Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:37 29.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PRN]  
Автор lady_char86 (непознат )
Публикувано22.07.13 10:58



Здравейте. Жена на 26 години съм. Налага ми се да направя втори скенер, като предния беше във ВМА преди 2г. и 3м. Предния скенер по разчитане от лекар, който в момента там беше на смяна, не показа нищо. Но аз продължавам да имам свирене, сега се появи кашлица с храчки, лимфните възли са ми малко подути, но кръвната картина и левкограмата за момента, слава Богу, са ми добри, в реф. стойности. Пулмоложката ми ме изпраща за нов скенер, като този път ме посъветва да се ориентирам някъде, където има добри образни диагностици, тъй като тя има съмнение че при първия скенер има увел. лимфни възли. Само, че тя не ми каза къде да отида, трябвало аз да се поинтересувам.
Въпросът ми към Вас, е:
Знаете ли къде в София има скенер от най-ново поколение. Такъв, който би могъл да хване туморно образование в най-ранния възможен стадий. Четох някъде, че скенера не лови ранни туморни образования. Вярно ли е това? И въпреки това ми трябва такъв скенер, който за момента е най-добър в София. Бих искала този път да направя изследването по най-добрия възможен начин с добър специалист, който си разбира от работата, защото нямам време за губене и животът може да ми зависи от това какво ще покаже скенера и как ще бъде разчетен.
Чух нещо за това, че в Света Екатерина и Токуда са добри скенерите, но и двата еднакви ли са, или ако не са кой е от по-ново поколение. Прочетох нещо и за някакъв скенер в университетска болница Света Анна, но и тук не зная той по-добра технология ли е от този в Света Екатерина, и Токуда, или не. За Токуда ме насочиха към доц. Кирова, за Света Екатерина също зная при кой да отида, но ако си го направя в Света Ана- идея си нямам кой е добър специалист.
Бих била много щастлива, ако ме ориентирате нанякъде.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: lady_char86]  
Автор PRN ()
Публикувано28.07.13 23:52



Всички скенери произведени в последните 10-12 години са достатъчно "хубави" и от достатъчно "ново поколение" за това което ти трябва. Ако си имала ранен тумор преди 2 години, той не би бил ранен сега. Малки лимфни възли са нормална находка. Вместо да сменяш скенерите, аз бих се замислил да сменя пулмоложката.





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PerEm]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано30.07.13 01:21



Здравейте! Аз съм на 50г.
Карцинома гл.маме декстра pT3 pN2 MO Er(+) Pr(+) HER(0) G3
Операция на 10.05.2012г. - едностранна радикална мастектомия
Хистологичен резултат: Инвазивен дуктален карцином, IIIст. Мамила и аксиларен полюс без прорастване. Стена от рез.кухина с прорастване от дуктален карцином. Аксиларни л.в. 13бр.; метастази във всички изследвани л.в. С прорастване в околните тъкани. Голям и малък гръден мускул без инфилтрация.

Са-15-3 – 11,9 – 15.06.2012г.
Са-15-3 – 18,0 – 13.09.2012г.
Са-15-3 – 18,6 – 13.11.2012г.
Са-15-3 – 27,8 – 11.06.2013г.

Химиотерапия от 15.06.2012г до 17.11.2012г.
4 химиотерапии със Зофран, епирубицин, циклофосфамид.
4 химиотерапии със Зофран, дексаметазон, доцетаксел.
След химиотерапията до сега - нолвадекс.

Лъчетерапия – 09.01-28.01.2013г. Следоперативна ТГТ до ООД-42 грей с ДОД-3 грей

PET/CT на 24.07.2013г.
В дясна аксила се визуализира единична мекотъканна метастатична лезия с размери 55,4/34,2мм с SUV 2,8.
В лява аксила се установява лимфен възел с размери 15,0мм с SUV 2,8; метастатична лезия в лимфния възел.
Пред м.пекторалис в дясно се визуализира субкутанна нодуларна лезия с размери 10,0мм с SUV 4,4.
Единична субкутанна нодуларна лезия пред м.делтоидеус в дясно с размери 8,7мм не натрупваща радионуклида.

Докторе, според Вас какво лечение следва при тези резултати от ПЕТ скенера?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rumikad на 30.07.13 01:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от rumikad на 30.07.13 01:26.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано30.07.13 11:05



Здравейте! Аз съм на 50г.
Карцинома гл.маме декстра pT3 pN2 MO Er(+) Pr(+) HER(0) G3
Операция на 10.05.2012г. - едностранна радикална мастектомия
Хистологичен резултат: Инвазивен дуктален карцином, IIIст. Мамила и аксиларен полюс без прорастване. Стена от рез.кухина с прорастване от дуктален карцином. Аксиларни л.в. 13бр.; метастази във всички изследвани л.в. С прорастване в околните тъкани. Голям и малък гръден мускул без инфилтрация.

Са-15-3 – 11,9 – 15.06.2012г.
Са-15-3 – 18,0 – 13.09.2012г.
Са-15-3 – 18,6 – 13.11.2012г.
Са-15-3 – 27,8 – 11.06.2013г.

Химиотерапия от 15.06.2012г до 17.11.2012г.
4 химиотерапии със Зофран, епирубицин, циклофосфамид.
4 химиотерапии със Зофран, дексаметазон, доцетаксел.
След химиотерапията до сега - нолвадекс.

Лъчетерапия – 09.01-28.01.2013г. Следоперативна ТГТ до ООД-42 грей с ДОД-3 грей

PET/CT на 24.07.2013г.
В дясна аксила се визуализира единична мекотъканна метастатична лезия с размери 55,4/34,2мм с SUV 2,8.
В лява аксила се установява лимфен възел с размери 15,0мм с SUV 2,8; метастатична лезия в лимфния възел.
Пред м.пекторалис в дясно се визуализира субкутанна нодуларна лезия с размери 10,0мм с SUV 4,4.
Единична субкутанна нодуларна лезия пред м.делтоидеус в дясно с размери 8,7мм не натрупваща радионуклида.

Докторе, според Вас какво лечение следва при тези резултати от ПЕТ скенера?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: rumikad]  
Автор PRN ()
Публикувано04.08.13 08:10



Коментара на ПЕТ скенера звучи много сериозно. Той някак си предполага, че имаш локален рецидив и на гръдната стена и в лявата аксила, които биха били много лошо новина след едва завършен курс химио и лъчетерапия.

ОБАЧЕ - нещата може да са и много по различни. Всичките изброени лезии са всъщност с много ниска SUV. SUV мери метаболитната активност на лезията. Обикновено истински раковите образувания имат SUV от поне 7-8. 4-5 са при възпалителни процеси, а под това - обикновено не се броят изобщо. От всичко изброено, само лезията на гръдната стена отпред въобще може да е рецидив и може би е добре да се биопсира, ако разбира се не е била вече там много месеци.

Т.е. нещата не са непременно чак толкова лоши колкото звучат - трябва да си видиш онколога и той ще вземе решение какво да направи. Аз бих те изпратил на рентгенолозите с ултразвука да намерят бучката на гръдната стена и да я биопсират. После ще се мисли.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PRN]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано05.08.13 10:13



Много Ви благодаря, докторе! Онкологът ми е в отпуска и затова реших да попитам Вас. Лезиите на гръдната стена се появиха веднага след химията, но след лъчетерапията изчезнаха. Обаче сега преди месец се появиха отново - ситни зрънца като оризови зърна. Те се напипват с ръка и се виждат с просто око, релефни над кожата. Аз не бих се съгласила отново на химио и лъчетерапии, защото ако те помагат, нямаше да имам лезии веднага след това. Аз се чувствам добре, единственият проблем е силно изразеният лимфедем на дясната ръка. Ръката ми се поду на 20-ти ден след операцията и така вече 1г.2м. Ходих на мануален лимфен дренаж всеки ден няколко месеца след операцията, след това до сега през ден на обикновен лек масаж. Нищо не помага. Ръката ми е твърда, болезнена и обездвижена. По темата с лимфедема съм изчела каквото има на руски и английски, но изглежда няма лечение. Още веднъж благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор CocktailМолотов (непознат )
Публикувано07.08.13 23:44



Здравейте,
интересува ме къде и с какъв успех в България се прилага малкотазова лимфна дисекция.
Лекарите тук се колебаят да я направят заради усложнения и сравнително висока оперативна и постоперативна смъртност.
Доколкото разбирам, в Япония тази операция е рутинна за лечение на ректален карцином.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: rumikad]  
Автор MarkMatador (непознат )
Публикувано08.08.13 00:46



Здравейте rumikad,

Не съм съвсем съгласен с мнението на PRN. По принцип всички лезии с SUV над 2,5 се смятат за съмнителни. За аксиларната зона много автори цитират за съмнително SUV над 2. Всичко зависи от от агресивността на тумора и няма такова понятие като истински злокачествен. Ракът на гърдата е много хетерогенно заболяване и има тумори, които са с ниска активност, както и такива, които са много агресивни. Всичко е индивидуално.

Що се отнася до лимфедема, има много различни консервативни, хирургически и т.н. методи, които могат да се пробват и изчерпват при упоритост на случая.

Поздрави



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: MarkMatador]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано08.08.13 06:52



Благодаря за изказаното мнение. Ще изчакам консултацията с онколога, който ме оперира. По въпроса за лимфедема - бихте ли написали в темата в клуба:


Аз до сега получавам само един отговор: "Така е, защото са премахнати 13 лимфни възли и няма лечение... " А положението вече е много зле. Даже в момента повече ме вълнува от прогнозата за развитието на рака.

Редактирано от *jull** на 08.08.13 07:33.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: konstantin20]  
Автор konstantin20 (непознат )
Публикувано08.08.13 13:56



Здравеите от мен,

Днес беше последната 5-та химия но този път нямаше 5-FU (схема 5xFEC). Мислите ли че това ще повлия е на курса (т.е. ефективноста)?

Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.