Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:09 14.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
Автор Бeни ()
Публикувано11.08.05 20:21



Днес бяхме със сестра ми на профилактичен преглед при доц. Гаврилов в Онкологията. Той оперира майка ми преди месец.
И да споделя...
На мен ми постави диагноза мастопатия. Аз от няколко месеца чувствах болки в подмишниците и придърпване. Изписа ми Прогестогел за мазане на гърдите.
Посъветва ни със сестра ми да си направим генетично изследване за фамилна предразположеност. Сравнително ново е, прави се от 1994 г. Доколкото успях да разбера се изследват 13-та и 17-та хромозома на майката и дъщерите. Ако има аномалия при майката, а също и при дъщерята рискът за развитие на рак на гърдата е много сериозен. Изследването се прави от д-р Начева от БАН, която е в Онкологията само в понеделник.

Посъветва ни да се самоизследваме. С изпъната длан и прилепнали един към друг пръсти, с показалец, среден и безименен пръст да се опипва цялата гърда по посока на часовниковата стрелка като се натиска да се стигне до реброто. Тъй като в момента на прегледа нямаме проблеми, 3 дни да проверяваме по този начин гърдите си, за да запаметим състоянието им. След това не по-често от веднъж месечно да ги самоизследваме за изменения. /Не по-често от веднъж месечно, защото иначе се размива реалната представа за промени. /
Ако има промяна - веднага при специалист, особено ако забележим следното - уголемяване на едната гърда, хлътване на зърното или друга част от гърдата, изтичане на черен секрет или бистра кръв от зърното.

На мен /31-годишна съм/ лично ми препоръча да родя второ дете и да го кърмя поне 4 месеца, като профилактика, тъй като първото съм го кърмила само 1 месец и това е предразположило развитие на мастопатия. Да ходя на преглед на 6 месеца.
На сестра ми /23-годишна/, която не е раждала, препоръча да роди дете своевременно и да го кърми колкото се може по-дълго. Тя да ходи на преглед на всеки 8 месеца.
Само ще вмъкна, че майка ми ни е кърмила до 1 година и това не я е спасило.

Гинекологичните заболявания - миоми, кисти, ранички на шийката на матката - са свързани с риска от рак на гърдата. Да правим периодично и прегледи при гинеколог и да се лекуваме своевременно при нужда.
Да не ползваме противозачатъчни и хормонални лекарства по какъвто и да е повод - дори козметичен.
Да се избягва йонизираща радиация /рентген/, особено до 30 - годишна възраст.
Мамография не се препоръчва преди 40 - годишна възраст.

Ами това беше май...
Някой от вас правил ли е генетичното изследване?
Така ме е страх да го направим...



Тема Re: За рака на гърдата-ne se strahuvayteнови [re: Бeни]  
Автор imi ()
Публикувано12.08.05 00:22



vseki sluchay e razlichen,no izlekuvani ot rak na gurdata ima mnogo-osobeno v ranen stadiy.mnogo e vajno da vyarvash na lechenieto,koeto si pochnala. polojitelnoto samovnushenie pomagapri vsichki bolesti.moyata operacia beshe predi 3dni,ambulatorno,vednaga zapochnah da pia bilki koteshki nokut i buzak.vyarvam na lekarite-radiolog-postavi diagnozata i napravi biopsia,hirurga,koyto me operira e mnogo optimistichno nastroen-sega ochakvam onkologa da reshi za po-natatushnite proceduri.vyarno e che tova e edna cyala industria za lekuvane i mashina za pari i ako izvednaj se poyavi chudo bilka-ste ruhne.no statistikata govori za izlekuvane na golyam%.vajno e bolnia da e informiran-za da povyarva.



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
Автор Divnamey (член)
Публикувано12.08.05 10:10



От известно време и аз усещам болки и придърпване под дясната мишница и леки болки в гърдата. Все още събирам смелост да отида на преглед. След прочетеното тук разбирам, че не трябва да отлагам.
Бени благодаря за ценната информация.



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: eni7]  
Автор Бeни ()
Публикувано12.08.05 20:49



Ени,
благодаря ти, че споделяш това с нас!
Ще потърся тези книги и ще ги прочетем с майка ми.
Когато човек се сблъска с проблем от такова естество много по-ясно вижда суетата в живота, наистина се хабим за глупости.
Направо в момента са ми странни хората, които хвърлят толкова нерви буквално за дреболии /аз сащо съм си странна, като се замисля, но все пак имам някакви проблясъци на здрав разум отскоро /.
Мисля си как можем да се ядосваме за някаква си глупост, като има реално много по-големи страдания, които хората понасят и с които живеят доживотно и то живеят достойно, не в самосъжаление, а дори в полза на други - например инвалидите.

Радвам се на твоята вяра и от все сърце ти желая бързо възстановяване!



Тема Re: За рака на гърдата-ne se strahuvayteнови [re: imi]  
Автор Бeни ()
Публикувано12.08.05 20:55



Imi,
желая ти мила лек следоперативен период и винаги да си заредена с този оптимизъм, с който да заразяваш и нас, останалите!

Поздрави!



Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Divnamey]  
Автор Бeни ()
Публикувано12.08.05 21:06



Divnamey,
наистина редно е да отидеш на доктор.
Искам да те посъветвам да обърнеш внимание в кои дни от цикъла те боли под мишницата и гърдите, защото ще те питат.
При мастопатията е 10-на дни преди и по време на менструацията, след това отшумява. Аз лично не можах да определя пред лекаря със сигурност точно кога чувствам тези болки, макар и да съм се опитвала през тези 2-3 месеца, откогато ги имам. Но наистина има дни, в които не чувствам нищо и поредица от дни, в които имам болки и придърпване.
Не отлагай и отиди на преглед, всяка жена трябва да си прави профилактични прегледи на гърдите, същото се отнася и за гинекологичните прегледи.
Поздрави и спокойно!



Тема доколкото знам...нови [re: Divnamey]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.08.05 22:31



...болят кистите в гърдата, а не туморните образувания.
Точно това е страшното при рака! Болката все пак те стряска и дава сигнал да обърнеш внимание! А ракът се развива (поне в началните стадии) без някакви забележими външни симптоми. Точно затова постоянно се говори за това жената сама да проверява гърдите си поне веднъж месечно - все пак не можеш да ходиш по 3-4 пъти годишно на преглед при лекар, а тази гадост може да се развие и за 2-3 месеца...
Честно казано, аз открих съвсем случайно (без да съм имала никакви болки точно там) това "топче" в гърдата си и се колебах цял месец докато отида на лекар. И през ум не ми е минавало, че може да е тумор, и то злокачествен, както се оказа. Слава Богу, беше все още много малък и без разсейки дори в прилежащите лимфни възли, което разбира се не ме спаси нито от лъче-, нито от химиотерапията след операцията...

Така че споко! Щом те боли - кисти! Те може и да не се оперират дори.
Аз също (въпреки всичко останало или успоредно с това същото!) имам кистозна мастопатия, но лекарят каза, че това не е заболяване, а състояние, т.е. не е необходимо да се лекува.

Всичко това написах не само за да те окуража преди прегледа, а и да ти покажа, че
първо, не трябва да се бави посещението при лекар и при най-малкото съмнение;
и второ, ежегодно дори и без никакви симптоми трябва да се ходи на преглед при специалист... колкото и да струва... Защото (за съжаление!) животът струва много повече от всичките пари на света...






Тема Re: За рака на гърдатанови [re: Бeни]  
Автор tedy_g (променена)
Публикувано15.08.05 15:44



Здравейте и от мен. Аз съм все още в шоково състояние, защото майка ми я оперираха в петък на 12 август, диагнозата рак на гърдата. Все още нищо не знаем за лимфните възли, защото чакаме хистологията, но иначе знам от доктора, че е извадил около 10-тина възела и от тях два не му харесват. Ние нищо не знаем за тази болест, дойде ни като гръм от ясно небе, най- вече на майка. Проблемът е,че тя ходи редовно на преглед, миналата година два пъти, тази година е закъсняла и вместо през април, отиде сега в началото на август. Не мога да разбера как е възможно да не видят нищо през октомври, когато е била на преглед. Докторът сега й е казал, че това е образувание на поне година и половина. Проблемът в момента е, че майка сякаш отрича да е болна, казва, че докторът греши. Вярно, че е в добро настроение и човек смята, че се държи и пр., но за мен това е бомба със закъснител, какво ще правим, когато разбере? Майка е инженер, интелигентна, много примерен пациент, редовно ходи на прегледи, там където работи е задължително да правят профилактика всяка година по два пъти, но въпреки това тя се държи все едно не се случва. Ние с татко нищо не знаем за тази болест, сега ще се учим както се казва за да можем да й помагаме в тази борба, но тя трябва първа да я поведе...
Много се радвам, че тук мога да намеря информация, така ще бъда наясно и ще съм много по-полезна на майка ми. Благодаря ви.



Тема Re: За рака на гърдата-infomaciata e vajnaнови [re: tedy_g]  
Автор imi ()
Публикувано15.08.05 20:54



operiraha me predi 7dni-/lumpectomy/znaeh diagnozata i sega sum nayasno s vsichkite testove i predstoyashti varianti na lechenie.mnenieto mi e che operiranata vi mayka tryabva da znae vsichko,za da se bori ZA OZDRAVYAVANE! USPEH



Тема Re: За рака на гърдата-ne se strahuvayteнови [re: Бeни]  
Автор imi ()
Публикувано15.08.05 21:22



blagodarya beni-.naistina zasega se chuvstvam dobre i rabotya ot4-ya den,no rabotata mi ne e fizicheski tejka. pritesnyava me tesnia elastichen korsaj,s koyto se subudih sled operaciyata i nosya24ch.tova sa jenski podrobnosti no ne malovajni spored hirurga.
dnes e sv.bogorodica-budete zdravi




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.