направени изследвания ( без биопсия) лекарите казаха че има рак на панкреаса от направения скенер се вижда голямо петно на главата на панкреаса и туморните маркери са високи. след това му бе направена биопсия, която се оказа негативна, назначиха му 2 биопсия, и тя е с отрицателен резултат. лекарите казаха че може да му направят още една биопсия. за силните болки (които били от засегнати нерви според тях) му вляха алкохол, но той не повлия. моля ако може да ми кажете дали при тези отрицателни резултати от 2те биопсии може да е друго заболяване на панкреаса, което не е рак и колко са надеждни биопсиите при диагностиката. благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано21.03.12 09:44



Здравейте. Майка ми е с В клетъчен неходжкинов лимфом. Лимфома е в стомаха и много голям - 10см. Няма разсейки в гръдния кош. Направиха и 6 вливания на Мабтера + CHOP. За следващия път са и казали че ще правят само CHOP. Пропуснали са да и направят скенер след четвъртото вливане. Направили са ехография и лекаря ми каза че много голяма част от лимфома се е стопил, но все още го има. Въпроса ми е колко вливания на Мабтера + CHOP е възможно да се направят и ако лимфома не се стопи и тогава какво може да се предприеме? Лъчетерапия и оперативна намеса прилагат ли се при неходж.лимфоми? Ако не се стопи докрай предполагам бързо ще се възстанови? А ако е фиброзно променен само на скенер ли се вижда?
Съжалявам ако въпросите ми звучат глупаво, но се опитвам да си изясня за себе си нещата. Благодаря ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор vesirad (оптимист)
Публикувано21.03.12 15:10



Здравейте , на 36 г. преди един месец съм оперирана от карцином на лявата гърда.Операцията мина успешно , гърдата ми е отстранена на 100 %.Лимфните възли са ми чисти.Въпросът ми е следния - към кои органи може да има разсейки при проследяване на лимфните възли

.
Благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Автор Диана Кузманова (непознат )
Публикувано21.03.12 17:06



Оперираха ми щитовидната жлеза-направена субтотална резекция на десен лоб с намерен възел 2/1.5см.След хистологията диагнозата е -папиларен карцином(капсулиран)-фоликуларен вариант с огнищна инвазия на капслулата.
Нодозна фоликулярна струма с дегенеративни промени и грануломи тип"чуждо тяло".Диагноза-папиларен(фоликуларен)карцином на щ.жлеза с р-ри 12на 8мм.
Хирурга ми каза ,че след 3 месеца щте ме види на ехограф,за да реши какви да са последващите действия и няма място за притеснения,но в нета чета,че винаги трябва при злокачествен резултат да се махне цялата жлеза и да се направи терапия с радиоактивен йод 131.Дайте съвет,че тези 3 месеца ще се побъркам от мисълта дали не греша като изчакваме.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор mima6a (непознат )
Публикувано21.03.12 21:53



Ако знае някой къде мога да купя лекарството Fluorouracil, моля да пише ! Необходимо е за поредната химиотерапия на мой близък.
Благодаря предварително !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторnpuтecнeнa (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 11:09



Имам тежест отдясно под ребрата. Не ме боли, но ми подпира нещо. Работя седнала и ми е доста некомфортно. На 05.03.2012 г. личната лекарка ме прати на ехография, резултата от която е: Черен дроб с хомогенна структура,с леко увеличени размери- 10 мм. Джипито нищо не ми изписа. Проблема е, че ми правиха биопсия на шийката на матката и ми предстои конизация след 10 дни. Цитонамазка ПАП 3 Б, а биопсия дисплазия 2 степен. Личната каза да мине всичко и после ще видим какво ще правим с дроба. Забравих да кажа, че кръвните ми изследвания бяха добри. Не пия, не пуша вече от 6 години, но си хапвам добре. Мога ли да очаквам някакви проблеми с черния дроб..........Притеснена съм.........Предварително благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автормuмoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 12:14



На 37 години,лобуларен карцином на гърдата-на 01.03.2012г.квадрантектомия с лимфна дисекция на 3-те нива лимфни възли.Туморъте с размери 1,5см.,от ексирпираните 10 лимфни възела,само в един от 1-во нива намерени туморни клетки.Т1 N1M0 G2,II -ри стадий,клинична група 2,Прогестеро и естроген-отрицателни,HER2-отр.На 26.03.2012г.назначена химиотерапия-6 вливки и лъчетерапия.По отношение на отрицателните прогестерон и естрогени,лекарят ми беше притеснен,което притесни и мен....Моля Ви ,колкоти грубо да звучи,какви са шансовете ми?!Преди 10-години на 51г. майка ми почина от Са на гърдата,може ли да говорим за наследственост?Прощавайте за многословието и благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мuмoзa]  
Авторvesirad (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 12:40



Здравей , аз също съм на толкова години и със същите проблеми - моят тумор беше 2 см , първи стадий , ще съм на хормонотерапия.Отстраниха ми цялата гърда.При теб тумора е бил по-малък , пък защо са ти казали 2 степен.На всякъде чета ,че до 2 см е първа степен.Ще се радвам да ми пишеш , за да споделяме и обменяме информация.Ако искаш може и на скайп Vesela Ivanova или radves



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Автормuмoзa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.12 16:57



Привет,за да не спамим темата тук,ще пиша в темата за рака на гърдата...,иначе....стадият е 2-ри заради единични туморни клетки в един лимфен възел на 1-во ниво.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мuмoзa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано24.03.12 18:13



Напротив, Мимоза, не спамиш, точно тук е мястото да зададеш въпроса си към лекарите.
В темата за РМЖ ще ти отговорят хора, които са пациенти (или близки на такива) и споделят опит.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мuмoзa]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 21:44



Adjuvant online определи шанса ти за това да нямаш рецидив на 57% без химиотерапия. Химиотерапията ти "дава" още 18% липса на рецидив, така че стартистически шанса да НЕ направиш рецидив до 10 години е 75 процента. Или с други думи - минала през всичката терапия шанса за рецидив в следващите 10 години е 25%.

Това ако имаш един позитивен лимфен възел - ако става дума истински за "изолирани туморни клетки" (има си стриктна дефиниция за това) - не те се броят за позитивен лимфен възел и прогнозата ти е много по-добра, защото стадия е 1-ви (а не втори).

Възможно е рака да е наследствен, но само с един директен роднина, това не е сигурно и може и да не е наследствен, а чиста случайност.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: npuтecнeнa]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 21:46



Черния ти дроб не е проблем и вероятно никога няма да бъде.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 21:50



Рака на гърдата може да метастазира навсякъде. Най-честите места са - кости, бял и черен дроб, мозък и яйчници.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Диана Кузманова]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 21:52



Стандартното лечение наистина е премахване на цялата жлеза и радиоактивен йод. Защо е решил да чака хирирга - не знам, но не вярвам 3 месеца да са от кой знае какво значение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Пeтя]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 21:55



Обикновено 4 до 8 цикъла химиотерапия с Мабтера. Основения принцип при неходжкиновите лимфоми е, че тумора трябва да изчезне - ако не с химиотерапия, то с лъчетерапия (или с операция).

Скенера е много ненадежден при лимфом на стомаха, обикновено се иска и гастроскопия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: м]  
Автор PRN ()
Публикувано24.03.12 22:01



Възможно е да е нещо друго, но със силните болки и увеличения туморен маркер това е много малко вероятно. Биопсиите са много надеждни, ако са взети от правилното място. Стигането до правилното място обаче, не винаги е лесно. Често се налага да се направи лапароскопия само за биопсия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автормuмoзa (Нерегистриран)
Публикувано26.03.12 12:25



Благодаря за уточнението,Jull...просто се притеснявах да не заемам от времето и пространството....!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автормuмoзa (Нерегистриран)
Публикувано26.03.12 12:48



Благодаря Ви за вниманието,Докторе!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор yur (непознат )
Публикувано26.03.12 16:15



Здравейте,бях оперирана 2009г.,рак на гърда.Не се наложи лъче и химио терапия,само хормонална.Имам повишен Ca-15 ,референтни стойности 25,моите 80.81, на какво може да се дължи.Какво да предприема,в оперираната гърда са открити неизяснени образования,ядрено-магнитен резонанс не дава ясен резултат,не тълкуват като злокачествено образование.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автормuлeнa (Нерегистриран)
Публикувано26.03.12 23:15



колко е нормалната стойност на туморен маркер СА 19.9?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мuлeнa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.03.12 00:05



Тук може да се види:



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автормuлeнa (Нерегистриран)
Публикувано27.03.12 08:49



благодаря jull



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: yur]  
Автор PRN ()
Публикувано27.03.12 12:35



Не ти знам цялата история, но това е доста високо ниво на Са153. Има фалшиво позитивни стойности и лабораторни грешки понякога, но като цяло Са153 е доста надежден туморен маркер. Ще изчакаш няколко месеца и ще повториш изследванията (особено костна сцинтиграфия). Ако повишаването на маркера е резултат на рецидив, той ще покаже глава скоро. Нищо няма да си изгубила от това, че си разбрала малко по-късно за него.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано27.03.12 16:08



Здравейте, трябва ли да се притеснявам от такъв резултат:

Алкална фосфатаза -206.00U/l деца 50-390; М 40-130; Ж 35-105

Става дума за 15-годишен младеж, но не знам дали да го отнеса към категорията "деца", защото е по-едър дори от баща си... нямам представа дали е важна възрастта, или килограмите и ръста в този случай....

ТОВА също му е извън нормата:
LDH5 - комплексно * Профил
LDH 401.00 U/l 240 - 480
HBDH (LDH1+LDH2) 172.00 U/l 72 - 182
LDH5 22.90 % от тоталното LDH ж:6-11; м:6-13

А калият е в нормата, но не е ли все пак височък?
Са 2.47 mmol/L 2.12 - 2.62

Имам опасения за някакъв проблем в костите... От интернет взех имената на тези изследвания, не ме е пращал лекар... а сега с кого да се консултирам?

Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мuлeнa]  
Автор PRN ()
Публикувано28.03.12 11:42



До около 40-50 килоединици/Л. При определена генетична група хора (Lewis phenotype) значително по-ниска. Сам по себе си не означава много и не е особено добър туморен маркер.

Редактирано от PRN на 28.03.12 11:54.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано28.03.12 11:47



Не знам. Това, което си направила (да пускаш изследвания на своя глава) е изключително глупаво нещо. Аз лично не смея да пускам изследвания с резултатите, от които не знам какво да правя.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторMaя (Нерегистриран)
Публикувано28.03.12 11:56



Бихте ли ми отговорили до колко дни след месечен цикъл може да се извърши конизация на шийката? Благодаря Ви предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 11:56



Здравейте, може ли лекар да ми обясни какво означава резултата от Цитомазката?
Ще ви го изпиша РАР ІІІА - ІІІВ (левкоцити-много). Метапластични клетки - зрели и незрели, паракератоза (не съм сигурна дали го изписвам правилно, защото ми е трудно да го разчета), лека до изразена диспариоза; СС-РАР І гр.
Притеснена съм, казаха ми че следващата стъпка е колпоскопия и биопсия, но за какво точно говорят тези резултати?
Благодаря ви!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Гaби9]  
Автормuмoзa (Нерегистриран)
Публикувано28.03.12 12:22



Привет!Преди 20 дни квадрантектомия с лимфна десекция на 3-те нива,лобуларен карцином 1,5 см T1N1M0,само в 1 лимфен възел от 1-во ниво открита мета и ли туморни клетки,не мога да съм коректна,просто хирурга ми се изрази.....-само на микроскопично ниво,стадирана съм 2-ри А стадий,2-ра клинична група.От 2 дни съм на химиотерапия,която определиха като прифилактична,заради отр. ми хормонални рецептори,ХЕР 2-отр.При ехо на черен дроб открито петно около 3 мм,което гастроентеролога иска да диагностицира с контраст,защото допуска,че може да е хемангиом...Отказаха се от скенера,защото с контраста било по-екзактно,а и да избегнем облъчването.В краен случай -биопсия.Шокирана съм,защото при изписване след операцията ,ехото ми беше б.о.Въпросът мие-възможна ли е мета в черния дроб при този статус на лимфните възли,не е ли задължително засягането и на 3-те нива възли,или е достатъчно излизането дори само на 1 туморна клетка в лимфните възли,за да се получи хематогенно метастазиране?
Извинявайте за многословието,но питанията и недоумението ми са големи,да не говорим за притеснението...,а бях толкова обнадеждена...
Благодаря Ви предварително,Докторе!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано30.03.12 11:21



Но защо никой не отговаря, постоянно проверявам, но уви - нищо няма?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор marata122 (непознат)
Публикувано31.03.12 15:36



Здравейте,докторе:)
Стойности на калцитони от две различни лаборатории,в два последователни дни.Първият-108,втория-45.
Имате ли идея на какво би могло да се дължи?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор AsqAsq2O746O (непознат)
Публикувано04.04.12 15:05



Здравейте,
Кашлям след проведена химиотерапия и течение в стационара,който е с две нощувки.
Тъй като и когато са били ниски кръвните показатели,не са давани предписания как да ги повдигнем,явно и за кашлицата ще има мълчание.Явно такава е практиката в диспансера,само вливки и др. лекарства да се изписват,като че само това е важно.
Страничното след химия е температура за няколко дни.Минава само с парацетамакс и отминава.До сега.
Лек за кашлица,няма хрипове,идва от дразнение в гърлото без болки в гърлото,моля докторе,помогни и на мен,че едва се довлякох до нета за да попитам..
Този път закъсня денят на температурата с цели три дни,иначе беше веднага след стационара в домашни условия.Апетитът не липсва,след герисана.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор PRN ()
Публикувано06.04.12 09:52



Означава че имаш клетки на натривката, които не изглеждат нормални. Това не означава непременно рак. Просто трябва да се огледа шииката с колпоскопа (една голяма лупа) и да се биопсират местата, които не изглеждат нормални. Не се опитвай да намериш повече информация в това разчитане на натривката, защото там няма повече информация. Натривките са метод за скриининг, а не за диагноза. За това служи биопсията.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: marata122]  
Автор PRN ()
Публикувано06.04.12 10:01



Няма идея. Не знам какви са точно нормалните стойности за съответната лаборатория нито в какви единици са мерени, но и двете ми се виждат височки. Тук нормално са за възрастни <5 ng/L (за жени) и малко по-високи за мъже. Лабораториите може обаче да ползват други единици, така че ще трябва да говориш с лекаря си.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: AsqAsq2O746O]  
Автор PRN ()
Публикувано06.04.12 10:08



За такива неща интернет е последното място, което може да ти е от полза. Говори си с лекаря или GPто; нямам идея нито какво ти е заболяването, нито каква ти е химиотерапията, нито какви са били сиптомите преди химиотерапията...

Кашлицата и темпаратурата може да са резултат на заболяването, на химиотерапията, на потенциално опасна инфекция, на обикновена вирусна инфекция, стара астма, на нищо особено, на какво ли още не.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Maя]  
Автор PRN ()
Публикувано06.04.12 10:09



Попитай гинеколога си. Наистина не знам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор EFO75 ()
Публикувано06.04.12 13:36



Здравейте,Благодаря Ви за отговора ви,просто искам да споделя ,да не помисли някой че се заяждам с вас.

Бях писала два пъти какво ми е и чаках отговор.А написаното листче е от др.Гергов от Александровска болница-София. -отг.''Половината от това латинско "мамбо-джамбо" не го разбирам. Нито има някакъв смисъл, нито означава нещо, нито е написано правилно, нито ти си дала труда да кажеш за какво става дума. Така или иначе не изглежда да има особени причини за безпокойство от написаното.
От начина, по който пишеш обаче ми се струва, че трябва да видиш психолог''
п.п.''1-Здравейте, искам да ви попитам. Установи се че 'тбц бъбреци' се завърна/била е Латентна/ и от днес ми почна лечението пак. Но за останалите болежки си трябва специалисти./нефрол.,урол.,гинекол.неврол./ Правих цветна снимка,и всичко е на диска, уролога в момента отсъства, но има и едно листче, което ако можете да ми "преведете":2-Много ви моля,ако е възможно да ми отговорите.Немога вече да спя от болки,цялото тяло.От декември до сега свалих вече12кг.Събуждам се през 2-3 часа,цялата изтръпнала с високо кръвно/иначе бях с ниско/потна,и като стана залитам.На едно място като седа -блокират ми краката и ставам да се разхождам за да се раздвижа,с много усилия.Температурата се покачва с кръвното/тя ми е от 2001г/.Забелязах че нее от новите лекарства,и пия само болкоуспокояващи -не ми помагат.
Благодаря Ви.
п.п.с тубулоинтерстициален нефрит не уточнен остър или хроничен/от тази година по талони/ иначе е от отдавна диагнозата ми.от 1.3.2012г.

Разкарването по специалисти свърши-за сега.
Вече се установиха нови диагнози-3,ще пиша в темата ''отин''Хода и на психолог.Благодаря Ви пак,и все така да помагате на всички тук

Редактирано от EFO75 на 06.04.12 13:37.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор marata122 (новак)
Публикувано06.04.12 17:17



Благодаря,докторе!
Стойностите са високи,но и разликата между двата резултата е голяма.Въпросът ми е неясно зададен,за което се извинявам.
Бъдете здрав:)



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано06.04.12 23:22



Здравейте! Възможно ли е тумор на ректума да не се види на ЯМР на малък таз?

Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано07.04.12 11:57



Възможно е - но обикновено се виждат. Стига да се гледа внимателно точно за това.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано09.04.12 09:06



Благодаря Ви за отговора, но бих искала да попитам и още нещо - има ли връзка вече зачестилото уриниране, дори онази нощ без да усетя някакъв напън (просто почувствах, че е мокро под мен), т.е. без да усетя се изпуснах, станах и отново се изходих

. Освен това имам и подути (доста големички) поне аз мисля, че са лимфни възли ниско долу, както и между лява подмишница и гърда, а и в дясната гърда в самата нея имам няколко. Та въпросът ми е дали би могло това да има нещо общо. Свалянето на кг-ми от декември до момента са 7 кг., постоянна температура - до 37.5 максимум.
Благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автормaя (Нерегистриран)
Публикувано10.04.12 12:45



АЛАТ в норма, АСАТ 43, при нормални 1-31! Личната ми лекарка нищо не ми изписа. Притеснено ми е! Чувствам тежест отдясно. Работя седнала, и ми е много неудобно! Има ли място за притеснения, какво да правя? Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: мaя]  
Автор alekso2009 (непознат )
Публикувано18.04.12 14:43



Здравейте,
Вече незнам към кого да се обърна за съвет.Ето накратко моята история-през януари т.г.един ден ме заболя корема.Беше кратко и премина с доста подуване и газове.През февруари се повтори пак инцидентно и премина по същия начин.Но в нач.на март ме заболя и неспря.Ходих при ЛЛ изписа ми лекарства за киселини и дуспаталин и вивотон за ниско кръвно.Но след два дни стана още по-зле -не ми се ядеше нищо,изморявах се само ако стана от леглото,гадеше ми се,виеше ми се свят и ме болеше леко корема.Записах си час при гастроентеролог платено и при УДЗ се видяха само множество камъни в жлъчката.Изписа ми лекарства,но след два дни стана още по-зле -болеше ме гърба по-точно лявата плешка и корема ту отлява ту отдясно под ребрата.Отидох пак на гастро и ми направиха гастроскопия-откриха хроничен булбит 2ст,пангастрит,аксиална хиатус херния и неерозивна рефлуксна болест.Пих антибиотици и др.лекарства и замалко бях добре.От няколко дни пак ме боли ужасно и сега на 24.04 ще влизам в болница планово за фиброколоноскопия и евентуално скенер за жлъчката.Боли ме отляво под ребрата,но в страни към талията и отзад на кръста.Рядко усещам болка в дясно под ребрата.От вчера ме боли гърба от кръста до раменете и врата.Напипах малки подутини на врата точно под косата,които като пипам не болят,но иначе ги усещам болезнени без допир.Боли ме лявата страна на шията от ухото до рамото.Появи се лека давеща кашлица с храчки.Температура нямам,но намоменти ме втриса и ми е много студено,а нощем се потя.
Моля дайте съвет какво може да ми е и какво да направя?Страх ме е да не пропусна нещо.Моля ви!?!?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: alekso2009]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано20.04.12 12:29



Време е да спрете да игнорирате очевидната причина за оплакванията, търсейки друга. Камъчетата в жлъчката са напълно достатъчни да предизвикат както жлъчни кризи, така и епизоди на панкреатит, които протичат с оплакванията описани от вас. Лапароскопска холецистектомия е лечението от което имате нужда.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: MD]  
Автор alekso2009 (непознат )
Публикувано21.04.12 21:32



MD,благодаря за отговора.И аз така мисля,че това е причината,но гастроентеролога казва,че изследванията са перфектни и няма причина да мисля за жлъчката.Но мен ме боли почти непрекъснато.
Освен това вчера бях на преглед при друг лекар на друг апарат и той също ми препоръча да махна жлъчката-видя 5-6 камъка над 1см.и много малки.Също така видя течност в белите дробове.Изпрати ме да направя рентгенова снимка и ето заключението-ДВУСТРАННИ БЕЛЕЗИ НА ИНТЕРСТИЦИАЛНИ ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ПРОМЕНИ.ХИЛУСНА РЕАКЦИЯ В ДЯСНО.
ЛЛ не ми каза нищо-нито за консултация с пулмолог нито за лечение.Вече не знам какво да правя и към кого да се обърна.На 24.04 трябва да вляза в болница за ФКС и евентуални изследвания за жлъчката,но сега незнам какво да правя.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано21.04.12 21:55



Здравейте благодаря че ви има искам помощ....на баща ми ПСА вече е 770 преди месец беше 160...на Казодекс е от 2мес беше на Андрокур после на Бикусан....имали шанс за друго лечение ...или не.БЛАГОДАРЯ ВИ.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Krasi]  
Автор PRN ()
Публикувано22.04.12 01:28



Не знам.
Не си си дала труда да напишеш цялата история - може да я има някъде назад из форума, но определено нямам време да я търся. Още повече при постингите на нерегистрирани Ник-ове.

Лечението на метастатични рак на простатата е комплексна работа и много зависи какво е правено досега, на колко години е пациента, какво му е общото състояние и прочие. Как мога да ги знам всички тези неща от един ред въпрос!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано22.04.12 10:34



Немога да си вляза в профила.
Баща ми е на 61 год от почти 2год е с диагозата-рак на простатата с метастази в гръбначен стълб,прешлени ...започнато е лечение с андрокур добре се повлияваше 7-8 мес,след което го смениха с Бикусан,калутид и Казодек сегd но явно вече хормоналното лечение не помага.Зомета му се влива всеки месец вече има 15 вливания.Супрефакт депо през 3мес ...е ако го има при него малко периода не се спазва.Преди година има 1 курс лъчетерапия.Общото състояния на баща ми е добро за сега храни се нормално,работи ...но сега с това ПСА-770 имали друго възможно лечение или ако се увеличи дозата н аКазодекса от 50мг на 150мг...БЛАГОДАРЯ ВИ



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Krasi]  
Автор PRN ()
Публикувано22.04.12 12:55



Изглежда че основното нещо в лечението на метастатичния рак на простатата не е направено. Това е да се спрат тестисите да работят (или хирургично да се премахнат или със Золадекс/подобен препарат). Това може да задържи нещата, може да помогне или не... но е задължителна част от лечението. Увеличаването на дозата на Касодекса няма да свърши никаква работа само по себе си.

Остава и варианта за химитерапия, която при сравнитено млад човек в добро състояние е добра идея. Какво и каквито експериментални лекарства може да има в момента лекаря, който го лекува.

Зометата толкова често не е особено необходима - дано са му в ред зъбите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано22.04.12 15:39



Благодаря ВИ за отговора



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано24.04.12 18:59



здравейте,днес правиха контролни ехографии на коремните органи на дъщеря ми;2,5 години след операцията РМЖ и видяха нещо на черния дроб.Това е в Италия и не знам,как се казва на български,но докторът е казал,че прилича на киста ,34мм и трябва да се направи снимка с контраст.Въпросът ми е:възможно ли е разсейки така да изглеждат или не е за притеснение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано24.04.12 23:40



Не знам.
Прочети първия постинг. Този на jull най-отгоре на тази поредица.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано25.04.12 14:03



днес получихме и резултатите от кръвни анализи:всичко е в норма,освен НАЙ-ВАЖНИТЕ,ТМ е 39,3 при норма до 25,вит.Д почти 26 при норма ОТ 30 до 100.Явно "гадината" се е събудила.Диагнозата при нас е G3 pT2 pN2,ХЕР 2 е 3+.Тя е на 39 години,правиха 4 вливки adriblastine + ciclofosmamide ,5 седмици лъчетерапия,херцептин,2 години Decapeptyl и тамоксифен още пие.Предишните анализи бяха през ноември,всичко беше в норма,ТМ беше 24.Май всичко написах.

Редактирано от leonidas22 на 25.04.12 14:16.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано26.04.12 00:47



По-високия туморен маркер (предполагам Са153) разбира се не е позитивно нещо, но не означава непременно метастастази. Не е и особено висок. В такива случаи обикновено се прави или СТ скен на цяло тяло + костна сцинтиграфия или направо ПЕТ скен.

Преди резултатите от изследванията не може нито да се каже нещо по-конкретно, нито да се предприеме нещо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано26.04.12 11:32



много Ви благодаря,докторе за бърз отговор.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор emil4o2 (непознат )
Публикувано27.04.12 08:52



Здравейте. Искам да попитам дали след профилактична лъчетерапия на параорталните линфни възли поради семином(няма разсейки) трябва да следя костите си. Понеже чух че лъчетерапията причинявала рак на костите след време, вярно ли е. Или въобще какво трябва да следя. Туморните маркери преди операцията преди 1год и 6 месеца си бяха добре и сега са добре.



Тема Полипи в дебелото черво?нови [re: *jull**]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано27.04.12 19:27



Принципно не ми е ясно следното.

Ако човек си има полипи в дебелото черво, но няма оплаквания, не си направи колоноскопия и не му бъдат премахнати полипите - какъв е рискът някой от тях да се превърне в злокачествен? Другояче казано - премахването на полипи при колоноскопия дали е 100% полезно, или в някакъв смисъл може да е провокиращо? Още по-другояче казано - рискът да си стоиш с полипите по-голям ли е от риска да бъдат премахнати и раздразнени по някакъв начин? Има ли категорични научни доказателства за някоя от тези две версии?
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: emil4o2]  
Автор PRN ()
Публикувано28.04.12 00:29



Вторичните тумори точно на костите от лъчетерапия са изключително редки. Далеч под 1% - виждал съм само един за близо 15 години в плето на онкологията. На практика не можеш "да си следиш костите". Ако се появят проблеми (болки) ще ги изследваш. Толкова.

Иначе туморни маркери и по една рентгенова снимка на бял дроб на година е това корто аз правя за моите пациенти със 1-ви стадии семином, за седем години.



Тема Re: Полипи в дебелото черво?нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано28.04.12 00:33



Полипите в зависимост от това точно какви са малигнизират (водят до рак) в 30 до 90% от случаите. Можеш да си ги пазиш ако искаш, аз не бих.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор emil4o2 (непознат )
Публикувано28.04.12 17:36



Благодаря за отговора докторе.



Тема Re: Полипи в дебелото черво?нови [re: PRN]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано30.04.12 02:54



Полипите в зависимост от това точно какви са малигнизират (водят до рак) в 30 до 90% от случаите. Можеш да си ги пазиш ако искаш, аз не бих.

Благодаря.
Може би не ме разбрахте правилно.
Имах предвид - ако човек няма кой-знае какви симптоми (или има такива, подобни на колит, или раздразнено дебело черво) - струва ли си да си прави колоноскопия на 57 годишна възраст, в търсене на полипи, които евентуално биха прераснали в нещо злокачествено, или по-добре да не прави тази процедура, надявайки се, че няма нито полипи, нито нещо друго, по-лошо?

Изхождам от профилактиката на дебелото черво, която в някои страни се правела задължително чрез фиброколоноскопия след определена възраст, дори и без всякакви симптоми.



Тема към доктора!нови [re: Гaби9]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано02.05.12 19:36



докторе,моля Ви да ми отговорите,какво значи медиастинално разширяване(не знам дали е правилно написано,така преведено от италиански)?това беше написано след снимката на белите дробове.Дъщерята попитала личния си лекар и той е казал,че няма нищо страшно,а другия-хирургът, каза,че и на това нещо да се направи ТАК(и това не знам дали е така на български,знам,че е скенер,извинявайте!)
Ще чакам Вашето мнение!



Тема Re: температура след операциянови [re: leonidas22]  
Автор ana8 (член)
Публикувано03.05.12 10:13



Преди месец оперираха майка ми от рак на дебелото черво. Чакаме резултати от хистологията. Все още има не затворена рана от операцията. Проблема е че тя вече месец поддържа температура. Хирурга казва само, че е нормално и че трябва постепенно всичко да отмине. За мен тази температура не е нормална. В началото вдигаше и над 38 градуса, сега - 37 - 37,5. Някой сблъсквал ли се е с този проблем. Съпруга ми е опериран от тумор в мозъка и не вдигаше температури. Може би при операция на червата е съвсем различно.



Тема Re: температура след операциянови [re: ana8]  
Авторnia (Нерегистриран)
Публикувано03.05.12 11:01



и аз бях така и се оказа бъбречно възпаление от катетъра, пих неледикс и чай от мечо грозде



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Богдана Богданова (непознат )
Публикувано03.05.12 22:32



Здравейте,

ето какъв е нашия случай: баща ми на 8 май ще навърши 59 години
на 6ти май 2011 беше диагностициран с карцином на белия дроб
на 30 май претърпя операция в белодробната болница в София - отстраниха 1/3 от десен лоб (горната част)
диагноза: Нискодиференциран плоскоклетъчен карцином на бял дроб, Т2аN0M0, St-IB
проби бяха взети от 20 л.в. - всичко чито
След операцията казаха, че химиотерапия не е наложаща, но е жалателна. Направихме 4ри курса Гемзар+Цисплатина. Понесе добре терапията
контролен скенер бял дроб и стомашна кухина - всичко наред

започна работа

В началото на януари 2012 - изтръпване на десни ръка и крак
на 6ти януари скенер на мозъка - една метастаза
23ти януари 2012 - операция неврохирургия Стара Загора- всичко почистено
терапия след операцията: дексаметазон 20 дена, финлепсин 1 вечер и ноотропил 1 сутрин

12 февруари ЕЕГ - всичко наред
14 февруари 2012 прием в клиниката по лъчетерапия в Пловдив - проведени 15 нагревки на ускорителя, които се проточиха малко във времето заради технически проблеми с апаратурата и приключихме на 20 март

5ти април - контролен скенер бял дрон и стомашна кухина - всичко ОК
...щеше да се връща на работа

По Великден - натежаване на крака, 20 минути след инжектиране на дексаметазон, облекчение все едно нищо не е било

18 април около 10ч сутринта- преглед на очни дъна- всичко наред, нма отклонения
18 април около 11-12ч по обед - епи пристъп - десни ръка и крак "подксачат" за около 3-4 минути - изписан Депакин
23 април - ЯМР - "няма наличие на туморни ядра"
2ри май - ЯМР с контрастно вещество - 3 метастази - една с размери 16/33мм на старото място (горе в ляво) и две много малки - едната отзад на тила и другата над дясното око


Много дълго стана, но смятам, че за да можете да ме насочите как да действаме по-правилно трябва да опиша всичко ...
Въпроса ми е дали да пристъпваме веднага към ре-операция или да пробваме първо с химио? Също така на много места чета че мозъка не се повлиява от химио? в началото стадия беше определен като 1ви, сега с тези метастази, означава ли че вече сме 4ти?

Чета сега за кибер ножа ... алтернатива ли е това?

Много благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Богдана Богданова]  
Автор PRN ()
Публикувано05.05.12 00:11



Да - намирането на дори една метастаза поставя заболяването в 4-ти стадии.

Това развитие на нащата какво се досещаш не е хубаво. Малките нови метастази на практика са се развили след лъчетерапията. Идеята на лъчетерапията е точно това да предотврати (развитието на нови метастази). Което вероятно означава, че метастазите не са особено чувствителни на лъчетерапия.

Химиотерапията не върши кой знае каква работа при мозъчни метастази - не прониква в мозъка като цяло. А и баща ти е имал вече химиотерапия - все пак Гемзар/Цисплатина е една от най-добрите кобинации в момента, и въпреки това не са предотвратили мозъчните метастази.

Хирурзите едва ли ще се захванат с ре-операция при 3 метастази... шанса да са само 3 е малък. Другите просто не се виждат още, както 2те нови метастази не са се видяли на скена през януари.

Кибер-ножа е единствената реална опция... и то не много добра и вероятно много скъпа. Той ползва високи фокусирани дози лъчетерапия насочени към метастазите. Проблема е същия както с операцията - малко е вероятно да са само тези 3 метастази.

Май не звуча много оптимистично, но нещата са сериозни и не мисля, че има някакво много добро решение встрани от симптоматичното лечение - дексаметазон и антиепилептични лекарства.



Тема Re: Полипи в дебелото черво?нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано05.05.12 00:23



Най-лесния начин да не бъдеш разбран правилно е да не се изразиш правилно!

Въпросния човек трябва да си обсъди проблемите с гастроентеролог и между пациент и лекар да се вземе решение дали да се прави колоноскопия.

Не знам да има официална скриинингова програма за поголовни колоноскопии, в която и да е страна. Може да има такова нещо някъде из Скандинавието, но на тях гените им са дефектни като цяло в популацията.



Тема Re: температура след операциянови [re: ana8]  
Автор PRN ()
Публикувано05.05.12 00:25



Това не е въпрос за интернет. Може всичко да е наред, може да има инфекция някъде. Няма откъде да знам. Едно е сигурно 37-37.5 градуса е нормална температура в подмишницата. Което не означава, че няма проблем.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Богдана Богданова (непознат )
Публикувано05.05.12 10:33



Благодаря за пълния и откровен отговор!
За сега решихме да пробваме със CCNU и след това с операция на по-голямата мета (между другото, кой е по-добрия вариант BCNU или CCNU?)

Четох в разни американски интитути слагат по време на операцията някакъв "имплант" който пуска периодично химио директно там на мястото. Дали имате информация нещо такова да се практикува в БГ или в Европа?

Благодаря много!



Тема Re: Полипи в дебелото черво?нови [re: PRN]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано05.05.12 16:06



Най-лесния начин да не бъдеш разбран правилно е да не се изразиш правилно!

Съжалявам, ако съм Ви подразнира с нещо... разбира се, че вината е моя - не съм се изразила както трябва.

Не знам да има официална скриинингова програма за поголовни колоноскопии, в която и да е страна.


В Щатите (или някои от тях, не съм сигурна), от определена възраст нагоре (около 50 год май) колоноскопията била задължителна на всеки 2 години. Ако не се направела - застраховката спирала да плаща 50% от разноските дори и за други заболявания...Информацията имам от проф. Коларски - гастроентеролог в пенсия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Богдана Богданова]  
Автор PRN ()
Публикувано06.05.12 09:33



Кой знае каква разлика между CCNU и BCNU няма - освен това, че едното идва на капсули, а другото е венозна инфузия. Те са едни от малкото химиотерапии, които минават кръвно-мозъчната бариера. Проблема е, че и двете не са лекарства за рак на белия дроб. Просто не работят срещу него, затова и нормално не се използват при рак на белия дроб на други места, където го няма проблема с кръвната бариера.

Не знам за имплантите - това са екпериментални неща. Подобни химиотерапевтични или радиактивни импланти идват "на мода" от време на време в последните 30 години - нито един от тях не е станал стандартно лечение. И това не е случайно. Не знам кой и къде може да ги предлага като лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано06.05.12 15:18



Жул, съжалявам, че ще се повторя, но явно в отчаянието си съм се объркала и съм сложила питането си не където трябва. Знаех си, че рано или късно пак ще се срещна с тази коварна болест и ще имам нужда от помощ. Въпреки, че съм минала по този път вече веднъж, това, което ми се случи, ме свари неподготвена.. Този път е баща ми - човек на 82 години, но не старец, а здрав и силен мъж, който до деня, в който се наложи да извикам спешна помощ, работеше, и то тежка физическа работа. Никога не е ходил на лекар заради болест, няма кръвно, силно и здраво сърце, памет, мисъл и ужастно твърд характер. Просто от няколко месеца загуби апетит, свали 10кг. и започна затруднение при приемане на храна. Аз не обърнах сериозно внимание, защото го отдадох на една мъка по починалия му брат. И когато получи силна болка в стомаха, тогава ми "светна лампичката", но късно. На 28.04., след като тук го гледа личната лекарка и специалист на ехограф, спешно беше приет в МВР болница за изследвания. Няма да ги описвам, защото още не съм запозната с точната терминология и ще напиша някоя глупост, но резултатът е рак на стомаха. До момента имам само заключението на скенера/ компютърно томографско изследване/, от което обаче не мога да схвана нищо. Затова имам нужда от разяснение. Лекарката от МВР - болница ми обясни, че трябва спешна операция, при която да се махне целия стомах, но така също каза, че е тръгнало към панкреаса, към черния дроб, има лимфни възли, които са засегнати, притеснение за бял дроб. Изобщо - ужасът е пълен

. И на всичко отгоре той отказва да се оперира. Сега ви моля, само по това изследване, което ще ви пратя , защото хистологията ще излезе на 09.05., да ми кажете дали ще успея пак да излъжа медицината и само с алтернативно лечение да удължа малко животът му.
Ето и самото изследване:
Черният дроб е с нормална форма и структура, увеличени размери. Плътността му е р референтни стойности. Не се виждат огнищни лезии в паренхима и дилатирани интрахепатални и екстрахепатални жлъчни пътища. Жлъчният мехур е с нормална форма, непроменена стена, без конкременти. Слезката е с нормална форма, размери и структура.
Панкреасът е с нормални размери, разположение и структура, с резки очертания. Панкреасният канал е без обструкция. На някои от срезовете е заличена мастната тъкан към стомаха.
Надбъбречните жлези са с нормална форма и размери, без огнищни промени.
Двата бъбрека са с нормална големина и местоположение. Реналният паренхим е с нормална ширина и структура. Не се установяват дренажни нарушения.
Големите съдове се изобразяват нормални. Няма данни за ретроперитонеална лимфаденопатия.
Стомашната стена към антрума е значително задебелена. Наличие на повлекла към мастната тъкан. Уплътнение на околната мастна тъкан. Единични лимфни възли към малката кривина.
В дясно базално и аксиларно се вижда овална формация с размери 18/35мм. Структура й е нехомогенно и се повишава след контрастиране.
Консолидирала фрактура на Х ребро вдясно отпред.
Заключение: КТ находката е като при ту на стомаха. Наличие на л.възли към малката му кривина. Суспек но инфилтриране към тялото на панкреаса. Хепатомегалия. Находката в десния бял дроб може да се свърже в дд с
възпалителен инфилтрат, пролиферативен процес/вторичен?

Щом излезе хистологията, ще я сложа и нея тук, но просто нямам търпение.
В момента си е в къщи, чувства се добре, няма болки. Само го мъчи запекът, който е от 3 месеца.
И ако все пак се съгласи на операция, какво мога да очаквам в последствие - има ли шанс да се вдигне отново на крака или само ще удължим мъките му.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано07.05.12 09:40



Здравейте отново, докторе. Не получих отговор предния път, но дано сега ми отговорите.
Въпросът ми е - след проведено лечение след първата цитомазка с резултат ІІІА-ІІІБ група и още подробности, аз писах за тях, повторихме изследванията, а също и микробиология, урина, хламидии и ЧПВ - вирус високорискови групи - скрининг. Резултатите са - отново ІІІА-Б група с още повече подробен текст в резултата (но не мога да го разчета, става въпрос за променени клетки някакви, дискариоза, и още някакви нещо). Микробиология - чиста, Урина - чиста, хламидии - отрицателни, ЧПВ - скрининг - ПОЛОЖИТЕЛЕН.
Моля, Ви, кажете ми какво означават тези резултати, никой не иска да ми каже, само ми увъртат. Назначиха ми да пия Изопринозон заради ЧПВ-вируса и на 14 май да остана за абразио с прицелна биопсия. Но какво означават резултатите ми?
Освен това остлабвам все повече, постоянно ме тресе от температурата, имам болки ниско долу, както ниско в кръста към малкия таз, а това често пишкане. Притеснена съм!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: laleto1]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано10.05.12 07:32



Здравейте, не разбирам защо само на мен никой лекар не ми отговаря?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано10.05.12 12:01



Здравейте,
Четох в един руски сайт,че при наличие на асцит,вследствие рак на яйчника,взимат от асцитната течност,обработват я с лекарствата ,с които провеждат химиотерапия и отново я инжектират в коремната кухина - така намаляват асцитната течност и атакуват раковите клетки ,които са там
Моля да ми кажете,дали сте чували за такова лечение и прилага ли се някъде този метод в България
Отнася се за майка ми,която провежда втори курс химиотерапия,но има асцит,който за съжаление,за момента не изчезва.Диагнозата е Ca оварии Т3 Nх Mo Метастазес перитонеи ет оменти

Благодаря ,че ни помагате



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано10.05.12 14:54



Светле, прегледах въпросите ти - на първия от 31 март ти е отговорено, след това имаш един в началото на април, останал без отговор. Но той може да е пропуснат по недоглеждане или пък информацията да не е била достатъчна за категоричен отговор. След последните ти два постинга изобщо няма отговори на лекари, което означава, че не са имали време да влязат в Клуба. Всъщност MD влиза рядко, така че отговаря основно само един лекар - PRN. Разбираемо е, че не може да влиза всеки ден.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано11.05.12 07:50



Да, благодаря ти, Джул! Просто нямам търпение да ми дадат компетентен отговор, просто защото съм притеснена, а докторите, които ме преглеждат само увъртат. Искам просто да съм наясно - дано по-скоро получа отговор!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetleto830201-20820]  
Автор PRN ()
Публикувано11.05.12 13:16



Нали вече ти писах за резултатите - означават че има клетки на натривката, които не са нормални и може да са ракови (но това не е задължително, може просто да са променени от човешкия папиломен вирус). Затова и ти е назначена след лечението биопсията.

Температурата, честото уриниране и болките най-вероятно нямат нищо общо с резултатите от натривката. Просто са симптом на някаква инфекция - яйчници, пикочен мехур, такива неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: laleto1]  
Автор PRN ()
Публикувано11.05.12 13:23



Баща ти изглежда да има метастатичен рак на стомаха и от операция има смисъл само ако развие запушване на изхода на стомаха - тогава той може да се заобиколи. Няма особен смисъл да се прави истински онкологична операция - изглежда да е много напреднал а и има метастаза в белия дроб.

Да съжаление това не е нещо, от което може да се излекува човек. Понякога се прилага химиотерапия (но той е много възрастен, а тя е токсична), Ако има болки, малко лъчетерапия може да помогне, като болкоуспокояващо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: s_nadejda]  
Автор PRN ()
Публикувано11.05.12 13:28



Не, не съм чувал. А и честно казано звучи да е поредното гениално (и непризнато) руско откритие. Не виждам и как точно би работило. Асцита се дължи на често доста дебели туморни депозити, до чиято вътрешност обратно инжектираната асцитна течност няма как да стигне.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано11.05.12 15:03



Благодаря ви много за отговора. Вече е готова и окончателната диагноза от МВР болница - КП № 26 - злокачествено новообразувание на стомаха Т3 N1 Mx; Анемичен синдром. И още много неща, но не мога да ги копирам, а е трудно дори да ги разчета. Ще помоля Жул да ми каже как мога да копирам файл, защото са сканирани и аз нещо не се оправям

. От това, което сте ми писали, разбирам, че е обречен, толкова съм тъжна, ще се опитам да забавя малко процесите с алтернативната медицина, но има ли шанс поне година още да си поживее? Той толкова много го иска.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторPepone76 (Нерегистриран)
Публикувано16.05.12 08:10



Здравейте пиша ВИ относно многото претеснения които имам за мойата майка.
Юни месец 2011 и откриват рак на маточната шийка c 53 ,/ carcinoma colli uteri gr.II b/направиха и пълна хистеректомия по Вертхайм с тазова лимфна дисекция.При хистологията се открива наличие на карцинома в десни възли 2 от 3 ,в леви параметри 1 от 5 от описания тумор. На 09.08 направихме pet скенер в турция с заключение: -не се наблюдава огнище с активно съдаржание на FDG което да предполага наличието на злокачествена тъкан. Комисията решава следоперативна 25 процедури лъчетерапия и химиотерапия цисплатин , и 25 лъчетерапия параортални възли направени в инсул.поради нискък химоглобин и невъзможност да се продължи химиотерапията и лъчото и бе поставена инжекция Aranesp.Тя повиши химоглубина и терапиите заваршиха.
Януари месец гиниколог - цитонамаска 1 група,тумор маркери в норма.
Февруари започват болки в дясното тазобедрие и десния крак . Прави св изследване за остеропороза - заключение Остеомония.
За силните болки доктор и бие мускулна инжекция с куртизон ДИПРОФАС и и изписват лекарства Ризендрос35.ходихме на терапевт които каза че има изместване на тазобедрената става намести е и сега е по добре.
Големите претеснения започват месец април с тумор маркерите 18.04 scc 4,2 pri Norma 1,2 и syfra 21-1 11,57 при норма 3,3
След 5 дни пуснахме нови тумор маркери в друга лаборатория резултатите са потресаващи scc 14,27 при референтна стойност 1,2 и syfra 21-1 - 8,6 при референтна стойност 3,3 . Моля помогнете имали вероятност тази промяна на тумор маркерите да е от кортизоновата инжекция?може ли да има друга причина
за това покачване на тумор маркерите освен рецедив или метастази? Моля ако някои има мнение по въпроса да даде своето мнение.благодария предварително .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Pepone76]  
АвторPepone76 (Нерегистриран)
Публикувано17.05.12 09:20



Днес направихме Пет скенер и при пръв поглед доценката каза че има лезии в лимфни възли в коремна кухина. Бял и черен дроб чисти. Моля дайте съвет сега на къде , какво ни предстой ?кое алтернативно лечение е най подходящо за лезиите в лимфните възли в коремната кухина.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор francie (непознат )
Публикувано17.05.12 18:37



Здравейте, На 34г съм, оперирана съм от рак на гърдата през 2008 г, по време на бременност - 8м. Направена ми е квадрантектомия на лява гърда. Детето се роди месец по-късно, а лечението си започнах месец и половина след операцията. Става въпрос за тумор - 3 см, 3 засегнати лимфни възела на първо ниво, останалите лимфни възли са негативни;заболяването е във втори стадий. Хистологичната диагноза е нискодиференциран инвазивен дуктален карцином, G 3, pT2 pN1 m0. Туморът е тройно негативен - отрицателни ER, PR и HER 2. Знам че отрицателните хормонални рецептори не са с много добра прогноза. Досега изследванията са нормални - туморен маркер около 24, правя ехогафия на гърди, черен дроб и коремни органи на всеки 6 месеца, ренген на бял дроб веднъж годишно и сцинтиграфия - веднъж досега. Моля кажете ми правилно ли извършвам проследяването си или трябва да е по-често и включва ли всички прегледи. Другият ми въпрос е каква е прогнозата ми - имам ли шанс да отгледам детето си, което е най-важно за мен. Благораря предварително за отговора



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Авторfrancie (Нерегистриран)
Публикувано17.05.12 20:00



Забравих да пиша за лечението си - общо 8 курса химиотерапия - 4 ФЕК и 4 Таксол + 25 курса лъчетерапия + още 5 допълнителни лъчетерапии. Ще бъда благодарна да чуя мнението Ви.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторHeвeн (Нерегистриран)
Публикувано18.05.12 22:07



Докторе, татко е на 85 г. и е диагностициран с фибросарком на прасеца с туморни некрози - на база биопсия. Хирургът, който взе биопсията, изряза каквото можа, но тъй като туморът е близо до нерв, не бе отстранен напълно. Първите оплаквания (болезнена подутина в областта на прасеца с големина на орех) бяха миналата година и тогава лекари ни казаха, че няма проблем - предположиха, че става дума за калцирана тъкан...

Същия крак преди 2 години беше опериран от счупване на подбедрената кост. Не знам дали това може да има връзка с тумора, но го казвам за информация.

Мисля си, че на тази възраст химио и лъчетерапия не са вариант. Зная, че това е рядък вид коварен тумор, който се диагностицира трудно - обикновено в напреднала фаза. Моля за съвет дали има смисъл да се предприемаме нещо и какво. Татко е с високо кръвно, лошо оросяване и начален Паркинсон. Предварително благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторttt (Нерегистриран)
Публикувано19.05.12 22:16



Общо за злокачествените образувание, при прогресия на заболяването – рецидив на старото място или откриване на метастаза в друг орган, се започва лечение, което не си поставя за цел пълното излекуване на пациента. Тук вече битката е за удължаване на живота чрез подтискане на заболяването. Тази битка продължава между 6 месеца и 3 – 4 години. Провеждат се определени линии на хормонотерапия, лъчетерапия и/или химиотерапия, според регистрацията на лекарствата и според приетите протоколи при всеки тип рак. ВЯРНО ЛИ Е ТОВА!?!!!!?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: ttt]  
Автор PRN ()
Публикувано20.05.12 12:44



Зависи от много неща. Въпроси по принцип и "общо" като този са губене време и за четящите и за пишещите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Heвeн]  
Автор PRN ()
Публикувано20.05.12 12:48



Химиотерапията при саркоми не работи особено, но лъчетерапията определено е показана. Особено както се има предвид, че тумора не е напълно отстранен. Дори при пациенти на 85.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: francie]  
Автор PRN ()
Публикувано20.05.12 12:59



Изследванията са повече от достатъчно (не забравяй мамограмата на другата гърда всяка година). Има около 50% шанс да си напълно излекувана от рака и той никога да не стане проблем живота ти. От друга страна риска за рецидив също е 50 процента. Аз бих гледал на живота през призмата на първите 50%.





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Pepone76]  
Автор PRN ()
Публикувано20.05.12 13:13



Зависи какви са и къде са точно лимфните възли (обикновено са в парааортната зона) - ако може още лъчетерапия, това би бил моят предпочитан избор. Ако тя не е възможна - тогава палиативна химиотерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторPepone76 (Нерегистриран)
Публикувано20.05.12 20:19



Направен нов пет скенер на 16.05 с резултат :
Глава и шия- липсват данни за патологични лезии
торакс:бели дробове без данни за патологични промени.визуализират се два долни параезофагеални лимфни възела, метаболитно активни с размер 9 мм и suv max 4.1
абдомен :
черен дроб не се визуализират метаболитно активни огнищни промени.
визуализират се множество метаболитноактивни лимфни възли ,както следва:-пакет на нивото на антрума на стомаха, с размер 27/32 мм с suv max 7,6
-пакет парааортални, на нивото на лявата ренална артерия с размер 35/23 мм,с suv max 11,5
-ретрокрурални,целиакални,мезентерални, по хода на илиачните съдове и параректалното пространство.
налице са и метаболитноактивни перитонеални лезии,както следва:
-вляво ,на ниво на флексуса коли лиеналис, с размер 24/31 мм,с Suv max 10
-срединно,по хода на оперативния разрез и в непосредствена близост до чревни бримки с размер 49/34/62 мм и с обхващане на коремна стена с Suv max 15,8
Визуализират се фокалноповишена метаболитна активност в областа на влагалищния чукан вляво, в лезия с големина 10мм и Suv max 5,5
кости: визуализира се фрактура в областа на горното рамо на пубиста кост в дясно,с повишена метаболитна активност и Suv max 6,7
липсват други лезии,които могат да се свържат с заболяването.
Заключение:пет/кт данни за локален рецидив на заболяването и дисеминация в перитонеалната кухина и описаните лимфни възли.
Фрактура на дясната пубисна кост.
Липсват данни за вторични лезии в черния и белия дроб.
Имали вазмозност за оперативна намеса или само химиотерапия?



Тема метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: *jull**]  
Автор nadinnadin (непознат )
Публикувано20.05.12 22:52



Всъщност пиша от името на майка ми, която е с тези метастази.
малко повече информация- 2003 год операция CA гландула маме син, тотална мастектомия лява гърда, последвали химио и лъчетерапия. хормонотерапия.. до 2011 год- много висок тум маркер ca 15-3, образувание в плевра и последвала химиотерапия 6 курса таксол, без резултат. Това се провежда в Гърция.
2012 април минаваме ПЕТ скенер откриват лезии по големи от 5 см по плевра, гръдна стена, но 1 по голяма и 2 по малки. отказват лъчетерапия- поради близост до сърце, след обикаляне на няколко гръдни хирурзи се съгласиха на операция
РЕЗЕКЗИЯ НА ГРЪДНА СТЕНА, РЕБРА, ПЛЕВРА- но за съжаление без успех.
Оказасе че метастазите са много повече в цялата лява половина около бял дроб, по плевра, по диафрагма и перикард
Все още няма епикриза, защото е в болница
Дали тази операция не беше голямата ни грешка, дали не ускорихме процеса,
ИМА ЛИ някой с подобна операция, която наистина е много голяма и сложна
извинявам се за сбитата информация, благодаря на всички които коментират предварително



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Pepone76]  
Автор PRN ()
Публикувано21.05.12 13:37



Химиотерапията е единствената реална опция - нещата са много напреднали и не могат нито да се отстранят, нито да се облъчат.



Тема Re: метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: nadinnadin]  
Автор PRN ()
Публикувано21.05.12 13:47



Операцията звучи наистина да е била много безсмислена. Не случайно повечето хирурзи за отказали да я направят. С нея не сте ускорили процеса, но сте подложили жената на изпитание, от което тя определено не е имала нужда особено в този момент. Освен това хирурхичните разрези са нещо като магистрали, по които тумора да прорастне вън от гръдната стена и да стане по голям проблем отколкото е бил дотогава. И сте забавили потенциано ефективна химиотерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано21.05.12 15:12



Докторе, дано не съм досадна, но преписах заключенията от епикризата на баща ми подробно и ако не ви затруднявам много, само малко разяснение .
КП № 26 - злокачествено новообразувание на стомаха Т3 N1 Mx; Анемичен синдром.

УЗД на коремни органи – Черен дроб - нормална форма, големина и структура на паренхима. В. порте 1.1см; д. холедохус 1.2см. Жлъчен мехур – променена форма, не резки очертания, без конкременти в лумена. Панкреас – глава и тяла – б.о. Опашка не се изобразява добре. Високо в епигастриума се изобразява симптом на „кокардата“ с дебелина 3.7см. Далак и бъбреци – б.о. Закл.: ехографски данни за ПЗП, най-вероятно в стомаха.

КТ на абдомен: ( нативен +контрас п.о и и.в.) Закл.: КТ находката е като при ТУ на стомаха. Наличие на л.възли към малката му кривина. Суспектно инфилтриране към тялото на панкреаса. Хепатомегалия. Находката в десния бял дроб може да се свърже в ДД с
възпалителен инфилтрат, пролиферативен процес/вторичен?/

ИНВАЗИВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ:
Външен оглед – б.о. Вътрешен – достигна се до флексура хепатика,след което изследването се прекрати поради изчерпване на работната дължина на апарата. В огледания участък от долния ГИТ лигавицата е със запазени блясък и съдов рисунък , без болестни изменения. Лумен разгъващ се при инсуфлация. Косвени ендоскопски данни за долихосигма. Вътрешна хемороидна зона – наличие на увеличени хемороидални възли – ІІстепен ЕД: Долихосигма. Вътрешни хемороиди – ІІстепен. Хистологичен резултат Б2257: Дебелочревна лигавица със запазена цялост и клетъчна популация. Слабо изразен хроничен възпалителен инфилтрат в ламила проприя.

ФГДС: Хранопровод – проходим и с нормална лигавица. Стомах – деформирана кухина съдържа оскъдно количество мътен стомашен сок с хранителни остатъци. Лигавицата в антрума от нивото на стомашния ъгъл до пилора по пода на голямата кривина е променена по мал.тип с разязвяване и с уплътнена консистенция при биопсия. Пилор – пропуска апарата. Булбус дуоден и дуодениум – б.о. ЕД: НЕО вентрикули. Взети 7 биопсии. Хистологичен резултат: Б12 2319 – 25: фибрин, детрит, левкоцити, фрагменти покривно – ямков слой, фрагмент хроничен неактивен гастрит, „фоликуларен“ тип с желязна атрофия ІІ степен. Недиференциран аденокарценом на стомаха(g3).
Въпросът ми е: това което най-много го измъчва в момента е един постоянен запек, който го изтощава много и му взема силите. Дали е от стомаха или от нещо друго? Иначе започна да се храни, работи по малко и се разхожда. И след като отказахме операцията, какви прегледи и изследвания да му правим и къде? Благодаря ви предварително.



Тема Re: метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: PRN]  
Автор nadinnadin (непознат )
Публикувано21.05.12 20:41



Благодаря за отговаора.
майка ми искаше тази операция защото разчитането на пет скенера сочеше наличието само на 1 голяма 2 по малки метаболитно активни лезии в областта на гръдна стена, плевра и ребра.Консултацията с лъчетерапевт изключи възможносста за лъчетерапия, на сочиха ни за евент операция.чЧаст от хирурзите видяха и скенерите, които бяха правени, но никой не ни разясни че има множество метастази на всякъде в гръдна стена, плевра, по бели дробове и други структури в гръдна кухина. З а лош късмет всички скенери и документи ни бяха откраднати и хирурзите които оперираха разполагаха само с пет скенера. Не занам дали щяха да видят тези метастази на снимките.
извинявам се за дългия пост , бх искала да попитам колко време след операцията може да се пристъпи към химиотерапия, и с какув вид се прилага след като е провела една химиотерапия с таксол преди това



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано22.05.12 12:19



Здравейте! На 04.05.2012 г. ми бе извършена тотална хистеректомия без аднексите по повод хистологично доказан "Карцином ин ситу на шийката на матката". Днес си получих епикризата от болницата. Понеже на контролен преглед съм чак на 04.06.2012 г., а ми е доста притеснено, бихте ли ми казали какво означава хистологичния резултат: pTis Nx Mx -"Екзоцервикс със зони на левкоплакия и карцинома ин ситу" и "Ендометриум- жлези в ранна пролиферативна фаза". Дали вече всичко е изчистено..............Те след контролния преглед и комисията в Онкото ще ми кажат, но дотогава ще се побъркам

.Благодаря ви предварително!



Тема Въпроси към лекаритенови [re: nadinnadin]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано22.05.12 14:42



Здравейте баща ми на 62г с Диагноза от 2год.рак на простатата и метастази в прешлени ,таз,ребра.Лечението е Казодекс,Зомета през 30 дни....сега проблема е че има болки в дясна плешка и рамо.Подходящо ли е лъчетерапията или друг метод за облекчаване болките.
ПСА маркера играе сега 55
Благодаря Ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторtop.58 (Нерегистриран)
Публикувано23.05.12 16:14



Става въпрос за мъж на възраст 60г.Опериран - отстранен ляв бъбрек.
Хист.рез. - морфологична картина на светлоклетъчен Са на бъбрека с наличие на саркоматоидна компонента около 30% ,наличие на инвазия в капсулата на органа и перинефричната МТ,без инвазия в капсулата на Герота,наличие на инвазия в ПКС без инвазия големи съдове и уретер,без ангиолимфатична инвазия в изследваните материали,без инвазия и метастази в изпратения надбъбрек.
рТ3а рN0 сМ1/рul/
Проведени 6 курса химиотерапия с епирубицин и гемцитабин.
Резултат от образно изследване КТ гръден кош и корем постконтрастно след химиотерапия - ретрахирана дясна гръдна половина,инкапсулиран десностранен плеврален излив с газови включвания в него,уплътнена плевра аксиларно медиастинално и дорзално вдясно.Белодробен паренхим -компресионни промени в съседство с излива.Множество разнокалибрени лезии двустранно с р-р до 29мм.Медиастинум-множестно претрахеални ЛВ с р-р до 19 мм.Пакет субкаринални ЛВ с р-р до 22 мм.Костни структури на скенираните нива - без огнищни лезии.Няма свободна течност в коремната кухина.Ч.дроб-без огнищни лезии.Жл.мехур-контрахиран на този фон в лумена му се проектира хиперденсна лезия с р-р 8мм.Напречен разрез на вена реаналис -12 мм.Десен бъбрек и дясна НБЖ - в норма.П.мехур и простатна жлеза -в норма.Набелязани параортални ЛВ.Наличие на ЛВ 12/9 мм в съседство с лявата обща илиячна артерия.Втори ЛВ с р-р12 мм по хода на дясната обща илиячна артерия.ЛВ с р-р 12/9 ммв малкия таз по хода на илиячните съдове.Набелязани ЛВ двустранно в малкия таз.Костни с-ри на скенираните нива -без огнищни лезии.
Съжалявам за многото информация,но исках тя да е пълна и въпросите ми са - правилно ли е проведеното лечение,какво е най-доброто от тук нататък и имаме ли някакви шансове при тия резултати?



Тема Re: метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: nadinnadin]  
Автор PRN ()
Публикувано24.05.12 05:13



Метастазите от рак на гърдата в плевра и бял дроб никога не са единични, каквото и да се вижда на ПЕТ. Това е елементарна аксиома, която знае всеки онколог.

Трябва да се повъзтанови жената преди следващата химиотерапия и определено да заздравет раните - около 4 седмци предполагам са нужни. Каква точно химиотерапия ще реши онколога й. Зависи от много неща.



Тема Re: Въпроси към лекаритенови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано24.05.12 05:14



Да - лъчетерапията е много добра идея.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: top.58]  
Автор PRN ()
Публикувано24.05.12 05:23



Не бях чувал Гемцитобин и Епирубицин да се ползват при светлоклетъчен рак на бъбрека (това е комбинация, която понякога се ползва при транзиторно клетъчни раци на пикочния мехур или на бъбречното легенче). Светолкокетъчните раци имат друг произход и друга прогноза. Обикновено се лекуват с инхибиторите на тирозин киназите от типа на Сутент или мТОР-инхибитори от типа на Еверолимус. Първият го има в България, за втория не знам (малко е екпериментален още).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: svetlanav]  
Автор PRN ()
Публикувано24.05.12 07:21



Да, всичко е наред. Няма истински инвазивен тумор; "карцинома ин ситу" е на практика предраково състояние на шийката и операцията би следвало да е изчистила всичко. Поне съдейки от написаното.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторCaня 55 (Нерегистриран)
Публикувано25.05.12 01:10



Здравейте, моля да ми отговорите - ако резултатът от цитонамазка трайно в разстояние на 2-3 години е 1, има ли някаква вероятност да съществува папилома-вирус? Тоест - едното изследване дава ли някаква ориентировка за другото, или изследването за папилома-вирус трябва да се направи съвсем независимо от цитонамазката, дори и тя да е с добри резултати?

И още - непрекъснат дискомфорт долу ниско в корема, дърпане, тъпа болка около яйчниците и матката - могат ли да бъдат някакви симптоми на сериозно заболяване? Била съм на няколко гинеколога, правени са ми цитонамазки, ехографи, дори ЯМР на малък таз, колоноскопия, абразио (нормални резултати, но всъщност почти нищо не е взето - нямало много материал)...не ми е правена само хистероскопия. Вече се побърквам от притеснение, всички ме гледат като някоя шизофреничка и ме убеждават, че нищо ми няма...На 57 години съм, от 3-4 години съм в менопауза. Имам слабо течение с кафявеникав цвят, появява се привечер, денем няма нищо. Единственото нещо, което са установили, е десен яйчник с кисти, но не били заслужаващи внимание, и също - 2 месеца след абразио вече имам лигавица 5 мм в матката.
Моля, дайте ми мнение!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Caня 55]  
Автор PRN ()
Публикувано26.05.12 13:10



Не знам. Въпросите ти са за гинеколог, а аз не съм такъв. От това което описваш не изглежда да имаш каквото и да е онкологично заболяване. Предполагам става дума за някакви дисфункционални гинекологични проблеми.

Не знам и за папилома вируса - ако нямаш цитологични изменения (група 1), не мисля че имаш за какво да се притесняваш на този фронт.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторCaня55 (Нерегистриран)
Публикувано27.05.12 18:04



Благодаря! Но в този клуб прочетох за хора, които са били успокоявани точно на база на добра цитонамазка и добри резултати от всякакви прегледи, а всъщност са имали онкологично заболяване, което е зряло у тах дълго време поради лоша диагностика...и доведе до фатален край..

Кога ли най-после лекарите у нас ще се научат принципно да обръщат повече внимание на оплакванията на пациентите си и ще гледат на всяко от тях като потенциален симптом за най-лошото... а не да лекуват най-напред най-безобидните предположения, докато накрая стане твърде късно!



Тема Re: метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: PRN]  
Автор nadinnadin (непознат)
Публикувано27.05.12 22:12



Здравейте
Бих искала да попитам за т. нар високодозова химиотерапия- какво всъщност представлява и само за опред. онколог. заболявания ли се прилага. Тук не съм чела някой да е бил подлаган на такава, само в чужбина има примери.
А така също и за химиотерапия с т.нар коктейл от медикаменти- 20- 3о на брой ,прилагана на пациенти след обстойни мед. изследвания на пациента.
има примери за доста успешни такива химиотер. прилагани в клиники в Австрия, Белгия, но може би са и доста скъпоструващи.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано29.05.12 08:07



Баща ми е с диагноза фоликуларен неходжкинов лимфом (първа степен) с начално лимфомно ангажиране на костния мозък. Болестта рецидивира. Схемата на лечение не претърпя промяна, отновo R-CVP. След петия курс му направиха ехографско изследване. Резултат: без данни за органомегалия и увеличени лимфни възли, но фибриногенът е завишен 5 (реф: 4), СУЕ 20 (реф: 20), ЛДХ и бета 2 микроглоболин в референтни граници.

Фибриногенът, има ли отношение към този тип лимфом? Какво друго, освен основното заболяване, би довело до повишаването на този показател?

Благодаря Ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторPepone76 (Нерегистриран)
Публикувано29.05.12 13:43



Имали шанс химиотерапията да помогне на парааорталните лимфни възли на влагалищния чукан и на Фрактурата на пубистата кост? Какъв вид трябва да е според вас химиотерапията ? Защо ние все още чакаме да ни кажат каква терапия ще ни назначат.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Pepone76]  
Автор PRN ()
Публикувано02.06.12 01:10



Химиотерапията обикновено съдържа цисплатина заедно с още нещо (какво точно ще реши онколога). Естествено че може да помогне за рецидива където и да е той.

Защо чакате - не знам, а и няма начин да знам.



Тема Re: метастази на гръдна стена , плевра, ребра, диафрагнови [re: nadinnadin]  
Автор PRN ()
Публикувано02.06.12 01:19



Това звучи да е поредната лудост (след операцията) - 20-30 химиотерапевтични агента... май шанса пациента да си отиде от тях е по-голям от това да си отиде от заболяването. Мисля че сте направили достатъчно грешни стъпки досега.

Много високите дози химиотерапия (със стволови клетки инфузия) никога не са довели до нищо смислено при рак на гърдата. Потърси в Гугъл името Werner Bezwoda... навремето съдбата пресече пътищата ни в Южна Африка.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: ИлeнkaKo]  
Автор PRN ()
Публикувано02.06.12 01:22



Не се вглеждай твърде вторачено в кръвни резултати. Баща ти изглежда да е в ремисия. Фибриновена не е туморен маркер по никакъв начин и хиляди неща могат до доведат от лекото му повишаване.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор plamena_zlatkova (непознат )
Публикувано03.06.12 15:45



на Пламена Златкова Михайлова-43г. ЕГН:********** окончателна диагноза: СА ГЛАНДУЛЕ МАМЕ СИНИСТРА pT1cN1biiiMoG2. СТАТУС ПОСТ МАСТЕКТОМИАМ РАДИКАЛИС А МОДО ПЕЙТИ.СТАТУС ПОСТ 8 КУРС ХТ Хистология-инванзивен лобуларен карцином, 2ст. на малигненост. 12974-76- лимфен възел/интрамамарен/ с метастаза от лобуларен карцином 22бр.ЛВ от 1,2,3 аксиларни нива с метастази от неиференциран карцином в 20 от тях в някои с прорастване в околната мастна тъкан. ER=4/2+2/ PR=4/2+2/ HER2/++/ - пол.ICH CISH/+/-пол проведена 8 курса химиотерапия /4 курса червена +3к. с монотерапия Паклитаксел, монотерапия с Таксотер сега рецидиф в черен дроб хиподенни лезии с вид на вторични и с х-рка на мета в илиачна кост

Редактирано от Buba67 на 03.06.12 22:59.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: plamena_zlatkova]  
Автор PRN ()
Публикувано04.06.12 05:33



В този постинг няма въпрос. Ако въпроса е "а сега накъде", отговора му трябва да бъде истински обсъден с лекуващия онколог.

Изглежда тумора да е Хецептин позитивен, а не личи досега херцептин да е ползван в каквато и да е форма. Той е логичната следваща стъпка, заедно с някаква химиотерапия. Не знам дали Естрогенните и Прогестероновите рецептори са позитивни (този тип рапортуване...ER=4/2+2/ PR=4/2+2/ не ми е познат), но някаква хормонална терапия в среден и дългосрочен план може и да е показана.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторvesirad (Нерегистриран)
Публикувано05.06.12 09:32



Здравейте.Преди 4 м. - мастектомия на лявата гърда.Чисти лимфни възли ,ще бъда на хормонотерапия.Сега преди 4 дни си пуснах пълни кръвни изследвания ,включително и туморен маркер СА 15-3 ,неговата стойност е 21 / при норма до 38/ ,другите резултати също са в норма.Моят въпрос и притеснение е следният - възможно ли е да имам и тумор на дебелото черво или панкреаса,защото точно 10 дни след операцията имам тъпи болки в дясно в кръста ,след това се местят в корема, в стомаха като стават силни и остри.Всичко това е за около 8 часа и след това нищо,без болки близо един месец.И така това се повтаря периодично 3-4 пъти.
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Авторvesirad (Нерегистриран)
Публикувано05.06.12 11:28



Забравих да кажа ,че за първи път като отидох в б--цата където ме оперираха - 10 ден след като за първи път ме заболя ми гледаха черен дроб ,далак ,жлъчка , пънкреас и бъбреци на ехограв - казаха че няма изменения и всичко е в норма.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Автор Краси (непознат )
Публикувано05.06.12 13:48



Здравейте баща ми на 62г с Диагноза от 2год.рак на простатата и метастази в прешлени ,таз,ребра.Лечението е Казодекс,Зомета през 30 дни....сега проблема е че има болки в дясна плешка и рамо.Назначена му е лъчетерапията след 10 дни НО има силни болки не го успокояват Нурофени,Парацетамол ....какво да му дам.Диклак табл.дразнят ли стомаха т.к има и гастрит .Препоръчали са Морфин лекари ...това не е ли като последен шанс в живота му.
ПСА маркера играе сега 55
Благодаря Ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторmoniO612 (Нерегистриран)
Публикувано06.06.12 16:35



Оперирана съм на 24.04.Лобуларен карцином на дясна гърда-1.6на1.4 без находка на метастази в лимфни възли.T1N0M0.HER-2-отр.Хормонални рецептори75%шанс за терапия.Назначи селъчетарапия и хормонална терапия-Нолвадекс.Дотук добре,но изведнъж решиха да изследват ki67-оказа се 40 %назначиха и химиотерапия 6курса-червена.Реших,че е излишно да отравям организма си ако не се налага и повторих изследването излезе 20%.Онкокомисията незнае кой резултат да приеме и ми предлагат да се подпиша ,че отказвам химиотерапия.занесох блокчето за изследване на трети и чакам резултат.Незная какво рискувам и какво да направя.Не се страхувам от страничните ефекти ,а от последствията



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: moniO612]  
Автор PRN ()
Публикувано08.06.12 10:46



Кi67 е независим прогностичен фактор и ако наистина е 40% аз бих те посъветвал да приемеш химиотерапията. Малките тумори в висока пролиферативна фракция (висок Ки67) са тези, които изкараха лошо име на рака на гърдата.

Спорен е въпроса над колко процента Ki67 става истински проблем. Тук ползваме 12%, на други места чертата минава на 20% - 30%. Има и центрове, които ползват 5% обаче.

Изборът винаги е твой.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad]  
Автор PRN ()
Публикувано08.06.12 10:49



Не знам дали може да имаш тумор на дебелото черво - всеки може да има всичко. Оплакванията които описваш не са типични за тумор на дебелото черво обаче.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
АвторmoniO612 (Нерегистриран)
Публикувано08.06.12 14:11



Благодаря много за отговора.Аз приех да правя химиотерапия-6 курса.Незнам това дали ще ми даде някаква сигурност,но поне съм направила всичко което ми е предложено.Здравен работник съм и знам,че в медицината100%няма.Винаги съм правила редовни профилактични изследвания и ще продължавам да го правя.Останалото е божа работа



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Авторнaйgeн (Нерегистриран)
Публикувано08.06.12 18:45



здравейте,пиша ви за един проблем,за който не мога да намеря решение
няколко дни.майка ми е с рак на матката и има назначена лъчетерапия.проблемът е,че тя е 140килограма,а апаратът в русе е до 125
килограма.звънях на много места,но навсякъде ми отказват с мотива,че е
потежка.проблемът е,че тя е с кръвотечение от един месец.моля някой
ако знае за апарат за лъчелечение, или ускорител за по тежки хора моля
да пише.благодаря ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: нaйgeн]  
Автор PRN ()
Публикувано08.06.12 23:52



Модерните ускорители в София и Пловдив би следвало да могат да поемат пациенти до 170-180кг. Всъщност леглото може да вдигне и 500кг, проблема е че след това пациента трябва да се изнесе за лъчетерапия на таза много извън централната конзола и килограмите като лост (от не знам кой си род) могат да повредят механизма, който движи леглото.

Ако наистина майка ти кърви много може да се запуши ангиографски вътрешната илиачна артерия (или утеринната артерия ако я намерят). Иска се рентгенолог, който знае какво върши обаче.

Алтернативата е някаква брахитерапия с вкарване на радиактивен източник в матката директно, но това много зависи от това за какъв маточен тумор става въпрос.

Нито едно по посочените неща не би излекувало тумора само по себе си (освен ако не става дума за ран на шийката на матката, но и там нещата са под въпрос) - целта е спиране на кървенето.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано09.06.12 00:30



Оперирана съм от рак на гърдата преди 2,5 год. /частично/ Т1Н0М0, HER 2 отрицателен, хормонални рецептори 75% и 50%. Минах 25 лъче, и съм на Нолвадекс и Золадекс. Днес при годишна профилактика сцинтиграфия на кости се установи следното: "..Леко повишена фиксация на маркера в 6-ти торакален прешлен, което не може категорично да се свърже с основното заболяване. Необходимо е допълнително уточняване /ЯМР/ и контролна сцинтиграфия след 3 месеца. .."
Веднага се записах за понеделник за ЯМР в Първа градска болница. Въпросът ми е дали, ако това са метастази, може да се направят и допълнителни изследвания като например измерване на калций в кръвта или нещо друго?



Тема BesMstVfinlUнови [re: svetleto830201-20820]  
АвторMartin (Нерегистриран)
Публикувано09.06.12 02:11



This is the pferect way to break down this information.



Тема awNauqfOlJsICtGyнови [re: PRN]  
АвторHibinoii (Нерегистриран)
Публикувано09.06.12 09:01



What a joy to find such clear thinking. Thanks for psotnig!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: kras4o_k]  
Автор PRN ()
Публикувано09.06.12 11:44



Не е необходимо да правиш нищо друго. Всъщност ако наистина късмета ти е толкова лош да направиш метастази при толкова малък рак, ранното им откриване няма никакво значение. Почти съм сигурен, че това обаче не е метастаза.

Никога не съм разбирал бързането да се установи дали нещо е метастаза или не при рак на гърдата. Няма скен или друго изследване, което да промени нещата - ако има метастаза тя няма да изчезне от това, че е открита рано.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Краси]  
Автор PRN ()
Публикувано10.06.12 04:10



Няма да се плашиш от думата "морфин" - той не е нищо повече от едно обезболяващо. Дори не е от най-силните. Един единствен проблем има - причинява силен запек и човек на морфин задължително трябва да взема нещо срещу запек.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
АвторmoniO612 (Нерегистриран)
Публикувано11.06.12 12:17



преди седмица споделих с вас,че съм оперирана от лобуларен карцином Т1N0M0,но съм с ки67 м/у20 и40%.Посъветвахте ме за химиотерапия и аз я започвам.Бихте ли ми отговорили каква е вероятноста да рецидивира или даде метастази въпреки химиотерапията



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторbella (Нерегистриран)
Публикувано12.06.12 11:11



Здравейте,
Баща ми - 66год. има 3 операции от рак на дебелото черво, меките тъкани около дебелото черво, като последната -2010г. с диагноза Карцином на сигмата. Последва химиотерапия.
От проведено PET/CT изследване / Рестадиране се установи:
Глава и шия: Визуализира се единичен метаболитноактивен лимфен възел в лява шийна област/III ниво, с размер 11мм и SUV max 2.8.
Бял дроб: Визуализират се няколко лимфни възела с горногранична метаболитна активност в хилусите-симетрично, единичен пред бифуркацията на трахеята, с размер 11мм и SUV max 2.7, както и единичен субкаринален, с размер 13мм, без метаболитна активност.
........
Заключение: Липсват данни за рецидив на основното заболяване, както и за метаболитноактивни лезии, с характер на вторични, в областта на белия, черния дроб и костите.
Необходимо проследяване в динамика на описаните медиастинални лимфни възли, както и шийният в ляво.
Какво означава тази метаболитна активност на лимфни възли, има ли място за притеснение за белия дроб, т.к. той има оплаквания от болки в плешката/гърба и често отделяне на храчки / бивш дългогодишен пушач е/.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторkamens (Нерегистриран)
Публикувано13.06.12 16:20



Какво означава следното: Единичен супраклавикуларен лимфен възел в ляво 12 мм с много висока метаболитна активност до SUV 10,3



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: kamens]  
Авторkamens (Нерегистриран)
Публикувано13.06.12 16:30



трябваше да поясня към въпроса: не се скенират други зони на патологична активност в областа на глава и шия



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: moniO612]  
Автор PRN ()
Публикувано14.06.12 14:01



Всънощност шансовете ти да нямаш рецидив са много прилични, над 80% за това рака да не стане никога проблем в живота ти.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: bella]  
Автор PRN ()
Публикувано14.06.12 14:06



Оплакванията му нямат нищо общо с въпросните лимфни възли. При токова нисъск SUV лимфните възли не би следвало да имат нещо общо с рака. Това са нормални находки. Аз не бих ги проследявал особено и определено не със скъпия ПЕТ.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: kamens]  
Автор PRN ()
Публикувано14.06.12 14:08



Означава (вероятно) метастатичен лимфен възел в лявата наключична зона (на врата).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано15.06.12 14:37



Докторе,имам такъв въпрос.Направиха на дъщеря ми ТАС(което е вероятно скенер,с контраст) и това е заключението (много се извинявам,че е на италиански,но сигурно ще разберете най-главното):
Al torace non adenopatie mediastiniche in pregressa mastectomia sinistra. Non lesioni parenchimali polmonari nodulari di significato ripetivo n&#232; segni di versamento pleurico. Opacit&#224; fibrotich&#232; in sede apicale sinistra. In sede addominale grossolano processo ipodenso di significato ripetitivo del diam. 35 mm circanel IV segmento epatico ed altraanaloga pi&#249; piccola alternazione del diam. 17 mm appena cranialmente. Non si rilevano per il resto processi patologici interessanti gli organi dell'addome superiore e gli organi della pelvi, n&#232; adenopatie. Sono state ottenute ricustruzioni sagittali del rachide dorsale lombare e dello sterno ed assiali del bacino. Evidenti alterazioni osteo strutturali di tipo litico, con frattura patologica, interessano lo sterno ed in particolare il corpo. Piccola laguna litica nel corpo di D2 sul lato sinistro posteriormente (diam.7 mm)
След това беше направена сцинтиграфията,която показа,че костите са чисти.Единият доктор препоръчва да се направи лечение “за всеки случай” с биофосфонати, а другият лекар казва,че няма нужда от излишни лекарства...Та моята гореща молба да дадете Вашето мнение по въпроса.
Биопсията на черния дроб показа:естроген-60%,прогестерон-0%,Ki in corso c-erbB-2 - 3+
И това изречение,ако Ви е понятно:cellule tumorali maligne epiteliali di natura ghiandolare, residui cellulari necrotici ed emazite.
Ние тук Ви смятаме за най-важния лекар и много ценим Вашето мнение,ако ме наругаете за моето нахалството,че и с чужди езици Ви занимавам,няма да се сърдя...
Извинявам се още веднъж!!!

Редактирано от leonidas22 на 15.06.12 14:45.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано15.06.12 17:52



Благодаря Ви много Докторе, както винаги се оказвате прав. Всичко е наред / като добавим , че се видя дискова херния/ и всъщност си имам късмет

!!! С пожелания за хубава събота и неделя и още веднъж сърдечно благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано16.06.12 12:46



До колкото разбрах, събирайки остатъци от латински и малко английски, от написаното става дума за метастази в черния дроб и вероятно в костите от рак на гърдата. Проблемът са чернодробните метастази, те ще опрелят какво ще се случва от тук нататък. Костните метастази нямат особено значение. Лечението е химиотерапия и нещо за Хер-2 (херцептин, лапатиниб, някой от другите нови препарати). Бифосфонатите при толкова малко костни метастази (ако въобще ги има) са губене на време и енергия... според мене.

Ако съм разбрал правилно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано16.06.12 13:32



докторе,да сте ЖИВ! и ЗДРАВ!много-много БЛАГОДАРЯ!!!



Тема Мансиз след спиране на Фемара или?нови [re: *jull**]  
АвторMuмu (Нерегистриран)
Публикувано17.06.12 07:11



Здравейте,

Възможно ли е след спиране на антиестрогените - 5 години Тамоксифен и 5 години Фемара да има появяване на менсиз? Химиотерапията преди 10 години (както обикновенно) ме вкара в менопауза. Сега съм на 60.
Благодаря за отделеното време!
Не става дума за истинско кръвотечение в момента - просто съвсем леко оцветяване - претоварих се последните три дни с вдигане на тежки неща - предполагам, че може и да е от това, но съм по естествени причини леко притеснена.

ПС. Преди 8 месеца имам цитонамазка - отрицателна; правя редовно всяка година



Тема Re: Мансиз след спиране на Фемара или?нови [re: Muмu]  
Автор PRN ()
Публикувано19.06.12 17:44



Истински мензис на 60 години не би трябвало да имаш. Ако зацапването се е появило веднага след спирането на Фемарата, изчакай малко и ако не изчезне - върви на гинеколог. Ако си спряла Фемарата преди няколко месеца и едва сега има кръв - върви веднага.

Като цяло Тамоксифена и Фемарата могат леко да "раместят" нещата с лигавицата на матката, но ако има такова нещо то трябва да е много бързо преходно. Всякакво истинско кръвотечение трябва да се изследва на тези години.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Albena07 (непознат )
Публикувано22.06.12 10:09



Здравейте,
На 43 години съм и януари 2012 ме оперираха от рак на гърдата. Направена ми е квадрантектомия. Патоморфологичното заключение е Мултифокален умеренодиференциран инвазивен дуктален карцином и мултифокален in situ дуктален карцином от комедо и от крибриформен тип; G2; pT1cN1aM0V1L1. Естрогенен рецептор 2+; 90%; Прогестеронен рецептор 2+; 30%; HER2 негативна; CISH негативна. Туморът е с големина 1,2 см. и 0,5 см в диаметър. От 16 лимфни възли 2 са с ненарушаващи цялостта на капсулите метастази от умеренодиференциран инвазивен дуктален карцином и с наличие на туморни емболи в лимфни и венозни съдове в перинодалната мастна тъкан.
Лечението ми включва химиотерапия, лъчетерапия и хормонотерапия. От химиотерапията направих 5 курса по схемата CEF. В момента правя лъчетерапия 25 процедури. Лекарите ми дадоха и хормонална терапия за 2 години напред, която трябва да започна след като приключи лъчелечението – Nolvadex 2 пъти по 1 тб. от 10мг и Zoladex на всеки 28 дена (за спиране на цикъла).
Моля да ми отговорите на следните въпроси:
• В моя конкретен случай каква е вероятността за рецидив ако не прилагам хормонотерапия, сравнено с вероятността за рецидив когато я прилагам.
• След като вече съм провела и химио и лъчетерапия, наложително ли е да правя и хормоналната терапия и до колко тя ще допринесе за ефекта от цялостното лечение (химио + лъче + хормоно). Имайки предвид сериозните странични ефекти на Nolvadex и Zoladex, до колко си заслужава да ги прилагам т.е. да се опитвам да предотвратя един вид рак с цената на това да провокирам друг вид рак или някакво друго сериозно заболяване.
• И двете лекарства (Nolvadex i Zoladex) приемани едновременно, както са ми предписани, не са ли много.

Малко дългичко се получи, но се надявам да е изчерпателно


Поздрави и благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано22.06.12 13:23



докторе,моля Ви за съвет!може би някой ще помисли,че въпросът ми е не толкова важен,но е лято,трябва да се почива и да се укрепва здравето.Въпросът ми е,къде по-добре да почиват онкоболните на море или планина,особено които в момента са на химиотерапията?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 09:18



Всъщност рака ти е доста рисков и е добре всичкото възможно лечение да се хвърли срещу него - все пак си много млада (по-младите от мен наричам "много млади"). Хормоналното лечение е важна част от лечението ти и не бива да се пренебрегва... Толкова важно, колкото и химиотерапията. Друг е въпроса че не виждам смисъл да ти спират яйчниците със Золадекс. Никога не успяхме да докажем, че спирането на яйчниците има някакво значение, когато си на Тамоксифен (Новалдекс).

Много често яйчниците никога не се въстановяват след химиотерапия така или иначе, при жени над 40... Особено ако са на Тамоксифен.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 09:24



Ако някой е на химиотапия, последното нещо което му е необходимо е да си "укрепра здравето" на ново за него място далеч от болницата, която му дава химиотапията. Иначе доста от химиотерапиите правят кожата много чувствителна на слънце и е добре човек да не се пече като паламуд на плажа. Не че ако ако не си на химиотерапия трябва да си излагаш тялото на слънце току така. Аз никога не ходя на плаж... Ако това има някакво значение. Същите принципи се отнасят и за планината - с тази разлика че на планина се изгаря още по-лесно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Albena07 (непознат )
Публикувано24.06.12 13:20



Благодаря ви за отговора. Вече нямам колебания относно хормонотерапията. А какво е добре да се взима за профилактика на остеопорозата при приемане на Нолвадекс?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано24.06.12 13:54



благодаря Ви,докторе за Вашето мнение!колко сте прав,като казахте и за Тамоксифена.Дъщеря ми го пиеше почти 2 години след операцията,тогава хормоните са били съответно естроген-80%,прогестерон-60% ,а сега естроген-60%,прогестерон-0% и ...мети в черен дроб.Спряха и тамоксифен,ако прочетеш листовката за него,пишат че самият той често е достатъчно лечение..."шегичка"
Жив и здрав та сте!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 14:09



Новалдекса не води до остеопороза. Точно обратното - той предпазва от остеопороза, защото костите го приемат като естроген, а не като блокер на естрогенните рецептори. Нищо друго не ти трябва.

Остеопорозата е проблем с ароматазните инхибитори - аримидекс, летрозол... И до по-малка степен екзаметан.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Albena07 (непознат )
Публикувано26.06.12 20:22



Имам още един въпрос, ако може да ми отговорите. Нолвадкса как по точно действа - на клетките на млечните жлези и предпазва от локален рецидив (в млечните жлези), действа на туморните клетки, които евентуално са се разпространили из тялото и предпазва ли от метастази в различни органи.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторeguн въnpoc (Нерегистриран)
Публикувано01.07.12 01:54



Здравейте докторе,

знам, че не обичате да пишете общи приказки и отговаряте само на конкретни въпроси, но ще Ви помоля, ако имате време и желание да напишете с няколко думи, според Вас какъв начин на живот трябва да има човек, така че да намали риска от това да заболее от рак?

1. Пушенето, това е ясно за всички
2. Хранене / Вода
3. Спорт
4. Консумация на алкохол
5. други фактори
6. редовни прегледи

Мисля че бихте били доста полезен на хората ако напишете няколко думи според Вас, как може човек да ограничи риска от това ужастно заболяване.

Благодаря Ви предварително и дано никога не Ви срещна в качеството Ви на онколог.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Авторkamens (Нерегистриран)
Публикувано03.07.12 23:24



При направен ПЕТ/КТ се установи:
Единичен супраклавикуларен лимфен възел в ляво 12мм с висока мет.акт. до SUV 10,3.
Единичен външноилиачен лимфен възел в ляво 9мм с висока мет.акт. до SUV 5,6 .
Преднолатералните части на тялото на L3 в ляво са с изразена остеолиза,като се оформя мекотъканна компонента,проминираща квм аортата на нивото на бифуркацията.Лезията е с много висока мет.акт. до SUV16,1.
Назначена е и е проведена лъчетерапия в областта на L3-L4.
Направено е вливане на бифосфонати.
Предписано е и се взема FARLUTAL.
Болките в областа на кръста намаляха,но съпругата ми подържа температура 37,2-37,5.Лекуващият лекар го отдава на засегнатите лимфни възли.
Въпросът ми е : Провежданата лекатствена терапия има ли отношение към лимфните възли и не се ли забавяме с химеотерапията,която се предвижда да започне след 3 месеца.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано07.07.12 18:43



Извинете, дали изследването "хистероскопия" може да се сравни по възможни отрицателни влияния върху съответните органи с коронарографията при кардиологията?

Смисълът на въпроса ми е - дали и при двете изследвания има еднакъв риск? И още по-точно - ако някой подозира, че искат да му направят хистероскопия просто за да я направят - а не защото има изключително голяма нужда - това изследване носи ли рискове колкото една ненужна коронарография? Като проценти може би? Иначе знам по принцип, че всяка интервенция си носи някакви рискове и никой не може да даде гаранции за нищо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: нoвa]  
АвторBнuмaнue (Нерегистриран)
Публикувано08.07.12 15:55



Нова , докато се включи някой лекар. Аз се лекувам в Италия и понеже пия Кессар (тамоксифен), имам удебеление на ендометриума. На 6 месеца правя трансвагинална ехография, на 1 година хистероскопия и биопсия, но амбулаторни. Ако е добър лекаря трае 5, 10 мин., без упойка, не боли. Знам, че е много хубаво изседване, всичко се вижда „на живо„. Тук е безплатно. За вреда чак пък, може би тоя въздух, който се вкарва (или течност), никой не ме е предупреждавал....аз също бих искала да знам, ама...Последния път понеже беше след обяд, си обядвах, кафе пих, вечерта и малко алкохол...Не знам как е оперативната хистероскопия. Моля да ме извинят лекарите за неграмотностите, които съм допуснала (ако има такива), но ако е спешно на жената.....дано съм свършила нещо. Ако е амбулаторна, хич не му мисли, само избери кадърен лекар.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор PRN ()
Публикувано10.07.12 19:58



Най-общо подтиска раковите клетки (от рак на гърдата), където и да са те. Не е особено добро локално лечение, но работи и на гръдната стена. Естрогенните рецептори поне (ако не и прегестероновите) трябва да са позитивни обаче.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: нoвa]  
Автор PRN ()
Публикувано10.07.12 20:04



И двете изследвания във верните ръце са сравнително безопасни. Проценти не знам, това е работа на гинеколозите и на кардиолозите. Дали са необходими е друг въпрос, на който аз отговор аз лично нямам, защото не знам конкретния случай.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: kamens]  
Автор PRN ()
Публикувано10.07.12 20:08



Аз аз откъде да знам - не си дал труда дори да напишеш каква е диагнозата. Някак си е несериозно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Авторkamens (Нерегистриран)
Публикувано10.07.12 21:57



По тия резултати онкокомитета наистина постави диагноза.Очаквах такава и от Вас,както и мнение относно лечението.Вашият отговор наистина ме изненада-някак си е просташко!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор vedda ()
Публикувано11.07.12 16:34



Здравейте, докторе! Смятате ли, че авастин може да повлияе на мозъчен тумор-астроцитом? След едногодишно лечение с темодал, лъчетеръпия и CyberKnifе, туморът прогресира. В България категорично не разрешават авастин за мозъчни тумори. Какво е вашето мнение? Благодаря предварително.



Тема Още еин отговор - изненаданови [re: kamens]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано12.07.12 19:51



Прочети какво си написал. След това го прочети още веднъж. Ако е необходимо, прочети го 3ти път.
Това което си написал е описание на откритите метастази и лечение. Но няма дума за това каква е диагнозата - тоест какъв е рака.
Как, без диагноза очакваш някой да коментира лечение, не ми е ясно.

Bеer? Mоre?




Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vedda]  
Автор PRN ()
Публикувано13.07.12 21:55



Ролята на Авастина при астроцитоми е много противоречива. Аз имам мое мнение, което не е непременно споделяно от много онколози. И то е, че Авастина в огромния брой случаи само прави ЯМР скенерите да изглеждат по-добре, без да повлиява наистина тумора.

За това колко е голям астроцитома обикновено съдим по това колко е голямо нещото в мозъка, което поема контрастна материя дадена точно преди ЯМР скена (Гадолиниум). Обикновено по-големия тумор има повече кръвоносни съдове и те са точно нещото, което ние виждаме на ЯМР, усилени от инжектирания контраст. В повечето случаи Авастина просто нормализира съдовете и няма толкова усилване с контраст. Което често лекарите решават, че е свиване на тумора. Тумора е не по-малък, просто изглежда различно и някак си по-добре на Авастин. Има си и термин - pseudoresponce, подобно на pseudoprogression (това пък е феномен описан при Темодала и лъчетерапията с подобен механизъм, но в обратната посока).

И заради това не бих съжалявал особено заради това, че Авастина не е финансиран в България за мозъчни тумори. Като цяло има отлив от него в световен мащаб за това показание.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Dotyyy (непознат )
Публикувано14.07.12 14:05



Здравейте. Предварително благодаря за отделеното време.
Баща ми е на 72 г., в много добро здравословно състояние. През есента на 2008г. го оперираха от тумор на дебелото черво. Възстанови се много бързо, не е правена химиотерапия. По повод болки в корема преди няколко дни са го гледали на скенер. Заключението е:
черен дроб-с леко уголемени размери.в областта на лобус каудатус и границата с 4 и 8 сегменти/чернодробния хипус/се набл.хиподенсна лезия с данни за лека деформация на съдовата структура,която променя плътностната си характеристика след апликация бна венозния контраст.описаната М лезия е 4,7/4,4 см.Хетерогенсна М лезия с размер 6,2/4,3 см в областта на порта хепатис и тр.целиакус,граничеща с левия лоб на ч.дроб и лобус каудатус,с данни за компресия на последния.Заличаване на граничната мазнина спрямо ДКВ и компресия на последната.Перифокално на хетероденсната маса се набл.нодуларни структури на ЛВ-в областта на лиг.гастрохепатик,пре-и паракавално,вентрално на лява бъбр.вена/най-голям с р-р 2,3/1м,2 см/ , в съседство на порталната вена и единични по-малки парааортално
На онкокомисията са казали, че е тумор и назначават химиотерапия.
Въпросите ми са:
- Може ли да е нещо друго. Нужно ли е второ мнение?
- Метастаза от дебелото черво ли е или друг тумор?
- Химиотерапията ли е правилното лечение?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Dotyyy]  
Автор Диана Владимирова (непознат )
Публикувано14.07.12 15:16



Много моля за помощ !
Вчера правиха на майка ми сцинтиграфия . Моля някои да ми обясни резултатите с простички думи .
" След провиждане на целотелесна костна сцинтиграфия на фона на дребни огнища на повишен минерален метаболизъм най - вероятно от дегенеративен артрозо артритен тип и остеопороза в областа на прешлените от тораколумбалния сегмент , раменни и тазобедрени стави , се наблядава суспектно огнище в областа на сакрума .
Огнищно повишения метаболизъм в черепните кости , дясно темпорално най - вероятно е във връзка с репаративни процеси .
Заключение :
Сцинтиграфски данни суспектни за м. лезии в сакрума .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Dotyyy]  
Автор PRN ()
Публикувано15.07.12 11:50



Наистина описаното много прилича на метастази от рак на дебелото черво. Баща ти не изглежда да е кандидат за операция - няколко метастази, едната от тях в порта хепатис, няколкко много съмнителни лимфни възела и прочие. Така че химиотерапията изглежда много добра идея. Дали трябва още едно мнение - според мен не е необходимо, нещата са доста класически, както като това което е намерено, така и като лечение. При мен нормално се прави биопсия на чернодробните лезии (когато човека няма да се оперира), но не мисля че и това е задължително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8 [re: Диана Владимирова]  
Автор PRN ()
Публикувано15.07.12 11:56



Прочети първата тема - ако искаш смислен отговор трябва да опишеш ситуацията, а не просто да препишеш някое изследване. Това май е доста сложно нещо за пишещите тук, по някаква странна причина.

Последното изречение съдържа отговора на въпроса ти - съмнение за метастаза в сакрума... дали е метастаза наистина, каква е, каква е вроятността, защо там, може ли да е нещо друго... аз няма как да знам от това, което си написала.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Dotyyy (непознат)
Публикувано15.07.12 12:17



Много благодаря, макар да се надявах и аз не знам на какво...
Последни въпроси, вероятно с нееднозначен отговор.
Има ли смисъл от химиотерапия? Дали очакваният резултат оправдава страничните ефекти, предвид възрастта му? И какво всъщност да очакваме?
Защо питам-искам баща ми да изживее времето, което му остава, така, както е живял досега-достойно. (съпругът ми почина от първичен рак на черния дроб, но разбрахме много късно и всъщност нямаше време за нищо - само борба с болката).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Dotyyy]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано15.07.12 14:53



Здравеите бащата ми има костни метастази и страшни болки вече.Първоначалното огнище е простатата.Приема Трамалгин от 15 дни по 1т но пак го боли какво би могло да го успокои.....Благодаря ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Dotyyy]  
Автор PRN ()
Публикувано15.07.12 22:09



Определено химиотерапията си струва (поне да се опита). Тя вероятно ще свие метастазите за известно време и ще му даде 12-24 месеца добър живот. Страничните ефекти са много поносими, дори на тази възраст.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано15.07.12 22:10



Това е въпрос за лекуващия лекар - ако болките са на няколко определени места локална лъчетерапия обикновено върши много добра работа.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано16.07.12 19:13



докторе,имам такъв въпрос.Днес на дъщеря ми са правили второто вливане на таксотер,а преди това на херцептин,а след таксотера и биофосфонати...Това нормална процедура ли е да се вливат всички тези медикаменти на един път?не е ли "множко"толкова лекарства за един ден?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Dotyyy (непознат)
Публикувано16.07.12 20:01



Много, много благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор petia1234 (непознат)
Публикувано16.07.12 22:31



Здравейте.
Майка ми е с диагноза Вклет.Неходжкинов лимфом. Проблема беше в стомаха. Направиха и 8 курса RCHOP. Последно юни и вляха само Мабтера, защото казаха че има право още на една и при толкова голяма туморна маса /18см/ е добре да се направи. Резултата от скенера беше че не се сканират увеличени лимфни възли, а от биопсията на костен мозък - че няма разсейки.
Преди няколко дни си пусна кръвни изследвания в поликлиниката и има доста нисък хемоглобин - 82. При изследванията които и правеха в болницата по време на химиото хемоглобина беше между 95 и 120. На 74год е.
Средата на август има записана дата за контролен скенер.
Въпроса ми е да изчакаме ли август или с този нисък хемоглобин трябва незабавно да отидем за консултация в хематологията. Много се тревожа.

предварително благодаря за отделеното време.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: petia1234]  
Автор PRN ()
Публикувано17.07.12 15:43



Това е доста нисък хемоглобин, но вероятно е резултат на химиотерапията (а не на заболяването). Мисля че е добра идея да я види лекуващия лекар. Аз лично бих й прелял две банки кръв, защото с такъв хемоглобин на тази възраст Ще се чувстра страшно уморена и няма да излезе от къщи.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано17.07.12 15:45



Няма проблем. Може да се влее всичко наведнъж и обикновено така се прави.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано17.07.12 21:07



много Ви благодаря,докторе!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор petia1234 (непознат)
Публикувано17.07.12 21:57



Много благодаря за отговора. Ще отида до болницата да им покажа изследването.
Още веднъж благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор vesirad75 (непознат )
Публикувано18.07.12 13:17



Здравейте ,на 37 г съм от София.Преди 6 месеца - Инвазивен дуктален карцином с дезмопластична строма.Премахната лява гърда ,чисти лимфни възли ,СА-15-3 преди операцията беше 13.0U/ml , на хормонотерапия съм.Четири месеца след операцията си направих скенер на главата / по мое желание / , също ми пуснаха кръвна картина и туморен маркер.Доктора каза , че резултатите от скенера и кръвната картина са добри/в норма/.Моето притеснение и въпрос съм Вас е - СА-15-3 при изследванията се е повишил на 21,7 /при норма до 38,5 на лабораторията/ - възможно ли е метастазирал карцином на млечната жлеза?А също така ме притеснява ,че са премахнати само 5 лимфни възела ,не са ли много малко?
Извинявам се за дългият пост.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Мария Йотовска (непознат )
Публикувано19.07.12 02:02



Здравейте

, от 9 месеца се лутам по доктори след като напипах образувание в гърдата си.Всички лекари го мерят различно средно е около 1 см . и поставят различни диагнози (ФА ,фибролипом,киста,стара киста , а при последния преглед се усъмниха и за СА ).
Много съм притеснена от резултата , които излезе след направеното ми изследване ТАБ под ехогравски контрол и за това ви пиша с идеята да дадете час по скоро вашето мнение :?:
(На 38 г. нямам фамилна обремененост
две раждания на 34г. и на 36г.
не съм кърмила - спряла съм карма с достинекс )
цитирам изследване ТАБ :
Групи от клетки на пролиферирал жлезист епител с лек атипизъм в единични клетки ,мастна тъкан , фиброза ,пенести клетки ,еритроцити .
Цистолигични данни за пролиферативна мастопатия


Моля ви кажете от това изследване може ли да се касае за туморно лошо образование ?
Колко достоверно е изследването с ТАБ , може ли да се вярва на него като диагноза ?
Може ли да крие рискове ТАБ като при самото изваждане примерно на иглата се разсеят атипични клетки в здрава тъкан ?
Спешна ли е операцията или може да се изчака и проследи ?
Всеки хирург ли може да направи операцията или е задължително гръден?

Извинете за невежеството и хилядите въпроси , но много съм отчаяна - Моля ви простете , но пишете .Благодаря !

Редактирано от Мария Йотовска на 19.07.12 02:35.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано19.07.12 20:04



Здравейте. При колоноскопия отстраниха два полипа от дебелото ми черво. Сега при хистероскопия отстраниха полип и от матката ми.
Това означава ли, че организмът ми е предразположен по някакъв начин към полипи? И ако не бяха открити - има ли някакъв приблизителен процент, за който се знае, че са щяли да прерастнат в злокачествени образувания?
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Мария Йотовска]  
Автор PRN ()
Публикувано20.07.12 10:17



На ТАБ няма нищо което да говори за рак. Дали е надеждно като изследване - за мене лично - не. Аз нормално искам бипсия с дебела режеща игла под ултрзвуков или мамографски контрол (а не с опипване само).

За операция е рано да се мисли.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad75]  
Автор PRN ()
Публикувано20.07.12 10:24



Са153 си остава в нормалните граници. Сам по себе си не означава почти нищо, когато е нисък - той има роля в проследяването на лечение при наличен тумор в тялото и не е особено добър за вторичен скриининг (това за което го използваш ти).

5 лимфни възли са наистина малък брой - зависи от хирурга и от патолога, както и от това колко възли си имала (няма правило). Като цяло младите жени имат поне 10-15-30, докато не започнат да атрофират с възрастта и намалеят по брой. Така или иначе - не можеш да направиш нищо по този въпрос.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано20.07.12 10:34



Няма такова нещо като "организъм склонен да образува полипи" (с излючение на много рядък генетичен проблем, който ти нямаш).

Не знам точно колко от полипите ще станат малигнени в дебелото черво, обикновено не ги остасяме за да преброим колко от тях ще малигнизират. Подхвърляния процент насам натам е 30%, но той не почива на сериозни данни.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор vesirad75 (непознат )
Публикувано20.07.12 14:22



Благодаря за отговора .
Последен въпрос - има ли възможност поради махане само на 5 бр лимфни възли да има други заразени и да не са отчетени като такива.Нямам нито химиотерапия ,нито лъчетерапия - само Золадекс и Нолвадекс.А в епикризата преди лимфните възли също така пише - "щателна лимфна дисекция на всички лимфни възли от I ,II ниво и пространството на Ротер ".
Отново благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано20.07.12 16:52



Благодаря за отговора. Вероятно трябва да се радвам, че са ги открили и премахнали, поради съществуващия риск, колкото и да е неизвестен като процент? А това, че съм ги имала, тези полипи, означава ли, че сега трябва редовно да се подлагам на същите процедури, за да търся и други, които може да се образуват за една година, примерно?

Имам и още един въпрос - цитонамазка с резултат ПАП-2А за нераждала жена на 30 години може ли да бъде тревожна? Жената има от доста години раничка на шийката, малка била, редовно ходи на гинеколог, обаче чак сега си е направила тест за папилома вирус....чака резултати.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор mimilina11 (мама)
Публикувано21.07.12 02:34



Благодаря ви за отговора


При мен ТАБ бе направена при прецизно ехогравско наблюдение (не чрез напипване ) на образувание 1 см. , но не зная принципно дали това изследване е достатъчно за да даде диагноза .
Ако не какво изследване да си направя и къде ?
По отговора Ви разбирам , че това което мен ме притесни от изследването "...лек атипизум в единици клетки ..." не е основание за притеснение и честно да ви кажа -поех си въздух и отдъхнах - поуспокоих се - Благодаря още веднъж за отговора !Хубаво лято !



П,П по повод пост - Мария Йотовска

Редактирано от mimilina11 на 21.07.12 02:41.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Гaби9]  
Автор PRN ()
Публикувано21.07.12 09:17



Полипите на дебелото черво се равиват всъщност много бавно, така че една колоноскопия на 5 години вероятно е всичко, което ти трябва в това отношение.

Иначе от нормални цитонамазки много не разбирам (това си е поле на гинеколозите), но ПАП-2А доколкото си спомням си е всъщност доста нормална находка и резултат само на хронично дразнене, вероятно от някаква лека инфекция. Да си слуша гинеколога в това отношение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad75]  
Автор PRN ()
Публикувано21.07.12 09:23



Има такава възможност, но вероятността е много малка. Не се втренчвай в това. Просто проверявай подмишницата от време на време с обикновено опипване.

А иначе какво пишат хирурзите и какво точно са направили... сама се досещаш че може и да има и разминавания. Представяш ли си да напишат - "направена частична и непълна лимфна дисекция", никога няма да видиш такова едно нещо.

Има и още един фактор - това е патолога и това колко труд си е дал да намери лимфните възли във хирургичния материал.

Редактирано от PRN на 21.07.12 09:25.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор PerEm (непознат)
Публикувано30.07.12 14:57



От скоро съм член на клуба.Оперирана съм от рак на гърдата. На 18.07.2012 проведох първата химиотерапия с ФЕК- т.нар челвена химия, но днес е 11-ия ден и левкоцитите ми паднаха на 1,9!!!,както и хемоглобина и тромбоцитите са ниски .Преди 5 дни по препоръка на лекуващата химиотерапевтка започнах да пия бирена мая и фолиева к-на.
Въпросът ми е мога ли да използвам хравителната добавка МАОЛО, какъв е ефекта от нея и мога ли да разчитам на нея за да не се отложи втората вливка, която е на 15.08.2012г?
Имате ли наблюдения по въпроса?

Моля ви, отговорете ми бързо, защото много съм притеснена!!!
Благодаря ви предварително!





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PerEm]  
Автор PRN ()
Публикувано31.07.12 00:28



Падането на левкоцитите на 11тия ден е напълно нормално. Ще се въстановят докато дойде време за следващия ФЕК. Не е необходимо да правиш каквото и да е в това отношение. Разните хранителни добваки не са необходими, ако се храниш нормално.

Междувпрочем фолиевата киселина обикновено НЕ СЕ препоръчва при лечение с 5FU (това е "Ф" на ФЕК-а), защото потенциално усилва действието му.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор vesirad75 (непознат )
Публикувано31.07.12 12:22



Ще задам един въпрос на който може и да не получа отговор ,но все пак благодаря!
Преди 6 месеца съм оперирана от рак на гърдата, първа степен ,чисти лимфни възли.Вчера ми направиха първите изследвания ,но само кръвна картина - биохимия+туморен маркер.Не ми правиха нито ренген ,нито ехограф ,нищо друго.Доктора от ИСУЛ ми каза да дойда на 3 - 4 септември за да подготви навият протокол.И тъй като е отпускарско време и както винаги много бързат аз не разбрах - всичките показатели от кръвната картина и биохимията са в норма , туморният маркер е 17 / до 28 на лабораторията / - та на мен чуденката ми е ,че преди операцията туморният маркер беше 13 ,другите кръвни показатели мисля и че те са в норма ,но по нищо не личеше ,че съм болна.Всички показатели в норма.Сега пак са в норма ,но се притеснявам че може да имам заразени клетки и те да действат пък кръвната картина да не ги отчита.Как да разбера?В смисъл такъв - и при наличен тумор нормални показатели , без него пак.Стана дълго и объркано .Когато имате възможност - пишете.Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор mimilina11 (мама)
Публикувано31.07.12 12:56



Здравейте

!
Оперирах си гърдата и днес ми дадоха епикризата , но нямаше кой да ми разясни написаното . Казаха само всичко е ок , но на мен не ми бе достатъчно , за това ви моля за повече информация в удобно за вас време да ми отговорите .
Хирурга е махнал 2 формации .
В хистологията пише - фиброкистична болест - пролиферативен вариант .
Единична интрадуктална хиперплазия
( МОЛЯ ДА МИ ОБЯСНИТЕ ТОВА )

Окончателната диагноза: Фиброаденома гландуларе маме декстра

Винаги ли рецидивират фиброаденомите и има ли медикамент с който да се предпазя от повторната поява ?
МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ ,че ви има , че ни отговаряте и отделяте от свободното си време .Бъдете здрави !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: mimilina11]  
Автор nadka29 (непознат )
Публикувано31.07.12 20:15



Здравейте докторе!Майка ми на 64 год.получи кръвотечение в началото на годината,след направена хистероскопия поставиха диагноза Ca endometrii T1 M0 Nx.На 19 06 2012г. направиха тотална хистеректомия с аднексите.Резултатът от хистологичното изследване е:1.Матка:умерено диференциран жлезист карцином на ендометриума с огнищна плоскоклетъчна метаплазия,инфилтриращ 1/2 от миометриума,лейомиом с огнищни дегенеративни промени-FIGO IB. 2.Яйчници:б.о. 3.Маточна шийка:б.о. Въпросът ми към вас е какво означава всичко това и при положение че тя е с диабет тип2 от 4 год. какво ще ме посъветвате за последващо лечение.Предварително благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор todsi (непознат )
Публикувано01.08.12 11:12



Интересува ме дали може да ми разчетете една епикриза : Инфитративен дуктален карцином на млечната жлеза,лимфни възли с реактивни промени - 7 броя. Без данни за метастази от карцинома на млечната жлеза. ИХХ:еспресия на ЕР в 80 % от ядрата на туморните клетки, с умерена степен на интензивност Score Ps/5/+IS/2/=TS/7/; PR-не се експресира.Експресия на HER2,цялостно мембранно обхващане на над 30% от туморните клетки ,изразена интензивност на реакцията.Оценка 3+. Ki67 -експресира се с умерена интензивност в над 14% от ядрата на туморните клетки. Luminal B(Her2 positive) Краткая история заболевания: Оперираха ме и ми махната цялата гърда,но никой нищо нищо не ти казва, ще Ви помоля добри доктори и специалисти ако може да ми разчетете епикризата , да ми кажете какво означава и дали е добре. Също и ако можете да ми кажете какво означава Адювална химеотерапия. Благодаря Ви много!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad75]  
Автор PRN ()
Публикувано02.08.12 07:47



Ca153 не е винаги туморен маркер за рак на гърдата, а само понякога. Няма как да знаеш само с кръвни изследвания дали имаш рецидив или не. Както и с други изследвания междувпрочем. Несигурността е част от живота. Ако винаги се знаеше дали имаш "ракови клетки някъде из тялото", на много жени би им се разминала химиотерапията.

А и така или иначе няма как да промениш каквото и да е.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: mimilina11]  
Автор PRN ()
Публикувано02.08.12 07:54



Това са напълно доброкачествни проблеми в гърдите състояши се от фиброзна тъкан и тук там от някоя киста. Нищо особено, почти всички жени ги имат.

Фиброаденомите не рецидивират. Понякога се появяват нови. С напредването на възрастта става все по редки и след 40 са изключитено редки. Няма медикаменти за фиброаденоми, а те и не искат кой знае какво лечение. Оставени сами на себе си обикновено изчезват сами след няколко месеца. Големия проблем с тях е че понякога това, което се мисли за фиброаденом е всъщност карцином и затова се отсраняват или поне биопсират.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: nadka29]  
Автор PRN ()
Публикувано02.08.12 07:59



Това е много ранен стадии рак на ендометриума. Обикновено операцията (тотална хистеректомия с отсраняване на яйчниците) е всичко, което е необходимо. Трябва да се следи да не развие вагинален рецидив, който може да се оперира, ако се хване рано. Тези рецидиви са доста редки (около 3%).

Иначе живота си продължава, както преди това.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор vesirad75 (непознат )
Публикувано02.08.12 09:42



С това Ваше казване да си правя извода , че и при СА15-3 в норма или не - все тая.Всички ренгенови , ехографски , биохимии на кръвта и т.н изследвания - са без значение.То по тази логика защо се правят профилактични прегледи след като е толкова несигурен живота и "няма как да промениш каквото и да е".Според мен има значение дали стойностите са в граница ,всички други показатели също.Не искам да звучи като заяждане.Просто не получих отговор на въпроса си.
Останете със здраве.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: vesirad75]  
Автор PRN ()
Публикувано02.08.12 10:44



Да - заядливо звучи постинга ти. Защо така си го написала - не знам.

Толкова ли неясно съм ти отговорил? Са153 не винаги е туморен маркер. Имала си тумор и той е бил нормален. Какво ти говори това? Просто не е маркер в твоя случай. Не можеш да разчиташ на него; ако е нормален - това не означава, че всичко е наред.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор vesirad75 (непознат )
Публикувано02.08.12 13:05



Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор eterna1111 (непознат )
Публикувано02.08.12 15:57



Здравейте, пиша за първи път тук. Бих искала да помоля за малко помощ - информация за Тумор на Клатскин и кой е най-добрият специалист към когото да се обърнем за лечение? Благодаря ви предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: eterna1111]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.08.12 16:47



За този вид тумор имаме писано, така че може да погледнеш в съдържанието на Справочника (на V-та позиция на главната ни страница):

и


Ще те помоля да пренесеш въпроса си (с Copy - Paste) в продължението на темата, защото тази стана много дълга и се налага да я затворим. Темата продължава тук:


Темата под № 9 продължава

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 15.08.12 23:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.