Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: dorak]  
Автор PRN ()
Публикувано12.04.13 06:56



Шанс да се подобрят нещата има, колко е голям зависи от много фактори (колко ще отговори рака на химиотерапията, хормоналната терапия дали е опция, може ли да се даде лъчетерапия и т.н.). От друга страна това си е метастатичен рак и не е възможно да се излекува.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: vesirad]  
Автор PRN ()
Публикувано12.04.13 06:58



Защо не вярваш на сцинтиграфията? Има и други изследвания, само ще се напрегнеш и похарчиш едни излишни пари. Ако наситина имаш костни метастази, малко по-ранното им откриване няма никакво значение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PRN]  
Автор vesirad (оптимист)
Публикувано12.04.13 09:10



Здравейте отново.
Аз вярвам на сцитиграфията ,но въпросът ми е може ли да я направя пак след 5 месеца , че до октомври.....ще се побъркам от мисли?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор peter32 (непознат )
Публикувано12.04.13 18:32



Здравейте,

Бих искал да получа съвет относно следния случай:
На жена на 69 години е направена органо съхраняваща операция на лявата гърда.
Диагноза: Инвазивен папиларен карцином (написано е по точно "МАКРОпапиларн карцином" - в Интернет няма никаква информация на англ. и бълг. език за точно такъв вид тумор). Туморът е с големина 15мм намиращ се между 2 кистични зони и обрагаден от течност, в която не са открити ракови клетки при тънкоиглена биопсия преди операцията.
Стадий по TNM: Т1 N1 Mx Gx
Моментно състояние: Добро (артериална хипертония и завишен холестерол)
Проведено хирургично лечение: Извършена квадрантектомия на описания конгломерат от 2 две кисти и туморната формация от 15мм между тях, с означаване на резекционни линии. Извършена лимфна дисекция на две нива, като е експертиран предварително означения лимфен възел със СПЕКТ с диаметър 13мм, изпратен за гефрир - "без данни за метастаза".
Микроскопски изследвания:
1. Млечна жлеза: инвазивен макропапип. карцином, туморни емболи в лимфни съдове. В останалия паренхим фиброкистични промени.
2. Сентинелни лимфни възли:
Лимфен възел траен препарат от гефрир - Хроничен хиперпластичен и дескваметивен лимфаденит. От материала са изолирани 3 лимфни възела - в един от тях микрометастаза (до 2мм) без данни за инфилтрация на нодалната капсула и меките тъкани.
3. Резекционни линии - свободни от туморна инфилтрация.
4. Мастна тъкан, лимфни и кръвоносни съдове: без туморна инфилтрация.
5. Пространство на Rotter - свободно от туморна инфилтрация.
Имунохистохимично изследване: HER2-2/++/-; Es: 5+3=8т.; Pr: 4+3=7т.
pT1c sN1 pMx L1 R0
В последващо изледване по метода CISH - HER-2 експресията е: негативна

Бих искал да разбера селдното:
1.Споделяте ли мнението на онкокомисията, че трябва да се проведе комплексно лечение- последователно химиотерапия, лъчетарапия и хормонотерапия?
2. Този вид карцином по-скоро папиларен ли е или е микропапиларен, или е трети вид, който не фигурира в официалната класификация на Световната здравна организация? Присъстван само първите 2 вида, които имат доста различаващи се характеристики и прогноза.
3. В този код: pT1c sN1 pMx L1 R0 съдържа ли се някаква допълнителна информация освен Т1 N1 Mx и каква е тя?
4. Тъй като се говори от една страна за "туморни емболи" в лимфни съдове, (които според някои комисията са рискови), от друга страна се казва, че няма "туморна инфилтрация в лимфни и кръвоносни съдое", това как трябва да се тълкува? На мен ни звучи като противоречие. 4 дни Преди операцията са правени снимки на бял, дроб и черен дроб и не са открити лезии. В епикризата обозначението е М0, а после в протокола от онкокомисията е Мх, но това предполагам е поради факта, че самия патолог не е имал информацията поради което е написал Мх.
5. Съзирате ли нещо друго в този случай, който смятате за значимо или някакво допълнително изследване, което да помогне за по-нататъшното лечение.
Предварително благодаря и се извинявам, че е прекалено дълго съобщението.

Редактирано от peter32 на 12.04.13 18:33.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: PRN]  
Автор MarkMatador (непознат )
Публикувано13.04.13 04:18



Здравейте, dorak

Ако приемем, че съм разбрал правилно случая, не съм съвсем съгласен с мнението на PRN. Доколкото разбирам, става въпрос за кожен рецидив на мястото на гърдата след мастектомия - това се счита за локален, а не далечен рецидив. Локалният рецидив не е метастатичен (системен) рак и, въпреки че не е най-доброто нещо, което може да се случи след мастектомия, се счита за лечим. Шансовете за това, разбира се, са по-малки от първоначалното състояние, но при добър отговор на терапията е възможно излекуване.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор A_Mihail (непознат )
Публикувано17.04.13 17:27



Здравейте ! Имам доста операции за рак на яйчниците,6 курса химио но днес след като говорих с химиотерапевта си той ме запита дали е вярно това че лапароскопски са ми извадили тумора ? аз мислих че знае ... потвърдих на което той реагира много остро и се възмути на лекаря който го е извършил .Да,аз знам че онкологична операция не се прави по този начин или единственно Проф.Горчев би могъл а тази не беше при него ами няма да казвам къде . Та питането ми е , добре и все пак тя е факт - защо лекаря ми реагира така ? ПИтах го - отклони темата.Какво да очаквам и какви мерки да взема ? Искам да съм подготвена , не съм вчерашна умно момиче съм



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: peter32]  
Автор MarkMatador (непознат )
Публикувано17.04.13 19:10



Здравейте, peter32

Задавате доста въпроси, не всичко от които толкова важни. Разликата между микро и макропапиларен карцином е подробност, която е свързана с размера на туморните образувания и други хистологични характеристики. Това, което е важно, е въвличането на лимфни възли. По принцип папиларният карцином на гърдата е с по-добра прогноза от другите видове и фактът, че са засегнати лимфни възли при сравнително малък тумор означава, че той е най-вероятно по-агресивен и предполагам оттам е препоръката на комисията за химиотерапия. Имайте предвид, че засягането на лимфни възли е най-силният прогностичен фактор от всички клинични данни.

Хормонотерапията пък е задължителна - това е хормонално зависим тумор.

Тези решения все пак се взимат от лекуващите лекари, които имат по-ясна представа за случая



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10нови [re: *jull**]  
Автор konstantin20 (непознат )
Публикувано17.04.13 19:59



Здравеите от мен.

Днес получих последните парчета от пъзела и искам да попитам тукашните доктори какво биха препоръчали за химиеотерапия (т.е. какъв тип и колко цикъла)

Възраст: 65г
Пол: жена
Състояние: Добро
Диагноза: Инванзивен дуктален карцином на ЛМЖ 1,2cm, pT1cN0M0G3, ER+/PR+/HER2-, Ki67 14%
Други: Остеропороза, Прололапс на митралната клапа ФИ/EF по Тайхолц - 65%

Поздрави,
Константин

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от konstantin20 на 17.04.13 20:01.</EM></FONT></P>

Редактирано от konstantin20 на 17.04.13 20:01.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10 [re: MarkMatador]  
Автор peter32 (непознат )
Публикувано18.04.13 18:57



Здравейте, MarkMatador, и благодаря за отвговора Ви.

Бихте ли ми отговорили и на още един въпрос относно лимфните възли: след като са изследвани обшо 4 и в един е имало микрометастаза, дали според Вас има основание да се направи повторна операция и да се отстранят и останалите лимфни възли? Според лекуващия лекар, след като резекционните линии са "чисти", имаме едва ли не "гаранция", че не са засегнати и други извън линиите, но аз пък прочетох, че ако има положителни възли, обикновено се препоръчва да се премахнат всичките 15 или 20, колкото са.
Що се отнася до агресивността на тумора, нямам допълнителна информация, но не е направен Ki67 тест, не е показано G, а директно е назначена химиотерапия - шест курса FEC. В последствие е назначена лъчетерапия и Летрозол за 5 години.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 10 [re: *jull**]  
Автор PerEm ()
Публикувано20.04.13 17:03



Здравейте, уважаеми Докторе!

Аз съм на 42г., оперирана съм през месец юни 2012г. от тумор на гърдата, извадени 16 бр. лимфни възли без метастазиТуморът е с високо чувствителни хормонални рецептори, HER -/1+/-негативен.
От м. ноември съм на Золадекс.Проведох лъчетерапия и химиотерапия с 6 ФЕК,като последната вливка беше на 20.02.2013г.
В момента по повод остеопения по предписание на ендокринолог приемам 5 капки Вигантол седмично и 1/2 табл. Дехидратин Нео/ по повод високо ниво на калций в 24-часова урина/
Предписан ми е и Нолвадекс по 20мг дневно, но все още не съм го започнала, защото показателите на ПКК бяха ниски, а и не се чувствах добре.
Питането ми е:
1.Колко време след последната вливка с ФЕК /20.02./ трябва да започна Нолвадекс? Кога?
2.Съвместим ли е с лекарствата, които съм посочила по-горе?
3.Проблем ли е да го започна сега, след като са минали 2 месеца от последната вливка?
Моля за Вашето компетентно мнение в най- кратък срок, защото съм притеснена много!
Желая Ви здраве и успехи и благодаря предварително!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.