Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано10.06.11 19:22



Продължаваме темата с огромна благодарност към специалистите-онколози MD и PRN, които с
професионалните си съвети, отзивчивост и човешко отношение помагат на всички, потърсили помощта им!



Предишната тема може да намерите

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор desidora (непознат )
Публикувано11.06.11 00:58



Здравейте!!!
Вчера откриха на мама отново метастази,този път в белият дроб.Искат да й правят термоамблация,защото има течност в дясно.Притеснявам се,понеже не чух и не прочетох нищо хубаво за тази интервенция.Има ли друг начин за отстраняване на течността?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Alexia_81 (непознат )
Публикувано11.06.11 08:44



Искам да се обърна към лекарите с молба да ми разяснят едно хистологично изследване.А то е:Обилен кюретажен материал,представен от ендометриален полип със секреторни промени,в който се намира участък на дисплазия,наподобяващнай-вече секреторен еднометриален малигнен епителиом.В материала се намира и полипозно променена ендоцервикална лигавица.Уместно е извършване на контролно сепарирано абразио в ранна пролиферативна фаза.
Много ще съм ви благодарна.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Alexia_81]  
Автор PRN ()
Публикувано11.06.11 10:38



Нищо особено - пролиферирала (нарастнала) маточна лигавица, с нещо което прилича на полип на матката и лигавицата на шийката на матката. Пропуснала си да напишеш на колко си години, но ако ..._81 в ника ти има нещо общо с годината на раждане това вероятно са нормалните циклични промени, които биха се появили при една позакъсняла менструация. Не се плаши.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: desidora]  
Автор PRN ()
Публикувано11.06.11 10:45



Не съм и чувал за термоаблация на плеврален излив. Сигурна ли си, че си разбрала правилно.

Нормално тези изливи ако са големи се дренират с една тръба за няколко дни между ребрата и после в плевралната кухина се вкарва Блеомицин или Доксициклин, които предизвикват срастване на белия дроб със стената на гръдния кош и с това се спира събирането на повече течност.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Alexia_81 (непознат )
Публикувано11.06.11 11:27



Много ви благодаря.Става въпрос за моя приятелка,която е на 25г.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Alexia_81]  
Автор Alexia_81 (непознат )
Публикувано11.06.11 11:28



И проблема тръгна точно от закъсняла менструация.Благодаря отново.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторkali (Нерегистриран)
Публикувано11.06.11 13:11



Здравейте, някой може ли да ми обясни какво точно е T3N1M1, човека има ли някаква надежда, защото лекарите отказват да се занимават с него, само един спомена, че май сме закъснели....

Кирилицатя е задължителна!

Редактирано от *jull** на 11.06.11 15:32.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: kali]  
Авторkali (Нерегистриран)
Публикувано11.06.11 13:30



Окончателната диагноза e "carcinoma capitits pancreatis cT3N1M1".

Кирилицата е задължителна!

Редактирано от *jull** на 11.06.11 15:31.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Alexia_81]  
Авторuвa75 (Нерегистриран)
Публикувано11.06.11 23:23



Здравейте, преди осем години загубих баща си от рак на белия дроб. През януаре 2010г. майка я оперирараха от рак на гърдата, всичко вървеше добре, през февруари тази година правихме сцинтиграфия на кости която нищо не показа. От април започнаха страшни болки в областа на кръста и се почна дисковахерния, бъбречна криза и така до 20 май когато платихме и направихме скенер. Установиха множество метастази в двете половини на белия дроб. Майка никога не е пушила. Кошмарът се върна и много ме боли от отношението на лекарите в плевенския онкодиспансер. Изписаха и болкоуспокояващи и приключиха въпроса, споменаха за химиотерапия, но трябвало първо да преодолее болката и да укрепне. Питам как? Нима ще я оставят и нея да си иде както баща ми. Той беше диабетик преди една от химиотерапиите му вляха глюкоза по грешка и след това бяха много учудени защо той се влоши като туморът беше започнал да се калцирва?! Направиха му трахеотомия и прекратиха химиотерапията, след два месеца той почина........
Сега е същото бездействие и с майка ми. Аз чета питам и и назначавам лекарства за гаденето и повръщането, световъртежа и т.н. и т.н. Лекарите не могат да и помогнат защото се водила на учет в онкодиспансера, а от там нищо чакаме и чакаме и губим ценно време. С всеки изминал ден тя отпада по вече и по вече. БОЛИ МЕ МНОГО МЕ БОЛИ КАТО Я ГЛЕДАМ КАК ГАСНЕ А АЗ НЕ МОГА ДА И ПОМОГНА. МОЛЯ, ВИ КАК ДА РАЗБЕРА ДАЛИ Е ГОТОВА ЗА ХИМИОТЕРАПИЯ. КАЖЕТЕ КАКВИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ДА НАПРАВИМ ЗА ДА ИМАМ ОСНОВАНИЯ ДА ИСКАМ. И КАКВИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ СТОЙНОСТИТЕ ЗА ДА ПОЧНЕМ. ЧУХ ЧЕ ИМА ХИМИОТЕРАПИЯ И ПРЕЗ УСТАТА. ПОМОГНЕТЕ МИ.......................



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: uвa75]  
Автор PRN ()
Публикувано12.06.11 05:01



Кога би била майка ти готова за химиотерапия не е нещо което ти (или аз от другата страна на интернет) можеш да определиш. Трябва да видиш кой е лекуващия лекар (или да намериш такъв), с когото да направиш план за цялата тази работа.



Тема Сцинтиграфия на костинови [re: PRN]  
Авторвaля (Нерегистриран)
Публикувано12.06.11 16:52



Здравейте,няколко години подред прявя сцинтиграфия на кости след 2 операции за рак на гърдата.Всяка година на снимката се вижда все по малка част от краката.Тази година снимката беше от колената на горе.Попитах лекаря дали не е възможно по костите под коляното да се появят метастази, а той ми отговори с репликата " не се занимавай с глупости". А Вие какво бихте ми отговорили- имат ли основание страховете ми?



Тема Re: Сцинтиграфия на костинови [re: вaля]  
Автор PRN ()
Публикувано13.06.11 03:10



И аз бих ти казал нещо подобно. Метастазите са най-чести в плоските кости (прешлени, ребра, череп и подобни). В тях има най-много костен мозък, в който "отсядат" раковите клетки. Метастаза в дългите кости (като тези на крака) може да има, но обикновено докато се стигне до там всичко други кости са въвлечени и нещата са повече от ясни.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор desidora (непознат )
Публикувано13.06.11 12:31



Здравейте!!!Благодаря Ви за отговора!Най-вероятно,аз не съм разбрала,бях толкова притеснена.Ето какво пише в листа от направлението:Обективно състояние:Двустранно везикуларно дишане,леко отслабено в дясната основа,където се установява зона на перкуторно притъпление.Изследвания:За КАТ на гръден кош.
Благодаря Ви още веднъж!!!
Бъдете здрав!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор bodo19 (непознат )
Публикувано14.06.11 16:52



Аз съм онкоболен ,но имам желязодефицитна анемия и нисък хемоглобин.Редно ли е да вземам желязо на таблетки-ФЕРО ГРАДУМЕТ,Защото съм чел ,че желязото директно стимулира раковите клетки..Ако може да ми отговори и някой доктор ,ще е идеално.Благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: bodo19]  
Автор PRN ()
Публикувано14.06.11 23:06



Аз не съм чувал за връзка на железните препарати с рака. Къде ги четете тези неща бе хора?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.06.11 13:22



Въпросът е на Valentina6803



Прочетох че костните метастази не изчезват и не се влиаят от Зометата.Въпросът ми е защо тогава се прилага тя.Питам защото майка ми е с метастази в костите.Благодаря ви.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано18.06.11 09:02



Зометата намалява резорбцията на нормалната костна тъкан, като подтиска клетките които "изяждат" костната тъкан. Това разграждане на костта е нормален процес, който понякога се засилва от наличието на метастаза в костта.

Сама по себе си зометата не влияе на метазтазите и има повече значение при раци водещи до силна костна резорбция (напр. този на гърдата или миелом-а). За раци като този на простатата, където има стимулирано изграждане на костна тъкан (макар и неправилно) Зометата често не играе никаква роля, а потенциалните й странични ефекти си остават.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор whitelilly ()
Публикувано18.06.11 09:31



Вредно ли е храненето със сладки неща на хора, болни от рак? Вярно ли е, че стимулират развитието на раковите клетки в организма?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: whitelilly]  
Автор PRN ()
Публикувано18.06.11 23:51



Не е вярно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: whitelilly]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано19.06.11 18:12



Уважаеми PRN имам следния въпрос относно баща ми: На 78 години, заболяване - преходно - клетъчен рак на бъбречното легенче с периневрална инвазия, ноември 2010г. отстранен ляв бъбрек - Т2 N1 M0. В следствие на това бъбречна недостатъчност първа степен и анемичен синдром. Съгласно КТ от Декември 2010г. - уголемен парааортален лимфен възел. След проведена лъчетерапия - 10 х 3 GY /не съм съвсем сигурна дали така се изписват мерните единици/ - данните от КТ са: "Лекостепенна редукция на уголемения парааортален лимфен възел". Според доц. Първанова от Онкологията става въпрос за значителна редукция на въпросния лимфен възел. Проведен още един курс лъчетерапия, този път 11 х 2 GY. Според КТ от 16.06.2011г. - уголемения лимфен възел е без динамика. Възможно ли е след като при първата процедура е намалил значително размерите си, след втората да е останал без промяна, и ако е така операцията ли е единствения вариант? /доколкото разбрах повече лъчетерапия не е възможна/. Силно се надявам и този път да има разминаване между заключението на лекаря провел изследването и данните от диска. Благодаря Ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано19.06.11 21:02



Уважаеми PRN, а не е ли вярно че ПЕТ скенера се основава точно на свойството на раковите клетки да поглъщат/да се хранят/ повече глюкоза /поради което се прави с изотоп на глюкозата/? А глюкозата, се съдържа именно в захарта /в по-малки количества и в други продукти и храни/

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: anastasiar]  
Автор PRN ()
Публикувано20.06.11 02:29



Всичко е възможно. Остави го този възел - проблема е какви други разсейки има баща ти. Дори да не се виждат в момента, почти е сигурно че има такива.

Този възел не виждам смисъл нито да се премахва, нито да се лекува повече. Освен ако не притиска нещо и не прави други проблеми със присъствието си. Операция би била доста сложно нещо след 2 курса лъчелечение и не вярвам да постингне нещо особено. Възела просто ще си стои там. Вероятно бъдещите проблеми ще дойдат от други места.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано20.06.11 02:30



Няма връзка между тези неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано20.06.11 08:17



Благодаря Ви за бързия отговор. Ами май не пречи този възел, баща ми се чувства много добре, даже бих казала учудващо добре /да не чуе дявола/, и само още един последен въпрос къде и евентуално след колко време биха се появили разсейки? Предполагам бели дробове, кости, черен дроб........И какви изследвания е препоръчително да се правят освен скенер и рентген? Благодаря Ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор denicca (непознат )
Публикувано20.06.11 15:18



Здравейте PRN!Откриха на баща ми тумор на гърлото

.Днес по телефона доктора ми каза само ,4е тумора е G1-добредиференциран.Попитах го дали е обхванат целия ларинкс и той ми каза-не ,част от ларинкса.Моля за вашето компетентно мнение относно нашия проблем,ако е възможно такова на базата на толкова малко информация,която ви давам.Много ме боли и не знам какво да правим.Може ли да се избегне операция,защото доктора спомена за такава.Има ли вариант за лечение с лъчетерапия с или без химио(не знам).Моля за съвет.[shte poludeq).Страх ме е да не решат да премахнат целия ларинкс баща ми.Много ме е страх!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Radinella (непознат )
Публикувано20.06.11 19:25



Много моля за отговор:
- Касае се за майка ми 54 г, РМЖ -3 стадий, мастектомия 10-2008,
- 11.2010 - операция за стабилизация на гръбн.стълб, разрушен Л1 от мета;
туморен маркер СА 15-3 - 60 /преди това никога не е бил висок/;
мета в черен дроб; предложена за лечение с Таксотер - 6 курса, и Бифосфонати
- ПЕТ -СК -от 20.02 , след 3 курса Таксотер - мета в черен дроб - липсва;
разсейки в кости, най-засегната лява илиачна костSUVmaх 5.1
- липсваше Зомета в диспансера и вместо 6 курса й направиха 4 с бондронат и памидор;
-04.11 - приключва с 6-те курса Таксотер, сцинтиграфия потвърждава мета в кости, ребра, Тн10, Л3, лява криста илиака антериор, лява илиоишиадична синхондроза;
- 04.11 - онкокомисия решава да продължи за лечение с бифосфонати и Аромазин;-05.11 - ЯМР - потвърждава разсейки
паралелно започна Зомета и Аромазин - и сега Тум.маркер СА 15-3 е 224, СЕА -50;
до този момент маркерът прогресивно намаляваше; след палиативно облъчване лява илиачна кост и от добро общо състояние започнаха силни болки; комбинация Фентанил и Даксофен не помага много, също и Трамадол
облъчиха палиативно лява кост - започна да я боли в дясно
Въпрос - да се търси ли друг процес или е от костите увеличението на тум.маркер; друго обезболяване?
Как стои въпросът с изписване на метастрон, възможно ли е да се дава Стронций?
тя има и тежки остоепоротични промени/след химиотерапии/ - показател за отеопороза -40



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: denicca]  
Автор PRN ()
Публикувано21.06.11 02:21



При толкова малко информация едва ли ли мога да ти дам конкретен съвет. При всички случаи съвременния подход към сравнително ранния рак на ларингса не е операция, а лъчетерапия (с или без химиотерапия). Така е не от вчера, а от последните 15-20 години. Не знам защо УНГ хирурзите го забравят това в България и се премахват ларингси с лека ръка.

Колко добре или зле диференциран е тумора няма особено значение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Radinella]  
Автор PRN ()
Публикувано21.06.11 02:29



Радиоактивните изотопи на стронция намат особена роля при рака на гърдата. Те са изтински показани при костни метастази от простатен рак (и при тях не работят особено добре от моя опит, честно казано). Просто метастазите от рак на гърдата разрушават костта, по такъв начин, че стронция няма как да се отложи в самата кост. Това се отнася особено за бързо растящи метастази, какъвто е вашия случай.

Няма какво да се търси друго заболяване, от описанието изглежда че всичко се дължи на рака на гърдата.

Накой трябва да огледа какво взема жената за болки - изглежда обезболяващите се дават малко напосоки и без ясна схема.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор ondinche ((оптимист))
Публикувано21.06.11 04:46



PRN, ракът на гърдата с метастази вече появили се не е ли сред доста опасните такива? в смисъл бързо прогресира и бързо разрушава?
Питам,защото при майка ми (мир на праха й) уж всичко беше наред...а в крайна сметка си отиде за 2 часа..





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Radinella (непознат )
Публикувано21.06.11 09:05



Благодаря Ви за бързия отговор.
Въпросът ми беше дали да се търси друг процес някъде , освен в костите, където си го има, поради рязко увеличения туморен маркер/преди това намаляващ/
Междувременно , за няколко дни тя се влоши и трудно ходи и отслабна - явно в костите нещата се влошават, въпреки последните 2 вливания Зомета /от последното са минали само 10 дни/. но възможно ли е толкова бързо?
възомжно ли е Зометата да задържи нещата така?
Освен облъчване на костта с болка, друго какво бихте препоръчали.
А онколозите само преди 2 седмици мислеха, че са постигнали успех в нейния случай.
Много благодаря за отзивчивостта.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Valentina6803 (непознат )
Публикувано21.06.11 13:43



Здравейте отново.Искам да попитам може ли майка ми която има метастази в костите, и е на лечение със Зомета да взима калции и витамин Д без да са изписани от лекаря.Благодаря ви.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Valentina6803]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.11 00:13



Не - последното, което трябва на майка ти е калции и вит Д в момента.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Radinella]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.11 00:17



Конкретни препоръки без да съм видял жената не мога да ти дам. В зависимост от това с какво е лекувана досега и какво и е общото състояние може да се помисли за друга хормонална терапия (ако са позитивни рецепторите) или химиотерапия (ако не е съвсем в увредено състояние).

Може разбира се да е направила и метастази във вътрешните органи, но има смисъл да се изследват нещата само ако химиотерапията е опция в нейния конкретен случай.



Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор marata122 (непознат)
Публикувано24.06.11 10:29



Здравейте,PRN:)
Бих искала да знам,нормално ли е плавното падане на маркер или това е индикация,че процесът не е овладян?
Медуларен карцином,отстранена щитовидна жлеза.
Калцитонин-преди операцията-192,една седмица след това-59,месец по-късно-48,4.
CEA-2.1
И още един въпрос-при положение,че не е йод зависим (карцинома),би ли ми навредила отварата от зелени орехчета и спирт?

Редактирано от marata122 на 24.06.11 10:37.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: marata122]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.11 13:28



Това ще се наложи да го обсъдиш с хирурга. Факта че имаш повишен калцитонин един месец след операцията подсказва, че вероятно има останал рак там където е била щитовидната жлеза. Нива под 150 говорят обикновено за останал на място рак, а тези на 150 за метастази (през втория месец след операцията). В много случаи това не е фатално и хората си живеят с малко калцитонин, при положиение, че той не се увеличава бързо. При теб още пада, но един месец след операцията би следвало да е много близо до 0 ако всичко е било отстранено.

За отварата от зелени орехчета и спирт - не знам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторson (Нерегистриран)
Публикувано24.06.11 16:30



здравейте прочетох менението ви че ако се взема зомета не трянва да се приема калции с витамин Д. Или поне аз така го разбрах. Така ли е ? Предварително ви благодаря за отговора.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: son]  
Авторson (Нерегистриран)
Публикувано24.06.11 16:33



забравих да допиша че майка ми взимаше зомета няколко курса, кселода около 7 курса, сега приключи последния курс - има разсейки в скелета почти навсякъде , в черния дроб и сега откриха и мозъчна метастаза заедно с хидроцефалия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор marata122 (непознат)
Публикувано24.06.11 16:54



Благодаря за бързия отговор,PRN.
Предстои ми среща с хирурга,но е другата седмица,а аз исках да знам предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор tajno_cvetence (силна)
Публикувано28.06.11 15:59



Ще бъда много благодарна ако някой специалист изкаже мнение.

Касае се за 75 годишна жена, отслабнала с 20 кг за около година - от 65 сега е 45 кг. Няма сили, задъхва се. Днес я изписаха от Пулмологично отделение. Ето какво е написано в епикризата:

Рентгенография на бял дроб и сърце - Бронхопневмония в ляво. ДД Крайхилусен ту в ляво - намалена просветляемост на левия бял дроб. Бронхитис хр. екзарцебата. Застойни хилуси. Контрола - ляв профил - персистира находката от лицевата графия. Намалена прозрачност на паренхима в областта на горния ляв белодробен дял. Левия хилус е окръглен и туморовидно уголемен предно, с насложени мантелни инфилтративни промени в областта на горния сегмент на лингулата. Личат по-плътни овални фокуси дорзално от хилуса, суперпозирани върху телата на гръдните прешлени и суспектни за лимфаденопатия. Интерлобарната плевра е уплътнена и с разширен каудален участък.

Лабораторни изследвания: СУЕ - 49; Hb - 149; Ht - 0,47; Er- 4,9; Leuc. - 10,8; ДKK - 83;5;7;5; PLT - 310 000; ... AKP - pH - 7,38; pCO2 - 50,0; pO2 - 53,4; BE - 4,5; CB - 27,0; O2caт - 87,2%; Храчка АБГ - Кандида алб. - умерено носителство. ЕКГ - синусов ритъм, индиф. ел. ос. ФИД - ристриктивен тип ВН.

Моля някой да ми каже какво следва, какво ни очаква....



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор givarana (непознат )
Публикувано28.06.11 17:47



Искам да попитам какво означава това и към кой стадий се причислява .
Фасова графия-бял дроб и последващ СТ-бял дроб данни за мекотъканна формация в ляв горен белодробен дял с увеличени паратрахеални и бифуркационни лимфни възли,ангажиране на перикардаи мантелен тип на възпалителна инфилтрация.БКот БАЛ:дир.отр.Изчаква се посявка №834,ФБС-двустранно видимите бронхи са с интактна лигавица,1675;бронхиални епителни клетки,плоски епителни клетки в слузни повлекла.Много неутрофилни левкоцити.True-cut-биопсия:1777,78,79 белодробна тъкан инфилтрирана с нискодиференциран плоскоклетъчен карцином.

ТОВА СЪМ ГО ПРЕПИСАЛА ДОСЛОВНО ОТ ЕПИКРИЗАТА НА БАЩА МИ КОЙТО Е НА 73Г . НЕОПАРАБИЛЕН И БЕЗ ХИМИОТЕРАПИЯ ПОРАДИ ПРЕКАРАН ИНСУЛТ И ИНФАРКТ ПРЕДИ ГОДИНИ НО В МОМЕНТА ОСВЕН КАШЛИЦА И ТЕМПЕРАТУРА НЯМА ДРУГИ ОПЛАКВАНИЯ.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор vesi_na (добър човек)
Публикувано29.06.11 21:04



Моля за разяснения по тази епикриза:
окончателна диагноза: Мелена. Статус пост гастректомия про Са вентрикули. Анемия секундария.
Състояние след резекция на стомаха и сплентектомия. КТ данни за туморна формация с малигнена характеристика, която обхваща главата и тялото на панкреаса. Пакети от уголемени регионални лимфни възли в хилуса на черния дроб и под описаната туморна формация. Множество мета в черния дроб.
Устно ми казаха, че е безнадеждно и остава на обезболяващи, но не можах да си преведа всичко. Има и доста други неща, но преписах най-важното.
Благодаря ви!

Не съди, ако не искаш да бъдеш съден


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: son]  
Автор PRN ()
Публикувано01.07.11 07:23



Правилно си разбрал. При костни метастази калции и кръвта има много (дори прекалено много, което е истински проблем). Вит Д няма просто да го вкара в костите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: givarana]  
Автор PRN ()
Публикувано01.07.11 07:30



Баща ти има рак на белия дроб, който не може да се оперира. Лъчетерапия (колко и каква трябва тепърва да се реши) по беглото описани вероятно би била от полза. Понякога и химиотерапията върши работа, но дали е показана зависи от много други неща (това е по скоро теоретична възможност предвид инсулта и инфаркта).

Въвличането на перикарда не добър знак.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: vesi_na]  
Автор PRN ()
Публикувано01.07.11 08:13



Означава че има голям рецидив там където е бил стомаха, обхващащ лимфните възли около входа на черния дроб и главата+тялото на панкреаса. Освен това има и чернодробна метастаза. Със сигурност няма вариант за лечение, което да доведе до излекуване.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторsvg (Нерегистриран)
Публикувано01.07.11 10:33



Благодаря за отговора. Може би прекалено се доверихме на химиотерапевката на майка ми , за съжаление. Това беше първото което настояваше да пие задължително заедно с кселодата и зометата. Не ми останаха думи с които да опиша нейната некомпетентност и помоща и да се влошат толкова фатално нещата , че в момента просто да чакаме най лошото.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: denicca]  
Автор Dimana64 (вървяща)
Публикувано03.07.11 08:58





Деница - операция, химиотерапия или радиотерапия са трите досегашни възможности,всяка от които се прилага отделно или в комбинация с другите в зависимост от всеки конкретен случай.

Не може да се твърди без да се знае конкретния случай, че само едното от тях е най-добро. Понякога операцията, колкото и трагична да изглежда като последствия отстранява окончателно всички ракови клетки и води до продължителна ремисия. Само достатъчно компетентен лекар и то след комбинирани излседвания и запознаване с пациента може да прецени.

Има и един съвсем нов вид на лечение - с Cetuximab - описан е в горния линк. Може да се комбинираи с радиотерапия.

Моят съвет е - борете се и търсете пътища за излекуване, защото такива винаги, подчертавам - ВИНАГИ - има. Не обръщайте внимание на черните прогнози от страна на когото и да било.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторson (Нерегистриран)
Публикувано03.07.11 17:10



здравейте бих искала да попитам и още нещо, не мога да намяря конкретен отговор и колкото лекари попитах повече получавам съжалително клатене на глава и нищо конкретно. майка ми е с рак на гърдата, с метастази в костите - почти целия скелет, черния дроб, метастаза около малкия мозък - около 5 см, и хидроцефалия. съсътоянетао и е много тежко, не може да става , да ходи, неконтактна е , неадекватна, не знам дали изобщо ни разбира, много отслабнала почти смо кости е останала. Всички ни предупредиха какво да очакваме и ч няма какво да се направи , но нищо по конкретно. Неврохриргът които и видя изследванията каза че може да я вземе и да я оперра веднага в мига които я вземем= в болница , но поради цялостното лошо състояние на организма веротноста да излезе в съзанаие от операцията е многи малка ни дори и да стане от болницата няма да излезе. в същото време казаха че хидроцефалията може във всеки един момент да доведе до мозъчна смърт. Лекарката и отказа да се знаимава вече с нея , нямало какво да прави по въпроса. Питането ми е какво можем да направим ние за да облекчим състоянието й, не знам дали и колко я боли тъй като не ми отговаря, или повтаря това което аз й кажа, не си отваря очите, общо взето не знам как да разбера какво и къде точно я боли. има проблем и с преглащането на лекарставата. Влошава се доста бързо според мен, от 10 дни почти не говори.Въпроса ми е има ли как да се разбере освен скенер - което не знам как ще направим отново тъй като пренасянето и до болница е доста трудно, как се развиват нещата, как да облекчим максимално болките и, какво можем да направим за да се чуства по добре, и може ли да се направи някаква прогноза колко още ще бъде между нас. Предварително блгодаря отново за отговорите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: son]  
Автор PRN ()
Публикувано04.07.11 07:01



Ако тя наистина е в толкова лошо състояние, както го описваш не мисля че можеш да напарвиш нещо героично за нея. Да не говорим какво изпитание би било за всички отиването в болница. Пък и тя едва ли се нуждае от нещо повече от това близките хора да са наоколо. Едва ли има някакви силни болки в момента (това си личи по израза на лицето). За съжаление вероятно и остават дни до няколко седмици. Бъди до нея, това е всичко.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор vesi_na (добър човек)
Публикувано04.07.11 10:13



благодаря за отговора, това означава, че може да се провежда лечение само с алтернативна медицина предполагам, защото вече нищо не е предписано?

Не съди, ако не искаш да бъдеш съден


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторson (Нерегистриран)
Публикувано04.07.11 10:45



благодаря отново за отговора, за съжаление малко трудно се свиква с мисълта. надявам се че успяваме да и дадем това от което има нужда най много в момента - да сме около нея.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: son]  
Автормapu (Нерегистриран)
Публикувано05.07.11 17:23



Моят татко е на 79.Диагнозата му е меланома малигнум.метастазис н.л.паротидей синистра.Беше в болница през май направиха му частична биопсия резекция на паротидната жлеза .Клинично стадиране на първичния тумор Тх N2Mх.Предложиха му операция която отказахме а сега всеки ден с ужас гледам как подутината под ухото му расте .От няколко дни се оплаква от болки в гърдите.Незная нали няма разсейки. Моля ви за съвет какво да направя.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: мapu]  
Автор PRN ()
Публикувано06.07.11 08:10



Нормалното лечение в такива случаи е операция, последвана от лъчетерапия. Ако операцията вече е невъзможна, тогава лъчетерапията сама по себе си може да задържи нещата. При всички случаи отказа на каквото и да е лечение е много неразумен избор. Дори при наличие на матастази, оставянето на нелекуван проблем е областта на главата и шията би довел до много мизерни последни месеци от живота на човека. Следващото, което ще се случи е че загуба на функцията на фациалния нерв (с парализа на тази страна на лицето), а след това ще се меланома ще излезе през кожата и ще направи голяма разязвена буца отсрани на лицето.

Разговор с хирурга и с лъчетерапевт са нормално следващите стъпки. Нищо че си отказала лечение преди, на човек му е разрешено да греши.

Редактирано от PRN на 06.07.11 08:11.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор giveMeFive (:))
Публикувано06.07.11 11:11



Здравейте,
Оперирана съм от рак на яйчниците преди 5 години, степен 2Б. Благодаря на Бога, досега всичко е наред! Обаче тъй като бях на 28 години, когато ме оперираха, сега вече на 33 съм с остеопороза (не съм на ХЗТ). Мойта онколожка досега беше против приемането на по-сериозни лекарства за остеопорозата - приемам само калций и алфа Д3. Обаче след последното измерване на костите, положението не е розово.
Та, искам да попитам лекарите тук, какво е тяхното мнение - безопасно ли е от гледна точка на рака да се приемат бифосфонати? Благодаря!





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: giveMeFive]  
Автор PRN ()
Публикувано07.07.11 07:49



На 33 и вече с остеопороза - бифосфонатите са си направо задължителни.



Тема Липосарком и лъчетерапиянови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.07.11 14:57



Здравейте, имам следния въпрос:

Пациент с доказан мискоиден липосарком на бедрото - отстранен оперативно. Има налични топчета и на другото бедро. Решението на онкологичния комитет е следоперативна лъчетерапия. Корем и бял дроб чисти.

Върши ли си работата лъчетерапията на оперираното място, ако има и на други места топчета /не са взимани проби за хистология от тях/? Каква е практиката?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 07.07.11 14:58.



Тема Re: Липосарком и лъчетерапиянови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано08.07.11 09:08



Липосаркома е един от малкото саркоми, които може да е мултифокален. Т.е. другите "топчета" може да са нови саркоми (а не метастази) и затова се лекуват всяко за себе си. Друг е въпроса, че без биопсия никой не може да бъде сигурен какви за тези "топчета", може и нищо общо да нямат със саркома.

Лъчелечението не е грешен подход, просто трябва да се види какви са другите неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор m1999 (непознат)
Публикувано08.07.11 18:33



Днес майка ми си взе изследванията - инвазивен дуктален карцином - стадий T4cNxMx ст.3/ ІІ гр. Какво означава това? Назначиха й лъчетерапия и химиотерапия. Може ли някой да ми каже как ще се развият нещата занапред.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: m1999]  
Автор m1999 (непознат)
Публикувано09.07.11 16:31



Показателите от изследванията й са следните:
Hb 116
Er 3.86
Ht 0.326
Plt 305
Кр. захар 5,7
Това е за инвазивен дуктален карцином
стадий T4cNxMx ст. 3/ гр.ІІ
назначена й е лъчетерапия и химиотерапия. Какви са прогнозите?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор don_1953 (непознат)
Публикувано12.07.11 13:40



За вредата от сладките неща и ползата от други храни съм чела в тази книга

.
В един от разделите авторът твърди, че прави обобщение на многобройни изследвания за връзката между храненето и образуването на някои видове рак и в резултат на това прави препоръки кои храни са полезни и кои вредни.

Пиша Ви не за да споря с Вас, а да Ви отговоря от къде ги четем тези неща-от разни популярни четива, с които можем да се справим, а не от специализирана медицинска литература. Друг е въпроса дали трябва да им се доверяваме...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: m1999]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано12.07.11 19:53



Твърде е рано за прогнози. До голяма степен развитието на болестта и шансовете за излекуване зависят от това как ще се повлияе от химиотерапията. Фокусирайте се върху настоящето лечение и я подкрепяйте. Това е полезното, което можете да направите на този етап.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Автор m1999 (непознат)
Публикувано12.07.11 20:47



Благодаря Ви! Тя духом се държи, вярва че ще се оправи, спазва всичко което й се каже. Не го приема като болест, притесненията са сякаче повече мой. Храни се здравословно, дано има шанс. Пие в момента Герисан. Кое е по добро Герисан или Натанал



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: m1999]  
Автор Elinia (непознат )
Публикувано13.07.11 16:01



Здравейте, някой има ли представа какво е това -" Сириус Д" - хранителна добавка.

Ето, тук го намерих, но инфото ми звучи доста рекламно.

http://www.sirius-d.com/

Редактирано от Elinia на 13.07.11 16:02.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано15.07.11 08:23



Зравейте д-ре, майка ми е на 74 год, страда от РМЖ, ваша колежка е - лекар.
Тъй като се познават, от един курс са с оператора, а и с другите лекари като седнат и си говорят, пият кафета, лафът си, смеят си се... Като лекар, предполагам Ви е ясно за какво говоря. Но аз хем я придружавам навсякъде, хем съм в пълно неведение.
А не ми е удобно да отида и да питам колегите и. Ясно, лекарите се поддържате и си говорите на ваш език, ваши неща, но нас близките ни боли и искаме да сме наясно какво е положението. Двама хирурзи ми казаха междудругото да не съм се притеснявала, макар и позакъснели, навреме сме били хванали нещата.
Но не зная дали не ме щадат, което още повече ме изпива, загубих си напълно съня.
Моля поне Вие да ми кажете какво би следвало от тук насетне, какви са прогнозите?
Има ли вероятност от няколко години ремисия или...
Диагноза - Ca. glandulae mammae sinistra pT4aN2Mx
Операция 16.06 т.г. - едностранна радикална мастектомия - отстранени два тумора с диаметър около 5 см и другия 1 см, както и 15 лимфни възли.
Хистология: гърда с фиброкистична трансформация, без карциномни инфилтрати;
15 бр лимфни възли с тотално ангажиране от карциномни мета в 4 бр, в останалите възли неспецифичен лимфааденит, без карциномни мета;
Замразен срез (терфир) - гърда с инвазивен дуктален аденокарцином (2-3 ст. на малигненост).
Имунохистохимия (доц.Христова, Александровска), резултатите излезаха едва преди 2 дни) и за двата хормона е "-", за ХЕР2 "++" - но в момента се повтаря ("киш").

Въпросите докторе са ми: какво следва да се прави от тук нататък?
Кога трябва да се реши за химията? щом ни дадат окончателния ХЕР2 ли?
И не се ли губи много време след операцията - досега цял месец а онколог още не я консултирал за продължението с химиотерапията?
Тази там комисията, къде трябва да бъде - където е оперирана (б-ца Токуда) или някъде другаде - кой решава това?

Досега са правени рентген на бял дроб, пълно ехографско изследване и засега нищо обезпокоително, но какво би трябвало да се направи още за проверка за евентуални мета - скенер ли, ЯМР ли?
Аз искам да знам тези неща и така ще мога да и давам малко зор....
Вълнува ме много и какво да очаквам в близко бъдеще - имам възможност за работа от есента за 1 год в Италия, дали не е по-добре да си остана тука при нея?
Майка ми освен да си предсказва черни сценарии не ми казва много.

Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
Автор PRN ()
Публикувано16.07.11 17:13



T4aN1M0 си е понапреднал рак, но определено прогнозата не е непременно "черна".

На майка ти ще и трябва химиотерапия, каква точно зависи от онколога. Обикновено ФЕК х 4 (всеки три седмици) последвани от 8 седмици Таксол (седмични инфузии). Ако е позитивен ХЕР2 - 1 година Херцептин, който се започва след ФЕК-а и заедно с Таксола. Майка ти е на 74 години и онколога може и да модифицира тази схема.

След химиотерапията на майка ти нормално ще й трябва и лъчетерапия (голям тумор, 4 въвлечени лимфни възли). Аз лично пращам всички на СТ скенер на цяло тяло и толкова... по отношение на потенциални метастази. ЯМР сам по себе си не върши работа.

Най-общо преминала през всичко това майка ти има около 30% шанс никога да не направи рецидив на рака и да се счита за излекувана. Няма страшно - имате още малко време да се поумува на химиотерапията (поне няколко седмици още).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.07.11 19:30



Аз бих направил костна сцинтиграфия, рентгенография на белите дробове, ехография на коремни органи и туморни маркери. След 6 месеца ако няма друга причина да ги направя по-рано бих ги повторил. Консултирайте се след резултата от НЕR-2 с онколог относно цялостната стратегия за лечение във времето и си ходете да работите в Италия. Майка Ви ще се справи може би по-добре ако не пропускате възможности за собственото си развитие заради нея. Такива са майките...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано18.07.11 01:55



Да благодаря много за изчерпателните отговори и на двама ви. По оТношение на рентгенография на белите дробове и ехография на коремни органи (+ черен дроб) ги направихме преди операцията и няма поне засега никакви обезпокоителни моменти. Малко нахално сигурно става но да питам и за проверка за евентуални метастази, коментирахме за новия скенер, който мисля от няколко дни работи в Александрова болница. Не е ли най-добрия вариант с него да се проверят и за в костите и изобщо за метастази? За НЕR2, първия резултат беше "++" и сега го повтарят. Утре (днес вече) трябва да са излязли. Само не ми е ясно, имало някаква комисия с онколози и т.н. Там предполагам се решавало за лечението за в бъдеще и за химиотерапията. Тази комисията предполагам е в болницата където е извършена операцията или греша (в нашия случай Токуда). Защото и майка ми не е наясно, тя вярно е лекар-ревматолог но не е изобщо наясно с процедурите и изчаква хирурга, който и е познат и му има доверие да я насочи. Казва ми, че когато има назначена терапия, евентуално при необходимост би потърсила и второ мнение.

Отново благодаря и на двама ви с отговорите, и ако тези допълнителни разяснения ми ги обясните ще съм също много признателна.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано18.07.11 12:08



Здравейте БЛАГОДАРЯ ЧЕ ВИ ИМА...Баща ми от около 2 седмици има болки в стомаха ,гадене и повръщане когато е на гладен стомах / през ден/.Той е с рас на простатата и косни метастази.
Възможно ли е това гадене и повръщане да е от вероятни метастази...? в стомаха или гастрит/язва/ който е диагностичциран преди около 7 години.
Единствения вариант гастроскопията ли е .....която е повече от гадост.
НЕКСИУМ - изпи една таблетка след което пак повърна...?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано18.07.11 13:43



Почти със сигурност гаденето и повръщането не е резултат от метастази в стомаха. Понякога простатния рак може да даде метастази в лимфните възли, около стомаха или в черния дроб, но това е много рядка причина за подобни проблеми. Причини за гадене и повръщане има много. От стария гастрит/язва, през потенциални метаболитни проблеми (особено висок калции) до реакция на определени лекарства. Бе истински лекар няма да решиш проблема.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
Автор PRN ()
Публикувано18.07.11 13:48



Всеки скенер произведен в последните 10 години ще свърши работа. Не е необходимо да се рови особено дълбоко за метастази. Каква е точно процедурата оттук нататък ще й обясни хирурга (всяка болница си има своя система на туморни комитети).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано18.07.11 19:08



Новият скенер, за който споменавате е РЕТ-СТ и е излишен в момента. Виж костната сцинтиграфия е нещо стандартно за нейния стадий. Няма нужда да чакате хирурга да се сети за Вас. Аз изпращам пациентите си да се консултират с химиотерапевт незабавно след изписването. Освен че получават някаква яснота какво следва оттук нататък понякога пестят и време, което у нас нерядко се губи в чакане на едно или друго лекарство.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано19.07.11 12:19



Да мерси, присъединявам се към Krasi - наистина е страхотно, че ви има - защото без вашата неоценима помощ хората неразбиращи навътре нещата, се лутат и истина понякога се губи много и много пъти безценно време. Ние изчакваме повторния ХЕР2/Киш да излезе и веднага ще бъде представена на комисията от хирурга, това го разбрахме. Ще се възползвам, още веднъж от компетентното мнение и на двама ви, след излизането на резултата и назначената терапия, доколко е адекватна, за да разбера дали да настоявам пред майка ми да търси евентуално и друго мнение или не. Благодаря отново и Господ много здраве и успехи в професията да ви дава.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.07.11 18:46



Въпросът е на din51

"Здравейте,
Наскоро, при изследвания на PSA с показател 12,5 и след биопсия на простатата във ВМА се установи в ляво латерално база Б11-13974 зона на високо диференциран простатен аденокарцином скор по Глисън 2+2=4. При направения МРТ на малък таз заключението е следното - простатен Ца в лявата периферна зона на нивото на базата на жлезата. Суспективни данни за екстркапсулна експанзия към лвеия везикопростатен ъгъл. Не се установяват уголемени регионални лимфни възли. Същтото беше потвърдено и от КТ - няма разсейки в малкия таз, лимфни възлии семенни мехурчета.
Въпроса ми е необходима ли е операция или може да се спре процеса с медикаменти или лъчелечение, което се практикува в болница Токуда.
Благодаря ви предварително за отговора."

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторmari (Нерегистриран)
Публикувано21.07.11 19:29



Здравейте! На 56 години съм и след леко кървене/ не ми беше спрял окончателно цикъла/и последващо пробно абразио, се откри малигнизиран аденоматозен полип на ендометриума до нискодиференциран аденокарценом на ендометриума.В края на 2010г. ми беше направена тотална хистеректомия с двустранна аднексектомия, но понеже резултата от оперативния материал беше "... остатък от ендометриален полип с жлезиста и атипична хиперплазия с преход към високодиференциран аденокарценом - 1В/II pT1b No Mo;G1", се наложи да направя ревизия при която от кюртажния материал -"жлезист ендометриален полип с атипична жлезиста хиперплазия преминаваща в умерено диференциран жлезист ендометриален карценом (G2)", а от оперативния материал - "огнищно разположена атипична жлезиста хиперплазия преминаваща от умерено във високодиференциран жлезист ендометроиден аденокарценом(G1-G2), обхващащ само ендометриума(pT1a) на фона на ендометриоза в горната третина на ендометриума, която преминава в атипична жлезиста хиперплазия с огнища на високодиференциран ендометриален карценом (G1)(pT1b)". По препоръка на патолога, изследвах и стероидните рецептори и се оказа: ЕR-силно положителна реакция, PrR- силно положителна реакция, но не ми беше предписана хормонална терапия, а и според онколога ми е противопоказна. При цитологочно изследване на гинекологична цитонамазка от този месец резултата е " нормални епителни клетки съответстващи на умерено естрогенно ниво..."След операцията и досега не знам какво трябва да приемам, как да се храня за да не провокирам допълнително завишаване на естрогените.... Топли вълни нямам /като изключим редките случаи на нощно изпотяване/. Започнах да пия Новомин и Алое вера, но без консултация с лекар се страхувам дали няма да провокирам отново развитие на ракови клетки, та не да ми помогнат, а да ми навредят. Трябва ли да избягвам храни съдържащи естрогени, които иначе са препоръчителни при менопауза? Ще Ви бъда много благодарна ако ме посъветвате, при тези резултати и без хормонотерапия имам ли основание за притеснение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор PRN ()
Публикувано21.07.11 21:34



Отговор на въпроса на din51

Това което описваш е ранен рак на простатата, който е напълно лечим и с операция и с лъчетерапия (медикаментите сами по себе си не лекуват рак, но могат да задържат процеса).

Дали и как много зависи от това на колко години е пациента, в какво общо състояние, той какво иска и как вижда нещата. Много възрастни пациенти могат да се оставят и без лечение - само на наблюдение на първо време. И операцията и лъчетерапията (дори потенциално брахитерапия) са опции с общо взето еднакъв шанс за излекуване, но различни странични ефекти.

Редактирано от *jull** на 21.07.11 22:04.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: mari]  
Автор PRN ()
Публикувано21.07.11 21:43



Не виждам особена причина за притеснение. Ако въобще имаш рак на ендометриума (малко е рано за това като възраст, а и е имало доста чудене с хистологията, понякога не е толкова лесно да се различи рака от хиперплазиите, който са доста чести на границата на менопаузата) това е много ранна фаза. Операцията е напълно достатъчна като лечение.

Хормоналните рецептори разбира се, че ще са положителни, какви други да бъдат когато става дума за ендометриум. Не съм и чувал да се изследват в такива случаи. Това не означава нищо (не е като при рака на гърдата). Хормонално лечение с Провера не се прави в случаи като твоя. Яж нормални неща, който нормално ядеш и толкова, без да се слагаш на специална диета. Оставила си проблема зад гърба си.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторmari (Нерегистриран)
Публикувано21.07.11 23:02



Заради това- да провеждам или не лъчетерапия, беше важно да се уточни ниско или високодиференциран е и това наложи ревизия на резултата.
Хиперплазията - казаха ми,че не е рак, но би могло да се развие като рак и ме посъветваха някой ренгенолози да направя 6 брахитерапии,а онколога ми каза ,че не е трябвало да правя.
Колкото до естрогена съм чела,че е най- малко необходим при тази диагноза и да се внимава с храните които го съдържат.
Ще се постарая наистина да го оставя зад гърба си и да не го мисля повече.
Много Ви благодаря!Жив и здрав да сте!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторянuцa (Нерегистриран)
Публикувано26.07.11 17:16



Въпросът е преместен в темата Алтернативи за лечение на рак":

Редактирано от *jull** на 26.07.11 19:28.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторuвa75 (Нерегистриран)
Публикувано26.07.11 19:46



На 09.07.10, при последната химиотерапия на мама и е направено рентгеново изследване на бял дроб - "Релакс.Диафр.Декст.
Моля Ви, разяснете какво означава това.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор krasi ganchev (непознат )
Публикувано27.07.11 23:04



ЗДРАВЕИТЕ НАКРАТКО НАПРАВИХ 2 ОПЕРАЦИИ ЗА 1ДНА ГОД ОТ РАК В ОБЛАСТА НА ГЛАВАТА НА 35 ГОД САМ ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА .....КАРЦИНОМА КАВИ НАЗИ ДЕКСТРА .СТ ПОСТ СИАЛОАДЕНЕКТОМИА ГЛ СУБМАИДИБУЛАРИС ДЕКСТРА ПРО КАРЦИНОМА.СТ ПОСТ ТГТ МОЛИАВИ КАЙЕТЕМИ ИСТИНАТА ГОЛИАМ ИЛИ МАЛАК ШАНС БЛАГОДАРИА



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: uвa75]  
Авторuвa75 (Нерегистриран)
Публикувано27.07.11 23:33



Моля Ви, отговорете ми!
Задължително ли е при HER2 / ++/ да се взима Херцептин



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор m1999 (непознат)
Публикувано28.07.11 13:40



Здравейте , майка е в ІІІв стадий с рак на гърдата, проведоха й 5 курса на лъчетерапия, туморът взе да се разпада и постоянно текат разни боклуци с примеси от кръв, та сега решиха да спрат всички следващи процедури и да я оперират с довода, че им се искало да запазят гърдата, а нямало да стане, та мисълта ми е дали е правилно това тяхно решение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: krasi ganchev]  
Автор panterata11 (непознат )
Публикувано30.07.11 11:21



Автор: krasi ganchev
Тема: Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6

ЗДРАВЕИТЕ НАКРАТКО НАПРАВИХ 2 ОПЕРАЦИИ ЗА 1ДНА ГОД ОТ РАК В ОБЛАСТА НА ГЛАВАТА НА 35 ГОД САМ ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА .....КАРЦИНОМА КАВИ НАЗИ ДЕКСТРА .СТ ПОСТ СИАЛОАДЕНЕКТОМИА ГЛ СУБМАИДИБУЛАРИС ДЕКСТРА ПРО КАРЦИНОМА.СТ ПОСТ ТГТ МОЛИАВИ КАЙЕТЕМИ ИСТИНАТА ГОЛИАМ ИЛИ МАЛАК ШАНС БЛАГОДАРИА



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: m1999]  
Автор PRN ()
Публикувано30.07.11 11:45



При толкова откъслечна информация едва ли мога да ти дам смислен отговор. Операцията не звучи да е лоша идея, напротив. Но ако е била възможна, за какво въобще са започнали лъчетерапия в началото? И защо я спират така прибързано? Довода "да запазят гърдата" е несериозен при големи некротични тумори. При по-малки тумори това обикновено се прави с химиотерапия преди операцията. Въобще цялата история е мътна, информацията ти съвсем откъслечна. Не бих истински коментирал лечението, освен с това че тази гърда трябва да се махне ако е технически възможно това да се направи без да се остави тумор върху гръдната стена.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: uвa75]  
Автор PRN ()
Публикувано30.07.11 11:49



От въпроси от ред-два предпочитам да не отговарям. Някак си несериозно е и не би било от полза за никого.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: panterata11]  
Автор PRN ()
Публикувано30.07.11 11:58



Въобще не разбрах за какво говориш, няма нито дума за хистологията, за това колко напълно е изрязан тумора и къде е той (в субмандибуларната жлеза или в носната кухина). Въобще въпроса ти показва известно неуважение към хората, който пишат и четат тук - нищо повече.

Говори с лекуващия си лекар - той знае повече от нас.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Anabela (viarva6ta)
Публикувано31.07.11 23:32



Здравейте MД,синът mи е на 24г.с диагноза диферинциран хондросаркоm на тазобедренната става.Опериран е през април 2010г и след екстракция на костта mу е поставена протеза.От тогава сmе направили 2 ПЕТ скенера и слава на Бог вси4ко е норmално, за сега сmе в реmисия,последниат скенер бе6е в на4алото на mаи т.г и от таm mе посъветваха да не го обла4ваm изли6но.от диспансера не ни съветват пък абсолутно ни6то казвайки, 4е за този вид туmор няmа терапия,затова се обра6таm къm Вас с mолбата да ни разясните какво би било уmестно да предприеmеmе в неговият казус,4рез какви други техники mожеmе да следиmе развитието на болестта.Искренно Ви благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор m1999 (непознат)
Публикувано03.08.11 13:03



Здравейте, искам да попитам при хемоглобин 106 може ли да се извърши операция на рак на гърдата



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Anabela]  
Автор PRN ()
Публикувано04.08.11 10:18



Хората от диспансера са прави. Няма някакво кой знае какво успешно лечение от тук нататък ако момчето развие рецидив. Хондросаркома не се повлиява нито от лъчетерапия, нито от химиотерапиите, които имаме в момента. Така че някакво много стриктно проследяване няма особена роля, защото потенциален рецидив няма лечение и дали човек ще разбере за него по-рано (когато няма симптоми) или по-късно (когато е довел до симптоми) няма особено значение.

Аз лично правя рентгенова графия на бял дроб на 6 месеца и толкова (повече за успокоение на пациентите, отколкото от гледна точка на потенциално ранно лечение). Разбира се, всички нови симптоми се изследват в зависимост от това какви са.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: m1999]  
Автор PRN ()
Публикувано04.08.11 10:19



Може.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано04.08.11 10:35



Здравейте отново, бяхте много любезни да ми отговорите по-рано, на зададените въпроси за последващата терапия след извършена операция на карцином на гърдата на майка ми. Сега направихме искането от онколога ни ехограф на сърце и н.проблем слава богу, но се оказа но се оказа за цитохистологи4ното изследване "cish" правено в "Александровска" болница не е станало, цитирам - "тъй като заради жегите материалите са се провалили. Шефката доц.Христова била в отпуск и евентуално септември когато се върнела, щяло да се повтори."?! Въпросът ми към вас е доколко е важно това изследване и без него дали би могло да се проведе правилно химио-терапията. Другите резултати са ХЕР2++, хормоните са отрицателни. Благодаря Ви.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.08.11 15:54



Здравейте PRN, имам следния въпрос:
Млада жена с рак на вулвата, Т4N1М0, проведена е лъчетерапия. Има силно миризливо течение от влагалището, което лекарите твърдят, че е следствие от лъчетерапията и я "дерат" /така се изрази майката на младата жена/, а според мен почистват изгорените тъкани и то без упойка.
Та въпросът ми е: какво освен почистването може да се направи, за да се облекчи състоянието на жената?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторgivarana (Нерегистриран)
Публикувано05.08.11 20:46



Калцификати на бял дроб открити на рентгенова снимка какво означават дали това не са сенки след направена биопсия или говорят за нещо друго



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторcocolino (Нерегистриран)
Публикувано06.08.11 08:50



Здравейте, пиша за първи път,а и още съм объркана от диагнозата на баща ми. Търся съвет за рак на хранопровода , диагнозата я поставиха при фибро гастро скопия ( има туморно убразование преди стомаха, а стомаха е недостъпен поради стеснение) - чакам резултатите от биопсията, а след 3 дни е на ядрено-магнитен в Пирогов.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: cocolino]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.08.11 08:59



В Справочника на темите (горе на първата страница) имаме цял раздел, свързан с това заболяване:



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано07.08.11 10:50



Това е много объркана история, подозирам че има доста неказани и неясни неща. Така че не мога да дам някакъв конкретен съвет. Едно е сигурно - лъчетерапията сама по себе си не дава течение в такива случаи. Течението може да е резултат на туморен разпад, на инфекция (особено анаеробна), на фистула с ректума или пикочния мехур...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: givarana]  
Автор PRN ()
Публикувано07.08.11 10:51



Калцификатите в белид дроб обикновено не са резултат на рак-а, а на предишни белодрбни инфекции (включително туберкулоза).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Cилвия78]  
Автор PRN ()
Публикувано07.08.11 10:54



Обикновено Херцептина не се започва е самото начало на химиотерапията, а около 3 месеца по-късно, но много зависи от конкретния режим. Така че може да се започне химиотерапия и без да е наличен краиния резултат от ХЕР2.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторgivarana (Нерегистриран)
Публикувано07.08.11 17:21



Много се извинявам но искам да попитам четох ,че там където има калцификати няма рак ,става въпрос за бял дроб при баща ми в самата сянка на графията която ятълкуват като туморна сега се виждат два калцификата които преди два месеца ги нямаше на предната графия дали това не са сенки вседствие на биопсията



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: givarana]  
Автор PRN ()
Публикувано09.08.11 06:27



Не знам, информацията, която даваш е прекалено накъсана и фрагментарна. Пък и клуба не е за дигностициране на болести. Калцификатите като цяло не означават нищо, само по тях кой знае каква диагноза не може да се постави.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Isk_ivanov-205661 (непознат )
Публикувано16.08.11 13:01



Здравейте! Става въпрос за баща ми, който е на 65 години. Диагноза ТУ ретроперитонеалис. Хистология 1. Тумор ретроперитонеален - 6-7 см. с некроза. Крайно анапластичен малигнен, смесен, мезенхимален бластом по типа на гиганскоклетъчен липосарком. Фиброзиращ хистиоцитом, хондросарком.
Тестис - атрофичен паренхим
Лимфни възли -2 бр. Фиброзни промени в паренхима.

Има препоръка за химиотерапия, но диспансера към който е насочен ни обясняват, че няма смисъл от нея, защото този тип тумори са резисцентни към всякакъв тип терапия. Моля за мнение дали да настояваме за такава.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Мима (непознат )
Публикувано16.08.11 18:31



Майка ми е на 62 години и й беше извършена ЛХТ с двустранна аднесектомия и оментектомия поради Светлоклетъчен карцином на десния яйчник в IIВКС pT2вpNxpM0 стадий 2в клетъчна група-02 на 13.04.2011г.От епикризата оперативна диагноза:Ca ovarii dextra Infiltratio pelvis.Ascites.Ин ситу:Асцит в абдомена~1л.Матка и леви аднекси-б.о.От десния аднекс,изхожда ту формация на м.л.IV,инфилтрираща тазовото дъно.Дугласа,предна стена на ректум,задна влагалищна стена.Не се вижда карциноза.Останали коремни органи-бч.о.Придружаващи заболявания:хроничен атрофичен гастрит,вторична желязодефицитна анемия,хроничен бронхит,жлъчен мехур с калкулозен холецистит и нарушен глюкозен толеранс.Назначени й бяха 6 курса химиотерапия с Ендоксан и Цисплатина.Изследванията на ПКК след 1 и 2 ХТ бяха долу-горе в норма.Направихме 4 ХТ,като последната беше на 3 и 4 август(първи ден вливат Ендоксана,а на следващия Цисплатината).ПКК преди 4 ХТ на 1.08.2011г. изглеждаше така:Хемоглобин-76,Еритроцити-3,07,Левкоцити-8,9,Тромбоцити-432,Хематокрит-0,228,Кръвна захар-6,7,ЖЕЛЯЗО(което аз и проследявам)-3,6,ЖСК-30,СУЕ-135,АSАТ-36,АЛАТ-12,Фе-36,Креат.-56,Уреа-2,7,Общ.билирубин-14,07.В болницата й бяха направени 3 кръвопреливания(Ер.маса)-2 преди 4 ХТ и 1 след приключването й.Беше й направен Скенер на 3.08.2011г. на горен и среден етаж на абдомена след контрастно усилване:Черен дроб-запазена форма.Размери леко уголемени.Хомогенна структура на паренхима(Какво означава това?).Няма аднормно натрупване на контраст.Няма патологично съдова мрежа.Л.в.ад портам неуголемени.Параортални л.в. неуголемени.Надбъбреци и бъбреци-нормални.Панкреас и далак-нормални.В ЗАДНО ЛЯВАТА ЧАСТ НА ТЯЛОТО НА Л-4 СЕ ОТЧИТА ОСТЕОСКЛЕРОТИЧНИ ОСТРОВИ-ВЪЗМОЖНО ОФОРМЯЩА СЕ МЕТА.(Какво означава това-да очаквам ли тук да се прояви рака и за рак на костите ли ще става въпрос?).Ro на гръден кош и бял дроб-без данни за активен процес.
При изписване от болницата й бе назначено лечение с "Венофер",ампули от 50мг.-10 броя,Фолиева киселина 2х1 и В6-3х2 и консултация с хематолог.Направихме я.Хелатологът ни забрани да вливаме желязото(защото ще навреди на майка ми).Когато отидохме след една седмица на контрола след 4 ХТ химиотерапията й бе спряна без обяснение и много грубо отношение.Струва ми се,че онколожката се ядоса,че не съм купила "Венофер" и вляла в домашни условия на майка ми или може би защото й казах,че мама колабира 2 пъти на 4 и 5 ден след 4ХТ-силно треперене,невероятен студ и температура до 39,5 градуса.Майка ми беше с кръвни показатели:Хемоглобин-111,Еритроцити-4,08,Левкоцити-8,2,Тромбоцити-204,Хематокрит-0,316.Аз отново изследвах по мое желение Желязото-2,6,ЖСК-28.
Туморният маркер СА 125 преди 1 ХТ беше 93,а сега преди 4 ХТ се е покачил на 456,но не беше вписан в досието и в епикризата и аз си го взех от лабораторията.Но не съм сигурна дали нарочно не беше вписан в епикризата и онколожката дали имаше представа за размера му.Тя каза,че ни оставя семейните лекари да ни лекуват-такъв ли е реда,няма ли да има проследяване от тук нататък.Бях много възмутена.
Сега майка ми е отчаяна,храни се малко,често й се гади и понякога повръща.Има фебрилитет от 4 месеца,запек,понякога разтройство,основно лежи в леглото,но може да се движи,чувства,че няма достатъчно сили,кожата й е жълта.Сутрин температурата й е нормална,а във вечерните часове се вдига до 37,7 градуса.
Мили MD и PRN,ако изчетохте всичко до тук и имате желание да ми отговорите въпросите ми са следните:
1.Според Вас нужно ли е да вливаме "Венофер" и да пием Фолиева к-на и В6(Февруари тази година мама лежа в гастроентерологично отделение и й го вливаха 7 поредни дни-желязото се покачи от 3,0 едва на 4,7,а ЖСК от 46 спадна на 36,после пиеше "Сорбифер",но почти без резултат за повишаване на желязото)?
2.Тъй като ТМ един месец след операцията беше СА 125-93 означава ли,че хирургът не си е свършил добре работата?
3.Тази силна липса на апетит от Ендоксана и Цисплатината ли са или повече от развиващия се в нея тумор(майка беше с невероятен апетит от 117 кг вече е 77,отслабна 40кг за 7 месеца)?
4.Имам ли право да изисквам проследяване и лечение от онколог?
5.След като тази химиотерапия не работи не трябва ли да се пробва с друга и трябва ли да мине известно време,за да се възстанови организма(ако изобщо това е възможно в нашия случай)?А да не би нова ХТ да я погуби по-бързо!
6.Има ли начин за подобряване състоянието на майка ми?Вярно ли е,че след приключване на ХТ болният има право на 20 дни в годината пролежаване в болница за подобряване и възстановяване на състоянието му?
7.Повръщането и гаденето след 10-15 дни от ХТ на какво се дължи?
8.Според Вас това краят ли е?

Благодаря на всички пишещи в този сайт и най-вече на докторите,че отделят от ценното си време.Благоря на Господ,че ви има!!!Ако имате възможност да ми отговорите поне на някои от въпросите ще съм Ви много благодарна,защото съм много объркана,отчаяна и не зная от тук нататък какво да предприема и към кого да се обърна!



Тема Re: Липосарком и лъчетерапиянови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.08.11 16:20



Здравейте отново PRN. Един липосарком и други две извадени топчета от същото бедро - липоми. Предлагат лъчетерапия, но пациента се колебае, защото не са му ясни критериите за прилагане на такова лечение. Още повече, че хирурга и патолога са му казали, че не се влияе липосаркома от лъчетерапия, а на онкологичния комитет са предписали точно това.

И след поредната консултация, онколог му е казал, че дали да се прилага лъчетерапия зависи от степента на малигненост на тумора. Имало три степени и терапия не се прилага само на първа степен, втора и трета се облъчват.


Как се определя дали да се приложи такава терапия? Зависи ли от степента на малигненост и как се определя тя? В хистологията пише само миксоиден липосарком няма друго определение или буквичка G с цифра.

И защо лекарите не са на едно мнение, а решение трябва да взима пациента? Не ми отговаряйте на последния въпрос, просто ми се изплъзна, но и много ме тормози.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 18.08.11 16:29.



Тема Re: Липосарком и лъчетерапиянови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано20.08.11 23:37



Мискоидните липосаркоми са обикновено показани за лъчелечение, особено след като знаем вече че нама метастази. Зависи къде е мястото разбира се. В това отношние аз на мястото на пациента бих си слушал онколога.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Isk_ivanov-205661]  
Автор PRN ()
Публикувано20.08.11 23:43



Доколкото разбирам става дума за ретропериториален сарком, а не за тумор на тестиса с метастаза в ретроперитонеума (може и да греша, много си пестелив с описанието на случая). В такъв случай наистина химиотерапията няма да свърши никаква работа.

Нормално тези неща се оперират и понякога облъчват.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Мима]  
Автор PRN ()
Публикувано21.08.11 11:30



Това си е направо лавина от въпроси в най-различни посоки. Съвсем накратко:

Изглежда първите 4 цикъла химиотерапия не са контролирани заболяването, туморния маркер се повишава значително. Ендоксан-Цисплатина е стар режим за рак на яйчника, дори в България стандартната терапия е Таксол-Цисплатина. Защо за избрали стария режим - не знам.

Венозните железни препарати нямат никакъв смисъл, в това отношение хематоложката е съвсем права. Ако хемоглобина падне под 90 може да се прелее още кръв, но с хемоглобин от 111 това не се налага.

Хирурга си е свършил работата, колкото е могъл.

Повръщането 2 седмици след цисплатина може още да е резултат на химиотерапията (притеснява ме обаче покачването на туморния маркер - може и да е резултат на неконтролиран рак). Трябва скенер, въпреки че и скенера не в 100% в диагностицирането на рецидив.

Болниците не са санаториуми в днешно време, никой няма да се възтанови от каквото и да е, само като лежи в болница. По-скоро здрав човек ще се разболее, ако го затвориш 20 дена в болница.

Дали това е края - не вярвам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Liliko (непознат )
Публикувано23.08.11 16:53



ЗДРАВЕЙТЕ!
ПИША ЗА ПЪРВИ ПЪТ И АЗ И ЩЕ БЪДА МНОГО БЛАГОДАРНА, АКО МЕ ОРИЕНТИРАТЕ В СИТУАЦИЯТА.
СЕСТРА МИ Е С КАРЦИНОМ НА ГЪРДАТА. НА 16-ТИ ТОЗИ МЕСЕЦ НАПРАВИ 4-ТА ВЛИВКА И ДНЕС СЕ ЯВИ НА ОНКОКОМИТЕТ - ОКАЗА СЕ, ЧЕ ВСИЧКО Е БИЛО НАПРАЗНО, Т.Е. ЕФЕКТА Е ОБРАТЕН - ТУМОРНИТЕ МАРКЕРИ СА СЕ УВЕЛИЧИЛИ ПОЧТИ ДВОЙНО. НАСТРОЧИХА Й НОВА ДАТА ЗА 9 СЕПТЕМВРИ, НО ЗА КАКВО ?!?! НИКОЙ НЕ НИ КАЗВА, ЩЯЛИ ДА МИСЛЯТ. КАКВО БИХА МОГЛИ ДА ПРЕДПРИЕМАТ В СЛУЧАЯ И КАК ТАКА 3 МЕСЕЦА ХИМИОТЕРАПИЯ СА ВЛОШИЛИ ПОЛОЖЕНИЕТО. ВЪЗМУТЕНА СЪМ И ОТ ТОВА, ЧЕ ДОРИ БЕЗ ИЗОБЩО ДА РАЗБИРАМЕ ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, УСЕТИХМЕ ОЩЕ СЛЕД ВТОРАТА ВЛИВКА, ЧЕ САМИЯ ТУМОР НЕ САМО ЧЕ НЕ СЕ ОГРАНИЧАВА, НО ДОРИ ЗАЧЕРВЯВАНЕТО СЕ РАЗРАСТНА. КОГАТО ОТИДОХМЕ ПО СВОЯ ИНИЦИАТИВА ДА Я ПОГЛЕДНЕ ХИРУРГА ВЪВ ВМИ - ПЛОВДИВ, ТОЙ САМО ДЕТО НЕ Я ИЗГОНИ С ДУМИТЕ - ИЗОБЩО НЯМА ДА ВИ ГЛЕДАМ, КАТО СВЪРШАТ 4-ТЕ ВЛИВАНИЯ ТОГАВА ЩЕ ДОЙДЕТЕ. ОТЧАЯНИ СМЕ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор lillie.g (непознат )
Публикувано23.08.11 20:50



Здравейте уважаеми лекари. Първо да ви благодаря, че сте тук и че ни обръщате вниманите. Знаете, че за пациентите и техните близки това е едно от най-важните неща. Аз имам два въпроса с малко предистория:

Баща ми е с миелом, диагностициран през декември 2010 г. След 6 курса химиотерапия VAD намали раковите клетки от 76% на 30%. Казаха, че трябва да продължи с Velcade докато процента на клетките не падне под 5%.

До преди 1 седмица всичко изглеждаше ОК, докато изведнъж баща ми започна да повръща. Така - цяла седмица. Лекарите отначало му казаха, че е ял нещо развалено, после, че е вирус, после че било от жлъчка. Днес трябваше да започне терапията с Velcade. Когато отиде в онкологията каза на лекарите, че не е ял и не е пил нищо от 3 дни и че повръща. Направиха му изследвания и му казаха, че бъбреците му са спрели да функционират и трябва спешно да направи хемодиализа.

Приеха го в Медицинска академия и му направиха първата диализа. Имам два въпроса:

1. Възможно ли е да прави едновременно диалица и да му вливат Velcade? Питам това, тъй като увреждането на бъбреците е често срещано при страдащите от миелом. И за да има шанс да се справи с този вторичен проблем ще трябва първо да лекува миелома.
2. До колко баща ми има шанс да възстанови работата на бъбреците? До колко болестта му може да е увредила бъбреците му безвъзвратно?

Много благодаря за отговорите предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторidpp (Нерегистриран)
Публикувано24.08.11 10:15



МОЛЯ, НЯКОЙ ДА МИ РАЗЯСНИ:
ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА:CA PANCREATIS; META HIPATIS] ST POST XT
МКБ: C25.8.
Черен дроб - уголемен с неравни контури и множество хипоехогенни огнищ.лезии - мета до р-р 96,0/ 85,00 мм.Панкреас - с неравни контури като в обл.на прехода тяло/опашка се вижда хипехогенна зона с р-ри 56,0/48,00 - първичен процес на панкреаса или пакет от л.възли покриващи този у-к на органа.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Десислава Василева (непознат )
Публикувано24.08.11 19:17



Здравейте,
Днес водихме баща ми на преглед, направиха му скенер. Моля да ми разясните доколкото е възможно следния резултат от скенера:
" Черен дроб - в двата лоба се видяха множество разнокалибрени, окръглени, неясно дефинирани, хиподенсни лезии. Във фазите на болусното контрастиране същите показаха характеристика на вторични. Размери на най-голямата във втори сегмент - 19х33мм.
Панкреас - с нормални размери и плътност. Интактна перипанкреатична мастна тъкан.
Слезка - към долния полюс се видя окръглена хиподенсна лезия, непроменяща се след контрастно усилване. Размери - 16х18мм.
Надбъбречни жлези - в областта на дясната се видя овлана, добре отграничена нископлътностна формация, повишаваща умерено плътността си след контрастно усилване. Размери - 21х28 мм.
Заключение:
КТ находка е както при множествени М на черния дроб. Лезията в слезката е с подобна характеристика. Находката в дясна надбъбречна жлеза е най-вероятно бенигнена. Уместна е контрола."
Моля ви да ми обясните какво означава това? Казаха ни, че има разсейки в черен дроб, но не могат да кажат къде и каква е причината за това и трябва да се направят изследвания. Благодаря ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: idpp]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.08.11 19:38



За съжаление иде реч за злокачествен тумор на панкреаса с разсейки в черния дроб. Единствената опция, с която традиционната медицина разполага в такъв случай е медикаментозно лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Десислава Василева]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.08.11 19:44



Действително са установени разсейки в черния дроб и слезката, като не е установен първичният тумор. Установяването му е важно за да се предприеме ефективно лечение. Бих Ви посъветвал да изледвате кръвна картина, туморни маркери в кръвта - CEA, CA 19-9, PSA, AFP. Необходимо е също така да се направи рентгенова снимка на белите дробове и изследване на дебелото черво и стомаха. При тази последователност вероятността да установите първичния тумор е около 95%



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Автор DVas (непознат )
Публикувано24.08.11 20:32



Благодаря ви за бързия и подробен отговор. Ще предприемем всички необходими действия, дано борбата ни да бъде успешна.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: DVas]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано25.08.11 15:30



Моля Ви ,за превод на изречение от изследване на ПЕТ скенер....персистира хиподенсна лезия в 7-ми сегмент на черен дроб, без повишен глюкозен метаболизъм....
Благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Иcтинcka ((не)позната)
Публикувано26.08.11 10:08



Здравейте.

Тази сутрин си звех резултата от хистологичното изследване... объркана съм, не знам какво означава и съм силно притеснена. Моля ви за помощ да ми разясните какво означава:

Нискодиференциран сквамозен карцином

Резултата ми е от изследване - биопсия на шийката на матката.

През 2003 г. ми е правена конизация след доказана дисплазия на шийката. След това не се е наложи друго лечение - хистологията след конизацията беше добра.

Сега преди биопсията имах цитонамазка и резултата беше добър, но лекарката искаше и биопсия, защото при преглед с колпоскоп реши, че има нещо съмнително... И ето какъв е резултата...

Моля ви, отговорете ми - има ли вероятност ако е в начален стадий да се излекува само посредством още една конизация...

Благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Иcтинcka]  
Автор PRN ()
Публикувано26.08.11 13:39



Не, този път няма да стане работата само с конизация. Няма да се плашиш обаче. Вероятно става дума за ранен стадии на рака и операция или лъчетерапия ще го излекува. Просто няма да са толкова прости нещата, както са били през 2003.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: lillie.g]  
Автор PRN ()
Публикувано26.08.11 13:56



Бързам да призная - в миеломи не съм се занимавал повече от 15 години. По мое време Велкейд нямаше... всъщност почти никакво истински ефективно лечение нямаше, така че не знам дали може да се влива докато човека е на хемодиализа.

Бъбреците може малко да се пооправят, зависи от това колко време не са работили. Доста се съмнявам подобрението да е значително обаче. Вероятно ще трябва да остане на хемодиализа. Т.е. предполагам, че уврежданията ще са малко или много необратими (и се надявам да греша).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Иcтинcka ((не)позната)
Публикувано26.08.11 17:30



Благодаря за отговора. Опитвам се да не се плаша... И да съм позитивно настроена... Дано само се размина с химиотерапия..Лъче по-може..дано..



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Ani_tiptop-205776 (непознат )
Публикувано27.08.11 15:03



Здравейте, прочетох голяма част от коментарите, идеята за споделяне на опит и задаване на конкретни въпроси по тази тема е чудесна. Баща ми е с диагноза МКБ № C 84.4 Периферен Т-клетъчен Лимфом К.С. IV-B. АНАЗАРКА. Това, което разбрах от коментарите е, че не е подходящ за лечение с MabThera, тъй като е Т-клетъчен, но все пак искам да знам прилага ли се такова лечение при Т-клетъчни лимфоми и какви са резултатите или е единствено за В-клетъчните. Състояните на баща ми е тежко има Асцит и Аназарка и целия е отекъл и подут. Организма му е изключително слаб. Заболяването ми е дигностицирано през м.11.2005 г. Миналия месец му направиха изследване на биопсия, хистологично изследване, хистохимия и имунохистохимия, с което се яви пред Клинична комисия по хематология към ВМА-София. Комисията му издаде решение за Спасителна/котензивна/ химиотерапия, ако общото състояние позволява. При противопоказания - за палиативно лечение. Миналата седмица го приеха за химиотерапия в МБАЛ проф.Киркович гр. Стара Загора, където по принцип се лекува. Вливали му са 3-кратно прясно замразена плазма, урбазон, спиронолактон, ендоксан, фарборубицин, цитокристин, деган, смекта, имодиум, бисептол, милурит, На хл. 0,9% 3 банки. Тази седмица го изписаха, разбира се чувства се ужасно, от 2 дни го боли гърлото или по точно хранопровода, няма температура, семейния ни лекар казва че най-вероятно това е реакция от химиотерапията, от вчера пие антибиотик. Притеснявам се, защото в това състояние не може да яде само пие чай и вода и си джубури устата с олио,а е организма му е твърде слаб. Какви действия могат да се предприемат, да продължава ли да пие, антибиотик, защото ни казаха че не е препоръчително и в краен случай да го пие. От само себе си ли ще отшуми или трябва да се предприемат и други действия. Другият ми въпрос е в неговото състояние, препоръчително ли е да му изтглят течност от стомаха, защото лекуващия лекар д-р Георгиева, е казала че категорично няма да му изтегли течността защото щяла да се събере после повече и да се разнесе. И последния ми въпрос е какво означава палиативно лечение, защото когато питах представящия д-р Николов на Клиничната комисия по хематология към ВМА, той успя да ми каже само че става въпрос за лечение, което се провежда в университетските болници. Бихте ли могли да ме насочите да отида на консултация при специалист в София и ако се наложи да му се назначи лечение в София. От една седмица се опитвам да се свържа безуспешно с д-р Анелия Лилова от Националната болница за лечение на хематологични заболявания в Дървеница, която отговаря за приемно-консултативния кабинет и към която ме насочиха след като бях писала във формата за контакти на сайта на болницата. Молбата ми е ако знаете достатъчно добър специалист, с който бих могла да направя консултация и да види изследванията и епикризите на баща ми моля да ми пишете, ще ви бъда благодарна. Баща ми е на 52 години и откакто го има диагностицитирано това заболяване, никога не е бил толкова зле, искам да знам какви са алтернативите му за лечение. През периода от както го има заболяването, са му провеждани химиотерапии по схеми CVP,NCVP,CHOP,VP, които имаха добър но временен ефект. Извинявам се предварително, ако съм многословна и благодаря за отделеното време, за да прочете моите споделени въпроси и опит.
Казвам се Анелия Желева, ако някой има опит, може да ме насочи към добри специалисти или просто смята, че може да ми бъде полезен, можете да ми пишете на ani_tiptop@abv.bg



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Ani_tiptop-205776]  
Автор PRN ()
Публикувано29.08.11 06:56



Не знам дали ще мога да ти отговоря на всички въпроси, но ще опитам
1. Мабтера е антитяло, което е насочено срещу една молекула, която я има само по В-клетъчните лимфоми (СD20). Затова не се ползва при Т-клетъчните лимфоми.
2. Палиативно лечение е лечение, което е насочено само към закрепяне на нещата за известно време и премахване на конкретни симтоми. Не към излекуване (тогава лечението се нарича радикално). При лимфоми това може да е мека химиотерапия или лъчелечение.
3. Гърлото и хранопровода най-често болят от Кандида инфекция (гъбично заболяване), антибиотиците могат само да усложнят нещата, но дали става дума за това или нещо дуго - не знам.
4. Източването на асцита се прави само ако той сам по себе си е голям проблем. С премахването на толкова течност се губи и доста белтък, което е предпоставка за събиране на асцит отново. И се влиза в един омагьосан кръг.
5. Не знам с кого да влезеш във връзка в София, от много години не съм в България. При всички случаи, баща ти вече е получил почти всички химиотерапии, които се ползват за това заболяване и вероятността всяка следваща да помогне намалява.

Редактирано от PRN на 29.08.11 07:05.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Anitiptop (непознат )
Публикувано29.08.11 10:41



Безкрайно много ви благодаря за бързия и адекватен отговор. Болките в хранопровода са резултат от химиотерапията, спря антибиотика. Но сега, възможно да е от антибиотика, има диария, не може да се удържа, пие смекта и имодиум. Събота и неделя изкара само на вода, днес е пийнал малко айрян. Лекуващия го д-р Георгиева каза да му даваме пюрета, все още не искат да го приемат в болницата. Това нормални реакции ли са след химиотерапията и кога ще отшумят ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор lillie.g (непознат )
Публикувано29.08.11 10:47



Благодаря! Така или иначе ще трябва да се направи консултация с лекарите от онкологията.

Бъбреците му не работеха около 10-12 дни, докато разберат какво се случва. Гледах му изследванията от края на м. юли - всичко е било ОК и е нямало никакви данни за проблеми с бъбреците. Но от 10 август състоянието му се влоши - беше му лошо, повръщаше и т.н. - и чак на 22 -ри се разбра какво е и започнаха диализата. Демек - острото състояние е било десетина дни. Аз също се надявам да има някакво възстановяване. Вече втора седмица е на диализа и показателите постепенно започват да се нормализират. Определили са му 3 дни в седмицата, в които ще трябва да ходи там.

Как ще го съчетае с химиотерапията... само лекарите могат да кажат.





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Автор idpp (непознат)
Публикувано31.08.11 08:56



Благодаря!



Тема Лимфен възел 10 години след операциянови [re: *jull**]  
АвторMaria (Нерегистриран)
Публикувано01.09.11 17:32



Здравейте,

През семптември се навършват 10 години след двойната ми мастектомия с извадени 6 лимфни възли отляво, три от които положителни - 3-ти стадий вляво, ХЕР-2 + вдясно; химиотерапия, лъчетерапия, тамоксифен 5 година, в момента на Фемара. На 58 години съм.
До сега всички изследвания вкл. туморен маркер( 3-15)са в норма.
Тъкмо се бях наканила да празнувам юбилея и току-що напипах болезнен и с размер на грахово зърно лимфен възел на дясната подмишница.

Ще отида разбира се веднага на лекар и тн, но не мога да го направя преди празниците, а ми се иска поне някакво предварително мнение и най-вече успокоение дотогава. Притеснението ми е, че нищо не са ми давали до сега за ХЕР-2-то - и без това първоначалният тумор беше по-малък от грахово зърно и мастектомията беше главано по мое настояване (открит беше месец след мастектомията на лявата гърда).

Знам, че е възможен рецидив, но колко вероятен е.

Наистина бих оценила всяко мнение и благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторgivarana (Нерегистриран)
Публикувано01.09.11 20:47



Здравейте на баща ми му се появи подут лимфен възел в ляво зад ухото ,само един така казаха на ехографа ,има силни болки в рамото и му изтръпва ръката.той е с плоскоклетъчен нискодиференциран карцином на бял дроб. Казаха ни също ,че подутината засяга някакъв нервен сплит и от там идва болката и ни предложиха евентуално лъче за лимфния възел Мислите ли че това ще помогне ако ли не да не го мъчим той е с прекаран инсулт преди десет години и сега е на 73г кръвни изследвания от днес суе80 левкоцити 13 хемоглобин 135.А не трябва ли да се направи биопсия и ли да го махнат.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор nikibaby (непознат )
Публикувано01.09.11 20:53



Здравейте, на 36 год. съм и имам рак на ректума, проведена ми е предоперативна химио и лъчетерапия, на 1.02.2011 год. ми направиха операция с извеждане на постоянна стома. Януари месец ми правиха пет скенер където се видя увеличен лимфен възел в лявата супраклавикуларна област. Имам поставен порт (венозен източник) в дясната вена на шията. Тогава лекарите казаха, че лимфния възел е възпален от порта и не му обърнаха внимание. Междувременно след операцията ми се поду ингвинален възел в дясно. Отстраниха го и се оказа метастаза... бях на химиотерапия 2 курса с 5-fu, но не ги понесох добре(показателите ми много падаха) и ги смениха с Sisplati+gemzar (пак не ги понесох добре), направиха ми пак пет скенер и резултата е такъв:
В лявата супраклавикуларна област в един лимфен възел с диаметър 1 см. се наблюдава леко увеличено FDG (SUV:3.6).
Около меките тъкани в пресакралната област с фибриотичен изглед не се наблюдават патологично увеличени активности.
Разпределението на активността в черния дроб е равномерна (SUV:2.3).
В отделителната система, по двата бъбрека, по-специално в десния бъбрек и в дясната част на уретера се наблюдава задържане на активността. Разпределението на активността в другите части на тялото е физиологично.
Лекарите ми казаха... няма разсейки, само този лимфен възел трябва да се махне и да се изследва и толкова. Но на мен не ми е много ясно какво точно означава това. Какво е FDG...i SUV:3.6? Какво трябва да направя от тук нататък, за какъв специалист съм? Предната операция ми я прави коремен хирург, а тази какъв? Къде е лявата супраклавикуларна област? Питам заради лявата.... а при мен възела е от дясно? Ако може да ми разясните епикризата и да ме насочите ще ви бъда много благодарна.



Тема Re: Лимфен възел 10 години след операциянови [re: Maria]  
Автор PRN ()
Публикувано05.09.11 12:31



Не разбрах какъв ти е бил рака в дясно и дали е правена операция на лимфните възли. Така или иначе, това нещо тряба да го види лекар. Малко е вероятно резидив да е болезнен (обикновено болят разни абцеси на потните жлези), не е чак толкова спешно, за да не може да се изчакат няколко дни. Не звучи да е рецидив обаче... но не лягай на това ухо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: nikibaby]  
Автор PRN ()
Публикувано05.09.11 13:01



FDG е изтопа който се инжектира (радиоактивна глюкоза).

Активност от SUV 3.6 не е особено висока и лимфния възел може да няма нищо общо с рака; може да е резултат на някакво възпаление.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: givarana]  
Автор PRN ()
Публикувано05.09.11 13:04



Лъчетерапията е много добра идея.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор gebi (непознат )
Публикувано05.09.11 17:16



Здравейте, искам да попитам за следния казус: касае се за 66-годишен мъж, с махнат ляв бъбрек и три ангажирани лимфни възела заради злокачествен тумор, през ноември. През декември откриха метастаза на седалищната кост и започнаха да я третират със Зомета и лъчетерапия. Преди седмица, след скенер, откриха нова метастаза, този път в реброто и нови в белия дроб и на мястото на махнатия бъбрек. назначиха химиотерапия. при такова (допускам) агресивно развитие на болестта, има ли смисъл от евентуален кибер нож за метастазите? и каква е евентуалната прогноза? благодаря предварително



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: gebi]  
Автор PRN ()
Публикувано06.09.11 02:51



Не, няма никакъв смисъл от кибер нож, когато става дума за толкова много метастази на различни места из тялото. Обикновено е такава една ситуация се ползва химиотерапия с малко обикновена лъчетерапия. В зависимост от конкретния тип рак на бъбрека лекарства от типа на Сутент може да свършат работа, по-добра от химиотерапията.

Конкретната прогноза - сложна работа: обикновено хората живеят месеци (а не години) с такава една дигноза, но много зависи от това какъв точно е рака и колко добре отговори на лечението. Предсказването на оставащото време е нещо, с което лекарите винаги грешат.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор gebi (непознат )
Публикувано06.09.11 07:41



Благодаря много за отговора



Тема Re: Лимфен възел 10 години след операциянови [re: PRN]  
АвторMaria (Нерегистриран)
Публикувано06.09.11 12:24



Много благодаря за вниманието и мнението. Бях в събота при личната лекарка и тя каза същото,но за всеки случай ми даде направление за хирург.

Ракът вдясно- единственото,което ми казаха е, че е ХЕР-2 малка карцинома (грахче) и понеже ме уплашика, че е бързоразвиващ се, просто реших, че по козметични съображения (запазване на оставащата гърда) не си струва да рискувам, така, че мамектомията вдясно беше по мое настояване. Лимфни възли вдясно не са ми махани (което ми беше всеки път натяквано от химиотерапевтът ми - в смисъл, че не му била дадена пълна картина); хирургът ми обаче каза, че нямало нужда и не вижда защо да рискува и маха лимфни възли и отдясно (с оглед на нежелани последствия, съвсем началната форма, малкия тумор и тн).

Отново благодаря и Ви желая светъл празник!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор noche (непознат)
Публикувано07.09.11 16:53



Здравейте!
През април ме оперираха от Карцинома оварии ст.3С / Т3 И0 М0 Г3. Беше ми направена лапарохистеректомия тоталис, аднексектомия билатералис, перитонектомия пелвис, лимфонодектомия илиска синистра и оментектомия тоталис. Туморът беше ниско до умерено диференциран серозен аденокарцином. Оментум - метастаза от умерено диференциран серозен папиларен аденокарцином. Гефрирен лимфен възел - б.о. Тазов перитонеум - инфилтрация от описания тумор. Десни аднекси - б.о. Леви аднекси - ниско до умерено диференциран серозен аденокарцином, инфилтрация на цялата стена на маточната тръба и инфилтрация по външната повърхност на яйчника. Маточно тяло - секреторен ендометриум, в левия рог ниско до умерено диференциран серозен аденокарцином без инфилтрацияв миометриума. Ин ситу - 100мл мътно жълта течност. Ляв яйчник и лява маточна тръба в обща туморна формация прирастнала към тазовия перитонеум.
Един месец след операцията започнах химиотерапия с Карбоплатина и Паклитаксел. Вече минах и 6-те курса.
От един месец имам слабо зацапване на бельото, ходих отново на гинеколог - не установи нищо. От една седмица имам и подуване на корема. Гледаха ме на ехограф - отново нищо не установиха. Маркерът СА 125 ми е 10.
Въпросът ми е на какво може да се дължи това кървене, възможно ли е да е атрофия на лигавицата, както и подуването на корема. Имам чувството, че съм бременна в 3-ти месец. На 34г. съм. Имам две малки дечица на 2 и 4г и се боря заради тях. Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: noche]  
Авторmimito (Нерегистриран)
Публикувано08.09.11 14:32



Здравейте!
Досега само четях, но ето че и аз имам въпрос. Касае се за мъж на 49г., 100кг. ,прави рутинен преглед на рентген и се установява следното: увеличение на аортата/ с високо кръвно е от 2 години/, суспектни данни за хилусна лимфоденопатия в ляво, хроничен бронхит. Същият е без оплаквания - няма храчки, кашлица, температура.Работата му е свързана със системни физически усилия, и на волана постоянно.Досега не е имал никакви заболявания.Сега са направени изследвания на триглицериди- в норма, кръвна захар- в норма, холестерол- в норма, ехография на коремни органи- всичко е б.о.Няма назначени други изследвания от личния лекар.Какво да предприеме сега? БЛАГОДАРЯ !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторgoнuka (Нерегистриран)
Публикувано09.09.11 01:23



при втора операция е намерена карциноза по перитониума и големия оментум и голяма ретроперитониална Ту формация по левия канал към лявата флексура интимно прирастнала вляво, неподвижна;случаят се прецени неподходящ за радикална операция и се направи илеосигмоанастомоза; резултат от биопсията-туморев възел с диаметър 5 см. и втори 1.5см.- метастаза от умерено диференциран аденокарцином от дебелочревен произход; предлагат химиотерапия, но с касво?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: goнuka]  
Авторgoнuka (Нерегистриран)
Публикувано10.09.11 14:36



Много моля, ако някой знае, да ми отговори каква е прогнозата, развитието и лечението? каква химиотерапия-/с какво/ е най-подходяща? може ли да се приложи лъчелечение?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: goнuka]  
Автор PRN ()
Публикувано11.09.11 03:53



Химиотерапията е обикновено с Оксалиплатина и Кселода.

Прогноза, други опции, лъчетерапия и прочие не могат да се коментират сериозно, въз основа само на два-три реда преписани от края на епикризата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: noche]  
Автор PRN ()
Публикувано11.09.11 04:04



Искрено се надявам, че вагиналното кървене е от атрофия на лигавицата. Тъй като нямаш вече матка,не би следвало да има друг източник на кървене. Освен ако не става дума за някой вагинален туморен депозит - това обикновено се опипва доста лесно при гинекологична преглед, а и се вижда със спекулум.

Защо ти се подува стомаха - не знам. Освен ултразвук (изследване на което аз много вяра нямам, когато става дума онкологични неща) може би не е зле да се помисли и за СТ скенер на пелвис, корем и гръден кош. От друга страна - туморния маркер ти е нормален и едва ли се дължи на рецидив.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: mimito]  
Автор PRN ()
Публикувано11.09.11 04:06



Обикновено следващата стъпка е СТ скенер на белия дроб и горната част на корема. Може и нищо да му няма на човека.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторmimito (Нерегистриран)
Публикувано11.09.11 14:54



МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА! Ще го напряви и ще ВИ информираме !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор ushco (hot sexy mamma)
Публикувано11.09.11 16:37



Преди 10 месеца ми оперираха тибията от остеобластом. Издълбаха засегнатия участък и го запълниха с доноркса кост (от трупен донор). Резултатите от биопсията преди и след операцията потвърдиха остеобластом, но сега около засегнатия участък има задебеляване на костта, а ЯМР е "рецидив с инфитрация в съседтство". Предлагат ми протезиране на този участък от костта, но аз искам да знам, как доброкачествен тумур рецидивира и има ли как да взема мерки след това протезиране така, че след година да не се окажа пак пред операционната???

Look in the mirror and keep on shining



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
АвторNoche (Нерегистриран)
Публикувано12.09.11 00:49



Много благодаря за отговора!
При преглед със спекулум не беше открито нищо. Кървенето спря, след като пих няколко дни вит.С по 1гр.
Какво мога да направя за спиране на атрофията, напр. мазане с хормонален гел или не се препоръчва при рак на яйчника?
Още нещо - кога се прави трансплантация на стволови клетки при рак на яйчника и има ли ефект от това, в смисъл на излекуване или поне на по-голяма преживяемост?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Noche]  
Автор PRN ()
Публикувано13.09.11 07:18



Хормоналните кремове не са противопоказани при истинския рак на яйчника (противопоказани са при ендометриалния тип рак).

Високите дози химиотерапия с трансплантация на стволови клетки е експериментално лечение при рак на яйчника и за него може да се мисли само ако си част от клинично изпитание. Това не е сериозна опция за рутинно лечение и поне за мене е малко вероятно да е особено успешно. Около 7 до 8% от пациентите лекувани по този начин, умират от лечението а не от рака.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ushco]  
Автор PRN ()
Публикувано13.09.11 07:23



Съжалявам - не знам нищо за остеобластомите.

Притеснява ме обаче този кометар за "рецидив с инфилтрация в съседство"... да не е объркана хистологичната дигноза. Случват се такива неща. Със сигурност това трябва са се оперира, ако не за друго - за повторна хистология.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор MuMo3 (непознат )
Публикувано16.09.11 15:35



Здравейте,

регистрирани сме в сайта за взаимопомощ "Борба с рака" в dir.bg Видях е помагате на много хора с въпроса. Моля Ви за помощ или по скоро съвет как да се справим със ситуацията. Ще се опитам на кратко на обясня какво ни се случи. През юни 2009 година откриха на майка ми рак на дебелото черво, който оперираха през август 2009 г. Последва 6 месечна химиотерапия /12 вливки/ след което през 2010 година направихме 5-скенер, на който се виждаха 2 оголемени лимфни възли на задстомашната аорта. В началото на януари тя отиде на ехограф на който същите възли се видяха. Направихме нов 5-скенер откриха оголемени лимфни възли, за които лекарите от хистологията и от онкологията спореха това рак или е или не. Майка се съгласи на повторна операция за отстраняването им, но отказа химиотерапия, тъй като хистологичното изследване е отрицателно. Преди няколко седмици пак се подложи на 5-скенер и "изненадата" пак беше там оголемени лимфни възли. Предложена е отново на онкокомитет. Това което ни смущава е, че постоянно се питаме "На какво се дължи това оголемяване на лимфните възли? Има ли нещо, което тя прави през обичайния си живот, което ги възпалява? Няма ли друг начин за контролиране на тези процеси, като медикаментозно лечение или този проблем трябва да се решава само с операции или химиотерапия?".
Ще бъдем много благодарни за Вашия отговор. Оставям и свои координати за връзка. Имаме възможност да Ви изпратим изследванията и епикризите й.

Поздрави!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторUltraschall (Нерегистриран)
Публикувано16.09.11 23:34



Здравейте,
Не знам дали тук е мястото за писане на това, което ми се случи, но ще рискувам.
Преди 3 дена влязох по спешност в болница, заради високо кръвно налягане. Бях го вдигнал до 200/120. Имах чувството, че ще умра. Кръвното ту го имам, ту го нямам, правили са ми каквили не изследвания, но не са откривали нищо. И по врачки и по екстрасенси съм бил все тая.
При сегашните изследвания обаче ми откриха възел в щитовидната жлеза. Днес ми правиха нуклиарно изследване, а понеделника ще вземат проба, за да се разбере какво е със сигурност. Тогава ще пиша с подробности за резултата, но ми е интересно друго, дали е възможно високото ми кръвно да е резултат от този възел? След изследванията на другите ми органи, кръв, урина и т. н. всияко е в нормите, а високото кръвно ту го има, ту изчезва.
Благодаря!





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Ultraschall]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано17.09.11 09:57



Здравейте баща ми който е с рак на простатата и костни метастази е на хармонално лечение-Андрокур 7-8 мес,след което го смениха с Бикусан 4мес и сега т.к ПСА маркера е 42 го сменят с Казодекс....и ако пак бързо стане резистентен към Казодекс от тук нататък......? имали лечение с което може да се смени...? Има 10курса Зомета и сега ще му се прави костна сцинтиграфия т-к стана 1 година от лечението.
Имате ли поглед върху алтернативното лечение/хранителни добавки,билки/ в нашия случай.
БЛАГОДАРЯ ВИ.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Krasi..-202430]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано17.09.11 15:54



докторе,имам такъв въпрос.Чела съм,че онкоболни трябва да следят рН показателите,тези които се показват в урината същите ли са или трябва да се следят кръвни рН(не знам дали има такива)?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Krasi..-202430]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано17.09.11 19:55



Здравей , Краси! И с моя баща положението е същото, само че той вече е на Казодекс от 6 м., а маркера е 0,19 последно,но той никога не е и бил над нормата, а има метастази в костите. И аз също се вълнувам от въпросите, които си написала...Какви са другите алтернативи и има ли ги?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MuMo3]  
Автор PRN ()
Публикувано18.09.11 00:12



Не знам за какви лимфни възли става дума. Нали са премахнати след първия ПЕТ. Каква им е хистологията, колко са големи? Наистина ли са премахнати, или втория ПЕТ показва онези старите лимфни възли... а са били премахнати някои други... Много ти е объркана историята за смислено мнение.

Нищо в нормалния живот не увеличава коремните лимфни възли.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Ultraschall]  
Автор PRN ()
Публикувано18.09.11 00:19



Зависи от другите изследвания - ако хормоналните изследвания на щитовидната жлеза са нормални, кръвното не е от това.

Има разни синдроми от типа на МЕН2, които могат да се проявят с висого кръвно налягане, тироидни възли и проблеми с надбъбреците (последните предизвикват кръвното), редки са... но може би лекарите ти трябва да огледат нещата, особено ако си млад човек.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано18.09.11 00:24



Има вероятно още няколко варианта за хормонално лечение, но те не са много на брой. Билките и хранителните добавки не вършат никаква работа. Понякога се ползва химиотерапия (ако пациента е в много добро общо състояние). Зометата не е лечение на рака на простатата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано18.09.11 00:25



А аз не съм чувал за това.





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: desidora]  
Автор Станка Спасова (непознат )
Публикувано18.09.11 18:35



Здравейте, миналата седмица вуйчо ми постъпи в болница в Бургас след сърдечни оплаквания и течност в белите дробове, дренираха и изтеглиха водата. Направиха му скенер и рентген и за съжаление откриха най-лошото - рак на белите дробове - 6 мм. Утре го изписват с направление за белодробно отделение и там да решът какво да го правят. С братовчедите ми решихме, че ще го водим в СОфия направо. Моля ви да ми препоръчате подходяща болница с такова отделение! Трябва да тръгнем във вторник, няма никакво време.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Станка Спасова]  
Автор PRN ()
Публикувано19.09.11 10:29



Съжалявам не мога да ти препоръчвам отделение (не работя в България от много години), пък и едва ли става дума за рак, който е 6мм (ако не си сбъркала мерките).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано19.09.11 13:19



Моят съпруг е опериран от рак на дебелото черво (на сигмата)през фввруари 2010г., IV стадии, с множество разсейки в черния дроб, пръснати навсякъде, две от тях доста големи - 30 и 50мм. Направиха девет курса химиотерапия с иринотекан и след това и в момента включително е на кселода. Всичко вървеше добре, с дебелото черво няма проблеми, малките разсейки изчезнаха, големите се свиха и се калцираха. През август се завишиха чернодробните показатели, АЛАТ и АСАТ минаха горната граница, ГГТ стана 108, билирубините са в норма. На 7.09.2011 направихме скенер и се оказа, че има нови мети. Предлагат да започне химиотерапия - кселода, оксалиплатин и ербитукс. Въпросът ми е има ли шанс това да повлияе добре или ще влоши по-бързо състоянието на черния дроб. Не знаем какво да правим, моля за съвет и помощ.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ramibolu]  
Авторanito (Нерегистриран)
Публикувано19.09.11 22:16



Здравейте , моля за компетентно мнение по следния случай: КАСАЕ СЕ ЗА ЖЕНА НА 50Г, 50КГ, С АДЕНОКАРЦИНОМ НА БЕЛИЯ ДРОБ - С Т2N3M1 . ПОРАДИ НИСКИ КРЪВНИ ПОКАЗАТЕЛИ НЕ Е ПРАВЕНА НИКАКВА ТЕРАПИЯ. ОТ рентгенография на гръдна клетка -Дясна диафрагмена купола - не се отграничава адекватно поради плеврален излив в дясна основа и КД синус, достигащ до 5то ребро аксиларно. Горен медиастинум - неразширен. Трахея - леко ретрахирана надясно , със запазен диаметър. На фона на уплътнената медиастинална сянка се отграничава адекватно десен главен бронх. Белодробни полета/ Дясно долно белодробно поле засенчено хомогенно, със средна рентгенова плътност и оформен синдром на силуета- личи добавна сянка с триъгълна форма към десния сърдечен контур. ДД ателектаза на десен долен и среден дял. В останалите белодробни полета личат дифузно пръснати ретикулонодулерни сенки с големина на нодулите 2-7мм ДД 1, карциноматоза, 2 милиарна/хронично десиминирана /ТБК/липсва анамнеза/ . Хилуси- неразширени, леко воалирани . КАКВА ТЕРАПИЯ Е НАЙ ДОБРА ЗА СЪСТОЯНИЕТО? БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕВДВАРИТЕЛНО



Тема calutideнови [re: anito]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано20.09.11 15:09



Какво ви е мнението за calutide предписано е на бащами досега беше на Бикусан аз мислех че Казодекс ще му изпишат но се оказа Calatude .
И едното от изследването е с повишени стойности но не ми е ясно какво е GLUPAP 7.3
БЛАГОДАРЯ ВИ



Тема Въпроси към лекаритенови [re: Krasi..-202430]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано21.09.11 11:23



Забравих да попитам за костната сцинтиграфия която му предстои да направим на баща ми,за или против нея.Преди 1 година е правена където се видяха костните метастази.От една страна за да се видят кстните метастази ...а се притеснявам от усложненията от нея напр.Хидронефроза.Каква е вашето мнение
БЛАГОДАРЯ ЧЕ ВИ ИМА.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторUltraschall (Нерегистриран)
Публикувано22.09.11 12:46



Копие от темата за рака на щитовидната жлеза:
Говорих с един от лекарите и си видях документите от изследванията.
Значи, възела е голям 2х3,5х4 см и е папилар, поне според досегашните изследвания, но не е 100% сигурно. Това ще се установи със сигурност след като бъде изваден и се види. Как ви се струва с тези размери възможно ли е да е папилар или не?
Другото интересно е че въпреки големите си размери никога не съм имал проблем с преглъщане, дишане, задушаване, видимо на врата ми нищо не се вижда и не се напипва. Нямам никакъв типичен симптом за това заболяване, което ми го откриха съвсем случайно влизайки за друго в болницата. Нормално ли е?
Ако не бяха ми го открили колко ли време щеше още да расте, докато се появи симптоматиката на заболяването?
Задавам тези въпроси и ако може някой запознат с тези проблеми или медицинско лице да отговори, защото колко ли други случай има, като мен, хората си живеят необезпокоявани и неподозиращи, че го имат, а като се открие (ако изобщо се открие) може да е съвсем късно...





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор acorna (непознат)
Публикувано23.09.11 16:25



Преди 2 месеца на съпруга ми му направиха операция на простатата/ТУР/ в Токуда,като твърдяха,че е доброкачествено увеличение и с цел да се изхвърлят камъните от бъбреците и мехура,които има.След това изследването на материала показа наличие на рак на простатата-Т2.Започна Андрокур и всичко изглеждаше добре,нопреди 3 седмици започна да получава неудържими позиви за уриниране и сега уринира на 40мин и по-често.Ходихме отново при същия лекар,в онкодиспансера,в б-ца Лозенец и всички казват,че нищо му няма или че е инфекция.Сега пие антибиотик,но няма промяна.Моля, дайте идеи какво да правим и къде да ходим-положението е нетърпимо!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор magaree (непознат)
Публикувано23.09.11 20:42



Да, за съжаление сте прав. Образуванието е с размери 6 см. а не както съм написала 6мм!
В крайна сметка прегледаха вуйчо ми във Военно медицинска академия, викат го пак на 29-ти, за да му направят биопсия и от там да се реши какво ще правим.
Уж на направлението му за прием в болница пишеше "спешно", но казаха, че доктора, правещ биопсии бил в отпуск до 29-ти, а ако е наистина спешно ?!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: magaree]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 07:29



Нещата в онкологията рядко са чак толкова спешни. Това че ще изчакате няколко дни няма да промени нищо, така че си съсредоточете вниманието върху други важни неща, а не върху няколкото дни чакане.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ramibolu]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 07:34



Предложената му химиотерапия е една от най-добрите комбинации, които имаме в момента. Шанса заболяването да отговори на нея е много приличен и не мисля, че ще засегне черния дроб по някакъв кой знае колко неблагоприятен начин. С други думи - аз бих окуражил човека да приеме предложеното лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: anito]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 07:41



Някаква химиотерапия (напр. Карбоплатина/Винералбин) с или без Тарсива.

Кръвните показатели могат да се оправят с каквото е необходимо - какво точно... зависи от конкретния проблем. На 50 години жената е много млада и има всички предпоставки да понесе/отговори добре на лечението.



Тема Re: Въпроси към лекаритенови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 07:53



Бикусан, Касудекс и Калутид са едно и също лекарство - Бикалутамид, направено от различни фирми. Не съм работил нито с Бикусан, нито с Калутид, но не виждам да има кое знае каква разликата в ефекта.

Какво е GLUPAP не знам.

Няма проблем с сцинтиграфията сама по себе си. Да ли е неоходима - също не знам, зависи от симптомите. Със сигурност не е начин да се проследява хидронефроза.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Ultraschall]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 07:59



Папиларния и фоликуларния рак на щитовидната жлеза обикновено не дават симптоми много години. Това което се е случило с тебе не е необичайно. Напълно е възможно с тези размери нещото да е папиларен карцином и вероятно е - папиларния лесно се диагностицира с биопсия. С фоликуларните раци нещата са малко по-трудни.

Шанса за излекуване с операция и радиоактивен йод е много висок (над 90%).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: acorna]  
Автор PRN ()
Публикувано24.09.11 08:07



Не знам колко е голям проблема с уринирането, ако не сте доволни от единя уролог - намерете друг, въпреки че аз бих отишъл отново при същия за същия проблем.

Не знам на колко години е човека, нито какво му е общото състояние, но Андрокура е палиативно лечение на рака на простата (т.е. сам по себе си не е излекувал никого). Дали може да става дума за излекуване в конкретния случай - не знам, но не изглежда това да е дискутирано сериозно до момента. В това отношение, може ди това да видите друг уролог или лъчетерапевт може би е добра идея.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторacorna (Нерегистриран)
Публикувано24.09.11 09:24



Като казвам"добре" имам предвид,че ПСА падна от 11,3 на 4,02.За лечение му е назначена брахитерапия,но казаха да се проведе 6м. след операцията.А честото
уриниране се появи 1м. след операцията,проверихме и урината-има белтък и кръв.
Лекуващият лекар изписа алфаблокер,а консултиращият-антибиотик.Сега съпру
гът ми взема и двете,но се притеснявам дали е правилно.Той е на 61г.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: acorna]  
Автор RGBel (непознат )
Публикувано24.09.11 19:29



Здравейте, на 2,09 баща ми беше опериран в Св.Иван Рилски от глиобластом 4-та степен - тумор на главния мозък. Държаха го 7 дена след операцията и го исписаха в лежащо състояние, но все пак спокоен. Единствените лекарства, които изписаха беше Депакин. На втория ден след изписването започнаха страшни болки в главата и вдигане на температура. Занесохме документите в онкологията, но там казаха че няма да назначат химиотерапия или лъчетерапия, а само обезболяващи ако се наложи. Започна се ходене по мъките, от болницата казаха, че те са си свършили работата, викахме бърза помощ по 3 пъти на нощ, запуши се пикочния мехур и го катетаризирахме, давахме диазепам, DHC Continus, морфин и нищо. Не спи по 24 часа и вика от болки. Преди няколко дена го откарахме посред нощ във военна болница, откъдето се смилиха над нас и го приеха за няколко дни. Състоянието му е същото, не спи и вика от болки. Въпроса ми е къде да закараме баща ми и имат ли отговорност в болницата, в която го операраха към него след операцията. Защо всички ни насочват да се оправяме само, тъй като диагнозата му е безнадеждна. Трябва да има начин поне да спрат болките му ако не друго. Моля ви за отговор и съвет.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: RGBel]  
Автор PRN ()
Публикувано25.09.11 11:24



На бащати му трябва спешно скенер на главата (не е нормално да има толкова болки след операция - предполагам става дума за главоболие). Ако няма някакво очеизваждащо хирургично усложнение (например хидрокефалус) - високи дози Дексаметазон на първо време ще оправят болките.

Следващата стъпка е химио-лъчелечение.

Къде и чия отговорност са тези неща - не знам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор RGBel (непознат )
Публикувано25.09.11 13:10



Във ВМА му правиха скенер и казаха, че има оток, но не е толкова проблемен. Има и едно петно кръв, което също не трябвало да е проблем. В момента е на високи дози дексаметазон, но пак не спи и вика по 24 часа. Температура също продължава да качва вечер. Възможно ли е тези викове да не са поради изпитване на болка, а да е засегнат някакъв център, от който да не може да спи и да вика.

Благодаря ви за съдействието - от екипа на ВМА ни обясниха всичко подробно. Болките са от отока на мозъка. Баща ми вече е спокоен и усмихнат. Утре си го взимаме вкъщи. Лекарите ни обясниха и какво следва да направим оттук нататък. Радвам се, че все още има хуманни и добри специалисти, които не се интересуват само от пари, а са загрижени за пациентите и здравето им.

Редактирано от RGBel на 25.09.11 18:40.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано26.09.11 09:25



Благодаря докторе, ще опитаме, дано помогне.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ramibolu]  
Автор RGBel (борещ се)
Публикувано27.09.11 02:22



Здравейте отново. Прибрахме баща ми вкъщи от ВМА спокоен, но тази вечер отново се започна. Не може да заспи, буйства, хапе и си дърпа памперса. Диагнозата му след прегледа е - Състояние след фронтопариетална краниотомия в дяснол Едем на дясната малкомозъчна хемисфера. Малка пристенна колекция в зоната на оперативната интервенция в дясно париетално. Перифокален едем и лекостепенна компресия на десния латерален вентрикул. Терапия, която започнахме вкъщи - Депакин 3х1р Дексаметазон 2х8, Ранитидин 2х1, Фурантрил по 1 таблетка през ден. Какво да му давам, за да спи вечер. След слагането на дексаметазона спа половин час и край. Започна дълго хълцане, след това спря и няма заспиване. Сега му дадох Диазепам, но незнам дали е правилно и ще подейства ли с другите лекарства.
От Диазепама спа 2 часа, след което започна непрестанното хълцане.
Винаги има едно по-хубаво утре

Редактирано от RGBel на 27.09.11 04:40.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторUltraschall (Нерегистриран)
Публикувано30.09.11 18:23



Здравейте!


Днес ме изписаха от болницата след премахване на щитовидната жлеза със следната диагноза:
Папилярен Щитовиден Карцином (pT2,pN0(0/18)),R0)
Tекста ми е ясен. Единствено това в скобите след него не мога да го разгадая.
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Ultraschall]  
Автор PRN ()
Публикувано03.10.11 01:48



Тумора е над 2см на размер (рТ2)
0/18 - осемнадесет лимфни възли са извадени и нито един от тях не е въвлечен (за какво са ги махнали, ако не са били увеличени, не знам)
R0 означава че не е останало нито видимо парче тумор (R2), нито микроскопски (R1) тумор.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор elb (новак)
Публикувано04.10.11 21:20



Става въпрос за майка ми преди 3г и правиха операция на ректума преди половин година видяха разсейки в бял дроб едната с доста големи размери около 5 см. казаха да направим ХТ а след това ще се пристъпи към операция за отстраняването им. След приключване на ХТ стана ясно че обнразуванията в белия дроб са се овеличили и като размер и като брой. Отказват операция насочват ни към нова ХТ/ общо взето и дават не повече от година живот . Като цяло е в добро общо състояние но вече почва да се закашля до сега нямаше симптоми. Да търся ли и друго мнение от друг лекар. Има ли смисъл наистина и не може ли да се направи нещо поне да се забави развитието в белия дроб или поне да се облекчат симптомите на кашляне което явно скоро ще настъпи ?? Благодаря предварително !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор ziza83 (непознат )
Публикувано06.10.11 10:06



и аз като всички имам болка,майка ми преди 12 г. бе оперирана гардата от рак и отстранена както и лимфните вазли,всичко си беше наред до зимата и откриха метастази в черния дроб 6 на брой до преди два месеца беше на химео терапия на силната червената всичко се изчисти и радост голяма беше и сега два месеца след химиотерапията почва да я боли много главата със разни шумове това от два дни .отиваме на лекар и и откриват метастази в мозака

идвами да крештя но дали ще ме чуе някой.....,закючението на докторката е "Мета церебри ет калварие".незнаем какво да правим .а докторката само и пожела бог да е с нас .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ziza83]  
Автор PRN ()
Публикувано09.10.11 07:56



Обикновено в такива случаи се прави лъчетерапия на целия мозък и мозъчния череп. Това няма да излекува метастазите, но може да позабави нещата.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: elb]  
Автор PRN ()
Публикувано09.10.11 08:01



Следващата стъпка е повече и различна химиотерапия, това което така или иначе вече са ви предложили. Операцията би била неуместна, както звучат нещата (множествени местастази, неотговорили на един курс химиотерапия вече).

Другото е лечение на симптомите, в завосимост от това кога и как се появят.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор ziza83 ([otkacham])
Публикувано10.10.11 08:39



а има ли вероятност в грешка в иследванията което искренно се надявам,затова отиваме кам софия за др. мнение и иследване



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Авторpuma69 (Нерегистриран)
Публикувано10.10.11 20:31



здравейте, мъжът ми е с плоскоклетъчен карценом на бял дроб, премина химио и лъчетерапия май месец тази год. -скенерът показа частична ремисия , но от месец и половина се появиха болки в областта на карценома , постоянни-казват , че е рано за нов скенер , но се притеснявам много ,зная, че не трябва да има болки-предварително благодаря!Желая здраве и късмет!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ziza83]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано11.10.11 22:58



Моля за консултация - да зная какво да очаквам и да правя.

Първоначална диагноза - карцином на илеума, 3 разсейки в черен дроб, множество разсейки в перитонеума и лимфни възли. Две отваряния - при първото направен преход, при второто отворен и затворен - иноперабилен.

Последвали химиотерапии за черен дроб с Кселода /изчистени разсейки/ и след това 5FLU в растояние на 2 години през 20 дни. Доведено до карциноид и отсранен тумор операбилен през 2007 год. До момента в ремисия.

След контролен скенер на 05.10 се установи, че всичко е в норма с изключение на:
Черен дроб - нормални размери и денситометрична плътност. Перистира малка лезия в 8ми сегмент. Без други огнищни лезии
Параоратлен възел на ниво лява ортална вена - модул 20 мм без динамика
В дясно до външните илиачни съдове - дистално - модул 13 мм
Над семенните везикули, почти симетрично се откриват контрастиращи се неправилно овални нодуларни сруктури - 26 мм

След четене разбрах, че може би става въпрос за рак на простата или нещо подобно.
Моля за Вашето мнение.
Предстои ни посещение при онколог но това е в обозримо бъдеще - след седмица.
За нас е важно да знаем какво да предприемем и да се ориентираме

P.S. Пикочен мехур - с незадебелена стена. Без дефекти в изпълването.

Предварително благодаря за консулта!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор megunkar (непознат )
Публикувано12.10.11 15:07



Здравейте,
имам въпрос към вас и се надявам някой да успее да ми отговори.
Моята баба е в болница в Пловдив. На 6-ти октомври трябваше да я приемат в онкологията,но седмица преди това получи болки в бъбреците и я приеха в друго отделение. В момента е с асцит,но лекарите отказват да източат водата,казвайки,че ако го направят тя пак ще напълни вода и ефекта ще е нулев. Тя почти не уринира,само се мъчи,а и е с доста ниско кръвно.
Не разбирам нищо от медицина и искам да попитам не е ли възможно да се направи нещо или трябва да стоим и да чакаме да стане най-лошото?


Благодаря ви предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: megunkar]  
Авторnakata78 (Нерегистриран)
Публикувано13.10.11 15:42



здравейте,днес татко си направи костна сцинтиграфия и това е заключението:
сцинтиграфски данни ,съвместими със солитарна,вероятно малигнена лезия в тялото на Тh1 Другаде не се намират фокални промени,суспектни за малигнено ангажиране на скелета.Дегенеративни промени е описаните стави и гръбначния стълб.
какво трябва да означава това моля някой да ми каже



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: nakata78]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано15.10.11 01:04



Според заключението баща Ви има най-вероятно една метастаза в първия гръден прешлен



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: puma69]  
Автор PRN ()
Публикувано15.10.11 09:27



Болките не означават непременно рецидив. От друга страна изглежда той вече е получил най-ефикасното лечение което имаме в момента и дали някакъв рецидив ще се намери по-рано или по-късно няма особено значение.

Какво обаче точно може да се направи, зависи от толкова много неща, че само лекуващия лекар е в позиция да вземе смислено решение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ziza83]  
Автор PRN ()
Публикувано15.10.11 09:29



Винаги има такава вероятност, но в този случай вероятността нещо да е сгрешено е много малка.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: ket1234]  
Автор PRN ()
Публикувано15.10.11 09:33



Това никак, ама никак не звучи да е описание на рак на простатата. Един простичък ПСА тест ще отговори донякъде на въпроса за рака на простата ли става дума, но много бих се учудил ако е така.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: megunkar]  
Автор PRN ()
Публикувано15.10.11 09:38



Така и не разбрах каква е дигнозата на баба ти. Асцит може да се получи от много неща - от някакъв рак с разсейки в корема до хронична сърдечна недостатъчност. Едва ли ще получиш смислен отговор тук.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: nakata78]  
Автор PRN ()
Публикувано15.10.11 09:42



Само по себе си това не означава много - има промени в един от гръбначните прешлени. Веоятността това да е метастаза разбира се я има, но други проблеми могат да дадат същите промени (болестта на Пейджет, някаква инфекция, травма и т.н.).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторcuмoнa7O (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 11:35



Мили, хуманни и невероятни доктори!!! Прекрасно е 4е ви има!!!! Върнахте вярата ми, 4е не вси4ко в този свят е меркантилно, 4е са останали неподкупни и готови да отделят от безценното си време доктори за да помагат безкористно и безусловно!!! Поклон пред вас!
След като из4етох безкрайните въпроси и търпеливите и из4ерпателни отговори от вас ( от които нау4их много), бих искала да попитам и аз нещо, като за отговора на моя въпрос предварително сърде4но Ви благодаря!
Аз съм на 41 години, нераждала, се още имам месе4ен цикъл.
Оперираха ме от РМЖ преди 2 месеца. Моят вид е T1N1Mx G2, отрепарирани 14 лимфни възела - само в един имаше метастаза с размр 6 мм. Операцията беше органосъхраняваща на лява гърда, тумора беше ситуиран в основата на гърдата, близо до ребрата. Хистологията на тумора показа 4е е хормоно4увствителен - 60% към естроген и 90 % към прогестерон. XER expresia - негативен.
За сега вси4ки изследвания са в норма, но ме притесни един дребен обрив по деклтето прили4ащ на еритема , който се появи преди около седмица на погребението на един близък 4овек и от тогава не се маха - ве4е седмица. Трябваше ве4е да съм запо4нала химиотерапия, но ми бяха загубили картона, съответно решението на онкокомисията ще излезе след седмица и най - вероятно след 10 дни ще запо4на според мнението на доктора в онкодиспансера с 4ервеата химия и ще ми направят 6 курса. Някъде бях 4ела 4е подобни обриви говорят за рецидив и сега малко се притеснявам да не би да се слу4ва такъв и при мен. Моля ви, отговорете ми - дали притесненията ми са основателни? С пожелание за една прекрасна седмица ви благодаря отново 4е ВИ ИМА!!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Светльо (непознат )
Публикувано17.10.11 17:14



здравейте, имам въпрос към лекарите. Баща ми е с тумор на дебелото черво, на 9 см. Обхванал е простатата пикочния мехур, мисля че част от тазобедрената кост. Правят му химиотерапия, правиха му и лъчетерапия наскоро за втори път, 4 банки кръв му преляха, какво да правя ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Светльо]  
Авторdes (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 17:42



Здравейте,някой ако може да ми помогне за разяснаване на написаното в епикриза от проследяващ,периодичен скенер на човек в ремисия след проведено лечение на белодробен карцином.
" Касае се за пациент с морфологиично верифицирана белодробна неоплазма (спиноцелуларен тип ) след химео - и радиотерапия,медиастиноскопия с екстирпация на регионални лимфни възли.
При настоящето изследване двата бели дроба са аерирани и прилежат бавсякъде към гръдната стена. Уплатнения по хода на интерлобарната плевра и върхово вдясно,без видими течно еквивалентни колекции там.Няма уголемени лимфни възли в аксиларните ямки и супраклавикуларно. Костите на торакса се представят без огнищни структурни промени.
Трахея,главни и сегментни бронхи - проследяват се със свободен лумен. Не се установават морфологични промени в лявата гръдна половина и десни среден и долен белодробен дял.Архитектониката на органа там е съхранена. Описаните при предходното изследване промено в горен десен дял се развиват по типа на огнищната пулмосклероза с нарушаване на архитектониката,деформация и дилатация на бронхиални просвети,без значима динамика при сравнението с предходното КТ изследване от месец април,тази година.Не се визуализира на личие на обемни лезии и /или зони на алвеоларна консолидация.Горния десен белодробен дял изглежда аериран.Хилусни структури - изглеждат в норма.
Медиастинум - срединно разположен. При нативната КАТ не се установиха сагнификантно уголемени лимфни възли от интраторакалните лимфни вериги.Паратрахеално - три нодуларни структури с размери до 7 мм - референтни граници.При нужда от оценка на функционалната им активност е уместно провеждането на ПЕТ/КТ.Адренални жлези и паренхими коремни в рамките на нативното изследване - нормално изобразяване с изключение на уголемения и с хомогенно намалени дезитометрични характеристики черен дроб.
КТ заключение : Описаната находка е по типа на регионалната пулмофиброза.Не се визуализира наличие на дистанционни лезии от основното заболяване. Чернодробна стеатоза.
17.10.11 г "



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Светльо]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 20:34



Правиш всичко възможно дотук. За съжаление не би могла да направиш невъзможни неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: des]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 20:37



Дес, с две думи: ремисията продължава.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: cuмoнa7O]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 20:39



Симона, просто си проведи химиотерапията. На този етап това е най-важното.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Авторdes (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 21:19



MD,много благодаря за помощта за разтълкуване на написаното и бързия отговор. Просто семейството се притеснихме единсвено от следното изречение "Паратрахеално - три нодуларни структури с размери до 7 мм - референтни граници.При нужда от оценка на функционалната им активност е уместно провеждането на ПЕТ/КТ. " - и незнаем сега ли да направим ПЕТ скенера или след 2-3 месеца . Освен това още един термин неразбрахме,ако може още малко помощ и за това : " медиастиноскопия с екстирпация на регионални лимфни възли" - означава премахване ,отстраняване на лимфни възли или вземане на проба от тях ? Благодарим предварително .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: MD]  
Авторcuмoнa7O (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 21:50



Благодаря....дано пак да не ми загубят картона:-(



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторPavlova (Нерегистриран)
Публикувано18.10.11 15:10



Здравейте! Съпругът ми е на 57г., с диагноза умеренодиференциран спиноцелуларен карценом на хипофаринкса и ларинкса, мета коли билатералис Т4N3М0. На 10.03.2010 г. направена операция с премахване на ларинкса и засегнатите лимфни възли, проведено лъчелечение съчетано с ХТ Есхил-Платина и 5 Фу , след което само ХТ още 6 курса . От м.01.2011г. е на контролни прегледи на три месеца, но без да се назначават кръвни изследвания(туморни маркери) или скенер.Въпросът ми е нужни ли са такива,и ако са нужни какви, тъй като от епикризата едно изречение ме притеснява "л.в.-метастаза от гореописания карцином с инфилтрация на нодалната капсула" , което не знам какво означава и какво би трябвало да наблюдаваме. В момента той няма проблеми и се чуства много добре.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: cuмoнa7O]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано19.10.11 14:29



Добър ден и от мен! Огромна благодарност за отделеното време и полезните съвети! Копи-пействам:
Търсих ,но не намерих за стадирането на РМШ. Споделяла съм,но ще повторя,бях изписана 1/ІІ а ,след известно време в досието ми видях поправки на 2/ІІа. Може би има обяснение?
Ще поясня какво е било положението ми- Кератенизиращ плоскокл.карцином с некрози и дълбок инфилтративен растеж,абсцедиране. Мат шийка бомбирана .Кратер с диаметър 5 см, инфилтриращ стената на шийката.
Друго нищо не е открито ,пише за фоликулярна хипертония, синусна хистиоцитоза,лимфни възли с липоматоза-преведох си всичко сама ,няма нищо обезпокоително.
Имате ли някакви идеи защо ми е променено стадирането? Може би големината на карцинома ,може би проникването в разни там слоеве на епитела?
Тъй ,или иначе , изясняването на стадиите за този вид рак, ще е полезно и на други .
Накратко, бях Т1 Н0 М0 ,после го поправиха- без промяна в състоянието ми- на Т2 Н0 М0
Предварително благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано19.10.11 21:04



Здравейте отново, бяхте много любезен да ми отговорите. Майка ми я оперираха лятото от РМЖ, в 3 от лимфните възли имаше метастази. Хер +++, хорм.-. Досега направи 3 вливки червена химия и чакаме за Херцептин. На 75 год. Окапа и косата, инак няма проблеми показателите и винаги са в нивата си. Няма проблеми и с повръщане. Има обаче много голяма отпадналост и сега е решила да откаже химията, а не се знае за Херцептин дали ще го понесе, при него нали сърцето се натоварва, а тя отдавна си страда от тахикардия. Колко е минимума курс вливки от червената химия, за да има някакъв все пак резултат? 4? Има ли някакви лекарства, хапчета нещо в тази ситуация да искам да изпишат? Да знам подготвена да ида при терапевта? Мерси за отговора.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Tia maria]  
Автор PRN ()
Публикувано20.10.11 02:43



Такива полвинчати въпроси, измъкнати от контекста нямат особен смисъл. Нито предполагат смислен отговор. Да не говорим за потенциални грешки с мерните единици (см-мм).

Ето го тук стадирането на цервикалния рак:





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Pavlova]  
Автор PRN ()
Публикувано20.10.11 02:48



На практика няма туморни маркери за този тип рак. Съпругът ти вече е получил максималното възможно лечение (даже малко повече от това което нормално се прави в тези случаи). Кой знае какъв смисъл от рутинни скенери няма, по простата причина че и дори да се открие някакъв рецидив по-рано благодарение на скенера, кой знае какво ефективно лечение няма.

ПС: Лимфните възли с инфилтрация на капсулата са премахнати така или иначе.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
АвторPavlova (Нерегистриран)
Публикувано20.10.11 10:25



Благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторMery (Нерегистриран)
Публикувано20.10.11 13:25



От около година съм с двукомпонентен карцином на ляв бял дроб/недиферинциран едроклетъчен карцином_неневроендокринен и втора компонента -диференциран аденокарцином/.Извършена е лобектомия ифериор синистра.От 6 хилусни възела само в един е имало метастаза.Проведени са три курса химиотерапия ,но според онколога можеше и нищо да не се прави.Контролните ми изследвания/правя ги на 3 месеца/ са добри,т.е. да се смятам излекувана/не харесвам думата ремисия/от 16.03.11 не провеждам никакво лечение.Въпросът ми към Вас е трябва ли да съм спокойна и да продължавам да не правя нищо,да използвам ли някакви хр.добавки или други препарати и какви?Само искам да уточня ,че преди операцията нямах никакви симптоми ,след нея и до днес /изключвам месеците на химиото/се чувствам отлично,дори не мога да повярвам,че всичко е истина!
От Плевен съм на 46 години,цялото лечение се проведе в София.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Mery]  
Автор PRN ()
Публикувано21.10.11 09:31



Дали да си спокойна или не не знам, но едно е сигурно - истински нищо не зависи от теб от тук нататък. Не можеш да промениш нищо нито с хранителни добавки, нито с някакви други препарати. Лечението ти е добро и оптимално. Другото е изцяло късмет.

Често пациентите трудно се примиряват с мисълта, че истински нищо не зависи от тях. Някак си е противно на човешката природа да признае безсилието си да промени действителността. Жена ми казва, че това е изцяло продукт на атеизма на днешното време. Може и да е права.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
АвторMepu (Нерегистриран)
Публикувано21.10.11 14:02



Каква противогрипна ваксина бихте ми препоръчали?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Mepu]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.10.11 14:53



Ето въпрос и отговор на въпроса ви:

писето:

"Уважаеми МД, може ли онкоболни да бъдат ваксинирани със противогрипна ваксина - Инфлувак или Ваксигрип? А също дали е удачно да приемат Бронхо-Ваксом или Респивакс?
Благодаря Ви предварително! Бъдете здрав"

MD
"Може и е добре да го правят. Трябва, обаче да изберат подходящ момент - да нямат в момента някаква активна инфекция, настинка, температура и т.н., както и да не са на цитостатично лечение. Да са изминали поне 4 седмици от предходна химио- или лъчетерапия (6-8 седмици за нитрозурея- и митомицин базираните режими)."

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.