Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:59 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема въпрос относно курса на лечениетонови [re: *jull**]  
Автор CocktailМолотов (непознат )
Публикувано01.06.13 13:25



здравейте,
подробностите:

ректален карцином t3n1mo,
проведена химиорадиотерапия, след това ТME (отстраняване на ректума и ануса).
първоначалният план беше засегнатият лимфен възел в пелвиса (n1) да бъде отстранен осем седмици след операцията по отстраняване на основния тумор, но поради възможност от инфекция сега планът е първо да се проведат шест месеца химиотерапия (по схема вливания, таблетки, почивка).

това, че лимфният възел ще бъде оставен още шест месеца, носи ли някакви допълнителни рискове?

благодаря предварително.



Тема Re: въпрос относно курса на лечениетонови [re: CocktailМолотов]  
Автор CocktailМолотов (непознат )
Публикувано01.06.13 21:28



допълнение: медикаментите, които ще се използат за химиотерапията:
оксалиплатин (вливане), кселода (таблетки).

и втори въпрос: чета доста неприятни неща за невротоксичноста на оксалиплатина; някакви препоръки?

планирали са вливания на магнезиев сулфaт, но статиите, на които попаднах, не показват кой знае какво намаление на невропатията в контролната група.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: Viktoriqb]  
Автор PRN ()
Публикувано02.06.13 00:07



Общо взето това е стандартното лечение. Препоръката е да се избягва бременност в първите 2 години след химиотерапията. Дали правилно или не - това е... със сигурност поне година трябва да се изчака.



Тема Re: въпрос относно курса на лечениетонови [re: CocktailМолотов]  
Автор PRN ()
Публикувано02.06.13 00:13



Тази история с лечебния план в която лимфния въсел се оставя да бъде остранен на втори етап е малко странна. Лъчелечението обикновено ирадиира почти всички пелвични възли така или иначе. Не виждам ако не е махнат досега как хирурга ще отвори корема много по-късно за планирано премахване на този възела.



Тема Re: въпрос относно курса на лечениетонови [re: PRN]  
Автор CocktailМолотов (непознат )
Публикувано02.06.13 14:16



според pet-скана възелът реагира добре на лъчетерапията.

ракът обаче е преценен като особено агресивен, затова искат да го отстранят.

хирургът предпочете да го направи в допълнителна операция с цел намаляване на периода на обездвижване, с оглед на зарастването на аналната рана и евентуални усложнения.

това, което чета в повечето статии е, че лимфните възли (10-12) би трабвало да се отстраняват по време на самата операция на основния тумор. затова и не ми е много ясно защо първо трябва да се прилага химиотерапия, а после да се вади възел.

при съмнение за остатъчни ракови клетки във възела след радиотерапията, не е ли химиотерапията достатъчна, за да ги отстрани?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор PerEm ()
Публикувано03.06.13 12:42



Здравейте, уважаеми Докторе!

Да Ви представя моя случай- Аз съм на 42г омъжена съм, имам едно дете, което родих на 32г.Придружаващи заболявания: Тиреоидит на Хашимото- на л-тироксин съм и Инсулинова резистентност-приемам Сиофор, кръвната захар е 5,3-5,6
На 11.06.2012г бях оперирана от РМЖ .Диагнозата според епикризата е Аденокарцином на млечната жлеза-инвазивен дуктолобуларен G2pT2N0MxLxVxR0,а това е описанието:Инвазивен дуктален карцином с умерена степен на малигненост G2 и участъци на интрадуктален крибриформен карцином около 5% от тумора периневрална инфилтрация
HER2-1+негативна реакция, естроген5+3=8, прогестерон 5+3=8-добър шанс за отговор 75%./ Този резултат е потвърден от доц. Христова в МА /-
Проведох следното лечение:
3 вливки с ФЕК през 21-28 дни, лъчетерапия, 3 вливки с ФЕК-последната беше на 20.02.2013г.
В момента съм на Золадекс –от м. Ноември 2012г – за 2 години и Нолвадекс 20mg-за 5 години.
Нолвадекса го започнах на 21.04.2013г-т.е. преди месец и малко.Когато го, започнах показателите на ПКК бяха:Hb 127; Leuc 4,3; Tromb 197.Тъй като по професия съм лаборант и имам възможност да ги проследявам-приблизително на 10 дни, забелязах, че започнаха да се понижават-по-точно- броя на левкоцитите и тромбоцитите.Вчера си правих ПКК и резултата е следния:
Hb 125; Leuc 3,3 ; Tromb 148. В листовката на Нолвадекса четох, че е описан такъв страничен ефект-понижение на левкоцити и тромбоцити, макар и рядко. Въпросът ми към Вас е при това положение, за което писах по- горе, трябва ли да спра приема на Нолвадекс? Трябва ли да се смени Нолвадекса с друго лекарство?
Очаквам вашето компетентно мнение, защото много съм притеснена !
Благодаря предварително за отделеното време и внимание!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10 [re: PerEm]  
Автор PRN ()
Публикувано10.06.13 08:23



Не, не трябва да се променя нищо. Нормално е кръвните показатели малко да флуктуират от ден на ден. Не им обръщай внимание, а най-добре не ги проверявай въобще. Веднъжна 6 месеца е достатъчно. Иначе ще вземеш да спреш много полезно лечение от страх и престараване. Сериозно. Лечението ти е правилно (Zoladex-a е малко под въпрос, но в България го дават на всички).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10 [re: PRN]  
Автор PerEm ()
Публикувано10.06.13 09:12



Благодаря много! Пожелавам здраве и успехи!





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PerEm]  
Автор leonidas22 (ентусиаст)
Публикувано11.06.13 16:51



здравейте,докторе!бихте ли ми обяснили какво става когато всички ТМ са в норма,освен СЕА,който за месец от по - малко от 1 се увеличил на 20 ?
В момента се провежда лечението с Лапатиниб и кселода.

Редактирано от leonidas22 на 11.06.13 16:53.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор lSBUL (новак)
Публикувано13.06.13 19:54



Здравейте,

Баща ми е с диагноза "първичен карцином на черния дроб". Установиха го в Александровска болница.
След Компютърна Томография, Ехография и кръвни изследвания. Лекуващият лекар ми каза, че туморът е много голям и не може да се оперира. Не може и да се направи биопсия, защото има много хемангиоми. Няма цироза.
Той е на 78г. Понякога има болки в областта на черен дроб-бъбреци, както и температура до към 38 градуса. Чувства умора и отслабва от около година.

Има ли лечение, което би забавило развитието? Медикаменти или терапия.
Трябва ли да спазва диета?
Възможно ли е да се даде прогноза как ще се развие болестта и за колко време? Поне теоретично.

Ще бъда благодарен на всякакъв съвет.

Поздрави
Петър


Кръвни изследвания:
HGB -130; Левк-7.9; Тр-271; Суе 65мм; ИНР - 2.93; фибриноген - 5.18; Алат - 44; Асат - 35;АФ -171; Алафа фотопротеин - 86; ГГТП - 188;

Ако е нужно - Епикриза, КТ, кръвни изследвания:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.