Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:02 28.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Elitsa]  
Автор Бeни ()
Публикувано21.09.05 22:10



Здравей!
Ще се опитам да те ориентирам като ти разкажа как беше при нас.
След като излязоха хистологичните резултати на майка ми, я изписаха /около 10-дневен беше престоя й в болницата/. След като получи епикризата се разбра, че подлежи на химио-, лъче- и хормонална терапия.
Още преди да я изпишат й дадоха протокол, че има нужда от протеза, който да послужи пред социалната служба по местоживеене /по лична карта/. Тогава аз с този протокол, пълномощно от майка ми и личната й карта + 1 копие на личната карта, отидох в Социални грижи и там заведоха протокола с входящ номер. Казаха да отиде лично майка ми или упълномощеното лице след 2 седмици с този входящ номер и лична карта да получи документ за 110 лв, който да бъде представен пред фирма Амоена - ще получи брошурата от болницата. Тази фирма предлага за закупуване различни видове протези - може да доплати за по-скъпа олекотена, специални сутиени и перуки. Лично трябва да отиде да премери и да си избере - има различни размери и форми. Но за да й спестиш време те съветвам някой още преди да е излязла от болницата да й е подаде документите в Социални грижи.
Протезата може да се сложи веднага след махането на конците. И е добре да се носи непрекъснато, тъй като освен естетическа има и рехабилитационна функция за гръбначния стълб.
Изписаха майка ми с с дренаж и превръзка.
Всеки работен ден ходеше да й сменят превръзката докато й махнаха конците. Това беше и момента, когато си записа дата и час за първата химиотерапия. /При майка ми са 6 химиотерапии/. Между първата и втората имаше около 21-22 дни.
Химиотерапията продължава около 1 час, през който седи на стол и със система й вливат лекарствения препарат. Добре е да е с придружител.
Преди всяка химиотерапия сеправят в поликлиниката /с направление от личния лекар/ изследвания на кръв и при кардиолог - ЕКГ /непосредствено преди химиотерапията, за да са валидни - например майка ми ги направи в петък, а химиотерапията й беше в понеделник/. Химиотерапия се прави само при добри показатели на кръвта и след потвърждение за поносимост към нея от кардиолог въз основа на изследвания при него /не знам дали е само ЕКГ, на майка ми правиха доста допълнителни изследвания, защото се съмняваха за исхемична болест/.
След химиотерапия /по принцип при нея има доста странични ефекти/ падат левкоцитите, а при показатели под 3,5 /нормата е от 3,5 до 10/ не правят следващ курс, отлагат го.
При майка ми след втората химиотерапия й назначиха лъчетерапия, която прекъсна временно химиотерапията - тоест третият й курс ще е след 20-те курса лъчетерапия, които й назначиха. Лъчетерапията също се предхожда от изследвания на кръв и при кардиолог.
Тя се провежда всеки работен ден и не е с голяма продължителност - от секунди до няколко минути. При майка ми е дълбока лъчетерапия - облъчват й от 2 до 4 участъка на ден по 3 минути всеки.
Седмица преди да й свърши последната лъчетерапия трябва да се запише за следващата химиотерапия. Майка дотук е направила 13 лъчетерапии.
Когато свършат химиотерапиите ще й назначат хормонална терапия.
Има право на 6 месеца болнични. Мисля, че има право и на някаква група инвалидност и социална пенсия, но нямам точна информация за тези неща. Нека някой, който знае да сподели и ако съм пропуснала нещо - да добави.

Пожелавам на майка ти бързо и пълно възстановяване!



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
Автор eli_bel (saskia)
Публикувано21.09.05 22:46



Благодаря ти много!



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
АвторЛили (Нерегистриран)
Публикувано22.09.05 02:53



На 30. 09, 1.10 и 2.10 в София ще се проведе Първа Национална среща на Сдруженията за жени с онкологични заболявания, на която ще се даде старт
на Петата Национална кампания за борба с рака на гърдата.

Пътуващ ехограф, ще обикаля и ще прави безплатен скрининг по цялата страна.



Тема Първи национален пациентски онкологичен форумнови [re: Бeни]  
Автор Бeни ()
Публикувано22.09.05 09:10



Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и приятели организира Първи национален пациентски онкологичен форум на 24 и 25 септември в зала 8 на НДК от 9 часа, съобщиха от асоциацията. Като лектори на форума са поканени водещи специалисти като проф. Иван Черноземски – национален консултант по онкологични заболявания, д-р Мария Начева – Департамент по молекулярна генетика на БАН, доц. д-р Константа Тимчева, завеждащ клиника по химиотерапия , доц. д-р Веселин Тенев, завеждащ клиника по гръдна хирургия на НСБАЛО-София и други. Основен акцент в рамките на форума е Кръгла маса „Правата на пациентите в Република България”, на която ще се дискутират проблемите свързани със защита на пациента при трудово-правни взаимоотношения, при недостиг на лекарства и други.
В дните на събитието ще се проведе и уъркшоп с две теми: „ Реконструкция на гърдата” с водещ доц. д-р Георги Байчев от Онкологичния център на ВМИ, Плевен и „Психо-социални аспекти при рак на гърдата” с водещи д-р Лидия Първанова и Весела Капитанска, председател на Europa Donna Bulgaria.
Важна тема в работата на форума е дейността на международните, национални и регионални пациентски организации, която ще бъде представена от Евгения Адърска, председател на Асоциацията и Станка Андреева, зам. председател за България и Лин Ууд от Великобритания, председател на Европейската коалиция на раковоболните (ЕСРС).
На 24 септември от 17.30 часа организаторите ще дадат пресконференция.

Източник: zdrave.net



Тема Re: Първи национален пациентски онкологичен форумнови [re: Бeни]  
АвторMилa (Нерегистриран)
Публикувано25.09.05 21:03



Форумът е беше обявен като пациентски, но се е проведе при закрити врати и само с лекари - онколози - 7 на брой и няколко представители на избрани медии. Пациенти не бяха допуснати. Така че, да се разберем: Какво представлява понятието "пациентски форум" и как то популистки се експлоатира!



Тема Re: Първи национален пациентски онкологичен форумнови [re: Mилa]  
Автор Бeни ()
Публикувано25.09.05 21:14



Не разбирам.
Майка ми и леля ми вчера са присъствали на форума до обяд без никакъв проблем. Получили са програмата с лекции по часове и книжка с основните тези по разискваните от различните лектори теми.
Да не би да говориш за пресконференцията вечерта? За там - нямам информация.

Редактирано от Бeни на 25.09.05 21:14.



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
АвторMargoti (Нерегистриран)
Публикувано26.09.05 17:44



Здравей Бени,

На майка ми е назначено същото лечение.Другата седмица е първата химиотерапия и сме доста притеснени как ще мине.Долколкото разбрах от разни форуми и сайтове червената химия е с най-тежки странични ефекти, а на майка е точно такава.Искам да те питам майка ти какъв режим на хранене спазваше, даваха ли и някакви лекарства които да пие паралелно.Ако можеш с няколко изречения да ми отговориш ще съм те благодарна.



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Margoti]  
Автор Бeни ()
Публикувано26.09.05 20:49



Здравей!
Против повръщане освен зофран, който дават на майка ми 15 минути преди химиотерапията, тя приема на таблетки Церукал. Има ефект при нея - не минава без повръщане, но е сравнително рядко - два-три пъти на ден около 3-4 дни. В тези дни се чувства доста отпаднала, треперят й краката, вие й се свят, особено сутрин, после се чувства по-добре.
Щом и при майка ти химиотерапията е с червен цвят на химикала, е добре да е подготвена психически доколкото може за опадане на косата. Започва към 20-тия ден след първата химиотерапия. Много много гадно преживяване, но и през това се минава, не можем да го избегнем.
Майка ми не приема никакви други лекарства и хранителни добавки по време на химио- и лъчетерапията. Така са я посъветвали в Онкологията.

За режим на хранене, това, в което съм убедена и непрекъснато агитирам и нея да приема са:
* много зеленчуци и плодове - около 1 кг на ден, както и сокове от тях/цвекло, моркови, грейпфрут, портокал, ябълки/
* соеви продукти - соево сирене, соева кайма, соеви хапки, соева майонеза, соеви кълнове, печена соя и каквото друго има в диетичните магазини
* риба
* зелен чай
* орехи - по 1 шепа на ден /особено по време на лъчетерапията/
* много коприва /особено преди и по време на химиотерапиите/ за повишаване на левкоцитите и черен дроб с тази цел
* бобови храни
* пълнозърнест хляб /е, тук не ме слуша /
* кафяв ориз
* чесън

Ами по принцип всички в семейството започнахме по-убедено да се стремим да се храним здравословно - избягваме пържено, свинско, колбаси, алкохол /с изключение на бирата - не знам за добро или за зло/, газирани напитки и т.н. Използваме зехтин за салати, в салатите добавяме сусам, сурово слънчогледово семе, ленено семе. Сменихме солта с калиева и бялата захар с кафява тръстикова. Това са нови продукти за нашето традиционно хранене в семейството.
Покрай заболяването на майка ми смятам /без да се вманиячавам/, че храненето има важна роля за здравето на човека и ако не лекува директно, поне като подсилваме организма с полезните витамини и минерали и го ограничаваме от токсини и канцерогени, му даваме по-голям шанс да се бори.

Сподели после как минава химиотерапията на майка ти /стискам палци да е по-леко/.
Моля и други да се включат по тези въпроси.
Нека споделяме, мисля че за всички ни ще е полезно!
Благодаря ви предварително!



Тема Re: Първи национален пациентски онкологичен форумнови [re: Бeни]  
Автор нинka ()
Публикувано26.09.05 21:13



Не, за форума през деня ставаше въпрос. На вратата имаше бодигард, който пита дали сме лекари и като разбра, че не сме, а че сме пациентки, каза, че форумът бил за медицински лица само и журналистите след малко щели да си излязат.



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: eli_bel]  
Автор Бeни ()
Публикувано27.09.05 14:13



Ели,
пропуснала съм да ти кажа, че след първата химиотерапия на майка ми й направиха изследване HER2, за което Мария спомена по-горе и за естрогенни рецептори /не съм сигурна дали точно така се казва/.
Изследването HER2 струва 50 лв. HER2-положителните тумори са много агресивни и при тях се назначава специално лекарство Херцептин, което забавя хода на болестта. При майка ми за щастие беше отрицателно.
Изследването на естрогените /понеже ракът на гърдата е естрогенозависим/, също дава насоки в прогнозирането на евентуалното развитие на рака и лечението му. При майка ми нивото на естрогените е много високо и това наложи дълбока лъчетерапия вместо обикновена. Със сигурност този резултат ще окаже влияние и на назначаването на хормонална терапия когато приключат химиотерапиите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.